Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπουτσοθήκη στην εξώπορτα...


mir

Recommended Posts

Η κυρία που νοίκιασε το διπλανό διαμέρισμα τοποθέτησε την παπουτσοθήκη της έξω από την εξώπορτα του διαμερίσματος της η οποία βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τη δική μου εξώπορτα (2 διαμερίσματα ανά όροφο). Δεν μου αρέσει αυτό που έκανε γιατί όταν φεύγω-γυρνάω σπίτι μου το πρώτο πράγμα που αντικρίζω είναι μια στοίβα παπούτσια , παντόφλες που μυρίζουν. Προσβάλλει την αισθητική μου. Επιπλέον δε, κλείνω την μύτη μου, σιχαίνομαι...Πειράζει που δεν θεωρώ chic τα παπούτσια εκτός διαμερίσματος ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοείς στον κοινόχρηστο διάδρομο της πολυκατοικίας :shock::shock::shock:

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Επιτρέπεται αυτό το πράγμα;

Εγώ θα της έλεγα να το βάλει στο μπαλκόνι της και αν δεν άκουγε θα μιλούσα με τον διαχειριστή και τον ιδιοκτήτη..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στον κοινόχρηστο διάδρομο...δυστυχώς δεν το 'χω ως άνθρωπος να τη ¨λέω¨ σε κάποιον, πολλώ δε μάλλον στους γείτονές μου, μια πόρτα είμαστε..αχ, αυτό θα με φάει εμένα. Απλά σκέφτηκα να αναρτήσω το θέμα και να μοιραστούμε απόψεις, γιατί λέω μήπως εγώ είμαι υπερβολική

Link to comment
Share on other sites

Καλα,δεν φοβαται μην της τα κλεψουν?

Και μη μου πεις, ποιος κλπ (δεν ξερω και πού μενετε...).

Πλεον από παντού φοβασαι το βουτηγμα!;)

Παντως περα από την πλακα, εννοειται πως εχεις δικιο και επειδη κι εγω ειμαι (περιπου) σαν εσενα(δειλη,ντροπαλη,συγκαταβατικη,μ@λακας κλπ κλπ), σου λεω να το πεις, βρες εναν τροπο,οπως σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα και πες το,βρες ενα ψεμα σαν δικαιολογια στην τελικη!Και ναι, φτασε μεχρι τον διαχειριστη (σε νιωθω,η πολυκατοικια μας εχει 22 διαμερισματα, καταλαβαινεις τι γινεται!).

Ειπαμε,μια πορτα εισαστε, αλλα οχι και μια βρωμερη πορτα:oops:!

Link to comment
Share on other sites

Σε οροφοδιαμέρισμα έχω δει παπουτσοθήκη απ' έξω. Αλλά ήταν μόνοι τους στον όροφο, οπότε πρόβλημα ουδέν.

Νομίζω, ότι πρέπει να οπλιστείς με θάρρος και να το πεις στην ίδια σε πρώτη φάση. Ευγενικά και ωραία. Τώρα, εάν δεν έχεις ανταπόκριση, φτάσε και στο διαχειριστή.

Αλλά μη νιώθεις άσχημα.. Κανονικά εκείνη έπρεπε τουλάχιστον να σε ρωτήσει. Δεν κάνουμε ό,τι γουστάρουμε στις πολυκατοικίες.

Η προηγούμενη γειτόνισσά μου, (στον ίδιο όροφο), έκανε ποδήλατο, και ήθελε να το αφήνει, κλειδωμένο, στα κάγκελα της σκάλας, στον όροφο που μένουμε, γιατί ήταν κουραστικό κάθε φορά να κατεβαίνει κάτω στην αποθήκη να το παίρνει. Η κοπέλα με ρώτησε αν με ενοχλεί, εγώ της είπα πως όχι, και όλα μια χαρά.

 

Και σκέψου ότι κατέληξα να έρθω σε αντιπαράθεση με ιδιοκτήτρια διαμερίσματος άλλου ορόφου, που έτυχε και το είδε. Της έβαλε τις φωνές της κοπέλας, της είπε με ποιο δικαίωμα βάζεις το ποδήλατό σου εκεί, η κοπελιά (η ποδηλάτισσα δε μιλούσε, είχε κοκκινήσει ολόκληρη) και κατέληξα να την υπερασπίζομαι εγώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται να βάζει ο καθένας στους κοινόχρηστους χώρους....Η αδελφή μου που ζει σε μονοκατοικία & όχι μόνο αυτή αφήνουν τα παπούτσια τους σε παπουτσοθήκη σε προθάλαμο πριν μπούν στο σπίτι...βέβαια είναι πιο υγιές αλλά οι προδιαγραφές είναι & διαφορετικές... :!::shock::?

