Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το χασαμε....


happy_belly

Recommended Posts

Την ημέρα της γιορτής του άντρα μου (Δημήτρης)πέρισυ έμαθα πως ήμουν έγκυος και το χαρήκαμε πάρα πολύ. Λίγες μέρες μετά την ημέρα της δικής μου γιορτής πήγαμε στο γιατρό για να ακούσουμε τη καρδούλα του κάτι που δεν έγινε όμως ποτέ."Το μώρακι είχε κάποιο πρόβλημα και η φύση "αποφάσισε " να μη συνεχίσει την εγκυμοσύνη" μας είπε ο γιατρός......Δεν περίμενα ποτέ ότι θα μου συμβεί εμένα κάτι τέτοιο, καν δεν είχε περάσει από το μυαλο μου. Πιο πολύ όμως δε περίμενα ότι μέσα στο επόμενο τρίμηνο θά είχα τη δύναμη να προσπαθήσω μαζί με το Δημήτρη και να μείνω πάλι έγκυος αυτή τη φορά σε ένα μωράκι που ελπίζω να μου κάνει τη χάρη να δω το προσωπάκι της και να τη κρατήσω αγκαλιά. Ο φόβος μου τους πρώτους μήνες ήταν τόσο εντονος αλλά έκανα κουράγιο και έλεγα όταν ο θεός μου χαρίζει και άλλη ευκαιρία αυτή τη φορά θα θα τα καταφέρω. Μακάρι να μη χρειαζόταν να περάσει καμία μας αυτή τη σκληρή εμπειρία, είναι κάτι που πάντα θα το θυμάμαι και πιστεύω πωσ θα γιατρευτεί , μόνο όταν δω το προσωπάκι του μωρού μου.

Τώρα όλα πάνε καλά και περιμένω τον Αγιο Βασίλη τα Χριστούγεννα να μου φέρει το "δωράκι" μου..... :D:D:D

Σου εύχομαι να έχεις δύναμη και αγάπη για τη ζωή και να το πιστέψεις πως όλα θα πάνε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοπέλα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα.

 

Και εγώ είχα πάθει το ίδιο ακριβώς πριν γεννήσω τα δυο μου παιδιά..Πήγα για εξέταση γύρω στην 8-9 εβδομάδα και το έμβρυο είχε σταματήσει πια να μεγαλώνει .

 

Ημουν πολύ χάλια και ειδικά στην εγκυμοσύνη του Παναγιώτη αργότερα είχα τρομερό άγχος το πρώτο τρίμηνο, ειδικά την 8-9 βδομάδα.

 

Ο γιατρός μου είχε πει ότι αυτό είναι λόγω φυσικής επιλογής και ότι συμβαίνει σε ενα 25% των περιπτώσεων..

 

Ξέρω ότι δεν θα σου απαλύνω τον πόνο λέγοντας σου αυτά, απλά θέλω να σου δώσω ελπίδα ότι δεν σημαίνει τίποτα και ότι θα μπορέσεις να ξαναμείνεις έγκυος και να γεννήσεις υγιέστατα παιδάκια όπως εγώ...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Μαράκι καιόλες τις κοπέλες εδώ...

 

το πιστεύω πως θα ξαναμείνω έγκυος και σίγουρα κοιτώ μπροστά...

απλά ανυπομονώ να γίνει... δεν μπροώ να περιμένω πολύ.... αυτό μου είναι δύσκολο....περίμενα πολύ καιρό χρόνια τον άντρα μου να το αποφασίσει και τώρα δεν θέλω αναβολές...έχω κορεστει στο περίμενε...

 

θα ήθελα τόσο πολύ στην επόμενη περίοδο να έχω πάλι ευχάριστα... το γράφω και λέω μπα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κουράγιο....

Και σκέψου ότι καλύτερα που έγινε έτσι παρά να γεννιόταν ένα παιδί με προβλήματα.

 

Τα έχω περάσει κι εγώ. Ανάμεσα στα δύο παιδιά μου, έχασα ένα στον 5ο μήνα. Το είχα ακούσει και να κλωτσάει.... και ξαφνικά το έχασα. Δεν βρήκαμε ποτέ σε τί οφειλοταν οπότε το αποδόσαμε σε πρόβλημα του παιδιού....

Πέρασα δηλαδή μια ακόμη γέννα (γιατί στον 5ο μήνα δεν μπορείς να κάνεις απόξεση) με ένα παιδί νεκρό.

 

Μου κανοφάνηκε πάρα πολύ... με πήρε αποκάτω.... στεναχωρήθηκα, έκλαψα....

 

Ο γιατρός μας είπε ότι σε 3 μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε... Εμείς καλού κακού περιμέναμε 5 μήνες και μετά έμεινα πάλι έγκυος....

 

Φυσικά μέχρι τον 5ο μήνα, ήμουνα πολύ αγχωμένη και είχα τσακίσει τον γιατρό στα τηλέφωνα....

 

Τελικά πριν από 1 μήνα γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι.....

 

Όλα αυτά που περνάμε μας σημαδεύουνε... αλλά τα ξεπερνάμε και κοιτάμε μπροστά....

