Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση εγκυμοσύνης στον εργασιακό χώρο


Recommended Posts

Που μας έχουν καταντήσει;;;!!!! Να μην μπορούμε να χαρούμε με την νέα εγκυμοσύνη, γιατι φοβόμαστε αντιδράσεις ( γιατί να σε διώξει δεν μπορεί)

 

Εγώ θα σου έλεγα να το ανακοινώσεις με αυτοπεποίθηση... Μην σε δουν διστακτική ή φοβισμένη...

 

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Που μας έχουν καταντήσει;;;!!!! Να μην μπορούμε να χαρούμε με την νέα εγκυμοσύνη, γιατι φοβόμαστε αντιδράσεις ( γιατί να σε διώξει δεν μπορεί)

 

Εγώ θα σου έλεγα να το ανακοινώσεις με αυτοπεποίθηση... Μην σε δουν διστακτική ή φοβισμένη...

 

Φιλάκια

 

 

αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ. Που μας έχουν καταντήσει? Να φοβάσαι να ανακοινώσεις κάτι τόσο ιερό . Το γεγονός ότι είναι έγκυος και η άλλη συνάδελφος είναι που με αγχώνει περισσότερο.

Δνε μπορείς να τους βρείς και ποτέ ηρεμους, μέσα στιε φωνες και τα πανηγύρια ειμαστε κάθε μερα

MRzpp3.png

FOIQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να σου φαίνεται βουνό το θέμα της δουλειάς αυτή την στιγμή η πραγματικότητα είναι ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό σε σχέση με το γεγονός ότι κάνεις αυτή την περίοδο το δεύτερο πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή σου : το δεύτερο παιδάκι σου!

Αυτές οι στιγμές που ζεις δεν ξαναέρχονται, είναι μοναδικές και πολύ σημαντικές.

Πόσα παιδιά θα κάνεις ώστε να έχεις την πολυτέλεια να τις ζεις;

Αυτό σκέψου και όλα καλά θα πάνε. Θα βρεις τις λύσεις που χρειάζονται με ηρεμία και αποφαστικότητα επικεντρωμένη στην οικογένεια σου και στο νέο μέλος που μεγαλώνει στην ζεστασιά της κοιλίτσας σου.

Φιλιά και με το καλό το ζουζούνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται βασικα απο το περιβάλλον στη δουλειά σου για το πως θα το πάρουν ( δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει βέβαια) . Η γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει να τους το πείς απο τη στιγμή που και άλλη κοπέλα είναι έγκυος, οπότε θα λείπετε 2ατομα απο το ίδιο τμήμα.

 

Αν φοβάσαι για απόλυση ... δεν μπορούν να το κάνουν απο τη στιγμή που είσαι έγκυος.

 

Στη δική μου περίπτωση πάντως, στην αρχή πάγωσαν :-D γιατί με το που γύρισα απο το 6μηνο τους ενημέρωσα και για τη 2η εγκυμοσύνη, αλλά μετά... ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

 

Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πονεμενη ιστορια.....δεν θελω να σε "χαλασω" αλλα για μενα δεν ειχε αισιο τελος η εγκυμοσυνη στη δουλεια μου. οταν ανακοινωσα την 1η μου εγκυμοσυνη ολα εδειχναν καλα...ο εργοδοτης ηταν θετικος με το εξαμηνο μιας και θα εφευγε απο πανω του για λιγους μηνες ενας επιπλεον μισθος μιας και εκεινο το διαστημα ειχε κανει" κοιλια" η δουλεια.

μεχρι που γεννησα και πηρα τους πρωτους μηνες του εξαμηνου ολα καλα....οταν αρχισε να ανεβαινει η δουλεια ηθελε να διακοψω το εξαμηνο και να γυρισω....τελος παντων γυρισα λιγο νωριτερα στη δουλεια και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν " Μαρια τωρα για τα επομενα 2 χρονια δεν θα κανεις αλλο παιδι!" μπορεις να φανταστεις τι επαθα οταν το ακουσα!!

και για να μην πολυλογω μου εκανε ενα 2μηνο πριν κλεισω χρονο γραπτη προειδοποιηση οτι θα με απολυσει για να γλιτωσει και την μιση αποζημιωση ......(.πραγμα παρανομο οπως εμαθα απο την επιθεωρηση εργασιας γιατι μονο και εαν κλεισεις χρονο μετα τη γεννα μπορει να σε προειδοποιησει)

και γιναμε κ.....ος!

φυσικα μεχρι να κλεισω χρονο για το επομενο διμηνο δηλαδη "ξυνομουνννν" κανονικα και μπροστα του:evil::evil::evil:

μπορεις να φανταστεις το τελος...μολις εγινε 1 χρονων το μωρο απολυθηκα....και για να παρω την αποζημιωση, που την πηρα τελικα, εφτυσα αιμα!!!! αυτα...

καλη δυναμη!!!! και ολα τα αφεντικα δεν ειναι φυσικα σαν το δικο μου!!!!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μμμμμμμ.... πας και τους λες: " έχω ένα ευχάριστο να σας πω... το λοιπόν ... είμαι έγκυος, ναι, ναι και πάλι!!!!!! και προσωπικά χαίρομαι πάαααααααααααααρα πολύ για αυτό που μου συμβαίνει . Ξέρω όμως πως εσάς μπορεί να μη σας βολεύει καθόλου το νέο αυτό δεδομένο (για ευνόητους λόγους) γι΄αυτό και θα ήθελα εκ των προτέρων να το σκεφθείτε και μου πείτε τί μέλλει γενέσθαι όσον αφορά τις εργασιακές μας σχέσεις, γενικά θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε ειλικρινά πώς νιώθετε, τί σκέφτεσθε κλπ... νομίζω πως αυτή η περίοδος είναι πολύ σημαντική για εμένα και καταλαβαίνετε πως θα πρέπει να είμαι ήρεμη κλπ...γενικά θεωρώ πως επιβάλλεται να ξεκαθαρίσουμε από τώρα όλα τα παραπάνω προκειμένου και εγώ να είμαι ήσυχη και εσείς να προγραμματίσετε τις δουλειές σας όσο το δυνατόν καλύτερα..."

εγώ κοπελιά αυτό θα έκανα στη θέση σου, ξεκάθαρες κουβέντες ... δηλαδή θέτεις το θέμα προς συζήτηση με ξεκάθαρα λόγια... πολύ βασικό όμως είναι και ο τρόπος που θα το θέσεις όπως σου έγραψα παραπάνω...αν αρχίσεις την κουβέντα υποτονικά, διστακτικά , το έχασες το παιχνίδι κατά τη γνώμη μου... πρέπει από την 1η στιγμή να τους τονίσεις αυτό που πραγματικά σου συμβαίνει οτι δηλαδή είσαι πολύ ευτυχισμένη που είσαι έγκυος για 2η φορά και μάλιστα τόσο σύντομα... άλλαξε την συλλογιστική σου και θέσε το θέμα προς συζήτηση ειλικρινά και ξεκάθαρα .Καλή επιτυχία και καλή εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Που μας έχουν καταντήσει;;;!!!! Να μην μπορούμε να χαρούμε με την νέα εγκυμοσύνη, γιατι φοβόμαστε αντιδράσεις ( γιατί να σε διώξει δεν μπορεί)

 

Εγώ θα σου έλεγα να το ανακοινώσεις με αυτοπεποίθηση... Μην σε δουν διστακτική ή φοβισμένη...

 

Φιλάκια

 

Έλα ντε βρε κοπέλα μου πέστα!Λες και μόνο οι δικές τους γυναίκες έχουν δικαίωμα να γεννάνε.

Κορίτσι μου καλό να το πεις απο τώρα πρώτον για να σου φύγει το άγχος της αντίδρασης τους και δεύτερον διότι θα φανεί πιο "κουτοπόνηρο" αν το αναφέρεις στον τρίτο μήνα. Πάντως σε γενικές γραμμές κακώς θέτεις σε προτεραιότητα το πως θα το πάρουν και οχι το μωρό που μεγαλώνει μέσα σου και που έχει περισσότερη αξία.Νομίζεις πως αν σου δείξουν οτι όλα είναι καλά και πίσω σου σε θάψουν, θα είναι όλα οκ; Αυτά που ειπώνονται πίσω απο την πλάτη μας είναι τόσο ανεξέλεγκτα που δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχολείσαι διότι απλούστατα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτά.Στην προκειμένη δεν έκανες κάτι κακό δεν ζήτησες περισσότερα χρήματα ή παροχές, απλώς σου έτυχε το ανθρώπινο να θες να μεγαλώσεις την οικογένεια σου. Αλίμονο να νιώθεις τύψεις που έμεινες δεύτερη φορά έγκυος! Επικεντρώσου στο μωρό που μεγαλώνει μέσα σου και σε οτιδήποτε πρακτικό αφορά την οικογένεια σου.Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμ.... πας και τους λες: " έχω ένα ευχάριστο να σας πω... το λοιπόν ... είμαι έγκυος, ναι, ναι και πάλι!!!!!! και προσωπικά χαίρομαι πάαααααααααααααρα πολύ για αυτό που μου συμβαίνει . Ξέρω όμως πως εσάς μπορεί να μη σας βολεύει καθόλου το νέο αυτό δεδομένο (για ευνόητους λόγους) γι΄αυτό και θα ήθελα εκ των προτέρων να το σκεφθείτε και μου πείτε τί μέλλει γενέσθαι όσον αφορά τις εργασιακές μας σχέσεις, γενικά θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε ειλικρινά πώς νιώθετε, τί σκέφτεσθε κλπ... νομίζω πως αυτή η περίοδος είναι πολύ σημαντική για εμένα και καταλαβαίνετε πως θα πρέπει να είμαι ήρεμη κλπ...γενικά θεωρώ πως επιβάλλεται να ξεκαθαρίσουμε από τώρα όλα τα παραπάνω προκειμένου και εγώ να είμαι ήσυχη και εσείς να προγραμματίσετε τις δουλειές σας όσο το δυνατόν καλύτερα..."

εγώ κοπελιά αυτό θα έκανα στη θέση σου, ξεκάθαρες κουβέντες ... δηλαδή θέτεις το θέμα προς συζήτηση με ξεκάθαρα λόγια... πολύ βασικό όμως είναι και ο τρόπος που θα το θέσεις όπως σου έγραψα παραπάνω...αν αρχίσεις την κουβέντα υποτονικά, διστακτικά , το έχασες το παιχνίδι κατά τη γνώμη μου... πρέπει από την 1η στιγμή να τους τονίσεις αυτό που πραγματικά σου συμβαίνει οτι δηλαδή είσαι πολύ ευτυχισμένη που είσαι έγκυος για 2η φορά και μάλιστα τόσο σύντομα... άλλαξε την συλλογιστική σου και θέσε το θέμα προς συζήτηση ειλικρινά και ξεκάθαρα .Καλή επιτυχία και καλή εγκυμοσύνη

 

Άμα το κάνει αυτό είναι σαν να τους προκαταλαμβάνει να της πουν πως υπάρχει πρόβλημα και να της κάνουν τη ζωή δύσκολη, άσε που θα είναι σαν να δέχεται οτι η εγκυμοσύνη και οι εργασιακές σχέσεις είναι ταυτόσημες έννοιες ενώ δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση έγινε την Παρασκευή 20/7.Την προηγούμενη βραδια δεν κοιμήθηκα καν, και όταν πλησίαζε η ώρα οι παλμοι μου, τρελοι.Αλλα το είπα.

Μια μικρή ειρωνία του τύπου "καλα, παιδικό σταθμό θα ανοίξουμε?" υπήρξε, αλλά να σας πω την αλήθεια δεν με ένοιαξε και πολύ το είπα και ξαλάφρωσα, μου έφυγε ένα τεραστιο βάρος απο πάνω μου.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μπορώ να πω, ότι από αυτές πήρα το κουράγιο και τους το είπα

MRzpp3.png

FOIQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε βρε κοπέλα μου πέστα!Λες και μόνο οι δικές τους γυναίκες έχουν δικαίωμα να γεννάνε.

Κορίτσι μου καλό να το πεις απο τώρα πρώτον για να σου φύγει το άγχος της αντίδρασης τους και δεύτερον διότι θα φανεί πιο "κουτοπόνηρο" αν το αναφέρεις στον τρίτο μήνα. Πάντως σε γενικές γραμμές κακώς θέτεις σε προτεραιότητα το πως θα το πάρουν και οχι το μωρό που μεγαλώνει μέσα σου και που έχει περισσότερη αξία.Νομίζεις πως αν σου δείξουν οτι όλα είναι καλά και πίσω σου σε θάψουν, θα είναι όλα οκ; Αυτά που ειπώνονται πίσω απο την πλάτη μας είναι τόσο ανεξέλεγκτα που δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχολείσαι διότι απλούστατα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτά.Στην προκειμένη δεν έκανες κάτι κακό δεν ζήτησες περισσότερα χρήματα ή παροχές, απλώς σου έτυχε το ανθρώπινο να θες να μεγαλώσεις την οικογένεια σου. Αλίμονο να νιώθεις τύψεις που έμεινες δεύτερη φορά έγκυος! Επικεντρώσου στο μωρό που μεγαλώνει μέσα σου και σε οτιδήποτε πρακτικό αφορά την οικογένεια σου.Με το καλό!

Οι δικές του γυναίκες και οι κόρες του είναι ανθρωποι εμείς δεν ήμαστε δυστυχως

MRzpp3.png

FOIQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτσε να εξακολουθεί να υπάρχει το επίδομα γιατί το βλεπω να το πετσοκόβουν!Καλά εγώ εχθές έγινα έξαλλη!Κάποια στιγμή πάω σε ένα γραφείο που ήταν 2 συνάδελφοι και ρωτάει η μία αρχικουτσομπόλα "έχεις παχύνει ή το φόρεμα σε παχαίνει;" και συμπληρώνει η άλλη "Η μήπως είσαι έγκυος?" :evil::evil::evil:. Δλδ λίιιιιγο τακτ δεν υπάρχει?!Μπορεί να είμαι έγκυος, μπορεί να έχω΄αποφασίσει να τρώω όλο το ψυγείο μου και να γίνω φάλαινα, πρέπει να το ανακοινώσω?!?!?Είπα ότι δεν είμαι έγκυος και ότι μάλλον φταίει το φόρεμα :rolleyes: αλλά με έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση γιατί κάποια στιγμή θα εκτεθώ πάρα πολύ που θα μαθευτεί, αλλά έχω επιλέξει σε αυτή την φάση να το πω σε 4-5 άτομα πολύ δικά μου γιατί αν κάτι πάει άσχημα (φτου φτου φτου) θα πρέπει να κάθομαι και να δίνω αναφορά τι και πώς στην κάθε άσχετη!Δλδ έλεος ακόμα το σκεφτομαι και ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι :oops:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο μεγάλη σκασίλα για το τι θα πουν οι αρχικουτσομπόλες του γραφείου. Να κοιταν την δουλειά τους. Εμεις μεταξυ τέτοια θέματα δεν έχουμε προς το παρόν.Στον εργοδότη σου το ανακοινωσες ή οχι ακομα?

MRzpp3.png

FOIQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον άμεσα προιστάμενο μου και στον δικό του προιστάμενο το έχω ανακοινώσει όπως και στα άτομα της ομάδας με την οποία δουλεύω τα οποία είναι και τα 4-5 άτομα που ήθελα να το πω γιατί τους θεωρώ και φίλους μου εκτός από συναδέλφους. Στους υπόλοιπους σκοπεύω να το πω μετά την β-επιπέδου, άσχετο αν μέχρι τότε τα κουτσομπολιά θα πάνε και θα έρχονται ακόμα και αν φαίνεται η κοιλίτσα μου, από μένα δεν θα πάρουν λέξη, θα λέω ότι είναι μπυροκοιλιά :P!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα θα κάνεις.

Στο πρώτο μωρό μου αισθανομαι πως ήταν διαφορετικό το κλίμα από όλους.Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Εϊναι και αυτές οι ορμόνες.

Ασχετο, αλλα απο ότι είδα στο τικερακι σου γεννάμε με 10 μερες διαφορα

MRzpp3.png

FOIQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ax..Εγω ειμαι στην σκέψη πως θα το ανακοινώσω στον άμεσο προιστάμενο μου. Περιμένω πρώτα την αυχενική και μετά θα του το πω!!!!!

Αυτό που με αγχώνει είναι πως είχε ενημερωθεί τηλεφωνικώς στην πρώτη εγκυμοσύνη μου η οποία κατέληξε σε παλίνδρομη και ήταν πολύ νωρίς για να του το ανακοινώσω και είχε πέσει απο τα σύννεφα. 29 είμαι δεν είμαι 18!!!! Τέσπα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το χωνέψουν ανώδυνα.

 

Όσο για κάποιες <κακές> γλώσσες που διαβάζω που σας έχουν τύχει κορίτσια η κακία θα τους μείνει για κάτι τόσο ευχάριστο.

 

άντε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχα πει σε 5-6 άτομα που τα θεωρούσα δικά μου αλλά όταν αναγκάστηκα να το πω γιατί δεν ήξερα πως να δικαιολογήσω την αναρρωτική των 10 ημερών (αποκόλληση) οι υπόλοιποι παρεξηγήθηκαν γιατί δεν τους θεωρούσα τόσο κοντά μου όσο πίστευαν αυτοί. Στην δεύτερη δεν το είπα σε κανέναν και το ανακοίνωσα σε όλους την 9 εβδομάδα (είναι απίστευτο πόσο γρήγορα φαίνεται η κοιλιά στην 2η εγκυμοσύνη-ήμουν και αδύνατη οπότε φανταζεστε). Αν το έλεγα πάντως επιλεκτικά θα ήταν σε 1-2 άτομα μόνο και όχι σε τόσους πολλούς όπως έκανα στην πρώτη.

 

Όταν ανακοίνωσα την 2η εγκυμοσύνη ήταν 4 μήνες αφότου είχα επιστρέψει (το πρώτο παιδί ήταν 8 μηνών όταν το έμαθα). Όλοι χάρηκαν ως όφειλαν και ο προιστάμενος είπε "πάλι;;;". Και του λέω κι εγώ " τι πάλι; με τέτοια κρίση κουτί σου ήρθε! Για 9 μήνες θα πληρώνομαι από αλλού!!!" Γέλασε και είπε "δεν το είχα σκεφτεί αυτό!τώρα δεν θα χρειαστεί να δώσω και άνευ αποδοχών στα παιδιά". Βέβαια στο τμήμα μου ήμασταν 2 άτομα οπότε δεν τέθηκε θέμα αντικατάστασης με την κρίση που υπάρχει.

Συμπέρασμα: Οι εγκυμοσύνες βολεύουν τους εργοδότες κατά κάποιο τρόπο αυτή την εποχή, εκτός κι αν έχουν σκοπό να μειώσουν προσωπικό και τους χαλάτε τα πλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!Ηθελα την γνωμη σας

 

Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου σχεδον 5,5 εβδομαδων.Ειμαι σε μια δουλεια εδω και 5 μηνες με τον οποιο εργοδοτη μου ειχε πει οτι θα με κρατησει τουλαχιστον ενα χρονο.Μετα θα δει και αναλογως την κατασταση του θα δει τι θα κανει αλλα τουλαχιστον για ενα χρονο να μην ανησυχω.Εγω εχω παθει τωρα για το πως και ποτε θ ατου πω..νιωθω οτι αμα του το πει θ ανομιζι οι το κανα επιτηδες για να μεινω,και το μονο σιγουρο ειναι οτι αμα το πιστεψει αυτο θα με σκισει..ενω εγω δεν ειχα καμια τετοια προθεση..ουυφφφ.επισης δεν ξερω ποτ ενα του το πω..εαν πανε σαν την προηγουμενη εγκυμοσυνη σε καμια βδομαδες θα αρχισω τους εμετους οποτε θα φανερωθω.:(ακουω τις γνωμες σας κοριτσια μου:(!!ευχαριστω

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ντραπείς! Η δουλειά δεν είναι τίποτα. Η οικογένεια μετράει και η υγεία η δικιά σου και του μωρού.

Μην ανησυχείς για τον εργοδότη. Το ΙΚΑ θα σε πληρώσει όχι αυτός! Μπορώ να σου πω ότι θα καθυσυχαστεί που θα σε πληρώνει μόνο για 5 μήνες ακόμα.

Και για το διάστημα που θα λείπεις, ο ΟΑΕΔ τον επιδοτεί πλήρως για άλλο άτομο!

ΕΛΕΟΣ πια με τις δουλειές!!!

