Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η Χρυσή Αυγή μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

εχουμε μάθει, ό,τι μας συμφέρει να το κάνουμε γαργάρα και ό,τι είναι εις βάρος μας να το καταγγέλουμε. Ας ξεκινήσουμε να πληρώνουμε με απόδειξη τους εργάτες που μας βάφουν τα σπίτια, τις γυναίκες που μας κρατούν τα παιδιά, τις γυναίκες που μας καθαρίζουν, τις γυναίκες που μας γιατροπορεύουν τις γιαγιάδες μας και μετά ας καταγγείλουμε το ότι "οι ξένοι" μας παίρνουν τις δημόσιες παροχές που δικαιούμαστε.

 

Αυτό και αν είναι αλήθεια!!!

Αλλά δεν μπορεί να συμβεί αυτή η αλλαγή στην συμπεριφορά μας γιατί οικονομικά δεν μας συμφέρει, οπότε τι και αν ιδεολογικά το καταλαβαίνουμε αφού δεν βγαίνει το οικονομικό?? Γι αυτό πάντα θα διαλέγουμε τη φθηνότερη υπηρεσία και ας είναι μαύρη. Ποιος θα δεχτεί να πληρώσει και κάτι παραπάνω για το καλό του κράτος και της πατρίδας, τη στιγμή που αισθάνεται ότι το κράτος τον αδικεί?? Φαύλος κύκλος...

Στις "πολιτισμένες" χώρες, γι'αυτό υπάρχουν οι υπηρεσίες του κράτους, ώστε να τηρούνται οι ισορροπίες μεταξύ των πολιτών. Άλλο που εδώ οι κυβερνήσεις προάγουν τις ανισορροπίες για να στρέφουν τον ένα πολίτη απέναντι στον άλλο και όχι απέναντι στα κοινά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή την καραμέλα με τα παιδιά των ξένων που τα παίρνουν στους παιδικούς σταθμούς και των ελλήνων μένουν απέξω, επιτέλους κόψτε τη. Οι ξένοι έχουν χαμηλά εισοδήματα και προηγούνται στους παιδικούς σταθμούς επειδή τα εισοδήματά τους ουσιαστικά είναι μαύρα επειδή οι (έλληνες κυρίως) εργοδότες τους τους πληρώνουν μαύρα.

καλα....οι ελληνες ειναι κακοι και οι ξενοι καλοι! Επισης κακοι ειναι και οι εργοδοτες ενω οι εργαζομενοι ειναι μονο θυματα! Οκ, το πιασαμε το υποννοουμενο! :cool:

 

Πάρτε το χαμπάρι, είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι, ξένοι και έλληνες. Απλά έχουμε μάθει, ό,τι μας συμφέρει να το κάνουμε γαργάρα και ό,τι είναι εις βάρος μας να το καταγγέλουμε. Ας ξεκινήσουμε να πληρώνουμε με απόδειξη τους εργάτες που μας βάφουν τα σπίτια, τις γυναίκες που μας κρατούν τα παιδιά, τις γυναίκες που μας καθαρίζουν, τις γυναίκες που μας γιατροπορεύουν τις γιαγιάδες μας και μετά ας καταγγείλουμε το ότι "οι ξένοι" μας παίρνουν τις δημόσιες παροχές που δικαιούμαστε.

Τις τιμες στην πιατσα ποιος τις εριξε?? ο ελλληνας μπογιατζης, γεωργος κλπ??? Οταν ο αλλος ηρθε και πειναγε, για ενα κομματι ψωμι δουλευε και ειναι λογικο να συμβαινει αυτο. Οκ δεν φταινε καια υτοι..για επιβιωση ηρθαν δεν ηρθαν για τουρισμο. Αλλα σταματηστε πια να κανετε πως δεν καταλαβαινετε. Οταν δεν σου περισσευουν ως χωρα, τι να δωσεις ???

 

Ενώ οι άνεργοι που ανεπίσημα πρέπει να έχει ξεπεράσει το 30%(ίσως και λίγα βάζω) βγάζουν πολλά φαντάζομαι.....
:rolleyes:

 

 

Στενοχωριέμαι και θυμώνω απίστευτα και με όσους τους ψηφίζουν και με όσους τους ψήφισαν (γιατί δικαιολογίες ΔΕΝ υπάρχουν) και βέβαια με το κράτος που άφησε αυτή την οργάνωση όχι μόνο να εξαπλωθεί, αλλά να κατεβεί και σε εκλογές, τη στιγμή που ο Άρειος Πάγος είχε, πιστεύω, επιχειρήματα, για να το εμποδίσει αυτό.

εγω ριχνω την ευθυνη αποκλειστικα στο κρατος.....και που ηρθαν τοσοι ξενοι που δεν μπορουμε να τους κανουμε καλα, και που εφαγαν τις επιδοτησεις και τα 'προγραμματα' και που αφησαν το φασισμο να γινει της μοδας....Ο,τι τους συμφερει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι υπερ της δημοκρατιας?Δεν σου αρεσει ο διαλογος?!

Θέτοντας προς συζήτηση τις αρχές της χ.α. δείχνω πως θέλω να συζητήσω και ιδιετέρως με τους χρυσαυγίτες...

μη λες αστύριχτα για να δημιουργήσεις εντυπώσεις

Οσον αφορα τους πααιδικους σταθμους.Ας μπουνε πρωτα ολα τα ελληνοπουλα και μετα ας μπουνε και των μεταναστων.?!

μα αφού η επιλογή γίνεται με βάση του ποιος είναι φτωχότερος...

δεν αφορα κανέναν αν είσαι μετανάστης η ντόπιος, σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο έτσι είναι...

α και να σου πω αν είναι και κανένας ιταλός μετανάστης σε ποιους θα ανοίκει; στην πρώτη διαλογή (με τους έλληνες; ) ή στη δεύτερη (με τους πάκιστανούς) ;

Γιατι δηλαδη τον μικρο μου δεν τον πηρανε ενω ειχα μορια και πηρανε ολα τααα ξενα παιδακια?

γιατί τα ξένα ώς φτοχώτερα είχαν περισσότερά μόρια

Ποιοι πληρωνουνε τους φορους??
οι έλληνες

ξέρεις όμως γιατί;

γιατί τη γεωργιανή που μας καθαρίζει το σπίτι, τη βουλγάρα που σιδερώνει, τον πακιστανό στις καλλιέργειες ακόμα και τον αλβανό ελαιοχρωματιστή... εμείς οι "νομοταγείς" έλληνες τους έχουμε ανασφάλιστους ...

τι σημαίνει αυτό;

δεν πληρώνουν φόρους γιατί δε φαίνεται κάπου το εισόδημά τους...

Προκειμενου να δειξουμε δηλαδη καλο χαρακτηρα στους εξω γινομαστε ρατσιστες με τους ιδιους τους ελληνες!??

να πάρει ευχή μα τι λες;;;;;;;; τι σχέση έχει αυτό αφού σου λέω πως δεν έχει σχέση το χρώμα του δέρματος αλλά το εισόδημα, τι δεν καταλαβαίνεις;

Εσυ τα ρουχα των παιδιων σου δεν τα δινεις σε γνωστους των γνωστων κλπ?Αντιστοιχο δεν ειναι?!??

εγώ τα ρούχα τα δίνω σε οικογένειες που τα χρειάζονται μπορεί να είναι έλληνες τσιγκάνοι πακιστανοί ή οτηδηποτε άλλο, ότι τύχει!!! είναι τυχαίο δεν λέω σε κάποιον εσένα δε σου δίνω γιατί είσαι μαυριδερός πάκι...

καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Τα 25 ευρω που θα πληρωνουμε στα νοσοκομεια εναντι τα 5 των μεταανααστων ειναι λογικο?Δεν ειναι ρατσιστικο
αρχίζω να πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνεις...

τα 5 ευρώ είναι για τους απόρους (έλληνες - ξένους)

άλωστε το συνταγμά λέει "ο κάθε πολίτης συνησφαίρει σύμφωνα με τις δυνατότητές του στο κράτος"

δεν έχει λιγότερες δυνατότητες ο πάκιστανός των φαναριών που κοιμάται σε ένα εγκαταλελειμένο σπίτι; από μένα που ο άνδρας μου δουλεύει μπορώ να πληρώνω το νοίκι μου, να ντύνω, να ταίζω και να ασφαλίζω τα παιδιά μου;

Οοσν αφορα ταα συνορα.. φυσικα και πρεπει να τα φυλαξουν.Τωρα ναρκοπεδια δεν θα υπαρχουν θα ειναι και αυτο καποια πληροφορια απο τα σεναρια επιστιμονικης φαντασιας που εχουν βγει τελευταααια.

ήταν στο προεκογικό πρόγραμμα της χρυσής αυγή (στο επίσημο σάιτ της) το οποίο είχα διαβάσει με τα ίδια μου τα μάτια, και όπωε βλέπω εσύ όχι

(ότι γράφω είναι τσεκαρισμένο από μένα και δεν το είδα στην τηλεόραση)

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια φίλη η χ.α.

πρότείνει να διαχωρίζονται οι έλληνες από τους μετανάστες στα σχολεία...

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. προτείνει ναρκοπέδια κατά μήκος των συνόρων

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. προτείνει για να κατανοπολεμήσουμε την εγκληματικότητα να εξοπλίσουμε χρυσαυγίτες με όπλα και να τους απελευθερώσουμε στο κέντρο της αθήνας...

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. προτείνει τα νοσοκομεία να μη δίνουν νοσηλεία στους πάμφτωχους ανασφάλιστους μετανάστες να τους αφήνουν να πεθαίνουν;

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. να μην παίρνουν στους παιδικούς σταθμούς τα παιδιά μεταναστών

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. λέει ότι η ελλάδα είναι μόνο για τους έλληνες

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. δίνει αίμα και φαγητό μόνο σε έλληνες (οι άλλοι ας πεθάνουν)

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

η χ.α. προτείνουν οι λαθρομετανάστες να κρατούνται σε στρατόπεδα χωρίς θέρμανση και χωρίς σίτισσι....

δεν είναι νεοναζιστική άποψη αυτή;

 

αν όλα αυτά (που δεν τα λέω εγώ ή τα κανάλια αλλά η χρυσή αυγή) δεν σου ακούγονται ως νεοναζιστικές απόψεις ...

ε δε σου φταίει κανείς... δεν ξέρεις τι ένοια τις φράσης "νεοναζί" και καλό θα ήταν να μελετήσεις λιγάκι γιατί εκτίθεσαι

 

Οχι καλέ, και νεοναζιστική άποψη!!

Ο Μωυσής μετά τις δέκα εντολές, μοίρασε άλλον έναν "δεκαλογο" αλλα ξέρετε.. σε λίγους μόνο!!

 

Να κάνουμε και λίγο χιούμορ!!

Αλλά μην ανακατεύουμε την θρησκεία με την ΧΑ γιατί παραπέμπει σε ιεροσυλία..!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τους πααιδικους σταθμους.Ας μπουνε πρωτα ολα τα ελληνοπουλα και μετα ας μπουνε και των μεταναστων.....Ποιοι πληρωνουνε τους φορους?........

 

Οσον αφορα τα σισιτια.Υπαρχουν χιλιαδες συσιτια πο εκκλησιες κλπ και ιδρυματα που κανουν σπουδαια δουλειαα για ολους.Ειναι τοσο κακο να γινεται μονο φια Ελληνες?.............

Οσον αφορα το κκε που ο κοσμος το αποφευγει.. αφου το ιδιο δεν θελει να αναλαβει ευθηνες.Οταν ρωτησανε την παπαρηγα τι θα εκανε αν αυριο εβγαινε στην εξουσια η ιδια ειχε απαντησει οτι δεν την θελουμε την εξουσια .Ειναι μονο για απεργιες.. εκδηλωσει και σε ολα οχι !.............

 

.............!Η φιλεναδα μου ειναι Εβραια (ναι κοριτσια ειμαι χα και εχω φιλεναδα εβραια... (τοσο νεονααζι ειμαι) κιομως και αυτη εχει τις ιδιες αποψεις με εμενα!

..............

 

Πρώτον, για αποκατάσταση της αλήθειας και λαμβάνω θέση μόνο λόγω επαγγέλματος, καλό θα είναι πριν ισχυριποιήσετε την θεωρία σας (γενικώς) να ξέρουμε πρώτα τα πάντα και όχι αυτά που μας βολέυουν.

Στους παιδικούς σταθμους μπαίνουνε τα παιδιά των ΝΟΜΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ της χώρας μας (τι πιο λογικό απο το να έχουν άδειες παραμονής??), που, μην σας παραξενέψει.. ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ!! Ναι παιδιά, πληρώνουν φόρους όπως και οι Έλληνες..:shock::shock::shock:

 

Για τα σισίτια, πραγματικά ας κάνει ο καθένας ότι θέλει! Αλλωστε ο καθένας την ψυχή του την έχει χωριστά. Εγώ αν δω δύο παιδάκια να πεινάνε θα μοιράσω αυτό που μπορώ να προσφέρω. Αλλος ας ζητήσει χώρα καταγωγής, αφού μπορεί να αντέξει το πεινασμένο βλέμμα ενός παιδιού επειδή είναι μετανάστης... δεν μου πέφτει λόγος..

 

Στην φίλη σου πολλά μπράβο για το δείγμα συγχώρεσης και μεγαλοψυχίας. Χωρίς πλάκα. Εμένα αν κάποια παράταξη ήθελε να με κάνει σαπούνι δεν θα το ξεπερνούσα ποτέ.

Μάλλον όμως δεν θα έχει ακούσει το τραγούδι του Ματθαιόπουλου.. (Αχ το Αουσβιτσ πόσο το αγαπάω..)

 

 

και εδω συμφωνω,,,,και γελαω!! Και σκεφτομαι οτι αυτοι οι συγκεκριμενοι νομιζουν μαλιστα οτι ειναι αυτοι που δεν παραμυθιαζονται! Η αληθεια δεν κρυβεται στις 'ειδησεις'. Κλειστε τις τηλεορασεις και διαβαστε ιστορια!!! Εκει υπαρχουν ολες οι απαντησεις. Τιποτα δεν ειναι καινουριο. Ολα επαναλαμβανονται!!!!

 

Πολύ συμφωνώ. Η ιστορία των ναζί δεν πρέπει να επαναληφθεί. Γι' αυτό άλλωστε την μαθαίνουμε, για να αποφύγουμε τα λάθη στο μελλον.

το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού

 

Ενώ οι άνεργοι που ανεπίσημα πρέπει να έχει ξεπεράσει το 30%(ίσως και λίγα βάζω) βγάζουν πολλά φαντάζομαι.....

 

Εμάς πάντως στην γειτονία μας οι ελληνίδες άνεργες μητέρες έβαλαν τα παιδάκια στον παιδικό. Γιατί πληρούσαν τα κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε πολίτης σε αυτή την χώρα, έχει νόμιμο δικαίωμα να ψηφίζει ότι θέλει. Κατά συνείδηση όπως πιστεύω εγώ.

 

Δεν ξέρω τι ωθεί τους ανθρώπους στην επιλογή ψήφου. Εχω όμως και εγώ δικαίωμα να απορώ, να έχω αντίθετη γνώμη ακόμα να νευριάζω με δικαιολογίες που δεν μπορώ να δεχτώ. Ας με συγχωρέσετε λοιπόν όσοι νομίζουν ότι καταχράζομαι την δημοκρατία επειδή στα τριάντα μου χρόνια βλέπω πράγματα που δεν πίστευα ότι θα δω.

 

Οπως έχω πει πολλές φορές, μένω στο κέντρο της Αθήνας. Δεν είμαι φανατική υπερασπιστής των μεταναστών όμως δεν μπορώ να θελήσω το κακό τους. Δεν μου πάει σαν χαρακτήρας.

 

Αν είχατε δει πέρσι μία εκπομπη του Τσίμα, ένα περιστατικό είχε γίνει στις προσφυγικές πολύ κοντά στο σπίτι μου. Μπήκαν τα ντερέκια σε ένα από τα προσφυγικά, έριξαν και κάτι καπνούς, και βγήκαν μητέρες και παιδιά τρέχοντας. Τα είχα δει με τα μάτια μου και όχι στην εκπομπή. Δεν μπορεί κανείς να μου προτείνει να κλείσω την τηλεόραση γιατί έχω προσωπική εμπειρία αφού πλέον φοβάμαι την ΧΑ εγώ η ίδια. Στεναχωρήθηκα, ένιωσα την αγωνία της μάνας που κάλυπτε το προσωπάκι του παιδιού της. Ή μήπως δεν θεωρείται μάνα επειδή φόραγε μαντήλα?

 

Επίσης, δεν δέχομαι ότι η θρησκεία μας, ή τουλάχιστον η δική μου η θρησκεία, ξεχωρίζει ανθρώπους. Δεν πιστεύω ότι ο Θεός ο δικός μου κοιτάει χώρα καταγωγής. Το επιχείρημα της θρησκείας είναι τελείως άτοπο και σχεδόν προσβλητικό.

 

Θα δεχτώ την ψήφο προς την ΧΑ μόνο αν πουμε πλέον την αλήθεια. Δεν χρειάζεται όλος ο κόσμος να διεκδικεί βραβείο καλού ανθρώπου.

Ας πούνε λοιπόν όλοι ότι δεν έχουν πρόβλημα με τους ξυλοδαρμούς, με τις βίαιες επιθέσεις, με την αποδοχή των στρατιωτικών νόμων και περιορισμών (όσοι έζησαν ή έχουν διαβάσει για την χούντα θα καταλάβουν).

Αλλά τα επιχειρήματα τύπου ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ κλπ βλακείες θίγουν την νοημοσύνη μου. Γιατί πατρίδα έχουν όλοι (όπως και εμείς όταν φεύγαμε στην Αμερική και στην Αυστραλία γιατί εδώ δεν είχαμε να φάμε), γιατί η Θρησκεία μας πρεσβεύει το αγαπάτε αλλήλους (και όχι Ελληνες) και γιατί δικαίωμα στην οικογένεια έχουν όλοι, ανεξαρτήτου καταγωγής. Είναι μία ηθική αξία που οφείλουμε να σεβόμαστε ακόμα και αν την οικογένεια την δημιούργησαν μετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πολίτης σε αυτή την χώρα, έχει νόμιμο δικαίωμα να ψηφίζει ότι θέλει. Κατά συνείδηση όπως πιστεύω εγώ.

 

Δεν ξέρω τι ωθεί τους ανθρώπους στην επιλογή ψήφου. Εχω όμως και εγώ δικαίωμα να απορώ, να έχω αντίθετη γνώμη ακόμα να νευριάζω με δικαιολογίες που δεν μπορώ να δεχτώ. Ας με συγχωρέσετε λοιπόν όσοι νομίζουν ότι καταχράζομαι την δημοκρατία επειδή στα τριάντα μου χρόνια βλέπω πράγματα που δεν πίστευα ότι θα δω.

 

Οπως έχω πει πολλές φορές, μένω στο κέντρο της Αθήνας. Δεν είμαι φανατική υπερασπιστής των μεταναστών όμως δεν μπορώ να θελήσω το κακό τους. Δεν μου πάει σαν χαρακτήρας.

 

Αν είχατε δει πέρσι μία εκπομπη του Τσίμα, ένα περιστατικό είχε γίνει στις προσφυγικές πολύ κοντά στο σπίτι μου. Μπήκαν τα ντερέκια σε ένα από τα προσφυγικά, έριξαν και κάτι καπνούς, και βγήκαν μητέρες και παιδιά τρέχοντας. Τα είχα δει με τα μάτια μου και όχι στην εκπομπή. Δεν μπορεί κανείς να μου προτείνει να κλείσω την τηλεόραση γιατί έχω προσωπική εμπειρία αφού πλέον φοβάμαι την ΧΑ εγώ η ίδια. Στεναχωρήθηκα, ένιωσα την αγωνία της μάνας που κάλυπτε το προσωπάκι του παιδιού της. Ή μήπως δεν θεωρείται μάνα επειδή φόραγε μαντήλα?

 

Επίσης, δεν δέχομαι ότι η θρησκεία μας, ή τουλάχιστον η δική μου η θρησκεία, ξεχωρίζει ανθρώπους. Δεν πιστεύω ότι ο Θεός ο δικός μου κοιτάει χώρα καταγωγής. Το επιχείρημα της θρησκείας είναι τελείως άτοπο και σχεδόν προσβλητικό.

 

Θα δεχτώ την ψήφο προς την ΧΑ μόνο αν πουμε πλέον την αλήθεια. Δεν χρειάζεται όλος ο κόσμος να διεκδικεί βραβείο καλού ανθρώπου.

Ας πούνε λοιπόν όλοι ότι δεν έχουν πρόβλημα με τους ξυλοδαρμούς, με τις βίαιες επιθέσεις, με την αποδοχή των στρατιωτικών νόμων και περιορισμών (όσοι έζησαν ή έχουν διαβάσει για την χούντα θα καταλάβουν).

Αλλά τα επιχειρήματα τύπου ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ κλπ βλακείες θίγουν την νοημοσύνη μου. Γιατί πατρίδα έχουν όλοι (όπως και εμείς όταν φεύγαμε στην Αμερική και στην Αυστραλία γιατί εδώ δεν είχαμε να φάμε), γιατί η Θρησκεία μας πρεσβεύει το αγαπάτε αλλήλους (και όχι Ελληνες) και γιατί δικαίωμα στην οικογένεια έχουν όλοι, ανεξαρτήτου καταγωγής. Είναι μία ηθική αξία που οφείλουμε να σεβόμαστε ακόμα και αν την οικογένεια την δημιούργησαν μετανάστες.

 

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ :!: !

 

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του, αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία να γράψω. Με το post σου αυτό όμως είναι σαν να έγραψα εγώ η ίδια ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ :-D !

 

Μόνο κάτι να προσθέσω ή μάλλον να τονίσω γιατί το έχεις καλύψει και αυτό ! Πριν καταδικάσουμε κάτι ή κάποιον καλό είναι να σκεφτόμαστε ότι στη θέση του μπορεί να ήμασταν εμείς οι ίδιοι, ακόμα κι αν θεωρούμε απίθανο - που τίποτα δεν είναι απίθανο στη ζωή - να βρεθούμε εμείς στην κατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Στους παιδικούς σταθμους μπαίνουνε τα παιδιά των ΝΟΜΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ της χώρας μας (τι πιο λογικό απο το να έχουν άδειες παραμονής??),

το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού

 

 

 

.

 

Συμφωνω απολυτα σε οσα λες απλα εδω θελω να σταθω.Σε αυτην την χωρα δεν δουλευει τιποτα.....Οι προηγουμενες κυβερνησεις -ισως και αυτη δεν ξερω- εδιναν αδεια παραμονης πολυ ευκολα ακομα και σε ανθρωπους που ειχαν εισελθει παρανομα.Για να μην πω για υπηκοοτητες για ψηφοθηρικους λογους.Με αυτη την λογικη και μονο για την ελλαδα αφου ειχαν γινει τοσοι χιλιαδες νομιμοι ακομα και με πλαγιους τροπους ....να μην πω παρανομους...αν δεν φτανανε οι θεσεις για τους ελληνες ε δεν τρεχει τιποτα.Τι και αν οι γονεις τους πληρωνουν χρονια φορους ...τι και αν εχουν παει οι πατεραδες 20 + μηνες στρατο.Οχι οι αλλοι που ηρθαν και γινανε νομιμοι προηγουνται.ε οχι λοιπον.Το κρατος να ελεγχει σωστα και αν δεν μπορει να ελεγξει γιατι ειναι σαθρο να βαλει τους ελληνες και μετα τους αλλοδαπους.

Και κατι τελευταιο που ισως εσεις λογο το οτι δεν ειστε αντρες δεν γνωριζετε....ρωτηστε τους αντρες σας για αυτο.Γιατι εγω που εχω γεννηθει εδω και μεγαλωσει εδω οταν πηγα στρατο εκανα 20 μηνες και καποιοι ρωσοποντιοι κανανε 3 μηνες και αυτοματα επερναν ελληνικη υπηκοοτητα.

Γιατι εγω να σταματησω τα παντα για 20 μηνες και οι αλλοι 3 μηνακια και μετα τα ισα δικαιωματα??Αυτο δεν ειναι ρατσισμος δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε οσα λες απλα εδω θελω να σταθω.Σε αυτην την χωρα δεν δουλευει τιποτα.....Οι προηγουμενες κυβερνησεις -ισως και αυτη δεν ξερω- εδιναν αδεια παραμονης πολυ ευκολα ακομα και σε ανθρωπους που ειχαν εισελθει παρανομα.Για να μην πω για υπηκοοτητες για ψηφοθηρικους λογους.Με αυτη την λογικη και μονο για την ελλαδα αφου ειχαν γινει τοσοι χιλιαδες νομιμοι ακομα και με πλαγιους τροπους ....να μην πω παρανομους...αν δεν φτανανε οι θεσεις για τους ελληνες ε δεν τρεχει τιποτα.Τι και αν οι γονεις τους πληρωνουν χρονια φορους ...τι και αν εχουν παει οι πατεραδες 20 + μηνες στρατο.Οχι οι αλλοι που ηρθαν και γινανε νομιμοι προηγουνται.ε οχι λοιπον.Το κρατος να ελεγχει σωστα και αν δεν μπορει να ελεγξει γιατι ειναι σαθρο να βαλει τους ελληνες και μετα τους αλλοδαπους.

Και κατι τελευταιο που ισως εσεις λογο το οτι δεν ειστε αντρες δεν γνωριζετε....ρωτηστε τους αντρες σας για αυτο.Γιατι εγω που εχω γεννηθει εδω και μεγαλωσει εδω οταν πηγα στρατο εκανα 20 μηνες και καποιοι ρωσοποντιοι κανανε 3 μηνες και αυτοματα επερναν ελληνικη υπηκοοτητα.

Γιατι εγω να σταματησω τα παντα για 20 μηνες και οι αλλοι 3 μηνακια και μετα τα ισα δικαιωματα??Αυτο δεν ειναι ρατσισμος δηλαδη?

 

.....και που κανεις τους δεν μιλαγε ελληνικα...δεν μπορουσαμε να συννενοηθουμε και σε κατι βολες παραλιγο να μας φανε...

 

Nordon έχεις δίκιο γιατί το νόμισμα έχει δύο όψεις. Προσωπικά, δεν θα φτάσω στο άλλο άκρο, να είμαι μάχημος υπερασπιστής των μεταναστών και να κλείνω τα μάτια μου στα προβλήματα, ούτε υιοθετώ τις αντιλήψεις των αριστερών κομμάτων. Πιστεύω όμως, ότι η παράταξη αυτή, της ΧΑ δεν προσφέρει λύσεις που θα μπορούσα να αποδεχτώ. Δεν είμαι άνθρωπος της βίας. Δηλαδή άμα τους σκοτώσουμε στο ξύλο, θα καθαρίσει η Ελλάδα, αλλά δεν θα βρωμίσει η ψυχή μας?

 

Σε όσα λες, έχεις δίκιο. Οι μετανάστες όμως έρχονται γιατί το κράτος μας έχει υπογράψει τις συνθήκες που μας κάνουν, λόγω γεωγραφικής θέσης, πρώτη στάση για να έρθουν. Κανονικά, ο νόμος λέει, ότι πρέπει να μπαίνουν μεν στην χώρα, να μένουν σε συγκεκριμένους χώρους να απογράφονται και να διοχετεύονται σε άλλα κράτη μέλη. Το ότι το κράτος μας είναι σάπιο, είναι το τεράστιο πρόβλημα της χώρας, όχι ο μετανάστης που ήρθε. Νομίζω ότι κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος.

Θα έπρεπε το κράτος να προστατεύει τους πολίτες της, και να μην βγάζει μέτρα φαντάσματα λόγω ψηφοθηρίας.

Θεωρώ όμως ότι είναι δύο διαφορετικά θέματα που όμως και τα δύο θέλουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε όσα λες, έχεις δίκιο. Οι μετανάστες όμως έρχονται γιατί το κράτος μας έχει υπογράψει τις συνθήκες που μας κάνουν, λόγω γεωγραφικής θέσης, πρώτη στάση για να έρθουν. Κανονικά, ο νόμος λέει, ότι πρέπει να μπαίνουν μεν στην χώρα, να μένουν σε συγκεκριμένους χώρους να απογράφονται και να διοχετεύονται σε άλλα κράτη μέλη.

 

Εχεις λαθος εδω.Εχουμε υπογραψει την συνθηκη Δουβλινο 2 που λεει πως ολοι που ειναι παρανομοι ακομα και αν φυγουν απο εδω αν τους πιασουν επιστρεφουν σε εμας.Οπου μπαινει ο παρανομος ακομα και αν τον πιασουν αλλου επιστρεφει στην χωρα εισοδου.Ενας λογος που εχουμε τετοιο προβλημα.Παντως ειναι εκτος θεματος αυτο οποτε δεν γραφω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σύνταγμα της Ελλάδας, άρθρο 5, παράγραφος 2:

"Όλοι όσοι βρίσκονται στην Eλληνική Eπικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων."

Σε αυτό το Σύνταγμα ορκίστηκα πίστη με το χέρι στο Ευαγγέλιο κι αυτός ο όρκος δε χωράει "ναι μεν, αλλά..."

Αυτό το Σύνταγμα καλούμαστε να διαφυλάξουμε ως Έλληνες πολίτες! Οποιανού/ής δεν του/ης αρέσει μπορεί ελεύθερα να βρεί άλλη χώρα να πολιτογραφηθεί, κάπου που το Σύνταγμα να ορίζει διαφορετικά δικαιώματα για τους ντόπιους και τους ξένους! Μόνο που θα πρέπει να θυμάται πως παντού σ΄αυτόν τον πλανήτη, εκτός από αυτόν τον φωτεινό τόπο, θα είναι ξένος!

Και μια και μιλάμε για μετανάστες και ξένους, καλό είναι να θυμόμαστε πως 1 στους 3 Έλληνες ζει στο εξωτερικό σαν οικονομικός μετανάστης, δουλεύει παίρνοντας θέσεις εργασίας από τους εκεί ντόπιους, απολαμβάνει ελεύθερα και ισότιμα παροχές υγείας, παιδείας και κοινωνικής πρόνοιας της εκεί χώρας, στέλνει μεταναστευτικό συνάλλαγμα σε τούτη τη χώρα, νιώθει ασφαλής και διαφυλάσσει την πολιτιστική του κληρονομιά. Πώς θα μας φαινόταν αν οι μετανάστες μας πέφτανε θύματα των εκεί "Χρυσαυγιτών", απλά και μόνο γιατί έτυχε να είναι ξένοι; Γιατί, όπως ο δικός μας Κασιδιάρης διατυμπανίζει δημοσίως πως: "δεν υπάρχουν νόμιμοι και παράνομοι μετανάστες, για μας είναι όλοι παράνομοι", τις ίδιες ακριβώς αντιλήψεις έχουν και οι ομοϊδεάτες του ανά τη γη... Ρατσισμό το λένε κάποιοι, φασισμό ίσως, νεοναζισμό, δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι έχει το ίδιο πρόσωπο μίσους και βίας απέναντι στους ξένους! Κι όποιος/α δεν τό΄χει ζήσει δεν μπορεί να το φανταστεί!

Link to comment
Share on other sites

Χειμώνα του 91 ξενιτεύτηκα στο Μόναχο για σπουδές. Χαιρόμουν που με αποκαλούσαν "Ευρωπαία Συμπολίτη" (όχι αλλοδαπή, μετανάστρια, ξένη), απολάμβανα τις δωρεάν παροχές σπουδών, φοιτητικής εστίας, σίτισης, ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, εργασίας, ισότιμα, χωρίς διακρίσεις, όπως κάθε Γερμανίδα/ός. Επισκεπτόμουν την Ορθόδοξη Εκκλησία, την Ελληνική κοινότητα, τα ελληνικά ταβερνάκια, μπορούσα να θέσω όποιο ζήτημα ήθελα στο (εκλεγμένο από τους μετανάστες) "Συμβούλιο των Ξένων" του Δήμου. Κι όλα αυτά παρέα με γερμανούς/ίδες φίλους/ες, χωρίς κανείς ποτέ να υπαινιχθεί το παραμικρό για τους ξένους που "παίρνουν τις δουλιές μας, βαραίνουν τα ταμεία μας, φορτώνονται στο γερμανό φορολογούμενο, πιάνουν τις θέσεις στα πανεπιστήμιά μας, κλπ," που ακούγονται τα τελευταία χρόνια από κάποιους εδώ γύρω μας.

Μόνο που τέτοιοι κάποιοι υπήρχαν κι εκεί... Κάτι "παληκάρια" με ξυρισμένα κεφάλια, ξενοεχθρικά συνθήματα (επιτρέψτε μου την ακριβή μετάφραση της λέξης, στα ελληνικά έχουμε για την ώρα μόνο την έννοια, όχι και τη λέξη), βλέμα μίσους και άγριες διαθέσεις για οποιονδήποτε ξένο.

Είχαν αρχίσει να επιτίθενται σε ξένους, να καίνε σπίτια μεταναστών με πολιτικό άσυλο, να σκοτώνουν μετανάστες. Και αυτοί είχαν σαν κεντρικό σύνθημα το "Ausländer raus": έξω οι ξένοι!

Άρχισα να μαζεύομαι νωρίς, να περνάω μόνο μέσα από γειτονιές που ζούσαν ξένοι, να μην πολυμιλάω ελληνικά στο δρόμο...

Ένα βράδυ μπουκάραν στο βαγόνι του μετρό 5-6 φουσκωτοί, μαυροντυμένοι "εθνικιστές", με ξυρισμένα κεφάλια και αλυσίδες στα χέρια, ουρλιάζοντας συνθήματα κατά των ξένων. Έρχονταν απ΄την άλλη άκρη του βαγονιού, χτυπώντας με τις αλυσίδες τους μεταλλικούς στύλους, αναζητώντας το πρώτο ξένο θύμα που θα έπεφτε στα χέρια τους.

Πάγωσα! Η ζωή εδώ τελειώνει... Μάνα μου, τι το΄θελα και έφυγα στα ξένα!

Έκλεισα τα μάτια και περίμενα. Και ακούω δίπλα μου μια ήρεμη φωνή να μου μιλάει σαν να ήμασταν φίλοι από παλιά. Ένας ξανθός νεαρός γερμανός με εντόπισε, όπως θα με εντοπίζανε σε λίγο κι εκείνοι! Ήρθε κι έκατσε κολλητά δίπλα μου και μου΄πιασε κουβέντα σαν φιλαράκι μου, μιλώντας κυρίως εκείνος για να μην ακούγομαι... Οι κεφαλοξυρισμένοι προσπέρασαν. Δυο στάσεις πιο κάτω τους μάζεψε η αστυνομία. Ο νεαρός γερμανός, ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ με όλη τη σημασία της λέξης, σηκώθηκε, μου έδωσε το χέρι, μου ευχήθηκε καλή τύχη και έφυγε ήσυχα όπως ήρθε! Εικοσιτόσα χρόνια τώρα τον θυμάμαι με ευγνωμοσύνη και τιμώ το μάθημα που μού δωσε εκείνη τη νύχτα!

"Solidarität" το λένε οι γερμανοί! "Αλληλεγγύη", καιρός να το μάθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Χειμώνας του 92. Οι επιθέσεις κατά των ξένων, οι ξυλοδαρμοί, ο εκφοβισμός, η εχθρικότητα συνεχίζονταν. Για επαναλαμβανόμενα βράδια οι "εθνικιστές" (Neonazis τους λένε εκεί), πυρπολούσαν σπίτια ξένων και ξενώνες μεταναστών με πολιτικό άσυλο στη βόρεια Γερμανία, καίγοντας ζωντανούς γυναίκες και παιδιά. Φόβος!!!

6 Δεκέμβρη του 92. Τη βραδιά του Nikolaus, του αγαπημένου Αγίου όλων των παιδιών της δύσης, ακουγόταν από στόμα σε στόμα, από ραδιόφωνο σε ραδιόφωνο, από τηλέφωνο σε τηλέφωνο:"Lichterkette", πάρε ένα κερί και κατέβα στο κέντρο. Και η πόλη του Μονάχου πλημμύρισε! Σε μια εποχή χωρίς κινητά, χωρίς ίντερνετ, 400.000 γερμανοί πήραν από ένα κερί και κατεβήκαν στους δρόμους. Η μεγαλύτερη διαδήλωση στην μεταπολεμική ιστορία της πόλης! 1 στους 3 κατοίκους του Μονάχου, μαμάδες με τα μωρά στα καρότσια, γιαγιάδες, καλόγριες, εργαζόμενοι μετά το σχόλασμα, σχεδόν όλοι όσοι μπορούσαν να περπατήσουν ήταν εκεί! Χωρίς ντουντούκες, πανώ και συνθήματα, χωρίς κόμματα και οργανώσεις, χωρίς σημαίες, ήσυχα, με ένα κερί στο χέρι, οι πολίτες του Μονάχου είπαν ένα σιωπηλό όχι στο ρατσισμό, στην ξενοφοβία, στο νεοναζισμό. Και συνέχισαν για όλα τα επόμενα χρόνια, ιδρύοντας την Lichterkette e.V., προοθώντας προγράμματα στα σχολεία, διαφημιστικά ενάντια στην ξενοφοβία, ενημερωτικά βίντεο και συζητήσεις, υπηρεσίες νομικής προστασίας και φροντίδας των μεταναστών της πόλης τους, των δικών τους ξένων!

Και εγώ αυτό δεν το λέω απλά κοινωνική αλληλεγγύη των πολιτών, το λέω ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΙΑΛ μπράβο για το θέμα σου, θεωρώ ότι είχε επιτυχία!!

Προσωπικά, έβγαλα κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από όλες τις γνώμες που διάβασα εδώ. Π.χ ότι ο πολιτισμός μπορεί να νικήσει το φασισμό, ότι η πραγματική αγάπη στις καρδιές των ανθρώπων δεν μαυρίζει από τους πολιτικούς και ότι ο σοβαρός διάλογος είναι ο χειρότερος εχθρός της ΧΑ, γιατί δεν μπορούν να στηρίξουν την ιδεολογία τους χωρίς να φανεί το μίσος τους.

Link to comment
Share on other sites

Georgia 69, μάς έδειξες και την άλλη όψη του νομίσματος... γιατί μιλάμε συνέχεια για μετανάστες, ξεχνώντας πόσοι Έλληνες έχουν φύγει τις τελευταίες δεκαετίες στο εξωτερικό.

 

Προσωπικά ακούω τη λέξη "πατριώτης" και αηδιάζω γιατί πλέον έχει ξεφύγει τελείως από την αρχική της έννοια...

 

Και κάποιοι από εσάς νομίζετε ότι αν φύγουν οι μετανάστες από τη χώρα, ξαφνικά θα λυθούν όλα τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

μα ποιος μιλαει για μεταναστες ρε παιδια?? για τα προβληματα της ελλαδας αναφερθηκαν!!

Δεν διαβάζεις καλό μου τι λένε οι άνθρωποι σε αυτό το thread?

Τα αλλοδαπά παιδάκια παίρνουν την θέση των Ελληνόπουλων στους παιδικούς σταθμούς, οι αλλοδαποί που έχουν "ελληνοποιηθεί" με πολιτικές μανούβρες, παίρνουν νωρίτερα συντάξεις.

Φταίει ο αλλοδαπός λαθρομετανάστης που έχει δωρέαν περίθαλψη αλλά εγώ η Ελληνίδα πρέπει να πληρώσω.

Και φταίνει οι αλλοδαποί για όλο αυτό το σκηνικό και όχι οι πολιτικοί που τα ψηφίζουν αυτά και κατ΄επέκταση εμείς που τους ψηφίζουμε.

 

Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

 

Δηλαδή μερικοί αντί να κάτσουν να σκεφτούν 5 λογικά πράγματα, τα βάζουνε με τους αλλοδαπούς.

Δηλαδή φταίνει οι αλλοδαποί που εκμεταλεύονται τις παροχές που τους δίνει το Ελληνικό δημόσιο και οχι αυτοί που ψηφίσανε αυτές τις παροχές.

 

Και θεωρούν ότι η εθνικιστές (του κώλου) ΧΑτες θα τους τα λύσουν αυτά τα προβλήματα.

 

Η georgia69 τα είπε ΟΛΑ

 

Και όπως είπε και η epang

 

ΜΑΡΙΑΛ μπράβο για το θέμα σου, θεωρώ ότι είχε επιτυχία!!

Προσωπικά, έβγαλα κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από όλες τις γνώμες που διάβασα εδώ. Π.χ ότι ο πολιτισμός μπορεί να νικήσει το φασισμό, ότι η πραγματική αγάπη στις καρδιές των ανθρώπων δεν μαυρίζει από τους πολιτικούς και ότι ο σοβαρός διάλογος είναι ο χειρότερος εχθρός της ΧΑ, γιατί δεν μπορούν να στηρίξουν την ιδεολογία τους χωρίς να φανεί το μίσος τους.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

μα ποιος μιλαει για μεταναστες ρε παιδια?? για τα προβληματα της ελλαδας αναφερθηκαν!!

