Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γειά σας . ο μικρός μου γιος είναι 23 μηνών. πριν ένα μήνα μια αναπτυξιολόγος μου είπε να του κάνω εργοθεραπεία και λογοθεραπεία γιατί αν και είναι μικρός έχει σημάδια του αυτισμού. έχει περιορισμένη βλεματική επαφή, δεν εκτελεί πολλές εντολες και ανταποκρίνεται μόνο στα ενδιαφεροντά του (γάλα,μπάνιο,βόλτα κτλ...) .δεν έχει μιλήσει ακόμα (μόνο μπαμπαλίσματα ) και όταν θέλει κάτι μας τραβάει από το χέρι και μας οδηγεί σε αυτό. έχει και μερικά καλά σημάδια ..δεν κάνει επαναλαμβανόμενες κινήσεις,δεν έχει εμμονές, μας αντιγράφει και μερικές φορές παίζει με τον αδερφό του .

ελπίζω να είναι μια προσωρινή αδιαφορία και οχι αυτισμός...

έχετε ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις αδιαφορίας?

ξέρετε πόσο βοηθάει η εργοθεραπεία τον αυτισμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό μόνο ο γιατρός σου μπορεί να στο πει με βεβαιότητα.

Σου γράφω μόνο γιατί ξέρω ανάλογη περίπτωση, πρόσφατη με ένα παιδάκι 2 ετών φιλικού μας ζευγαριού.

Η αναπτυξιολόγος τους είπε ότι έχει ελαφριά καθυστέρηση.

Εμείς τους παροτρύναμε να πάνε και σε παιδονευρολόγο και τελικά ο μικρός είναι μια χαρά απλά αργεί λιγάκι.

Τους πρότεινε να τον πάνε παιδικό.

Σε ένα μήνα ο μικρός έκανε εξαιρετική πρόοδο.

Εύχομαι να μην έχειτίποτα ο μικρούλης σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμείς έιχαμε ανάλογη εμπειρία...είχε ο μικρός κληρονομικη καθυστέρηση στο λόγο (κόντευε τα 3) κ πήγαμε μετά από επιμονή δική μου σε αναπτυξιολόγο (αν κ η παιδίατρος είχε αντίθετη γνώμη). ο μικρός είχε οπτική επαφή κ αντιδρούσε σε ερθίσματα αλλά όποτε αυτός γούσταρε. η αναπτυξιολόγος λοιπόν μου είπε ότι είμαστε οριακοι για αυτισμο κ τρελλάθηκα.... τελικα ο μικρός είναι μία χαρά .... απλά τεμπέλιαζε......είχα γεννήσει κ σχετικά πρόσφατα........ ύστερα από 3 μήνες παιδικό σταθμο πήγε η γλώσσα του ροδάνι...και σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτιστικός........ίσως ο παιδικός λοιπόν να είναι μία καλή λύση...δε χάνεις τίποτα.......

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις μέρες διαβάζω και συμβουλεύομαι ειδικούς για το θέμα του αυτισμού, λόγω διάγνωσης του βαφτισημιού μου στα 3,5 του χρόνια σήμερα. Είναι πραγματικά ανεξάντλητο το θέμα του αυτισμού και σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, επαναλαμβανόμενες κινησεις.Ναι ο μικρούλης μας είναι ένα υπερκινητικό παιδί που δεν σε κοιτάει στα μάτια αλλά μιλάει υπέροχα και είναι πανέξυπνος. Επίσης αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική και κάθε παιδί θέλει εξατομικευμένη θεραπεία, με την οποία θα κάνει σίγουρα σπουδαία πρόοδο.Θέλουν πολλή αγάπη τα παιδιά αυτά και επιβράβευση.

........αλλά...... το σημαντικότερο είναι επιτέλους στην οπισθοδρομική κοινωνία που ζούμε να μην αποτελεί θέμα ταμπού και να ενημερώνονται όλοι για την ιδιαιτερότητα του παιδιού, σχολείο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία μου δεν πάτε και μια βόλτα από ένα παιδονευρολόγο;

Και εδώ μπορείς να απευθυνθείς σε γονείς με παιδια με διαγνωσμένο αυτισμο που μπορούν να σε βοηθήσουν στις ερωτήσεις σου  

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο βιβλίο για τον ασυτισμό [που μορεί να λύσει πολλές απορίες είναι της Ελένης Γκονέλα ΄"Αυτισμός". Δεν θυμάμαι εκδοτικό οίκο, αλλά είναι αύκολο να το βρει κάποιος σε ένα βιβλιοπωλείο.

Εμένα με βοήθησε πολύ και το χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου στο ΚΕΔΔΥ

Link to comment
Share on other sites

μια ταπεινη συμβουλη:

 

μην διαβαζετε βιβλια ή ερευνες στο ιντερνετ.

μπηκα στο τριπακι και ειχα καταληξει να πιστευω οτι και ο δικος μου εχει σιγουρα τετοιο θεμα.

 

μιλησα με ενα καρο γιατρους ειδικους οι οποιοι με εκραξαν κανονικοτατα.

 

οταν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου, οτι και να διαβασεις ασυναισθητα σε κανει να πιστευεις οτι βλεπεις την εικονα του δικου σου παιδιου

 

αν εχεις τετοια υπονοια βρισκεις εναν καλο αναπτυξιολογο και αυτος ειναι που κανει την αξιολογηση και την μετεπειτα καθοδηγηση

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική και κάθε παιδί θέλει εξατομικευμένη θεραπεία, με την οποία θα κάνει σίγουρα σπουδαία πρόοδο.Θέλουν πολλή αγάπη τα παιδιά αυτά και επιβράβευση.

........αλλά...... το σημαντικότερο είναι επιτέλους στην οπισθοδρομική κοινωνία που ζούμε να μην αποτελεί θέμα ταμπού και να ενημερώνονται όλοι για την ιδιαιτερότητα του παιδιού, σχολείο κ.ο.κ.

 

Συμφωνω απολυτα!

 

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, για την κοπελα που ανοιξε το θεμα εννοω, θεωρω πως ηλικιακα ειναι ισα ισα στα ορια το παιδι. Νομιζω πως ειναι πολυ μικρο ακομη για μια τετοια διαγνωση. Ασφαλως και στο συνδρομο Κανερ βγαινει η διαγνωση και απτα 1,5 με 2 αλλα καλα θα ηταν να περιμενετε τουλαχιστον μισο χρονο ακομη.

 

Η επιλεκτικη αλαλια μπορει να εχει παρα πολλους λογους. Επισης στην ηλικια των 2 με 3 ετων αναπτυσσονται σε διαφορετικους ρυθμους σε καθε τομεα. Πχ ο μικρος μου ενω με 1,5 χρονων ανεβαινε και αναποδα τις σκαλες δεν ελεγε και πολλα. Τωρα (που ειναι 3 χρονων)τρεχει η γλωσσα του ροδανι και απο θεμα κινητικοτητας ειναι σαν παιδι 4 χρονων. Πχ στεκεται στο ενα ποδαρακι του χωρις να στηριζεται πουθενα για πανω απο 2λεπτα κτλ.

Θα ελεγα να εχεις επικοινωνια με τον παιδιατρο σου, να ενημερωθεις σχετικα και σε κανενα χρονο να επισκεφθεις παιδονευρολογο με παραλληλη ειδικοτητα την παιδοψυχιατρικη που να εχει γνωσεις επι του θεματος. Στην Ελλαδα αποτι ξερω συνηθιζουν να βγαζουν διαγνωσεις αναπτυξιολογοι ή ειδικοι παιδαγωγοι. Εδω στην Γερμανια μονο σε συνεργασια παιδοψυχιατρου με παιδιατρο και λογοθεραπευτων και εργοθεραπευτριων καθως και των παιδαγωγων του νηπιαγωγειου και των γονεων φυσικα βγαινει η διαγνωση, υστερα απο τουλαχιστον 4 συνεδριες και εφοσον εχει υποβληθει το παιδι σε ενα σωρο τεστ, μεταξυ των αλλων και τεστ νοημοσυνης (για να διευκολυνθει η διαγνωση αν προκειται για Κανερ ή Ασμπεργκερ κτλ).

Επειτα καλουνται οι γονεις και οι δασκαλες του παιδιου να συμπληρωσουν ενα ερωτηματολογιο (απτην Αυστραλια ) που απαντας σε διαφορα ερωτηματα. Αναλογως τα αποτελεσματα και επειτα απο συσκεψη ολων των ειδικων και απο συζητηση με τους γονεις βγαινει η διαγνωση και το πλανο της θεραπειας που ισως χρειαζεται να ακολουθησει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα!

 

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, για την κοπελα που ανοιξε το θεμα εννοω, θεωρω πως ηλικιακα ειναι ισα ισα στα ορια το παιδι. Νομιζω πως ειναι πολυ μικρο ακομη για μια τετοια διαγνωση. Ασφαλως και στο συνδρομο Κανερ βγαινει η διαγνωση και απτα 1,5 με 2 αλλα καλα θα ηταν να περιμενετε τουλαχιστον μισο χρονο ακομη.

 

Η επιλεκτικη αλαλια μπορει να εχει παρα πολλους λογους. Επισης στην ηλικια των 2 με 3 ετων αναπτυσσονται σε διαφορετικους ρυθμους σε καθε τομεα. Πχ ο μικρος μου ενω με 1,5 χρονων ανεβαινε και αναποδα τις σκαλες δεν ελεγε και πολλα. Τωρα (που ειναι 3 χρονων)τρεχει η γλωσσα του ροδανι και απο θεμα κινητικοτητας ειναι σαν παιδι 4 χρονων. Πχ στεκεται στο ενα ποδαρακι του χωρις να στηριζεται πουθενα για πανω απο 2λεπτα κτλ.

Θα ελεγα να εχεις επικοινωνια με τον παιδιατρο σου, να ενημερωθεις σχετικα και σε κανενα χρονο να επισκεφθεις παιδονευρολογο με παραλληλη ειδικοτητα την παιδοψυχιατρικη που να εχει γνωσεις επι του θεματος. Στην Ελλαδα αποτι ξερω συνηθιζουν να βγαζουν διαγνωσεις αναπτυξιολογοι ή ειδικοι παιδαγωγοι. Εδω στην Γερμανια μονο σε συνεργασια παιδοψυχιατρου με παιδιατρο και λογοθεραπευτων και εργοθεραπευτριων καθως και των παιδαγωγων του νηπιαγωγειου και των γονεων φυσικα βγαινει η διαγνωση, υστερα απο τουλαχιστον 4 συνεδριες και εφοσον εχει υποβληθει το παιδι σε ενα σωρο τεστ, μεταξυ των αλλων και τεστ νοημοσυνης (για να διευκολυνθει η διαγνωση αν προκειται για Κανερ ή Ασμπεργκερ κτλ).

Επειτα καλουνται οι γονεις και οι δασκαλες του παιδιου να συμπληρωσουν ενα ερωτηματολογιο (απτην Αυστραλια ) που απαντας σε διαφορα ερωτηματα. Αναλογως τα αποτελεσματα και επειτα απο συσκεψη ολων των ειδικων και απο συζητηση με τους γονεις βγαινει η διαγνωση και το πλανο της θεραπειας που ισως χρειαζεται να ακολουθησει το παιδι.

 

Στην Ελλάδα η διάγνωση για αυτισμό βγαίνει από παιδοψυχίατρο σε συνεργασία με τους γονείς, γύρω στα 3.

Μετά το παιδί περνά από ΚΕΔΔΥ (όπου το βλέπει και ειδικός παιδαγωγός) για να καθοριστεί το σχολικό πλαίσιο που θα φοιτήσει και να καθοριστούν οι εκπαιδευτικές του ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι θα ξερεις σαν ειδικη παιδαγωγος που εισαι emmaki μου το αυτιστικο φασμα ειναι πολυ πλατυ! Και αποτι επισης θα γνωριζεις λογω της εμπειριας σου στην δουλεια σου καθε παιδι αναπτυσσεται με διαφορετικους ρυθμους. Στα 3 μπορει να διαγνωσθει ή να αποκλεισθει (προσωρινα παντα) ενας αυτισμος μονο οταν ειναι βαριας μορφης πχ τυπου Κανερ, οπου υπαρχει καθυστερηση στην ομιλια και στην αναπτυξη του παιδιου γενικοτερα εμφανεστατη. Αλλα ειπαμε το φασμα ειναι πλατυ. Γιαυτο εδω, αν δεν υπαρχει εμφανες προβλημα αναπτυξης στο παιδι, πχ να μην μπορει να καταπινει στερεα τροφη ή να μην επικοινωνει καθολου με το περιβαλλον κτλ, τοτε περιμενουν λιγο ακομη. Συνηθως περιμενουν να εχει παει το παιδι κανενα χρονο παιδικο (εδω στα 3 ξεκιναει το παιδικο) ετσι ωστε να δουν και την συμπεριφορα του παιδιου και με τους συνομηλικους.

Οσο για το σχολικο πλαισιο εδω προσπαθουν οσο γινεται να τα ενταξουν σε κανονικα παιδικα, νηπιαγωγεια κτλ με την βοηθεια παραλληλης στηριξης, αν αυτη ειναι απαραιτητη.

Στα ειδικα νηπιαγωγεια, και στα ειδικα σχολεια συνηθως δεν φοιτουν παιδια με αυτισμο. Στην Ελλαδα ισως ειναι διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι θα ξερεις σαν ειδικη παιδαγωγος που εισαι emmaki μου το αυτιστικο φασμα ειναι πολυ πλατυ! Και αποτι επισης θα γνωριζεις λογω της εμπειριας σου στην δουλεια σου καθε παιδι αναπτυσσεται με διαφορετικους ρυθμους. Στα 3 μπορει να διαγνωσθει ή να αποκλεισθει (προσωρινα παντα) ενας αυτισμος μονο οταν ειναι βαριας μορφης πχ τυπου Κανερ, οπου υπαρχει καθυστερηση στην ομιλια και στην αναπτυξη του παιδιου γενικοτερα εμφανεστατη. Αλλα ειπαμε το φασμα ειναι πλατυ. Γιαυτο εδω, αν δεν υπαρχει εμφανες προβλημα αναπτυξης στο παιδι, πχ να μην μπορει να καταπινει στερεα τροφη ή να μην επικοινωνει καθολου με το περιβαλλον κτλ, τοτε περιμενουν λιγο ακομη. Συνηθως περιμενουν να εχει παει το παιδι κανενα χρονο παιδικο (εδω στα 3 ξεκιναει το παιδικο) ετσι ωστε να δουν και την συμπεριφορα του παιδιου και με τους συνομηλικους.

 

Αγάπη μου καλή,

γι' αυτό λέω "γύρω στα 3". Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι στα 3, μπορεί να είναι στα 2,5, μπορεί όμως να είναι και στα 4.

Αν ήμουν απόλυτη, θα έλεγα "η διάγνωση γίνεται στα 3".

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σχολικο πλαισιο εδω προσπαθουν οσο γινεται να τα ενταξουν σε κανονικα παιδικα, νηπιαγωγεια κτλ με την βοηθεια παραλληλης στηριξης, αν αυτη ειναι απαραιτητη.

Στα ειδικα νηπιαγωγεια, και στα ειδικα σχολεια συνηθως δεν φοιτουν παιδια με αυτισμο. Στην Ελλαδα ισως ειναι διαφορετικα.

 

Μα ποιός έιπε ότι εδώ πηγαίνουν σε ειδικά σχολέια; Εγώ έχω πει ότι στα ειδικά σχολέια φοιτούν ΚΑΙ παιδιά με αυτισμό. Όχι όμως όλα τα παιδιά με αυτισμό.

Ανάλογα με την περίπτωση είναι είτε σε τμήμα ένταξης αυτισμού, είτε σε παράλληλη στήριξη, είτε σε ειδικό σχολέιο.

Είναι πλύ διαφορετικά πλαίσια αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγάπη μου καλή,

γι' αυτό λέω "γύρω στα 3". Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι στα 3, μπορεί να είναι στα 2,5, μπορεί όμως να είναι και στα 4.

Αν ήμουν απόλυτη, θα έλεγα "η διάγνωση γίνεται στα 3".

 

α οκ, σορρυ:lol:

Link to comment
Share on other sites

α οκ, σορρυ:lol:

 

Ποτέ όταν μιλάμε για παιδιά και αναφερόμαστε σε ηλικίες δεν είμαστε απόλυτοι καθώς κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς. Πολύ επρισσότερο όταν μιλάμε για παιδιά με ειδικές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ όταν μιλάμε για παιδιά και αναφερόμαστε σε ηλικίες δεν είμαστε απόλυτοι καθώς κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς. Πολύ επρισσότερο όταν μιλάμε για παιδιά με ειδικές ανάγκες.

α μπραβο, γιαυτο ειπα και εγω πως θα ηταν καλα να περιμενει λιγακι ακομη

Link to comment
Share on other sites

Sophia83, δικαιολογημένα ανησυχείς με αυτά που ακούς,γιατί οι γιατροί είναι ικανοί να σε τρελλανουν! Είμαι επαγγελματίας σε ένα απο τα επαγγέλματα που ανεφερες,(δεν διευκρινίζω μήπως παρεξηγηθώ για διαφήμιση!) Έχω δει παρα πολλά παιδάκια με αναπτυξιακές διαταραχές και αυτιστικα στοιχεία! Για να έχει ένα παιδι αυτισμό πρέπει να έχει περίπου 10 αυτιστικα σημεία, διαφορετικά λέμε ότι έχει στοιχεία αυτισμου.Πίστεψε με θεωρώ ότι το παιδάκι σου είναι πολυ μικρό για να του βάλουν τέτοια ταμπέλα! Συμφωνώ ότι δεν γίνεται διάγνωση πριν τα 3 και ένα πολυ σημαντικό σημάδι είναι ότι τα παιδιά αυτα δεν μιμούνται και δεν έχουν συμβολικό παιχνίδι.(πχ να πάρει τη σκούπα και να προσποιηθει ότι είναι αλογακι).Το παιχνίδι τους είναι συνήθως στερεότυπο και στερείται φαντασίας.(πχ θέλει να βάζει συνέχεια αυτοκινητακια στη σειρά.) Το ότι ο γιος σου δεν έχει στερεοτυπικη συμπεριφορά είναι καλο σημάδι. Επίσης το ότι δεν αδιαφορεί για εσάς (παίζει με το αδερφακι, σας τραβάει απο το χέρι.) Να ξέρεις ότι πολλά παιδιά έχουν διαφορετικούς ρυθμούς στην ψυχοκινητικη τους ανάπτυξη. Χωρίς να θέλω να κάνω διάγνωση μπορει ο μικρουλης σου να παρουσιάζει μια μικρή ανωριμοτητα. Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αξιολόγηση για να κριθεί αν χρειάζεται θεραπευτικη παρέμβαση. Σε αυτή την περίπτωση οι θεραπείες θα τον βοηθήσουν να αναπτυχθεί σύμφωνα με την χρονολογικη του ηλικία. Πάντως σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να αγχωνεσαι, είναι ακόμα μικρουλης. Ελπίζω να βοηθησα έστω και λίγο.

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites

Sophia83, δικαιολογημένα ανησυχείς με αυτά που ακούς,γιατί οι γιατροί είναι ικανοί να σε τρελλανουν! Είμαι επαγγελματίας σε ένα απο τα επαγγέλματα που ανεφερες,(δεν διευκρινίζω μήπως παρεξηγηθώ για διαφήμιση!) Έχω δει παρα πολλά παιδάκια με αναπτυξιακές διαταραχές και αυτιστικα στοιχεία! Για να έχει ένα παιδι αυτισμό πρέπει να έχει περίπου 10 αυτιστικα σημεία, διαφορετικά λέμε ότι έχει στοιχεία αυτισμου.Πίστεψε με θεωρώ ότι το παιδάκι σου είναι πολυ μικρό για να του βάλουν τέτοια ταμπέλα! Συμφωνώ ότι δεν γίνεται διάγνωση πριν τα 3 και ένα πολυ σημαντικό σημάδι είναι ότι τα παιδιά αυτα δεν μιμούνται και δεν έχουν συμβολικό παιχνίδι.(πχ να πάρει τη σκούπα και να προσποιηθει ότι είναι αλογακι).Το παιχνίδι τους είναι συνήθως στερεότυπο και στερείται φαντασίας.(πχ θέλει να βάζει συνέχεια αυτοκινητακια στη σειρά.) Το ότι ο γιος σου δεν έχει στερεοτυπικη συμπεριφορά είναι καλο σημάδι. Επίσης το ότι δεν αδιαφορεί για εσάς (παίζει με το αδερφακι, σας τραβάει απο το χέρι.) Να ξέρεις ότι πολλά παιδιά έχουν διαφορετικούς ρυθμούς στην ψυχοκινητικη τους ανάπτυξη. Χωρίς να θέλω να κάνω διάγνωση μπορει ο μικρουλης σου να παρουσιάζει μια μικρή ανωριμοτητα. Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αξιολόγηση για να κριθεί αν χρειάζεται θεραπευτικη παρέμβαση. Σε αυτή την περίπτωση οι θεραπείες θα τον βοηθήσουν να αναπτυχθεί σύμφωνα με την χρονολογικη του ηλικία. Πάντως σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να αγχωνεσαι, είναι ακόμα μικρουλης. Ελπίζω να βοηθησα έστω και λίγο.

 

Εν μερη καλα τα λες. Αλλα και εγω θα σου πω πως ο γιος μου την εχει αυτη την ταμπελα εχει ζωηροτατη φαντασια και δεν ειναι παγοβουνο. Και αισθηματα δειχνει και συμβολικο παιχνιδι εδειχνε απτα 2 του. (παρεπιπτοντως στα 3 αρχιζουν να δειχνουν συμβολικο παιχνιδι, αρα πιο νωρις:wink:)

Αμαν πια με αυτα τα στερεοτυπα που αναπαραγονται λανθασμενα δυστυχως ακομη και απο ατομα με ειδικοτητα. Οταν μιλαμε για αυτισμο δεν μιλαμε μονο για τα παιδια στην γυαλα που εχουμε κατα νου απο κινηματογραφικες ταινιες...

Το γραφω και το ξαναγραφω εδω μεσα, το αυτιστικο φασμα ειναι πλατυτατο και ακομη και το καθε παιδι με αυτισμο ιδιαιτερα διαφορετικο!

 

Συμφωνω μαζι σου στο να περιμενει ακομη λιγο καιρο μιας και το παιδι ειναι μικρο ακομη.

 

Διαφωνω για την ταμπελα. Αν πραγματι καποιο παιδι εχει μια α ή β ιδιαιτεροτητα, εστω και στοιχεια αυτισμου (οπως χαρακτηριστικα ανεφερες) καλα ειναι να γινει στο σωστο χρονικο πλαισιο μια καποια σοβαρη αξιολογηση απο ειδικους ετσι ωστε να ξερουν και οι γονεις πως μπορουν να αντιμετωπισουν εστω και το παραμικρο διαφορετικο ιχνος στο παιδακι τους.

 

Τις ταμπελες τις βαζει ο κοσμος και οι λαθος αντιληψεις και κυριως η αγνοια και ο φοβος απτο αγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Φαιη2010,σαφώς και υπάρχουν αρκετά συνδυαστικα στοιχεία στο ευρύτερο φάσμα του αυτισμού και το κάθε παιδι με διάγνωση η χωρίς, έχει τελείως διαφορετική εξέλιξη. Στόχος μου δεν ήταν να αναλύσω τις μορφές αυτισμου και σαφώς δεν υπάρχουν μόνο τα παιδιά μέσα στη γυαλα όπως λες, αλλα να βοηθήσω αυτή τη μανούλα που καταλαβαίνω τι άγχος περνάει. Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα οι διαγνωσεις βγαίνουν παρα πολυ εύκολα και συνήθως χωρίς κανένα τεστ. Θεωρώ ότι η διάγνωση,(εκτός απο τις βαριές μορφές αυτισμού), δεν δίνει απαραίτητα και πρόγνωση. Αυτο που προσπαθούν όλες οι θεραπευτικές προσεγγίσεις είναι να κάνουν το παιδι πιο λειτουργικό στην καθημερινότητα του η να τροποποιησουν υπάρχουσες συμπεριφορές σε πιο λειτουργικά πρότυπα. Άρα ελάχιστα μας ενδιαφέρει η διάγνωση, γιατί δεν αλλάζει τον τροπο που σκεφτόμαστε θεραπευτικά το παιδι. Επίσης ξέρω πολλούς ενήλικες με ΄΄αυτιστικες΄΄ συμπεριφορές που δεν έχουν διαγνωσθει και ζουν μια φυσιολογικοτατη ζωή. Ξαφνικά στην Ελλάδα όλοι έχουν εύκολα μια διάγνωση για αυτισμό η για τις περίφημες μαθησιακές δυσκολίες που επίσης ξαφνικά παρουσιάζουν όλα τα παιδιά! Είμαι θετική στην αξιολόγηση απο ειδικούς και στην πρώιμη παρέμβαση, αν χρειαστεί, αλλα αρνητική στο να βγαίνουν τόσο εύκολα διαγνωσεις.

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον στο θέμα μου.Σίγουρα καταλαβαίνω οτι είναι πολύ νωρίς για διάγνωση. εγω τον μικρό τον πηγαίνω για εργοθεραπεία και λογοθεραπεία και προσπαθω και στο σπίτι όσο μπορώ. μέτά απο δυο μήνες όμως η βελτίωση ειναι πολύ μικρή.Οσο για παιδονευρολόγο ,αν και μου το πρότεινε και ο παιδιατρος, τι να πω φοβάμαι να το πάω δεν ξέρω τι άλλο θα ακούσω, εδώ και στην αναπτυξιολόγο δεν ξέρω πότε θα πάμε πάλι.

Περιμένω μέρα με τη μέρα τη μεγάλη αλλαγή στον μικρούλη μου....

περιμένω να μας κοιτάξει στα μάτια να μας μιλήσει και να δείξει ενδιαφέρον.........

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον στο θέμα μου.Σίγουρα καταλαβαίνω οτι είναι πολύ νωρίς για διάγνωση. εγω τον μικρό τον πηγαίνω για εργοθεραπεία και λογοθεραπεία και προσπαθω και στο σπίτι όσο μπορώ. μέτά απο δυο μήνες όμως η βελτίωση ειναι πολύ μικρή.Οσο για παιδονευρολόγο ,αν και μου το πρότεινε και ο παιδιατρος, τι να πω φοβάμαι να το πάω δεν ξέρω τι άλλο θα ακούσω, εδώ και στην αναπτυξιολόγο δεν ξέρω πότε θα πάμε πάλι.

Περιμένω μέρα με τη μέρα τη μεγάλη αλλαγή στον μικρούλη μου....

περιμένω να μας κοιτάξει στα μάτια να μας μιλήσει και να δείξει ενδιαφέρον.........

 

Με το φόβο δεν κερδίζεις ΤΙΠΟΤΑ. Αντίθετ χάνεις πάρα πολλά. Γιατί ΑΝ το παιδί έχει κάτι, όσο πιο νωρίς διαγνωστεί τόσο καλύτερα. Και όσο πιο νωρίς αρχίσει η παρέμβαση, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχει.

Βάλε, λοιπόν, στην άκρη το δικό σου φόβο και τη δική σου αγωνία και κοίτα τι είναι καλύτερο για το παιδί. Ακόμα και για να αποκλειστούν κάποια πράγματα......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...