Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το χασαμε....


happy_belly

Recommended Posts

Αυτό που περιγράφει η EFH28 είναι όντως αλήθεια. Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός στην εγκυμοσύνη και η αισιοδοξία της γυναίκας παίζει καθοριστικό ρόλο. Όταν δούλευα σε ένα ΚΨΥ για οικογένειες είχε τύχει να δω ακρετά ζευγάρια που έρχονταν αγχωμένα, υπολογίζοντας γόνιμες μέρες και προγραμματίζοντας λεπτομέρειες και...δυστυχώς όλο αυτό το στρες λειτουργούσε τελικά αρνητικά. Είναι πολύ δύσκολο και χρειάζεται χρόνος να το πονέσεις και να το αποδεχτείς. Όμως, όσο μπορείς, μην παραμελήσεις τον εαυτό σου, το σύντροφό σου και η σχέση σας. Προσπαθείστε να είστε χαλαροί, απολαύστε τις προσωπικές σας στιγμές και το ευχάριστο δε θα αργήσει να έρθει.

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ για τα καλά λόγια...

έχουν περάσει 21 μέρες από τότε και ήδη μπήκαμε στο τρυπάκι των εξετάσεων ...

κρατιέμαι ίσα ίσα να είμαι θετική... όμως υπάρχουν μέρες που δεν αντέχω...

σε λίγοτερο από μήνα θα φύγουμε για ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό , ελπίζω πως θα μας κάνει καλό...

 

τώρα αυτό που με απασχολεί είναι να έρθει σύντομα η στιγμή που θα μπορούμε να προσπαθήσουμε ξανά...φοβάμαι πως θα αργήσει...αυτό με πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά με τον καιρό ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα...

Καλό θα σου κάνει το ταξίδι, προσπάθησε όμως, όσο μπορείς να ξεφύγεις!

Να είσαι καλά και να σε "βλέπουμε" μαζί μας! :)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι τι εξετάσεις θα κανεις?αν θες πες δεν καταλαβα επειδη ειχες την αποβολή?Λοιπον νομίζω πως αυτο το ταξίδι ισως να ναι η στιγμή που θα πιάσεις το φασόλι ποτέ δεν ξέρεις!!!!!Ηρέμησε και κάνε πραγματα για τον εαυτό σου το χεις ανάγκη μετά απο όλα όσα πέρασες.Σου ευχομαι ολοψυχα οσο περνάνε οι μέρες και φτασει η στιγμη της προσπαθειας να εχεις ηρεμήσει τελείως ωστε να μπορεις κι εσυ να βοηθησεις τον οργανισμο σου να συλλαβει.Παιζει και η ψυχολογια ρολο στη συλληψη οποτε πρεπει να σαι φουλ ηρεμη και χαρουμενη.Καλο σας ταξίδι ευχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως μετα απο μια αποβολη η γυναικα κανει καποιες εξετασεις να δουν μηπως υπαρχει καποιος παραγοντας ανασταλτικος για τη εγκυμοσυνη ο οποιος μπορει να αντιμετωπιστει ωστε η επομενη να ειναι επιτυχης.. Θα σας πω το παραδειγμα μιας γνωστης.

Εμεινε εγκυος και ολα πηγαιναν μια χαρα. Στους δυομιση μηνες περιπου εχει αιμορραγια και φρικτους πονους. Παει στο νοσοκομειο και δυστυχως το μωρακι ειχε πεθανει. Μετα από αυτοεκανε εξετασεις (δεν ξερω τι αλλακοστισαν γυρω στα 1000 ευρω) και ανακαλυπτουν οτι εχει μια περιεργη ασθενεια (δεν ξερω ακριβως τι) η οποια κανει το εξης.. της εμφανιζεται μονο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και της δημιουργει πήξη του αίματος με συνεπεια να φραζουν οι αρτηριες απ΄τις οποιες τρεφεται το μωρο. Ηταν μια πολύ σπανια περιπτωση και δεν θα μπορουσε να το ειχε αντιμετωπισει εξ αρχης γιατι αν δεν εμενε εγκυος δεν θα το ανακαλυπτε ποτε.

