Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΗΠΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ + ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ?

Recommended Posts

Με ολα αυτα που γινανε στα νηπιαγωγεια (το δικο μας ιδιωτικό ξαφνικα και μολις ειχε αρχισει η σχολικη χρονια μας ανακοινωσε οτι δεν εχει την απαιτούμενη αδεια) πηγα και βρηκα τον διευθυντη του σχολειου και μου αποκάλυψε οτι ΠΟΤΕ δεν ειχε νηπιαγωγειο (αν και αναγραφοτανε στα διαφορα φυλλαδια του σχολειου) και συνεπως ο μεγαλος μου γιος (7 ετων σημερα) δεν πηγε ποτέ (το δε αναμνηστικό που πηρε λεει: NHΠΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ , Αναμνηστικο....κλπ, για να θυμασαι τις ομορφες στιγμες που περασες στο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ μας). Προσωπικα δεν γνωριζω τη διαφορα. Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει?

Διαφημίσεις

Το νηπιαγωγειο λειτουργησε για να μπορεσει το παιδι να ενταχθει πιο ομαλα στην σχολικη ζωη. Εκει τα παιδια μαθαινουν κανονες, να υπακουν, κοινωνικοποιουνται, συναναστρεφονται με αλλα παιδακια, μαθαινουν μεσα απο το παιχνιδι διαφορες πρωτες εννοιες των μαθηματικων των φυσικων επιστημων της ιστοριας....

Το να μαθουν να διαβαζουν και να γραφουν αυτο ειναι δουλεια της δασκαλας στην πρωτη δημοτικου.

Στις μερες μας σχεδον ολα τα παιδακια πανε παιδικο απο πολυ μικρα, μαθαινουν πιο γρηγορα να βρισκονται σε μια ομαδα και τις αναγκες τις ομαδας (συνεργασια, ομαδικο παιχνιδι).

Πιστευω οτι το νηπιαγωγειο ειναι απαραιτητο στο παιδι αλλα και στους παιδικους τα παιδακια νηπιακης ηλικιας κανουν το προγραμμα του νηπιαγωγειου κοινως νηπιακη αγωγη.

Επομενως έιναι το ιδιο πραγμα με διαφορετικες λεξεις :D

ira,προφανως για να ειναι καλυμμενος νομικα δεν εγραφε νηπιαγωγειο (αφου δεν ειχε αδεια για αυτο) στα αναμνηστικα αλλα νηπιακη αγωγη(πρωτη φορα τον ακουω τον ορο,δικο τους εφευρημα ειναι; Η διαφορα παιδικου και νηπιαγωγειου ειναι οτι το δευτερο οφειλει πια να ακολουθει ενα προγραμμα κι οχι να κανει η καθε δασκαλα ο,τι της κατεβει(αλλες εκαναν πιο πολλα,αλλες βαριοταν που ζουσαν ως τωρα).Ωστοσο εδω ακι δυο(αν δεν κανω λαθος )χρονια απο η μεγαλη ταξη νηπιων εγινε υποχρεωτικη,ακολουθυον προγραμμα,πρεπει δηλ να μαθουν συγκεκριμενα πραγματα πριν πανε στο δημοτικο.

Το να μαθουν να διαβαζουν και να γραφουν αυτο ειναι δουλεια της δασκαλας στην πρωτη δημοτικου.

δεν ειναι καθολου ετσι,πρεπει πλεον να εχουν μαθει να γραφουν βασικα πραγματα(το ονομα τους,λεξουλες απλες) και να ξερουν τους αριθμους ως το 10

Πιστευω οτι το νηπιαγωγειο ειναι απαραιτητο στο παιδι αλλα και στους παιδικους τα παιδακια νηπιακης ηλικιας κανουν το προγραμμα του νηπιαγωγειου κοινως νηπιακη αγωγη.

Επομενως έιναι το ιδιο πραγμα με διαφορετικες λεξεις :D

Δεν ειναι καθολου το ιδιο,πλεον αν το νηπιαγωγρειο δεν εχει αδεια και φοιτησει το παιδι εκει,θα χρειαστει να επαναλαβει την ταξη(για τα μεγαλα νηπια μιλαω παντα) πριν παει δημοτικο

ira το μεγάλο σου παιδί πάει δημοτικό υποθέτω. Πώς το έγραψες στο δημοτικό? Δεν σου δώσανε κάποιο χαρτί για την εγγραφή του στο δημοτικό από το νήπιο που πήγαινε??

nantia... ΠΡΕΠΕΙ να ξέρουν τα γράμματα, να τα αναγνωρίζουν, να γράφουν το όνομά τους και να ξέρουν τους αριθμούς μέχρι το 10, πριν πάνε στην πρώτη. Κι αυτό ειναι δουλειά που γίνεται στο νήπιο.

Δες κι εδώ http://www.ypepth.gr/docs/olohmero_nipagwgeio_2008_2009_080822.doc

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Διαφημίσεις

ira το μεγάλο σου παιδί πάει δημοτικό υποθέτω. Πώς το έγραψες στο δημοτικό? Δεν σου δώσανε κάποιο χαρτί για την εγγραφή του στο δημοτικό από το νήπιο που πήγαινε??

nantia... ΠΡΕΠΕΙ να ξέρουν τα γράμματα, να τα αναγνωρίζουν, να γράφουν το όνομά τους και να ξέρουν τους αριθμούς μέχρι το 10, πριν πάνε στην πρώτη. Κι αυτό ειναι δουλειά που γίνεται στο νήπιο.

Δες κι εδώ http://www.ypepth.gr/docs/olohmero_nipagwgeio_2008_2009_080822.doc

maryp

ναι συμφωνω οτι τους μαθαινουν στα νηπια να γραφουν το ονομα τους και τους αριθμους αλλα χωρις πιεση και οποιο παιδι θελει, η μικρη μου παει προνηπια και στην συναντηση με την δασκαλα αυτο μας ειπε και οτι τα υπολοιπα θα τα μαθουν στο δημοτικο και δεν πιεζουν κανενα παιδακι.

Τωρα οσον αφορα τους παιδικους σταθμους που κανουν νηπια υποθεση εκανα οτι θα πρεπει να κανουν πανω κατω τα ιδια πραγματα εδω εγω ξερω σταθμους που απο πριν τα προνηπια τα κανουν αγγλικα εχουν τμημα μουσικης προπαιδειας και γυμναστικης.

Η μικρη μου ηδη εχει παει 2 χρονια σε παιδικο σταθμο και τωρα προνηπια σε δημοσιο νηπιαγωγειο και νομιζω οτι στο παιδικο ετοιμαστηκε αρκετα με το προγραμμα που ακολουθησαν, να ενταχθει πιο ευκολα στο νηπιαγωγειο.

Τωρα φυσικα τιθεται το ερωτημα στους παιδικους το τμημα των νηπιων το κανει βρεφονηπιοκομος ή νηπιαγωγος???

Αυτο ειναι πολυ σημαντικο....

Από το νομο δεν προβλέπεται επανάληψη τηςταξης. Μονο ενα χρηματικο προστιμο της ταξης των 60 Euro. Ο μεγαλος μου πηγε στο ιδιο ιδιωτικο που εκανε και (νηπιαγωγειο????) και ετσι δεν χρειαστηκε το πιστοποιητικο.

Το θεμα ειναι οτι αισθανομαι εξαπατημενη.

Εχω αποδειξεις του με σφραγιδα που αναγραφεται Παιδικος σταθμος-Νηπιαγωγειο-Δημοτικο. Μπορω να κανω κατι?

απο το esos.gr (ιστοσελιδα με εκπαιδευτικα θεματα):Ρωτήστε στο νηπιαγωγείο που γράψατε το παιδί σας εάν έχει άδεια

03/09/2008 16:18

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Τα παιδιά που θα εγγραφούν σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία χωρίς άδεια θα θεωρηθούν ότι δεν έχουν φοιτήσει , απάντησε το υπ. Παιδείας σε σχετικό ερώτημα του esos.gr , ύστερα από μηνύματα αναγνωστών μας.

απο την ιστοσελιδα της καθημερινης:μιλώντας στην «Κ», ο διευθυντής Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του υπ. Παιδείας κ. Αλέξης Κώπτσης. Ο ίδιος τόνισε ότι τα νήπια που έχουν εγγραφεί σε παιδικούς σταθμούς χωρίς άδεια, θα μεταφερθούν σε δημόσια νηπιαγωγεία. ΚΑΙ :Σύμφωνα με τον γραμματέα της ΟΙΕΛΕ κ. Κωστή Παπαντωνόπουλο, οι ιδιοκτήτες των σταθμών «ξεγέλασαν» τους γονείς, με αποτέλεσμα να έχουν γίνει παρανόμως περίπου 1.000 εγγραφές νηπίων. Ο λόγος; «Αρκεί να αναφερθεί ότι περίπου 33.000 παιδιά πηγαίνουν στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς και το κόστος φοίτησης ανά παιδί είναι περίπου 5.000 ευρώ ετησίως» συμπλήρωσε με νόημα ο κ. Κουρουτός. Οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί που λειτουργούν νόμιμα και ως νηπιαγωγεία είναι 317 σε όλη τη χώρα, ενώ εάν κάποιο νήπιο φοιτήσει σε παιδικό σταθμό που δεν θα λάβει άδεια από το υπ. Παιδείας, δεν θα μπορεί να εγγραφεί του χρόνου στο δημοτικό σχολείο.

ναι συμφωνω οτι τους μαθαινουν στα νηπια να γραφουν το ονομα τους και τους αριθμους αλλα χωρις πιεση και οποιο παιδι θελει, η μικρη μου παει προνηπια και στην συναντηση με την δασκαλα αυτο μας ειπε και οτι τα υπολοιπα θα τα μαθουν στο δημοτικο και δεν πιεζουν κανενα

για τα μεγαλα νηπια ειναι πια υποχρεωτικο κι οχι οποιο παιδι θελει,μην ακους που λενε αυτα που τους βολευουν.Καλα θα κανεις,του χρονου που θα ειναι η μικρη σου στα νηπια να εισαι σιγουρη οτι εχουν αδεια γι'αυτο ακριβως κι οχι για νηπιακη αγωγη ή ο,τι αλλο τους κατεβει.Στο φορουμ εδω εχουν ανεβασει τη λιστα με τα νομιμα ιδιωτικα νηπιαγωγεια της Αττικης.Για Θεσ/νικη ρωτα στην πρωτοβαθμια ωστε να σιγουρευτεις.

Διαφημίσεις

ναι συμφωνω οτι τους μαθαινουν στα νηπια να γραφουν το ονομα τους και τους αριθμους αλλα χωρις πιεση και οποιο παιδι θελει, η μικρη μου παει προνηπια και στην συναντηση με την δασκαλα αυτο μας ειπε και οτι τα υπολοιπα θα τα μαθουν στο δημοτικο και δεν πιεζουν κανενα

για τα μεγαλα νηπια ειναι πια υποχρεωτικο κι οχι οποιο παιδι θελει,μην ακους που λενε αυτα που τους βολευουν.Καλα θα κανεις,του χρονου που θα ειναι η μικρη σου στα νηπια να εισαι σιγουρη οτι εχουν αδεια γι'αυτο ακριβως κι οχι για νηπιακη αγωγη ή ο,τι αλλο τους κατεβει.Στο φορουμ εδω εχουν ανεβασει τη λιστα με τα νομιμα ιδιωτικα νηπιαγωγεια της Αττικης.Για Θεσ/νικη ρωτα στην πρωτοβαθμια ωστε να σιγουρευτεις.

Δεν ξερω ποια ειναι η ιδιοτητα σου...αλλα εχοντας 3 παιδια...εχω δει αλλα πραγματα :wink:

Το νηπιο εγινε υποχρεωτικο..την χρονια που πηγε η μεγαλη μου κορη. Και ενω ''καποιοι'' μας ειχαν φοβησει οτι τα παιδια επρεπε να ξερουν πολλα...τελικα καμια σχεση.Οταν πηγα στην δασκαλα και της ειπα οτι η κορη μου δεν ξερει τιποτα..μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και γι αυτο παει σχολειο..για να μαθει(τωρα ειναι η καλυτερη μεσα στην ταξη της.. σ αντιθεση με παιδια που ειχαν πιεστει να ξερουν ηδη να διαβαζουν)

Μπορει η υλη της α δημοτικου εχει μεγαλωσει αλλα τα βιβλια τους ξεκιναν απ το 0.Να μαθουν δλδ ολα τα γραμματακια ενα καθε μερα και επεισης το ιδιο με τους αριθμους :wink:

Η υλη μεχρι τα Χριστουγεννα θα ελεγα ειναι πολυ απλη :wink:

Αυτο το ειδα και σε πολλα παιδακια που πηγαν φετος πρωτη....δεν υπηρχε προυποθεση ουτε πρεπει στο να διαβαζει το παιδακι.

Τα διδυμακια μου φετος ειναι στο νηπιο..και δεν βλεπω κατι διαφορετικο.

Τ ονομα τους ετσι κι αλλιως το μαθαινουν τα περισσοτερα παιδακια να το γραφουν .

Το μονο που βλεπω σαν διαφορα...ειναι οτι επειδη τους δινουν γενικα ασκησουλες να κανουν....εξασκουνται στο να κραταν μολυβι...οποτε δεν χρειαζεται μεγαλη περιοδο στο να συνηθισουν να γραφουν :wink:

Μιλαω καθαρα απο εμπειρια...και απ το γεγονος πως καποιοι κι εμενα πριν 1 χρονο με ειχαν τρομοκρατησει (οχι μονο εμενα αλλα πολλες γνωστες μου...απο διαφορετικες περιοχες μαλιστα)

Μονο μια κοπελα μου ειχε πει μην ακους...ολα θα πανε μια χαρα... :D

Και εγω ετσι εχω ακουσει Αφροδιτη αυτο μας ειπε και η δασκαλα.....

Δεν χρειαζεται αγχος οταν ερθει η ωρα θα τα μαθουν ολα τα παιδια

μας...... :D

Δεν ξερω ποια ειναι η ιδιοτητα σου...αλλα εχοντας 3 παιδια...εχω δει αλλα πραγματα :wink:

Το νηπιο εγινε υποχρεωτικο..την χρονια που πηγε η μεγαλη μου κορη. Και ενω ''καποιοι'' μας ειχαν φοβησει οτι τα παιδια επρεπε να ξερουν πολλα...τελικα καμια σχεση.Οταν πηγα στην δασκαλα και της ειπα οτι η κορη μου δεν ξερει τιποτα..μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και γι αυτο παει σχολειο..για να μαθει(τωρα ειναι η καλυτερη μεσα στην ταξη της.. σ αντιθεση με παιδια που ειχαν πιεστει να ξερουν ηδη να διαβαζουν)

Μπορει η υλη της α δημοτικου εχει μεγαλωσει αλλα τα βιβλια τους ξεκιναν απ το 0.Να μαθουν δλδ ολα τα γραμματακια ενα καθε μερα και επεισης το ιδιο με τους αριθμους :wink:

Η υλη μεχρι τα Χριστουγεννα θα ελεγα ειναι πολυ απλη :wink:

Αυτο το ειδα και σε πολλα παιδακια που πηγαν φετος πρωτη....δεν υπηρχε προυποθεση ουτε πρεπει στο να διαβαζει το παιδακι.

Τα διδυμακια μου φετος ειναι στο νηπιο..και δεν βλεπω κατι διαφορετικο.

Τ ονομα τους ετσι κι αλλιως το μαθαινουν τα περισσοτερα παιδακια να το γραφουν .

Το μονο που βλεπω σαν διαφορα...ειναι οτι επειδη τους δινουν γενικα ασκησουλες να κανουν....εξασκουνται στο να κραταν μολυβι...οποτε δεν χρειαζεται μεγαλη περιοδο στο να συνηθισουν να γραφουν :wink:

Ειμαι εκπαιδευτικος στη δευτεροβαθμια,ωστοσο ενημερωνομαι για ο,τι αφορα τον κλαδο.Επιπλεον κι ο γιος μου περασε περυσι απο το νηπιαγωγειο και ξερω τι κανουν.Ακομη,εχω την κολλητη μου που ειναι αρκετα χρονια νηπιαγωγος σε ιδιωτικη και δημοσια εκπαιδευση και βλεπω τι γινεται.Φετος τους ζητησαν να εφαρμοστει το περιφημο portfolio του μαθητη,αυτο που πολλοι κατηγγειλαν σαν φακελωμα του παιδιου.Εκει θα μπαινουν εργασιες του παιδιου και θα αξιολογει η νηπιαγωγος την πορεια του καθε τοσο.Τα γνωριζετε ολα αυτα;Για να μη μιλαω ομως χωρις στοιχεια,οριστε και το προγραμμα του νηπιαγωγειου που πρεπει να ακολουθειται στη μεγαλη ταξη:http://www.pi-schools.gr/programs/depps/

αν δειτε το προγραμμα των νηπιων λεει οτι πρεπει να γραφουν το ονομα τους με μικρα και μεγαλα γραμματα,να γραφουν λεξουλες κλπ.Σιγουρα δεν πρεπει κανεις να αγχωθει,αλλα μην επαναπαυομαστε κιολας στο δημοτικο.Οταν θα παει το παιδι στο δημοτικο θα πρεπει να εχει συνηθισει το χερι του στο να γραφει,να μπορει να γραφει γραμματα κι αριθμους κι απλα στην πρωτη ολα αυτα τα βαζουν σε σειρα ωστε να δημιουργουν λεξεις.Τα βιβλια ξεκινουν απο το 0 κι απο το α,αλλα η προετοιμασια του νηπιαγωγειου συμβαλλει πολυ και γι'αυτο δεν ειναι προαιρετικη πια

Εγω διαφωνισα στο πρεπει...οτι τους δειχνουν πολλα πραγματα δεν το αμφισβητω.

Και σιγουρα εχει να κανει και που θα πεσεις...οι νηπιαγωγοι που ειχε η κορη μου πριν 2 χρονια....δεν ξεραν τιποτα...και απλα ξεκινησαν τα μαθαινουν στα παιδια την αλφαβητο ενα γραμμα καθε μερα ξεκινοντας (αλφα μεγαλο αλφα μικρο..βητα μεγαλο ..βητα μικρο) ενω εξω ηξερα οτι τα παιδακια πρωτα μαθαινουν φωνουλες και μετα τα ξεχωριζουν σε γραμματακια)

Ισως εκει θελουν να φτασουν...αλλα ακομα δεν γινεται.

Δεν λεω να μην παει το παιδι σ ενα νηπιαγωγειο...(καθε αλλο) αλλα να μην αγχωνομαστε και τσαμπα :wink:

Διαφημίσεις

αν δειτε το προγραμμα των νηπιων λεει οτι πρεπει να γραφουν το ονομα τους με μικρα και μεγαλα γραμματα,να γραφουν λεξουλες κλπ.Σιγουρα δεν πρεπει κανεις να αγχωθει,αλλα μην επαναπαυομαστε κιολας στο δημοτικο.Οταν θα παει το παιδι στο δημοτικο θα πρεπει να εχει συνηθισει το χερι του στο να γραφει,να μπορει να γραφει γραμματα κι αριθμους κι απλα στην πρωτη ολα αυτα τα βαζουν σε σειρα ωστε να δημιουργουν λεξεις.Τα βιβλια ξεκινουν απο το 0 κι απο το α,αλλα η προετοιμασια του νηπιαγωγειου συμβαλλει πολυ και γι'αυτο δεν ειναι προαιρετικη πια

Τι εννοεις να μην επαναπαυομαστε??

Εγω προσωπικα οσους εκπαιδευτικους ρωτησα..ολοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι εγω...και οτι αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια .

Στο νηπιο εννοειτε οτι κανουν πολλα πραγματακια και δεν πιστευω καθολου οτι ειναι χασιμο χρονο΄...αλλα αυτο το να μην επαναπαυομαστε ..ειλικρινα δεν το καταλαβα :roll:

Αντιθετα εχω ακουσει απο εκπαιδευτικους να χαρακτηρισουν αρνητικα το αγχος στο να προετοιμαζουν τα παιδια πριν πανε σχολειο ακομα!!

;Για να μη μιλαω ομως χωρις στοιχεια,οριστε και το προγραμμα του νηπιαγωγειου που πρεπει να ακολουθειται στη μεγαλη ταξη:http://www.pi-schools.gr/programs/depps/

Δεν βρηκα κατι για τα νηπια :roll:

Ειναι το : 27.ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ νηπιαγωγειου(ειναι 30 περιπου σελιδες),εννοειται οτι αναφερεται μονο στα νηπια αφου στο πανω μερος της σελιδας μιλαει για 'υποχρεωτικη εκπαιδευση'(τα προνηπια δεν ειναι ακομα)

Εγω προσωπικα οσους εκπαιδευτικους ρωτησα..ολοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι εγω...και οτι αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια .

Εννοω οτι αν δεν εχει κανει αυτα τα βασικα πραγματα στα νηπια,οταν θα παει στο δημοτικο ισως η δασκαλα να προχωρησει με δεδομενο οτι αυτα ειναι ηδη γνωστα ,οποτε το παιδι δεν θα μπορεσει να παρακολουθησει ευκολα.Δεν μπορει στην πρωτη να προσπαθει π.χ. ακομα να πιασει σωστα το μολυβι.Δε σημαινει οτι ολοι οι δασκαλοι το κανουν,αλλα γεγονος ειναι οτι μερικοι δεν επιμενουν στα πολυ βασικα και προχωρουν γρηγορα.Δε χρειαζεται οι γονεις των νηπιων να κανουν επιπλεον πραγματα στο σπιτι,ομως να σιγουρευτουν οτι στο νηπιαγωγειο δεν αναλωνονται μονο σε τραγουδια και ιστοριες

;Για να μη μιλαω ομως χωρις στοιχεια,οριστε και το προγραμμα του νηπιαγωγειου που πρεπει να ακολουθειται στη μεγαλη ταξη:http://www.pi-schools.gr/programs/depps/

Δεν βρηκα κατι για τα νηπια :roll:

Ειναι το : 27.ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ νηπιαγωγειου(ειναι 30 περιπου σελιδες),εννοειται οτι αναφερεται μονο στα νηπια αφου στο πανω μερος της σελιδας μιλαει για 'υποχρεωτικη εκπαιδευση'(τα προνηπια δεν ειναι ακομα)

Kαλα μια στραβωμαρα την εχω :oops::lol::lol:

Εννοω οτι αν δεν εχει κανει αυτα τα βασικα πραγματα στα νηπια,οταν θα παει στο δημοτικο ισως η δασκαλα να προχωρησει με δεδομενο οτι αυτα ειναι ηδη γνωστα ,οποτε το παιδι δεν θα μπορεσει να παρακολουθησει ευκολα.Δεν μπορει στην πρωτη να προσπαθει π.χ. ακομα να πιασει σωστα το μολυβι.Δε σημαινει οτι ολοι οι δασκαλοι το κανουν,αλλα γεγονος ειναι οτι μερικοι δεν επιμενουν στα πολυ βασικα και προχωρουν γρηγορα.Δε χρειαζεται οι γονεις των νηπιων να κανουν επιπλεον πραγματα στο σπιτι,ομως να σιγουρευτουν οτι στο νηπιαγωγειο δεν αναλωνονται μονο σε τραγουδια και ιστοριες

Πιστευω οτι οι περισσοτεροι κανουν σωστα την δουλεια τους :D

Αλλα (συζητηση να γινεται) αν καποια δεν την κανει σωστα..εμεις πως μπορουμε να το ξερουμε..και τι μπορουμε να κανουμε?

Επεισης πως να κανει ενας ανθρωπος ενα τοσο μεγαλο εργο..οταν εχει 19 πιτσιρικια μεσα σε μια ταξη :roll:

Σιγουρα τα παιδια σημερα γεννιονται πιο "εξυπνα" απ΄οταν γεννιομασταν εμείς αλλά αυτή τη βιασύνη να πάνε σχολείο και ν αμάθουν γράμματα από τα 5 τους ακόμα δεν μπορώ να την χωνέψω. Δηλαδή αν τα μάθει ενα χρόνο νωρίτερα απ΄οτι τα μάθαιναν πριν 30 χρονια τι θα τους προσθέρει? Θα γίνουν πιο λαμπροί επιστήμονες? Θα γίνουν πιο καλοί οικογενειάρχες? Η απλά θα χάσουν άλλον εναν χρόνο ξενιασιάς και παιχνιδιού και θα μπούν πιο γρήγορα στο αγχωτικό παιχνίδι του παραλόγου που δυστυχώς χαρακτηρίζει πλέον την καθημερινότητα μας? Είναι κρίμα πραγματικά και θεωρώ απάνθρωπες τις όσες αποφάσεις παίρνει τα τελευταία το υπουργείο για τα παιδια μας.

Μου κάνει εντύπωση που απο εκεί που πριν 10 χρόνια "αφορίζοταν" η νηπιαγωγός που "μάθαινε γραμματα" στα παιδιά γιατι σύμφωνα με όλες τις παιδαγωγικές μεθόδους και τις εξελικτικές θεωρίες το παιδί ηταν ανώριμο να μπει σε αυτή τη διαδικασία , ξαφνικά 10 χρονια μετα (τοσα εχουν περασει απ΄οταν τελειωσα τις σπουδές μου) να γίνεται "υποχρεωτική" η εκμάθηση τους στο νηπιαγωγείο...

Μα τοσο πολύ άλλαξε η ανθρώπινη φύση? Μήπως φταίνει αυτά που τα ταίζουμε? Τισ το καλό ριχνουν μεσα στις παιδικές τροφές και τα παιδιά μας γίνονται τοσο εξυπνα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει η ανθρωπινη φυσή! Εχουν αλλάξει τα ερεθίσματα που δέχονται πλεον τα παιδιά!!!! Καμία μαμά δεν έκανε chat πριν μερικά χρονια. Δεν ειμαι ειδική στην προσχολική ηλικία, αλλά βλέπω το γιο μου, που πηγαίνει προνήπια από Σεπτεμβρη... Ξερει να αναγνωρίζει τα ονόματα όλων των συμμαθητών του! Μου έκανε φοβερή εντύπωση αυτό.. (Για τα γενέθλεια του του έκαναν όλοι ζωγραφίες, της συράψανε στο σχολείο και προσθεσαν εξωφυλλο με αφιέρωση. Όταν μου το έφερε σπίτι βλέποντας τα ονόματα να μου πει ποιος την έκανε. Το κάθε παιδάκι είχε παραπάνω απο μια ζωγραφίες για να θυμόταν την εικόνα). Βλέπουν λέξεις γραμμένες ακούν τον ήχο και φωτογραφίζουν τη λέξη. Μαθαίνουν με διαφορετικό τρόπο από ότι πριν χρόνια. Όλα γίνονται μέσα από παιχνίδι χωρις να νιώθει πίεση το κάθε παιδί. Ίσως γι αυτό το λόγο οι νηπιαγωγοί ζητούν από τους γονείς να μην ανακατευτούν και πιέσουν το παιδί στο σπίτι, με λάθος τρόπο, από φόβο μήπως αντιδράσει διαφορετικά. Νομίζω ότι γίνεται μεγάλη προετοιμασία πλεον στο νηπιαγωγείο, που δεν αφορά μόνο τη συμπεριφορά τους. Γιατί πλέον η ύλη είναι πολύ πιο συμπυκνωμένη στο Δημοτικό.. Δε νομίζω ότι πρέπει να αγχωθούμε, αλλά να μην είμαστε και εντελώς χαλαροί ή αδιαφοροι. Καλό είναι να ρίχνουμε μια διακριτική ματία..

Από το νομο δεν προβλέπεται επανάληψη τηςταξης. Μονο ενα χρηματικο προστιμο της ταξης των 60 Euro. Ο μεγαλος μου πηγε στο ιδιο ιδιωτικο που εκανε και (νηπιαγωγειο????) και ετσι δεν χρειαστηκε το πιστοποιητικο.

Το θεμα ειναι οτι αισθανομαι εξαπατημενη.

Εχω αποδειξεις του με σφραγιδα που αναγραφεται Παιδικος σταθμος-Νηπιαγωγειο-Δημοτικο. Μπορω να κανω κατι?

,

Οι παιδικοί σταθμοί που είχαν μέσα και τμήματα νηπίων (ηλικιακά νηπίων δηλαδή) είχαν πάρει παράταση μέχρι και την περσινή χρονιά 2007-2008 για να βγάλουν άδειες νηπιαγωγείου σύμφωνα με τον καινούριο νόμο. Τον περασμένο Σεπτέμβριο ελέγχθηκαν και όσοι πήραν άδεια, πήραν! Οι υπόλοιποι υποχρεώθηκαν να διώξουν τα νηπιάκια που είχαν, γιατί αλλιώς θα ήταν παράνομοι. Μιλάμε πια για την σχολική χρονιά που διανύουμε 2008-2009.

Μην αισθάνεσαι εξαπατημένη, δε νομίζω ότι έκαναν κάτι λιγότερο ή κάτι περισσότερο στο δικό σας σχολείο απ' ότι έκαναν και σε όλα τα άλλα που ειχαν τμήματα νηπίων και υποχρεώθηκαν από το ΥΠΕΠΘ να τα καταργήσουν.

Το ίδιο "πάθαμε" κι εμείς με τον μικρό μας γιό, που ενώ θα πήγαινε νήπιο εκεί που πήγε κανονικά και ο μεγάλος μας πέρσυ, ξαφνικά στις 3/9 μας ενημέρωσαν ότι δεν θα έχουν νηπιακό τμήμα, γιατί εκείνη την ημέρα ελέγχθηκαν από το υπουργείο.... Ο μεγάλος όμως πήρε κανονικά πιστοποιητικό φοίτησής του στο νήπιο για την εγγραφή του στο δημοτικό.

ΥΓ: Μιλάμε για σχολείο στην Αθήνα??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Resident αυτα ακριβως που γραφει το προγραμμα μας ειπε και η δασκαλα και εγω απο μεσα μου ελεγα μπραβο το σχολειο μας πολυ μπροστα ειναι χαχαχα.

Μα τα ιδια χαχαχα

Ναι τα νηπια θα μαθουν σιγα σιγα τα γραμματα και να γραφουν καμια λεξη αλλα χωρις αγχος και πιεση μεσα απο παιχνιδι..