Link to comment
Share on other sites

Αν η παπουτσοθήκη ήταν ας πούμε ένα έπιπλο με συρτάρια κλειστά δεν θα με πείραζε αλλά εδώ πρόκειται ουσιαστικά για μια ραφιέρα που χωράει τουλάχιστον 30 ζευγάρια παπούτσια όλων των ειδών τα οποία ¨αερίζονται¨ με όλας τας τιμάς έμπροσθεν της δικής μου εξώπορτας. Ας έβαζε ο,τι άλλο ήθελε, δεν θα είχα πρόβλημα αλήθεια αλλά 1ον γιατί να τρώω στη μάπα αυτό το τόσο αντιαισθητικό θέαμα και 2ον ...να το μυρίζω κιόλας ...

Και να πώ οτι δεν υπάρχουν μπαλκόνια στην οικοδομή μας ψέμματα θα πώ...μιλάμε για διαμπερή διαμερίσματα με κάτι βεραντάρες από εδώ μέχρι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα μιλούσα πρώτα στο διαχειριστή και θα του ζητούσα να κάνει την ευγενική παρατήρηση στη γειτόνισσά σου εκ μέρους σου αλλά και εκ μέρους όλης της πολυκατοικίας. Το θεωρώ απαράδεχτο να βγάζουν τα παπούτσια τους σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς πρώτα να ρωτήσουν τουλάχιστον εσένα.

 

Μπορείτε να κοιτάξετε και το καταστατικό της πολυκατοικίας αν λέει κάτι σχετικά. Σίγουρα θα αναφέρεται στη χρήση των κοινόχρηστων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομίζω θα μιλούσα πρώτα στον διαχειριστη να κάνει εκείνος την παρατήρηση εκ μέρους όλων των ενοίκων και όχι αποκλειστικά λόγω δικής σου ενόχλησης! Ο κοινόχρηστος χώρος οφείλει να διατηρείται κενός και όχι να χρησιμοποιείται εν μερει από κάποιο ένοικο!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να υπάρχουν πράγματα στους κοινόχρηστους χώρους. Όχι από κάποια ιδιοτροπία του νομοθέτη.

Μπορεί κάποιος να χτυπήσει πάνω σε κάτι που υπάρχει εκεί, να γλιστρήσει να χτυπήσει στις σκάλες κάποιος επισκέπτης και να κινήσει δικαστικές διαδικασίες εναντίον όλης της πολυκατοικίας.............χαιρετίσματα τότε.

 

Ο διαχειριστής να τους μιλήσει ευγενικά για αρχή. Εάν δείτε ότι είναι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν και όλο του σύμπαν γυρνάω γύρω από αυτούς δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις.

 

Ότι παπούτσι αφήνετε εκτός σπιτιού, σε αυτή την παπουτσοθήκη απλά "χάνεται". Σε κοινόχρηστο χώρο το έχουν, κόσμος μπαινοβγαίνει, επισκέπτες, άγνωστοι κλπ.......... ο νοών νοείτο.:-D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι παπούτσι αφήνετε εκτός σπιτιού, σε αυτή την παπουτσοθήκη απλά "χάνεται". Σε κοινόχρηστο χώρο το έχουν, κόσμος μπαινοβγαίνει, επισκέπτες, άγνωστοι κλπ.......... ο νοών νοείτο.:-D

Να πω οτι δεν την σκεφτηκα κι εγω αυτη την ιδεα ψεματα θα πω...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεσματικές και ανώδυνες λύσεις.:P

Σε μας είχαν την φαεινή ιδέα να στολίσουν και τραπεζάκια με κρυστάλλινα βάζα (προέκταση του σαλονιού τους).

