Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts

Εμένα πάλι δεν μου την έβαλε να την κανω γιατι λέει τα νούμερα βγαίνουν πλασματικά κ δεν υπάρχει θεραπεία. Τι να πω. Θα του ξανά συζητήσω αυτή την εβδομάδα που θ πάω.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ekana exetasi igm gia toxoplasma opws kathe mina afou den ehw antiswmata.to apotelesma 0,10.tous proigoumenous mines itan stathera 0,05.gnorizei kapia an ta antiswmata igm paramenoun stathera stin egimosini efoso vevea den yparhei limoxi i mipws io times anevokatevenoun?voithiste me sas parakalw.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλες,

Κορίτσια βοήθεια. Είμαι στα τέλη του 6ου μήνα κυήσεως. όΤαν έμαθα πως είμαι έγκυος ο γιατρός μας έδωσε να κάνουμε εξετάσεις. Έκανα και για τον κυτταρομεγαλοϊό και είχε βγει πως το είχα περάσει παλιότερα και πως είχα αντισώματα. Τώρα μου έδωσε να ξανακάνω εξετάσεις και μου τηλ η μικροβιολόγος και μου ζήτησε να μου πάρει πάλι αίμα για να κάνω εξέταση προσδιορισμού του αν και πότε ξανακόλλησα τον ιό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κοντεύω να σκάσω καθώς διάβασα φρικτά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι και εγώ όταν έκανα εξετάσεις με το που έμεινα έγκυος, τα αποτελέσματα είχαν δείξει αντισώματα στον κυτταρομεγαλοϊό. Ο γυναικολόγος μου τότε μου επιβεβαίωσε ότι κάποια στιγμή το είχα περάσει και δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί. Θυμάμαι μάλιστα ότι δεν το ξαναέβαλε για εξέταση, γι'αυτό το λόγο.

 

Για να καταλάβω, έκανες πρώτη φορά έδειξε αντισώματα. Τη δεύτερη φορά που έδωσες αίμα, σου είχε γράψει επανέλεγχο ο γιατρός σου, ή από μόνη της η μικροβιολόγος θεώρησε ότι πρέπει να γίνει;

 

Προς το παρόν ηρέμησε, αν το είχες περάσει όσο είσαι έγκυος, θα το είχες καταλάβει. Μη διαβάζεις τη κάθε πικραμένη ιστορία και παρασύρεσε, κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Οπότε ψυχραιμία και μίλησε με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

έκανα τον 1ο μήνα και έδειξε πως είχα περάσει στο παρελθόν και πως είχα ανεβασμένα αντισώματα. Όμως από όσο διάβασα είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνεται καθε δίμηνο κανονικά. Έτσι μου έβαλε επανάληψη ο γιατρός όπως και για τοξόπλασμα κτλ. Με πήρε τηλ η μικροβιολόγος και μου είπε πως είναι λίγο ανεβασμένη η τιμή και θέλει να μου κάνει antivity test για να δει αν το πέρασα πάλι μέσα στην εγκυμοσύνη. Διάβασα απίστευτα πράγματα.Επίσης λέει πως μπορεί να το ξαναπεράσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλα με το γιατρο σου. Εφοσον ειχες αντισωματα δεν χρειαζοταν να ξανακανεις. πραγματι μπορει να ξανακανεις επεισοδεια ιαιμιας απο cmv γιατι εαν περασεις τη λοιμωξη ο ιος βρισκεται μεσα στον οργανισμο μας. Αλλα αυτα τα επεισοδεια δεν εχουν συσχετισθει με συγγενεις λοιμωξεις στα εμβρυα. Οσο για την avidity λογικα θα βγει αυξημ αφου η λοιμωξη ειναι παλια. Δεν εχει νοημα να την κανεις. Το μονο προβλημα να ηταν λαθος η πρωτη εξεταση των σντισωματων. Αν εχει ορο απο τοτε επαληθευσε αυτο.

 

 

έκανα τον 1ο μήνα και έδειξε πως είχα περάσει στο παρελθόν και πως είχα ανεβασμένα αντισώματα. Όμως από όσο διάβασα είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνεται καθε δίμηνο κανονικά. Έτσι μου έβαλε επανάληψη ο γιατρός όπως και για τοξόπλασμα κτλ. Με πήρε τηλ η μικροβιολόγος και μου είπε πως είναι λίγο ανεβασμένη η τιμή και θέλει να μου κάνει antivity test για να δει αν το πέρασα πάλι μέσα στην εγκυμοσύνη. Διάβασα απίστευτα πράγματα.Επίσης λέει πως μπορεί να το ξαναπεράσεις....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας! Μήπως μπορεί κάποια\ος να μου δώσει το τηλέφωνο της Κ.Αντωνιαδου αναστασιας γιατί το ψάχνω στο ίντερνετ αλλά δεν βρίσκω ούτε ιατρείο εάν έχει ούτε τηλέφωνο.ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας βρεθηκε igm 4.7 για cmv δλδ θετικο  στον τελευταιο ελεγχο που εκανα στις 13-3-19. Ειχα κανει παλι εξεταση αιματος στις 31-1-19 οπου ηταν τα igm 0.1 δλδ αρνητικο ελεγχο για τα igg εχω να κανω απο την αρχη οπου και ηταν αρνητικα δλδ igg 0.6  ειμαι στην 29 ενβδομαδα κυησης πηγα στο παστερ και εκανα εξετασεις σημερα με πηραν και μ παν πως πρεπει να κανω και avidity οπου και εκανα αυριο θα εχω αποτελεσματα .μηπως ξερετε κατι επι του θεματος ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σας. Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με τον cmv. Στον προγεννητικό έλεγχο βγήκα θετική στα igg και igm. Μετά τα αποτελέσματα πήγα στο Paster για την acidity εξέταση. Τα αποτελέσματα αυτής ήταν ότι είμαι στην γκρίζα ζώνη. Είμαι στην 11η εβδομάδα κύησης και θα ήθελα να με βοηθήσετε όσες έχετε ανάλογη εμπειρία. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και από εμένα.προσπαθώντας με το γιατρο μου να ανακαλυψουμε τι προκαλεσε τις 2 παλλινδρομες κυησεις μου κάναμε και την εξεταση cpr με αίμα περιοδου.βρεθηκα θετικη στο CMV και στα χλαμύδια.ξερει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει θετικη στο CMV γιατι εχω φρικαρει αρκετα???σηναινει οτι το εχω περασει ή οτι νοσω και δεν υπαρχει περιπτωση θεραπειας??

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , olivia2012 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.προσπαθώντας με το γιατρο μου να ανακαλυψουμε τι προκαλεσε τις 2 παλλινδρομες κυησεις μου κάναμε και την εξεταση cpr με αίμα περιοδου.βρεθηκα θετικη στο CMV και στα χλαμύδια.ξερει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει θετικη στο CMV γιατι εχω φρικαρει αρκετα???σηναινει οτι το εχω περασει ή οτι νοσω και δεν υπαρχει περιπτωση θεραπειας??

 

O cmv brethike se eksetasi aimatos? O cmv einai mia iosi pou tin pernane oloi sxedon. Mipos exeis mperdeytei k brethike kati allo stin eksetasi? Mipos enoeis erpi? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , olivia2012 είπε:

Βρεθηκε σε εξέταση με αιμα περιοδου.

Cmv είναι ίωση. Αν είσαι άτυχη και την περάσεις σε εγκυμοσύνη, δημιουργεί όντως πρόβλημα. Αλλά δεν μένει. Μια φορά το περνάς και όλοι σχεδόν το έχουμε περάσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , olivia2012 είπε:

Βρεθηκε σε εξέταση με αιμα περιοδου.

Eisai sigouri oti einai  cmv? O cmv pantos einai mia apli iosi pou einai epikindini mono stin egkymosyni . An kolliseis mia fora meta spania ksanakollas opote k den exeis problima. 

Oloi sxedon tin exoun perasei paidia k den empodizei pouthena. Ta xlamidia einai pio epikindina alla afou meneis egkyos mia antibiosi tha pareis k tha ksemperdepseis

Isos einai antisomata apo palia loimoksi apla mou fenete parakseno pou brethike se mia tetoia eksetasi . Kalitera na pareis gnomi k apo allo giatro giati genika h eksetasi me isto periodou den einaj k aptis pio egkyres 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

Eisai sigouri oti einai  cmv? O cmv pantos einai mia apli iosi pou einai epikindini mono stin egkymosyni . An kolliseis mia fora meta spania ksanakollas opote k den exeis problima. 

Oloi sxedon tin exoun perasei paidia k den empodizei pouthena. Ta xlamidia einai pio epikindina alla afou meneis egkyos mia antibiosi tha pareis k tha ksemperdepseis

Isos einai antisomata apo palia loimoksi apla mou fenete parakseno pou brethike se mia tetoia eksetasi . Kalitera na pareis gnomi k apo allo giatro giati genika h eksetasi me isto periodou den einaj k aptis pio egkyres 

Θα μιλησω με το γιατρο μου αυριο και θα μαθω.απλα ελαβα τα αποτελεσματα αργα το απογευμα και λιγο που εψαξα στο διαδικτυο ηταν αρκετο για να πανικοβληθω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , olivia2012 είπε:

Θα μιλησω με το γιατρο μου αυριο και θα μαθω.απλα ελαβα τα αποτελεσματα αργα το απογευμα και λιγο που εψαξα στο διαδικτυο ηταν αρκετο για να πανικοβληθω.

Mallon diabases lathos plirofories giati to grafei kathara oti oloi to exoume kollisei k oti einai mia apli iosi. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Να πω την αμαρτία μου, με τα χλαμύδια θα είχα φρικαρει, σε σταθερή σχέση και σε φάση προσπάθειας για παιδιά :(

Ειχα ξαναπερασει χλαμυδια πριν παντρευτω και ειχα παρει θεραπεια.εχω ηδη ενα παιδακι που ειναι 8 χρονων.δεν παιζει παντως απιστια με τιποτα.

Just now, ninaki80 είπε:

Mallon diabases lathos plirofories giati to grafei kathara oti oloi to exoume kollisei k oti einai mia apli iosi. 

Μπορει τι να πω.θα ζητησω περισσοτερες πληροφοριες απο το γιατρο μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , olivia2012 είπε:

Ειχα ξαναπερασει χλαμυδια πριν παντρευτω και ειχα παρει θεραπεια.εχω ηδη ενα παιδακι που ειναι 8 χρονων.δεν παιζει παντως απιστια με τιποτα.

Ama psakseis eksetaseis tou prohgoumenou paidiou tis egkymosunis  tha deis oti exeis kanei eksetasi gia Cmv aimatos ston progenitiko 

Oles oi egkyes kanoun 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , olivia2012 είπε:

Ειχα ξαναπερασει χλαμυδια πριν παντρευτω και ειχα παρει θεραπεια.εχω ηδη ενα παιδακι που ειναι 8 χρονων.δεν παιζει παντως απιστια με τιποτα.

Χλαμύδια δυστυχώς κολλάς μόνο με σεξουαλική επαφή. Άρα ή έχεις χρόνια τώρα λοίμωξη που δεν θεραπεύτηκε ή κάπως ξανακολλησες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , olivia2012 είπε:

Ειχα ξαναπερασει χλαμυδια πριν παντρευτω και ειχα παρει θεραπεια.εχω ηδη ενα παιδακι που ειναι 8 χρονων.δεν παιζει παντως απιστια με τιποτα.

Μπορει τι να πω.θα ζητησω περισσοτερες πληροφοριες απο το γιατρο μου.

Einai sigouro k afou exeis mikro paidaki to exeis kollisei sigoura . Ta paidakia to kollane ston paidiko stathmo

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

Ama psakseis eksetaseis tou prohgoumenou paidiou tis egkymosunis  tha deis oti exeis kanei eksetasi gia Cmv aimatos ston progenitiko 

Oles oi egkyes kanoun 

Λιγο πριν διαπιστωθει η 2 παλλινδρομη ειχα κανει τις πρωτες πολλες εξετασεις του α τριμηνου.παω να ψαξω!!!

Link to comment
Share on other sites

CMV νωρίς στην εγκυμοσύνη μπορεί να οδηγήσει σε αποβολή. Αν δεν οδηγήσει σε αποβολή από μόνο του, δυστυχώς μπορεί να χρειαστεί διακοπή γιατί συχνά επηρεάζει το έμβρυο. Αλλά δεν αφήνει κουσουρι σε εσένα, μια ίωση είναι, κανείς αντισώματα και δεν ξανακολλας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...