Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμοί - Παρακαλώ πολύ η γνώμη σας


lacrimae80

Recommended Posts

livinath, δεν είπα πουθενά πως είχε άλλον η κοπέλα, ποτέ δεν το είπε για εκέινη αυτο. Δεν ήταν τρίτο πρόσωπο απο ότι καταλαβαίνω. Αλλαξε πόλη εκείνος 4-5 μηνές μετά το χωρισμό του και μετά τον γνώρισα εγω..

 

Συγγνώμη αλλά από αυτό που γράφεις παρακάτω (στο έκανα bold) αυτό κατάλαβα.

 

Θα το θέσω προ τετελεσμένου, θα του πω ότι αν θέλει να συνεχίσουμε και να το κάνουμε σωστά τότε πρέεπι να ξέρω. Και απο το χειρισμό του νομιζω θα καταλάβω πολλα... Ασε που οπότε πάω να του ανοίξω κουβέντα γίνεται τούρκος με εκείνη αλλά και πάλι δεν λέει κάτι σημαντικό και ξεκάθαρο. Πχ πήγε με άλλον, μου είπε ψέμματα κτλ

 

Παρεπιπτώντως, αν χώρισε 2 μήνες μετά την γέννηση του μωρού του, συν 4 που μεσολάβησαν μέχρι την μετακόμιση, συν 1 χρόνο που είσαστε μαζί, τότε το παιδάκι είναι 1,5 έτους περίπου, σωστά? Και δεν το βλέπει καθόλου? Επίσης, σε 6 μήνες περίπου μπορούν να βγάλουν το αυτόματο διαζύγιο, σου έχει μιλήσει γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας,

Σας απευθύνω την ερώτηση μου γιατί είστε μια παρέα γυναικών που πολλές από εσάς μπορεί να έχετε βρεθεί στη θέση μου και οι απόψεις σας θα μου είναι πολύ χρήσιμες. Είμαι με το σύντροφο μου ένα χρόνο μαζί και τον γνώρισα κάποιους μήνες μετά από τον χωρισμό με την πρώην σύζυγο. Ακόμα δεν έχει βγει το διαζύγιο καθώς επίσης η πρώην δεν έχει σκοπό να του το δώσει. Ο γάμος κράτησε μόνο 6 μήνες (μετά από 5 χρόνια σχέσης), με ένα μωρό που μόλις γεννήθηκε διαλύθηκε. Δεν μπορώ να ξέρω την δική της πλευρά αλλά από την δική του καταλαβαίνω ότι εκείνη έφταιγε… τι θα έλεγε άλλωστε. Τίποτα τραγικό βέβαια εκτός από πόλεμο νεύρων από την πλευρά της. Το μωρό με την μαμά του μένει σε άλλη πόλη αφού ο φίλος μου έφυγε και γύρισε στον τόπο του και το βλέπει σπάνια γιατί μία εκείνη δεν μπορεί, μία λείπει κτλ. Της στέλνει εξώδικα για να το δει και γενικά είναι μια περίεργη κατάσταση που ομολογώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Προσπαθώ να μάθω την αιτία του χωρισμού τους αλλά οι λόγοι που μου λέει (είχαν σαφώς πολλά προβλήματα μεταξύ τους) δεν με καλύπτουν και τρομάζω για το χαρακτήρα του για το ότι ίσως άφησε ένα μωρό δύο μηνών και έφυγε εκείνος και η μάνα του δεν αφήνει τον πατέρα να τον δει. Θα έβαζα και το κεφάλι μου επι πίνακι από την συμπεριφορά που βλέπω τώρα. Δεν μπορεί ένας τόσο γλυκός άνθρωπος να φταίει για το χωρισμό έτσι συνεχίζω να πιστεύω αυτά που μου λέει… Όσο προβληματική βέβαιη και αν είναι η πρώην όπως το περιγράφει, δεν μπορώ να μπω στη θέση της γιατί δεν έχω παιδί, πως μπορεί να του στερεί τον πατέρα ακόμα και αν ο χωρισμός είναι δική τους επιλογή. Εδώ να τονίσω πως η μητέρα έχει μεγάλη οικονομική άνεση αν αυτό παίζει ρόλο.

Ο προβληματισμός μου τώρα.

 

Sorry. Συνηθως δεν συμμετεχω σε τετοια θεματα και δικη σου ζωη ειναι, αλλα αν διαβασεις αυτα που η ιδια εγραψες, ποιος νομιζεις οτι θα επρεπε να ειναι ο προβληματισμος σου? Και παλι ζητω συγγνωμη, να βοηθησω θελω.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολες αυτες οι καταστασεις,αν τον αγαπας κανε υπομονη και θα φανουν αληθειες,εχε ομως τα ματια σου ανοιχτα.και κυριως μη βιαστεις για παραπερα πραγματα.ολα καλα να σου πανε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σωστα θετεις ολους αυτους τους προβληματισμους. Τι ηλικια εχετε και οι δυο? γιατι ενταξει να περιμενεις να δεις πως θα πανε τα πραγματα αλλα μην χαραμισεις και πολλα χρονια. Η κατασταση ειναι πολυ μπερδεμενη. Δε νομιζω οτι πρεπει να σκεφτεις οτι θα εισαι δευτερη σε ολα αλλα αν αυτος ο ανθρωπος με αυτες τις συμπεριφορες σου ταιριαζει και σε κανει να νιωθεις σιγουρια κι ασφαλεια. Με αυτα που λες δεν νομιζω οτι νιωθεις κατι τετοιο. Πρεπει να μαθεις την αληθεια γιατι σιγουρα οτι κανει σε μια γυναικα μπορει να το κανει και σε αλλη. Αν αυτη δεν τον ηθελε και τον εδιωξε γιατι δεν δινει διαζυγιο, προφανως κατι εχει συμβει