Σπάσανε τα βάζα 2-3 φορές, πέσανε κάτι αδιάφορα σφυρίγματα:D και σε λίγο καιρό μαζευτήκανε και τα βάζα και τα τραπεζάκια.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Και γω το θεωρω ακρως αντιαισθητικο και απαραδεκτο απο την πλευρα της που δεν το σκεφτηκε. Εγω τι θα εκανα στη θεση σου; Θα εβαζα ενα ευγενικο σημειωμα στον πινακα ανακοινωσεων της πολυκατοικιας οτι οι δεν επιτρεπεται ο καθε ενοικος να βαζει προσωπικα του αντικειμενα σε κοινοχρηστους χωρους και παρακαλειται οποιος το εχει κανει να τα μαζεψει.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Αυτό το σημείωμα στον πίνακα ανακοινώσεων μου έκανε κλικ, :!: ίσως το χρησιμοποιήσω γιατί όπως σας είπα δεν θα ήθελα να έρθω σε απευθείας αντιπαράθεση μαζί της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω παλι το εχω δει παρα πολλες φορες.

Μαλιστα σκεπτομουν να το κανω κι εγω, μια και δεν μπαινουμε με τα παππουτσια στο σπιτι, μια μικρη και κλειστη, με οσα χρησιμοποιούμε πολυ καθε διαστημα. Ποτε ομως δεν θα το εκανα χωρις να συνεννοηθω με διαχεiριστη/απενταντι διαμερισμα. Αν και στη δικη μας περιπτωση δεν θα υπαρχει προβλημα, γιατι και εκεινος εχει ηδη παππουτσοθηκη στον κοινοχρηστο χωρο!!

Αν παντως ο διπλα μου ελεγε οτι θα τον ενοχλουσε εστω και στο ελαχιστο, δεν θα την εβαζα. Εισαι σιγουρη οτι το ξερει ο διπλα οτι σε ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πάντα παπουτσοθήκη και καθρέφτη στην είσοδο μου,κανονικό έπιπλο με πορτάκια βέβαια μένω σε δικό μου σπίτι,όμως σαν θέαμα ούτε ακαλαίσθητο είναι ούτε υπάρχουν οσμές,αντιθέτως το θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει για να μην μπαίνουμε με παπούτσια στο σπίτι που είναι γεμάτα μικρόβια.Εγώ θα της έλεγα το πραγματικό πρόβλημα που είναι η άσχημη μυρωδιά και να πάρει κλειστό έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας το χαλάσω όσοι έχετε κάποια αντικείμενα σε κοινόχρηστους χώρους, αλλά υπάρχει μεγάλο θέμα ασφάλειας που δεν το καταλαβαίνει πολύς κόσμος....π.χ. σε περίπτωση μεγάλου σεισμού, πέφτει η παπουτσοθήκη, σας κλείνει το δρόμο, πέφτετε κάτω και χτυπάτε πάνω στον πανικό κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

Απίθανο μεν υπαρκτός κίνδυνος δε.

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες ασφαλείας που εμείς οι Έλληνες αγνοούμε συστηματικά σε πολλά πράγματα.

 

Μη συνεχίσω για νομικού περιεχομένου ζητήματα...... π.χ. χτυπάει σοβαρά κάποιος επισκέπτης της πολυκατοικίας σας, πάνω σε πράγματα τα οποία δεν θα έπρεπε να υπήρχαν εξ'αρχής.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κανονικά ούτε κλειστό έπιπλο επιτρέπεται αλλά αν πραγματικά δεν σε πειράζει τότε δώσε της αυτήν την εναλλακτική.

Νομίζω πρώτα μίλα μαζί της, ευγενικά και ωραία και πες της ότι σε ενοχλεί γιατί είναι και ακαλαίσθητο και ανθυγειινό και ότι καταλαμβαίνεις ότι μπορεί να έχει πρόβλημα χώρου και της είναι πρακτικό να έχει τα παπούτσια έξω, αλλά ο χώρος είναι κοινόχρηστος και κανονικά απαγορεύεται, αλλά αν ήθελε να βάλει ένα κλειστό έπιπλο θα έδειχνες κατανόηση.

Αν δεν πιάσει αυτό τότε πας στον διαχειριστή ή άλλα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας το χαλάσω όσοι έχετε κάποια αντικείμενα σε κοινόχρηστους χώρους, αλλά υπάρχει μεγάλο θέμα ασφάλειας που δεν το καταλαβαίνει πολύς κόσμος....π.χ. σε περίπτωση μεγάλου σεισμού, πέφτει η παπουτσοθήκη, σας κλείνει το δρόμο, πέφτετε κάτω και χτυπάτε πάνω στον πανικό κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

Απίθανο μεν υπαρκτός κίνδυνος δε.

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες ασφαλείας που εμείς οι Έλληνες αγνοούμε συστηματικά σε πολλά πράγματα.

 

Μη συνεχίσω για νομικού περιεχομένου ζητήματα...... π.χ. χτυπάει σοβαρά κάποιος επισκέπτης της πολυκατοικίας σας, πάνω σε πράγματα τα οποία δεν θα έπρεπε να υπήρχαν εξ'αρχής.

 

Κοιτα εξαρταται, ο γειτονας μου εχει μια μικρη, που εχει βαλει στη γωνια πισω απο την πορτα του ασανσερ και την εχει στερεωσει στον τοιχο. Δεν πεφτει, δεν εμποδιζει. ;) Προφανως κι εγω κατι τετοιο θα κανω οταν συνεννοηθουμε.

Το θεμα εδω ειναι οτι ο γειτονας της θεματοθετριας δεν την υπολογισε καθολου-επρεπε πρωτον, να ρωτησει και δευτερον, εφοσον επαιρνε θετικη απαντηση, να αγοραζε παρομοιο προιον (μικρο, κλειστο κ σε σημειο που δεν εμποδιζει). Ετσι οπως τα περιγραφει ειναι εντελως φαουλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κανονικά ούτε κλειστό έπιπλο επιτρέπεται αλλά αν πραγματικά δεν σε πειράζει τότε δώσε της αυτήν την εναλλακτική.

Νομίζω πρώτα μίλα μαζί της, ευγενικά και ωραία και πες της ότι σε ενοχλεί γιατί είναι και ακαλαίσθητο και ανθυγειινό και ότι καταλαμβαίνεις ότι μπορεί να έχει πρόβλημα χώρου και της είναι πρακτικό να έχει τα παπούτσια έξω, αλλά ο χώρος είναι κοινόχρηστος και κανονικά απαγορεύεται, αλλά αν ήθελε να βάλει ένα κλειστό έπιπλο θα έδειχνες κατανόηση.

Αν δεν πιάσει αυτό τότε πας στον διαχειριστή ή άλλα μέσα...

 

 

Συμφωνώ!

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

χειρότερο είναι να τα πετάνε χύμα στην είσοδο,καλύτερα έπιπλο

Στους κοινόχρηστους χώρους δεν πρέπει να έχεις τίποτα, ούτε έπιπλο, ούτε ποδήλατο, ούτε χύμα παπούτσια. Αυτό θα έπρεπε να το ξέρει και να το επιβάλλει ο διαχειριστής, ο οποίος θα βρεθεί (συν)υπεύθυνος αν συμβεί κάποιο ατύχημα. Αν δεν θέλουν να κυκλοφορούν με παπούτσια μέσα στο σπίτι, μπορούν κάλλιστα να βάλουν μια παπουτσοθήκη μέσα στην είσοδο του διαμερίσματός τους και να αφήνουν εκεί τα παπούτσια τους.

Link to comment
Share on other sites

χειρότερο είναι να τα πετάνε χύμα στην είσοδο,καλύτερα έπιπλο

 

Εγώ πάλι αυτή τη λογική δεν μπορώ να την καταλάβω...

"Καλύτερα" είναι να σεβόμαστε τους κανόνες (ειδικά όσους αφορούν την ασφάλεια μας) και τους συνανθρώπους μας. Τα παπούτσια και τα έπιπλά του να τα έχει ο καθένας σπίτι του, είναι πολύ απλό.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στους κοινόχρηστους χώρους δεν πρέπει να έχεις τίποτα, ούτε έπιπλο, ούτε ποδήλατο, ούτε χύμα παπούτσια. Αυτό θα έπρεπε να το ξέρει και να το επιβάλλει ο διαχειριστής, ο οποίος θα βρεθεί (συν)υπεύθυνος αν συμβεί κάποιο ατύχημα.

 

Στην Ελλάδα ουδέποτε δίνουμε σημασία στους νόμους και στους κανόνες ασφαλείας.....μέχρι να γίνει κάτι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...