Ίσως τελικά να είναι για το καλύτερο......

 

Κουράγιο, σε νοιώθω..... :)

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι για την λύπη σου happy_belly! Εσύ όμως προχώρα μπροστά με υπομονή και πίστη ότι αυτό που θέλεις θα έρθει!

Δεν έχει σημασία το πότε, δεν έχει σημασία το πώς, σημασία έχει ότι θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει και η δεύτερη κορούλα σου, katrin! Να είναι γερή και καλότυχη και να τις χαίρεσαι και τις δύο. Η ιστορία σου με συγκίνησε πολύ!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και η katrin , όλα έχουν τον σκοπό τους, να μην απελπίζεσαι αλλά να ελπίζεις και όλα θα έρθουν όταν και όπως πρέπει.

Katrin με το καλό να υποδεχτεις και την δεύτερη κόρη σου αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα πολλα να σου γραψω εκ του ασφαλους ομως γιατι ποτε δεν περασα κατι αναλογο.

διαβαζοντας ομως ολες τις εμπειριες που ειχαν οι αλλες κοπελες νομιζω δεν εχω το δικαιωμα να πω κατι ..μονο αυτος που βιωνει τετοιο πονο μπορει να σε καταλαβει πραγματικα..

ενα μονο ηθελα να γραψω ..

πριν ο Θεος σου δωσει τον βαρυ σταυρο του μαρτυριου τον ζυγισε στα Πανσοφα του χερια και εκρινε οτι ,μπορεις να τον σηκωσεις...

Και ετσι ειμαι και γω σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα και πολυ σιγουρα θα εχεις παλι ενα θαυματακι στην κοιλιτσα σου..

κουραγιο κοριτσακι ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κα. Κατριν να χαίρεστε την κορούλα σας και με το καλό να έρθει και η επόμενη!! Οι δυσκολίες της ζωής μας κάνουν πιο δυνατούς και πιο σοφούς ανθρώπους. Καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρακι μου,

δυστυχως ειναι πολυ θλιβερη η καταληξη μ'αυτον τον τροπο μιας εγκυμοσυνης.Κι εγω στην αυχενικη διαφανεια εμαθα οτι το μωρακι μου ηταν νεκρο!Ξερω πως ειναι και πως νοιωθεις καλη μου.

Οσο περναει ο καιρος θα νοιωθεις καλυτερα.Και οταν ερθει το επομενο μωρακι ολα θα ειναι οπως πριν!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω

Θα απεφθυνθώ και στις δυό σας.

 

Τον Αυγουστο του 2004 ήμουν έγκυος για δεύτερη φορά ... Ήμουν 20 εβδομάδων. Έκανα υπερυχογράφημα β επιπέδου και έμαθα ότι το κοριτσάκι που τόσο περίμενα είχε πρόβλημα στο ένα νεφρό.

Ρωτήσαμε και αλλους γιατρούς και μας έστειλαν στον καλύτερο υπερυχογράφο (κάπου πίσω από το χίλτον)...

 

Εκεί ο γιατρός είδε ότι και το άλλο νεφρό ήταν πολυκυστικό. Δηλαδή και τα δύο νεφρά είχαν τρύπες.

 

Όταν βγήκα από το κτήριο ο άντρας μου με στήριζε γιατι ένιωθα ότι είχα παραλύσει από τη μέση και κάτω.

 

Η ειδκή παιδονεφρολόγος στο παίδων μου είπε ότι το μωρό μου δεν θα είχε ζωή. Επρεπε να κάνω διακοπή κύησης.

Πηρα το γυναικολόγο μου και το κανόνησα για τις 10 Αυγούστου.

 

Το θέμα ήταν ότι εγώ το κοριτσάκι μου το ένιωθα. Κουνιόταν, κλώτσαγε και το ήθελα τόσο πολύ.

 

Συνέχισα να παίρνω βιταμίνες και σίδηρο μέχρι να πάω στο ιασώ.

Κριβόμουνα και έκλαιγα στα κρυφά για να μη στενοχωρώ τον άντρα μου και να μη με καταλάβει ο δίχρονος γιός μου.

 

Το μόνο που ζήτησα εξ'αρχής ήταν να με ναρκώσουν να μη δω τίποτα.

 

Κανονικά θα έπρεπε στην 23η εβδομάδα να γεννήσω κανονικά με τεχνιτούς πόνους κλπ. Ευτυχώς είχα κάνει μερικούς μήνες πριν την εγκυμοσύνη μια αφαίρεση οινομοιόματος με καισαρική οπότε φοβηθήκαν οι γιατροί μου μήπως δεν αντέξει η μοίτρα και έτσι έκανα καισαρική χωρίς να καταλάβω τίποτα.

 

Αυτό που θα θυμάμαι πάντα είναι να αφήνω τον άντρα μου έξω από το χειρουργείο, να κλείνουν οι πόρτες και εγώ να ξεσπάω σε κλάματα.

 

ΠΕΡΑΣΕ ΟΜΩΣ και ήταν για το καλό του μωρού μου.

