Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση εγκυμοσύνης στον εργασιακό χώρο


Recommended Posts

Αρα και στις 2 περιπτωσεις (ειτε το πεις ειτε οχι...)δεν θα σε διαλεξει να συνεχισεις την εργασια σου εφοσον στα μισα της σχολικης χρονιας θα πρεπει να σταματησεις!!!....(η κανω λαθος?)

Αρα κρατα καλες επαφες...και μην κλεινεις πορτες τετοια εποχη που διανυουμε...και πες του το....ισως το εκτιμησει.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το νομικά και ηθικά σωστό θα ήταν να με διαλέξει να συνεχίσω απο σεπτέμβρη μέχρι όσο μπορέσω (άσχετα με την αδεια κυοφορίας κλπ). Ετσι έγινε τουλάχιστον με άλλη συνάδελφο πρόσφατα. Όσο έλειπε κάποια άλλη συνάδελφος κάλυπτε τις ώρες της που δεν ήταν και πολλές. Ελπίζω να τύχω της ιδιας μεταχείρισης... Ας έρθουν παιδιά από Σεπτέμβρη να έχουμε δουλειά και βλέπουμε... Πάντως το είπα χτες...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα το δευτερο παιδακι μου τον ιουνιο του 2010. δεν ελειψα ουτε μια μερα στην εγκυμοσυνη μου και παροτι ημουν με αδεια πηγαινα και βοηθουσα. τωρα περιμενω το 3ο μου παιδακι και αγχωνομαι μην τσαντιστουν που εμεινα παλι τοσο συντομα εγκυος.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπον, ανακοινωσα την εγκυμοσυνη μου στη δουλεια,πριν μια εβδομαδα, ειμαι 16 εβδομαδων σχεδον τωρα, αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι γινεται μειωση μισθου σε εγκυο??Θα μου πειτε γιατι οχι απλα ρωταω μηπως υπαρχει κανενα παραθυρακι και γλυτωσω την κατα 100 ευρω μειωση που μου "προταθηκε" εντελως συμπτωματικα 2 μερες μετα την ανακοινωση της εγκυμοσυνης μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ιστορια εγω το μετάνιωσα πικρά που το είπα γιατί σχεδόν όλοι αντέδρασαν σαν να τους είπα για μεταδοτική ασθένεια!!! Την επόμενη φορά θα ξέρω πότε να το πω.... στον 5ο - 6ο μήνα περίπου!!!!χαχαχαχα!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως για την ιστορια εγω το μετάνιωσα πικρά που το είπα γιατί σχεδόν όλοι αντέδρασαν σαν να τους είπα για μεταδοτική ασθένεια!!! Την επόμενη φορά θα ξέρω πότε να το πω.... στον 5ο - 6ο μήνα περίπου!!!!χαχαχαχα!

 

καλά, έτσι να κάνεις, και μέχρι τότε να φοράς φαρδουλά μπλουζοφορέματα για να μην φαίνεται!

Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να μην το πω όσο πιο πολύ μπορώ, για ψυχολογικούς λόγους, όσο πιο πολλοί το ξέρουν τόσο πιο πολύ άγχος νιώθω...

Αλλά αναγκάστηκα να το πω από τη 10η εβδομάδα γιατί ο γιατρός με έβαλε να μείνω λίγο στο σπίτι για ξεκούραση. Οπότε δεν είχα άλλη δικαιολογία για να λείψω!

Πάντως μέχρι τώρα ευτυχώς η αντιμετώπιση είναι πολύ καλή γενικά. θα δείξει αργότερα

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οταν ανακοινωσα την εγκυμοσυνη μου στην εργοδοτρια μου εμεινα αφωνη!μου απαγορευσε να αλλαζω παιδια{δουλευω σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο}, θα εχω οτι δικαιουμαι μου ειπε και καθε μερα απο τοτε με εχει σαν ¨πριγκιπισσα¨.α!δεν εχω συμπληρωσει ακομα 2 μηνες εργασιας στο σχολειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, λόγω του ότι είχαν ανακοινωθεί ότι ξεκινούσαν απολύσεις, το είπα την επόμενη που έκανα το τεστ. Ρίσκο μεν, γιατί ούτε τη χοριακή δεν είχα κάνει, αλλά δε ρίσκαρα να'χανα και τη δουλειά μου με τπτ. Ιδίως τέτοιες εποχές..

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

koritsia ego gennisa kai gyrisa stin douleia se mia ebdomada den mporo na katalabo gia poion logo paraponieste opoia thelei adeies mporei na paraitithei kai na kathete sto spiti tis na megalonei to moro tis kai giati aporeite an allaze symperifora o ergodotis sas afou prota exete allaksei simperifora eseis arxizete anarotikes den thelete na kanete tipota argeite stin douleia..min blepoume mono oti mas symferei.....

Link to comment
Share on other sites

Barbielemonia το οτι γυρισες στη δουλεια σου με το που γεννησες ειναι δικο σου προβλημα,εισαι εκτος θεματος αλλωστε,εδω συζηταμε για το πως ανακοινωσαμε και πως δεχτηκε την εγκυμοσυνη μας ο εργοδοτης!

Προσωπικα δεν αλλαξα σταση σε τιποτα,κανω οτι εκανα και πριν,βεβαια δεν ειμαι αποθηκαριος να κουβαλαω και κουτες...αλλα εξακολουθω να ειμαι μονη μου σε ενα γραφειο απο το πρωι μεχρι το απογευμα, ειδα κι επαθα να του κοψω το καπνισμα διπλα μου,μετα απο τσακωμο!!Να μην πω τι βαριες κουβεντες ακουσα...και επισης την επομενη μερα μου ανακοινωθηκε 100 ευρω μειωση!

Εσυ εχεις εργοδοτη?Προφανως η επιχειρηση ειναι δικη σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina26 : σωστη!! και εγω ειμαι καθηγητρια αγγλικων σε φροντιστηριο κ δεν θα το πω ακομα...ειμαι 2 μηνων κ θα το πω οταν αρχισει να φαινεται η κοιλια...ειναι λιγο κακιες οι κυριεσ του φροντιστηριου( εχασα 12 κιλα τον τελευταιο χρονο κ πηγα παλι 54 που ημουν τοσα χρονια...κ αμεσωσ μου ειπαν "πωπω. πως εγινεσ ετσι?" επειδη αυτεσ ειναι λιγο χοντρουλες!!!αφηστε που οταν ειχα παχυνει με ειχαν ρωτησει αν ημουν εγκυοσ!!!αλλα ασ το μαντεψουν κ μονες τουσ!!!οσο ειναι χειμωνασ, με τα μπουφαν κ τα μαλλινα δεν φαινεται κατι....αρκει να πανε ολα καλα κ να μη χρειαστει να λειψω! αλλα μη λεει η αλλη κοπελα οτι βαριομαστε να δουλεψουμε κ να παραιτηθουμε....εγω που συναναστρεφομαι με τοσα παιδια ειναι λιγο ρισκο αλλα λογω οικονομικων δεν μπορω να παραιτηθω....απλα ρωταμε τι μπορουμε να κανουμε σε καθε ενδεχομενο!

Link to comment
Share on other sites

Barbielemonia το οτι γυρισες στη δουλεια σου με το που γεννησες ειναι δικο σου προβλημα,εισαι εκτος θεματος αλλωστε,εδω συζηταμε για το πως ανακοινωσαμε και πως δεχτηκε την εγκυμοσυνη μας ο εργοδοτης!

Προσωπικα δεν αλλαξα σταση σε τιποτα,κανω οτι εκανα και πριν,βεβαια δεν ειμαι αποθηκαριος να κουβαλαω και κουτες...αλλα εξακολουθω να ειμαι μονη μου σε ενα γραφειο απο το πρωι μεχρι το απογευμα, ειδα κι επαθα να του κοψω το καπνισμα διπλα μου,μετα απο τσακωμο!!Να μην πω τι βαριες κουβεντες ακουσα...και επισης την επομενη μερα μου ανακοινωθηκε 100 ευρω μειωση!

Εσυ εχεις εργοδοτη?Προφανως η επιχειρηση ειναι δικη σου!

Κατερίνα μου μη συγχύζεσαι (και συγχύζεις και το μωρό ;)) και μη δίνεις συνέχεια. Εγώ απ'την ιστορία της Barbielemonia κατάλαβα ότι είμαι τυχερή που απ΄τη δουλειά μου μού επιτρέπουν να κάτσω το ΝΟΜΙΜΟ χρόνο (ΙΚΑ+ΟΑΕΔ) που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ με το μωρό μου. Δεν πήρα ποτέ παράνομες άδειες, ούτε δήθεν αναρρωτικές, ούτε εκμεταλλεύτηκα την εγκυμοσύνη μου για να κάνω λιγότερα πράγματα. Και ο εργοδότης μου είναι επαγγελματίας και ξέρει τί δικαιούμαι και τί όχι. Δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα.

Και ναι..αν είχα την οικονομική δυνατότητα να ζήσω εγώ και η οικογένειά μου χωρίς να δουλεύω..εννοείται θα δήλωνα παραίτηση προκειμένου να κάνω το πιο δύσκολο και σημαντικό 'επάγγελμα': να είσαι γονιός!

Barbielemonia, πραγματικά λυπάμαι που έπρεπε να επιστρέψεις τόσο γρήγορα.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλάβατε τι είπα η δεν θέλετε να καταλάβετε φυσικά όταν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα θα πάρεις αυτό που δικαιούται και σε άδειες και σε επιδόματα απλά κάποια κορίτσια δεν τους φθάνουν αυτά και θέλουν παραπάνω και λέω εγώ μήπως το να έχουμε νοοτροπία δημοσίων υπαλλήλων μας έφερε σε αυτά τα χάλια ;;

Link to comment
Share on other sites

Νοοτροπια δημοσιου υπαλληλου εχουν οι δημοσιοι υπαλληλοι και μονο αυτοι!Οι αλλοι θα καταληξουν σε απολυση,σιγουρια στον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει,α,απο την αλλη ακουω συνεχεια τον αντρα μου που ειναι δημοσιος υπαλληλος να μου κανει συνεχως κηρυγμα για το ποσο τυπικη και καλη πρεπει να ειμαι στη δουλεια μου και φριτω που εξακολουθω να τηρω ωραριο και υποχρεωσεις μου εδω μεσα ενω ειμαι απληρωτη τοσο καιρο!!!!Ποιος δεν ειναι τυπικος τωρα και σε ποιανου τη μουρη θα επρεπε να τριψω μια επαπειλλουμενη?Αλλα δεν πηρα ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και μαλιστα κανονιζω τις εξετασεις μου σαββατο μην λειψω!Αλλα θα με φαει το φιλοτιμο!Γιάυτο οταν ζητησα χθες τους καθυστερημενους μισθους μου ελαβα 20 ολοκληρα ευρω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, να κάνω μία ερωτησούλα σχετικά με την εργασία και την εγκυμοσύνη μου, ξεκίνησα να εργάζομαι με 3 μηνη σύμβαση και μόλις έληξε ανανεώθηκε σε ακόμα μία τρίμηνη. Πρίν λίγες μέρες όπου έληξε και η επόμενη τρίμηνη ανανεώθηκε για τρίτη φορά σε 4 μηνη συμβαση. 2 μέρες λοιπόν πριν υπογράψω την 4 μηνη έμαθα για την εγκυμοσύνη και εννοείται ακόμη δεν έχω πει τιποτα. Φαντάζομαι ότι σε 4 μήνες που θα λήξει δε θα μου την ανανεώσουν. Υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει κάποιος νόμος; Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί περίμενα ότι θα με κάνουν αορίστου χρόνου και μου ήρθα πολύ απότομο το 4 μηνο!!!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, να κάνω μία ερωτησούλα σχετικά με την εργασία και την εγκυμοσύνη μου, ξεκίνησα να εργάζομαι με 3 μηνη σύμβαση και μόλις έληξε ανανεώθηκε σε ακόμα μία τρίμηνη. Πρίν λίγες μέρες όπου έληξε και η επόμενη τρίμηνη ανανεώθηκε για τρίτη φορά σε 4 μηνη συμβαση. 2 μέρες λοιπόν πριν υπογράψω την 4 μηνη έμαθα για την εγκυμοσύνη και εννοείται ακόμη δεν έχω πει τιποτα. Φαντάζομαι ότι σε 4 μήνες που θα λήξει δε θα μου την ανανεώσουν. Υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει κάποιος νόμος; Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί περίμενα ότι θα με κάνουν αορίστου χρόνου και μου ήρθα πολύ απότομο το 4 μηνο!!!

Παιδι μου δεν 3ερω πολλα για το θεμα αλλα εννοειτε οτι δεν θα πεις τιποτα , συζητησε το καλυτερο με ενα δικηγορο πριν κανεις ή πεις οτιδηποτε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, να κάνω μία ερωτησούλα σχετικά με την εργασία και την εγκυμοσύνη μου, ξεκίνησα να εργάζομαι με 3 μηνη σύμβαση και μόλις έληξε ανανεώθηκε σε ακόμα μία τρίμηνη. Πρίν λίγες μέρες όπου έληξε και η επόμενη τρίμηνη ανανεώθηκε για τρίτη φορά σε 4 μηνη συμβαση. 2 μέρες λοιπόν πριν υπογράψω την 4 μηνη έμαθα για την εγκυμοσύνη και εννοείται ακόμη δεν έχω πει τιποτα. Φαντάζομαι ότι σε 4 μήνες που θα λήξει δε θα μου την ανανεώσουν. Υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει κάποιος νόμος; Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί περίμενα ότι θα με κάνουν αορίστου χρόνου και μου ήρθα πολύ απότομο το 4 μηνο!!!

 

Δεν έχω καταλάβει πόσο μηνών είσαι ακριβώς. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, όταν τελειώνει η τελευταία σύμβασή σου θα είσαι 5 μηνών τουλάχιστον. Ο νόμος περί εγκυμοσύνης δεν σε καλύπτει γιατί έχεις σύμβαση ορισμένου χρόνου. Να ξέρεις ότι αν συνεχίσεις να δουλεύεις εκεί, δεν μπορούν να σου κάνουν άλλη σύμβαση ορισμένου χρόνου (μέχρι 3 ορ.χρόνου) και είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να σε κάνουν αορίστου.

Η συμβουλή μου είναι να μην βιαστείς να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου, πριν να μάθεις τις προθέσεις τους για το μέλλον. Ανάλογα με το εργασιακό κλίμα μπορείς να επιλέξεις να το πεις πριν υπογράψεις νέα σύμβαση ή μετά.

Link to comment
Share on other sites

koritsia ego gennisa kai gyrisa stin douleia se mia ebdomada den mporo na katalabo gia poion logo paraponieste opoia thelei adeies mporei na paraitithei kai na kathete sto spiti tis na megalonei to moro tis kai giati aporeite an allaze symperifora o ergodotis sas afou prota exete allaksei simperifora eseis arxizete anarotikes den thelete na kanete tipota argeite stin douleia..min blepoume mono oti mas symferei.....

 

συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

koritsia ego gennisa kai gyrisa stin douleia se mia ebdomada den mporo na katalabo gia poion logo paraponieste opoia thelei adeies mporei na paraitithei kai na kathete sto spiti tis na megalonei to moro tis kai giati aporeite an allaze symperifora o ergodotis sas afou prota exete allaksei simperifora eseis arxizete anarotikes den thelete na kanete tipota argeite stin douleia..min blepoume mono oti mas symferei.....

 

Όλα ειναι θέμα προτερεοτήτων, δεν εχω λείψει ούτε μια μέρα από την δουλειά μου μέχρι τώρα γιατί σέβομαι το ψωμί που τρώω αλλά αν είχα την άνεση να παραιτούμουν από την δουλειά μου για να μεγαλώσω το παιδί μου πολύ ευχαρίστως θα το έκανα!Και εννοειται ότι αν μπορούσα θα έπαιρνα εκτός από την νόμιμη άδεια τοκετού (4 μήνες) και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αλλά δυστυχώς δεν το δικαιούμαι!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια είχα το τελευταίο 1,5 χρόνο 3 παλίνδρομες. Εργάζομαι σε ένα πολύ ανθυγειινό εργοστασιακό περιβάλλον και μόλις έκανα το τεστ και βγήκε θετικό, την ίδια μέρα κιόλας ενημέρωσα τον Διευθυντή μου να βρει αντικαταστάτη γιατί δεν θα ξαναπατούσα τουλάχιστο μέχρι το 2ο τρίμηνο...

 

ελπίζω να μη πάρω την απόλυσή μου όταν γυρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές συναδέλφισσες νυν και μέλλουσες μανούλες θελω τη βοήθεια σας. έχω ενα κοριτσάκι 12 μηνων και είμαι πάλι έγκυος 13 εβδομάδων στο δεύτερο μωρό μου.

Το θέμα μου είναι πως να το ανακοινώσω στη δουλειά που έχω μόλις 3 μηνες που γύρισα από το εξάμηνο. Εχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη όπωσ και η πρώτη μου, αλλά δεν σας κρύβω ότι πολλές φορές-ιδιαίτερα στην αρχή- σκέφτηκα να μην έχει αίσιο τέλος. Το ξέρω ότι είναι παράλογο, αλλά φοβάμαι τόσο πολύ την αντιδραση τους. Το ακόμη τραγικότερο είναι ότι είναι και άλλη συνάδελφος έγκυος η οποία γεννά 20 ημέρες νωρίτερα και ήδη το έχει ανακοινώσει.

Εϊναι βραδιές που δεν μπορώ να κοιμηθώ, με έχει φάει το άγχος και όπως είναι λογικό τα νεύρα τσατάλια και οι εντάσεις στο σπίτι συχνές. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι πνίγομαι, αντιδράω άσχημα και ανησυχώ μήπως πληγώνω την μικρή μου

Οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή σας θα με βοηθούσε

 

Ζήτω συγνώμη εαν εγραψα σε λάθος τόπικ αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο ανάλογο

MRzpp3.png

FOIQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι και γερό μπεμπέ!

 

Κοίταξε να δεις, οι εποχές δεν είναι καθόλου καλές οπότε μην περιμένεις θετικές αντιδράσεις. Στη θέση σου θα το έλεγα μετά τον τρίτο μήνα (όπως είθισται δηλαδή). Από εκεί και πέρα να είσαι προετοιμααμένη για όλα, να γράφεις τις κακίες εκεί που ξέρεις και να γνωρίζεις ότι δεν μπορούν να σε βλάψουν ούτε να σε διώξουν για δεκαοκτώ μήνες μετά τον τοκετό, αν θυμάμαι καλά. Είναι αρκετός ο χρόνος για να οργανωθείς και να δεις τι θα κάνεις αν έχεις καμιά... δυσάρεστη ανακοίνωση.

 

Αν πάλι δεν έχεις (δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να σε διώξουν), θα είσαι πολύ τυχερή. Πάντως αποστασιοποιήσου συναισθηματικά από το χώρο της δουλειάς για να μη στενοχωριέσαι στο χειρότερο ενδεχόμενο. Και μην πανικοβάλλεσαι, υπάρχουν και δυσκολότερα... είμαι άνεργη και έγκυος.

 

Και πάλι με το καλό!

 

ΕDIT: τώρα που ξαναβλέπω το μήνυμά σου, μήπως να μην καθυστερούσες τόσο να τους το πεις σε ένδειξη καλής θελήσεως, δηλαδή του στυλ "να βρεθεί μια λύση....

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι κοπελα μου.

Δεν μπορουν αυτοι να σε διωξουν τωρα και το ξερουν.

Σιγουρα θα χαλαστουν αλλα τι να κανουμε τωρα.

Η μηπως πιστευεις πως εαν ηθελαν αυτοι να κανουν περικοπες θα ελεγαν εχουν μωρε οικογεννεια... το συμφερον τους θα κοιταζαν.

Για αυτο κοιτα την οικογεννια σου που ειναι οτι πολυτιμοτερο εχεις και θα βρειτε μια λυση. Σκεψου οτι μπορουν να πουν οτι "Δυσκολα να κανει στο καπακι και τριτο οποτε κρατα αυτη μην παρουμε αλλη κοπελα που στον 1 μηνα μεινει εγκυος και τρεχουμε παλι"

Καλη εγκυμοσυνη να εχεις και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...