Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεξήγητη Υπογονιμότητα


Recommended Posts

αυτο που μου ειχε πει ο γιατρος μου γιατι του ελεγα οτι θελω εξωσωματικη μου ελεγε πως αυξανεται ενα 30% το πσοσοστο.και κανεις δεν εχει βρει τον τροπο για να εχουμε 100% επιτυχια.αυτος λεει πηγαιενε σε οποιο κεντρο θελεις με ολα συνεργαζομαι ολοι εχουν επιτυχιες και αποτυχιες.Απλα μου ειχε περασει οτι αν δω τι εξετασεις υπαρχουν να τις κανω οποτε ακομη και εξωσωματικη να παω να ξερω οτι δεν εχω κατι αλλο να κανω. Γιατι αν πηγαινα για εξωσωμτικη και δεν ειχα καποια εγκυμοσυνη παλι απο την αρχη θα ψαχνωμασταν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα σας πω οπως μου το εξηγησαν,οτι η μητρα μου βλεπει το γονιμοποιημενο ωαριο σα ξενο και μου το σκοτωνει. παιδευτηκαμε αρκετα.οταν πηγα στον τωρινο γιατρο -θεο (για εμας) μας ειπε να δουμε για θρομβοφιλιες και μετα παραλληλα μας πηρε αιμα για να κανουμε αυτες τις εξετασεις.ΔΕΝ ειχα κατι αλλο να κανω ειχαμε πει αν δεν καταφερουμε η εξωσωματικη ηταν ο δρομος μονοδρομος.εμεις διναμε περιορισμο στο εξαμηνο εκεινος μας ειπε οτι η θεραπεια κραταει ενα χρονο και θα μεινω.Ο γιατρος μου συνεργαζεται με τον καθηγητη ROUSSEV http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12516655. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Roussev%20R[Author]&cauthor=true&cauthor_uid=12516655

Απο αυτον ηρθαν υπογεγραμμενα τα χαρτια και ξεχωριστο χαρτι η θεραπεια

 

Γεια σου Μάρθα σε βλέπω και Online!

Αν μπορείς πες μας λίγο περισσότερα για τον τρόπο και τα μέσα που ανακαλύφθηκε η εμβρυοτοξικότητα: Σου πήρε μόνο αίμα? Πήρε και από το σύζυγο? Σου έκανε βιοψία μήτρας, γιατί με το περιφερειακό αίμα δεν πολυφαίνονται τέτοια πράγματα! Τί θεραπεία σου έδωσε και ποιος είναι ο γιατρός σου?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μάρθα σε βλέπω και Online!

Αν μπορείς πες μας λίγο περισσότερα για τον τρόπο και τα μέσα που ανακαλύφθηκε η εμβρυοτοξικότητα: Σου πήρε μόνο αίμα? Πήρε και από το σύζυγο? Σου έκανε βιοψία μήτρας, γιατί με το περιφερειακό αίμα δεν πολυφαίνονται τέτοια πράγματα! Τί θεραπεία σου έδωσε και ποιος είναι ο γιατρός σου?:confused:

μονο αιμα,ο συζυγος τιποτα στην αρχη καναμε σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος.Ανοσοσφαιρινη εκανα

 

o έλεγχος της εμβρυοτοξικότητας (ΕΤΑ) όπου προσδιορίζονται οι εμβρυοτοξίνες σε γυναίκες που σχετίζονται με προβλήματα αναπαραγωγής. Μελέτες έχουν δείξει ότι η εμβρυοτοξική δράση σε γυναίκες που τυγχάνει να έχουν «καθʼέξιν αποβολές» φθάνει το 10-15% και σε αυτές που είχαν αποτυχημένη εξωσωματική γονιμοποίηση το ποσοστό είναι από 20-25%. Οι εμβρυοτοξικοί παράγοντες έχουν αναφερθεί συνήθως σε γυναίκες που συνήθως είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα ή που σχετίζονταν με ενδομητρίωση. Όλες οι γυναίκες που αντιμετωπίζουν ανεξήγητη υπογονιμότητα, ή αποτυχία εμφύτευσης μετά από εξωσωματική γονιμοποίηση, ή υπογονιμότητα που συνδέεται με την ενδομητρίωση ή δύο ή περισσότερες συνεχόμενες απώλειες της εγκυμοσύνης θα έπρεπε να ελέγχονται για την παρουσία των εμβρυοτοξινών στον ορό τους. Η μεθοδολογία περιλαμβάνει τη τοποθέτηση του ορού της γυναίκας σε τριβλία που περιέχουν 5 έμβρυα ποντικιών. Η διαδικασία γίνεται εις τριπλούν σε ειδικές συνθήκες και παρατηρείται μέσα σε 72 ώρες η συχνότητα απόπτωσης των εμβρύων κακής ποιότητας και υπολογίζεται το ποσοστό ως δείκτης εμβρυοτοξικότητας του ορού της γυναίκας σε ποσοστό επί τοις εκατό. Όταν το ποσοστό είναι πάνω από 12%, τότε το δείγμα είναι θετικό σε εμβρυοτοξίνες που σημαίνει ότι η γυναίκα πρέπει να υποβληθεί σε ανάλογη θεραπεία ανάλογα και με τα αποτελέσματα άλλων σημαντικών βιολογικών δεικτών6.

Link to comment
Share on other sites

μονο αιμα,ο συζυγος τιποτα στην αρχη καναμε σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος.Ανοσοσφαιρινη εκανα

 

o έλεγχος της εμβρυοτοξικότητας (ΕΤΑ) όπου προσδιορίζονται οι εμβρυοτοξίνες σε γυναίκες που σχετίζονται με προβλήματα αναπαραγωγής. Μελέτες έχουν δείξει ότι η εμβρυοτοξική δράση σε γυναίκες που τυγχάνει να έχουν «καθʼέξιν αποβολές» φθάνει το 10-15% και σε αυτές που είχαν αποτυχημένη εξωσωματική γονιμοποίηση το ποσοστό είναι από 20-25%. Οι εμβρυοτοξικοί παράγοντες έχουν αναφερθεί συνήθως σε γυναίκες που συνήθως είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα ή που σχετίζονταν με ενδομητρίωση. Όλες οι γυναίκες που αντιμετωπίζουν ανεξήγητη υπογονιμότητα, ή αποτυχία εμφύτευσης μετά από εξωσωματική γονιμοποίηση, ή υπογονιμότητα που συνδέεται με την ενδομητρίωση ή δύο ή περισσότερες συνεχόμενες απώλειες της εγκυμοσύνης θα έπρεπε να ελέγχονται για την παρουσία των εμβρυοτοξινών στον ορό τους. Η μεθοδολογία περιλαμβάνει τη τοποθέτηση του ορού της γυναίκας σε τριβλία που περιέχουν 5 έμβρυα ποντικιών. Η διαδικασία γίνεται εις τριπλούν σε ειδικές συνθήκες και παρατηρείται μέσα σε 72 ώρες η συχνότητα απόπτωσης των εμβρύων κακής ποιότητας και υπολογίζεται το ποσοστό ως δείκτης εμβρυοτοξικότητας του ορού της γυναίκας σε ποσοστό επί τοις εκατό. Όταν το ποσοστό είναι πάνω από 12%, τότε το δείγμα είναι θετικό σε εμβρυοτοξίνες που σημαίνει ότι η γυναίκα πρέπει να υποβληθεί σε ανάλογη θεραπεία ανάλογα και με τα αποτελέσματα άλλων σημαντικών βιολογικών δεικτών6.

