roz

Χαλαρά Ισχία / Δυσπλασία ισχίων / αξιολόγηση εξετάσεων

Recommended Posts

τα διδυμακια μου οταν γεννηθηκαν ειχαν χαλαρα ισχυα,μας το ειπε και ο γιατρος στο νοσοκομειο,και ο παιδιατρος μας,ο οποιος ακουγε κλικ σε ενα ποδι απο το καθε μωρο,και μας εστειλε στις 40 ημερες για υπερηχο ισχιων και εξεταση σε παιδοορθοπαιδικο.πηγαμε,και μας ειπαν οτι ειναι ολα καλα,αλλα επενεξεταση σε 1,5 μηνα,δηλαδη οταν τα μωρα θα ηταν 3 μηνων.Δεν μας ειπαν για διπλη πανα,παρολο που μεχρι τοτε εγω τους φορουσα ,αφου το ειπε ο παιδιατρος.Συνεχισα να τους φοραω διπλη πανα ,μεχρι τριων μηνων,οπου και ξαναπηγαμε,και παλι μας ειπαν ολα καλα,και στα χαρτια γραφουν "ουδεν κλινικων-κεφαλες ισχιων σε καλη θεση" και οτι δεν χρειαζεται να κανουμε κατι,γιατι δεν υπαρχει προβλημα κανενα...αλλα,επενεξεταση σε 3 μηνες,οταν τα παιδια θα ειναι 6 μηνων δηλαδη.Γιατι λεει καμια φορα προκυπτουν εκει τα προβληματα,τυπικα γινεται ο ελεγχος,γιατι ειχαμε το προυπαρχον προβλημα οταν γεννηθηκαν(τα κλικ),και επειδη συνηθως τα διδυμα-και κοριτσια- εχουν θεμα.

Μηπως ειμαστε υπερβολικοι λιγο,σκεφτομαι;δεν εχουμε παιδοορθοπαιδικο εδω που μενουμε,και πρεπει να κανουμε ολοκληρο ταξιδι καθε φορα,και να το κανουμε προκριμενου για τα παιδια μας,αλλα μηπως τελικα με το "ζορι" θελουμε να βρουμε προβλημα εκει που δεν υπαρχει;

σας εχει τυχει κατι παρομοιο;

και αυτοι οι επενελεγχοι,μεχρι ποτε θα γινονται;

Διαφημίσεις

μεχρι το χρονο νομιζω.....καντε την εξεταση που σου ειπαν. Αν μια στο τοσο (δυσκολο, σχεδον απιθανο) κατι δειξει η εξεταση θα γλιτωσεις πολλα, χειρουργεια κλπ.

οπωσδηποτε μην το αμελήσεις! πλεον η ιατρική βρίσκει πράγματα έτσι ώστε να μην εχουν προβλημα αργοτερα τα παιδιά.

και εμείς είχαμε θέμα και στους 4 μήνες τελικα αποφασιστηκε να φορέσουμε ναρθηκα που μπαινοβγαίνει, και με γνωματευση και απο εξωτερικό επιβεβαιώθηκε αυτό. το θέμα αυτό είναι πολύ σημαντικό και με σωστές κινήσεις μπορείς να προλάβεις !

μέχρι τον 9ο μήνα μπορεί κάποιος να κάνει κάτι ήπιο για αυτό είναι πολύ σημαντικό να γινονται νωρίς αυτά.

εμεις θα πρεπε ισως να ειχαμε κανει νωρίτερα αλλα δεν είχε φανεί σοβαρό τότε.

τωρα είμαστε σε μια ήπια ανωριμότητα των δυο ισχίων. την τεταρτη θα παω και σε άλλον ορθοπαιδικο για να δουμε μηπως φαινεται με τον υπερηχο αν βελτιωθηκε η κατασταση μετα απο 1 μηνα ναρθηκα.

Φορεσαμε κι εμεις διπλη πανα απο το Σαββατο.Το ειχα δει και στο βιβλιαριο της μπεμπας να το αναφερουν οι παιδιατροι απο το μαιευτηριο αλλα δεν ειχα ιδεα οτι δημιουργει προβληματα.Τωρα για τη διπλη πανα μας το ειπε ο παιδιατρος που ερχεται σπιτι.Ουτε για υπερηχο μας ειπε ουτε για ναρθηκες...Κι ελπιζω να μη χρειαστει καν ναρθηκας και μονο που το σκεφτομαι αγχωνομαι.Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο σοβαρο νομιζα οτι φτιαχνει μονο του μεγαλωνοντας.Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω καθολου ειναι οτι πως γινεται να εχει χαλαρα ισχυα και τα ποδαρακια να μην ανοιγουν καλα;Αυτο θα επρεπε να συμβαινει με σφιχτα ισχυα.Εχω μπερδευτει καπως :?

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Για σου, Cacao!

Η διπλή πάνα είναι πολύυυυ παρωχημένη οδηγία, αν και τη δίνουν ακόμα αρκετοί παιδίατροι και ορθοπαιδικοί! Η μόνη αξιόπιστη μέθοδος αποκλεισμού της αναπτυξιακής δυσπλασίας του ισχίου είναι το υπερηχογράφημα. Δες και το σχετικό άρθρο του κ. Σαμέλη στην αρχική σελίδα του parents. Το καλύτερο κέντρο στην Αθήνα είναι η Β' Ορθοπαιδική του "Αγία Σοφία", 2107467208. Και στο "Αγλαία" το κάνουν, απλά στο "Α. Σοφία" διαθέτουν και το ειδικό κουνάκι που ακινητοποιεί το μωρό στην ιδανική θέση. Κόστος 13 ευρώ, και με ΕΟΠΠΥ ακόμα λιγότερο. Καλό είναι να γίνει πριν σαραντήσει το μωρό. Καλά αποτελέσματα!

Τωρα ξανακοιταξα το βιβλιαριο της μπεμπας.Γραφει λιγο χαλαρα ισχυα- καλη απαγωγη.Μηπως δεν υπαρχει θεμα;Θα μου πεις τωρα μονο ο ειδικος μπορει να μου πει σιγουρα.Γτ δεν μου ειπε τπτ ο παιδιατρος τωρα ομως για περαιτερω εξετασεις κλπ;Τωρα για τους παιδιατρους στο μαιευτηριο τι να πω;Ουτε ανεφεραν τπτ ουτε διπλη πανα καν δεν μου ειπαν να βαζω.

3231580x15ta1yz3w.gif

Τωρα ξανακοιταξα το βιβλιαριο της μπεμπας.Γραφει λιγο χαλαρα ισχυα- καλη απαγωγη.Μηπως δεν υπαρχει θεμα;Θα μου πεις τωρα μονο ο ειδικος μπορει να μου πει σιγουρα.Γτ δεν μου ειπε τπτ ο παιδιατρος τωρα ομως για περαιτερω εξετασεις κλπ;Τωρα για τους παιδιατρους στο μαιευτηριο τι να πω;Ουτε ανεφεραν τπτ ουτε διπλη πανα καν δεν μου ειπαν να βαζω.

Για τη διπλή πάνα καλά έκαναν και δε σου είπαν!

Δεν ξέρουν όλοι οι παιδίατροι τη σημασία του υπερηχογραφικού ελέγχου του ισχίου! Για να σου δώσω να καταλάβεις, σε όλη την Αυστρία καθώς και σε ένα νοσοκομείο της Αγγλίας, που εφαρμόζεται η μέθοδος, έχουν τα μικρότερα ποσοστά-παγκοσμίως- στα χειρουργεία για την αποκατάσταση της δυσπλασίας του ισχίου. Κι αυτό γιατί γίνεται πολύ έγκαιρα και αξιόπιστα η διάγνωση.

Για τη διπλή πάνα καλά έκαναν και δε σου είπαν!

Δεν ξέρουν όλοι οι παιδίατροι τη σημασία του υπερηχογραφικού ελέγχου του ισχίου! Για να σου δώσω να καταλάβεις, σε όλη την Αυστρία καθώς και σε ένα νοσοκομείο της Αγγλίας, που εφαρμόζεται η μέθοδος, έχουν τα μικρότερα ποσοστά-παγκοσμίως- στα χειρουργεία για την αποκατάσταση της δυσπλασίας του ισχίου. Κι αυτό γιατί γίνεται πολύ έγκαιρα και αξιόπιστα η διάγνωση.

Τι να πω...Θα το δω αλλα δυστυχως θα πρεπει να κινηθουμε μετα αφου θα εχει σαραντησει γτ δεν εχουμε βγαλει βιβλιαριο στη μπεμπα ακομα.Παντως κι αυτη η κουνια που ειδα στη φωτο λιγο βασανιστηριο μου φαινεται οπως και ο ναρθηκας...Αν η διπλη πανα κανει την ιδια δουλεια οντως κι απλα παιρνει περισσοτερο διαστημα θα το προτιμουσα παντως.

3231580x15ta1yz3w.gif

Αληθεια γτ λες οτι ειναι παρωχημενη οδηγια;Ασχετα απο αυτο μια γνωστη ειχε κανει και υπερηχο(χθες τη ρωτησα γτ θυμηθηκα οτι φορουσε διπλη πανα στη κορη της αλλα παραλληλα ειχε κανει και υπερηχους)

3231580x15ta1yz3w.gif

Τι να πω...Θα το δω αλλα δυστυχως θα πρεπει να κινηθουμε μετα αφου θα εχει σαραντησει γτ δεν εχουμε βγαλει βιβλιαριο στη μπεμπα ακομα.Παντως κι αυτη η κουνια που ειδα στη φωτο λιγο βασανιστηριο μου φαινεται οπως και ο ναρθηκας...Αν η διπλη πανα κανει την ιδια δουλεια οντως κι απλα παιρνει περισσοτερο διαστημα θα το προτιμουσα παντως.

Δεν είναι τίποτα! Εμείς το κάναμε στο δεύτερο παιδί και δεν ενοχλήθηκε καθόλου!

Η διπλή πάνα είναι μεγάλη μούφα, δυστυχώς...

Διαφημίσεις

Δεν είναι τίποτα! Εμείς το κάναμε στο δεύτερο παιδί και δεν ενοχλήθηκε καθόλου!

Η διπλή πάνα είναι μεγάλη μούφα, δυστυχώς...

Αρα οσα παιδια το εκανανκαι εφτιαξε το προβλημα τους θα εφτιαχνε ετσι κι αλλιως απο μονο του;Γτ δεν εξηγηται αλλιως

3231580x15ta1yz3w.gif

Το υπερηχογράφημα το κάνεις για screening. Αν βρεθεί πρόβλημα στο παιδί, μπορεί να χρειαστεί από παρακολούθηση και επανάληψη μέχρι και ειδικό νάρθηκα, ανάλογα την έκταση του προβλήματος. Αν παραμεληθεί το πρόβλημα, δημιουργούνται επιπλοκές που μπορεί να οδηγήσουν απώτερα (στην ενήλικο ζωή) σε χειρουργείο.

Το υπερηχογράφημα το κάνεις για screening. Αν βρεθεί πρόβλημα στο παιδί, μπορεί να χρειαστεί από παρακολούθηση και επανάληψη μέχρι και ειδικό νάρθηκα, ανάλογα την έκταση του προβλήματος. Αν παραμεληθεί το πρόβλημα, δημιουργούνται επιπλοκές που μπορεί να οδηγήσουν απώτερα (στην ενήλικο ζωή) σε χειρουργείο.

Δεν το εχω ξανακουσει για χειρουργειο για τετοιο λογο...

Αυτο μπορει να ειναι κληρονομικο;

3231580x15ta1yz3w.gif

Σπανίως είναι κληρονομικό. Επιβαρυντικοί παράγοντες είναι: πρώτο παιδί, κορίτσι, ισχιακή προβολή (να κατέβαινε με τα πόδια στη μήτρα)και να υπάρχει προηγούμενο παιδί με το ίδιο πρόβλημα.

Όπως σου είπα και στο π.μ., πρέπει να το βλέπουμε σαν εξέταση ρουτίνας. Και θα έπρεπε να γίνεται σε όλα τα μαιευτήρια, γιατί δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να ξεσηκώνονται για τα Παίδων!

Σπανίως είναι κληρονομικό. Επιβαρυντικοί παράγοντες είναι: πρώτο παιδί, κορίτσι, ισχιακή προβολή (να κατέβαινε με τα πόδια στη μήτρα)και να υπάρχει προηγούμενο παιδί με το ίδιο πρόβλημα.

Όπως σου είπα και στο π.μ., πρέπει να το βλέπουμε σαν εξέταση ρουτίνας. Και θα έπρεπε να γίνεται σε όλα τα μαιευτήρια, γιατί δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να ξεσηκώνονται για τα Παίδων!

Ρωταω γτ εγω ειμαι λιγο λαστιχο και αναρωτιεμαι κατα ποσο το κοιταξαν οι δικοι μου γιατροι οταν γεννηθηκα.Ενταξει δεν μου βγαινει ο γοφος αλλα ακουγεται ενας περιεργος ηχος οταν κανω καποιες συγκεκριμενες ασκησεις και γενικα ολα κουνιουνται απο επιγονατιδα μεχρι σαγονι:roll:

3231580x15ta1yz3w.gif

Διαφημίσεις

ΧΑΧΑΧΑ! Εσύ και η Κομανέτσι!

Δε νομίζω, μωρέ, να είναι κάτι τέτοιο. Θα είχες πόνο λόγω αρθρίτιδας, όχι λίγα...τριξιματάκια :D:D!

ΧΑΧΑΧΑ! Εσύ και η Κομανέτσι!

Δε νομίζω, μωρέ, να είναι κάτι τέτοιο. Θα είχες πόνο λόγω αρθρίτιδας, όχι λίγα...τριξιματάκια :D:D!

Α δε ξερω για τη Κομανετσι.Εγω εχω παθει εξαρθρωση μεχρι και στο σαγονι:roll:

Τελοσπαντων ακομα κι ετσι α ηταν και να ειχα κατι και να μην το ειδαν τωρα εγω γερασα παει:lol:

Να δουμε με τη μπεμπουλα τι θα γινει πλεον.Λογικα απο Σεπτεμβριο πια να ψαχτουμε.Το πολυ πολυ να κανουμε εναν υπερηχο αδικα(μακαρι δλδ)

3231580x15ta1yz3w.gif

κι η κόρη μας είχε χαλαρά ισχία!η παιδίατρος δεν τοχε καν αναφέρει,εμείς είδαμε ότι το είχε γράψει και μας είπε ότι είναι γιαυτήν αυτη η σημειωση οπότε δεν κάναμε τίποτα!μια χαρά είναι και μια χαρά περπάτησε και τρεχει και όλα!;)

κι η κόρη μας είχε χαλαρά ισχία!η παιδίατρος δεν τοχε καν αναφέρει,εμείς είδαμε ότι το είχε γράψει και μας είπε ότι είναι γιαυτήν αυτη η σημειωση οπότε δεν κάναμε τίποτα!μια χαρά είναι και μια χαρά περπάτησε και τρεχει και όλα!;)

Δλδ εφτιαξε απο μονο του;Προφανως δεν υπηρχε σοβαρο θεμα.Παντως εμεις θα κανονισουμε εναν υπερηχο και μια επισκεψη σε ειδικο αλλα απο Σεπτεμβριο γτ δεν εχει ασφαλιση η μπεμπα ακομα.Στο μεταξυ θα φοραμε τις διπλες πανες και μακαρι να μη χρειαστει τπτ αλλο.Καλυτερα να παμε αδικα παρα να εχουμε προβληματα μετα.Ειναι παντως ενθαρρυντικο που βλεπω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν χρειαστηκε τπτ.

3231580x15ta1yz3w.gif

Δλδ εφτιαξε απο μονο του;Προφανως δεν υπηρχε σοβαρο θεμα.Παντως εμεις θα κανονισουμε εναν υπερηχο και μια επισκεψη σε ειδικο αλλα απο Σεπτεμβριο γτ δεν εχει ασφαλιση η μπεμπα ακομα.Στο μεταξυ θα φοραμε τις διπλες πανες και μακαρι να μη χρειαστει τπτ αλλο.Καλυτερα να παμε αδικα παρα να εχουμε προβληματα μετα.Ειναι παντως ενθαρρυντικο που βλεπω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν χρειαστηκε τπτ.

ναι κορίτσι μου μην αγχώνεσαι!κάντε ό,τι σας λέει ο γιατρός σας!ό,τι καλύτερο εύχομαι!

Συμφωνω σε ολα με τη μανουλα για παντα με μια επιφυλλαξη για την κληρονομικοτητα. Πιστευω οτι παιζει σημαντικο ρολο.

Επιστρεφω με ερωτηση.Ιδιωτικο κεντρο που να κανει υπερηχο ισχιων σε βρεφη;Μολις γυρισαμε απο το παιδων οπου δεν υπαρχει ραντεβου...

3231580x15ta1yz3w.gif

Καλησπέρα, Cacao! (Η Μανούλα για πάντα! είμαι, με νέο ψευδώνυμο).

Το Ιασώ κάνει σίγουρα. Στην ηλικία που είναι το μωρό σου, νομίζω πως δεν έχει νόημα,πια, να γίνει υπερηχογράφημα, αλλά ακτινογραφία λεκάνης-ισχίων. Anyway, ο γιατρός που σας παρακολουθεί θα σας κατευθύνει.

Καλά αποτελέσματα!

Καλησπέρα' date=' Cacao! (Η Μανούλα για πάντα! είμαι, με νέο ψευδώνυμο).

Το Ιασώ κάνει σίγουρα. Στην ηλικία που είναι το μωρό σου, νομίζω πως δεν έχει νόημα,πια, να γίνει υπερηχογράφημα, αλλά ακτινογραφία λεκάνης-ισχίων. Anyway, ο γιατρός που σας παρακολουθεί θα σας κατευθύνει.

Καλά αποτελέσματα![/quote']

Καλησπερα!Ακριβως αυτο.Ο γιατρος μου ειπε οτι απο 6 μηνων και πανω γινεται ακτινογραφια κι εμενα στο παιδων μου κλεινουν ραντεβου για αργοτερα...:roll:

Οχι ομως απο τωρα ακτινογραφια.

Σ ευχαριστω!

3231580x15ta1yz3w.gif

Λοιπόν, ρώτησα το σύζυγο, οπότε διορθώνω: πράγματι, μέχρι 6 μηνών το λιγότερο κάνεις υπερηχογράφημα! Έχεις απόλυτο δίκιο!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα