Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ο γιος μου με βριζει μετα απο καθε συναντηση με τον πατερα τουβ

Recommended Posts

Καλησπερα!Εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη σας.Εχω ενα γιο 2,5ετων τωρα και πριν 3 μηνες χωρισαμε με τον πατερα του.Καθε φορα που συναντα τον μπαμπα του και επιστρεφει σε εμενα,μου επιτιθεται και με βριζει,κουβεντες που ποτε δεν του εχω πει.Οταν τον ρωταω ποιος του τα ειπε μου απαντα "ο μπαμπας, η γιαγια και ο παππους(οι γονεις του πατερα του). Πως να το αντιμετωπισω;Ο πατερας του δεν δεχεται καμια κουβεντα.

Διαφημίσεις

Δυσκολο πραγμα ο χωρισμος.Και κυριως οταν γινεται το παιδι μεσω εκδικησης!Οσον αφορα το παιδι.. δειξε υπομονη και κατνοηση και μην του βαζεις και εσυ λογια οσο κααι αν σε πνιγει το αδικο.Το παιδκι μπορει να ειναι μικρο αλλα ξερει πολυ καλα πια ειναι η μαμα του και ποσο τον αγαπα.Τωρα οσον αφορα τον αντρα σου.. προσσπαθησε να του μιλησεις οσο γινετααι.Τωρα οσον αφορα την πρωην πεθερα σου ... ενα ξεμαλλιασμα θα ηταν ιδανικο αλλα...!

FvxMp3.png

Καλησπερα!Εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη σας.Εχω ενα γιο 2,5ετων τωρα και πριν 3 μηνες χωρισαμε με τον πατερα του.Καθε φορα που συναντα τον μπαμπα του και επιστρεφει σε εμενα,μου επιτιθεται και με βριζει,κουβεντες που ποτε δεν του εχω πει.Οταν τον ρωταω ποιος του τα ειπε μου απαντα "ο μπαμπας, η γιαγια και ο παππους(οι γονεις του πατερα του). Πως να το αντιμετωπισω;Ο πατερας του δεν δεχεται καμια κουβεντα.

Όταν το κάνει αυτό εσύ να μην θυμώνεις μαζί του. Άλλωστε ειναι 2,5 χρονών. Να του λες με ήρεμο τρόπο ότι αυτά είναι άσχημα λόγια και σε στενοχωρούν, αλλά ταυτόχρονα να το αγκαλιάζεις, να του δείχνεις την αγάπη σου και να μην μιλάς άσχημα για τον πατέρα του. Να τον δικαιολογείς δηλαδή. Και σιγά σιγά θα νιώσει και το παιδί ότι τελικά δεν υπάρχει λόγος να φέρεται έτσι και θα αρχίσει να αμφισβητεί τον πατέρα του.;)

Επίσης ξεκαθάρισέ του πως το γεγονός ότι δεν είστε μαζί με τον πατέρα του, δεν έχει να κάνει με τον ίδιο. Δεν έφταιξε σε κάτι και τον αγαπάτε και οι δύο πολύ. Αλώς θα πρέπει να μείνετε ξεχωριστά.

Ζήτα και τη γνώμη ψυχολόγου γιατί είναι λεπτό ζήτημα και μικρή η ηλικία του παιδιού.

Καλημερα κοπελα μου!Λυπαμαι για την καταληξη που ειχε ο γαμος/σχεσης σου!Παντα ολα γινονται για καλο!

Θα συμφωνησω με την κοπελα η οποια σου συνεστησε να δεις καποιον παιδοψυχολογο!

Αν και ειναι μικρο το παιδακι σου,προσπαθησε να του μιλησεις στην ''γλωσσα'' του και να του εξηγησεις οτι η εννοια χωρισμος δεν σημαινει πως ειτε ο ενας ειτε ο αλλος ειναι''κακος''!Να του δωσεις να καταλαβει,στην αρχη σαν παραμυθακι,πως καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να ειναι μαζι,αλλα καμια φορα μπορει να νευριασουν και να πουν πραγματα που δεν τα εννοουν!Να καταλαβει πως η μαμα και ο μπαμπας παντα θα αγαπαν το παιδακι τους!Να τα λες παντα με χαμογελο(ειμαι σιγουρη πως το κανεις),και εαν καταλαβαινεις πως την ωρα που ακους αυτα τα λογια εισαι συγχησμενη,προτιμοτερο ειναι να ασχοληθεις με κατι αλλο,πριν ξεκινησεις να συζητας μαζι του,διοτι τα παιδια καταλαβαινουν πως νιωθουμε και εαν λεμε ψεμματα ή οχι!

Κυριως να μην θιγεις τον μπαμπα του,διοτι σαν αγορι,θελει το αντρικο προτυπο!

Οσο για τους παππουδες,να μην εισαι επικριτικη γι αυτους απεναντι του!Μπορει να αντιστρεψει τα συναισθηματα του για σενα!

Και οσο μπορεις,να εξηγεις στον συζυγο οτι πρεπει να κοιταζουν το καλο του παιδιου!Οτι με τον τροπο τους,θα το μπερδεψουν,θα παρει λαθος προτυπα,θα εχεις λαθος νοοτροπια!

Ολα να πανε καλα κοπελα μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Η αληθεια ειναι οτι καθε φορα που με βριζει στενοχωριεμαι και προσπαθω να μην του το δειχνω.Μου παιρνει πολυ χρονο να τον ηρεμησω αλλα μετα ξεχνιεται και ολα ειναι καλα.Ειναι ομως πολυ ψυχοθφορο να ξερω οτι καθε φορα που θα γυρισει απο το μπαμπα του πρεπει να υποστω μια πολυ ασχημη και χυδαια φρασεολογια.Σιγουρα θα μιλησω σε παιδοψυχολογο.Μακαρι να πανε ολα καλα...Φοβαμαι μηπως τον στρεψουν εναντιον μου γιατι ημουν εγω που ζητησα το διαζυγιο.Οχι αδικαιολογητα ομως. Ημουν σε ενα γαμο που εζησα τετοια ψυχολογικη καταπιεση απο τπν αντρα και τα πεθερικα μου συν την σωματικη κακοποιηση.Ναι!Σηκωσε χερι πανω μου τον 21 αιωνα.Αλλα ολα αυτα δεν προκειται να τα πω ποτε στο παιδι μου γιατι μονο κακο θα του κανω.Θα καταλαβει αραγε η θα τον στρεψουν τελικα εναντιον μου;

Διαφημίσεις