 

Αν κατάλαβα καλά, πήγες στο Κωνσταντίνειο ίδρυμα και έκανες εξετάσεις? Καλό φαίνεται από το σιτε τους και ίσως είναι αυτό που ζητάω!

Επειδή όμως οι "γυναικολόγοι" " μας", αν καταλαβαίνεις την ειρωνία στα "", δεν παραδέχονται και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν και να ασχοληθούν και να αξιολογήσουν, δεδομένα από εξετάσεις, σε παρακαλώ, πες μας και ποιος γυναικολόγος σε παρακολουθεί!!!! Βαρέθηκα να πηγαίνω σε μικρά και μεγάλα κεφάλια της γυναικολογίας και να μου λένε...η ηλικία σου (αυτό μου το λένε από τα 38!!!:evil::evil::evil:) και ...είναι θέμα τύχης ...:(:(:(!!!

ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ, ΓΙΑΥΤΟ ΞΗΜΕΡΟΒΡΑΔΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!:D:D:D

Σ` ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και για τον κόπο που έκανες να μας γράψεις!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, πήγες στο Κωνσταντίνειο ίδρυμα και έκανες εξετάσεις? Καλό φαίνεται από το σιτε τους και ίσως είναι αυτό που ζητάω!

Επειδή όμως οι "γυναικολόγοι" " μας", αν καταλαβαίνεις την ειρωνία στα "", δεν παραδέχονται και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν και να ασχοληθούν και να αξιολογήσουν, δεδομένα από εξετάσεις, σε παρακαλώ, πες μας και ποιος γυναικολόγος σε παρακολουθεί!!!! Βαρέθηκα να πηγαίνω σε μικρά και μεγάλα κεφάλια της γυναικολογίας και να μου λένε...η ηλικία σου (αυτό μου το λένε από τα 38!!!:evil::evil::evil:) και ...είναι θέμα τύχης ...:(:(:(!!!

ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ, ΓΙΑΥΤΟ ΞΗΜΕΡΟΒΡΑΔΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!:D:D:D

Σ` ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και για τον κόπο που έκανες να μας γράψεις!!:-P

δεν πηγα εκει ο γιατρος μου πηρε αιμα.δεν μπορουν να αμφισβητουν ατομα οπως ο roussev γιατι αν δεις το εχουν ψαξει πιο πολυ απο εμας.Μιλαμε για καθηγητη στην Αμερική και οι δημοσιευσεις τους εχουν να κανουν με την υπογονιμοτητα. Τα χαρτια και η θεραπεια ειναι υπογεγραμμενα απο αυτον οποτε τιποτα δε γινεται εμπειρικα. γιατι λίγες εχουν μεινει εγκυες φυσιολογικα στα 38? τι να πω?ευχομαι να βγαλεις μια ακρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας..

 

Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το θέμα και ζητώ συγγνώμη για την "εισβολή", σήμερα όμως θέλω να το βγάλω από μέσα μου και ξέρω ότι εδώ θα βρω κατανόηση...Άλλος ένα μήνας πάει...Σχεδόν τρισήμισι χρόνια προσπαθειών και ακόμα παλεύουμε...Αυτήν τη στιγμή νιώθω τους πόνους της περιόδου να περικυκλώνουν τη μέση και την κοιλιά μου, παρέα με αυτό το μπούκωμα και ξέρω ότι μέχρι αύριο το πολύ θα ακυρωθεί ο μήνας κι επισήμως...Συνήθως δίνω κουράγιο σε άλλες κοπέλες που προσπαθούν και είμαι αισιόδοξη αλλά σήμερα :cry: ... Μάλλον εγώ είμαι αυτή που χρειάζεται κουράγιο...Τρισήμισι χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα...Α στο καλό πια... :cry: Έχω κουραστεί να απογοητεύομαι κάθε 25 ημέρες...Ας με λυπηθεί κάποιος...

 

Ξέρω ότι πολλές κοπέλες βρίσκονται σε αυτήν τη θέση ή έχουν αντιμετωπίσει πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις και πραγματικά τις θαυμάζω για τη δύναμή τους...Σήμερα όμως αισθάνομαι ισοπεδωμένη...

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια...Ήθελα μόνο να τα πω κάπου...Ευχαριστώ που με "ακούσατε"...Μια αγκαλιά σε όλες σας...

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου μη χάνεις το κουράγιο σου.......να έχεις πίστη!!!! Και να ξέρεις οτι το να μετράς τους μήνες και τις μέρες δε βοηθάει.......πολλές κοπέλες στη θέση σου έμειναν ακριβώς μόλις το.....ξέχασαν! Μια κολλητή μου ακριβώς 3 χρόνια προσπάθειες, και με προβλήματα..... πήγαν μια εκδρομούλα χαλαρά.......τσουπ! Κοντεύει 4 μηνών! Τα καλύτερα σου εύχομαι από καρδιάς.......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας..

 

Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το θέμα και ζητώ συγγνώμη για την "εισβολή", σήμερα όμως θέλω να το βγάλω από μέσα μου και ξέρω ότι εδώ θα βρω κατανόηση...Άλλος ένα μήνας πάει...Σχεδόν τρισήμισι χρόνια προσπαθειών και ακόμα παλεύουμε...Αυτήν τη στιγμή νιώθω τους πόνους της περιόδου να περικυκλώνουν τη μέση και την κοιλιά μου, παρέα με αυτό το μπούκωμα και ξέρω ότι μέχρι αύριο το πολύ θα ακυρωθεί ο μήνας κι επισήμως...Συνήθως δίνω κουράγιο σε άλλες κοπέλες που προσπαθούν και είμαι αισιόδοξη αλλά σήμερα :cry: ... Μάλλον εγώ είμαι αυτή που χρειάζεται κουράγιο...Τρισήμισι χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα...Α στο καλό πια... :cry: Έχω κουραστεί να απογοητεύομαι κάθε 25 ημέρες...Ας με λυπηθεί κάποιος...

 

Ξέρω ότι πολλές κοπέλες βρίσκονται σε αυτήν τη θέση ή έχουν αντιμετωπίσει πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις και πραγματικά τις θαυμάζω για τη δύναμή τους...Σήμερα όμως αισθάνομαι ισοπεδωμένη...

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια...Ήθελα μόνο να τα πω κάπου...Ευχαριστώ που με "ακούσατε"...Μια αγκαλιά σε όλες σας...

 

Καλησπερα κοριτσακι μου...Εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι να μην σε παιρνει απο κατω και να μην ανχωνεσαι..Εμεις προσπαθουσαμε 2 χρονια και τελικα τα καταφεραμε...Ειχα πολυ ανχος γιατι ειχα περασει και μια αποβολη..Η επιθυμια μου και η λαχταρα μου για παιδι με ειχαν κανει να χασω το εαυτό μου.Μολις ομως επιασα δουλεια και ειχα απασχολημενο το μυαλο μου..Μεσα σε ενα μηνα εγινε το θαυμα..Ηρεμησε λοιπον και ολα θα γινουν..Προσπαθησε οσο μπορεις να απασχολεις το μυαλο σου με κατι αλλο..Οχι ανχος και στεναχωρια..Και θα δεις οτι θα τα καταφερεις και θα γινεις μια παρα πολυ καλη και στοργικη μανουλα..Να σαι παντα καλα και κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

 

διαβαζω ολα τα μηνυματα σας και δεν ξερω σε ποια να πρωτοδωσω κουραγιο και απο ποια να αντλησω δυναμη να συνεχισω τον αγωνα μου.

Την ιστορια μου την εχω γραψει σ αυτο το θεμα πολλες φορες μια και ειμαι αυτη που το ξεκινησε.Και το ξεκινησα αυτο το θεμα ,συναισθηματικα πολυ φορτισμενη μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες και μετα απο αποφαση των γιατρων να με κατατασουν στην "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".

marthapappa2 : ο γιατρος που σε παρακολουθουσε και σου εδωσε τις εξετασεις είναι γυναικολογος, ανοσολογος, αιματολογος,εξωσωματικος?

Επισης,θελω να σε ρωτησω στο διαστημα που προσπαθουσες ειχες μεινει εγγυος ποτε ? Σε ρωταω γιατι οι περισσοτεροι γιατροι ξεκινανε περισσοτερες εξετασεις αφου εχει μια γυναικα στο ιστορικο της μια-δυο αποβολες.(τον λογο δεν τον εχω καταλαβει ακομα αλλα συνηθως ετσι γινεται)

daffodil : Το να σου πω οτι σε καταλαβαινω ειναι πολυ λιγο.Στην ιδια θεση ειμαστε και νιωθω την απογοητευση και τον πονο σου σαν να ειναι δικος μου.Απλα μιλα εδω,ξεσπασε και τουλαχιστον θα ξερεις οτι οι περισσοτερες εδω μεσα σε καταλαβαινουν απολυτα!

pik-gaf : Σ ευχαριστω και συμφωνω για αυτα που μου λες.Γι αυτο και εκανα πάσο στο γιατρο που μου ειπε με τη μια εξωσωματικη.Και μαλιστα να το πω και αυτο δεν μου το ειπε καν ο γιατρος ,μου το ειπε η γραμματεας του!!!

Μετα πηγα σε αλλους γιατρους για γνωμες και ολοι μου ειπαν ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ στην εξωσωματικη.Απλα εγω βλεπω οτι περναει ο καιρος και σκεφτομαι οτι πρεπει να κανω κατι.Ειναι μια ελπιδα που μου δινει κουραγιο και λεω οτι αφου δεν μπορω να μεινω κανονικα εγγυος τουλαχιστον ας μεινω ετσι.Τωρα αν οι περισσοτεροι γιατροι σ αυτο το θεμα είναι φιλοχρηματοι ή οχι και το αν πεσω σε καποιον που μονο θελει να χρηματα και τιποτα αλλο ,εγω πως μπορω να το ξερω? Ναι ξερω τα βασικα ,το εχω ψαξει το θεμα δεν ενεργω ποτε γρηγορα άλλα δυστυχως γιατρος δεν ειμαι και δεν εχω τη δυνατοτητα να βρω τροπο η ιδια να μεινω εγγυος!

Link to comment
Share on other sites

Latina, Ειρήνη, tink...Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου και τις τρεις...Είχα ανάγκη να ακούσω έναν καλό λόγο σήμερα...Συνήθως δεν είμαι έτσι αλλά μάλλον οι ορμόνες έχουν αρχίσει το πάρτυ ενόψει του 5ημέρου που ακολουθεί... :oops: Να είστε καλά όλες! Εύχομαι σε κάθε μία ξεχωριστά να υποδεχθεί σύντομα το δικό της μωράκι μέσα στην κοιλίτσα της... Ας έρθει επιτέλους και για εμάς αυτή η πολυπόθητη ώρα...Το 2014 χρειάζεται μωράκια!!! :rolleyes: Γεια σας κούκλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Latina, Ειρήνη, tink...Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου και τις τρεις...Είχα ανάγκη να ακούσω έναν καλό λόγο σήμερα...Συνήθως δεν είμαι έτσι αλλά μάλλον οι ορμόνες έχουν αρχίσει το πάρτυ ενόψει του 5ημέρου που ακολουθεί... :oops: Να είστε καλά όλες! Εύχομαι σε κάθε μία ξεχωριστά να υποδεχθεί σύντομα το δικό της μωράκι μέσα στην κοιλίτσα της... Ας έρθει επιτέλους και για εμάς αυτή η πολυπόθητη ώρα...Το 2014 χρειάζεται μωράκια!!! :rolleyes: Γεια σας κούκλες!

 

Εγώ έχω παιδιά κοπέλα μου και δυστυχώς δεν πρέπει να κάνω άλλο παιδάκι! Απλά σου μίλησα γιατί και η μαμά μου με έκανε μετά από χρόνια προσπαθειών και η φίλη μου τα κατάφερε που σου έλεγα.....το άγχος είναι καταλύτης!!!Οι ευχές όλες για σας κούκλες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

 

διαβαζω ολα τα μηνυματα σας και δεν ξερω σε ποια να πρωτοδωσω κουραγιο και απο ποια να αντλησω δυναμη να συνεχισω τον αγωνα μου.

Την ιστορια μου την εχω γραψει σ αυτο το θεμα πολλες φορες μια και ειμαι αυτη που το ξεκινησε.Και το ξεκινησα αυτο το θεμα ,συναισθηματικα πολυ φορτισμενη μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες και μετα απο αποφαση των γιατρων να με κατατασουν στην "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".

marthapappa2 : ο γιατρος που σε παρακολουθουσε και σου εδωσε τις εξετασεις είναι γυναικολογος, ανοσολογος, αιματολογος,εξωσωματικος?

Επισης,θελω να σε ρωτησω στο διαστημα που προσπαθουσες ειχες μεινει εγγυος ποτε ? Σε ρωταω γιατι οι περισσοτεροι γιατροι ξεκινανε περισσοτερες εξετασεις αφου εχει μια γυναικα στο ιστορικο της μια-δυο αποβολες.(τον λογο δεν τον εχω καταλαβει ακομα αλλα συνηθως ετσι γινεται)

daffodil : Το να σου πω οτι σε καταλαβαινω ειναι πολυ λιγο.Στην ιδια θεση ειμαστε και νιωθω την απογοητευση και τον πονο σου σαν να ειναι δικος μου.Απλα μιλα εδω,ξεσπασε και τουλαχιστον θα ξερεις οτι οι περισσοτερες εδω μεσα σε καταλαβαινουν απολυτα!

pik-gaf : Σ ευχαριστω και συμφωνω για αυτα που μου λες.Γι αυτο και εκανα πάσο στο γιατρο που μου ειπε με τη μια εξωσωματικη.Και μαλιστα να το πω και αυτο δεν μου το ειπε καν ο γιατρος ,μου το ειπε η γραμματεας του!!!

