Recommended Posts

Μου φαίνεται φριχτό αυτό που μόλις περιέγραψες. Θέλω να πιστεύω ότι όσο περνούν τα χρόνια ο κόσμος γίνεται πιο λογικός και πλέον οι περισσότεροι δείχνουν στα παιδιά τους ότι υπάρχουν και διαφορετικοί άνθρωποι στον κόσμο και ωφείλουμε να τους σεβόμαστε όπως όλους τους υπόλοιπους. Τα παιδιά δεν γνωρίζουν κάτι από μόνα τους. Ό,τι βλέπουν κάνουν. Το κακό είναι ότι καμιά φορά βλέπουν/αντιγράφουν πράγματα και από άλλα παιδιά στο σχολείο πχ, οπότε δεν είναι μόνο στο χέρι μας να τα διαμορφώσουμε. Όντας φύσει αισιόδοξη θέλω να πιστεύω οι καινούργιες γενιές που ενημερώνονται περισσότερο θα μεγαλώνουν παιδιά με μεγαλύτερη ευαισθησία ή μάλλον περισσότερη λογική.

jTosp2.png

Διαφημίσεις

φιλεναδιτσα μου, αφου εισαι κι εσυ μια μαμα που μεγαλωνει το παιδακι της με τετοια ιδανικα και εισαι τοσο ανοιχτη στην διαφορετικοτητα των γυρω σου, υπαρχει ελπιδα.

cpVWp3.png

Δε θα το πιστέψεις, αλλά και εγώ σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα, υποστήριξα την άποψη, ότι ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας είναι η ανθρώπινη μορφή, στην οποία μας ωθεί η φυσική επιλογή! Με περιορισμένες κοινωνικές σχέσεις, ροπή προς την τεχνολογία, άριστοι σε αυτό, με το οποίο ο καθένας καταπιάνεται..

Δε θα το πιστέψεις, αλλά και εγώ σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα, υποστήριξα την άποψη, ότι ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας είναι η ανθρώπινη μορφή, στην οποία μας ωθεί η φυσική επιλογή! Με περιορισμένες κοινωνικές σχέσεις, ροπή προς την τεχνολογία, άριστοι σε αυτό, με το οποίο ο καθένας καταπιάνεται..

ετσι, συν το οτι και σε αλλες περιπτωσεις βαριας μορφης, παλι φαινεται να εχει καποιο χαρισμα ο παθων κλπ

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πρίν από 22 λεπτά , Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 ώρες πρίν, Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των κα

Κοριτσι καλησπερα..

Δυστυχωσ δεν γνωριζω πολλα ωστε να μπορεσω να σε βοηθησω..αλλα ο παιδιατροσ σασ τι λεει? Δεν εχει θορυβηθει? 

Μηπωσ εχει καποιο θεμα με την ακοη τησ? Μηπωσ για αυτο δεν ανταποκρινεται το παιδι? Κανε το τεστ με το χαρτι.τσαλακωσε το διπλα στο αυτι τησ για να δεισ αμα ακουει...

Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο

.

21 ώρες πρίν, Ανήττα είπε:

Ξεκίνησε από τον παιδίατρό σας άμεσα. Μπορεί να είναι απλά κάποιο πρόβλημα με την ακοή, αλλά είναι κρίσιμη ηλικία, και ακόμη και παρενέργειες μίας ωτίτιδας να είναι, όσο νωρίτερα καταλάβετε τι συμβαίνει, τόσο το καλύτερο.

Ξεκινάτε με παιδίατρο, και αν είναι βέβαιο ότι δεν είναι απλά υπερβολή δική σας ούτε θέμα ακουολόγου, τότε απευθύνεστε σε αναπτυξιολόγο.

• Μου αρέσει 1

On 12/1/2019 at 5:30 ΜΜ, Ανήττα είπε:

Μιλα άμεσα με τον παιδίατρο και

1) φρόντισε να γίνει πλήρης έλεγχος ακοής . 

2) η συμπεριφορά έχει γίνει πιο έντονη τώρα ; Πχ ως μωρό σας κοίταζε στο πρόσωπο ; Χαμογελούσε ; Ανταποκρινόταν ; Πάει παιδικό σταθμό ; Υπάρχει κάποια αλλαγή που θα μπορούσε να την επηρεάσει στην ανάπτυξη πχ αλλαγή στέγης , πένθος , διαζύγιο κλπ ; (Δεν χρειάζεται να απαντήσεις εδώ, για προβληματισμό δικό σου το αναφέρω) 

3 ) αν ανησυχείς για αυτισμό , υπάρχει το ΕΘΜΑ το οποίο εξειδικεύεται σε αυτισμό και Ασπεργκερ και το «τρέχει» ο κ. Καμπακος Χρήστος ο οποίος είναι παιδοψυχίατρος . Βέβαια είναι στην Αθηνα και δεν ξέρω που είστε εσείς . Έχει και προγράμματα πρώιμης παρέμβασης . Είναι ΔΩΡΕΑΝ εφόσον είναι ασφαλισμένη η μικρή. Παίρνεις ένα τηλέφωνο και ενημερώνεσαι για τις διαδικασίες. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα