Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση θηλασμού μόνο το βράδυ


Recommended Posts

Αισίως σε λίγο καιρό θα συμπληρώσουμε 12 μήνες αποκλειστικού θηλασμού.

Τον τελευταίο καιρό ο μικρός μου θηλάζει 1-2 φορές το βράδυ έως νωρίς το πρωί (κοιμόμαστε και μαζί να σημειώσω!!!), οπότε το πρωί που φεύγω για τη δουλειά δεν θηλάζει καθόλου.

Έχω δοκιμάσει δηλαδή και δεν θέλει.

Ή είναι χορτασμένος ή αναστατωμένος που έχουμε σηκωθεί όλοι και μας βλέπει που ετοιμαζόμαστε να φύγουμε.

Μάλλον το δεύτερο... γιατί απ' ότι μας λέει η μαμά μου που τον κρατάει, σε κανένα μισάωρο αρχίζει τη γκρίνια και μάλλον είναι από πείνα, γιατί αναγκάζεται να του δίνει τα φρούτα από τις 9 το πρωί ... τα οποία τρώει με μανία!!!

Σκεφτόμουν λοιπόν τώρα που πλησιάζουμε το χρόνο, να αρχίσω να του δίνω σιγά-σιγά και ξένο γάλα, να πίνει το παιδί το πρωί που φεύγω με την ησυχία του και να μην βασανίζεται.

Θα ήθελα όμως το βράδυ να συνεχίσω να τον θηλάζω γιατί και το θέλω και εφόσον κοιμόμαστε μαζί, έτσι καταφέρνω να τον ηρεμώ όταν είναι αναστατωμένος και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

 

Είναι δυνατόν να δουλέψει όμως κάτι τέτοιο?

Θα συνεχίσει το στήθος να έχει γάλα μόνο με 1-2 θηλασμούς απόγευμα έως βράδυ?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αισίως σε λίγο καιρό θα συμπληρώσουμε 12 μήνες αποκλειστικού θηλασμού.

Τον τελευταίο καιρό ο μικρός μου θηλάζει 1-2 φορές το βράδυ έως νωρίς το πρωί (κοιμόμαστε και μαζί να σημειώσω!!!), οπότε το πρωί που φεύγω για τη δουλειά δεν θηλάζει καθόλου.

Έχω δοκιμάσει δηλαδή και δεν θέλει.

Ή είναι χορτασμένος ή αναστατωμένος που έχουμε σηκωθεί όλοι και μας βλέπει που ετοιμαζόμαστε να φύγουμε.

Μάλλον το δεύτερο... γιατί απ' ότι μας λέει η μαμά μου που τον κρατάει, σε κανένα μισάωρο αρχίζει τη γκρίνια και μάλλον είναι από πείνα, γιατί αναγκάζεται να του δίνει τα φρούτα από τις 9 το πρωί ... τα οποία τρώει με μανία!!!

Σκεφτόμουν λοιπόν τώρα που πλησιάζουμε το χρόνο, να αρχίσω να του δίνω σιγά-σιγά και ξένο γάλα, να πίνει το παιδί το πρωί που φεύγω με την ησυχία του και να μην βασανίζεται.

Θα ήθελα όμως το βράδυ να συνεχίσω να τον θηλάζω γιατί και το θέλω και εφόσον κοιμόμαστε μαζί, έτσι καταφέρνω να τον ηρεμώ όταν είναι αναστατωμένος και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

 

Είναι δυνατόν να δουλέψει όμως κάτι τέτοιο?

Θα συνεχίσει το στήθος να έχει γάλα μόνο με 1-2 θηλασμούς απόγευμα έως βράδυ?

 

νομίζω ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!

καλή συνέχεια!;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αυτό κάνουμε χωρίς πρόβλημα! Θηλάζει το βράδυ στις 10 για να κοιμηθεί και μετά 2-3 φορές τη νύχτα όποτε ξυπνήσει. Μόνο την την πρώτη φορά μες στην νύχτα πίνει όμως αρκετά, τις υπόλοιπες κυρίως πιπιλάει για να ξανακοιμηθεί. Εδώ και ένα μήνα που δοκίμασα να του δίνω φρέσκο αγελαδινό γάλα το πρωί που ξυπνάει, το πίνει σαν τρελός :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να' μαι πάλι με νεότερα!!!

 

Άσχημα τα νέα!!!

Δοκίμασα λοιπόν να του δώσω γαλατάκι "ξένο" το πρωί - με το μπιμπερό.

Ούτε να το βάλει στο στόμα του!!!

Δεν είναι ότι δεν του άρεσε το γάλα, δεν το δοκίμασε καθόλου....με το που ακουμπούσε η θηλή του μπιμπερό στο στόμα του, έκλαιγε και γύρναγε το κεφάλι αλλού.

Δοκίμασα μετά να το βάλω το γάλα στο εκπαιδευτικό ποτηράκι που πίνει νερό, αλλά μάλλον είχε ήδη εκνευριστεί και και δεν ήθελε ούτε εκείνο να το βάλει στο στόμα του.