Μετα πηγα σε αλλους γιατρους για γνωμες και ολοι μου ειπαν ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ στην εξωσωματικη.Απλα εγω βλεπω οτι περναει ο καιρος και σκεφτομαι οτι πρεπει να κανω κατι.Ειναι μια ελπιδα που μου δινει κουραγιο και λεω οτι αφου δεν μπορω να μεινω κανονικα εγγυος τουλαχιστον ας μεινω ετσι.Τωρα αν οι περισσοτεροι γιατροι σ αυτο το θεμα είναι φιλοχρηματοι ή οχι και το αν πεσω σε καποιον που μονο θελει να χρηματα και τιποτα αλλο ,εγω πως μπορω να το ξερω? Ναι ξερω τα βασικα ,το εχω ψαξει το θεμα δεν ενεργω ποτε γρηγορα άλλα δυστυχως γιατρος δεν ειμαι και δεν εχω τη δυνατοτητα να βρω τροπο η ιδια να μεινω εγγυος!

ΠΟΤΕ!!δεν ηξερα τι σημαινει ακθυστερηση και δεν αγορασα ποτε τεστ εγκυμοσυνης.Ο γυναικολογος μου ειναι κανονικος με εξειδικευση στην περιγεννητικη ειναι απο αυτους που κανουν β επιπεδου/αυχενικη/ντοπλερ.Απλα ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ με α Κεφαλαιο το ψαχνει.και με το παραπανω.οταν πηγα απλα ειχα ακουσει πως εχει καλο υπερηχο και γνωσεις και ειναι καλος ανθρωπος και ασχολειται τελικα μας σταθηκε καλυτερα και απο αδερφος.Οσο για τις εξετασεις οταν του ειπα πως δεν υπαρχει προβλημα μου ενγαλε μια λιστα απο εξετασεις.οτι ηταν απο αιματολογικο το καναμε και για θρομβοφιλιες 12 μεταλλεξεων και ολο τον ορμονικο και μετα μου ειπε για αυτες τις εξετασειςι.ΝΚ KAI embbryotojikothta στη λιστα ειχε λαμπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση ομως οπως ειπε δεν ειχε ενδειξη να κανω. Ενω το ειχα πει σε μια φιλη μου πως θα κανω αυτη ειχε κανει 4 αποτυχημενες εξωσωματικες και μου ειπε εγω δεν εμεινα με εξωσωματικη εσυ θα μειενεις με αυτες?τραβα σε ενα κεντρο εξωσωματικης μπας και μεινεις εγκυος. όμως επειδη ηθελα να το εξαντλησω πριν παω εξωσωματικη, τελικα ειδαμε πως δεν ημουν τοσο ανεξηγητη υπογονιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Latina, Ειρήνη, tink...Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου και τις τρεις...Είχα ανάγκη να ακούσω έναν καλό λόγο σήμερα...Συνήθως δεν είμαι έτσι αλλά μάλλον οι ορμόνες έχουν αρχίσει το πάρτυ ενόψει του 5ημέρου που ακολουθεί... :oops: Να είστε καλά όλες! Εύχομαι σε κάθε μία ξεχωριστά να υποδεχθεί σύντομα το δικό της μωράκι μέσα στην κοιλίτσα της... Ας έρθει επιτέλους και για εμάς αυτή η πολυπόθητη ώρα...Το 2014 χρειάζεται μωράκια!!! :rolleyes: Γεια σας κούκλες!

 

Εγω εχω αγαπη μου ενα κοριτσακι 2 μηνων..Απλα σου εγραψα γιατι σε καταλαβαινω..Επειδη και εγω μετα απο 2 χρονια προσπαθειων τα καταφερα... Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας..

 

Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το θέμα και ζητώ συγγνώμη για την "εισβολή", σήμερα όμως θέλω να το βγάλω από μέσα μου και ξέρω ότι εδώ θα βρω κατανόηση...Άλλος ένα μήνας πάει...Σχεδόν τρισήμισι χρόνια προσπαθειών και ακόμα παλεύουμε...Αυτήν τη στιγμή νιώθω τους πόνους της περιόδου να περικυκλώνουν τη μέση και την κοιλιά μου, παρέα με αυτό το μπούκωμα και ξέρω ότι μέχρι αύριο το πολύ θα ακυρωθεί ο μήνας κι επισήμως...Συνήθως δίνω κουράγιο σε άλλες κοπέλες που προσπαθούν και είμαι αισιόδοξη αλλά σήμερα :cry: ... Μάλλον εγώ είμαι αυτή που χρειάζεται κουράγιο...Τρισήμισι χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα...Α στο καλό πια... :cry: Έχω κουραστεί να απογοητεύομαι κάθε 25 ημέρες...Ας με λυπηθεί κάποιος...

 

Ξέρω ότι πολλές κοπέλες βρίσκονται σε αυτήν τη θέση ή έχουν αντιμετωπίσει πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις και πραγματικά τις θαυμάζω για τη δύναμή τους...Σήμερα όμως αισθάνομαι ισοπεδωμένη...

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια...Ήθελα μόνο να τα πω κάπου...Ευχαριστώ που με "ακούσατε"...Μια αγκαλιά σε όολες σας...

 

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση καρδούλα μου...

Θέλω παιδί 5 χρόνια τώρα, ο καλός μου άργησε να το αποφασίσει και προσπαθούμε εδώ και 1,5-2 χρόνια. Στο μοναδικό τεστ που είδα θετικό,η χαρά μου κράτησε 2 μέρες, στην 10η έκανα την απόξεση.

 

Από χθες αισθάνομαι κι εγώ τη φουσκωμένη κοιλιά, τα πονάκια χαμηλά και το στήθος λίγο πιο ευαίσθητο. Μέσα μου είμαι σίγουρη ότι δεν είμαι έγκυος, αλλά μέχρι τελευταία στιγμή είναι αυτή η δήθεν "ελπίδα", που μεγαλύτερο βασανιστήριο δεν υπάρχει.

 

Και όλοι λένε "μόλις το βγάλεις από το μυαλό σου, θα γίνει"... κι εγώ δε μπορώ καν να καταλάβω τι εννοούν με αυτό.... Τί σημαίνει το βγάζω από το μυαλό μου;

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki μου, κι εγώ αναρωτιέμαι τι ακριβώς σημαίνει "να το βγάλω από το μυαλό μου" κι άκρη δεν έχω βρει...Πόσο δύσκολος πρέπει να ήταν αυτός ο "αποχωρισμός"...Ακόμα κι αν ήταν στην πολύ αρχή... :cry: Δεν ξέρω τι να λέω όταν διαβάζω κάτι τέτοια...Πώς μπορεί κανείς να ανακουφίσει μια γυναίκα που έχει ζήσει μια τέτοια εμπειρία...Χρειαζόταν αγγέλους ο ουρανός φαίνεται κι έτσι το μπεμπάκι σου είχε "αποστολή"...Θα στείλει όμως το αδερφάκι του, κι εύχομαι πολύ σύντομα...Ας είμαστε δυνατές όσο μπορούμε κοπέλα μου...Ας πάρουμε αγκαλιά τους αγαπημένους μας, αυτοί θα μας βοηθήσουν...

 

Ειρήνη μου, να σου ζήσει το μικρουλάκι σου...Να το δεις όπως ποθείς...Να είναι υγιές και καλότυχο και δείτε αμέτρητες χαρές μαζί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω παιδιά κοπέλα μου και δυστυχώς δεν πρέπει να κάνω άλλο παιδάκι! Απλά σου μίλησα γιατί και η μαμά μου με έκανε μετά από χρόνια προσπαθειών και η φίλη μου τα κατάφερε που σου έλεγα.....το άγχος είναι καταλύτης!!!Οι ευχές όλες για σας κούκλες!!!

 

Τώρα το είδα Latina μου...Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου...Δεν ξέρω αν πιστεύεις στον Θεό, αλλά για μένα Εκείνος σου τα έδωσε επειδή σ' αγαπά και φρόντισε να γίνεις μανούλα προτού παρουσιαστούν οι λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να κάνεις άλλα...Εύχομαι να έχουν υγεία και να γίνουν ευτυχισμένοι άνθρωποι!

 

Καλημέρα σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki μου, κι εγώ αναρωτιέμαι τι ακριβώς σημαίνει "να το βγάλω από το μυαλό μου" κι άκρη δεν έχω βρει...Πόσο δύσκολος πρέπει να ήταν αυτός ο "αποχωρισμός"...Ακόμα κι αν ήταν στην πολύ αρχή... :cry: Δεν ξέρω τι να λέω όταν διαβάζω κάτι τέτοια...Πώς μπορεί κανείς να ανακουφίσει μια γυναίκα που έχει ζήσει μια τέτοια εμπειρία...Χρειαζόταν αγγέλους ο ουρανός φαίνεται κι έτσι το μπεμπάκι σου είχε "αποστολή"...Θα στείλει όμως το αδερφάκι του, κι εύχομαι πολύ σύντομα...Ας είμαστε δυνατές όσο μπορούμε κοπέλα μου...Ας πάρουμε αγκαλιά τους αγαπημένους μας, αυτοί θα μας βοηθήσουν...

 

Πόσο ωραία λόγια βρε κοριτσάκι μου! Αν και δεν είμαι καθόλου "πιστή", πίστεψέ με, ήξερες ακριβώς τι να πεις για να με κάνεις να αισθανθώ καλύτερα...

Μια μεγάλη αγκαλιά σου στέλνω!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα Latina μου...Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου...Δεν ξέρω αν πιστεύεις στον Θεό, αλλά για μένα Εκείνος σου τα έδωσε επειδή σ' αγαπά και φρόντισε να γίνεις μανούλα προτού παρουσιαστούν οι λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να κάνεις άλλα...Εύχομαι να έχουν υγεία και να γίνουν ευτυχισμένοι άνθρωποι!

 

Καλημέρα σε όλες σας!

 

 

Πιστεύω, όσο τίποτε άλλο κοπέλα μου! Από θαύμα ζω και σαν την πίστη δεν υπάρχει δύναμη καμία. Να είσαι καλά και σύντομα να κρατάς το δικό σου μωράκι. Και σε όλες όσες το επιθυμούν...μη χάνετε τις ελπίδες σας. Όταν λέμε να μην το σκέφτεστε, εννοούμε να μην έχετε άγχος, να μην το σκέφτεστε δε γίνεται.......

Link to comment
Share on other sites

………..4 χρόνια ανεξήγητης υπογονιμότητας, εξετάσεις, φάρμακα, έξοδα, ελπίδες, απογοητεύσεις, και όλοι να σου λένε πως μόλις χαλαρώσεις θα έρθει……………

 

 

Ακριβώς πριν ένα χρόνο είδα την χοριακή μου να διπλασιάζεται και τώρα κρατάω την μπέμπα μου αγκαλιά.

 

 

Κορίτσια μην χάνετε χρόνο !! Αυτή η καραμέλα περί άγχους μπορεί να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά κατά κανόνα είναι μια ανοησία.

 

 

Δεν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχετε βρεί, και –λυπάμαι που το λέω – αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρείτε ποτέ. Μπορεί να είναι κάτι γελοίο όπως η ανεβασμένη προλακτίνη, ή κάτι ποιο σοβαρό όπως η εμβρυοτοξικότητα που έγραψε η κοπέλα ποιο πάνω. Όπως και να έχει δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο γυναικολόγος που σας παρακολουθεί τα τελευταία 15 χρόνια για ένα ετήσιο ΠΑΠ ή μια συνηθισμένη κολπίτιδα. Η ατάκα των γιατρών « Ξέχνα το και θα μείνεις έγκυος», σε μια γυναίκα που προσπαθεί χρόνια, είναι επιεικώς γελοία και ανεύθυνη.

Όσο δύσκολο και χρονοβόρο και να είναι, ξεκινήστε να ψάχνετε ειδικό γιατρό που θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας, θα λύνει τις απορίες σας, θα μιλάτε μαζί του και όχι με την γραμματέα του, και θα ασχολείται μαζί σας όση ώρα χρειαστεί χωρίς να βιάζεται να σας ξεπετάξει επειδή περιμένουν και άλλα 20 θύματα απέξω.

 

 

Χάσαμε πολύ χρόνο επειδή μας διαβεβαίωναν πως θα κάνουμε παιδί φυσιολογικά χωρίς καμιά βοήθεια. Αλλάξαμε πολλούς γιατρούς μέχρι που βρήκαμε ένα άνθρωπο να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μας. Είμαστε από τους πολύ, πολύ, πολύ τυχερούς που η εξωσωματική έπιασε με την πρώτη και ακόμα δεν γνωρίζουμε ποιο ήταν το πρόβλημα μας.

 

 

Όλες έχουμε παραδείγματα από την τάδε και την τάδε γνωστή που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από χρόνια και ελπίζουμε πως θα έρθει τυχαία και το δικό μας μωράκι τον επόμενο μήνα. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι………με μαθηματική ακρίβεια όμως δεν έχουμε τις 20% πιθανότητες πλέον, και όσο περνάει ο καιρός μειώνονται κι άλλο.

 

 

Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Κάθε γυναίκα ανεβαίνει τον δικό της Γολγοθά.

Έφτασα στο σημείο, μετά από 3 χρόνια αποτυχίας, να εκτοξεύω γυαλικά στους τοίχους, να ουρλιάζω και να κλαίω γοερά κάθε φορά που μου ερχόταν περίοδος. Ο άντρας μου, μου έκρυβε ότι μάθαινε για εγκυμοσύνες. Δεν με απασχολούσε πλέον τίποτα άλλο και δεν έβρισκα σε τίποτα χαρά. Ήμουν πλέον μόνιμα θυμωμένη και επιθετική. Όταν είδα κατά τύχη μια γνωστή μας στο δρόμο να είναι έγκυος, ούρλιαζα 20 λεπτά μέσα στο αυτοκίνητο σε κατάσταση υστερίας. Όταν θέλεις ένα παιδί δεν βλέπεις τίποτα άλλο μπροστά σου…………

 

 

Παρόλα αυτά, ευχαριστώ το Θεό που δεν με δοκίμασε περισσότερο. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλες αυτές τις γυναίκες με πολλαπλές αποβολές, εξωσωματικές και χειρουργεία. Σας βγάζω το καπέλο…………………………………

 

 

Το οικονομικό κόστος ήταν επίσης πολύ μεγάλο ζήτημα, αλλά πληρώσαμε πολλά περισσότερα σε εξετάσεις και στο τέλος θα μας τα έτρωγαν οι ψυχίατροι.

 

 

Λυπάμαι αν σας απογοητεύω, αλλά το ψυχολογικό κόστος είναι μεγαλύτερο. Δραστηριοποιηθείτε ενώ προσπαθείτε να διατηρήσετε την πίστη σας σε ένα θαύμα.

 

 

Εξάλλου «Συν Αθηνά και χείρα κίνει»…………..

9aXep2.png
Link to comment
Share on other sites

………..4 χρόνια ανεξήγητης υπογονιμότητας, εξετάσεις, φάρμακα, έξοδα, ελπίδες, απογοητεύσεις, και όλοι να σου λένε πως μόλις χαλαρώσεις θα έρθει……………

 

 

Ακριβώς πριν ένα χρόνο είδα την χοριακή μου να διπλασιάζεται και τώρα κρατάω την μπέμπα μου αγκαλιά.

 

 

Κορίτσια μην χάνετε χρόνο !! Αυτή η καραμέλα περί άγχους μπορεί να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά κατά κανόνα είναι μια ανοησία.

 

 

Δεν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχετε βρεί, και –λυπάμαι που το λέω – αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρείτε ποτέ. Μπορεί να είναι κάτι γελοίο όπως η ανεβασμένη προλακτίνη, ή κάτι ποιο σοβαρό όπως η εμβρυοτοξικότητα που έγραψε η κοπέλα ποιο πάνω. Όπως και να έχει δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο γυναικολόγος που σας παρακολουθεί τα τελευταία 15 χρόνια για ένα ετήσιο ΠΑΠ ή μια συνηθισμένη κολπίτιδα. Η ατάκα των γιατρών « Ξέχνα το και θα μείνεις έγκυος», σε μια γυναίκα που προσπαθεί χρόνια, είναι επιεικώς γελοία και ανεύθυνη.

Όσο δύσκολο και χρονοβόρο και να είναι, ξεκινήστε να ψάχνετε ειδικό γιατρό που θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας, θα λύνει τις απορίες σας, θα μιλάτε μαζί του και όχι με την γραμματέα του, και θα ασχολείται μαζί σας όση ώρα χρειαστεί χωρίς να βιάζεται να σας ξεπετάξει επειδή περιμένουν και άλλα 20 θύματα απέξω.

 

 

Χάσαμε πολύ χρόνο επειδή μας διαβεβαίωναν πως θα κάνουμε παιδί φυσιολογικά χωρίς καμιά βοήθεια. Αλλάξαμε πολλούς γιατρούς μέχρι που βρήκαμε ένα άνθρωπο να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μας. Είμαστε από τους πολύ, πολύ, πολύ τυχερούς που η εξωσωματική έπιασε με την πρώτη και ακόμα δεν γνωρίζουμε ποιο ήταν το πρόβλημα μας.

 

 

Όλες έχουμε παραδείγματα από την τάδε και την τάδε γνωστή που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από χρόνια και ελπίζουμε πως θα έρθει τυχαία και το δικό μας μωράκι τον επόμενο μήνα. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι………με μαθηματική ακρίβεια όμως δεν έχουμε τις 20% πιθανότητες πλέον, και όσο περνάει ο καιρός μειώνονται κι άλλο.

 

 

Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Κάθε γυναίκα ανεβαίνει τον δικό της Γολγοθά.

Έφτασα στο σημείο, μετά από 3 χρόνια αποτυχίας, να εκτοξεύω γυαλικά στους τοίχους, να ουρλιάζω και να κλαίω γοερά κάθε φορά που μου ερχόταν περίοδος. Ο άντρας μου, μου έκρυβε ότι μάθαινε για εγκυμοσύνες. Δεν με απασχολούσε πλέον τίποτα άλλο και δεν έβρισκα σε τίποτα χαρά. Ήμουν πλέον μόνιμα θυμωμένη και επιθετική. Όταν είδα κατά τύχη μια γνωστή μας στο δρόμο να είναι έγκυος, ούρλιαζα 20 λεπτά μέσα στο αυτοκίνητο σε κατάσταση υστερίας. Όταν θέλεις ένα παιδί δεν βλέπεις τίποτα άλλο μπροστά σου…………

 

 

Παρόλα αυτά, ευχαριστώ το Θεό που δεν με δοκίμασε περισσότερο. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλες αυτές τις γυναίκες με πολλαπλές αποβολές, εξωσωματικές και χειρουργεία. Σας βγάζω το καπέλο…………………………………

 

 

Το οικονομικό κόστος ήταν επίσης πολύ μεγάλο ζήτημα, αλλά πληρώσαμε πολλά περισσότερα σε εξετάσεις και στο τέλος θα μας τα έτρωγαν οι ψυχίατροι.

 

 

Λυπάμαι αν σας απογοητεύω, αλλά το ψυχολογικό κόστος είναι μεγαλύτερο. Δραστηριοποιηθείτε ενώ προσπαθείτε να διατηρήσετε την πίστη σας σε ένα θαύμα.

 

 

Εξάλλου «Συν Αθηνά και χείρα κίνει»…………..

Δεν έχω ακούσει πιο σωστή απάντηση για τη "δήθεν" ανεξήγητη υπογονιμότητα.... ή μαλλον σωστή ειναι η έννοια... καθώς για θέμα υπογονιμότητας πρόκειται που δεν μπορούν να βρουν την αιτία οι γιατροί .... ή ο εν λόγω γιατρός που σας παρακολουθεί. Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα ευτυχώς... Κάθε άλλο μάλλιστα... απλά μπήκα εδώ βλέποντας το θέμα. Κι επειδή έχει γίνει όντως καραμέλα αυτό και ολα πια τα αποδίδουμε στο άγχος... καλό ειναι να το σκεφτούμε και λίγο αλλιώς. Μπράβο για την απάντησή σου... Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

………..4 χρόνια ανεξήγητης υπογονιμότητας, εξετάσεις, φάρμακα, έξοδα, ελπίδες, απογοητεύσεις, και όλοι να σου λένε πως μόλις χαλαρώσεις θα έρθει……………

 

Δεν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχετε βρεί, και –λυπάμαι που το λέω – αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρείτε ποτέ. Μπορεί να είναι κάτι γελοίο όπως η ανεβασμένη προλακτίνη, ή κάτι ποιο σοβαρό όπως η εμβρυοτοξικότητα που έγραψε η κοπέλα ποιο πάνω. Όπως και να έχει δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο γυναικολόγος που σας παρακολουθεί τα τελευταία 15 χρόνια για ένα ετήσιο ΠΑΠ ή μια συνηθισμένη κολπίτιδα. Η ατάκα των γιατρών « Ξέχνα το και θα μείνεις έγκυος», σε μια γυναίκα που προσπαθεί χρόνια, είναι επιεικώς γελοία και ανεύθυνη.

Όσο δύσκολο και χρονοβόρο και να είναι, ξεκινήστε να ψάχνετε ειδικό γιατρό που θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας, θα λύνει τις απορίες σας, θα μιλάτε μαζί του και όχι με την γραμματέα του, και θα ασχολείται μαζί σας όση ώρα χρειαστεί χωρίς να βιάζεται να σας ξεπετάξει επειδή περιμένουν και άλλα 20 θύματα απέξω.

 

Χάσαμε πολύ χρόνο επειδή μας διαβεβαίωναν πως θα κάνουμε παιδί φυσιολογικά χωρίς καμιά βοήθεια. Αλλάξαμε πολλούς γιατρούς μέχρι που βρήκαμε ένα άνθρωπο να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μας. Είμαστε από τους πολύ, πολύ, πολύ τυχερούς που η εξωσωματική έπιασε με την πρώτη και ακόμα δεν γνωρίζουμε ποιο ήταν το πρόβλημα μας.

 

 

Έφτασα στο σημείο, μετά από 3 χρόνια αποτυχίας, να εκτοξεύω γυαλικά στους τοίχους, να ουρλιάζω και να κλαίω γοερά κάθε φορά που μου ερχόταν περίοδος. Ο άντρας μου, μου έκρυβε ότι μάθαινε για εγκυμοσύνες. Δεν με απασχολούσε πλέον τίποτα άλλο και δεν έβρισκα σε τίποτα χαρά. Ήμουν πλέον μόνιμα θυμωμένη και επιθετική. Όταν είδα κατά τύχη μια γνωστή μας στο δρόμο να είναι έγκυος, ούρλιαζα 20 λεπτά μέσα στο αυτοκίνητο σε κατάσταση υστερίας. Όταν θέλεις ένα παιδί δεν βλέπεις τίποτα άλλο μπροστά σου…………

 

Το οικονομικό κόστος ήταν επίσης πολύ μεγάλο ζήτημα, αλλά πληρώσαμε πολλά περισσότερα σε εξετάσεις και στο τέλος θα μας τα έτρωγαν οι ψυχίατροι.

 

Κοριτσάκι μου διάβασα και ξαναδιάβασα το σχόλιό σου και έχω δακρύσει από τη συγκίνηση. Τη συγκίνηση για το πώς μπορεί μια άλλη γυναίκα να εκφράσει με τόση σαφήνεια αυτά που έχω μέσα μου.

 

Τον τελευταίο μήνα δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Κλαίω κάθε μέρα, είναι από τα σπασμένα νεύρα μου και όχι από στεναχώρια. Ο άνδρας μου, μου ανακοίνωσε την 2η εγκυμοσύνη της γυναίκας του κολλητού του λες και μου έφερνε κακά νέα, παρόλο που η συγκεκριμένη κοπέλα είχε 1 εξωμήτριο και 2 παλίνδρομες στο ιστορικό της. Τα βράδια ξυπνάω και δε μπορώ να ξανακοιμηθώ για ώρα από τις σκέψεις. Περνάω άπειρες ώρες στο internet και πατάω το Refresh στον πίνακα ελέγχου αυτού του φόρουμ πιο συχνά από ότι ανοιγοκλείνω τα μάτια μου...

 

Παρηγορούμαι να σκέφτομαι ότι για τα νεύρα και το άγχος φταίει και η κωλοκατάσταση στη δουλειά μου. Ελπίζω ότι όλη αυτή η αναστάτωση είναι γιατί πλησιάζει ένας χρόνος από την παλίνδρομη που είχα και τον άλλο μήνα θα συνέλθω. Εύχομαι τα νεύρα αυτά να οφείλονται σε πιθανή εγκυμοσύνη. Είπαμε, η ρουφιάνα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

 

Δε νομίζω ότι θα αντέξω να συνεχίσω έτσι... Έχω μεθαύριο ραντεβού με ανοσολόγο να ψάξω περισσότερο την ¨ανεξήγητη υπογονιμότητα" και το "τυχαίο γεγονός" μου. Αλλά και όλη αυτή η διαδικασία των εξετάσεων, μήπως δε δημιουργεί στρες. Έχω μπροστά μου και ένα ποστάκι με το τηλέφωνο ενός ομοιοπαθητικού. Λέω να το παίξω κι αυτό το χαρτί....

Link to comment
Share on other sites

Λεια33, συμφωνω 100% με την απάντηση σου. Τι μπορεί να είναι ανεξηγητο όταν η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολύ; Καλό είναι να είμαστε σε εγρηγορση και να μην εμπιστευομαστε τυφλα τον πρωτο τυχοντα...να ακουμε το ενστικτο μας και να μην αφηνουμε το χρονο να περνα ασκοπα...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δε μπορουσα να φανταστω ποσες νιωθετε το ιδιο με εμενα, και παρηγορουμαι απο αυτα που διαβαζω γιατι νομιζα οτι αρχιζω να τρελαινομαι.

μονο καποια που εχει νιωσει αυτην την απογοητευση μπορει πραγματικα να σε καταλαβει..κανενας αλλος !!! Εχω χασει πλεον την πιστη μου και την υπομονη μου..κουραστηκα, νομιζω οτι εχω συμπτωματα καταθλιψης..ολη μου τη μερα την περναω ψαχνοντας τα παντα στο ιντερνετ για την υπογονιμοτητα..βαρεθηκα να ανοιγω συνεχως τα ποδια μου στο γιατρο και λυση να μην υπαρχει..κουραστηκα..

 

Σας ευχομαι καλη δυναμη και καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας..

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

………..4 χρόνια ανεξήγητης υπογονιμότητας, εξετάσεις, φάρμακα, έξοδα, ελπίδες, απογοητεύσεις, και όλοι να σου λένε πως μόλις χαλαρώσεις θα έρθει……………

 

 

Ακριβώς πριν ένα χρόνο είδα την χοριακή μου να διπλασιάζεται και τώρα κρατάω την μπέμπα μου αγκαλιά.

 

 

Κορίτσια μην χάνετε χρόνο !! Αυτή η καραμέλα περί άγχους μπορεί να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά κατά κανόνα είναι μια ανοησία.

 

 

Δεν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχετε βρεί, και –λυπάμαι που το λέω – αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρείτε ποτέ. Μπορεί να είναι κάτι γελοίο όπως η ανεβασμένη προλακτίνη, ή κάτι ποιο σοβαρό όπως η εμβρυοτοξικότητα που έγραψε η κοπέλα ποιο πάνω. Όπως και να έχει δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο γυναικολόγος που σας παρακολουθεί τα τελευταία 15 χρόνια για ένα ετήσιο ΠΑΠ ή μια συνηθισμένη κολπίτιδα. Η ατάκα των γιατρών « Ξέχνα το και θα μείνεις έγκυος», σε μια γυναίκα που προσπαθεί χρόνια, είναι επιεικώς γελοία και ανεύθυνη.

Όσο δύσκολο και χρονοβόρο και να είναι, ξεκινήστε να ψάχνετε ειδικό γιατρό που θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας, θα λύνει τις απορίες σας, θα μιλάτε μαζί του και όχι με την γραμματέα του, και θα ασχολείται μαζί σας όση ώρα χρειαστεί χωρίς να βιάζεται να σας ξεπετάξει επειδή περιμένουν και άλλα 20 θύματα απέξω.

 

 

Χάσαμε πολύ χρόνο επειδή μας διαβεβαίωναν πως θα κάνουμε παιδί φυσιολογικά χωρίς καμιά βοήθεια. Αλλάξαμε πολλούς γιατρούς μέχρι που βρήκαμε ένα άνθρωπο να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μας. Είμαστε από τους πολύ, πολύ, πολύ τυχερούς που η εξωσωματική έπιασε με την πρώτη και ακόμα δεν γνωρίζουμε ποιο ήταν το πρόβλημα μας.

 

 

Όλες έχουμε παραδείγματα από την τάδε και την τάδε γνωστή που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από χρόνια και ελπίζουμε πως θα έρθει τυχαία και το δικό μας μωράκι τον επόμενο μήνα. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι………με μαθηματική ακρίβεια όμως δεν έχουμε τις 20% πιθανότητες πλέον, και όσο περνάει ο καιρός μειώνονται κι άλλο.

