Recommended Posts

Μου φαίνεται φριχτό αυτό που μόλις περιέγραψες. Θέλω να πιστεύω ότι όσο περνούν τα χρόνια ο κόσμος γίνεται πιο λογικός και πλέον οι περισσότεροι δείχνουν στα παιδιά τους ότι υπάρχουν και διαφορετικοί άνθρωποι στον κόσμο και ωφείλουμε να τους σεβόμαστε όπως όλους τους υπόλοιπους. Τα παιδιά δεν γνωρίζουν κάτι από μόνα τους. Ό,τι βλέπουν κάνουν. Το κακό είναι ότι καμιά φορά βλέπουν/αντιγράφουν πράγματα και από άλλα παιδιά στο σχολείο πχ, οπότε δεν είναι μόνο στο χέρι μας να τα διαμορφώσουμε. Όντας φύσει αισιόδοξη θέλω να πιστεύω οι καινούργιες γενιές που ενημερώνονται περισσότερο θα μεγαλώνουν παιδιά με μεγαλύτερη ευαισθησία ή μάλλον περισσότερη λογική.

jTosp2.png

Διαφημίσεις

φιλεναδιτσα μου, αφου εισαι κι εσυ μια μαμα που μεγαλωνει το παιδακι της με τετοια ιδανικα και εισαι τοσο ανοιχτη στην διαφορετικοτητα των γυρω σου, υπαρχει ελπιδα.

cpVWp3.png

Δε θα το πιστέψεις, αλλά και εγώ σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα, υποστήριξα την άποψη, ότι ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας είναι η ανθρώπινη μορφή, στην οποία μας ωθεί η φυσική επιλογή! Με περιορισμένες κοινωνικές σχέσεις, ροπή προς την τεχνολογία, άριστοι σε αυτό, με το οποίο ο καθένας καταπιάνεται..

Δε θα το πιστέψεις, αλλά και εγώ σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα, υποστήριξα την άποψη, ότι ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας είναι η ανθρώπινη μορφή, στην οποία μας ωθεί η φυσική επιλογή! Με περιορισμένες κοινωνικές σχέσεις, ροπή προς την τεχνολογία, άριστοι σε αυτό, με το οποίο ο καθένας καταπιάνεται..

ετσι, συν το οτι και σε αλλες περιπτωσεις βαριας μορφης, παλι φαινεται να εχει καποιο χαρισμα ο παθων κλπ

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πρίν από 22 λεπτά , Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 ώρες πρίν, Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των κα

Κοριτσι καλησπερα..

Δυστυχωσ δεν γνωριζω πολλα ωστε να μπορεσω να σε βοηθησω..αλλα ο παιδιατροσ σασ τι λεει? Δεν εχει θορυβηθει? 

Μηπωσ εχει καποιο θεμα με την ακοη τησ? Μηπωσ για αυτο δεν ανταποκρινεται το παιδι? Κανε το τεστ με το χαρτι.τσαλακωσε το διπλα στο αυτι τησ για να δεισ αμα ακουει...

Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο

.

21 ώρες πρίν, Ανήττα είπε:

Ξεκίνησε από τον παιδίατρό σας άμεσα. Μπορεί να είναι απλά κάποιο πρόβλημα με την ακοή, αλλά είναι κρίσιμη ηλικία, και ακόμη και παρενέργειες μίας ωτίτιδας να είναι, όσο νωρίτερα καταλάβετε τι συμβαίνει, τόσο το καλύτερο.

Ξεκινάτε με παιδίατρο, και αν είναι βέβαιο ότι δεν είναι απλά υπερβολή δική σας ούτε θέμα ακουολόγου, τότε απευθύνεστε σε αναπτυξιολόγο.

• Μου αρέσει 1

On 12/1/2019 at 5:30 ΜΜ, Ανήττα είπε:

Μιλα άμεσα με τον παιδίατρο και

1) φρόντισε να γίνει πλήρης έλεγχος ακοής . 

