Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξοργιστικοι συγγενείς συζύγου


mutty

Recommended Posts

Έπρεπε να της πείτε ότι δεν κάνουμε σχόλια μπροστά στον πελάτη τελεία και παύλα. Αν ήθελε ας έπιανε την αδελφή σου διακριτικά να της υποδείξει κάτι. Μην ξανατολμήσει να ανακατευτεί.

Αυτό ακριβώς της είπα,γιατί αυτό εκνεύρισε εμένα και την αδελφή μου,όχι το ότι παρατήρησε κάποιο (ανύπαρκτο,στην τελική) λάθος.

Δεν έχεις ανάγκη την πεθερά για να μαγειρέψει.
Φυσικά και όχι.Κάθε μέρα εγώ μαγειρεύω πριν φύγω,ή γυρνάω λίγο πιο νωρίς.Το οτι εκείνη ήθελε να το κάνει και τελικα δεν το έκανε είναι το πρόβλημα.
Μεταξυ μας την βοηθεια στην αδερφη σου σαν δικαιολογια την βλεπω (και την ειδαν, γι αυτο ηρθε και η κουνιαδα μαζι),θα την βοηθουσες αν επαιρνες τα παιδια της για να δουλεψει απερισπαστη, και παλι οχι αυτες τις μερες που εχεις φιλοξενουμενους στο σπιτι.
Καθόλου δικαιολογία δεν ήταν,κάθε μέρα το κάνω αυτό.Δεν πάω για τις φροντίζω τα παιδιά,τα δύο πρωτα πάνε σχολείο και το τρίτο μαζί με το δικό μου το έχουμε σε μια άκρη και παίζει.Πάω για να βοηθήσω την ίδια με τους πελάτες.Απ'την στιγμή που μόνο η κουνιάδα ήταν σπίτι,δεν μπορούσα να μην βοηθήσω την αδελφή μου.

Σημερα ήταν λιγάκι πιο ήρεμα τα πράγματα,το μεσημέρι φάγαμε όλοι μαζί έξω,,το μόνο που με νευρίασε μέχρι στιγμής ήταν ένα σχολιο για τη διαταξη των φωτογραφιών στο σκρίνιο (έχουμε βάλει μια φωτογραφία από το γάμο μας που δεν είναι τα πεθερικά,είμαστε μόνοι μας με τα παρανυφάκια και τους κουμπάρους),αλλά είπα να μην χαλάσουμε την ηρεμία της μέρας για αυτό.

Ευχαριστώ:-P:-P:-P

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κουκλα μου πηγαινω πανω κατω συνεχεια να δω τι ακριβως γραφεις στα θεματα σου και εχω ψιλοζαλιστει!!:shock: βασικα ειναι τι αντεχει ο καθε οργανισμος οποτε η αντιδραση του καθενος και η συμβουλη ειναι κατι πολυ προσωπικο.για μενα ας πουμε δεν θα υπηρχανε.....δεν θα τους εβλεπα καν...και τι εννοω με αυτο για να μην παρεξηγηθω...οσο εγω σεβομαι τους αλλους γυρω μου ειτε αυτα λεγονται πεθερικα-φιλοι-γονεις-αντρας-σκυλακι-γατακι ετσι εχω και την απαιτηση να με σεβονται και οι αλλοι γυρω μου και εννοειτε να σεβονται και την οικογενεια μου...αυτη την στιγμη κουκλα μου σε εχουν σαν καμια αναξια πεταμενη νυφουλα που εχει τυλιξει το γιο τους και κανουνε οτι γουσταρουνε..εγω λοιπον θα εκανα το εξης για να μην ειμαι και υπερβολικη!θα εκανα μια ωραια κουβεντουλα με τον αντρουλη μου και θα του ελεγα.....αντρουλη μου εχεις σκοπο να μιλησεις στους γονεις σου για να χαλαρωσουνε τα πνευματα?(που πολυ πιθανον ειναι να μην τον ακουσουν και να συνεχισουν να σε θαβουν πισω απο την πλατη σου και να σου πηγαινουν κοντρα)γιατι το σωστο ειναι να μιλησει ο αντρα σου γιατι αφορα τουςδικους του γονεις.αν ομως συνεχισουν τα ιδια παρε το οκ απο το συζυγο και να τους τα πεις ενα " ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΧΕΡΑΚΙ".....εγω δεν θα αντεχα να πουλησω τρελα ας πουμε γιατι μου αρεσει να μεγαλωνω ηρεμα το παιδακι μου χωρις να ξερω οτι καποιος με θαβει και μου παει κοντρα στην οικογενεια μου!και ενταξει ας το κανει αν δεν βρισκετε μεσα στα ποδια μου....χεστηκα!αλλα να τον εχω και καθε μερα μπροστα στα μουτρα μου αυτο παραπαει:lol::lol: σορρυ αν εχω καπου λαθος...αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη και αποψη γενικοτερα για αυτες τις καταστασεις γιαυτο το λογο δεν απαντω ξεχωριστα για καθε θεμα-σκηνικο που μοιραζεσε μαζι μας...και οχι επειδη ειναι κουραστικο!ΑΛΙΜΟΝΟ...απλα ειναι κλασσικες αντιδρασεις κομπλεξικων ανθρωπων που δεν αφηνουν τα ζευγαρια ησυχα και απλα να ειναι ευγενικοι παρατηρητες των παιδιων τους με οτι συνεπαγετε αυτο....εσυ και ο αντρας σου εχετε το πανω χερι στο σπιτι σας και στη ζωη σας για τα παντα...να το θυμασαι αυτο!καλη επιτυχια και καλη υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Λελακι μου έτσι ακριβώς νιώθω...

Ο άντρας λόγω της δουλειάς και των ταξιδιών έχει πάνω τους την ίδια επιρροή με τη γάτα μας.Όταν τον είχα βάλει παλιότερα να μιλήσει με τη μητέρα του,εκείνη άλλαζε συνέχεια θέμα.Με τον πεθερό δεν μπορούν να κλείσουν ούτε τρία λεπτά πολιτισμένης συζήτησης,γιατί κάποιος απ'τους δύο ξεσπάει.Με την κουνιαδα δεν έχουμε δοκιμάσει αμέσως,αλλά την επόμενη βδομάδα που θα γυρίσει απτό ταξίδι του θα έχουν (πρωτο ο Θεός) φύγει.

Σήμερα πάλι με έφερε στα όρια μου το απόγευμα η πεθερά ,σχετικά με τα ρούχα των παιδιών (το σκέφτομαι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι).Ενα έχω να πω:έχω χάσει πλέον κάθε εμπιστοσύνη και στους τρεις τους.

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοπελια... εκει που ησασασταν στο κομμωτηριο με την κουνιαδα.. δεν της ριχνατε και ενα κουρεμα με την ψιλη μπας και ηρεμησει??Εστω ενα ξεμαλλιασμα βρε αδελφε..!Ειχες την ευκαιρια και την κλωτσησες!!!!!Παντως απο οτι βλεπω .. δειχνεις ανθρωπος αφωσιωμενος στην οικογενεια σου κααι μπραβο σου.. αλλα δειχνεις και αφωσιομενη στα πεθερικα σου.Τα καταπινεις ολα!Γιατι βρε κοπελα μου>??Τι κερδιζεις?Αφου ουτως η αλλως σε θαβουν και δεν σε γουσταρουν .. τι θα αλλααξει να απαιτησεις καποια πραγματα?Σπιτι σου εισααι .. εντως εδρας δηλαδη.. εχεις το προνομιο!Διαβαζω καποια πραγματα.. αλλα μου εχει κατσει πιο πολυ που σου κουρεψαν την κορη σου με το ετσι θελω.Εγω θα ειχαα παθει εγκεφαλικο.Μιλα τους.. οτι δεν σου αρεσει θα το λες επιτοπου (οπως κανουν και αυτοι) και ισως να μαζευτουν και λιγο για το καλο του γιου τους!Στα θελω σου θα εισαι αποτομη και απολυτη.Τεσσερα πααιδια μεγαλωνεις.. δεν εισαι και κανενα αβγαλτο κοριτσακι... πρεπει μονο να τους το δειξεις για να το εμπεδωσουν μια και καλη!!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοπελια... εκει που ησασασταν στο κομμωτηριο με την κουνιαδα.. δεν της ριχνατε και ενα κουρεμα με την ψιλη μπας και ηρεμησει??Εστω ενα ξεμαλλιασμα βρε αδελφε..!Ειχες την ευκαιρια και την κλωτσησες!!!!!!!!

Μετά χαράς θα το έκανα,αλλά εκείνη θα το ανταπέδιδε,και μάλιστα με το παραπάνω!Στο θέμα μας τώρα...

Αυτές τις 3 μέρες που δεν γράφω είναι επειδή περάσαμε μια περιπετειούλα με τη μικρή μου,ευτυχώς τώρα είναι όλα καλά.Φυσικά,τα αξιαγάπητα πεθερικά μας δεν χάσαν την μοναδική ευκαιρία να μπλεχτούν,πίεζαν το παιδί να πιεί χαμομήλι (στην ηλικία των 3,5 ετών) και ενώ εγώ έλεγα "Δεν χρειάζεται να το πιει",εκείνοι δωστου.Την παίρνω λοιπόν την πεθερά και της λέω ''Αφού σας λέω δεν χρειάζεται,δεν είναι καλό για το παιδί,εσείς γιατί το πιέζετε σώνει και καλά?".Εκείνη απάντησε πως έτσι έκανε στον άντρα μου όταν πέρασε μια αρρώστια στο γυμνάσιο,και εγώ είπα "Η Λιλιάννα πρώτον είναι 3,5 χρονών,και δεύτερον σείς κάνατε κουμαντο στο δικό σας παιδί,εγώ δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στο δικό μου?".Εκείνη είπε πως τα βλέπουν πολύ σπάνια τα παιδιά,και εγω λέω "Άρα όποτε τα βλέπετε εμείς θα εξαφανιζόμαστε και θα παίρνετε αποφάσεις εσείς για αυτά?".Και τέλοσπάντων στο τέλος λέει "Σιγά βρε κοπέλα μου,πως κάνεις έτσι?Ετσι μιλιέστε και με τον (σύζυγος)?"."Με τον σύζυγο μιλάμε μια χαρά, με εσάς δεν μπορούμε να συννενοηθούμε".Εκεί τελείωσε η κουβέντα,και η πεθερά μου ξαναμίλησε την επόμενη μέρα,λες και δεν είχε συμβεί τίποτα. Οπως καταλάβατε είναι άνθρωποι που δεν παίρνουν από λόγια,αλλά σε 1,5 μέρα φεύγουν,οπότε υπομονή...

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά χαράς θα το έκανα,αλλά εκείνη θα το ανταπέδιδε,και μάλιστα με το παραπάνω!Στο θέμα μας τώρα...

Αυτές τις 3 μέρες που δεν γράφω είναι επειδή περάσαμε μια περιπετειούλα με τη μικρή μου,ευτυχώς τώρα είναι όλα καλά.Φυσικά,τα αξιαγάπητα πεθερικά μας δεν χάσαν την μοναδική ευκαιρία να μπλεχτούν,πίεζαν το παιδί να πιεί χαμομήλι (στην ηλικία των 3,5 ετών) και ενώ εγώ έλεγα "Δεν χρειάζεται να το πιει",εκείνοι δωστου.Την παίρνω λοιπόν την πεθερά και της λέω ''Αφού σας λέω δεν χρειάζεται,δεν είναι καλό για το παιδί,εσείς γιατί το πιέζετε σώνει και καλά?".Εκείνη απάντησε πως έτσι έκανε στον άντρα μου όταν πέρασε μια αρρώστια στο γυμνάσιο,και εγώ είπα "Η Λιλιάννα πρώτον είναι 3,5 χρονών,και δεύτερον σείς κάνατε κουμαντο στο δικό σας παιδί,εγώ δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στο δικό μου?".Εκείνη είπε πως τα βλέπουν πολύ σπάνια τα παιδιά,και εγω λέω "Άρα όποτε τα βλέπετε εμείς θα εξαφανιζόμαστε και θα παίρνετε αποφάσεις εσείς για αυτά?".Και τέλοσπάντων στο τέλος λέει "Σιγά βρε κοπέλα μου,πως κάνεις έτσι?Ετσι μιλιέστε και με τον (σύζυγος)?"."Με τον σύζυγο μιλάμε μια χαρά, με εσάς δεν μπορούμε να συννενοηθούμε".Εκεί τελείωσε η κουβέντα,και η πεθερά μου ξαναμίλησε την επόμενη μέρα,λες και δεν είχε συμβεί τίποτα. Οπως καταλάβατε είναι άνθρωποι που δεν παίρνουν από λόγια,αλλά σε 1,5 μέρα φεύγουν,οπότε υπομονή...

 

 

να σου πω....μια χαρα απαντησες μου φαινεται οσο αφορα το στυλακι και το υφος παντα!!αν συνεχισεις ετσι μια δυο τρεις φορες μηπως και την παρουν χαμπαρι! βεβαια υπαρχει και η περιπτωση ξερεις.. μερικες φορες μια συμβουλη τους να αποδειχτει σωστη οπως ας πουμε στην προκειμενη περιπτωση δεν πειραζε αν πιει χαμομιλακι η μικρη!το χαμομηλι μονο καλο κανει!εχω δωσει και εγω στη μικρη μου που ειναι τωρα 3 ετων!δεν επαθε τιποτα...γενικως με λιγα απλα λογακια αλλα ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ (αναλογα την περιπτωση)θα δεις μπορει και να ηρεμησεις λιγουλακι!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

μερικες φορες μια συμβουλη τους να αποδειχτει σωστη οπως ας πουμε στην προκειμενη περιπτωση δεν πειραζε αν πιει χαμομιλακι η μικρη!το χαμομηλι μονο καλο κανει!εχω δωσει και εγω στη μικρη μου που ειναι τωρα 3 ετων!δεν επαθε τιποτα...

Το πρόβλημα ήταν που την πιέζαν,ενώ η παιδίατρος μου είχε πει πως αν δεν το πάρει καλά,μην της δώσεις,κι εκείνη το έφτυνε συνέχεια.Αν δεν έπινε ξέρω εγώ την αντιβίωση,θα προσπαθούσα (με περισσότερη ηρεμία φυσικά) να την κάνω να την πιει.

Τελοσπάντων,σε κανένα τρίωρο θα τους πάω με το αυτοκίνητο Μυτιλήνη, και μετά θα τους ξαναδούμε αν ήμαστε τυχεροί ξανά στη βάφτιση των παιδιών το Μάιο (που ελπίζω να μην μας την βγάλουν ξινή,όπως την βάφτιση της μεγάλης),αν είμαστε άτυχοι τα Χριστούγεννα.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την υποστήριξη!!

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Προέκυψε ενα θέμα αυτές τις μέρες,και θα ήθελα να με βοηθήσετε όσο μπορείτε.

Με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι από τον 2007,και μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια αποκτησαμε τέσσερα υπέροχα παιδάκια,δύο κοριτσάκια και δύο αγοράκια.Καθώς η μητέρα μου και οι αδερφές μου ζούσαν μόνιμα στη Μυτιλήνη,μας είχαν παραχωρήσει το πατρικό μου,το οποίο όμως 6 ανθρώπους δεν μας χωρούσε.Έτσι στα τέλη του 2012 ήρθαμε εδώ στην Μυτιλήνη,δίπλα στη μαμά και στις αδελφές μου.Τα πεθερικά ζουν και ζούσαν πάντα στην Αθηνα, και τα βλέπαμε πάντα το πολύ μια φορά το μήνα,όσο ήμασταν εκεί. Εγώ πάντα είχα τον τίτλο της κακιάς νύφης,καθώς οπότε τους βλέπαμε δεχόμουν σχόλια που αφορούσαν κυρίως την ανατροφή και το μεγάλωμα των παιδιών,στα οποία πολύ ευγενικα απαντούσα όπως άρμοζε.Αφότου ήρθαμε εδώ τους έχουμε δει συνολικά 10 φορές περίπου.Και ερχόμαστε στο θέμα μας.

Την Πέμπτη είναι τα γενέθλια του άντρα μου,και μιας και λείπει συνέχεια απ'το σπίτι λόγω δουλειάς (θα λείπει και την Πέμπτη) αποφασίσαμε να κάνουμε χτες ενα οικογενειακό τραπέζι για να τα γιορτασουμε λίγο πρόωρα.Έτσι από την Παρασκευή το βράδυ φιλοξενουμε σπίτι μας τα πεθερικά μαζί με την κόρη τους και το γιό της.Οι τρεις πρώτοι λοιπόν μου έχουν κάνει τη ζωή ανυπόφορη.

-Η πεθερά το πρώτο βράδυ δεν σταμάτησε να λέει πως μας ηρθε να στείλουμε τόσο μικρά (3.5 ετών) τα δίδυμα σχολείο και γιατί δεν τα στελνουμε δίπλα στην μαμά μου,η οποία κατά τα λεγόμενα τους δεν κάνει κάτι "χρήσιμο".

-Ο πεθερός κάπνιζε μέσα στο σπίτι και όταν ο άντρας μου του είπε πως εγώ έχω ασθμα και δεν κάνει για τα παιδια,λέει "Θα εισπνευσουν τόσο καπνό στη ζωή τους.Αυτό θα τα πειράξει?"(Κάγκελο εγώ!!!!).

-Η πεθερά και η κουνιαδα δεν έβαλαν ούτε το πιάτο τους στο νεροχύτη αφού τελειώσαμε χτες απ'το τραπέζι,παρά μόνο σχολίαζαν το παστίτσιο της μητέρας μου ΜΠΡΟΣΤΑ της.

-Σήμερα το πρωί πετάχτηκα δίπλα για μισή ωρίτσα και όταν γυρνάω δίπλα βλέπω το γιό της κουνιαδας να έχει μπει μέσα στην κούνια του μωρού και να του ΤΡΑΒΑΕΙ τα μαλλιά,ο μπέμπης να σπαραζει και η κουνιαδα δίπλα μην κάνει τίποτα!Η απάντηση όταν ρώτησα τι στο καλό γίνεται ήταν "Καλε,παίζουν!"

-Πριν λίγο ηρθε η 12,5χρονη αδερφή μου για να παίξει με τα μικρά και εγώ φυσικά την άφησα, αλλά έρχεται η πεθερά και της λέει "Καλλιόπη,τα μικρά τωρα είναι κουρασμένα,λίγο αργότερα".Φεύγει η Καλλιόπη,και μου λέει με ύφος η πεθερά:Τωρα κοιμισε η (κουνιαδα) τον μικρό,θες να τον ξυπνήσουν με τις φωνές τους?

Κορίτσια τι να κάνω?Ο άντρας μου φεύγει το βράδυ και ξανάρχεται την άλλη Δεύτερα,κι εγώ πρέπει να τους ανεχτώ μια ολόκληρη βδομάδα!Ο άντρας βρίσκει κ αυτός τον μπελά του άμα μιλήσει,και πραγματικά,νιώθω χαμένη!

 

 

:shock::shock::shock:

απορω με την υπομονη σου απορω..

εγω θα τους ειχα διωξει μαζικα και κλωτσηδον απο το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια αποτελεί παρελθόν...πριν λίγο γυρίσαμε από τη Μυτιλήνη,οπότε κάθομαι στο κομπιουτερ και απολαμβάνω το πολύτιμο αγαθό που έχω χάσει εδώ και 10 μέρες:την ηρεμία!

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια αποτελεί παρελθόν...πριν λίγο γυρίσαμε από τη Μυτιλήνη,οπότε κάθομαι στο κομπιουτερ και απολαμβάνω το πολύτιμο αγαθό που έχω χάσει εδώ και 10 μέρες:την ηρεμία!

 

Αχ βρε κοπέλα μου τι πέρασες κι εσύ!!!!

Καλή ηρεμία λοιπόν!!!!! :D

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ...Καλό κουράγιο σε όλες μας και να χαιρόμαστε τα μπουμπουκάκια μας!

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Αλληλούια!!! Διάβαζα όλα τα μηνύματα τόση ώρα από την αρχή, συγχυζόμουν, τρόμαζα με τα περιστατικά τρέλας, σε συμπονούσα κι επιτέλους έφτασα και στο φινάλε της λύτρωσης, μιας και δεν είχα προσέξει την ημερομηνία του αρχικού σου μηνύματος! Εύχομαι να αργήσει πολύ η επόμενη φορά που θα συναντηθείτε και σε εσένα αστείρευτη υπομονή γιατί μόνο αυτό σου χρειάζεται με τέτοιους που έχεις μπλέξει! Γνώριμες καταστάσεις για πολλές από εμάς! Αν σε παρηγορεί... κάποια στιγμή θα στρώσουν... Αν είναι μικροί σε ηλικία βέβαια... θα αργήσει λίγο αυτή η στιγμή! :lol:

 

Άσχετο αλλά δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω... Η κόρη μου έχει γεννηθεί επίσης 4/11, εγώ έχω το ίδιο όνομα με το στερνοπούλι σου και έχω γεννηθεί επίσης 27/4!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...