Δεν μετάνιωσα. Το γλίτωσα από πόνο.

Μετά από δύο χρόνια γέννησα το δεύτερο γιό μου.

 

 

ΟΜΩΣ

 

Τέλος Ιούλη φέτος άρχισε να πονάει πολύ η μέση μου και ο γοφός μου.

Κούτσαινα από τους πόνους.

 

29 Ιούλη έκανα ακτινογραφία.

Ξεκίνησα χάπια εννέσεις κλπ.

9 Αυγούστου ανακάλυψα ότι είχα καθυστέρηση.

Με έπιασε πανικός.

Αγόρασα ένα τέστ και ....έμεινα κάγγελο. Είχα μείνει έγκυος ενώ έπαιρνα μέτρα προφύλαξης. Προφανώς δεν ήταν τα απαραίτητα.

 

Τρελαθήκαμε.

 

Ο γιατρός μου είπε ότι κανονικά ίσως και να μην υπήρχε πρόβλημα αλλά αν υπήρχε θα έπεφτε το μωρό μόνο του.

 

Στις 28 Αυγούστου είδαμε ότι η καρδούλα δεν χτυπούσε.

Στις 29 Αυγούστου, παραμονή της γιορτής μου έκανα απόξεση.

 

Χτες ο ορθοπαιδικός μου είπε ότι η μέση μου έχει σχεδόν θεραπευτεί.

 

Ολα αυτά θα είχαν αποφευχθεί αν είχα μείνει έγκυος λίγο πιο πριν ή λίγο πιο μετά.

 

Πάντως η φύση ξέρει τι κάνει.

 

Και ο Θεός.

 

Οι μόνοι που δεν ξέρουμε είμαστε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσα έγραψα είναι θλιβερά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι:

 

Η ζωή προχωράει. Δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω με τίποτα.

Και όλα θα πάνε καλά huppy belly θα το δεις. Μη μασάς!

Και λίγος τσαμπουκάς δεν βλάπτει!

Πήγαινε κόντρα!

Link to comment
Share on other sites

τόσο σκληρές καταστάσεις...αλλά τελικά και τόσο δυνατές γυναίκες που προχωράνε μπροστά και τελικά τα καταφέρνουνε...Σήμερα αν και συγκινήθηκα πάρα πολύ και θυμήθηκα και το περασμένο Νοέμβρη ένιωσα μια δύναμη να προχωρήσω και να σκέφτομαι ότι όλα θα πάνε καλύτερα.Τελικά κρύβουμε πολύ περισσοτερη δύναμη μέσα μας από ότι πιστεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συγκινητικές οι ιστορίες σας katrin και talkirti!

Katrin με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Να χαίρεσαι και το άλλο κοριτσάκι σου!

Talkirti μπράβο για την δύναμη που έδειξες και για την αισιοδοξία που μεταδίδεις! Να τα χαίρεσαι κι εσύ τα βλαστάρια σου!!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Happy Belly,

Δεν είναι πολύς ο καιρός που έμαθα ότι ήμουν έγκυος !! Χαρά απίστευτη για μένα και τον άντρα μου και τα όνειρά μας ατελείωτα !!

Άρχισα να ψάχνω διάφορα sites σχετικά με την εγκυμοσύνη και ανακάλυψα το συγκεκριμένο. Πρώτο απ΄ όλα διάβασα το δικό σου μήνυμα που έλεγες για την εγκυμοσύνη σου και που ανυπομονούσες να ακούσεις την καρδούλα κλπ. Βρισκόμασταν στην ίδια εβδομάδα και σε παρακολουθούσα χωρίς να έχω κάνει εγγραφή. Παρακολουθούσα τις χαρές και τις ανησυχίες σου οι οποίες ήταν ίδιες με τις δικές μου !!!

Ώσπου την προηγούμενη εβδομάδα ο γιατρός μου, μας είπε ότι το έμβριο παλλινδρόμησε ! :( Έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου ! :( Στεναχωρήθηκα, έκλαψα, υπέφερα...

Σήμερα, μετά από αρκετές μέρες, μπήκα ξανά στο site για να διαβάσω νέα σας (αν και είχα ορκιστεί να μην ξαναμπώ) ...

Λυπάμαι πάρα πολύ, περίμενα το δικό σου το μωράκι να τα καταφέρει...

Θέλω να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω και σε συμπονώ ...

Ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει - έτσι χωρίς λόγο - μόνο ο Θεός ξέρει ...

Ελπίζω να καταφέρουμε να το ξεπεράσουμε πολύ γρήγορα και να μην το βάλουμε κάτω !! Θα προσπαθήσουμε ξανά για παιδάκι και σύντομα θα το έχουμε στην αγκαλιά μας !! Αισιοδοξία και πίστη θέλει !!

 

Κορίστια πολυ συγκινητικές οι ιστορίες σας και τα λόγια σας θερμά και ενθαρρυντικά !! Σας ευχαριστούμε !!!

Φιλιά σε όλες !!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μείνε στην παρέα μας... Θα τα καταφέρετε ... Να έχετε πίστη όλα θα πάνε καλά

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...