Και ηταν πολύ επικινδυνο και για την ιδια.

Τελικα δυο μηνες μετα ξαναεμεινε εγκυος και καθόλη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εκανε καποιες ενεσεις οι οποιες ρυθμιζαν την πηξη του αιματος. γεννησε πριν λίγο καιρο καιμαλιστα την προηγουμενη εβδομαδα το βαφτισε κιολας το μωρακι που ειναι υγιεστατο

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι καλημέρα! Ποιός σου είπε να ξεκινήσεις να κάνεις εξετάσεις?

Στην περίπτωσή μου μετά την απόξεση ο γιατρός μου είπε ότι θα έκαναν βιοψία στο έμβρυο και μετά θα μου έλεγε τι να κάνω. Τελικά η βιοψία δεν έδειξε τίποτα και δεν έκανα καμία εξέταση μετά. Και βέβαια μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες για το επόμενο αμέσως. Όταν έμεινα πάλι έγκυος μου έδωσε να παίρνω utrogestan (προγεστερόνη) και μια παιδική ασπιρίνη (ως αντιπηκτικό). Και τελικά όλα πήγαν καλά.

Στα λέω αυτά γιατί η διαδικασία των εξετάσεων σε αγχώνει όσο να 'ναι και καλό θα ήταν να την αποφύγεις. Ο γιατρός σου δεν σου είπε να ξεκινήσεις αμέσως τις προσπάθειες?

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

αχ...κοριτσάαααακιααααα!!!

 

να μπορούσα να σας αγκαλιάσω όλεεεες! :lol:

 

ναι , έχετε δίκιο...εμένα το μωράκι επαθε θρόμβωση... και πιστεύω πως εγώ έφταιγα. Ο γιατρός μου είχε δώσει προγεστερόνη και το σαλοσπιρ που είναι κατά των θρομβώσεων..εγώ δεν το έπαιρνα το σαλοσπιρ γιατί έγραφε πως δημιορυγεί τερατογενεσεις και φοβήθηκα... μλκ μου, δεν ξέρω, ίσως...όμως νιώθω μέσα στις τύψεις και είναι κατι που δεν μπορώ να το αλλάξω...

θυμώνω όμως και με τον γιατρό, που μου τα έδωσε από το τηλέφωνο και αντί να με βάλει κάτω να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω στην εγκυμοσύνη και τί όχι και να μου εξηγήσει γιατί πρέπει να παίρνω πια φάρμακα, με έγραψε! είδαμε μόνο το σάκο και όχι το μωρό και μετά ήθελε να με δεί μετά από ένα μήνα!... δηλαδή από την 4η εβδομάδα με είδε στην 9ηεβδομάδα!μόνη μου πήγα στην βιοιατρική να δω το μωρό και την καρδιακή λειτουργία στην 7η εβδομάδα!...και τότε χτύπαγε η καρδιά ....

μετά εορτής μου λέει γιατί πηγες διακοπές, γιατί δεν έπαιρνες για σαλοσπιρ...;;;;

τέλος πάντων,,,δεν νιώθω καλά..αλλα τι να κάνεις...

 

πήγα στο αιματολόγο και έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ) ..τα αποτελέσματα την παρασκευή... και αναλόγως θα συνεχίσω το υπόλοιπο πακετάκι.

ξέρω όμως ότι δεν έχω κάτι και θα επιβεβαιωθώ! το ξέρω...αλλά και κάτι να είναι υπάρχουν και οι αντιπηκτικές...

 

τώρα το ταξιδάκι θα αργήσει..σε κανά μήνα ... κορίτσια ή θα είμαι τυχερούλα ή ατυχούλα!..να δούμε!...