2) η συμπεριφορά έχει γίνει πιο έντονη τώρα ; Πχ ως μωρό σας κοίταζε στο πρόσωπο ; Χαμογελούσε ; Ανταποκρινόταν ; Πάει παιδικό σταθμό ; Υπάρχει κάποια αλλαγή που θα μπορούσε να την επηρεάσει στην ανάπτυξη πχ αλλαγή στέγης , πένθος , διαζύγιο κλπ ; (Δεν χρειάζεται να απαντήσεις εδώ, για προβληματισμό δικό σου το αναφέρω) 

3 ) αν ανησυχείς για αυτισμό , υπάρχει το ΕΘΜΑ το οποίο εξειδικεύεται σε αυτισμό και Ασπεργκερ και το «τρέχει» ο κ. Καμπακος Χρήστος ο οποίος είναι παιδοψυχίατρος . Βέβαια είναι στην Αθηνα και δεν ξέρω που είστε εσείς . Έχει και προγράμματα πρώιμης παρέμβασης . Είναι ΔΩΡΕΑΝ εφόσον είναι ασφαλισμένη η μικρή. Παίρνεις ένα τηλέφωνο και ενημερώνεσαι για τις διαδικασίες. 

Καλησπέρα σας! Έχω ένα βρεφακι 7 μηνών με σοβαρές υποψίες για πρωιμα σημαδια αυτισμού. Κάνει το λεγόμενο finger clinking με τα δάχτυλα κουνάει συνεχώς τα χέρια του σαν Ν χει τικ, κάνει σκρατς σκρατς σε επιφάνειες, δεν τρώει με τίποτα ούτε τροφές ούτε θέλει ν πίνει γάλα, ωστόσο απ βλεματικη επαφή χαμόγελα κ ανταπόκριση είναι οκ. Τις γνώμες σας έχω πελαγώσει! 

Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι υποψίες. Το σκρατς σε επιφάνειες είναι απολύτως φυσιολογικό για την ηλικία του, βασικά είναι αναπτυξιακο ορόσημο. Finger clinking δεν ξέρω τι είναι όμως, μπορείς να το περιγράψεις? Όταν λες δεν τρώει  τίποτα ούτε γάλα προφανώς υπερβαλεις, πες μας λίγο πιο συγκεκριμένα αν θέλεις 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία δεν ήξερα ότι το σκρατς στις επαφανειες είναι αναπτυξιακό ορόσημο. Finger clinking είναι να κουνάει ακαθoριστα όλη την ώρα τα δάχτυλα να τα στραβώνει και ν κουνάει τ χέρι παραλληλα. Σχετικά με τη διατροφή του όσο θήλαζα με τ ζορυ έπινε γάλα μετά από 5 η 6 ώρες με τ ζορυ τ έβαζα στήθος μετά πήγαμε στ μπουκάλι όπου κ εκεί με τ ζορυ μετά από 2 μήνες ήπιε μια ποσότητα των 150ml και σχετικά με τ φαγητο δεν ανοίγει τ στόμα πάρα μόνο στη πρώτη κουταλιά κ αυτό π μ κάνει είναι ν προσπαθώ να βάλω εγώ τη κουταλιά κ ν χώνει μέσα τ χέρι στ στόμα σε κάθε μπουκιά. 

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

θα συμφωνησω οτι ειναι φυσιολογικο το σκρατς σε επιφανεια

αυτο με τα δαχτυλα ουτε εγω το καταλαβα

τα χερια πως τα κουναει;γτ κ οι ανεξελεγκτες κινησεις χεριων,πχ να τα ανοιγοκλεινουν συνεχεια,ειναι αρκετα συνηθες σε τοσο μικρα παιδακια.το εκανε η κορη μου οταν χαιροταν πολυ

επισης πολυκακοφαγα σε εκεινη τημ ηλικια κ τα δυο μου παιδια.η μεγαλη θηλαζε παρα πολυ ομως.ο μικρος μετρια κ απο θηλασμο

