Recommended Posts

Ο δικός μου για καθετί περιμένει να τον βοηθήσω και αν δεν το κάνω κλαίει - ακούγεται απλό αλλά δεν είναι, για αυτο κάνουνε θεραπεία που έχει βοηθήσει αφάνταστα

Το οτι ο δικό σου χτυπάει το στομάχι σου απλα μπορεί να το κάνει γιατι το έχει μάθει και τον ικανοποιεί.. Πως αντιδράς όταν το κανει;

τι θεραπεια κανετε? αν θες μου λες.

εμενα ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ για τιποτα. απλα θα συγχιστει αμα κατι δεν μπορει να το κανει μονος του. αμα δεν τον αφηνω να παρει/κανει κατι μερικες φορες χτυπαει το στομαχι του οσο κλαιει.

γενικα επειδη χτυπαγε κεφαλι στο τζαμι, στο πατωμα, στο συνθετο, στην αρχη του ελεγα "οχι καλο μου, δεν κανει, θα πονεσεις" κλπ, αλλα μετα δοκιμασα να τον αγνοω και το σταματησε.

βεβαια που και που το κοπαναει στην μπαλκονοπορτα της κουζινας.

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Ναι δεν έχω πρόβλημα.. Είναι occupational therapy δεν ξέρω πως είναι ελληνικά κυρίως επειδή φοβάται μερικά πράγματα και δεν θέλει να παίρνει ρίσκα εκτός και αν τον βοηθάω που δεν είναι σωστο για την ηλικία του (μπορεί να πηγαίναμε σε ενα καινούριο σπίτι γνωστής και να έκλαιγε για κανά 20λεπτο γιατι δεν ήξερε το μέρος ). Έχουμε κάνει μόνο 4 sessions μέχρι τώρα και η πρόοδος είναι απίστευτη και εγω η ίδια έπαθα σοκ, είναι σαν διαφορετικό παιδι! Όπως λέει και η ειδικός που πάω και που έχει γενικώς μεγαλύτερα παιδάκια όσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο γιατι είναι παρά πολυ εύκολο να επανάπρογραματισεις το μυαλό του! Δεν είχα πολλές αποδείξεις οτι κάτι δεν πήγαινε καλα, το ένστικτο μου μόνο και αποδείχτηκε σωστό, και πίστεψε με η θεραπεία είναι τόσο εύκολη σχεδόν γελοία αλλά είναι απο ειδικό και δουλεύει

Γνώμη μου οτι και να σου λέμε, αν νοιωθεις οτι κάτι δεν παει καλα πήγαινε να δεις καποιον. Αυτισμό μπορεί να μην έχει αλλά κάτι άλλο μπορεί να τον έχει πειράξει που είναι κρίμα να επηρεάσει το υπόλοιπο της ζωής του που μπορεί να φτιαχτεί τόσο εύκολα σε αυτήν την ηλικια

Ναι δεν έχω πρόβλημα.. Είναι occupational therapy δεν ξέρω πως είναι ελληνικά κυρίως επειδή φοβάται μερικά πράγματα και δεν θέλει να παίρνει ρίσκα εκτός και αν τον βοηθάω που δεν είναι σωστο για την ηλικία του (μπορεί να πηγαίναμε σε ενα καινούριο σπίτι γνωστής και να έκλαιγε για κανά 20λεπτο γιατι δεν ήξερε το μέρος ). Έχουμε κάνει μόνο 4 sessions μέχρι τώρα και η πρόοδος είναι απίστευτη και εγω η ίδια έπαθα σοκ, είναι σαν διαφορετικό παιδι! Όπως λέει και η ειδικός που πάω και που έχει γενικώς μεγαλύτερα παιδάκια όσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο γιατι είναι παρά πολυ εύκολο να επανάπρογραματισεις το μυαλό του! Δεν είχα πολλές αποδείξεις οτι κάτι δεν πήγαινε καλα, το ένστικτο μου μόνο και αποδείχτηκε σωστό, και πίστεψε με η θεραπεία είναι τόσο εύκολη σχεδόν γελοία αλλά είναι απο ειδικό και δουλεύει

Γνώμη μου οτι και να σου λέμε, αν νοιωθεις οτι κάτι δεν παει καλα πήγαινε να δεις καποιον. Αυτισμό μπορεί να μην έχει αλλά κάτι άλλο μπορεί να τον έχει πειράξει που είναι κρίμα να επηρεάσει το υπόλοιπο της ζωής του που μπορεί να φτιαχτεί τόσο εύκολα σε αυτήν την ηλικια

ετσι ειμαι εγω σαν ενηλικας, τι μου λες τωρα! μπραβο που το ξεπερναει το παιδακι <3 καλα εκανες!!! το ενστινκτο ειναι το σημαντικοτερο ολων.

θα τον παω γιατι οπως λες κι εσυ, μπορει να ειναι κατι ασχετο ή κατι άλλο. κι εγω δεν εχω ιδεα απο παιδια, ειμαι μικρη μαμα και μονη.

αυτο ακριβως, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο. για τον αυτισμο βλεπω οτι απο 6 μηνων μπορουν να κανουν καποια τεστ (κινητικα κυριως) και συνηθως στους 16-18 μηνες στα πιο πολλα παιδακια φαινεται. και λενε οτι αμα το εντοπισεις νωρις, μπορεις να φερεις την προοδο του σε νορμαλ επιπεδα και να μην καταλαβαινεις διαφορα απο ενα υγιες παιδακι.

(αναφερω τον αυτισμο γιατι πανω σε αυτο συζηταμε)

μπορει απλα να εχει μπερδευτει. μεχρι 6 μηνων του μιλουσα αγγλικα

cpVWp3.png

εμενα ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ για τιποτα. απλα θα συγχιστει αμα κατι δεν μπορει να το κανει μονος του. αμα δεν τον αφηνω να παρει/κανει κατι μερικες φορες χτυπαει το στομαχι του οσο κλαιει.

γενικα επειδη χτυπαγε κεφαλι στο τζαμι, στο πατωμα, στο συνθετο, στην αρχη του ελεγα "οχι καλο μου, δεν κανει, θα πονεσεις" κλπ, αλλα μετα δοκιμασα να τον αγνοω και το σταματησε.

βεβαια που και που το κοπαναει στην μπαλκονοπορτα της κουζινας.

Αυτά ΟΛΑ είναι φυσιολογικά για παιδάκι της ηλικίας του και θα δεις ότι σε λίγο καιρό, ειδικά όπως θα αρχίσει να ωριμάζει και να μιλάει, θα τα κόψει.

Αυτό που έλεγες για τους 16 μήνες το βρήκα σε κάποια σάιτ και αν προσέξεις αναφέρονται σε μωρά που μέχρι τους 16 μήνες δεν λένε καμία λέξη, δηλαδή δεν έχουν γλωσσική επικοινωνία, πράγμα που με βάση αυτά που λες, δεν ισχύει στην περίπτωσή σας.

Δεν προσπαθώ απλά να σε καθησυχάσω για να μην ανησυχείς, πραγματικά αυτά που λες δεν μου χτυπάνε καμπανάκι αυτισμού.

Όταν ήσουν έγκυος, ποια γλώσσα μιλούσες περισσότερο?

Αυτά ΟΛΑ είναι φυσιολογικά για παιδάκι της ηλικίας του και θα δεις ότι σε λίγο καιρό, ειδικά όπως θα αρχίσει να ωριμάζει και να μιλάει, θα τα κόψει.

Αυτό που έλεγες για τους 16 μήνες το βρήκα σε κάποια σάιτ και αν προσέξεις αναφέρονται σε μωρά που μέχρι τους 16 μήνες δεν λένε καμία λέξη, δηλαδή δεν έχουν γλωσσική επικοινωνία, πράγμα που με βάση αυτά που λες, δεν ισχύει στην περίπτωσή σας.

Δεν προσπαθώ απλά να σε καθησυχάσω για να μην ανησυχείς, πραγματικά αυτά που λες δεν μου χτυπάνε καμπανάκι αυτισμού.

Όταν ήσουν έγκυος, ποια γλώσσα μιλούσες περισσότερο?

αυτα δεν τα ανεφερα σαν ενδειξεις αυτισμου... συζητηση ειχα με την κοπελα για τα tantrums.

τα δικα του (babbling) δεν θεωρουνται οτι μιλαει!!!

Αγγλικα μιλουσα

cpVWp3.png

Μα είπες ότι λέει μαμά, γεια, και ότι χαιρετάει (τώρα θα μου πεις ότι τα έκοψε, αλλά είσαι σίγουρη γι' αυτό?).

Στη θέση σου θα άρχιζα να του μιλάω αγγλικά πάλι.

Μα είπες ότι λέει μαμά, γεια, και ότι χαιρετάει (τώρα θα μου πεις ότι τα έκοψε, αλλά είσαι σίγουρη γι' αυτό?).

Στη θέση σου θα άρχιζα να του μιλάω αγγλικά πάλι.

μα το ανέφερα ήδη πολλές φορες οτι μονο αυτα ελεγε και τα εκοψε.

το μαμα το λέει ακομα, αλλα πιο πολυ σαν μαμαμαμ δλδ επαναλαμβανομενο κι οχι ξεκαθαρο.

ελεγε και κιτρινο, κοκκινο, ενα, δυο, τρια, πεντε, ναι, γεια, γιαγια, αντε.

ΕΛΕΓΕ

cpVWp3.png

Μην ζορίζεσαι. Να σε βοηθήσω προσπαθώ. Αν είναι να σε κουράζω, καλύτερα να σταματήσω να ασχολούμαι. Έτσι κι αλλιώς, θα το πας να το δει ειδικός. Καλή τύχη εύχομαι και καλή συνέχεια.

Μην ζορίζεσαι. Να σε βοηθήσω προσπαθώ. Αν είναι να σε κουράζω, καλύτερα να σταματήσω να ασχολούμαι. Έτσι κι αλλιώς, θα το πας να το δει ειδικός. Καλή τύχη εύχομαι και καλή συνέχεια.

δε με ζοριζεις ουτε με κουραζεις.

αμα ηταν ετσι δε θα απαντουσα, οπως κανω με συγκεκριμενα μελη και μηνυματα, κι εδω απαντησα αναλυτικα.

cpVWp3.png

ετσι ειμαι εγω σαν ενηλικας, τι μου λες τωρα! μπραβο που το ξεπερναει το παιδακι <3 καλα εκανες!!! το ενστινκτο ειναι το σημαντικοτερο ολων.

θα τον παω γιατι οπως λες κι εσυ, μπορει να ειναι κατι ασχετο ή κατι άλλο. κι εγω δεν εχω ιδεα απο παιδια, ειμαι μικρη μαμα και μονη.

αυτο ακριβως, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο. για τον αυτισμο βλεπω οτι απο 6 μηνων μπορουν να κανουν καποια τεστ (κινητικα κυριως) και συνηθως στους 16-18 μηνες στα πιο πολλα παιδακια φαινεται. και λενε οτι αμα το εντοπισεις νωρις, μπορεις να φερεις την προοδο του σε νορμαλ επιπεδα και να μην καταλαβαινεις διαφορα απο ενα υγιες παιδακι.

(αναφερω τον αυτισμο γιατι πανω σε αυτο συζηταμε)

μπορει απλα να εχει μπερδευτει. μεχρι 6 μηνων του μιλουσα αγγλικα

Εγω μικρή μαμα δεν είμαι αλλά και πάλι ιδέα δεν έχω!!!! :wink:

Ναι καλύτερα να τον πας, κάτι τον έχει πειράξει μάλλον και τα αγόρια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητα! Για το οτι δεν μιλάει πάντως μην ανυσηχεις πολυ και ο δικός μου τα ίδια και αυτή μου είπε να βλέπει αν επικοινωνεί με άλλους τρόπους, οι λέξεις έρχονται μετα, και αν του μιλούσες αγγλικά στην αρχή μην συζητάς

Γνώμη μου όπως λες και εσυ το χειρότερο είναι να περιμένεις μέχρι τα 4! Πίστεψε με οτι και να είναι θα λυθεί αν τον δει ένας ειδικός τώρα

Λοιπόν τώρα βρήκα την ελληνική μετάφραση, είναι εργοθεραπεια αυτο που έκανε ο δικός μου

Για δες αυτο το άρθρο στα ελληνικά

http://kids.in.gr/kid-related/care/article/?aid=5444241

Διαφημίσεις

Εγω μικρή μαμα δεν είμαι αλλά και πάλι ιδέα δεν έχω!!!! :wink:

Ναι καλύτερα να τον πας, κάτι τον έχει πειράξει μάλλον και τα αγόρια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητα! Για το οτι δεν μιλάει πάντως μην ανυσηχεις πολυ και ο δικός μου τα ίδια και αυτή μου είπε να βλέπει αν επικοινωνεί με άλλους τρόπους, οι λέξεις έρχονται μετα, και αν του μιλούσες αγγλικά στην αρχή μην συζητάς

Γνώμη μου όπως λες και εσυ το χειρότερο είναι να περιμένεις μέχρι τα 4! Πίστεψε με οτι και να είναι θα λυθεί αν τον δει ένας ειδικός τώρα

Λοιπόν τώρα βρήκα την ελληνική μετάφραση, είναι εργοθεραπεια αυτο που έκανε ο δικός μου

Για δες αυτο το άρθρο στα ελληνικά

http://kids.in.gr/kid-related/care/article/?aid=5444241

μηπως να τον παω καλυτερα σε παιδοψυχολογο?

κοιταω τη λιστα και εχω μια απορια (γενικα, δε ξερω αν μπορεις να απαντησεις εσυ), ο δικος μου τη μια ειναι ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, δεν εχει ησυχια, σε σημειο που δε μπορει να αναπνευσει, πεφτει κατω πτωμα και συνεχιζει, δεν τον σταματαει τπτ και την αλλη ειναι υποτονικος, θελει μονο να καθεται στον καναπε ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να μην κανει ΤΠΤ, μενει το ματι του, κοιταει στο κενο, θελει βιντεο και αγκαλια με τη μαμα.

και δεν ειναι και τα δυο στη διαρκεια της ημερας, ειναι μερικες μερες υποτονικος και μερικες υπερκινητικος.

cpVWp3.png

μηπως να τον παω καλυτερα σε παιδοψυχολογο?

κοιταω τη λιστα και εχω μια απορια (γενικα, δε ξερω αν μπορεις να απαντησεις εσυ), ο δικος μου τη μια ειναι ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, δεν εχει ησυχια, σε σημειο που δε μπορει να αναπνευσει, πεφτει κατω πτωμα και συνεχιζει, δεν τον σταματαει τπτ και την αλλη ειναι υποτονικος, θελει μονο να καθεται στον καναπε ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να μην κανει ΤΠΤ, μενει το ματι του, κοιταει στο κενο, θελει βιντεο και αγκαλια με τη μαμα.

και δεν ειναι και τα δυο στη διαρκεια της ημερας, ειναι μερικες μερες υποτονικος και μερικες υπερκινητικος.

Αν ο παιδοψυχολογος μπορεί να κάνει ενα αναπτυξιακό assessment τότε ναι, αλλά δεν ξέρω αν το κάνουνε σε αυτή την ηλικία

Γνώμη μου - και επειδή και εγω αυτο έκανα- καλύτερο για εργοθεραπεια γιατι βλέπουνε γενικά την ανάπτυξη του και ξεκινάνε απο εκεί, βλέπουνε πως αντιδραει σε καινούριο περιβάλλον, καινούριους ανθρώπους παιχνίδια και τι κάνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις.. Και βάση με αυτο που παρατηρούν σου λένε τι να κανείς η κάνετε όλοι μαζί κάποια sessions

Κορίτσι κοίτα για αναπτυξιολόγο. Έχει και στο παίδων και στο τζάννειο. Θα δει το παιδί σου ολόκληρη ομάδα από ειδικότητες και θα σου πουν. Φυσικά θα πάρεις τηλέφωνο την Δευτέρα και το παιδί θα το δουν σε τρεις τέσσερεις μήνες. Αλλά από το τίποτα....

Μην τρομάζεις όμως, τα παιδιά βρίσκουν τα δικά τους πατήματα στη σκάλα της ανάπτυξης, όχι του μέσου όρου. Δίνε σωστά ερεθίσματα και σωστή τροφή (αγάπη και υποστήριξη παίρνει άφθονη, από ό,τι φαίνεται από αυτά που γράφεις, οπότε δε χρειάζεται να το προτείνω) και παρατήρησέ τον. Όλα θα πάνε μια χαρά.

κοίτα κι εδώ http://www.firstpediatrics-uoa.gr/monades/monada-anaptyxiakis-paidiatriki/

FLcUp3.png0BQfp3.png

euxaristw polu kai tis duo sas, twra vrika ligo xrono na apantisw, an kai ka8etai anamesa sta podia mou kai de ftanw na grapsw :P hahaha

o anaptuksiologos den einai sto tmima autismou? :/ egw auto nomiza!

argotera 8a prospa8isw na anevasw ena (apo ta pollaaaaaaaaaa) video alla 8a to exw private, opoia 8elei mporw na tis to steilw se pm na mou pei mia gnwmi.

cpVWp3.png

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τμήμα αυτισμού. Τη διάγνωση τη δίνει αναπτυξιολόγος. Το βίντεο κράτα το για την αξιολόγησή σας εκεί, και όχι για τυχαίες γνώμες από άλλους, θα σου πρότεινα. Κι εγώ νηπιαγωγός είμαι, αλλά δεν παίρνω την ευθύνη να σου πως γνώμη για κάτι τόσο σοβαρό από ένα βιντεάκι. Δεν επαρκεί ένα μεμονομένο περιστατικό, είναι ιδιαίτερη η διαδικασία της αξιολόγησης.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να το δω

Ναι πιστεύω όπως είπα πριν αναπτυξιολογος (η εργοθεραπεια κάνουν το ίδιο πράγμα στην δική μου περίπτωση αλλά παρτους πριν τηλέφωνο να σιγουρευτεις)

Με βάση αυτο που θα σου πουν τότε θα βρεις ειδικό για αυτισμό , αλλά πραγματικά πιστεύω οτι μπορεί να είναι κάτι άλλο που μπορούν να το λύσουν

Αν θες βέβαια βρίσκεις και ειδικό για αυτισμό να πας κατευθείαν (θα προσπαθήσω να σου βρω)

Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να το δω

Ναι πιστεύω όπως είπα πριν αναπτυξιολογος (η εργοθεραπεια κάνουν το ίδιο πράγμα στην δική μου περίπτωση αλλά παρτους πριν τηλέφωνο να σιγουρευτεις)

Με βάση αυτο που θα σου πουν τότε θα βρεις ειδικό για αυτισμό , αλλά πραγματικά πιστεύω οτι μπορεί να είναι κάτι άλλο που μπορούν να το λύσουν

Αν θες βέβαια βρίσκεις και ειδικό για αυτισμό να πας κατευθείαν (θα προσπαθήσω να σου βρω)

anaptuksiologo 8elw ki egw na dw, giati niw8w oti *kati* den paei kala, de mporw na kserw an auto einai autismos, protimw na to vgalei eidikos to sumperasma=diagnwsi.

prospa8w na vrw tropo na mikrunw to mege8os tou file giati exei periorismo to photobucket.

cpVWp3.png

Η (σωστή) διάγνωση γίνεται από αριθμό ειδικών.

Ο καθένας βλέπει και ένα κομμάτι της ειδικότητας του και μετά βγάζουν πόρισμα (αυτισμός, ΔΕΠΥ, νοητική ανεπάρκεια, τίποτα κλπ κλπ).

Ειδικά για τον αυτισμό στη διάγνωση πρέπει οπωσδήποτε να συμμετέχει είτε παιδοψυχίατρος είτε αναπτυξιολόγος. Δεν πρόκειται για αντικείμενο ψυχολόγου. Ακόμα και στα ΚΕΔΔΥ, όταν δεν υπάρχει παιδοψυχίατρος, γίνεται παραπομπή σε Ιατροπαιδαγωγικό για εξέταση από ΠΨ αν υπάρχουν υπόνοιες αυτισμού.

Και θα το ξαναματαπω, οι 16 μήνες είναι πααααααααρα πολύ νωρίς για διάγνωση. Ό,τι και να σου λέει ο ένας και ο άλλος που δεν είναι ειδικοί, ό,τι και να βλέπεις στα βίντεο ή να διαβάζεις στο διαδίκτυο, η διάγνωση παγκοσμίως γίνεται μετά τα 3 και κοντά στα 4 (με εξαίρεση πολύ καραμπινάτες περιπτώσεις που γίνεται στα 2μιση).

10 χρόνια δουλέυω στην Ειδική Αγωγή και συνεργάζομαι με κάποιους από τους κορυφαίους ειδικούς στην Ελλάδα αλλά και αλλού. Ποτέ δεν έχω δει διάγνωση πριν από τα 4!

(Μάλιστα για σύνδρομο Rett που θεωρείται είδος αυτισμού στα κορίτσια και τα χαραλτηριστικά του είναι ξεκάθαρα -σταμάτημα ομιλίας στους 36 μήνες, πισωγύρισμα στην ανάπτυξη, χαρακτηριστικό "πλακουτσωτό" κεφάλι - η διάγνωση γίνεται γύρω στα 3μιση, αν και υπάρχουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά)

Αυτο τι σημαίνει; Οτι η κοπέλα δεν πρέπει να το ψάξει;

μην ασχολείσαι, ας κάνει το μηνυμα της 100 φορες πέηστ.

απο 2 μηνων μπορεις να δεις σημαδια αυτισμου, οχι διαγνωση, αλλα μερικες φορες το παιδι πρεπει να παρακολουθειται μεχρι να γινει η διαγνωση.

εξ'αλλου εμεις μεταξυ μας μιλαμε και λεμε οτι μπορει να ειναι κατι αλλο, μπορει να ειναι και στρεςς. δεν περασε και λιγα.

cpVWp3.png

Ναι μπορεί να έχεις άγχος ο μπεμπης, μάλλον κάτι τον ενόχλησε η τον φοβησε!

Αν τελικά κανείς εργοθεραπεια θα σου δείξουν πως να παίζεις μαζί του, τι παιχνίδια να συστησεις κλπ ώστε να ξεπεράσει τους φόβους του και να βρει την αυτοπεποίθηση του! Μπράβο που δεν το αφήνεις!

Ναι μπορεί να έχεις άγχος ο μπεμπης, μάλλον κάτι τον ενόχλησε η τον φοβησε!

Αν τελικά κανείς εργοθεραπεια θα σου δείξουν πως να παίζεις μαζί του, τι παιχνίδια να συστησεις κλπ ώστε να ξεπεράσει τους φόβους του και να βρει την αυτοπεποίθηση του! Μπράβο που δεν το αφήνεις!

ναι, γιατι εχουμε θεμα με το παιχνιδι!

θελει πολληηηηηηηη υπομονη απο μερους μου, αμα κατι δεν το καταφερει γινεται ΧΑΜΟΣ , γενικα ΔΕ ΘΕΛΕΙ να του ζητας να πει/κανει πραγματα, συγχιζεται παρα πολυ :cry:.

θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα για το βιντεο, κρασαρει το λαπτοπ συνεχως.