 

 

Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Κάθε γυναίκα ανεβαίνει τον δικό της Γολγοθά.

Έφτασα στο σημείο, μετά από 3 χρόνια αποτυχίας, να εκτοξεύω γυαλικά στους τοίχους, να ουρλιάζω και να κλαίω γοερά κάθε φορά που μου ερχόταν περίοδος. Ο άντρας μου, μου έκρυβε ότι μάθαινε για εγκυμοσύνες. Δεν με απασχολούσε πλέον τίποτα άλλο και δεν έβρισκα σε τίποτα χαρά. Ήμουν πλέον μόνιμα θυμωμένη και επιθετική. Όταν είδα κατά τύχη μια γνωστή μας στο δρόμο να είναι έγκυος, ούρλιαζα 20 λεπτά μέσα στο αυτοκίνητο σε κατάσταση υστερίας. Όταν θέλεις ένα παιδί δεν βλέπεις τίποτα άλλο μπροστά σου…………

 

 

Παρόλα αυτά, ευχαριστώ το Θεό που δεν με δοκίμασε περισσότερο. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλες αυτές τις γυναίκες με πολλαπλές αποβολές, εξωσωματικές και χειρουργεία. Σας βγάζω το καπέλο…………………………………

 

 

Το οικονομικό κόστος ήταν επίσης πολύ μεγάλο ζήτημα, αλλά πληρώσαμε πολλά περισσότερα σε εξετάσεις και στο τέλος θα μας τα έτρωγαν οι ψυχίατροι.

 

 

Λυπάμαι αν σας απογοητεύω, αλλά το ψυχολογικό κόστος είναι μεγαλύτερο. Δραστηριοποιηθείτε ενώ προσπαθείτε να διατηρήσετε την πίστη σας σε ένα θαύμα.

 

 

Εξάλλου «Συν Αθηνά και χείρα κίνει»…………..

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο όρος ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν υφίσταται κι αυτή είναι η αποψη μου από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο χορό αυτό διερεύνησης της γονιμότητας μας.Είμαι και γω απόλυτα σίγουρη ότι κάποιος ιατρικός λόγος συντρέχει όταν δεν επιτυγχάνεται σύλληψη.Διαφωνώ ωστόσο στο ότι μόνο οι εξωσωματικοί μπορούν να βοηθήσουν όπως επίσης διαφωνώ στις εξωσωματικές όταν δε βρίσκεται ο παράγοντας που εμποδίζει τη σύλληψη.Για μένα αυτές οι εξωσωματικές είναι τυφλές και ακόμα κι όταν πετυχαίνουν δεν είναι προτιμότερο να βρεθεί το πρόβλημα και να λυθεί,αν είναι εφικτό,αντί να φορτωθεί μια γυναίκα τόσες ορμόνες?Τέλος,θεωρώ ότι υπάρχουν κι αρκετοί ''απλοί γυναικολόγοι '' οι οποιοι είναι ενημερωμένοι κι ενδιαφέρονται κι ασχολούνται κι εγώ προσωπικα θα επέλεγα έναν τέτοιο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο όρος ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν υφίσταται κι αυτή είναι η αποψη μου από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο χορό αυτό διερεύνησης της γονιμότητας μας.Είμαι και γω απόλυτα σίγουρη ότι κάποιος ιατρικός λόγος συντρέχει όταν δεν επιτυγχάνεται σύλληψη.Διαφωνώ ωστόσο στο ότι μόνο οι εξωσωματικοί μπορούν να βοηθήσουν όπως επίσης διαφωνώ στις εξωσωματικές όταν δε βρίσκεται ο παράγοντας που εμποδίζει τη σύλληψη.Για μένα αυτές οι εξωσωματικές είναι τυφλές και ακόμα κι όταν πετυχαίνουν δεν είναι προτιμότερο να βρεθεί το πρόβλημα και να λυθεί,αν είναι εφικτό,αντί να φορτωθεί μια γυναίκα τόσες ορμόνες?Τέλος,θεωρώ ότι υπάρχουν κι αρκετοί ''απλοί γυναικολόγοι '' οι οποιοι είναι ενημερωμένοι κι ενδιαφέρονται κι ασχολούνται κι εγώ προσωπικα θα επέλεγα έναν τέτοιο γιατρό.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω στους μεγαλογιατρούς. Δεν είναι Θεοί.

Κατά κανόνα ακολουθούν ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο που θα τους αποφέρει περισσότερα χρήματα, έχουν πάααααρα πολλά θύματα στην αίθουσα αναμονής και δεν αντιμετωπίζουν την γυναίκα που έχουν απέναντι τους σαν άνθρωπο γιατί δεν προλαβαίνουν.

Μέσα σε 1 χρόνο άλλαξα 5 μεγαλογιατρούς για να καταλήξω στον γιατρό που χάρη σε αυτόν έχω το μωρό μου αγκαλιά. Είναι νεαρός συνοικιακός γιατρός που αγαπάει την δουλειά του , «διαβασμένος», τελειομανής και δεν αφήνει τίποτα στην τύχη. Όταν με παρακολουθούσε στην υποβοηθούμενη, άνοιγε ακόμα και το Σαβατοκύριακο το ιατρείο του για να κάνουμε υπέρηχο. Μαζί του μέσα σε 6 μήνες έμεινα έγκυος. Χωρίς μαγικά και μαντζούνια. Απλά ασχολήθηκε μαζί μου.

Κατʼεμέ όλες οι εξωσωματικές είναι τυφλές. Εξάλλου μιλάμε για γυναίκες που φαινομενικά δεν έχουν κάποιο πρόβλημα σύλληψης. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα πετύχει. Ακόμα και μια γυναίκα που έχει κάνει 5 παιδιά μόνη της, αν κάνει εξωσωματική, για αδιευκρίνιστους λόγους μπορεί να μην πετύχει.

Επαναλαμβάνω είμαι πολύ, πολύ, πολύ τυχερή που σε εμένα έπιασε με την πρώτη, γιατί ήταν πολύυυυυυ δύσκολη περίοδος. Μια εξωσωματική μόνο εύκολη λύση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Προσωπικά ήθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο από τις ορμόνες. Δεν έχω νιώσει μεγαλύτερη ψυχολογική και σωματική πίεση στη ζωή μου και δεν ήταν καθόλου εύκολη απόφαση. Πάντα πίστευα πως κάποιο θαύμα θα γινόταν στο τέλος και θα με έσωζε.

Αν δεν θέλει να κάνει εξωσωματική μια γυναίκα δεν μπορεί να την υποχρεώσει κανείς. Αλλά εδώ μιλάμε για γυναίκες που δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα να λύσουν και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι υπομονή,……..και ξανά υπομονή,…….., και ξανά υπομονή……………και ξανά εξετάσεις από την αρχή……………

Αν έβρισκα και εγώ κάποιο πρόβλημα να λύσω, μπορεί να το πάλευα και ακόμα να περίμενα. Αλλα υπο συνθήκες ανεξήγητης υπογονιμότητας η υπομονή μου, απλά τελείωσε. Και σπερματεγχύσεις έκανα, και χάπια ωορρηξίας πήρα, και ενέσεις χτύπησα, και όλες τις ειδικότητες των γιατρών γύρισα. Δεν μπορεί να μου πει κανείς ότι δεν προσπάθησα…………

9aXep2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...