ειναι πολυ θετικα οσα λες για βλεμμστικη επαφη κ ανταποκριση

ο παιδιατρος που σας παρακολουθει,τι λεει;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!αυτό π κάνει με τα χέρια είναι σαν να πεταριζει τις παλάμες τις κάνει μέσα έξω μέσα έξω.... Ο παιδίατρος λέει ότι πλέον ειδικός είναι ένας αναπτυξιολογος όπου και φυσικά θ πάω.. Γιατί είναι η ηλικία πολύ μικρή για ν καταλάβει εκείνος κάτι παραπάνω. Επίσης αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι ότι έχει υπερευαισθησια στους δυνατούς θορύβους... Τρανταζεται πετιέται ολόκληρος με έναν δυνατό ήχο.. Μια δυνατή φωνή... Σε σημείο π μ φαίνεται υπερβολικό πολλές φορές. 

Ποιος σου μίλησε για πρώιμα σημάδια αυτισμού; Ο παιδίατρος τι λέει για την όλη εικόνα; Σε παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο επειδή θεωρεί ότι όντως υπάρχει θέμα, ή για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για τις ανησυχίες σου; Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει κάποια εικόνα, ή αν διάβασες κάπου για τις ενδείξεις αυτισμού και ανησυχείς επειδή βλέπεις στο παιδί κάποια πράγματα που ωστόσο είναι φυσιολογικά. 

Αυτό με τα δάχτυλα και ο γιος μου το έκανε. Και είχε και ευαισθησία στους θορύβους. Για τις στερεές είναι αρκετά μικρό το παιδί, με την έννοια ότι πολλά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος. Γράφεις ότι βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως θέλει να πιάσει την τροφή; Αν δοκίμαζες με κομμάτια;

Για το γάλα, είχατε ελέγξει με τον παιδίατρο για ΓΟΠ ή αλλεργίες; Στις καμπύλες το παιδί πώς είναι; 

• Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

11 hours ago, Miriam123 said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!αυτό π κάνει με τα χέρια είναι σαν να πεταριζει τις παλάμες τις κάνει μέσα έξω μέσα έξω.... Ο παιδίατρος λέει ότι πλέον ειδικός είναι ένας αναπτυξιολογος όπου και φυσικά θ πάω.. Γιατί είναι η ηλικία πολύ μικρή για ν καταλάβει εκείνος κάτι παραπάνω. Επίσης αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι ότι έχει υπερευαισθησια στους δυνατούς θορύβους... Τρανταζεται πετιέται ολόκληρος με έναν δυνατό ήχο.. Μια δυνατή φωνή... Σε σημείο π μ φαίνεται υπερβολικό πολλές φορές. 

Νομίζω ανησυχείς υπερβολικά σχετικά με τους θορυβους είναι πολύ μικρό μωράκι είναι νορμάλ να πετιεται ολόκληρος και δεν είναι ένδειξη αυτισμου αυτό. Ένδειξη αυτισμου είναι, σε μεγαλύτερες ηλικίες, όχι ακριβως να τρομάζει αλλά να μην αντέχει, να δυσφορει με τους θορυβους να κλαίει να κλείνει αυτιά κλπ. Αλλά όχι αυτό που περιγράφεις. Κ το πεταρισμα χεριών είναι ένδειξη αυτισμου πάλι σε μεγαλύτερες ηλικίες και οταν γίνεται  υπερβολικα. Σχετικά με τις τροφές εμένα πήρε μπρος μετά το χρόνο. Παίρνει κανονικά βάρος το παιδί? Αν ναι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν όχι, και πάλι δεν είναι ένδειξη αυτισμου αλλά κάτι άλλο πιθανότατα. Συμφωνώ με την @Ilaeiraνα δοκιμάσεις με κομμάτια μαλακων τροφών. Η αίσθηση μου είναι ότι ανησυχείς υπερβολικά καθώς δεν υπάρχουν ενδείξεις αυτισμου από αυτά που περιγράφεις. 