(ουπ, μολις ηρθε και μου τραβηξε το προσωπο και με φιλησε στο στομα-χαχα)

cpVWp3.png

Ναι κατάλαβα, δωστου ενα εύκολο παιχνίδι για να μην νιώθει under achiever (η καλύτερη συμβουλή που έχω πάρει απο ειδικό)

Οκ no rush, οπότε μπορείς στείλτο μου

Ναι κατάλαβα, δωστου ενα εύκολο παιχνίδι για να μην νιώθει under achiever (η καλύτερη συμβουλή που έχω πάρει απο ειδικό)

Οκ no rush, οπότε μπορείς στείλτο μου

Τα τουβλάκια προσπαθουμε τις τελευταίες μέρες να μάθουμε να βάζουμε το ενα πανω στο αλλο καλά-καλά.

Σου στειλα μηνυμα.

cpVWp3.png

Θεωρείτε ότι δεν πρέπει να μιλάω, αν και λίγο πιο γνώστης από εσάς.

ΟΚ!

Δεκτό! Μπορείτε να το πείτε και οι δύο σας με πολύ πιο ευγενικό τρόπο!

Και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα ότι δεν πρέπει ένας γονιός να ψάξει οτιδήποτε θεωρεί ότι μπορεί να υπάρχει στο παιδί του!

Μάλιστα, αν μου ζητηθεί ευγενικά, μπορώ να δώσω και τηλέφωνα επικοινωνίας με όλα τα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα στη χώρα, γιατί δουλέυω στον τομέα της διάγνωσης και γνωρίζω από αυτά

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από administrator,
        Όσοι γονείς έχετε παιδιά που έχουν διαγνωστεί ότι ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού, μπορείτε να γράψετε εδώ την εμπειρία σας σχετικά με την διαδικασία της διάγνωσης καθώς και για τις συνθήκες που κληθήκατε να αντιμετωπίσετε.
      • Από Elena2021,
        Καλή σας μέρα! 
        Ψάχνω γονείς με παιδάκια με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας για ανταλλαγή απόψεων. 
      • Από Fey Andrew,
        Καλημέρα σας:)Έχω ένα αγοράκι τέσσαρων+ ετών με αυτισμό και το μόνο πράγμα που τρώει είναι μακαρόνια με ζωμό από κρεας και αλεσμένο κρέας με λαχανικά.Να δαγκω σει ούτε λόγος.Ακομα και μεγαλύτερα κομμάτια που έβαζα στο φαγητό τα κατάπινε.Να φάει κάτι άλλο επίσης ούτε λόγος.Αν πιεστεί μετά δεν τρώει τίποτα από  αντιδραση ακόμα  κι αν πειναει.Αλλωστε δεν εγκρίνω τακτικές "βασανιστήριων" τύπου "αν πεινάσει θα φαει".Δεν ίσχυει αυτό για όλα τα παιδιά πόσο άλλο αν το θέμα είναι αναπτυξιακό.Ο αναπτυξιολογος λέει ότι όλο αυτό έχει να κάνει με το αισθητηριακό κομμάτι και ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να μασάει.Νερο δεν θέλει να πιει επίσης του βάζω μέσα στο γάλα που ευτυχώς γάλα πίνει αρκετό.Ειχε κάνεις σας ανάλογο πρόβλημα;Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;Ανησυχώ πολύ και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

• Από bebe-q,
        Έχω 2 αγοράκια,2,5 το μικρό,3,5 το μεγάλο,στα οποία μου διέγνωσαν Αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας (με αυξημένο όμως,ευτυχώς, νοητικό επίπεδο ) και πρέπει να κάνουν τις σχετικές συνεδρίες τους,που όμως, όσοι γνωρίζετε σχετικά,θα ξέρετε οτι κοστίζουν μιά περιουσία.
        Γνωρίζει κάποιος απο εσάς κάποια δημόσια υπηρεσία που να παρέχει εργοθεραπείες λογοθεραπείες ψυχοθεραπείες κτλ δωρεάν?
        Ψάχνοντας σχετικά έμαθα οτι ίσως δικαιούνται κάποια επιδόματα πρόνοιας κτλ.
        Αλλα αυτά,καθυστερούν πάαααααααρα πολύ να φτάσουν στα χέρια μας αν τελικά μας τα εγκρίνουν ωστε να κάνω ένα πρόγραμμα και να πώ οτι μπορώ να τους ξεκινήσω σε ιδιωτικό κέντρο.Καταλαβαίνετε οτι καλό θα ήταν να είμαστε συνεπείς σ'αυτό.
        Δεν διαθέτουμε ωστόσο,παρα έναν βασικό μισθό στο σπίτι.Και 0 κεφάλαιο για να πώ οτι ξεκινάω,κι όταν μου τα επιστρέψει το ταμείο μου,συνεχίζω.
        Όποιος γνωρίζει κάτι,ας βοηθήσει.Ευχαριστώ.
      • Από SOPHIA83,
        γειά σας . ο μικρός μου γιος είναι 23 μηνών. πριν ένα μήνα μια αναπτυξιολόγος μου είπε να του κάνω εργοθεραπεία και λογοθεραπεία γιατί αν και είναι μικρός έχει σημάδια του αυτισμού. έχει περιορισμένη βλεματική επαφή, δεν εκτελεί πολλές εντολες και ανταποκρίνεται μόνο στα ενδιαφεροντά του (γάλα,μπάνιο,βόλτα κτλ...) .δεν έχει μιλήσει ακόμα (μόνο μπαμπαλίσματα ) και όταν θέλει κάτι μας τραβάει από το χέρι και μας οδηγεί σε αυτό. έχει και μερικά καλά σημάδια ..δεν κάνει επαναλαμβανόμενες κινήσεις,δεν έχει εμμονές, μας αντιγράφει και μερικές φορές παίζει με τον αδερφό του .
        ελπίζω να είναι μια προσωρινή αδιαφορία και οχι αυτισμός...
        έχετε ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις αδιαφορίας?
        ξέρετε πόσο βοηθάει η εργοθεραπεία τον αυτισμό?
      • Από Athanase,
        Καλημέρα αγαπητοί!

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να αντέχετε σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Γράφω τα παρακάτω γιατί ήθελα πρωτίστως να βάλω σε μία σειρά τις σκέψεις μου, αλλά και να μοιραστώ προβληματισμούς και -ίσως;- να ακούσω σκέψεις από άλλους γονείς.

Έχουμε ένα αγοράκι, τώρα θα γίνει 16 μηνών. Το λατρεύουμε όσο δεν γίνεται - σκεφτείτε ότι ενώ ποτέ δεν είχα κάποια ιδιαίτερη έλξη προς τα μωρά και έλεγα πως αν κάνω παιδί θα ήθελα κόρη, είμαι από την πρώτη στιγμή ερωτευμένος με το γιο μου... Εδώ δε κι ένα χρόνο η πιο πολύτιμη στιγμή της ημέρας, κάθε μέρα, είναι όταν μπαίνω στη μπανιέρα μαζί του για να το κάνω μπανάκι.

Ο γιος μου, λοιπόν, είναι ένα απίστευτα γλυκό παιδάκι. Χαμογελαστό από τη στιγμή που θα ξυπνήσει μέχρι που θα τον βάλουμε για ύπνο, πονηρούλης (το πώς κάνει τον αδιάφορο πριν κάνει 'επίθεση' στη μαμά του είναι να σκας στα γέλια),τρυφερός (με τη μαμά του, και περισσότερο όταν είναι κουρασμένος - με εμένα περισσότερο έρχεται για να τον πετάξω στον αέρα), περίεργος για όλα, δείχνει συναισθήματα (χαρά αλλά και λύπη με κάποιες μουσικές) αλλά...

16 μηνών λοιπόν και:
        -δεν μιλάει. Βγάζει κάποια ηχάκια, πού και πού θα κάνει ένα "μπαουμπά" και "μαμ" ή τέτοια, κάνει "πρρρρρ" και όταν τρέχει τριγύρω στο σπίτι βγάζει φωνούλες χαράς, αλλά μέχρι εκεί. Α, και αρκετές φορές όταν δυσαρεστείται από κάτι κάνει τεταμένα "μμμμμμ!".
        -δεν περπατάει. Άργησε να μπουσουλήσει γιατί -συνειδητοποιήσαμε- γλίστραγε στα πατώματα, αλλά μόλις βάλαμε μοκέτες μπουσούλησε με τη μία. Σηκώνεται και περπατάει πλαγίως πιασμένος από έπιπλα ή, εσχάτως, τον τοίχο, κάνει βηματάκια -όχι φοβερά πρόθυμα- όταν τον κρατάμε και από τα δύο χεράκια, καβαλάει έπιπλα και παιχνίδια, ανεβαίνει σε καναπέδες τραπέζια και άλλα αλλά μέχρι εκεί και πάλι.
        -δεν δείχνει. Αν δείξεις θα γυρίσει να κοιτάξει τις περισσότερες φορές.
        -δεν χαιρετάει (όχι ότι έχουμε δοκιμάσει να το κάνουμε εμείς προς αυτόν πολλές φορές πάντως)
        -δεν μοιράζεται. Παίζει πολύ χαρούμενος με πολλά παιχνίδια αλλά δεν μας έχει δώσει ποτέ κάτι.
        -με άλλα παιδάκια δεν έχει πολλές επαφές και γιατί δεν ξέρουμε ανθρώπους με μωρά στην ηλικία του και γιατί τώρα ελέω κορωναϊού λεχει σταματήσει και η παιδική χαρά. Την τελευταία φορά που πήγε η νταντά του μας είπε πως αγκαλιάστηκε με ένα άλλο μωράκι πάντως, και δείχνει τρελλό ενδιαφέρον για φωτογραφίες μωρών.
        -δύσκολα θα γυρίσει στο όνομά του, και κυρίως στα "χχχ, έλα εδώ" ή "χχχ, κοίτα!". Γυρίζει σε ξαφνικούς θορύβους (π.χ. όταν πέσει κάτι ή αν είμαστε στο μπαλκόνι και περάσει μοτοσυκλέτα θα σκύψει να την κοιτάξει).
        -Αν τον φωνάξω, άλλες φορές θα έρθει όσο πιο γρήγορα μπορεί προκειμένου να παίξουμε, αλλά αν τύχει και παίζει με κάποιο από τα παιχνίδια του συνήθως θα με αγνοήσει.
        -Μας χαμογελάει, μας κοιτάει στα μάτια, μας γελάει.