Link to comment
Share on other sites

happy belly, μην αφήνεις κακες σκεψεις και τύψεις να σε βασανίζουν, ό,τι έγινε έγινε... Μην κοιτάζεις πίσω, βλέπε μπροστα. Κάνε τις εξετάσεις που σου είπαν, χαλάρωσε και - όπως έλεγε μια φίλη μου - ...απόλαυσε την προσπάθεια!!! Θα δεις, όλα θα πάνε καλά!!!! Εγω θυμαμαι ανησυχούσα όταν, μετα την πρωτη πετυχημενη εξωσωματική, αποφάσισα να παω για το 2ο, έπαιρνα τα φαρμακάκια μου για να μου έρθει περίοδος και να ξεκινήσω διαδικασία για εμβρυομεταφορα αλλα δεν ερχόταν η ρημάδα...διότι ήμουν ήδη έγκυος!!!!! :D Τα καλύτερα έρχονται όταν δεν αγχωνεσαι και δεν τα "κυνηγάς"! :D

Link to comment
Share on other sites

Mαρία τωρα αν μεινεις να παρεις οτι φαρμακα σου πουνε ομως και αμα ο γιατρος δε σου αρεσει και δε στα εξηγει αφου τον κράξεις να πας αλλου.Δε φταις εσυ μην εχεις τυψεις επειδη εγινε οτι εγινε.Ενταξει το κακο εγινε τωρα δεν μπορεις να αλλαξεις κατι δυστυχως.Κι εγω μπορει να χρειαστει να παρω φαρμακα και ενα σωρο εγκυες παιρνουν φαρμακα δεν πειραζουν ολα τα μωρακια.Αντε αφου δεν εχεις τιποτα ειμαι σιγουρη γρηγορα θα μας πεις τα ευχαριστα.Φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυ μπελυ ο γιατρος σου δεν εκανε κατι παραξενο.. Ολοι οι γιατροι ακολουθουν αυτο το προγραμμα δηλαδη στην πρωτη επισκεψη γινεται εξακριβωση της εγκυμοσυνης, σου δινουν εναν καταλογο με τις εξετασεις και μετα σε βλέπουν μετα από ενα μηνα. Στο ενδιαμεσο διαστημα που μεσολαβει από επισκεψη σε επισκεψη για οτι χρειαστεις σου δινουν τηλεφωνικες οδηγιες

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου κακως κανεις που σκεφτεσαι ετσι. Οταν η αδερφη μου εχασε το πρωτο της παιδι και ρωτησε τη γιατρο της γιατι, απάντησε: Σταμάτησε η καρδούλα. Ειναι κάτι που απλά συμβαινει χωρίς γιατί και χωρίς επειδη.

 

Οσο για τη σαλοσπίρ, εμενα μου την ειχαν δωσει οταν ημουν μεσα στο νοσοκομείο. Επειδη κάθισα και διαβασα κι εγω και τρομοκρατηθηκα, το βραδυ που περασε ενας γιατρός τον ρωτησα. Μου ειπε επι λεξη: Μην δινεις σημασια σ' αυτα που γραφουν. Τιποτα δεν θα πάθει το παιδί ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΠΙΡΙΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤ' ΟΥΣΙΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!! Ο γιατρος αυτός ειναι επικουρος καθηγητης στο πανεπιστημιο Αθηνων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την εμπειρία να σου πω κάτι ιδιαίτερο... το μόνο που θέλω να σου ευχηθώ είναι να πάνε όλα καλά.. με πίστη και ελπίδα... :D

 

(Sorry που το γράφω εδώ! pan... έχουν γενέθλια τα μικρά σου σήμερα? να τα χαίρεσαι!!!...Ίδια ημερομηνία γεννήθηκαν? Γράφει Ευτυχισμένα 3α και 1α γενέθλια!)

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που δεν εχεις τιποτα ΜΑρακι και ειμαι σιγουρη οτι πολυ συντομα θα μας πεις τα ευχαριστα!Δεν εχεις πλεον λογο να αγχωνεσαι!Αυτα συμβαινουν,ετσι ειναι η φυση,για ολα υπαρχει καποιος λογος!Ολα καλα θα πανε!

 

ΥΓ: Αληθεια ειναι οτι μετα την πρωτη εξεταση ο γιατρος σε βλεπει μετα απο ενα μηνα οποτε δεν εκανε κατι λαθος ο γιατρος σου

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...