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ποιος σου μίλησε για πρώιμα σημάδια αυτισμού; Ο παιδίατρος τι λέει για την όλη εικόνα; Σε παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο επειδή θεωρεί ότι όντως υπάρχει θέμα, ή για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για τις ανησυχίες σου; Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει κάποια εικόνα, ή αν διάβασες κάπου για τις ενδείξεις αυτισμού και ανησυχείς επειδή βλέπεις στο παιδί κάποια πράγματα που ωστόσο είναι φυσιολογικά. 

Αυτό με τα δάχτυλα και ο γιος μου το έκανε. Και είχε και ευαισθησία στους θορύβους. Για τις στερεές είναι αρκετά μικρό το παιδί, με την έννοια ότι πολλά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος. Γράφεις ότι βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως θέλει να πιάσει την τροφή; Αν δοκίμαζες με κομμάτια;

Για το γάλα, είχατε ελέγξει με τον παιδίατρο για ΓΟΠ ή αλλεργίες; Στις καμπύλες το παιδί πώς είναι; 

W

Ο παιδίατρος μου λέει ότι επειδή είναι μικρός γ Ν μ φύγουν οι ανυσηχιες να πάω σε αναπτυξιολογο. Η αλήθεια είναι πως ναι έχω δει αρκετά βιντεακια και έχω επηρεαστεί πολύ προς το χειρότερο. Όλα αυτά που είπες με βοήθησαν πολύ και έχεις δίκιο... 

Θα δοκιμάσω με κομματάκια μαλακών τροφών να δω πως θα πάει.

Το όνομα του 7.5 μηνών δεν ανησυχητικό που δεν το ακούει??? 

Καμπύλες κιλά μια χαρά. Θέλω να σας ευχαριστώ γ τη βοήθεια γιατί αναπτυξιολογο έκλεισα  για Οκτώβρη και ήθελα πολύ να το συζητήσω. 

Τίποτα από αυτά που περιγράφεις δεν είναι ανησυχητικό από μόνο του. Κάθε παιδί έχει άλλους ρυθμούς. Πήγαινε στον αναπτυξιολόγο να ησυχάσεις, αλλά να θυμάσαι ότι έτσι κι αλλιώς θα είναι μικρό για αξιολόγηση ενός έτους. Και σταμάτα να βλέπεις βίντεο!

Και για το φαγητό έχει δίκιο η maripoz. Πολλά μωρά παίρνουν μπρος μετά τον χρόνο κι αυτό είναι απολύτως ΟΚ. Στόχος σε αυτήν τη φάση είναι να δοκιμάσει γεύσεις και υφές, και να κάνεις τις εισαγωγές για να τσεκάρεις και να αποτρέψεις αλλεργίες. Δυο-τρεις μπουκιές από κάθε τροφή αρκούν για να γίνει η εισαγωγή. Μέχρι το έτος βασική τροφή είναι το γάλα, εκτός κι αν συντρέχουν πολύ συγκεκριμένοι λόγοι (πχ πολύ έντονη ΓΟΠ). 

Με τη ΓΟΠ το λύσατε το θέμα; Πίνει γάλα τώρα το παιδί;

• Μου αρέσει 3

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από administrator,
        Όσοι γονείς έχετε παιδιά που έχουν διαγνωστεί ότι ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού, μπορείτε να γράψετε εδώ την εμπειρία σας σχετικά με την διαδικασία της διάγνωσης καθώς και για τις συνθήκες που κληθήκατε να αντιμετωπίσετε.
      • Από Elena2021,
        Καλή σας μέρα! 
        Ψάχνω γονείς με παιδάκια με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας για ανταλλαγή απόψεων. 
      • Από Fey Andrew,
        Καλημέρα σας:)Έχω ένα αγοράκι τέσσαρων+ ετών με αυτισμό και το μόνο πράγμα που τρώει είναι μακαρόνια με ζωμό από κρεας και αλεσμένο κρέας με λαχανικά.Να δαγκω σει ούτε λόγος.Ακομα και μεγαλύτερα κομμάτια που έβαζα στο φαγητό τα κατάπινε.Να φάει κάτι άλλο επίσης ούτε λόγος.Αν πιεστεί μετά δεν τρώει τίποτα από  αντιδραση ακόμα  κι αν πειναει.Αλλωστε δεν εγκρίνω τακτικές "βασανιστήριων" τύπου "αν πεινάσει θα φαει".Δεν ίσχυει αυτό για όλα τα παιδιά πόσο άλλο αν το θέμα είναι αναπτυξιακό.Ο αναπτυξιολογος λέει ότι όλο αυτό έχει να κάνει με το αισθητηριακό κομμάτι και ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να μασάει.Νερο δεν θέλει να πιει επίσης του βάζω μέσα στο γάλα που ευτυχώς γάλα πίνει αρκετό.Ειχε κάνεις σας ανάλογο πρόβλημα;Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;Ανησυχώ πολύ και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

• Από bebe-q,
        Έχω 2 αγοράκια,2,5 το μικρό,3,5 το μεγάλο,στα οποία μου διέγνωσαν Αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας (με αυξημένο όμως,ευτυχώς, νοητικό επίπεδο ) και πρέπει να κάνουν τις σχετικές συνεδρίες τους,που όμως, όσοι γνωρίζετε σχετικά,θα ξέρετε οτι κοστίζουν μιά περιουσία.
        Γνωρίζει κάποιος απο εσάς κάποια δημόσια υπηρεσία που να παρέχει εργοθεραπείες λογοθεραπείες ψυχοθεραπείες κτλ δωρεάν?
        Ψάχνοντας σχετικά έμαθα οτι ίσως δικαιούνται κάποια επιδόματα πρόνοιας κτλ.
        Αλλα αυτά,καθυστερούν πάαααααααρα πολύ να φτάσουν στα χέρια μας αν τελικά μας τα εγκρίνουν ωστε να κάνω ένα πρόγραμμα και να πώ οτι μπορώ να τους ξεκινήσω σε ιδιωτικό κέντρο.Καταλαβαίνετε οτι καλό θα ήταν να είμαστε συνεπείς σ'αυτό.
        Δεν διαθέτουμε ωστόσο,παρα έναν βασικό μισθό στο σπίτι.Και 0 κεφάλαιο για να πώ οτι ξεκινάω,κι όταν μου τα επιστρέψει το ταμείο μου,συνεχίζω.
        Όποιος γνωρίζει κάτι,ας βοηθήσει.Ευχαριστώ.
      • Από SOPHIA83,
        γειά σας . ο μικρός μου γιος είναι 23 μηνών. πριν ένα μήνα μια αναπτυξιολόγος μου είπε να του κάνω εργοθεραπεία και λογοθεραπεία γιατί αν και είναι μικρός έχει σημάδια του αυτισμού. έχει περιορισμένη βλεματική επαφή, δεν εκτελεί πολλές εντολες και ανταποκρίνεται μόνο στα ενδιαφεροντά του (γάλα,μπάνιο,βόλτα κτλ...) .δεν έχει μιλήσει ακόμα (μόνο μπαμπαλίσματα ) και όταν θέλει κάτι μας τραβάει από το χέρι και μας οδηγεί σε αυτό. έχει και μερικά καλά σημάδια ..δεν κάνει επαναλαμβανόμενες κινήσεις,δεν έχει εμμονές, μας αντιγράφει και μερικές φορές παίζει με τον αδερφό του .
        ελπίζω να είναι μια προσωρινή αδιαφορία και οχι αυτισμός...
        έχετε ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις αδιαφορίας?
        ξέρετε πόσο βοηθάει η εργοθεραπεία τον αυτισμό?
      • Από Athanase,
        Καλημέρα αγαπητοί!

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να αντέχετε σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Γράφω τα παρακάτω γιατί ήθελα πρωτίστως να βάλω σε μία σειρά τις σκέψεις μου, αλλά και να μοιραστώ προβληματισμούς και -ίσως;- να ακούσω σκέψεις από άλλους γονείς.

