roz

Χαλαρά Ισχία / Δυσπλασία ισχίων / αξιολόγηση εξετάσεων

Recommended Posts

ελενη μην αγχωνεσαι καθολου! το ξερω ειναι δυσκολο αλλα θα δεις οτι και εγω ειχα τετοια προβληματα.αν γινοταν ενα γκαλοπ τα περισσοτερα μωρακια θα το ειχαν αυτο! δεν ειναι απολυτως τιποτα! σε μοιρες μιλαει οταν λεει 60 και δεν ειστε πολυ κατω! χμ εγινα και γιατρος τρομαρα μου :shock:

θα το ξεπερασει απλα ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου και προς θεου μην ανησυχεις καθολου! :D:D

Διαφημίσεις

Χαλαρα ισχια ειχα και η μικρη μου απο νεογεννητη. Της φορουσα πολυ καιρο διπλη πανα, την εβαζα πολυ σε μαρσσιπο και στρατα και μου ειχε

πει να μην τη στερεωνω ορθια, μονο οταν το κανει μονη της. Επισης

οτι ισως να αργησει λιγο παραπανω να περπατησει. Σε πληροφορω 12 μηνων, περπατουσε κανονικοτατα!!!! :)

an1cv4F0ak00010NDMxc2x6fDI4Nzc2NjVkYXxBbm5vdWxhIGlz.gifan1cxMDNw1z0010NDMxc2x6fDQ2NzczNTNkYXxCZWJvdWxhIGlz.gif

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΙΣΟΠΤΥΧΩΣΗ ΙΣΧΥΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΤΙ?

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?

απο τη λεξη χωρις να ξερω κατι καταλαβαινω οτι οι πτυχωσεις του δερματος οι λεγομενες διπλες δεν ειναι συμμετρικες! ομως δεν ξερω!!

Eleni τώρα είδα το ποστ σου.

Και εμάς ένας απο τους ορθοπεδικούς μας είχε πει για τις πικέ τις πάνες.

Τελικά κάναμε ακτονογραφία και όλα οκ.

Ποιος γιατρός σου το είπε;

Εύχομαι να είναι καλά το παιδάκι σου και όλων όσων είχαν πρόβλημα με τα ισχύα και όχι μόνο.

μου το ειχε πει καποιος ορθοπεδικος στα Χανια.δε ξερω απο που εισαι :P

πηγαμε παλι χτες για εξεταση κ ολα καλα.εχουμε περασει το οριο κ δεν ειναι πια χαλαρα...ολα καλα Δοξα το Θεο :D

Μπράβο ελένη χαίριμαι που όλα είναι οκ.

Φιλιά στο παιδάκι σου που φαίνεται πολύ γλυκούλι.

Κοριτσια καλημερα!! εχω ενα μωρακι 7 μηνων και εδω και 1 μηνα του φοραω ορθοπεδικα παπουτσακια καθως η παιδιατρος μου ειχε πει οτι τα πατουσακια του ειναι λιγο πιο ανοιχτα απο οσο πρεπει...περιμεναμε να περασουν 2-3 μηνες μηπως επανελθουν απο μονα τους αλλα δυστηχως δεν ειδαμε αποτελεσμα. Ετσι πηγαμε στον παιδορθοπεδικο στο Παιδων και εκεινος μας προτεινε να του φοραμε τα παπουτσακια αυτα νυχτα - μερα και να ξαναπαμε σε 1,5 μηνα να τον δει. Εχει αντιμετωπισει καμια σας το ιδιο προβλημα?? Αν ναι, ποσο καιρο χρειαστηκε να φορεσει τα παπουτσακια? Βεβαια δε δειχνει να τον ενοχλουν αλλα...στεναχωριεμαι που τον βλεπω ετσι...

Καλησπέρα! :D

Πριν λίγο έφυγε η παιδίατρος.Την φώναξα γιατί η μικρή έγινε 44ημερών.

Η μικρή είναι μια χαρά και μάλιστα στρουμπούλεψε.Απο 2850 που βγήκε απο το νοσοκομείο, τώρα είναι 4600.

Αυτό που με ψιλοανησύχησε είναι οτι η παιδίατρος είπε οτι τα ποδαράκια δεν ανοίγουν καλά, δηλαδή δεν κάνουν ανοίγματα στο πλάι.Συμβαινει ειπε,στα μωρα, γιατι τα κοκκαλα στους γοφους δεν εχουν μπει στην θεση τους.

Τότε μου συνέστησε να φοράω στην μικρη, μια δεύτερη μεγαλύτερη πάνα, πάνω απο την κανονική, ωστε να δίνεται μεγαλύτερο άνοιγμα, στα πόδια

Ή να πάρω 2 χοντρές πάνες αγκαλιάς , να τις περάσω ανάμεσα απο τα ποδια και να τις πιάσω με παραμάνες, μπροστά και πίσω, πάνω στο κορμάκι-εσωρουχάκι που φοράει και απο πάνω να βάλω το φορμάκι που φοράει κανονικά.Αυτο για 24 ωρες το 24ωρο και για 10 μερες.

Εχετε αναλογη εμπειρια?Δεν είναι βαρβαρο αυτο?Δεν θα ζεσταίνεται?

Διαφημίσεις

Eγω στην μια απ τα διδυμα φορεσα διπλα πανα (νομιζω σχεδον διμηνο) αλλα γιατι ειχε χαλαρα ισχυα... :roll:

Οποτε στην ουσια δεν ξερω να σε βοηθησω.

Παντως δεν ζεσταινονται με μια δευτερη πανα κι ειδικα μεσ το χειμωνα(τι μια τι δυο :wink: )

Και γω με τον Βασίλη είχα αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και μου είχε πει η γιατρός και του φορούσα διπλή πάνα για 1-2 μήνες...δεν θυμάμαι και καλά

Χίλια ευχαριστώ που απαντήσατε σύντομα.

Με πάνα, 1 νούμερο μεγαλύτερο? Σίγουρα ανοίγουν τα ποδαράκια? Βέβαια και η άλλη επιλογή, με τις παραμάνες, δεν μου καλοαρέσει... :?

καλημέρα κι εμένα ο μικρός μου γεννήθηκε με σφιχτά ισχύα είχαμε μάλιστα και μια μικρή ασυμμετρία και τότε ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ γιατί συνήθως αυτό διορθώνεται από μόνο του, μου συνέστησε βέβαια να του φοράω διπλή πάνα για κανένα μήνα και μετά αν ήθελα να του κάνω κι έναν υπέρηχο για να δούμε πως πάει. του φόρεσα λοιπόν διπλή πάνα για δυο μήνες περίπου, (ήταν και καλοκαίρι έσκασε το μωράκι μου) αλλά όταν πήγαμε για υπέρηχο ο ορθοπεδικός μας είπε οτι όλα ήταν οκ. Δεν έχεις λοιπόν να χάσεις τίποτα αν του φορέσεις δύο πάνες, εγώ έβαζα μια κανονική και από πάνω μια μεγαλύτερη και στο μπάνιο που ήταν αρκετά χαλαρός του έκανα και λίγες ασκησούλες στα ποδαράκια και να που όλα διορθώθηκαν :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png

καλημέρα κι εμένα ο μικρός μου γεννήθηκε με σφιχτά ισχύα είχαμε μάλιστα και μια μικρή ασυμμετρία και τότε ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ γιατί συνήθως αυτό διορθώνεται από μόνο του, μου συνέστησε βέβαια να του φοράω διπλή πάνα για κανένα μήνα και μετά αν ήθελα να του κάνω κι έναν υπέρηχο για να δούμε πως πάει. του φόρεσα λοιπόν διπλή πάνα για δυο μήνες περίπου, (ήταν και καλοκαίρι έσκασε το μωράκι μου) αλλά όταν πήγαμε για υπέρηχο ο ορθοπεδικός μας είπε οτι όλα ήταν οκ. Δεν έχεις λοιπόν να χάσεις τίποτα αν του φορέσεις δύο πάνες, εγώ έβαζα μια κανονική και από πάνω μια μεγαλύτερη και στο μπάνιο που ήταν αρκετά χαλαρός του έκανα και λίγες ασκησούλες στα ποδαράκια και να που όλα διορθώθηκαν :D

Ax!Να σαι καλά Μένια!Είναι μεγάλη υπόθεση να τεκμηριώνεις, ότι σου λένε οι παιδίατροι.Πόσο μάλλον, όταν πρόκειται για τόσο σημαντικό θέμα, όπως είναι τα κοκκαλάκια του μωρού. :roll: Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! :D

Διαφημίσεις

Κι ο δικός μου επειδή ερχόταν με τα πόδια του έκαναν ένα υπέρηχο ισχύων στο ΜΗΤΕΡΑ όπου τον βρήκαν φυσιολογικό. Η παιδίατρος όμως μου είπε να κάνω έναν επαναληπτικό γιατί της φαινόταν ότι έχει σφιχτά ισχύα. Και ο 2ος υπέρηχος ήταν οκ και τελικά την αποφύγαμε τη διπλή πάνα. Πάντως η παιδοακτινολόγος που τον είδε ειπε ότι τα παιδάκια επειδή έχουν ισχυρό μυικό τόνο γι'αυτό φαίνονται στους παιδιάτρους τα ισχύα σφιχτά. Από τα νεύρα τους (όπως λέω εγώ) τεντώνουν τα ποδαράκια έντονα και μπερδεύουν τους γιατρούς. Κάνε ένα υπέρηχο ισχύων για να είσαι σίγουρη και να αποφύγεις τις διπλές πάνες. Εμείς κάναμε στη Βιοιατρική Αμπελοκήπων (80€) γιατί είναι ειδικός υπέρηχος και δεν γίνεται παρά μόνο από παιδοακτινολόγο. Δημόσια έχει νομίζω στο ΠΑΙΔΩΝ.

s-age.pngs-age.png

μια ασκηση που μας συνεστησε η γιατρος για σφιχτα ισχυα ήταν να βαζουμε το μωρακι μπρουμητα πανω στο στηθος μας και με τα ποδια ανοιχτα σαν να ειναι βατραχακι.... επισης παρομοια σταση μπρουμητα πανω στον καναπε..

tqj2p3.png vvtJp3.png

η δικια μου γεννηθηκε με χαλαρα ισχια.διπλη πανα της εβαλα το πολυ ενα μηνα,ηταν κ καλοκαιρι.μπορεις να κρατας το μωρακι σου στα πλαγια της μεσης σου με τα ποδαρακια του ανοιχτα.παντως η γιατρος ειπε τι δεν ειναι κατι ανησυχητικο κ διορθωνεται με τον καιρο μονο του.να σε ανηυχουσε μονο αν το ισχιο εβγαινε απο την θεση του

as1cCvM0g410010Nzc3MTQyenwxNzF6fG15IHByZWNpb3VzIGdpcmwgaXM.gif

Όταν γεννήθηκε ο μικρός μου η παιδίατρος μου συνέστησε να κάνει υπέρηχο ισχύων και την ρώτησα γιατί αφού στον μεγάλο δεν κάναμε, μου απάντησε ότι πλέον αυτή η εξέταση είναι (στο εξωτερικό τουλάχιστον βασική) και πρέπει να γίνεται στα νεογέννητα. Πλήρωσα σε ιδιώτη ορθοπαιδικό 60 ευρώ, την έκανα και ησύχασα. Σου προτείνω να το κάνεις και αυτός πιστεύω θα σου δώσει πιο εξειδικευμένες κατευθύνσεις.

