Recommended Posts

Ποιά είναι τα συμπτώματα για μωρό 16 μηνών?

Στο εξωτερικό ο παιδίατρος κανει τεστ στους 18 μήνες, εδω στην Ελλάδα, ισχύει αυτό?

Υπάρχουν κάποια "απόλυτα" συμπτώματα ή είναι και θέμα χαρακτήρα του παιδιού?

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα! Δεν υπάρχουν "απόλυτα" συμπτώματα από ότο ξέρω, και ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες... Επειδή ο αυτισμός έτσι και αλλιώς είναι φάσμα, μπορεί ένα παιδί να είναι πολύ έντονα επηρεασμένο και ένα άλλο ελάχιστα -πρόσθεσε σε αυτό και τις διαφορές στην ανάπτυξη και την προσωπικότητα και από ότι καταλαβαίνεις δεν υπάρχει απόλυτο!

Ο μεγάλος μου γιος (6 ετών τώρα) έχει πολύ ελαφρύ αυτισμό (Σύνδρομο Άσπεργκερ) και η διάγνωση (στην Αγγλία) έγινε όταν ήταν 4 ετών. Υπήρχαν κάποια πράγματα από πιο μικρή ηλικία που εκ των υστέρων ήταν "ενδείξεις" αλλά πάρα πολύ εύκολα θα μπορούσαν να είναι και απλές συμπτώσεις/ιδιορυθμίες. Αν δεν τον γνωρίζεις πολύ καλά σήμερα δεν υποψιάζεσαι οτι έχει καμια διαφορά απο οποιοδήποτε άλλο παιδάκι.

Θα έλεγα ότι το μωρό σου είναι παρα πολύ μικρό για να ανησυχείς, εκτώς αν έχει ΠΑΡΑ πολυ έντονες ενδείξεις... (Απλά καλό είναι να το παρακολουθείς αν έχεις κάποιες υπόνοιες, γιατι αν χρειαστεί στο μέλλον να ψάξεις για κάποια διάγνωση θα ειναι πολύ πιο εύκολο να βγάλεις άκρη έχοντας ένα καλο "ιστορικό" της ψυχονοητικής ανάπτυξης.)

DItta σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Ο γιος μου ειναι λιγο πανω απο 16 μηνων, δε μιλαει καθολου, ελεγε "γεια" και χαιρεταγε και το έκοψε κι αυτο.

Δεν δείχνει με το δαχτυλάκι και δεν ανταποκρίνεται στο όνομα του, μόνο μερικές φορές (2 το πολυ την ημερα, αντε 3 αμα τον φωναξει κανεις αλλος), οσο κι αν επιμενω.

Επισης κουναει το κεφαλι του αρκετά συχνά ειτε από τη μια μεριά στην άλλη είτε μπρος πίσω , οπως και το σώμα του.

Περαν αυτών των συμπτωμάτων θέλει την επαφή μαζί μου και είναι τρυφερός. Αλλά δε ξέρω αν το ένα αναιρεί το άλλο.

Οσο αφορά την ομιλία, λένε οτι οι 16 μηνες ειναι το μαξιμουμ, οποτε θα τον παω σε κανα γιατρό να το συζητησουμε.

cpVWp3.png

DItta σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Ο γιος μου ειναι λιγο πανω απο 16 μηνων, δε μιλαει καθολου, ελεγε "γεια" και χαιρεταγε και το έκοψε κι αυτο.

Δεν δείχνει με το δαχτυλάκι και δεν ανταποκρίνεται στο όνομα του, μόνο μερικές φορές (2 το πολυ την ημερα, αντε 3 αμα τον φωναξει κανεις αλλος), οσο κι αν επιμενω.

Επισης κουναει το κεφαλι του αρκετά συχνά ειτε από τη μια μεριά στην άλλη είτε μπρος πίσω , οπως και το σώμα του.

Περαν αυτών των συμπτωμάτων θέλει την επαφή μαζί μου και είναι τρυφερός. Αλλά δε ξέρω αν το ένα αναιρεί το άλλο.

Οσο αφορά την ομιλία, λένε οτι οι 16 μηνες ειναι το μαξιμουμ, οποτε θα τον παω σε κανα γιατρό να το συζητησουμε.

Κι εμένα ο γιος μου 16μηνών δεν έδειχνε με το δάχτυλο και κόντευα να τρελλαθώ αλλά η παιδίατρος μου έλεγε πως μία ένδειξη δεν σημαίνει τίποτα.Ξεκίνησε λίγο αργότερα να δείχνει.Η βλεμματική του επαφή πως είναι?Σε κοιτάει στα μάτια όταν του μιλάς?Το ότι δεν γυρνάει στο όνομά του και το ότι είναι πίσω στην ομιλία μπορεί να έχει να κάνει ίσως με πρόβλημα στ αυτάκα του.¨Οπως και να έχει είναι πολύ μικρούλης.

Κι εμένα ο γιος μου 16μηνών δεν έδειχνε με το δάχτυλο και κόντευα να τρελλαθώ αλλά η παιδίατρος μου έλεγε πως μία ένδειξη δεν σημαίνει τίποτα.Ξεκίνησε λίγο αργότερα να δείχνει.Η βλεμματική του επαφή πως είναι?Σε κοιτάει στα μάτια όταν του μιλάς?Το ότι δεν γυρνάει στο όνομά του και το ότι είναι πίσω στην ομιλία μπορεί να έχει να κάνει ίσως με πρόβλημα στ αυτάκα του.¨Οπως και να έχει είναι πολύ μικρούλης.

τα αυτιά του είναι μια χαρά, η ακοή του είναι αψογη!

άλλες μερες δεν με κοιτάει καθόλου οσο και να κωλοχτυπιέμαι (σορρυ), και σήμερα με κοιτάει λίγο παραπάνω, αλλά όχι όταν του μιλάω.

όταν θελει εκεινος.

cpVWp3.png

Οταν λες πως δεν μιλάει καθόλου τι εννοεις?δεν λεει μαμα-μπαμπα γεια κ τετοια αλλα λεει αλλα διαφορα ακαταλαβιστικα ή δεν λεει τιποτα?μονο του ΄κουβεντιαζει΄?μα σα ντου κο κ τετοια?του το εχεις δειξει εσυ να κανε γεια γεια ή να διχνει με το χερακι του?κ οταν λεω να του το δειξεις εννοω οχ μια φορα ή 5 μερες να του το κανεις συνεχεια οοοολη την ημερα για 10 μερες να το μαθει ή να το θυμηθει.! βεβαια εσυ ξέρεις το παιδάκι σου. η παιδίατρος τι σου έχει πει?γιατι δεν μπορεί κατι θα σουέχει πεί..ευχομαι το παιδάκι σου να μην εχει τποτα...εξάλου να θυμασαι οτι όλα τα παιδακια εχουν διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης..σου λέω αυτα που κ εμλενα άλλοι μου έχουν πει...περιμένουμε νέα σου.!!φιλια

Οταν λες πως δεν μιλάει καθόλου τι εννοεις?δεν λεει μαμα-μπαμπα γεια κ τετοια αλλα λεει αλλα διαφορα ακαταλαβιστικα ή δεν λεει τιποτα?μονο του ΄κουβεντιαζει΄?μα σα ντου κο κ τετοια?του το εχεις δειξει εσυ να κανε γεια γεια ή να διχνει με το χερακι του?κ οταν λεω να του το δειξεις εννοω οχ μια φορα ή 5 μερες να του το κανεις συνεχεια οοοολη την ημερα για 10 μερες να το μαθει ή να το θυμηθει.! βεβαια εσυ ξέρεις το παιδάκι σου. η παιδίατρος τι σου έχει πει?γιατι δεν μπορεί κατι θα σουέχει πεί..ευχομαι το παιδάκι σου να μην εχει τποτα...εξάλου να θυμασαι οτι όλα τα παιδακια εχουν διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης..σου λέω αυτα που κ εμλενα άλλοι μου έχουν πει...περιμένουμε νέα σου.!!φιλια

χαιρεταγε, και ελεγε γεια αλλα το εκοψε. ακομα το κανουμε στο σπιτι συχνα, αλλα δεν το κανει.

μαμά μονο λέει αλλά κι αυτό το κόβει σιγά σιγα.........

δικά του λέει, αλλα έιναι λίγο μονοτονα αυτα που λεει και κανει μια περιεργη φωνη, δεν τα λεει με κανονικη φωνη.

ευχαριστω πολυ!!! κι εγω ελπιζω να υπερβαλλω

cpVWp3.png

Τι εννοείς 16 μήνες είναι το μάξιμουμ για την ομιλία?Εμένα 23μηνών πια και λέει μόνο μαμά,μπαμπά,γιαγιά,πατάτα,άντε,ναι,οχι,τουτου,μπεμπε,μαμ,είναι σχετικά πίσω αλλά η παιδίατρος μας και η παιδοψυχολόγος του παιδικού μου λένε να μην ανησυχώ γιατί το παιδί έχει κάθε μέρα εξέλιξη και επίσης δε μιλάνε όλα τα παιδιά την ίδια ηλικία.Εκτελεί απλές εντολές ο δικός σου?

Μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο παίδων με αναπτυξιολόγο για να ηρεμήσεις.Αν και είναι πολύ μικρούλης....άσχετο αλλά συνεχίζει να είναι έτσι υπέροχα τσουπωτός και γλυκούλης?:P

Μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο παίδων με αναπτυξιολόγο για να ηρεμήσεις.Αν και είναι πολύ μικρούλης....άσχετο αλλά συνεχίζει να είναι έτσι υπέροχα τσουπωτός και γλυκούλης?:P

θα κλεισω... θα παρω τηλ απο βδομαδα.

αμα δε μιλαει ή αν μιλουσε και σταματησει να μιλαει μεχρι τους 16 μηνες πρεπει να το κοιταξεις. παντου το ιδιο ακουω/διαβαζω.

λεει ρε συ αρκετα εσενα!!

χαχαχ ειναι ακομη πιο ομορφος τωρα :)

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Εμένα είναι 23 μηνών όμως....και προχθές πήγαμε σ ένα πάρτυ που 2 κοριτσάκια μόλις ένα μήνα μεγαλυτερά του λέγανε προτάσεις με 10 λέξεις...Επίσης υπάρχει ένα βιντεάκι στο διαδικτυο με τα 10 σημάδια πρώιμου αυτισμού.Βαλε το να το δεις,είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Εμένα είναι 23 μηνών όμως....και προχθές πήγαμε σ ένα πάρτυ που 2 κοριτσάκια μόλις ένα μήνα μεγαλυτερά του λέγανε προτάσεις με 10 λέξεις...Επίσης υπάρχει ένα βιντεάκι στο διαδικτυο με τα 10 σημάδια πρώιμου αυτισμού.Βαλε το να το δεις,είναι αρκετά κατατοπιστικό.

δεν ξερω ποιο ειναι, αλλα χθες πρεπει να ειδα καμμια 10αρια!

καποια παιδακια μου θυμησαν πολυ τον δικο μου, καποια καθολου και καποια μου φανηκαν νορμαλ.

ενα παιδακι κιολας που ειδα εχει αυτισμο και παρ'ολ'αυτα και γυρναει στο ονομα του , και κοιταει στα ματια και μιλαει σουπερ.

cpVWp3.png

Τότε σταμάτα να βλέπεις γιατί θα τρελλαθείς και θα μου τον τρελλάνεις και τον όμορφο:P.Κλείσε ραντεβού με αναπτυξιολόγο.Μπορείς και σήμερα μεσω της γραμμής 1535....Ρε μπας και σε δουλεύει ο μικρός?

Τότε σταμάτα να βλέπεις γιατί θα τρελλαθείς και θα μου τον τρελλάνεις και τον όμορφο:P.Κλείσε ραντεβού με αναπτυξιολόγο.Μπορείς και σήμερα μεσω της γραμμής 1535....Ρε μπας και σε δουλεύει ο μικρός?

στείλε μου αυτό που μου λες ομως. ενα ακομα δε θα κανει τη διαφορα.

ρε συ , τι περιμετρο κεφαλης θα πρεπε να εχει? ααααα θα χασω το μυαλο μου με τα συμπτωματα που λεει ο καθενας!

μακαρι να με δουλευει.

ετσι εκανε και με το περπατημα. ΑΡΝΗΣΗ και σε 48 ωρες απο περπατημα με το ζορι πηγε σε τρεξιμο κι οποιον παρει ο χαρος

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Mην τρελαίνεσαι και μην αγχώνεσαι άδικα. Και προπαντός σταμάτα να διαβάζεις από το διαδύκτιο, χάνεις τον μπούσουλα. Σημασία έχει πάντα η γνώμη των γιατρών.

Εμένα η δική μου είναι 20 μηνών και ακόμη δεν μιλάει. Λέει μόνο μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού και γκολ. Το κάθε ένα παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Περίμενε να μεγαλώσει και άλλο και πάρε και μια γνώμη γιατρού να ηρεμήσεις, μην ζεις με αυτό το άγχος.

Βρήκα ένα τέστ το οποίο είναι αναγνωρισμένο και αν τα αποτελεσματα βγουν με συγκεκριμενο τροπο, τοτε πρεπει να το δει γιατρος για περαιτερω εξετασεις.

Απο δυο απαντησεις και πανω ειναι "θετικο" και εμεις ειχαμε 3.

Παιρνω τηλ να κλείσω ραντεβού.

Οσο πιο μικρό διαγνωστεί λένε τοσο το καλυτερο.

(δε χρειαζομαι υποτιτλους, θα το βρω οπως ειναι, θανξ)

Η περιμετρος κεφαλης, ενας γιατρος σε ενα βιντεο ελεγε οτι αμα ειναι πιο ανεπτυγμενο το κεφαλι του παιδιου, και κατι τετοια.

Κοριτσια πρεπει να παω να τον ξυπνησω γιατι δεν εχει φαει ουτε μεσημεριανο σημερα, ειναι με μια μπανανα ολη μερα.

Ευχαριστω πολυ

cpVWp3.png

κατι κανω λαθος με το 1535, μαλλον δεν εχω ολα τα στοιχεια.

δε μου αναγνωριζει το νοσοκομειο ή την ειδικοτητα......!!!!! ειμαι που ειμαι φορτισμενη

cpVWp3.png

Λοιπόν ζητάς νοσοκομείο παίδων Αγίας Σοφίας και όταν σε ρωτήσει τη κλινική λες Ειδικών παθήσεων ( αυτισμού)

to ekana, exw parei til se 200 noumera, xwris ton 5psifio kwdiko tou nosokomeiou den mou kleinoun!!!!!!!!!!!!!!!!!! mou xoun spasei ta neura

thanks omws!

cpVWp3.png

Ρε σύ τόσες φορές έχω κλείσει χωρίς να ξέρω τον 5 ψηφίο...αρκεί να λες σωστά το όνομα της κλινικής.που στο συγκεκριμένο είναι αυτό που σου είπα...

Ρε σύ τόσες φορές έχω κλείσει χωρίς να ξέρω τον 5 ψηφίο...αρκεί να λες σωστά το όνομα της κλινικής.που στο συγκεκριμένο είναι αυτό που σου είπα...

autes tis plirofories eixa apo mia fili apo x8es kai pira til kai sto 1535 leei den uparxei to nosokomeio pou zitaw, epeleksa "tropopoihsi" mia alli fora pou pira, milisa me mia kopela, ta idia tis eipa kai mou zitage ton 5psifio ki auti.

mou proteine na parw to 11880 kai na zitisw to til tou nosokomeiou na kleisw rantevou apo mesa.

mesa s'ola apo tis 4 o mikros kounaei to kefali tou sunexeia

cpVWp3.png

Σταμάτα να τσεκάρεις τον μικρό συνέχεια γιατί όλα περίεργα θα σου φαίνονται ή θα σε πάρει χαμπάρι και θα φρικάρει κι όλο περίεργα θα σου κάνει.Ο παιδίατρος τί σου έχει πει?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα