Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική Μαντούδης


Recommended Posts

Όταν πάμε σε έναν γιατρό υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να έχουμε στο νου μας. Συνήθως για να φτάσουμε σε έναν ειδικό, σημαίνει πως έχουμε περάσει ήδη από σαράντα κύματα και είμαστε ήδη ταλαιπωρημένες. Οι απογοητεύσεις μας και οι αλληλοσυγκρουόμενες πληροφορίες που έχουμε εισπράξει μας αναστατώνουν και μας προκαλούν -δικαίως- σύγχυση. Πώς λοιπόν θα είμαστε σίγουρες πως δεν επηρεάζεται η κρίση μας θετικά ή αρνητικά για τον επόμενο που θα δούμε; Πώς θα εξασφαλίσουμε την όσο πιο "αντικειμενική" κρίση; Γιατί, ας μην ξεχνάμε πως όταν είμαστε τσιτωμένες, όλα μας φαίνονται στραβά κι ανάποδα και το χειρότερο είναι πως βεβιασμένα ερμηνεύουμε τα πιθανά κίνητρα -τα οποία όμως δεν έχουν πραγματικό αντίκρισμα.Μπορούμε έτσι να απορρίψουμε άθελά μας ανθρώπους με καλό δυναμικό και ουσιαστικά να χάσουμε ακόμα περισσότερο χρόνο με μεγάλο ψυχολογικό κόστος.

 

Όταν ξεκινάμε την αναζήτηση το μόνο που γνωρίζουμε είναι το άγχος μας και η ανησυχία μας. Παράλληλα δεν ξέρουμε τεχνικά σχεδόν τίποτα, ούτε ποιες πληροφορίες χρειάζονται να αναφερθούν, οι οποίες μπορούν να αξιολογηθούν από το γιατρό. Κάποια πράγματα μοιάζουν εντελώς άσχετα με το θέμα ενώ στην πραγματικότητα είναι εντελώς σημαντικά.

 

Όσο ερχόμαστε σε επαφή με τους γιατρούς, τόσο αναγκαζόμαστε να το ψάχνουμε και εξοικειωνόμαστε με την ορολογία και τις χρήσιμες πληροφορίες. Έπειτα βρισκόμαστε χαμένες σε πολλές και συχνά αντίθετες μεταξύ τους πληροφορίες ή διαγνώσεις ή αντιμετωπίσεις.

 

Αν εναποθέσουμε τις ελπίδες μας κάπου, τότε κλείνουμε τα μάτια και ευχόμαστε να πάνε καλά τα πράγματα, αλλά δεν είμαστε προετοιμασμένες για την αποτυχία. Όταν κάποιος μας πει 30% επιτυχία, δε βλέπουμε πως είναι πιο πιθανό να ... αποτύχει παρά να πετύχει. Είναι η φύση του ανθρώπου τέτοια που ελπίζει.

 

Κάτω από αυτές τις συνθήκες περιμένουμε πως κάποιος θα μας πάρει από το χέρι και θα μας νταντέψει. Νομίζουμε πως θα μαντέψει τη σκέψη ή την ανησυχία μας. Πως θα γίνει μάγος-θεός κτλ... και έτσι συχνά ξεχνάμε να επικοινωνήσουμε αυτά που σκεφτόμαστε μαζί τους. Ξεχνάμε να ρωτήσουμε διευκρινήσεις. Κάποιες φορές άλλο σκεφτόμαστε και άλλο ρωτάμε χωρίς καν να το καταλάβουμε.

 

 

Γι' αυτό το λόγο θα ήθελα να μαζέψουμε κάποιες ερωτήσεις-διευκρινήσεις που θα παίζουν το ρόλο του "κλειδιού" για να μην υπάρχουν παρανοήσεις προς οποιονδήποτε επαγγελματία υγείας. Είτε της εξωσωματικής ή αργότερα μαιευτήρα ή παιδίατρο ή κτλ...

 

-Αναφέρουμε όλες τις εξετάσεις που έχουμε κάνει.

-Εκφράζουμε όλες τις ανησυχίες μας ακόμα κι αν μας τις έχει δημιουργήσει άλλος γιατρός.

-Αν κάτι ξεχάσουμε, παίρνουμε τηλέφωνο, επικοινωνούμε και το ρωτάμε.

-Αν κάτι δε μας αρέσει το λέμε. Αν νιώθουμε άβολα για κάτι επίσης το λέμε. Αρκετά πράγματα είναι διαφορετικά για τον καθένα και άλλον τον ενοχλούν ενώ άλλος δε δίνει σημασία. Συνήθως όμως με μικρές κινήσεις μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες μας. Όμως πρέπει να τις εκφράσουμε πρώτα. Από το πού βρίσκεται το χαρτί στο μπάνιο... έως το γιατί υπήρχε ή όχι κάποιος συνέχεια δίπλα μου κτλ...

-Αν θέλουμε έξτρα ψυχολογική υποστήριξη. Αν παρέχεται, με ποια μορφή, πιθανό κόστος κτλ

 

Δείχνουμε στο προσωπικό τι περιμένουμε από αυτούς. Δηλαδή, κάποιοι θέλουν επεξηγήσεις πριν κάνουν κάτι. Άλλοι δε θέλουν να ξέρουν πολλά τεχνικά γιατί αναστατώνονται από τις πληροφορίες και προτιμούν να αφεθούν στην κρίση του γιατρού και του προσωπικού. Όσο εκφράζουμε τις προτιμήσεις μας, τόσο πιο πιθανό είναι οι παροχές να προσαρμόζονται καταλληλότερα προς τα γούστα μας. (π.χ. εγώ ήθελα περισσότερες πληροφορίες όχι μόνο στο τεχνικό κομμάτι, αλλά και γενικότερες πληροφορίες λειτουργιών του οργανισμού. Ήταν ας πούμε η παραξενιά μου. Δεν είχαν όλοι οι γιατροί αυτή την όρεξη να καλύψουν αυτή την ανάγκη. Δεν έπαψα όμως να την εκφράζω έως ότου να βρω αυτόν που θα την καλύψει).

 

 

Οικονομικό μέρος:

Ρωτάμε πόσο κοστίζει η διαδικασία. Εκεί συνήθως παραλαμβάνουμε τιμές που αφορούν ένα μέρος της διαδικασίας και όχι του συνόλου. (π.χ. γιατρός)

Μετά την απάντηση, επιμένουμε πόσο θα κοστίζει η διαδικασία συνολικά σε εμάς σε όλους τους τομείς και να αναφερθούν οι τομείς που εμπλέκονται. (π.χ. νοσηλεία, εξετάσεις, φάρμακα, προσωπικό κτλ)

Πολύ πιθανό για το οικονομικό μέρος να μας παραπέμψουν σε άλλο πρόσωπο και να μην απαντήσει ο γιατρός συνήθως για καλύτερη διαχείριση του χρόνου και πιο σωστή ενημέρωση ανάλογα με την ύπαρξη ή όχι ασφάλειας κτλ. Σε ΚΑΘΕ περίπτωση όμως, ότι κι αν μας πουν για τη δική μας περίπτωση, ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ και το συζητάμε με το γιατρό! Ζητάμε εξηγήσεις και διευκρινήσεις ειδικά όταν κάτι "δε μας αρέσει" ή μας φαίνεται πολύ ή .... (οτιδήποτε)...

 

Συζητάμε το θέμα της ασφάλειας. Σίγουρα αν υπάρχει ιδιωτική ασφάλιση οι τιμές είναι διαφορετικές από αυτές που καλύπτει ένα δημόσιο ταμείο ή αν δεν έχουμε κάποια ασφάλιση. Στην περίπτωση της ιδιωτικής σαφώς θα είναι αυξημένες οι τιμές αλλά ΔΕΝ τις πληρώνουμε εμείς! Επομένως... θα ήταν άτοπο να ισχυριστεί κάποιος πως πλήρωσε ακριβά μια διαδικασία η οποία στην πραγματικότητα δεν του στοίχισε τίποτα (ή του στοίχισε πολύ πολύ λιγότερο).

 

 

 

-Ακόμα κι αν βρούμε κάποιον που να μας κάνει στα "γούστα", εξακολουθούμε να ρωτάμε ή να ερχόμαστε σε επαφή και με άλλους, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να πούμε πως πιστεύουμε πως μας καλύπτει και πως μπορούμε να κάνουμε μια δοκιμή μαζί του.

-Όσο εμπιστοσύνη κι αν αισθανόμαστε, λέμε ΟΛΑ όσα μας ανησυχούν ή δε μας αρέσουν.

-Αν στο τέλος κάτι δε μας αρέσει... δεν περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει κι αν τελικά είχαμε δίκιο για τους δισταγμούς μας ή όχι... Απλά φεύγουμε προς αναζήτηση άλλου. Γιατί όταν κάτι μας "τρώει", τότε όλα θα μας φταίνε και η άσχημη διάθεσή μας, ίσως παίζει κι αυτή το ρόλο της στην αύξηση του άγχους μας, στην αμυντική/επιθετική στάση που θα κρατάμε απέναντι στο προσωπικό και στο τέλος στην ψυχολογία μας για την όλη μας προσπάθεια.

 

 

Κάπως έτσι το χειρίστηκα προσωπικά εκείνα τα χρόνια. Όταν έμαθα να κάνω τις σωστές ερωτήσεις, όταν έμαθα να εκφράζω αυτό που σκεφτόμουν ακόμα κι αν αισθανόμουν κάπως άβολα στην αρχή -μισή ντροπή δική μου, μισή δική τους που λέει και ο λαός- τότε παραλάμβανα βελτιστοποιημένες υπηρεσίες σε γυναικολόγους, μαιευτήρες, εξωσωματικούς, παιδιάτρους, κτλ κτλ

 

 

 

Επικοινωνία. Μεγάλο κλειδί που βοηθά στην προσπάθεια της κάθε μίας μας.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 267
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

baby cute για να μαθαίνουμε και εμείς (σοβαρά το λέω) που έκανες εξωσωματική; Πως είναι τα πράγματα εκεί; Δηλαδή ποια είναι η διαδικασία; Υπάρχει εκεί κάποιος τρόπος πιστοποιήσεως των ποσοστών των κέντρων; και αν ναι πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

baby cute για να μαθαίνουμε και εμείς (σοβαρά το λέω) που έκανες εξωσωματική; Πως είναι τα πράγματα εκεί; Δηλαδή ποια είναι η διαδικασία; Υπάρχει εκεί κάποιος τρόπος πιστοποιήσεως των ποσοστών των κέντρων; και αν ναι πως γίνεται;

 

Έκανα Αγγλία, ναι υπάρχει το hfea

http://www.hfea.gov.uk/fertility.html που τους ελέγχει όλους, εχει στατιστικά πόσες επιτυχίες είχανε, μέχρι και πόσες "live births" έναντι απλού θετικού αποτεσματος

Εγω πήγα στο Νο1 αλλα μιλάμε για πολλά λεφτά ακριβώς επειδή οι επιτυχίες τους ειναι τεράστιες (μεγάλη διάφορα απο Νο2). Εχει γυναίκες απο όλο τον κόσμο , εχω δει ενα σωρό Ελληνίδες εκεί!

Αλλα ξέρω γνωστή μου που έκανε εξωσωματική εκεί την ίδια εποχή με μένα, έσκασε είκοσι χιλιαρικα και τζίφος.... Οποτε μην σκατε για κανενα! Δείτε τι ειναι καλύτερο για σας!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Αγγλία, ναι υπάρχει το hfea

http://www.hfea.gov.uk/fertility.html που τους ελέγχει όλους, εχει στατιστικά πόσες επιτυχίες είχανε, μέχρι και πόσες "live births" έναντι απλού θετικού αποτεσματος

Εγω πήγα στο Νο1 αλλα μιλάμε για πολλά λεφτά ακριβώς επειδή οι επιτυχίες τους ειναι τεράστιες (μεγάλη διάφορα απο Νο2). Εχει γυναίκες απο όλο τον κόσμο , εχω δει ενα σωρό Ελληνίδες εκεί!

Αλλα ξέρω γνωστή μου που έκανε εξωσωματική εκεί την ίδια εποχή με μένα, έσκασε είκοσι χιλιαρικα και τζίφος.... Οποτε μην σκατε για κανενα! Δείτε τι ειναι καλύτερο για σας!

 

Πολύ ενδιαφέρουσα παράμετρος αυτη.

Οντως θα ηταν πολύ χρήσιμο αν δημιουργούνταν και στην Ελλάδα ανεξάρτητη αρχή επίβλεψης των κέντρων εξωσωματικής!

Αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω για το κοντινό μέλλον.

Πόσο υποανάπτυκτοι είμαστε ακόμα σε τόσα πολλά θέματα...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

Διάβασα κάποια σχόλιά σας για το serum....Έριξα μια γρήγορη ματιά στο site τους απλά επειδή είναι η πρώτη φορά που το ακούω, γνωρίζει μήπως κάποια κοπέλα αν οι τιμές τους κυμαίνονται σε νορμάλ επίπεδα γενικότερα, είτε για εξωσωματική είτε για μια απλή επίσκεψη για ενημέρωση και πληροφορίες?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας

Το παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

το θέμα είναι πλέον ανοιχτό / έχει ξεκλειδωθεί..

 

Δημοσιεύσεις που περιείχαν δυσφημιστικά - διαφημιστικά σχόλια , προσωπικές διαμάχες σχολιασμό διαχείριση και εκτός θέματος δημοσιεύσεις , έχουν μεταφερθεί

 

ευχαριστούμε για την κατανόηση

από τη διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επειδή ξαναμπήκα μετά από καιρό, ήθελα μόνο να αναφέρω τη συνέχεια της δικής μου εμπειρίας. Θυμίζω ότι έμεινα έγκυος στην πρώτη προσπάθεια με δίδυμα. Η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης έγινε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα από συνεργάτη του Μαντούδη (Κολέσκας) και έμεινα γενικά πολύ ευχαριστημένη. Ο Μαντούδης εμφανιζόταν για να τα πούμε και κυρίως όταν υπήρχε κάποιο θέμα προς συζήτηση.

Γέννησα λίγο πρόωρα με τον ίδιο τον Μαντούδη τις κόρες μου με καισαρική τομή, αν και προσωπικά ήθελα φυσιολογικό τοκετό. Η θέση της "μικρής" μου ήταν εγκάρσια και δεν θέλησε να αναλάβουμε το -μικρό, όπως μου είχε πει και ο ίδιος- ρίσκο. Στα συν ωστόσο, ότι η μαία ζήτησε να μου κάνουν υπέρηχο πριν μπω στο χειρουργείο για να επιβεβαιώσουμε τη θέση των μωρών, μήπως έχει αλλάξει κάτι (εγώ η τρελή έλεγα ότι το ένιωθα ότι είχε αλλάξει θέση το μωρό). Μετά πήρε τηλέφωνο το γιατρό και τότε αποφασίσαμε οριστικά την καισαρική. Τα κορίτσια μου τώρα είναι ενός έτους.

Να αναφέρω επίσης ότι στις γνωστές μου που μου είχαν συστήσει το Γέννημα, ο Μαντούδης είχε ένα σερί πετυχημένων πρώτων προσπαθειών που δυστυχώς έσπασε μετά από μένα, αλλά ελπίζω η επόμενη γνωστή μας να τα καταφέρει σύντομα!

Και τέλος να πω κάτι που δεν αφορά στην εξωσωματική αλλά νομίζω βοηθάει γιανα σχηματίσει κανείς γνώμη. Σχετικά πρόσφατα, σε έλεγχο ρουτίνας στο Γέννημα ανακαλύψαμε κάτι που στην πορεία αποδείχθηκε αρχόμενη κακοήθεια. Ο Μαντούδης και η κα Κουτσογιώργου ήταν δίπλα μου από την αρχή και φρόντισαν να με στείλουν σε έναν από τους καλύτερους στη συγκεκριμένη εξειδίκευση γιατρούς. Μετά το χειρουργείο νόμιζα ότι είχα δει το Μαντούδη στον ύπνο μου να με παρηγορεί, αλλά τελικά δεν ήταν όνειρο. Μπήκε και ο ίδιος στο χειρουργείο και όντως ήταν αυτός που μου κράταγε το χέρι στην ανάνηψη. Το βράδυ της ίδιας μέρας με πήρε τηλέφωνο στο δωμάτιο για να δει πως νιώθω και να με καθησυχάσει ότι όλα πήγαν καλά. (Σε αντιδιαστολή εγώ έψαχνα στο τηλέφωνο το γιατρό που με χειρούργησε μπας και τον ρωτήσω κάτι!)

Γενικά οφείλω να παραδεχτώ ότι ο Μαντούδης (και η ομάδα του) ήταν πάντα κοντά μου, κάπου εκεί γύρω όταν τα πράγματα πηγαιναν καλά και παρών όταν τον χρειαζόμουν πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από τον κ. Μαντούδη

Στο πρώτο ραντεβού, αφού περίμενα αρκετές ώρες σε κανονικό ραντεβού (όχι έκτακτο), ένα πολύ μεγάλο μέρος του χρόνου το αναλώσαμε στο τι δουλεία κάνουμε εγώ και ο σύζυγός μου και πόσο κακός ήταν ο γιατρός που είχα πάει προηγουμένως. Με το θέμα μου ασχολήθηκε λιγότερο. Επειδή είχα μια γνωστή η οποία είχε επιτυχημένη προσπάθεια στον κ. Μαντουδη και επέμενε ότι είναι καλός δυστυχώς συνέχισα. Αυτά που έχω να πω είναι ότι δεν είχα ενημέρωση για συγκεκριμένο θέμα (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα αποκαλύψω προσωπικά θέματα). Μου ζήτησε 2000 ευρώ για να κάνω υστεροσκόπηση σε συγκεκριμένο νοσοκομείο ή 900 αν κάνω υστεροσκόπηση στο κέντρο του. Και γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένη όχι λόγω αποτυχίας άλλα λόγω αντιμετώπισης. Δεν ήταν πάντα διαθέσιμος όταν είχα απορίες ή όταν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Η συμπεριφορά του ήταν όχι φιλική για να το θέσω ευγενικά. Ελπίζω να μπορούμε να γράφουμε και αρνητικές εμπειρίες από κάποιο γιατρό και όχι μόνο θετικά. Και να μπορούμε να δίνουμε όσα προσωπικά στοιχεία θέλουμε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Στο Μαντούδη έκανα κι εγώ τη πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Μου πρότεινε λόγω ηλικίας και καλών εμβρύων να βάλω 1 έμβρυο το οποίο κατέληξε και σε εγκυμοσύνη η αποία δυστυχώς δεν πήγε καλά για άλλους λόγους στη συνέχεια.Γενικότερα έχω πολύ καλές εντυπώσεις και από το κέντρο και από τον ίδιο και πρέπει να πω ότι στο πρόβλημα της εγκυμοσύνης μου ενδιαφέρθηκε παρ΄όλο που δεν ήταν ο γυναικολόγος που με παρακολούθησε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Μονο καλα λογια εχω να πω για τον Κ. Μαντουδη. Μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες σε δημοσιο νοσοκομειο τρεις σπερματεγχυσεις και αμετρητες επιςκεψεις σε γιατρους,επιλεξαμε μετα απο προτροπη γνωστου μας παιδιατρου να κλεισουμε ενα πρωτο ραντεβου στο γεννημα. Με το τελος του πρωτου ραντεβου ημασταν βεβαιοι οτι η επομενη προσπαθεια μας για το πολυποθητο μωρακι μας θα ηταν στον γιατρο αυτον. Ηρεμος, φιλικος, απαντουσε σε ολες μας τις ερωτησεις αποριες, εκατσε μαζι μας περιπου 45 λεπτα, και μετα ανελαβε η μαια που αφου κι αυτη μας απανταγε στα παντα για καμια ωρα (πραγματικα ολο το προσωπικο γνωστες του αντικειμενου και επαγγελματιες). Για να μην σας κουραζω μετα απο τον γραφειοκρατικο γολγοθα τις επιτροπης για την εγκριση των φαρμακων, σημερα εκανα ωοληψια και μου πηρε εφτα ωαρια. Εμβρυομεταφορα την Δευτερα και προσευχομαι στις δεκαπεντα του μηνα να δω με τον αντρουλη μου μια τεραστια χωριακη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Μονο καλα λογια εχω να πω για τον Κ. Μαντουδη. Μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες σε δημοσιο νοσοκομειο τρεις σπερματεγχυσεις και αμετρητες επιςκεψεις σε γιατρους,επιλεξαμε μετα απο προτροπη γνωστου μας παιδιατρου να κλεισουμε ενα πρωτο ραντεβου στο γεννημα. Με το τελος του πρωτου ραντεβου ημασταν βεβαιοι οτι η επομενη προσπαθεια μας για το πολυποθητο μωρακι μας θα ηταν στον γιατρο αυτον. Ηρεμος, φιλικος, απαντουσε σε ολες μας τις ερωτησεις αποριες, εκατσε μαζι μας περιπου 45 λεπτα, και μετα ανελαβε η μαια που αφου κι αυτη μας απανταγε στα παντα για καμια ωρα (πραγματικα ολο το προσωπικο γνωστες του αντικειμενου και επαγγελματιες). Για να μην σας κουραζω μετα απο τον γραφειοκρατικο γολγοθα τις επιτροπης για την εγκριση των φαρμακων, σημερα εκανα ωοληψια και μου πηρε εφτα ωαρια. Εμβρυομεταφορα την Δευτερα και προσευχομαι στις δεκαπεντα του μηνα να δω με τον αντρουλη μου μια τεραστια χωριακη!!!

 

Elenaki μου καλη επιτυχια, ευχομαι μια τεραστια χοριακη! Εχουμε τον ιδιο γιατρο....! Δυστυχως εγω πηρα αρνητικη χοριακη προχθες,αλλα δε νομιζω οτι ο γιατρος εφταιξε πουθενα, νομιζω εκανε το καλυτερο αλλα δεν ειναι Θεος, ειναι κ ο παραγοντας τυχη....!Συνεχιζω μαζι του για την επομενη κ ελπιζω να ειναι τυχερη! Εισαι σε καλα χερια,να μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Elenaki μου καλη επιτυχια, ευχομαι μια τεραστια χοριακη! Εχουμε τον ιδιο γιατρο....! Δυστυχως εγω πηρα αρνητικη χοριακη προχθες,αλλα δε νομιζω οτι ο γιατρος εφταιξε πουθενα, νομιζω εκανε το καλυτερο αλλα δεν ειναι Θεος, ειναι κ ο παραγοντας τυχη....!Συνεχιζω μαζι του για την επομενη κ ελπιζω να ειναι τυχερη! Εισαι σε καλα χερια,να μην αγχωνεσαι!

 

Αχ αυτος ο παραγοντας τυχη ειναι που μας τα χαλαει. Ευχομαι ολοψυχα η επομενη να ειναι η τελευταια και μετα απο εννεα μηνες να ακουσεις ενα γλυκο κλαματακι απο το μωρακι σου. Εμεις εχουμε θεμα με το σπερμα του αντρα μου, λιγα σπερματοζωαρια και αργα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα

 

Εμεις στην πρωτη μας εξωσωματικη πηραμε ενα ωαριο και ειχαμε αρνητικη χοριακη..Στην επομενη προσπαθεια πηραμε το ωαριο του φυσικου κυκλου και θετικη χοριακη..Παρολο που ο γιατρος δεν ηθελε να στεναχωρηθω απο τυχον απογοητευση απο τον φυσικο με ακολουθησε στην αποφαση μου και πετυχαμε..Εκτιμησα επισης οτι χωρις να μου χαιδευει τα αυτια οποτε επεφτα ηξερε να με ενθαρυννει...Θα τον συστηνα σιγουρα για εξωσωματικη...

Θα ηθελα να ρωτησω οσες κοπελες γεννησαν με τον Κο Μαντουδη αν υποστηριζει τον φυσιολογικο τοκετο και ποια ηταν η εμπειρια της γεννας μαζι του.

Ενω οταν ειχα παει σκεφτομουνα να παω σε δημοσιο για γεννα αν ολα πηγαιναν καλα και του το ειχα πει ...Εμεινα ομως πολυ ευχαριστημενη απο το κεντρο και τη συμπεριφορα ολων και σκεφτομαι να προχωρησουμε και στη γεννα μαζι..οποτε θα με ενδιεφεραν εμπειριες απο τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και της γεννας..Δυστυχως λογω Αυγουστου και συγκυριων δεν εχω καταφερει να τον δω στα τελευταια μου ραντεβου ..την επομενη σιγουρα θα ρωτησω και τον ιδιο...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο έχει μεγαλώσει αρκετά από τότε που το είχα αφήσει. Τώρα πλέον έχει και συνεργάτες οι οποίοι παρακολουθούν από κοντά όλη την πορεία της εγκυμοσύνης. Έχει σαφώς την εποπτεία της πορείας. Αν κάτι θέλεις, δεν αρνείται ποτέ να εξηγήσει και φυσικά έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο σε όλα.

 

Οι συνεργάτες του είναι αξιολογότατοι. Κι εγώ κάποια φίλη μου που γέννησε εκει πρόσφατα είχαμε τις καλύτερες εμπειρίες. Εγώ δυστυχώς είμαι με κτ λόγω ιστορικού. Η φίλη μου όμως γέννησε με φτ. Κι εγώ κι εκείνες είμαστε ευχαριστημένες.

 

Τι να περιμένεις:

- Μαία η οποία θα είναι κοντά σου για όλα. Από τα πιο απλά έως τα πιο δύσκολα. Από θέματα προετοιμασίας, ανησυχιών, συμπληρωμάτων διατροφής (σίδηρος, ασβέστιο κτλ) έως στήριξη για τα πάντα. Από την εγκυμοσύνη έως και τον θηλασμο και για όσο καιρό τις χρειάζεσαι. Επίσης απαντάνε σε οποιαδήποτε ώρα του 24ώρου και εργάζονται ασταμάτητα. Είναι φιλικές προς το θηλασμό και ιδιαιτέρως υποστηρικτικές.

- Συνεργαζόμενο γιατρο που να έχει 100% την εποπτεία εξετάσεων, συμβουλές, συνταγογράφηση.

- Τον ίδιο που συντονίζει τους πάντες και έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο.

- Τους μεγάλους υπερήχους δεν τους κάνει στο κέντρο αλλά πηγαίνεις σε πιστοποιημένους γιατρούς.

 

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα. Αν θέλεις να εξηγήσω κάτι περισσότερο, πες μου...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα !!! Σύμφωνω επ ακριβώς με την alkyon για όσα έγραψε για τον κύριο Μαντούδη !! Εγω γέννησα 2 παιδια μαζί του με φυσιολογικό τοκετό . Κ μάλιστα ερχόμουν από επαρχία ενώ η πόλη μου διαθέτει πανεπιστημιακο νοσοκομειο . Τον είχα γιατρό οταν ζούσα Αθηνα κ τον κράτησα . Θυμάμαι που μου ειχε πει : εγω δεν πρόκειται να σε φέρω απο μακριά κ να σου κάνω καισαρικη , το θεωρώ ανέντιμο , πρεπει να συντρέχει σοβαρός λόγος για να σου κάνω . Ειναι τοσο ήρεμος κατα την διαρκείας της γέννας κ σε ηρεμεί κ σένα . Εγω κ 10 παίδια να κάνω ακόμα δεν τον αλλάζω ! Επίσης όπως είπε κ η alkyon οι μαίες ειναι πολύ καλες κ ειναι συνέχεια δίπλα σου κατα την διαρκείας του τοκετού . Μεχρι κ μπάλα Pilates μου έφεραν για να κάθομαι κ να αντέχω τις συσπασεις που ερχόταν απανωτές η μια μετα την άλλη . Εμένα ειναι κ ο αντρας μου fun μαντουδη κ δεν θα με άφηνε να παω να γεννήσω σε άλλον γιατρό . Τέλος κ εγω να πω οτι οι συνεργάτες του ειναι κ αυτοί πολύ καλοι . Κ οι εμπειρίες μου ειναι πρόσφατες γιατι γέννησα μαζί του το 14 κ το 16 .

Link to comment
Share on other sites

Aχ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Τωρα τις ειδα και τις δυο...

Ειμαι πολυ χαρουμενη που ξερετε περιπτωσεις που γεννησαν φυσιολογικα...

Καταλαβαινω οτι αν συντρεχει λιγος μπορει να μην ειναι αυτος ο τροπος που θα γεννησω αλλα θελω να το εχω στις επιλογες μου...

Ναι κι εμεις πλεον το πηραμε αποφαση οτι θελουμε να παμε μεχρι τελος μαζι του....αλλα θα τον δουμε μετα την αυχενικη πλεον...

Gioulina σου στελνω κι ενα πμ να σε ρωτησω κατι που εισαι πιο προσφατη,..:wink:

preg.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Μόνο το δωμάτιο δε μοιραστήκαμε gioulina ! (Η φίλη που σας έλεγα.... )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...