6WqHp3.pngUVK9p3.png

Kαι εμένα ο μεγάλος μου με το ίδιο πρόβλημα. Βρήκα έναν πολύ καλό παιδοορθοπαιδικό στο Παίδων στην Λ.Συγγρού Καλλιθέα. Βλάχος λέγεται αν δεν κάνω λάθος. Βάλαμε και εμείς διπλή πάνα και κάναμε ασκησούλες κάθε μέρα που μας υπέδειξε ο ίδιος ο γιατρός. Στην 1η επίσκεψη έβγαλαν μια ακτινογραφία και μετά μας ξαναείδε αφού πέρασε 1 μήνας και μετά στον 2ο μήνα ξανακάναμε ακτινογραφία και όλα ήταν στην θέση τους. Τώρα είναι 5 ετών και παίζει ποδόσφαιρο στον Πανιώνιο :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Να ρωτησω κατι? Στην Ελλαδα δεν ειναι υποχρεωτικος ο υπερηχος των ισχυων στους 2 μηνες? Βγαζει το συμπερασμα αυθαιρετα ο παιδιατρος??

edit admin 2018:  Δυστυχώς δεν είναι υποχρεωτικός αλλά συνιστάται εδώ και περίπου 10 χρόνια το να γίνεται ο έλεγχος υπερηχογραφικά όσο πιο σύντομα γίνεται...   https://parents.org.gr/2013/07/09/yperichografikos-elegchos-tou-neognikou-ischiou/

εμείς όταν γεννήθηκε ο μικρός μας κάνανε υπέρηχο στα ισχία γιατι ήταν μήνες στην κοιλιά με το κεφάλι προς τα πάνω...ο νεογνολόγος (που ο Θεός να τον κάνει γιατρό) με φρίκαρε διότι μου έλεγε πως το μωράκι μου έχει πρόβλημα με τα ισχία και τον κάνανε 2 φορές υπέρηχο και θεωρεί πως έχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα...

Ο γιατρός ήταν αρκετά νέος και τώρα μπροστά στον δικό μας παιδίατρο τον θεωρώ άχρηστο...

αφού γυρίσαμε σπιτάκι μας από την κλινική πήρα τον παιδίατρο να έρθει να τον δεί...τον εξετάζει και μετά αρχίζει να διαβάζει το βιβλιάριο που μας έδωσαν στο Γένεσις...μου λέει "καλέ τί λέει εδώ; Το παιδί έχει πρόβλημα με τα ισχία; Μήπως εξέταζαν άλλο μωρό...διότι το δικό σου αποκλείεται να έχει κάποιο πρόβλημα"...του έκανε τις ανάλογες εξετάσεις και το νινάκι μου δεν έχει τίποτε...τζάμπα θα το ταλαιπωρούσα με τις ιδέες του αλλουνού να του κάνω κι αυτήν την εξέταση...να του κάνω και την άλλη κτλ.! :evil::evil:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

και εμεις χαλαρα ισχυα. για 2 μηνες 2 πανες (1 νουμερο μεγαλυτερο). Επανελεγχος και ολα ΟΚ. Τα εξεταζει ορθοπεδικος στο παιδων , οποτε μας πει αλλα ειναι καθαρα προληπτικο. Ολα καλα.

kKZUp2.png

Κάνω αυτό με τις 2 πάνες(Παναγιά μου ΑΛΛΑΓΜΑ που πέφτει! :lol: ) και νομίζω οτι είναι ήδη καλύτερα.Δεν ξέρω αν γίνεται τόσο γρήγορα, εκτός άν η μικρή σφιγγόταν στην παιδίατρο. :? Βέβαια, για κανένα εικοσάλεπτο, το πρωί, την έχω στο μάρσιππο, το οποίο δίνει σίγουρα ¨ανοίγματα".

Keep tryin΄ :P

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΡΕΜΒΩ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΧΑΛΑΡΑ ΙΣΧΙΑ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΝΑΡΘΗΚΑ.ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ .ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΦΟΡΟΥΣΕ ΣΙΔΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ 24ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ Κ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ.ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΦΟΡΕΣΑΜΕ 2ΠΛΗ ΠΑΝΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Ο ΝΑΡΘΗΚΑΣ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 270Ε ΧΩΡΙΑ ΤΟΥΣ 2ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!!! :lol::lol::lol:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα