Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική Μαντούδης


Recommended Posts

Και εγώ πια έχω αρχίσει να πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά. Έχει σταματήσει το αίμα, αλλά ακόμα έχω καφέ εκκρίσεις. Με το καλό το κοριτσάκι σου κούκλα μου. Εγώ έχω ραντεβού την Τετάρτη στις 28.

 

Προφανώς ο καθένας σχηματίζει τη γνώμη του, αλλά δε μου αρέσει όταν δεν προσβάλω να με προσβάλουν και όταν πάω να βοηθήσω να λένε ότι μπορεί να τα παίρνουμε και να πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Και να σου πω και το άλλο απλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε γιατί ξέρουμε πόσο δύσκολος είναι ο δρόμος και γιατί και εμένα με βοήθησαν και έτσι δεν έκανα λάθος επιλογές και δεν έχασα πολύτιμο χρόνο, δεν πέταξα λεφτά άσκοπα και δεν είχα συνέπειες σε ψυχολογικό κόστος. Μην νομίζεις ότι μόνη μου τα κατάφερα. Βρήκα πολλή στήριξη και συμβουλές από κορίτσια που είχαν υπάρξει στη θέση μου και από τις εμπειρίες τους, που ήταν για ορισμένες πολύ άσχημες, έμαθα τι πρέπει να προσέχω και μάλιστα έκανα φίλες μέσα από αυτό, πράγμα που δεν περίμενα ποτέ να μου συμβεί. Τα κορίτσια αυτά τα γνώρισα από κοντά και είμαστε παρέα πια. Χρωστάω πολλά σ'αυτές τις κοπέλες γιατί αυτές ταλαιπωρήθηκαν και με τις δικές τους συμβουλες δεν ταλαιπωρήθηκα εγώ και μ'αυτή τη λογική ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου. Όχι όμως να μας κατηγορούν και από πάνω επειδή οι γνώμες μας διαφέρουν!!! Και φυσικά δεν μιλάμε να έχουμε τον ίδιο γιατρό. Καμία σχέση. Από αυτόν τον κύκλο εγώ ήμουν η πρώτη που πήγα στον Μαντούδη. Απλά έμαθα τα κριτήρια. Η κάθε μια με την περίπτωσή της και με πολύ ψάξιμο έλεγχα πάντα όσο μπορούσα αυτά που μου έλεγαν οι γιατροί και είμαι και τυχερή γιατί έχω και αδερφό γιατρό και ακόμα και αν δεν έχει την ειδικότητα του γυναικολόγου μπορεί σίγουρα να κρίνει καλύτερα από μένα αυτά που λένε οι γιατροί.

μα για αυτο ακριβως εμεις θα ενημερωνουμε τους ανθρωπους που θελουν να μαθουν,γιατι και εγω πιστευω οτι μπορει καπου να βοηθαμε!αλλωστε το εχω ξαναπει οτι τα συμπερασματα απο το συγκεκριμενο θεμα,βγαινουν πολυ ευκολα!δε χρειαζεται να αποδειξουμε τιποτα!τελος μερικοι ανθρωποι,για δικους τους λογους,δε θελουν να δουν ουτε να ξερουν την αληθεια!στη συγκεκριμενη περιπτωση,τα λογια,τελικα ειναι περιττα!!αντε ωραια πλησιαζει ο υπερηχος..εμαθες αν ειναι κοριτσακι η αγορακι?και εγω αυτο που λες με την ηλικια το σκεφτομαι συνεχεια...σε καμια περιπτωση δεν ειμαι αχαριστη αλλα θα ηθελα πολυ και δευτερο παιδακι...σε λιγους μηνες γινομαι 37:cry::cry:..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 267
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ'ευχαριστώ καλή μου για τα τόσο ενθαρρυντικά σου λόγια. Μακάρι να είναι αυτός ο τελευταίος γιατρός που απευθύνομαι και θα με φέρει στο όνειρο...Αλλά μηνύματα σαν αυτά που διάβασα εδώ λίγο με αγχώνουν, από την άλλη όταν είναι αστήριχτα δεν πρέπει να τα δίνω και μεγάλη σημασία..Όμως άνθρωπος είμαι και μάλιστα σε πολύ ευάλωτη κατάσταση τα τελευταία 2 χρόνια που προσπαθούμε για παιδάκι οπότε καταλαβαίνεις...

Όπως και να έχουν τα πράγματα εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και σύντομα να έχεις το κοριτσάκι σου αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ καλή μου για τα τόσο ενθαρρυντικά σου λόγια. Μακάρι να είναι αυτός ο τελευταίος γιατρός που απευθύνομαι και θα με φέρει στο όνειρο...Αλλά μηνύματα σαν αυτά που διάβασα εδώ λίγο με αγχώνουν, από την άλλη όταν είναι αστήριχτα δεν πρέπει να τα δίνω και μεγάλη σημασία..Όμως άνθρωπος είμαι και μάλιστα σε πολύ ευάλωτη κατάσταση τα τελευταία 2 χρόνια που προσπαθούμε για παιδάκι οπότε καταλαβαίνεις...

Όπως και να έχουν τα πράγματα εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και σύντομα να έχεις το κοριτσάκι σου αγκαλιά.

σε καταλαβαινω απολυτα!!!και εγω μετα απο τρια χρονια τα καταφερα...για αυτο και συνεχιζω να σας γραφω...γιατι εχω περασει απο εκει!!ενα πραγμα θα σου πω και να το θυμασαι..μανουλα θα γινεις και οτι εχεις περασει δε θα το θυμασαι καν...μακαρι να γινει το δυνατον συντομοτερο και μετα να συναντιομαστε σε αλλα θεματα!!και για να μην αγχωνεσαι θα σου πω και κατι τελευταιο...σου απαντησε κανεις στις ωραιες και καιριες ερωτησουλες που εθεσες??δε νομιζω...γιατι αραγε????υπομονη κοριτσακι μου και ολα θα ερθουν!!

Link to comment
Share on other sites

μα για αυτο ακριβως εμεις θα ενημερωνουμε τους ανθρωπους που θελουν να μαθουν,γιατι και εγω πιστευω οτι μπορει καπου να βοηθαμε!αλλωστε το εχω ξαναπει οτι τα συμπερασματα απο το συγκεκριμενο θεμα,βγαινουν πολυ ευκολα!δε χρειαζεται να αποδειξουμε τιποτα!τελος μερικοι ανθρωποι,για δικους τους λογους,δε θελουν να δουν ουτε να ξερουν την αληθεια!στη συγκεκριμενη περιπτωση,τα λογια,τελικα ειναι περιττα!!αντε ωραια πλησιαζει ο υπερηχος..εμαθες αν ειναι κοριτσακι η αγορακι?και εγω αυτο που λες με την ηλικια το σκεφτομαι συνεχεια...σε καμια περιπτωση δεν ειμαι αχαριστη αλλα θα ηθελα πολυ και δευτερο παιδακι...σε λιγους μηνες γινομαι 37:cry::cry:..

 

 

Έχεις δίκιο μωρέ. Δεν έπρεπε να δώσω σημασία. Αλλά φαίνεται μια η ταλαιπωρία μου, μια οι ορμόνες έγινα πιο ευαίσθητη απ'όσο θα έπρεπε.

Το μωράκι μου μάλλον είναι αγοράκι και το περιμένω με μεγάλη αγωνία. Μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος, αφού έχω δρόμο ακόμα.

Και εγώ όπως είπα θα είμαι κοντά στα 37 το Νοέμβρη που θα γεννήσω, άρα είμαστε συνομήλικες. Μάλλον μόλις γεννήσουμε θα πρέπει αμέσως να ξεκινήσουμε για το δεύτερο και ίσως να τα καταφέρουμε. Προφανώς δεν είσαι αχάριστη. Δεν είναι κακό να θες 2 παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Miss sunshine

Δυστυχως και εγω αυτα πιστευα. Οτι εχω χρονο μπροστα μου. Και ο χρονος περναει γρηγορα.

Ειναι μια ψευδαισθηση που την εχουμε αναπαραγει κυριως στις Δυτικες κοινωνιες.

Ειναι ψεμα ομως, ειναι λαθος. Μας βολευει και να το πιστευουμε κιολας.

 

Δυστυχως , το ξαναλεω, με κοιμιζαν και εμενα οι γυναικολογοι.

ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΣΤΑ 36

(ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ)

Μεχρι που πηγα στον ειδικο , καθυστερημενα στα 38 και με ταρακουνησε κανονικα .

Που πας μου ειπε, ''θα χασεις το τρενο . Θα εισαι απεξω και θα το βλεπεις να περναει απο μπροστα σου. Μπορει μια γυναικα να φαινεται μικρη δεν ισχυει ομως για τη γονιμοτητα. Η επιστημη ενω εχει παρατεινει την νεοτητα εξωτερικα στο θεμα της γονιμοτητας δεν εχει κανει κατι''

Ευτυχως βρεθηκε αυτος ο ανθρωπος και με ταρακουνησε.

Ετυχε και εμεινα εγκυος χωρις εξωσωματικη φυσιολογικα.

Παλι μετα την γεννα ελα γρηγορα μου ειπε , αλλα εγω ειχα διαφορα θεματα και το αφησα.

 

ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ .

Στο λεω απο την εμπειρια μου. Ειμαι 44 και προσπαθω για δευτερο εδω και 3 χρονια , και με ενα τελειο σπερμα ακαρπες οι προσπαθειες.

 

Το λεω σε ολες τις φιλες μου που πλησιαζουν τα 40.

Μετα τα 35 πεφτει η γονιμοτητα αρκετα και ειδικα μετα τα 40 δραματικα.

Υπαρχουν διαγραμματα κοιταταξε τα. Ρωτησε , μην χανεις χρονο.

 

Εχουν πολυ δικιο οι κοπελες που βιαστηκαν.

 

Σημερα περασα απο επιτροπη εξωσωματικης. Μπαινοντας μεσα ειδα πολλα νεα ζευγαρια. Κοπελες γυρω στα 30 . Νομιζα οτι ειχα κανει λαθος και μπηκα σε καποια αιθουσα με φοιτητες .

Χαρηκα γιατι σκεφτηκα, μπραβο που ενεργουν νωρις.

 

Στην Αγγλια μια φιλη μου 28 χρονων την ειχαν βαλει για λαπαροσκοπηση, κατευθειαν.

Ουτε σαλπιγγογραφιες ουτε τιποτα. Την θεωρησαν μεγαλη.

Αυτη ειναι η φυση μας και δυστυχως υπαρχει μαι παραπλανηση στην Ευρωπη και εχω αρχισει να πιστευω οτι υπαρχει και σκοπιμοτητα γιατι μαλλον επιδωκουν την υπογενητικοτητα και την μειωση του πληθυσμου στη γη. (Αλλο θεμα ειναι αυτο, το ξερω αλλα εκει πηγαινει το πραγμα)

Ολες οι γυναικες παραπλανομαστε και λεμε υπαρχει η εξωσωματικη στο πισω μερος του κεφαλιου μας.

 

Δεν ξερουμε ομως οτι μετα τα 40 πολλες γυναικες κανουν με ξενα ωαρια και απλα δεν το λενε .

 

Η επιτυχια της εξωσωματικης μετα τα 35-36 πεφτει δραματικα. Υπαρχουν πολλα διαγραμματα απο ερευνες που μπορεις να δεις.

 

Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι καλη επιτυχια και σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν.

 

Kαλή μου σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου κι εύχομαι το 2ο παιδάκι να έρθει πολύ γρήγορα.

Απαντώ σε σένα γιατί δεν έχω το χρόνο να απαντάω σε όλα τα κορίτσια και να αφιερώνω ώρες να γράφω σ αυτο το forum.

Aλλωστε ποτέ δε μ'άρεσαν τα πολλά λόγια.Θεωρώ ότι ένα μήνυμα περνάει πολύ καλύτερα με σύντομο,περιεκτικό λόγο.

Από την περίπτωσή σου κρατάω το πιο σημανικό γεγονός κατά τη γνώμη μου.

Το ότι έμεινες έγκυος φυσιολογικά στα 38.

Τις στατιστικές για μείωση της γονιμότητας μετά τα 35 τις γνωρίζω αλλά πλέον οι περισσότερες γυναίκες μένουν έγκυες σ αυτές τις ηλικίες.

Οι φίλες μου όλες έμειναν εύκολα έγκυες σε ηλικιές από 35-40 ας μην τρελαινόμαστε λοιπόν ότι δε μπορούμε να κάνουμε παιδί μετά τα 35 χωρίς εξωσωματική!!!

Και οι απλοί γυναικολόγοι στην τελική που όπως και στην περίπτωση σου δε μας αγχώνουν με την ηλικία και τη γονιμότητα μας,γιατροί είναι,δεν είναι ούφο!

Απλά,γνώμη μου είναι ότι έχουμε βρει την εξωσωματική σαν εύκολη λύση και καταφεύγουμε πρόωρα και αναίτια στους εξωσωματικούς που είναι φυσικα βούτυρο στο ψωμί τους,

Οχι ότι δεν έχει βοηθησει πολλές γυναίκες με σοβαρά προβλήματα να τεκνοποιήσουν αλλά μην τρελαθούμε τελείως και σπρώχνουμε τις γυναίκες σ αυτην λες και είναι ψύλλου πήδημα αν δε συλλάβουν σε 1-2 χρόνια ,χωρίς πρόβλημα!

Εγώ είμαι 36 κι είμαι μια χαρά με την ηλικία μου.Ίσως η γονιμότητα μου να έχει μειωθεί σε σχέση με παλιότερα αλλά δε θα πιστέψω κιόλας ότι με πήραν τα χρονια!!!!Και θέλω να κάνω και 2 παιδιά μάλιστα!

Τώρα αν φτάσω στα 40 και δεν έχω καταφέρει να κάνω παιδί με φυσιολογικό τρόπο ίσως να σκεφτώ την εξωσωματική,μόνο τότε όμως κι ας λιγότερες οι πιθανότητες.Το προτιμώ απ το να γεμίσω τον οργανοσμό μου με τόσο βαριά φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ καλή μου για τα τόσο ενθαρρυντικά σου λόγια. Μακάρι να είναι αυτός ο τελευταίος γιατρός που απευθύνομαι και θα με φέρει στο όνειρο...Αλλά μηνύματα σαν αυτά που διάβασα εδώ λίγο με αγχώνουν, από την άλλη όταν είναι αστήριχτα δεν πρέπει να τα δίνω και μεγάλη σημασία..Όμως άνθρωπος είμαι και μάλιστα σε πολύ ευάλωτη κατάσταση τα τελευταία 2 χρόνια που προσπαθούμε για παιδάκι οπότε καταλαβαίνεις...

Όπως και να έχουν τα πράγματα εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και σύντομα να έχεις το κοριτσάκι σου αγκαλιά.

 

Προφανώς όταν μιλάς για αστήριχτα μηνύματα δεν αναφέρεσαι σε μένα,γιατί εγώ εξέθεσα με λεπτομέρειες την εμπειρία μου από την επίσκεψη στο Μαντούδη,ακριβως για να πληρηφορήσω τις κοπέλες που είναι σε αντίστοιχη φάση,τον οποία μάλιστα αποφάσισα να επισκεφτώ διαβάζοντας εδώ μέσα.

Καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου,κι εγώ 2 χρόνια περίπου προσπαθώ,και είμαι επίσης σε ευάλωτη θέση,πήγα όμως διαβασμένη και σκοπεύω να το ψάξω πάάαρα πολύ το θέμα πριν καταλήξω πως θα κινηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου κι εύχομαι το 2ο παιδάκι να έρθει πολύ γρήγορα.

Απαντώ σε σένα γιατί δεν έχω το χρόνο να απαντάω σε όλα τα κορίτσια και να αφιερώνω ώρες να γράφω σ αυτο το forum.

Aλλωστε ποτέ δε μ'άρεσαν τα πολλά λόγια.Θεωρώ ότι ένα μήνυμα περνάει πολύ καλύτερα με σύντομο,περιεκτικό λόγο.

Από την περίπτωσή σου κρατάω το πιο σημανικό γεγονός κατά τη γνώμη μου.

Το ότι έμεινες έγκυος φυσιολογικά στα 38.

Τις στατιστικές για μείωση της γονιμότητας μετά τα 35 τις γνωρίζω αλλά πλέον οι περισσότερες γυναίκες μένουν έγκυες σ αυτές τις ηλικίες.

Οι φίλες μου όλες έμειναν εύκολα έγκυες σε ηλικιές από 35-40 ας μην τρελαινόμαστε λοιπόν ότι δε μπορούμε να κάνουμε παιδί μετά τα 35 χωρίς εξωσωματική!!!

Και οι απλοί γυναικολόγοι στην τελική που όπως και στην περίπτωση σου δε μας αγχώνουν με την ηλικία και τη γονιμότητα μας,γιατροί είναι,δεν είναι ούφο!

Απλά,γνώμη μου είναι ότι έχουμε βρει την εξωσωματική σαν εύκολη λύση και καταφεύγουμε πρόωρα και αναίτια στους εξωσωματικούς που είναι φυσικα βούτυρο στο ψωμί τους,

Οχι ότι δεν έχει βοηθησει πολλές γυναίκες με σοβαρά προβλήματα να τεκνοποιήσουν αλλά μην τρελαθούμε τελείως και σπρώχνουμε τις γυναίκες σ αυτην λες και είναι ψύλλου πήδημα αν δε συλλάβουν σε 1-2 χρόνια ,χωρίς πρόβλημα!

Εγώ είμαι 36 κι είμαι μια χαρά με την ηλικία μου.Ίσως η γονιμότητα μου να έχει μειωθεί σε σχέση με παλιότερα αλλά δε θα πιστέψω κιόλας ότι με πήραν τα χρονια!!!!Και θέλω να κάνω και 2 παιδιά μάλιστα!

Τώρα αν φτάσω στα 40 και δεν έχω καταφέρει να κάνω παιδί με φυσιολογικό τρόπο ίσως να σκεφτώ την εξωσωματική,μόνο τότε όμως κι ας λιγότερες οι πιθανότητες.Το προτιμώ απ το να γεμίσω τον οργανοσμό μου με τόσο βαριά φάρμακα.

 

Miss SUNSHINE.

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου. Μακαρι . Και εσενα σου ευχομαι 2-3 παιδακια, οσα επιθυμεις.

Και για να σε ενθαρρυνω φιλη μου εμεινε εγκυος στα 38 στο πρωτο και μεχρι τα 43 ειχε κανει αλλα 2 παιδια. Συνολο 3 .

 

Οτι η εξωσωματικη εχει γινει μοδα , ναι εχεις πολυ δικιο.

Και οτι πολλοι γιατροι αμεσως καταφευγουν εκει ειναι σωστο . ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Ποσο πολυ μοιαζει ο τροπος σκεψης σου με το δικο μου στη δικη σου ηλικια.

 

Ομως η αληθεια ειναι οτι οι εξωσωματικοι ειναι οι πλεον ειδικευμενοι στην υπογονιμοτητα των ζευγαριων και ξερουν να αξιολογουν . Οι σωστοι γιατροι και ανθρωποι επιλεγουν την εξωσωματικη σαν την εσχατη λυση, οταν δεν υπαρχει αλλος τροπος .

Δεν ειπα να απευθυνθει καμια κοπελα σε ειδικο για εξωσωματικη αλλα για διερευνηση. Ειναι οι μονοι που θα μπορεσουν να δωσουν σωστη εξηγηση.

 

 

Οταν πηγα πρωτη φορα στον εξωσωματικο , με μεγαλη προκαταληψη , πολυ διστακτικα με το φοβο οτι θα με βαλει κατευθειαν σε εξωσωματικη , το πρωτο που του ειπα ειναι οτι απευθυνθηκα σε αυτον για να μου εντοπισει την αιτια , σαν εξειδικευμενος στην υπογονιμοτητα και δεν ενδιαφερομαι για εξωσωματικη

Μου απεδειξε πολλες φορες οτι δεν ειναι απο τους γιατρους που βαζει τις γυναικες σε εξωσωματικη κατευθειαν . και με εμενα αλλα και με φιλες μου.

 

Πριν ειχα απευθυνθει και σε εναν αλλο μεγαλογιατρο της Αθηνας μεσω κοινου γνωστου μας , οχι εξωσωματικο , οχι ειδικο σε τετοια θεματα αλλα πολυ καλο . Ειδικο σε καρκινο . Ηθελα να παρω μια αποψη, εαν το ινομυωμα που ειχα ηταν σιγουρα καλοηθες και εαν με εμποδιζε στην συλληψη. Δεν ειχα παει με καμια προκαταληψη οπως με τον πρωτο . Δεν εκανε εξωσωματικες , δεν ειχε οφελος.

Πηγα για αυτη την ερωτηση. Και με εβαλε για κολποσκοπηση, τεστ παπ, και υπερηχο στηθους. Τα δε χρηματα που μου ζητησε ηταν κατευθειαν 300 ευρω. Και φυσικα δεν ειχα μαζι μου τοσα χρηματα. Υπολογιζα αντε 150.

 

Και να σου πω ποιο ηταν τα τραγελαφικο .

 

Ο πρωτος (εξωσωματικος ) δεν μας προτεινε εξωσωματικη.Βρηκε το σπερμα του αντρα μου Τελειο, Σπερμα Δοτη και μου ειπε οτι πρεπει να ψαξουμε εμενα. Μας ειπε οτι θα επρεπε να ειχα μεινει εγκυος εξ αποστασεως και δεν δικαιολογουνται 3 χρονων προσπαθειες. Μου εκανε ενα προγραμμα γιαυτα που πρεπει να κανουμε . Διαγνωστικη λαπαροσκοπηση για πιθανη ενδομητριωση και αφαιρεση ινομυωματος, εφοσον ολες οι ορμονικες μου ηταν πολυ καλες. Οταν ακουσα χειρουργειο , περιεγραψα και σε πιο πανω μηνυμα το ΣΟΚ μου. Μου ειπε οτι δεν προχωραω σε τιποτα σπερματεγχυση η εξωσωματικη εαν δεν εντοπισουμε το προβλημα και εαν δεν φτιαξουμε την μητρα. Δεν εχουμε χρονο για πειραματα και αποβολες.

 

Και ο δευτερος οχι εξωσωματικος , ξερεις τι μου ειπε?

Λυπαμαι πολυ αλλα το σπερμα του αντρα σου εχει προβλημα και μονο με εξωσωματικη θα μεινεις εγκυος .

Με οδηγουσε στην εξωσωματικη γιατι ενω ηταν πολυ καλος γενικος γυναικολογς, πολυ καλος ογκολογος δεν ηξερε ομως να αξιολογησει το σπερμοδιαγραμμα, αυτο που με ενδιεφερε κυριως..

Βεβαια για να μην τον αδικω , κρατησα απο αυτον οτι το ινομυωμα δεν ηταν κακοηθης ογκος.

 

Τελικα ο Θεος μας λυπηθηκε, ισως ηταν και η σχετικα προσφατη σαλπιγγογραφια που βοηθησε και εμεινα εγκυος ακριβως ακριβως πριν την προγραμματισμενη λαπαροσκοπηση .

Το ινομυωμα ομως μου δημιουργησε πολλα προβληματα στην εγκυμοσυνη. Πολλες συσπασεις. Γεννησα προωρα. Τελος καλα ομως, ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

 

Και να σου πω και το τελευταιο για τον γιατρο της πολης μου που μου ειχε πει οτι ειναι μικρο σχετικα το ινομυωμα και ας το παρακολουθουμε, που οταν το ειχε ακουσει ο εξωσωματικος ειχε φρικαρει τελειως, οπως προανεφερα.

Οταν πηγα σε αυτον στην αρχη της εγκυμοσυνης ξερεις τι μου ειπε???

 

''Ενταξει εισαι εγκυος , ειναι πολυ νωρις ακομα και πρεπει να εισαι πολυ συγκρατημενη γιατι :

Eισαι μεγαλη σε ηλικα και εχεις αυξημενες πιθανοτητες για παλλινδρομη κυηση

Εχεις ενα ινομυωμα και πιθανον να σου προκαλεσει συσπασεις (μεσα επεσε ομως μου το ειπε κατοπιν εορτης )

Eχεις αυξημενες πιθανοτητες για συνδρομο Dawn

Και με το ινομυωμα πως θα κανουμε αμνιοπαρακεντιση? εχεις αυξημενες πιθανοτητες αποβολης.(παλι μεσα επεσε γιατι ειχα φοβερες συσπασεις μετα την αμνιο και απο ενα δευτερο θαυμα δεν απεβαλα)

 

Αυτα μου τα ειπε αυτος που μου ελεγε οτι το ινομυωμα ειναι μικρο, δεν μας ενοχλει και οτι δεν με πηραν και τα χρονια.

 

Εφυγα κλαιγοντας. Μεσα στην στενοχωρεια. Πηρα τηλεφωνο τον εξωσωματικο και απο τοτε γυναικολογος μου, ο οποιος ηταν και ο μοναδικος που μου ειχε μιλησει για αφαιρεση ινομυωματος εγκαιρως ειχε προβλεψει ολες τις πιθανες επιπλοκες ,αλλα ηταν και ο μονος που χαρηκε τοσο πολυ οταν του ανακοινωσα οτι ημουν εγκυος.

Ο μονος που με ενθαρρυνε οτι ολα θα πανε καλα σε ολη την εγκυμοσυνη, το ινομυωμα δεν μου το ανεφερε παλι και το προβλημα με την καισαρικη (γιατι το ινομυωμα βρισκοταν ακριβως στο σημειο της καιασαρικης) δεν μου το σχολιαζε παρολο που το ειχε αρκετο αγχος, οπως καταλαβα εκεινη την στιγμη. . Παντα μου τονιζε τα θετικα χωρις να λεει ψεμματα.

Οταν γεννησα και το παιδακι μου ηταν διασωληνωμενο πηγαινε και ρωτουσε 2 φορες την ημερα τους νεογνολογους πως παει. Παντα ερχοταν και με ενημερωνε.

 

Σε καταλαβαινω και εγω ετσι φοβομουν τους εξωσωματικους .Μακρυα ελεγα. Εμπορους τους ελεγα.

Αλλα γιατροι ειναι και αυτοι, ανθρωποι με αισθηματα, επιστημονες που εχουν φαει τα χρονια τους στο διαβασμα.

Μπορεις να βρεις εκμεταλλευτες μπορεις να βρεις και καλους..

 

Μακαρι να μεναμε εγκυες ολες οι κοπελες και να μας ηταν αχριαστοι.

Μακαρι να μην ειχαμε αναγκη κανεναν γιατρο.

 

Οσο για τον Μαντουδη απο αυτα που εγραψαν οι αλλες κοπελες χωρις να τον γνωριζω, νομιζω οτι το ψαχνει. Απο τιμες μαλλον ειναι τσιμπιμενες τελικα. Προκυπτει απο ολες σχεδον τις κοπελες.

 

Επισης εγω βαζω ενα κριτηριο. To site. Οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.

 

Αυτος ειδα οτι στις μεγαλες ηλικιες τα ποσοστα του ηταν μεσα στα νορμαλ. Πολυ χαμηλα δηλαδη. Ομως τα αναφερει. Αυτο δειχνει ενα ηθος και οχι διαθεση εξαπατησης.

 

Επισης Yπαρχουν site που λενε

''Εδω η καλη προσφορα''

''Τρεξτε για εξωσωματικη αυτο το μηνα κανουμε εκπτωσεις'' ''Οποια προλαβει''

Ε συγνωμη αυτον το γιατρο δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα.

Αυτοι οι γιατροι φαινονται 2 ωρες μακρυα οτι ειναι εμποροι.

 

Ο Μαντουδης δειχνει μια σοβαροτητα στο site του.

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Miss sunshine,

Noμίζω πως ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα και αναφερόμουν στην άλλη κοπέλα τη Ναταλία. Η μόνη αναφορά που έκανα σε σένα ήταν για τα λεφτά της υστεροσκόπισης και αν θυμάσαι σου έδωσα όλα τα δίκαια του κόσμου.Δεν μπορώ να δώσω μία εξήγηση γιατί σε σένα έτσι και σε μένα αλλιώς αλλά αυτά είναι τα δικά μας γεγονότα όπως ακριβώς τα ζήσαμε..

Κι εγώ πήγα πολύ διαβασμένη σε όποιον γιατρό απευθύνθηκα και με πάρα πολλές εξετάσεις, οι μόνες που μου είχαν ξεφύγει ήταν όσες δεν ήταν αιματολογικές, δηλαδη υστεροσκόπιση και λαπαροσκόπιση γιατί δεν είχα ένδειξη να τις κάνω. Για την υστεροσκόπιση συμφώνησα με τους όρους που μου έθεσε γιατί στην τελική με βολεύουν και γιατί έχω στο ιστορικό μου και μια απόξεση τον περασμένο Νοέμβριο από παλλίνδρομη εγκυμοσύνη 10ης εβδομάδας και φοβάμαι για συμφύσεις...

Όσο για το θέμα της ηλικίας που έχει τεθεί στα τελευταία μηνύματα να πω κι εγώ πώς ακριβώς το βιώνω. Είμαι 36 πια, για την ακρίβεια προχθές τα έκλεισα και άρχισα να ψάχνομαι στα 35 μου με εξετάσεις αφού προηγήθηκε ένας ολόκληρος άκαρπος χρόνος..Βιολογικά είμαι νέα, πολύ νέα, είμαι η πρώτη από την παρέα μου που παντρεύτηκα, συνομίλικές μου όλες. Αν έμενα στην ηλικία που δείχνουν τα χαρτιά θα έπρεπε να το αφήσω το θέμα του παιδιού για ακόμη 4-5 χρόνια και μετά να ζητήσω βοήθεια. Αλλά οι εξετάσεις μου είναι καταπέλτης....Το απόθεμά μου σε ωάρια είναι ελάχιστο έως μηδαμινό(ΑΜΗ 0,27ng/ml), οι ωοθήκες μου μικρότερες του αναμενόμενου. Δύο βήματα πριν την εμμηνόπαυση εν ολίγοις..Η εγκυμοσύνη που προανέφερε προήλθε από πρόκληση και σπερματέγχυση.Ακολούθησε και δεύτερη αλλά αρνητική. Νιώθω το λιγότερο ευλογημένη που για κάποιο λόγο παρακινήθηκα να το ψάξω, νωρίς για τα δικά σου δεδομένα αργά για τα δικά μου γιατί έστω κι έτσι έχω αυτές τις ελάχιστες πιθανότητες να κάνω δικό μου παιδάκι και του άντρα μου(χωρίς να είμαι υστερική και επαρμένη για το δικό μου γεννετικό υλικό, απλά θα είναι το δικό μας θαύμα και η τελειωτική επισφράγιση της αγάπης μας και ολοκλήρωση της οικογένειάς μας που με τόσα όνειρα ξεκινήσαμε..)

Ο Μαντούδης μου είπε πως είμαστε και οι δύο ικανοί να τεκνοποιήσουμε αλλά αυτό δεν ξέρουμε πότε θα συμβεί(αύριο ή σε 4-5 χρόνια από τώρα), οπότε μία βοήθεια από την εξειδικευμένη επιστήμη μόνο καλό θα μπορούσε να μας κάνει και θα εξαλείψει και το διαρκώς αυξανόμενο άγχος για το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Με λίγα λόγια και για να τελειώνω την έκθεση ιδεών:rolleyes: δε συμβαδίζει πάντα η βιολογική ηλικία με την ικανότητα αναπαραγωγής, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Μόνο που στην περίπτωσή μου είμαι πάνω στον κανόνα και έτοιμη να δώσω αυτό τον πολύτιμο αγώνα γιατί ουσιαστικά ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μου.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα και μακάρι τα δικά σου δεδομένα να είναι πολύ πιο θετικά από τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστώ για όλα όσα είπες!

Όσο για τις απορίες και τις ερωτήσεις μου έχεις δίκιο, η κοπέλα στην οποία απευθυνόμουν δε δείχνει να ενδιαφέρεται να μου απαντήσει αν και θα το ήθελα πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Miss sunshine,

Noμίζω πως ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα και αναφερόμουν στην άλλη κοπέλα τη Ναταλία. Η μόνη αναφορά που έκανα σε σένα ήταν για τα λεφτά της υστεροσκόπισης και αν θυμάσαι σου έδωσα όλα τα δίκαια του κόσμου.Δεν μπορώ να δώσω μία εξήγηση γιατί σε σένα έτσι και σε μένα αλλιώς αλλά αυτά είναι τα δικά μας γεγονότα όπως ακριβώς τα ζήσαμε..

Κι εγώ πήγα πολύ διαβασμένη σε όποιον γιατρό απευθύνθηκα και με πάρα πολλές εξετάσεις, οι μόνες που μου είχαν ξεφύγει ήταν όσες δεν ήταν αιματολογικές, δηλαδη υστεροσκόπιση και λαπαροσκόπιση γιατί δεν είχα ένδειξη να τις κάνω. Για την υστεροσκόπιση συμφώνησα με τους όρους που μου έθεσε γιατί στην τελική με βολεύουν και γιατί έχω στο ιστορικό μου και μια απόξεση τον περασμένο Νοέμβριο από παλλίνδρομη εγκυμοσύνη 10ης εβδομάδας και φοβάμαι για συμφύσεις...

Όσο για το θέμα της ηλικίας που έχει τεθεί στα τελευταία μηνύματα να πω κι εγώ πώς ακριβώς το βιώνω. Είμαι 36 πια, για την ακρίβεια προχθές τα έκλεισα και άρχισα να ψάχνομαι στα 35 μου με εξετάσεις αφού προηγήθηκε ένας ολόκληρος άκαρπος χρόνος..Βιολογικά είμαι νέα, πολύ νέα, είμαι η πρώτη από την παρέα μου που παντρεύτηκα, συνομίλικές μου όλες. Αν έμενα στην ηλικία που δείχνουν τα χαρτιά θα έπρεπε να το αφήσω το θέμα του παιδιού για ακόμη 4-5 χρόνια και μετά να ζητήσω βοήθεια. Αλλά οι εξετάσεις μου είναι καταπέλτης....Το απόθεμά μου σε ωάρια είναι ελάχιστο έως μηδαμινό(ΑΜΗ 0,27ng/ml), οι ωοθήκες μου μικρότερες του αναμενόμενου. Δύο βήματα πριν την εμμηνόπαυση εν ολίγοις..Η εγκυμοσύνη που προανέφερε προήλθε από πρόκληση και σπερματέγχυση.Ακολούθησε και δεύτερη αλλά αρνητική. Νιώθω το λιγότερο ευλογημένη που για κάποιο λόγο παρακινήθηκα να το ψάξω, νωρίς για τα δικά σου δεδομένα αργά για τα δικά μου γιατί έστω κι έτσι έχω αυτές τις ελάχιστες πιθανότητες να κάνω δικό μου παιδάκι και του άντρα μου(χωρίς να είμαι υστερική και επαρμένη για το δικό μου γεννετικό υλικό, απλά θα είναι το δικό μας θαύμα και η τελειωτική επισφράγιση της αγάπης μας και ολοκλήρωση της οικογένειάς μας που με τόσα όνειρα ξεκινήσαμε..)

Ο Μαντούδης μου είπε πως είμαστε και οι δύο ικανοί να τεκνοποιήσουμε αλλά αυτό δεν ξέρουμε πότε θα συμβεί(αύριο ή σε 4-5 χρόνια από τώρα), οπότε μία βοήθεια από την εξειδικευμένη επιστήμη μόνο καλό θα μπορούσε να μας κάνει και θα εξαλείψει και το διαρκώς αυξανόμενο άγχος για το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Με λίγα λόγια και για να τελειώνω την έκθεση ιδεών:rolleyes: δε συμβαδίζει πάντα η βιολογική ηλικία με την ικανότητα αναπαραγωγής, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Μόνο που στην περίπτωσή μου είμαι πάνω στον κανόνα και έτοιμη να δώσω αυτό τον πολύτιμο αγώνα γιατί ουσιαστικά ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μου.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα και μακάρι τα δικά σου δεδομένα να είναι πολύ πιο θετικά από τα δικά μου!

Δ-Δ σ ευχαριστώ πολύ και γω με τη σειρά μου για τις ευχές σου.Είμαι σίγουρη πως σύντομα θα εχουμε ευχάριστα!;)

Εχεις δίκιο ότι η βιολογική ηλικία δε συμβαδίζει με την ικανότητα αναπαραγωγής και δεν είπα εγώ ποτέ ότι είναι λάθος μια γυναίκα μετά από ένα λογικό διάστημα προσπαθειών να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις!

Και μεις στον 1 χρόνο περιπου κάναμε όλες τις εξετάσεις,για να μη χάνουμε χρόνο τσάμπα και ευτυχώς μας τα βρήκαν όλα φυσιολογικά.

Μόνο στη σαλπιγγογραφία υπάρχει μια διάσταση απόψεων σχετικά με την ανατομία της μήτρας μου αλλά ρωτώντας 4 γιατρούς γι αυτό οι 3 μου είπαν ότι δεν είναι αιτία υπογονιμότητας.

ΑΜΗ δεν έκανα,ο Μαντούδης μου είπε ότι δεν τη χρειάζομαι,εκτιμώντας τη γονιμότητα μου από ωοθυλάκια και ωοθήκες.

Εφόσον η αναπαραγωγική ικανότητα σου όπως τα περιγράφεις έχει μειωθεί,πολύ σωστά σκέφτεσαι,δεδομένου ότι έχεις δοκιμάσει και σπερματεγχύσεις κι έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια να μείνεις έγκυος φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω παντως για το μονο πραγμα που μετανοιωσα ειναι που αφησα δυο χρονια να περασουν ετσι,επειδη νομιζα οτι ειχα καλο γυναικολογο και με βαση τα λεγομενα του ολα ηταν τελεια!!βεβαια τελος καλο..ολα καλα αλλα δεν ειναι παντα ετσι..κοριτσια καλα κανετε και το ψαχνετε,καλυτερα να βιαζομαστε και να μας λενε υπερβολικες και μακαρι να μη βρισκουμε τιποτα. λυπαμαι αλλα μετα τα 35 η γονιμοτητα πεφτει..σιγουρα υπαρχουν τυχερες που μπορουν να γεννουν μεχρι τα 45 τους!για μενα αυτες ειναι η εξαιρεση..δεν ειναι τυχαιο πως αρκετες γνωστες μου της ιδιας ηλικιας δε μπορουν να συλλαβουν.εγω θα κανω το παιδακι μου με εξωσωματικη και αν μετα μεινω φυσιολογικα(που αυτο ευχομαι) εχει καλος!!ουτε αγχος θα εχω ουτε ψυχολογικα που ειχα πριν μεινω!!δε θα το ρισκαρα για κανενα λογο να περιμενω μπας και μου κατσει!!αν ειστε ανω των 35,κατα τη γνωμη μου παντα,μετα το χρονο,μαξιμουμ,θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ειδικο!!και οπως ειπε η Δ.Δ,οχι για να κανετε εξωσωματικη,αλλα για να δειτε τι φταιει...γιατι μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα...κατι μαλλον φταιει!!και στη τελικη αν χρειαστει να κανετε εξωσωματικη,να τι κανετε αφου εχετε βρει τον γιατρο που σας ταιριαζει!!μη το αφηνετε!και αναφερομαι πλεον στις κοπελες που θελουν ενα παιδακι και θα εκαναν το καλυτερο δυνατο για να το εχουν..θελετε δε θελετε η εξωσωματικη δινει τα μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας και ευτυχως που υπαρχει γιατι πολλες γυναικες δε θα γινονταν ποτε μανες!και αν πατε σε εξωσωματικο και σας δωσει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας με ετ,να ειστε χαρουμενες και να τη κανετε γρηγορα γιατι υπαρχουν γυναικες που τα αφηνουν στη τυχη και μετα ουτε με εξωσωματικη δε μπορουν!!ολα αυτα για να μη παραξηγηθει καμια,ειναι αποψη μου και εμπειρια μου!!σας φιλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Miss SUNSHINE.

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου. Μακαρι . Και εσενα σου ευχομαι 2-3 παιδακια, οσα επιθυμεις.

Και για να σε ενθαρρυνω φιλη μου εμεινε εγκυος στα 38 στο πρωτο και μεχρι τα 43 ειχε κανει αλλα 2 παιδια. Συνολο 3 .

 

Οτι η εξωσωματικη εχει γινει μοδα , ναι εχεις πολυ δικιο.

Και οτι πολλοι γιατροι αμεσως καταφευγουν εκει ειναι σωστο . ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Ποσο πολυ μοιαζει ο τροπος σκεψης σου με το δικο μου στη δικη σου ηλικια.

 

Αυτο ομως που ισχυει ειναι οτι οι εξωσωματικοι ειναι οι πλεον ειδικευμενοι στα αιτια της υπογονιμοτητας των ζευγαριων και ξερουν να αξιολογουν . Οι σωστοι γιατροι επιλεγουν την εξωσωματικη σαν την εσχατη λυση, οταν δεν υπαρχει αλλος τροπος .

Δεν ειπα να απευθυνθει καμια κοπελα σε ειδικο για εξωσωματικη αλλα για διερευνηση. Ειναι οι μονοι που θα μπορεσουν να δωσουν σωστη εξηγηση.

 

 

Οταν πηγα πρωτη φορα στον εξωσωματικο , με μεγαλη προκαταληψη , πολυ διστακτικα με το φοβο οτι θα με βαλει κατευθειαν σε εξωσωματικη , το πρωτο που του ειπα ειναι οτι απευθυνθηκα σε αυτον για να μου εντοπισει την αιτια , σαν εξειδικευμενος στην υπογονιμοτητα και δεν ενδιαφερομαι για εξωσωματικη

Μου απεδειξε πολλες φορες οτι δεν ειναι απο τους γιατρους που βαζει τις γυναικες σε εξωσωματικη κατευθειαν . και με εμενα αλλα και με φιλες μου.

 

Πριν ειχα απευθυνθει και σε εναν αλλο μεγαλογιατρο της Αθηνας μεσω κοινου γνωστου μας , οχι εξωσωματικο , οχι ειδικο σε τετοια θεματα αλλα πολυ καλο . Ειδικο σε καρκινο . Ηθελα να παρω μια αποψη, εαν το ινομυωμα που ειχα ηταν σιγουρα καλοηθες και εαν με εμποδιζε στην συλληψη. Δεν ειχα παει με καμια προκαταληψη οπως με τον πρωτο . Δεν εκανε εξωσωματικες , δεν ειχε οφελος.

Πηγα για αυτη την ερωτηση. Και με εβαλε για κολποσκοπηση, τεστ παπ, και υπερηχο στηθους. Τα δε χρηματα που μου ζητησε ηταν κατευθειαν 300 ευρω. Και φυσικα δεν ειχα μαζι μου τοσα χρηματα. Υπολογιζα αντε 150.

 

Και να σου πω ποιο ηταν τα τραγελαφικο .

 

Ο πρωτος (εξωσωματικος ) βρηκε το σπερμα του αντρα μου Τελειο, Σπερμα Δοτη και μου ειπε οτι πρεπει να ψαξουμε εμενα. Μας ειπε οτι θα επρεπε να ειχα μεινει εγκυος εξ αποστασεως και δεν δικαιολογουνται 3 χρονων προσπαθειες. Μου εκανε ενα προγραμμα γιαυτα που πρεπει να κανουμε . Διαγνωστικη λαπαροσκοπηση και αφαιρεση ινομυωματος, εφοσον ολες οι ορμονικες μου ηταν πολυ καλες. Οταν ακουσα χειρουργειο , περιεγραψα και σε πιο πανω μηνυμα το ΣΟΚ μου. Μου ειπε οτι δεν προχωραω σε τιποτα σπερματεγχυση η εξωσωματικη εαν δεν εντοπισουμε το προβλημα και εαν δεν φτιαξουμε την μητρα. Δεν εχουμε χρονο για πειραματα και αποβολες.

 

Και ο δευτερος οχι εξωσωματικος , ξερεις τι μου ειπε?

Λυπαμαι πολυ αλλα το σπερμα του αντρα σου εχει προβλημα και μονο με εξωσωματικη θα μεινεις εγκυος .

Δεν ηξερε ουτε το σπερμοδιαγραμμα να αξιολογησει.

 

Τελικα ο Θεος μας λυπηθηκε, ισως ηταν και η σχετικα προσφατη σαλπιγγογραφια που βοηθησε και εμεινα εγκυος ακριβως ακριβως πριν την προγραμματισμενη λαπαροσκοπηση .

Το ινομυωμα ομως μου δημιουργησε πολλα προβληματα στην εγκυμοσυνη. Πολλες συσπασεις. Γεννησα προωρα.

Τελος καλα ομως, ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

 

Και να σου πω και το τελευταιο για τον γιατρο της πολης μου που μου ειχε πει οτι ειναι μικρο σχετικα το ινομυωμα και ας το παρακολουθουμε, που οταν το ειχε ακουσει ο εξωσωματικος ειχε φρικαρει τελειως, οπως προανεφερα. και που πηγα σε αυτον στην αρχη της εγκυμοσυνης .

 

Ξερεις τι μου ειπε???

''Ενταξει εισαι εγκυος , ειναι πολυ νωρις ακομα και πρεπει να εισαι πολυ συγκρατημενη γιατι :

Eισαι μεγαλη σε ηλικα και εχεις αυξημενες πιθανοτητες για παλλινδρομη κυηση

Εχεις ενα ινομυωμα και πιθανον να σου προκαλεσει συσπασεις (μεσα επεσε ομως μου το ειπε κατοπιν εορτης )

Eχεις αυξημενες πιθανοτητες για συνδρομο Dawn

Και με το ινομυωμα πως θα κανουμε αμνιοπαρακεντιση? εχεις αυξημενες πιθανοτητες αποβολης.(παλι μεσα επεσε γιατι ειχα φοβερες συσπασεις μετα την αμνιο και απο ενα δευτερο θαυμα δεν απεβαλα)

 

Αυτα μου τα ειπε αυτος που μου ελεγε οτι το ινομυωμα ειναι μικρο, δεν μας ενοχλει και οτι δεν με πηραν και τα χρονια.

 

Εφυγα κλαιγοντας. Μεσα στην στενοχωρεια. Πηρα τηλεφωνο τον εξωσωματικο και απο τοτε γυναικολογος μου, ο οποιος ηταν και ο μοναδικος που μου ειχε μιλησει για αφαιρεση ινομυωματος εγκαιρως ,αλλα ηταν και ο μονος που χαρηκε τοσο πολυ οταν του ανακοινωσα οτι ημουν εγκυος.

Ο μονος που με ενθαρρυνε οτι ολα θα πανε καλα σε ολη την εγκυμοσυνη, το ινομυωμα δεν μου το ανεφερε παλι και το προβλημα με την καισαρικη (γιατι το ινομυωμα βρισκοταν ακριβως στο σημειο της καιασαρικης) δεν μου το σχολιαζε παρολο που το ειχε αρκετο αγχος, οπως καταλαβα εκεινη την στιγμη. .

Οταν γεννησα και το παιδακι μου ηταν διασωληνωμενο πηγαινε και ρωτουσε 2 φορες την ημερα τους νεογνολογους πως παει. Παντα ερχοταν και με ενημερωνε.

 

Σε καταλαβαινω και εγω ετσι φοβομουν τους εξωσωματικους .Μακρυα ελεγα. Εμπορους τους ελεγα.

Αλλα γιατροι ειναι και αυτοι, ανθρωποι με αισθηματα, επιστημονες που εχουν φαει τα χρονια τους στο διαβασμα.

Μπορεις να βρεις εκμεταλλευτες μπορεις να βρεις και καλους..

 

Μακαρι να μεναμε εγκυες ολες οι κοπελες και να μας ηταν αχριαστοι. Μακαρι να μην ειχαμε αναγκη κανεναν γιατρο.

 

Οσο για τον Μαντουδη απο αυτα που εγραψαν οι αλλες κοπελες χωρις να τον γνωριζω, νομιζω οτι το ψαχνει. Απο τιμες μαλλον ειναι τσιμπιμενες τελικα.

 

Επισης εγω βαζω ενα κριτηριο. To site. Οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.

 

Αυτος ειδα οτι στις μεγαλες ηλικιες τα ποσοστα του ηταν μεσα στα νορμαλ. Πολυ χαμηλα δηλαδη. Ομως τα αναφερει. Αυτο δειχνει ενα ηθος και οχι εξαπατηση.

 

Επισης Yπαρχουν site που λενε

''Εδω η καλη προσφορα'' ''Τρεξτε για εξωσωματικη αυτο το μηνα κανουμε εκπτωσεις'' ''Οποια προλαβει''

Ε συγνωμη αυτον το γιατρο δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα.

Αυτοι οι γιατροι φαινονται 2 ωρες μακρυα οτι ειναι εμποροι.

 

Ο Μαντουδης δειχνει μια σοβαροτητα στο site του.

 

Λεμονιά τόνισα αν πρόσεξες ότι ο Μαντούδης είναι ο μόνος εξωσωματικός που επισκέφτηκα οπότε δεν έχω κριτήριο σύγκρισης.Σαν άνθρωπος μάλιστα μου φάνηκε επικοινωνιακός,όχι απρόσωπος,το οποίο μου άρεσε.

Με τη διάγνωση σε συνδυασμό με το οικονομικό βέβαια χαλάστηκα άσχημα, ψάχνοντας μετά και σε άλλους γιατρούς και διασταυρώνοντας

.Και επαναλαμβάνω ότι γιατρός που με τη μία στελνει τις γυναίκες για εξωσωματική ασχέτως ενδείξεων πρέπει να είναι και λίγο ανόητος κι όχι ιδιαίτερα πετυχημένος έτσι δεν είναι?

Ναι είμαστε ευάλωτες αλλά δεν είμαστε και πρόβατα!Διαβάζουμε,ρωτάμε,μαθαίνουμε,συγκρίνουμε.

Εδω να πω ότι στη συνέχεια συμβουλεύτηκα κι άλλο γιατρό ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας,ο οποίος δεν είναι καθαρά εξωσωματικός αλλά ασχολείται και με αυτό το κομμάτι.

Εννοείται ότι καλό είναι οι γυναίκες ν απευθύνονται στο γυναικολόγο μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα,εγώ τις εξετάσεις αυτές τις εκανα στη γιατρό που είχα για πολλά χρόνια και δε διαπίστωσα ότι τις αξιολόγησε λάθος,παρότι δεν είναι ειδική στην υπογονιμότητα.

Η ιστορία σου με συγκινησε,όντως σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο κι ελπίζω να διαβάσω τα ευχάριστα νέα σου σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΗ δεν έκανα,ο Μαντούδης μου είπε ότι δεν τη χρειάζομαι,εκτιμώντας τη γονιμότητα μου από ωοθυλάκια και ωοθήκες.

 

Μέγα λάθος κατα την γνώμη μου! Το ΑΜΗ λέει πολλα δεν υπαρχει ειδικός υπογονιμότητας που δεν κάνει αυτη την εξεταςη. Αλοιμονο αν απο τα οωθυλακια ξέραμε και το ποσα ωαρια έχουμε η αν έχουν πρόβλημα .. Περίεργο και κρίμα γιατι φαίνεται και καλος

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος κατα την γνώμη μου! Το ΑΜΗ λέει πολλα δεν υπαρχει ειδικός υπογονιμότητας που δεν κάνει αυτη την εξεταςη. Αλοιμονο αν απο τα οωθυλακια ξέραμε και το ποσα ωαρια έχουμε η αν έχουν πρόβλημα .. Περίεργο και κρίμα γιατι φαίνεται και καλος

και εγω συμφωνω μαζι σου..εγω την ειχα κανει απο μονη μου πριν παω στον γιατρο,οποτε δεν εχω αποψη..δε μου τη προτεινε ο γυναικολογος που ειχα,η φιλη μου με ζαλισε,που την ειχε πατησει!!για να καταλαβεις οι ορμονολογικες ηταν τελειες..fsh 6..ολα σουπερ!!!κανω την αμη και παιρνω την κρυαδα.. 6,5.το λεω στη φιλη μου και αυτη στην ουσια με επεισε να δω εξωσωματικο..εγω βεβαια ειχα και το ινομυωμα που τελικα ηταν και αυτο λογος υπογονιμοτητας..αυτη η αμη εφιαλτης!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω μαζι σου..εγω την ειχα κανει απο μονη μου πριν παω στον γιατρο,οποτε δεν εχω αποψη..δε μου τη προτεινε ο γυναικολογος που ειχα,η φιλη μου με ζαλισε,που την ειχε πατησει!!για να καταλαβεις οι ορμονολογικες ηταν τελειες..fsh 6..ολα σουπερ!!!κανω την αμη και παιρνω την κρυαδα.. 6,5.το λεω στη φιλη μου και αυτη στην ουσια με επεισε να δω εξωσωματικο..εγω βεβαια ειχα και το ινομυωμα που τελικα ηταν και αυτο λογος υπογονιμοτητας..αυτη η αμη εφιαλτης!!!

 

Και εγω πήρα ακριβως την ίδια κρυαδα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

baby εισαι εγκυος στο δευτερο μωρακι???

 

Ναι πρωτο εξωσωματικη (επίπονη!!) μετα απο χρόνια προσπαθειών και δεύτερο naturally!!!!! :-) έχουν γίνει πολλα μετα απο εξωσωματικές οπότε πάντα υπαρχει ελπίδα!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρωτο εξωσωματικη (επίπονη!!) μετα απο χρόνια προσπαθειών και δεύτερο naturally!!!!! :-) έχουν γίνει πολλα μετα απο εξωσωματικές οπότε πάντα υπαρχει ελπίδα!!! :-)

αχ!!τι ωραια!!και εγω θελωωω μετα τη μπεμπα!!! με το καλο και το δευτερο!εσυ αμη ποσο ειχες??

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω μαζι σου..εγω την ειχα κανει απο μονη μου πριν παω στον γιατρο,οποτε δεν εχω αποψη..δε μου τη προτεινε ο γυναικολογος που ειχα,η φιλη μου με ζαλισε,που την ειχε πατησει!!για να καταλαβεις οι ορμονολογικες ηταν τελειες..fsh 6..ολα σουπερ!!!κανω την αμη και παιρνω την κρυαδα.. 6,5.το λεω στη φιλη μου και αυτη στην ουσια με επεισε να δω εξωσωματικο..εγω βεβαια ειχα και το ινομυωμα που τελικα ηταν και αυτο λογος υπογονιμοτητας..αυτη η αμη εφιαλτης!!!

 

 

Καλημέρα κορίτσια,

Για την ΑΜΗ που λέτε έκλαιγα ένα ολοκληρο καλοκαίρι, το σκέφτομαι και τρελαίνομαι, έχασα από τη ζωή μου όλο το καλοκαίρι του 2013...Κι ας συνέβησαν στη ζωή μου την περασμένη χρονιά όλου του κόσμου τα καλά..Μου τα έσβησε όλα μονομιάς και μου άφησε πολλή πικρία μέσα μου ένα τόσο δα νουμεράκι...0,27...

Διαβάζω όμως από την άλλη κι εσάς με τα θετικά αποτελέσματα, τις εγκυμοσύνες και τα μωράκια σας και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, τώρα που πέρασε ο καιρός και η μεγάαααααλη κρυάδα!

Να σας παν όλα τέλεια, να μεγαλώσετε τις οικογένειές σας με όσα μωράκια επιθυμείτε:-P

Link to comment
Share on other sites

αχ!!τι ωραια!!και εγω θελωωω μετα τη μπεμπα!!! με το καλο και το δευτερο!εσυ αμη ποσο ειχες??

 

Μηδαμινό φιλενάδα!! Πριν 5χρονια είχα 5 και περισυ μετα απο εξωςωματικες και φάρμακα γύρω στα 1..Μια ωοθηκη μονο λειτουργεί και σιγουρα πάω για έμμηνο παύση νωρίς όπως η μάνα μου αλλα βοήθησε ο Θεός άλλαξα αρκετα πραγματα σε διατροφή κλπ και μας ήρθε το θαύμα!!

 

Ολα να σου πανε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος κατα την γνώμη μου! Το ΑΜΗ λέει πολλα δεν υπαρχει ειδικός υπογονιμότητας που δεν κάνει αυτη την εξεταςη. Αλοιμονο αν απο τα οωθυλακια ξέραμε και το ποσα ωαρια έχουμε η αν έχουν πρόβλημα .. Περίεργο και κρίμα γιατι φαίνεται και καλος

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι σημαντική εξέταση. Και εμένα οι ωοθήκες μου φαίνονται και είναι τέλειες και ο Μαντούδης είχε προβλέψει ότι θα έχω πολύ καλή ΑΜΗ, όμως μου την έδωσε κανονικά να την κάνω. Και φυσικά έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του γιατί ήμουν στην κατηγορία άριστη. Εμείς στην ουσία έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα, αφού διορθώσαμε και τη μήτρα. Είναι κακής ποιότητας και μερικά δείγματα έδειχναν ότι ακόμα και αν έφτανε στο ωάριο δεν το τρύπαγε, οπότε γι'αυτό κάναμε μικρογονιμοποίηση και όχι απλή IVF.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Για την ΑΜΗ που λέτε έκλαιγα ένα ολοκληρο καλοκαίρι, το σκέφτομαι και τρελαίνομαι, έχασα από τη ζωή μου όλο το καλοκαίρι του 2013...Κι ας συνέβησαν στη ζωή μου την περασμένη χρονιά όλου του κόσμου τα καλά..Μου τα έσβησε όλα μονομιάς και μου άφησε πολλή πικρία μέσα μου ένα τόσο δα νουμεράκι...0,27...

Διαβάζω όμως από την άλλη κι εσάς με τα θετικά αποτελέσματα, τις εγκυμοσύνες και τα μωράκια σας και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, τώρα που πέρασε ο καιρός και η μεγάαααααλη κρυάδα!

Να σας παν όλα τέλεια, να μεγαλώσετε τις οικογένειές σας με όσα μωράκια επιθυμείτε:-P

 

 

Εύχομαι από καρδιάς όλα να σου πάνε καλά και σύντομα να έχεις στην κοιλίτσα σου ένα γερό σποράκι. Και να σου πω να είσαι χαλαρή και αισιόδοξη. Άλλωστε αν δεν είχαμε προβλήματα δε θα χρειαζόμασταν τους ειδικούς θα πιάναμε και μόνες μας.

Εγώ όταν κατάλαβα ότι πρέπει να κάνουμε εξωσωματική μετά το πρώτο μεγάλο σοκ απλά άρχισα να ευγνωμονώ που έχει προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ γιατί αλλιώς ίσως να μην είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι σημαντική εξέταση. Και εμένα οι ωοθήκες μου φαίνονται και είναι τέλειες και ο Μαντούδης είχε προβλέψει ότι θα έχω πολύ καλή ΑΜΗ, όμως μου την έδωσε κανονικά να την κάνω. Και φυσικά έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του γιατί ήμουν στην κατηγορία άριστη. Εμείς στην ουσία έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα, αφού διορθώσαμε και τη μήτρα. Είναι κακής ποιότητας και μερικά δείγματα έδειχναν ότι ακόμα και αν έφτανε στο ωάριο δεν το τρύπαγε, οπότε γι'αυτό κάναμε μικρογονιμοποίηση και όχι απλή IVF.

 

Μπράβο!!! Πέτυχε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Για την ΑΜΗ που λέτε έκλαιγα ένα ολοκληρο καλοκαίρι, το σκέφτομαι και τρελαίνομαι, έχασα από τη ζωή μου όλο το καλοκαίρι του 2013...Κι ας συνέβησαν στη ζωή μου την περασμένη χρονιά όλου του κόσμου τα καλά..Μου τα έσβησε όλα μονομιάς και μου άφησε πολλή πικρία μέσα μου ένα τόσο δα νουμεράκι...0,27...

Διαβάζω όμως από την άλλη κι εσάς με τα θετικά αποτελέσματα, τις εγκυμοσύνες και τα μωράκια σας και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, τώρα που πέρασε ο καιρός και η μεγάαααααλη κρυάδα!

Να σας παν όλα τέλεια, να μεγαλώσετε τις οικογένειές σας με όσα μωράκια επιθυμείτε:-P

 

Ολα να σου πανε τέλεια!! Μην απογοητεύσει! Ενα ωαριακι θέλεις μονο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...