Κάτι άλλο που έχω προσέξει, αλλά δυστυχώς δεν έχω μέτρο σύγκρισης, είναι ότι δεν κάθεται και πολύ στην αγκαλιά. Γενικώς είναι πολύ δραστήριος και ζουζούνι οπότε συνήθως αν πας να τον κρατήσεις θέλει να κατέβει για να παίξει. Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα - υπάρχουν στάνταρ στιγμές που κάθεται και για αρκετή ώρα - τις προάλλες που πήγαμε βόλτα στο πάρκο π.χ. τον είχαμε αγκαλιά για μπόλικη ώρα, στην μπανιέρα που τον κάνω μπάνιο ή λίγο πριν που τον κρατάει η μαμά του για να κάνω εγώ το δικό μου μπάνιο, και κάποιες φορές έρχεται και χώνεται στην αγκαλιά (κυρίως της μαμάς) όταν καθόμαστε στο πάτωμα. Του αρέσει και να κοιμάται μαζί μας και συνήθως θα κολλήσει πάνω μου.

Επίσης έχει καλή -νομίζω, και πάλι δεν έχω μέτρο σύγκρισης- βλεμματική επαφή - όταν παίζουμε, όταν τον κρατάμε, όταν του κάνουμε αστειάκια αλλά ακόμα και όταν παίζει μόνος του και γυρίσει να μας κοιτάξει. Μέχρι πριν λίγο καιρό στη μπανιέρα ξάπλωνε και γύριζε να με κοιτάξει - τώρα είναι πιο παιχνιδιάρης και δεν κάθεται ξαπλωμένος για πολύ (θέλει να πιάνει την κεφαλή του ντους για να πιει νερό!), αλλά και πάλι δεν φάινεται να έχει πρόβλημα να με κοιτάξει στα μάτια.

Θα προσθέσω κι άλλα αν μου έρθουν, αλλά νομίζω πως έχουμε αρκετά σαφή σημάδια πως είναι στο φάσμα. Ίσως βέβαια απλά να είναι λίγο πίσω και μέσα στα όρια, αλλά τα red flags υπάρχουν. Δυστυχώς, ενώ είχαμε ραντεβού με αναπτυξιολόγο, έσκασε η καραντίνα κι έκλεισε το ιατρείο...

Ακόμα βέβαια και να βγει ότι το παιδάκι μας είναι στο φάσμα, καταλαβαίνω ότι δεν είναι το τέλος του κόσμου - κάθε άλλο. Έχω ένα καλό φίλο ο οποίος είναι στο φάσμα και, εκτός του ότι δεν θα το καταλάβαινα αν δεν μου το είχε πει, ο άνθρωπος είναι ιδιοφυία (στην κυριολεξία), πολύ επιτυχημένος και με μία ευτυχισμένη οικογέναια, οπότε...

Να πω πως το παιδάκι γενήθηκε με καισαρική λίγες μέρες πριν τους 9 μηνες, χαμηλό σχετικά βάρος. Γενικά έως τώρα παλεύουμε με το βάρος του (είναι απελπιστικά χαμηλά, και μάλιστα όταν κάποια στιγμή άρχισε να ανεβαίνει η γιατρός του μας έδωσε ελεεινές διατροφικές συμβουλές που τον ξανάριξαν... και ήταν και αναπτυξιολόγος!), ενώ ταυτόχρονα είναι και πολύ ψηλός.

Σε αναμονή του ραντεβού όταν αυτό γίνει με τον ειδικό, ήθελα να ρωτήσω: τί θα μπορούσα να κάνω στην ηλικία του; Τί παιχνίδια και δραστηριότητες θα συνιστούσατε;

Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ που με ακούσατε, ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το κατεβατό!