Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Σας ετυχε να ταξιδεψετε οταν ήσασταν εγκυες με αεροπλάνο? Με καλέσαν σε ενα γαμο και εχω λυσσάξει να παω τον Οκτωβριο για αυτό ρωταω.Θα ρωτήσω και τον δοκτωρ θειο μια και θα είναι κι αυτος μαζί καλεσμένος στο γάμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ ταξίδεψα με όλα τα μέσα όσο ήμουν έγκυος...πιο πολύ από ανάγκη παρά για διασκέδαση! Ο μικρούλης μου ήταν από τότε ταξιδιάρης! :lol:

Αυτό που ξέρω για το αεροπλάνο είναι ότι μέχρι τον 7ο επιτρέπονται τα ταξίδια, δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τους πρώτους μήνες. Ρώτησε όπως και να χει καλύτερα τον γιατρό σου!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδική, από αυτά που έψαχνα για τη δική μου εγκυμοσύνη, έμαθα ότι τελικά το πιο επικίνδυνο μέσο είναι το αυτοκίνητο, κατά τους πρώτους μήνες, κι αυτό λόγω του συντονισμού που δημιουργείται ανάμεσα στη μηχανή και στο έμβρυο...μη με ρωτάτε, δεν είμαι φυσικός. Πάντως δεν είναι οι αναταράξεις στις λακούβες που κάνουν το αυτοκίνητο επικίνδυνο. Όσο για το αεροπλάνο, νομίζω ότι είναι ασφαλές μέχρι τον 8ο...Καλές πτήσεις λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως το ακυρωσαμε το ταξιδακι μας για εξωτερικο οδικως.Ημουν 8 εβδομαδων και η γιατρος μου ειπε οτι αν πηγαινα αεροπορικως θα με αφηνε! Με το αυτοκινητο ειναι πολυ επικινδυνο στο πρωτο τριμηνο καθως οταν καθεσαι και πολλη ωρα πιεζεται η μητρα..κιαν πεφτεις και σε λακουβες..καταλαβαινεις..τωρα δεν ξερω τι γινεται μετα το πρωτο τριμηνο..παντως το αεροπλανο θεωρειται το ασφαλεστερο μεσο για την εγκυμοσυνη σε σχεση με τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρωτο τριμηνο ξεσκιστηκα στα ταξιδια με αυτοκινητο δεν το ηξερα ευτυχως δεν επαθα τιποτα! Δεν ηξερα πως τοσο επικινδυνο ηταν το αυτοκινητο....

Link to comment
Share on other sites

να δεις εγω τι εκανα τις δυο πρωτες εβδομαδες!!!..που δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος!!! μεχρι και σε φουσκωτο μπηκα με κυμα και κοπανιομουν ωσαν το χταποδι(για να μεινουμε στα μεσα μαζικης που ειναι και το θεμα μας)!!ευτυχως ..ευτυχως...

προφανως το ζουζουνι σου εχει γερη κραση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Η Χριστίνα είμαι. Ανησυχώ λίγο για ένα αεροπορικό ταξίδι που πρέπει να κάνω αρχές του άλλου μήνα στη Θεσσαλονίκη (11 Ιουλίου). Η πτήση είναι 1μιση ώρα. Μίλησα με το γιατρό μου είπε ότι πριν πρέπει να ελέξουμε πίεση (που είναι λίγο χαμηλή) και πήξη, αλλά θα ήταν καλό αν γινόταν να το απέφευγα.

 

Δεν γίνεται όμως να το αποφύγω και επειδή με έπιασε μια ανησυχία θέλω να ρωτήσω εάν έτυχε να ταξιδέψετε με αεροπλάνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας στο πρώτο τρίμηνο...

 

Μου είπαν για την ακτινοβολία στον έλεγχο να αποφύγω, να σηκώνομαι να περπατώ, να πίνω πολλά υγρά, να ενημερώσω την εταιρεία και το πλήρωμα του αεροπλάνου.

 

Τι κίνδυνοι υπάρχουν; Όταν υπάρχει η κατάλληλη προφύλαξη και προετοιμασία δεν μπορούν να αποφευχθούν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα , ε αμα ο γιατρος σοθ ειπε απλως λιγο την πιεση να μετρησετε δεν υπαρχει κανα προβλημα ,εγω σκεφτομαι τον Αυγουστο να μπω σε αεροπλανο για να παμε Αθηνα που θα ειμαι 7 μηνων , θα ρωτησω το γιατρο μου αλλα και παλι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ταξίδεψα στις 22 εβδομάδες Κρήτη-Αθήνα με αεροπλάνο, αφού πρώτα με είχε βεβαιώσει ο γιατρός μου ότι φυσικά μπορω να ταξιδέψω. Και θα ξαναταξιδέψω στις 31 εβδομάδες πάλι Κρήτη-Αθήνα.

Μάλιστα στο Λητώ που πήρα να κλείσω το ραντεβού (για το οποίο θα ανέβω Αθήνα) όταν ρώτησα αν μπορώ να μπω σε αεροπλάνο ή καλύτερα σε καράβι η κοπέλα μου απάντησε με απόλυτη φυσικότητα "Δεν έχει καμία διαφορα. όπως θέλετε ταξιδεύετε".

Νομίζω γύρω στα τέλη του 8ου μήνα δεν επιτρέπεται το αεροπλάνο, χωρίς να είμαι και σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα παρα πολλα ταξιδια αεροπορικα Αθηνα-Θεσ/νικη στο πρωτο και το δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου. Ο γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα μεχρι τον 8ο μηνα. Απλως δεν περνουσα απο τον ελεγχο. :D:D:D:D

Μια φιλη στον 7ο ηρθε απο Κουβα Ελλαδα 14 ωρες ταξιδι!!

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι!! Στον έλεγχο με τις ακτίνες θα ζητήσετε να μην περάσετε λόγω εγκυμοσύνης και να σας κάνουν σωματικό έλεγχο. Μη δεχτείτε το όχι σαν απάντηση. Είναι δικαίωμά σας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ταξιδεύω με αεροπλάνο και φυσικά δεν περνάω απο τον έλεγχο. Απο τον 8ο υπάρχει πρόβλημα νομίζω κι εγω.

Πάντως και τον Αυγουστο με αεροπλανάκι θα πάω στο νησάκι μου γιατί δεν εχω καμία όρεξη να θαλασσοδαρθώ 7 ώρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς καθόλου, και οι δύο γιατροί που ρώτησα μου είπαν ότι τα ταξίδια επιτρέπονται κανονικότατα αν φυσικά δεν έχεις προβλήματα.

Εγώ στο 2ο μήνα πήγα γαμήλιο ταξίδι στις Μαλδίβες. Πέρασα ωραιότατα και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ταξίδεψα στον δεύτερο μήνα στο εξωτερικό και μάλιστα πέρασα και απο τον έλεγχο γιατί δεν γνώριζα οτι ήμουνα έγκυος! Ο γιατρός μου αργότερα που τον ρώτησα μου είπε οτι δεν πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ταξίδεψα στον δεύτερο μήνα στο εξωτερικό και μάλιστα πέρασα και απο τον έλεγχο γιατί δεν γνώριζα οτι ήμουνα έγκυος! Ο γιατρός μου αργότερα που τον ρώτησα μου είπε οτι δεν πειράζει...

 

Ανησύχασα λιγάκι με το θέμα των ακτίνων (έλεγχος) καθότι στις αρχές της εγκυμοσύνης μου (5η - 6η) βδομάδα είχα πάει Λονδίνο χωρίς να ξέρω ότι ήμουν έγκυος. Φυσικά όταν το έμαθα απλά είπα εντάξει είμαστε, όλα οκ. Δεν είχα σκεφτεί όμως τις ακτίνες. Ελπίζω να μην ήταν τόσο κακό. Θα ρωτήσω και τον γιατρό....

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκανερς στα αεροδρομια δεν ειναι ακτινες Χ οπως στις ακτινογραφιες αλλα ηλεκτρομαγνητικες. Λογικα, δεν υπαρχει κανενας κινδυνος. Τωρα αμα μπαιναμε μεσα στις βαλιτσες μας που οντως περνανε απο ακτνες Χ, αυτο ειναι αλλο θεμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ταξίδεψα 1 μήνα έγκυος με αεροπλάνο, δεν είχα πρόβλημα.

Πάντως καλού κακού τους είπα οτι είμαι έγκυος και δεν περασα απο τις ακτίνες- με έψαξε μια υπάλληλος με το χέρι και αυτό ήταν όλο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι μου

ξέρω κι εγώ περιπτώσεις που στο α΄τρίμηνο ταξιδέψανε με αεροπλάνο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Αλλά, αφού εσένα ο γιατρός σου σου λέει να το αποφύγεις, μήπως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείς; Ή να το ξανασυζητήσεις μαζί του; Είναι τόσο επείγον το ταξίδι;

:?::idea::?::idea:

Ξέρω πως μετά το α΄τρίμηνο είναι πολύ πιο ακίνδυνο και φυσιολογικό!!

:wink::wink:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες. Σήμερα ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Η χαρά μου δεν περιγράφεται :P .Όμως πρόκειται να φύγω για ρόδο αεροπορικώς το Σάββατο και το ερωτημά μου είναι αν κάνει να ταξιδέψω με αεροπλάνο;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

με το καλό και να σου πάνε όλα καλά!

απ όσο ξέρω μια χαρά μπορείς!

υπάρχει φιλενάδα μου, που γράφει κι εδώ, που είχε πάει ταξίδι Αμερική κι όχι μέχρι τη Ρόδο :wink:

Μια ώρα υπόθεση είναι, δεν είναι κάτι

Απλά να κοιτάξεις γενικώς να μην κουραστείς... αυτή είναι η οδηγία

κι όχι μακροβούτια :lol:

καλές διακοπές και με το καλό να πάνε όλα τέλεια στην εγκυμοσύνη σου :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ανακάλυψα πως είμαι έγκυος ήμουν ταξίδι του μέλιτος Γαλλία...

Ε.....αναγκαστικά έπρεπε να επιστρέψω!! :D

 

Μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ ταξίδεψα αεροπορικώς Κρήτη-Αθήνα την Πέμπτη που μας πέρασε και Παρασκευή πέταξα πίσω για Κρήτη και ήμουν 31η εβδομάδα... Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!!

 

Καλό ταξίδι και με το καλό το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πιάνεται η δική μου περίπτωση, αλλά πήγα ταξιδάκι αεροπορικώς στο εξωτερικό "μονή" και γύρισα "διπλή"!

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα, νομίζω μόνο στον 9ο δεν επιτρέπουν αεροπορικά ταξίδια :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...