Τραβάμε το άγχος του αιώνα για τα αυτονόητα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια...τελικα το ειπα...πριν προλαβω καν να τελειωσω μου ειπε πως αν ηταν στην θεση μου θα πηγαινε αμεσως στην λογιστρια να παραιτηθει...οτι ειχαμε κανει συμφωνια ν αμην μεινω εγκυος(ψεμματα)οτι ηταν να με διωξει αλλα με κρατουσε (απο λυπηση??)και σε αλλη φαση οτι του την εφερα γιατι με ηθελε για κανα 2 χρονια.Οτι αυτα δεν τυχαινουν απλως(αλλα του την εφερα με δολο)και αλαλ τετοια χαζα...οταν του ειπα τελιακνα μου κανει μια απολυση να χω ταμειο τουλαχιστον μου ειπ εοχι γιατι δεν με εμπιστευται μην το κανω καμια καταγγελια αυριο μεθαυριο.Ειμαι πολυ στεναχωρηρμενη γιατι ειχα ολητ ην καλη διαθεση να συζητησουμε για να μην τον επιβαρυνω και ακουσα ολα αυτα.Δεν παω στην δουλεια αυτεςτι ςμερες δηλωσα ασθενεια κανα 2 μερες για να δω τι θ ακανω...:((((

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου μην στεναχωριέσαι..Ούτως ή άλλως θα σε έδιωχνε και τώρα έχει τσαντιστεί που θα αναγκαστεί είτε να σε διώξει με υπέρογκη αποζημίωση, είτε να σε κρατήσει για 2 χρόνια αναγκαστικά.

Ακόμα και να του την έφερες, δεν το κατάλαβα?? Τα νόμιμα ζητάς..Μην δεχτείς σε καμια περίπτωση να παραιτηθεις..Ακόμα κι αν σου πει οτι θα σου δώσει μαύρα(=του έχεις εμπιστοσύνη???)

 

Στην ανάγκη πάρε όλες τις νόμιμες άδειες, ώστε να μην τον ξαναδεις ποτέ

Link to comment
Share on other sites

O ψυχολογικός πόλεμος είναι που σου κάνει είναι απαράδεκτος. Ο νόμος προστατεύει την εγκυο από κάτι τέτοιους. Μην παραιτηθείς, είναι δικαίωμα σου να κρατήσεις τη θέση σου και παράνομο να απολυθείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...τελικα το ειπα...πριν προλαβω καν να τελειωσω μου ειπε πως αν ηταν στην θεση μου θα πηγαινε αμεσως στην λογιστρια να παραιτηθει...οτι ειχαμε κανει συμφωνια ν αμην μεινω εγκυος(ψεμματα)οτι ηταν να με διωξει αλλα με κρατουσε (απο λυπηση??)και σε αλλη φαση οτι του την εφερα γιατι με ηθελε για κανα 2 χρονια.Οτι αυτα δεν τυχαινουν απλως(αλλα του την εφερα με δολο)και αλαλ τετοια χαζα...οταν του ειπα τελιακνα μου κανει μια απολυση να χω ταμειο τουλαχιστον μου ειπ εοχι γιατι δεν με εμπιστευται μην το κανω καμια καταγγελια αυριο μεθαυριο.Ειμαι πολυ στεναχωρηρμενη γιατι ειχα ολητ ην καλη διαθεση να συζητησουμε για να μην τον επιβαρυνω και ακουσα ολα αυτα.Δεν παω στην δουλεια αυτεςτι ςμερες δηλωσα ασθενεια κανα 2 μερες για να δω τι θ ακανω...:((((

 

 

:evil::evil::evil::evil:

Πραγματικά για σκότωμα. τουλαχιστον έμαθες απο νωρίς με ποιον συνεργάζεσαι

λοιπόν μην κάνεις καμιά βλακεία και παραιτηθείς..

δεν έχει κανένα δικαίωμα να σε απολύση και φυσικά αν το κάνει μην λυπηθείς να τον καταγγείλεις αυτοί οι άνθρωποι μόνο για λύπηση δεν είναι.. πάνε και πες του πως εσύ δεν παραιτήσε πως δεν έχει δικαίωμα να σε διώξη και να βρείτε μια συμβιβαστική λύση έτσι ώστε να πάρεις ότι δικαιούσε απο ίκα και οαεδ.. μην σου πω να κάνεις απο μόνη απο τώρα τα χαρτιά σου.

αν σου κάνει την ζωή κόλαση διότι απο την συμπεριφορά του για τέτοιο άτομο το κόβω πάνε στην δουλεια και απλά πίνε καφέδες όλο το 8αρο κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση ότι δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...