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να κάνω λάθος δεν ξέρω. Δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά εμένα άντρας που χωρίζει μετά την γέννηση του παιδιού του μου κάνει για άντρα-μπεμπη που χάνει την αποκλειστική προσοχή της συντρόφου του. Και έχω δει πολλούς τέτοιους που βλέποντας ότι πλέον έρχονται δεύτεροι αρχίζουν την γκρίνια, τα παράπονα, τα νεύρα...Ε, αν έχεις κι εσύ ως λεχώνα την κούρασή σου, τις ορμόνες σου που άλλες φτάσανε στον πάτο ξαφνικά και άλλες χτυπήσαν το ταβάνι (κοινώς χορεύουν μέσα σου) και τις φοβίες σου που φέρνει η ευθύνη ενός βρέφους στα χέρια σου δεν αργείς να τον διώξεις αν σε φέρει στο αμήν. Δε το σκέφτεσαι και πολύ ειδικά αν είσαι και οικονομικά ανεξάρτητη. Αργότερα το σκέφτεσαι ότι ίσως δεν είχες και καθαρό μυαλό.

 

Συγγνώμη που στο λέω αλλά το να φεύγεις σε άλλη πόλη χωρίς να το παλέψεις καθόλου λίγο παραίτηση μου κάνει. Μειώνεις κατα πολύ τις πιθανότητες επανασύνδεσης. 2 μήνες μετά τη γέννηση είναι όλοι εν βρασμώ. Τα βρήκα σκούρα, έφυγα. Ξανά μπορεί να κάνω και λάθος. Η άλλη έχει μείνει πίσω και τραβάει το λούκι να μεγαλώνει μόνη της το παιδί. Και μη μου πείτε για βοήθεια από γονείς. Άλλο ο σύντροφος-πατέρας και άλλο ο παππούς και η γιαγιά.

 

Είμαι 2η στην ζωή του άντρα μου, παιδιά όμως δεν έχει με την πρώην γυναίκα του. Πίστεψε με ενώ έλεγα ότι αυτή έφταιγε σε όλα μετά τον γάμο και βλέποντάς τον πως αντιδρά σε διάφορες καταστάσεις λέω ότι ΚΑΙ αυτός έφταιγε. Δεν φταίει μόνο ένας ποτέ. Απλά αγαπιόμαστε ίσως παραπάνω, κάνει υπομονή ο ένας για τον άλλο ίσως παραπάνω και έχουμε έναν καλό γάμο με τα σκαμπανεβάσματά μας κι εμείς αλλά είμαστε καλά.

 

Έχουμε και 2 παιδιά και τα σκεφτόμαστε διπλά τα πράγματα πριν ξεστομίσουμε βαριές κουβέντες. Αλλά ναι πάνω στα νεύρα μου με ένα μωρό 16 μηνών και ένα νεογέννητο του είχα πει "τράβα στη μάνα σου αν δε σ' άρέσει". Και ντρέπομαι που το λέω αλλά το είχα πει κι άλλες φορές. Δεν έφυγε. Με άφησε να ηρεμήσω, το μετάνιωσα αυτό που είπα, το πήρε λίγο αλλιώς το πράγμα γιατί είδε ότι τα νέα δεδομένα το απαιτούν και πάλι καλά. Το πήρα αλλιώς κι εγώ όμως.

 

Ίσως όμως αυτό να τον κάνει πιο ώριμο και σε σένα να είναι αλλιώς. Δεν είναι και λίγο να στερείσαι το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τα έχω σκεφτεί και τα σκέφτομαι όλα αυτά κυρίως γιατί με ενδιαφέρει το είδος του ανθρώπου και πατέρα που έχω απέναντι και δίπλα μου. Κάναμε μία διεξοδική συζήτηση περί διαζυγίου και μωρού. Για το χωρισμό τους μπόρεσα να καταλάβω τις αιτίες και καλύφθηκα. Όσον αφορά το παιδί καταλαβαίνω ότι του κάνει πόλεμο νευρών και προσπαθεί να τον απομακρύνει. Διαπιστώνω ότι τον έχει απομακρύνει και εδώ και ένα χρόνο βρίσκει ένα τοίχος μπροστά του. Δεν σκοπεύω να τον δικαιολογήσω, ξέρω το λάθος του και του το είπα καθώς επίσης καθώς του τόνισα ότι για μένα είναι πολύ σημαντικό όλο αυτό και ότι είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος να μην είμαι μαζί του. Αυτά τα είπα εφόσον μου μίλησε για τη θλίψη του αναφορικά με το παιδί και όχι πριν καθώς δεν ήθελα να δώσει μία απάντηση βασισμένη στον εκβιασμό μου αλλά να δω την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...