Έχουμε ένα αγοράκι, τώρα θα γίνει 16 μηνών. Το λατρεύουμε όσο δεν γίνεται - σκεφτείτε ότι ενώ ποτέ δεν είχα κάποια ιδιαίτερη έλξη προς τα μωρά και έλεγα πως αν κάνω παιδί θα ήθελα κόρη, είμαι από την πρώτη στιγμή ερωτευμένος με το γιο μου... Εδώ δε κι ένα χρόνο η πιο πολύτιμη στιγμή της ημέρας, κάθε μέρα, είναι όταν μπαίνω στη μπανιέρα μαζί του για να το κάνω μπανάκι.

Ο γιος μου, λοιπόν, είναι ένα απίστευτα γλυκό παιδάκι. Χαμογελαστό από τη στιγμή που θα ξυπνήσει μέχρι που θα τον βάλουμε για ύπνο, πονηρούλης (το πώς κάνει τον αδιάφορο πριν κάνει 'επίθεση' στη μαμά του είναι να σκας στα γέλια),τρυφερός (με τη μαμά του, και περισσότερο όταν είναι κουρασμένος - με εμένα περισσότερο έρχεται για να τον πετάξω στον αέρα), περίεργος για όλα, δείχνει συναισθήματα (χαρά αλλά και λύπη με κάποιες μουσικές) αλλά...

16 μηνών λοιπόν και:
        -δεν μιλάει. Βγάζει κάποια ηχάκια, πού και πού θα κάνει ένα "μπαουμπά" και "μαμ" ή τέτοια, κάνει "πρρρρρ" και όταν τρέχει τριγύρω στο σπίτι βγάζει φωνούλες χαράς, αλλά μέχρι εκεί. Α, και αρκετές φορές όταν δυσαρεστείται από κάτι κάνει τεταμένα "μμμμμμ!".
        -δεν περπατάει. Άργησε να μπουσουλήσει γιατί -συνειδητοποιήσαμε- γλίστραγε στα πατώματα, αλλά μόλις βάλαμε μοκέτες μπουσούλησε με τη μία. Σηκώνεται και περπατάει πλαγίως πιασμένος από έπιπλα ή, εσχάτως, τον τοίχο, κάνει βηματάκια -όχι φοβερά πρόθυμα- όταν τον κρατάμε και από τα δύο χεράκια, καβαλάει έπιπλα και παιχνίδια, ανεβαίνει σε καναπέδες τραπέζια και άλλα αλλά μέχρι εκεί και πάλι.
        -δεν δείχνει. Αν δείξεις θα γυρίσει να κοιτάξει τις περισσότερες φορές.
        -δεν χαιρετάει (όχι ότι έχουμε δοκιμάσει να το κάνουμε εμείς προς αυτόν πολλές φορές πάντως)
        -δεν μοιράζεται. Παίζει πολύ χαρούμενος με πολλά παιχνίδια αλλά δεν μας έχει δώσει ποτέ κάτι.
        -με άλλα παιδάκια δεν έχει πολλές επαφές και γιατί δεν ξέρουμε ανθρώπους με μωρά στην ηλικία του και γιατί τώρα ελέω κορωναϊού λεχει σταματήσει και η παιδική χαρά. Την τελευταία φορά που πήγε η νταντά του μας είπε πως αγκαλιάστηκε με ένα άλλο μωράκι πάντως, και δείχνει τρελλό ενδιαφέρον για φωτογραφίες μωρών.
        -δύσκολα θα γυρίσει στο όνομά του, και κυρίως στα "χχχ, έλα εδώ" ή "χχχ, κοίτα!". Γυρίζει σε ξαφνικούς θορύβους (π.χ. όταν πέσει κάτι ή αν είμαστε στο μπαλκόνι και περάσει μοτοσυκλέτα θα σκύψει να την κοιτάξει).
        -Αν τον φωνάξω, άλλες φορές θα έρθει όσο πιο γρήγορα μπορεί προκειμένου να παίξουμε, αλλά αν τύχει και παίζει με κάποιο από τα παιχνίδια του συνήθως θα με αγνοήσει.
        -Μας χαμογελάει, μας κοιτάει στα μάτια, μας γελάει.

Κάτι άλλο που έχω προσέξει, αλλά δυστυχώς δεν έχω μέτρο σύγκρισης, είναι ότι δεν κάθεται και πολύ στην αγκαλιά. Γενικώς είναι πολύ δραστήριος και ζουζούνι οπότε συνήθως αν πας να τον κρατήσεις θέλει να κατέβει για να παίξει. Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα - υπάρχουν στάνταρ στιγμές που κάθεται και για αρκετή ώρα - τις προάλλες που πήγαμε βόλτα στο πάρκο π.χ. τον είχαμε αγκαλιά για μπόλικη ώρα, στην μπανιέρα που τον κάνω μπάνιο ή λίγο πριν που τον κρατάει η μαμά του για να κάνω εγώ το δικό μου μπάνιο, και κάποιες φορές έρχεται και χώνεται στην αγκαλιά (κυρίως της μαμάς) όταν καθόμαστε στο πάτωμα. Του αρέσει και να κοιμάται μαζί μας και συνήθως θα κολλήσει πάνω μου.

Επίσης έχει καλή -νομίζω, και πάλι δεν έχω μέτρο σύγκρισης- βλεμματική επαφή - όταν παίζουμε, όταν τον κρατάμε, όταν του κάνουμε αστειάκια αλλά ακόμα και όταν παίζει μόνος του και γυρίσει να μας κοιτάξει. Μέχρι πριν λίγο καιρό στη μπανιέρα ξάπλωνε και γύριζε να με κοιτάξει - τώρα είναι πιο παιχνιδιάρης και δεν κάθεται ξαπλωμένος για πολύ (θέλει να πιάνει την κεφαλή του ντους για να πιει νερό!), αλλά και πάλι δεν φάινεται να έχει πρόβλημα να με κοιτάξει στα μάτια.

Θα προσθέσω κι άλλα αν μου έρθουν, αλλά νομίζω πως έχουμε αρκετά σαφή σημάδια πως είναι στο φάσμα. Ίσως βέβαια απλά να είναι λίγο πίσω και μέσα στα όρια, αλλά τα red flags υπάρχουν. Δυστυχώς, ενώ είχαμε ραντεβού με αναπτυξιολόγο, έσκασε η καραντίνα κι έκλεισε το ιατρείο...

Ακόμα βέβαια και να βγει ότι το παιδάκι μας είναι στο φάσμα, καταλαβαίνω ότι δεν είναι το τέλος του κόσμου - κάθε άλλο. Έχω ένα καλό φίλο ο οποίος είναι στο φάσμα και, εκτός του ότι δεν θα το καταλάβαινα αν δεν μου το είχε πει, ο άνθρωπος είναι ιδιοφυία (στην κυριολεξία), πολύ επιτυχημένος και με μία ευτυχισμένη οικογέναια, οπότε...

Να πω πως το παιδάκι γενήθηκε με καισαρική λίγες μέρες πριν τους 9 μηνες, χαμηλό σχετικά βάρος. Γενικά έως τώρα παλεύουμε με το βάρος του (είναι απελπιστικά χαμηλά, και μάλιστα όταν κάποια στιγμή άρχισε να ανεβαίνει η γιατρός του μας έδωσε ελεεινές διατροφικές συμβουλές που τον ξανάριξαν... και ήταν και αναπτυξιολόγος!), ενώ ταυτόχρονα είναι και πολύ ψηλός.

Σε αναμονή του ραντεβού όταν αυτό γίνει με τον ειδικό, ήθελα να ρωτήσω: τί θα μπορούσα να κάνω στην ηλικία του; Τί παιχνίδια και δραστηριότητες θα συνιστούσατε;

Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ που με ακούσατε, ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το κατεβατό!