 

Τι να κάνω;

Καμμία ιδέα;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το δώσεις στο εκπαιδευτικό ποτηράκι κάποια άσχετη ώρα που θα πεινάει, πχ το απόγευμα, ώστε να το δοκιμάσει και να μάθει την γεύση. Και μετά το δίνεις και το πρωί, στο εκπαιδευτικό ποτηράκι πάντα. Ούτε εμένα το πίνει από το μπιμπερό. Έπινε μια γουλιά και μετά έκλαιγε και κατέληξα ότι στο μπιμπερό περιμένει να πιει μητρικό γάλα (γιατί αυτό γινόταν όποτε έλειπα πχ). Ενώ στο εκπαιδευτικό ποτηράκι το εξαφανίζει (γιατί ενώ περίμενε νερό, βρίσκει κάτι πολύ πιο νόστιμο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τζίφος!!!!

Δεν το θέλει με τίποτα!!!!

 

Αμέσως μόλις καταλάβει τη γεύση, τσινάει και δεν το βάζει καν στο στόμα!!!

Παρόλο που μπρεί να πεινάει....

 

Έλεος.

Τι να κάνω πιά;

Κι εκεί που σκεφτόμουνα να μην κόψω το βραδυνό θηλασμό, τώρα σκέφτομαι μήπως να αποθηλάσω τελείως για να είναι πιό εύκολο για το παιδί;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λύση να κόψεις και τον βραδινό θηλασμό. Δεν θα βοηθήσει καθόλου την κατάσταση κατά την άποψη μου.Θα εκνευριστει περισσότερο το μωρό και δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι με αυτον τον τρόπο θα δεχτει το ξένο γάλα.

Θα έλεγα να συνεχίσεις ,όπως κάνεις. Προσπάθησε να του δίνεις σε άλλες ωρες να δοκιμάζει γαλατάκι (όχι όμως οταν θα είναι πεινάει πολύ και θα ζητά με μανία γάλα μαμάς)

 

Η εμπειρία μου με τον γιο μου ήταν παρόμοια. Γυρω στον χρόνο , αφόυ ειχα ξεκινησει κανονικά δουλειά και είχε ολοκληρωθει η εισαγωγη στερεων τροφων, οι θηλασμοί που είχαν μείνει ήταν ο βραδυνος (πριν κοιμηθει), πρωι πρωι (πριν φύγω) και ένας το απογευμα οταν γυριζα (απο δική μου ανασφάλεια μην κοπεί το γάλα -δεν τον αναζητούσε).

Προσπαθούσα παράλληλα να του προσφέρω ξένο γάλα (φρέσκο), αλλά δεν το δεχόταν. Δεν το ήθελε. Αρχισα να δοκιμάζω με όλους τους τρόπους (εκπαιδευτικο ποτηράκι, κανονικό, με καλαμάκι, ζεστό, κρύο...). Τελικά , αν και το γάλα ήταν η αφορμή να αποθηλάσει μόνος του στους 30 μηνες (μου ειπε οτι θέλει πια να πίνει μόνος του το γάλα με καλαμάκι :wink: ) , ποτέ δεν ήπιε με ευχαρίστηση το γάλα. Απλώς δεν του αρέσει -όπως και σε πολλούς απο εμάς!

Η παιδίατρος είπε απλώς να του προσφέρω τυρί ή γιαούρτι (κανονικό-πλήρες).

Μην σε αγχώνει που δεν πίνει γάλα. Μπορεί με τον καιρό να το δεχτεί, να του αρέσει ή και ...οχι.Ειναι σε ηλικία μου μπορεί να λάβει το απαραίτητο ασβέστιο και απο άλλες πηγες.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς ήθελα σιγά-σιγά να αρχίσω να αποθηλάζω....

Κρατώντας για ένα διάστημα μόνο το βραδυνό θηλασμό και μετά κόβοντας σιγά-σιγά και αυτόν!!!

 

Με την άρνησή του να πιεί ξένο γάλα, πως θα γίνει αυτό;;;;;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Τι πειράζει να συνεχίσετε έτσι όπως κάνατε μέχρι τώρα; Αν βολεύεται με τα φρούτα από τις 9, γιατί όχι; Αν χρειάζεται κι άλλο γάλα δικό σου, θα το δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Κορίτσια...ΤΖΙΦΟΣ, ΤΖΙΦΟΣ, ΤΖΙΦΟΣ...!!!

 

Δεν πίνει γάλα με τίποτα.

Ούτε με μπουκάλι, ούτε με ποτηράκι.

Ούτε σκόνη, ούτε φρέσκο.

 

Τι να κάνω;

Ακούστε τι τρελλή ιδέα μου ήρθε...

Σκέφτηκα μήπως στο νεράκι που πίνει να βάζω φρέσκο γαλατάκι...λίγο στη αρχή...και σταδιακά αυξάνω το γάλα και λιγοστεύω το νερό...μήπως έτσι αρχίσει να συνηθίζει τη γεύση;

 

Τρελλό, ε;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...