 

Αν δεις 2-3 σελίδες πίσω, γύρισε το θέμα στους μετανάστες. Από τη μια οι λαθρομετανάστες και από την άλλη οι νόμιμοι μετανάστες που κακώς νομιμοποιήθηκαν...:rolleyes:

 

Διόρθωση: 1 σελίδα πίσω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια, συμφωνω....αλλα κανεις απο τους παραπανω δεν το βλεπει 'ρατσιστικα '.....λενε τα προβληατα τους ως πολιτες αυτης της χωρας. Η χωρα φταιει που εχει αυτα τα προβληματα οχι οι ανθρωποι.

Με το να σχολιαζουμε μονο αυτο το σημειο, χαρη κανουμε στην ΧΑ γιατι αυτο το σημειο ειναι ενα βασικο 'χαρτι ' τους. Οντως υπαρχουν προβληματα με τους ανθρωπους που θελησαν να βρουν στον τοπο μας μια καλυτερη ζωη. Αν κανουμε πως τα αγνοουμε η τα υποτιμουμε, τοτε θα σκασει και ο αλλος το παραμυθι 'δεν ειχα αλλου να στραφω και ψηφισα ΧΑ.

Αλλα το μεταναστευτικο δεν ειναι το βασικο μας προβλημα η τουλαχιστον δεν ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο την βια, τα εγκληματα.

Ναι, υπαρχει προβλημα στη χωρα μας, ναι εχουν δικιο πολλοι που αγανακτουν που νιωθουν οτι χανουν βασικα τους δικαιωματα επειδη τετοια προβληματα δεν εχουν λυθει. Αλλα υπαρχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ προβληματα με την εμφανιση της ΧΑ...Αυτο πρεπει να καταλαβουν.

Πολυ ωραιο παραδειγμα εδωσε η κοπελα πιο πανω μες την προσωπικη της εμπειρια αλλα η κοπελα αυτη πηγε σε μια χωρα που μπορουσε να εχει παροχες για ολον τον κοσμο... και παρ'ολα αυτα ειδαμε οτι μια χαρα ρατσιστες υπηρχαν και εκει ;) .

Στην δικη μας χωρα δεν υπαρχουν παροχες για κανεναν! Και αν δεν λυσουμε πρωτα το θεμα της επιβιωσης των ανθρωπων, ξενων και ελληνων, της υγειας, της εκπαιδευσης, βασικα θεματα δηλαδη, πως θα μπορεσουμε να σκεφτομαστε για τον συναθρωπο 'ευγενικα'....αφου σε τετοιες καταστασεις, ολα τα ενστικτα μας εχουν βγει στη φορα!!!!

 

Συμφωνω με την epang παντως και θα πω και εγω " ότι ο πολιτισμός μπορεί να νικήσει το φασισμό, ότι η πραγματική αγάπη στις καρδιές των ανθρώπων δεν μαυρίζει από τους πολιτικούς και ότι ο σοβαρός διάλογος είναι ο χειρότερος εχθρός της ΧΑ, γιατί δεν μπορούν να στηρίξουν την ιδεολογία τους χωρίς να φανεί το μίσος τους'.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ζησει αρκετα χρονια στο εξωτερικο ξερω τι παει να πει να εισαι εκτος της χωρας σου και μακρια απο τους δικους σου.Τοσα χρονια εκει ομως δεν ειδα καποιον ελληνα να κανει κατι το παρανομο.Ειχα φιλους ιταλους στο πανεπιστημιο που ανηκανε απο το ιταλικο κκε μεχρι την ιταλικη ΧΑ (στο περιπου γιατι η ΧΑ ειναι πιο ακρο) κανεις μα κανεις δεν μας εβλεπε σαν πολιτες δευτερης κατηγοριας και δεν αισθανθηκα ποτε μειονεκτηκα.Και μην μου πειτε ησουν φοιτητης και δεν χρειαζοταν να δουλεψεις γιατι και δουλεψα αλλα και ειχα φιλους ελληνες που ηταν εκει μονο για δουλεια.Ποτε δεν ειχα διαπιστωσει καποιο προβλημα.Οι ιταλοι ομως ειχαν μεταναστευτικη πολιτικη...οχι σαν εμας που ποτε δεν ειχαμε και ποτε δεν θα κανουμε.Το προβλημα ειναι αυτο ακριβως στην ελλαδα...εχουν ερθει ανθρωποι απο μερη πολυ μακρινα....ανθρωποι που εχουν αλλα ηθη και εθιμα και ξαφνικα πρεπει να συμβιωσουμε μαζι τους.και ειμαι υπερ να μαθουμε απο αυτους και αυτοι απο εμας...αλλα πως να ζησεις μαζι με καποιον για τον οποιο μια φωτογραφικη μηχανη εχει μεγαλυτερη αξια απο την ζωη (τον ανθρωπο που σφαξανε οταν πηγαινε την γυναικα του να γεννησει).

Ολοι αυτοι με ευθυνη κυριως του κρατους εχουν γκετοποιηθει....Ειναι φυσικο και επομενο σε εκεινες τις γειτονιες οι κατοικοι να ψηφιζουν ΧΑ...αν δεν μπορεις να βγεις απο το σπιτι σου και το κρατος ειναι απων πιανεσαι απο την πρωτη σανιδα σωτηριας.Οποτε να ποσοστα της ΧΑ μην προκαλουν σε κανεναν εντυπωση οσο η χωρα δεν εχει μεταναστευτικη πολιτικη.Οταν λυθει αυτο το προβλημα η ΧΑ θα παει παλι στο 0,1-02 %.Αυτο που με προβληματιζει ομως κυριως και το βλεπω και εδω ειναι πως υπαρχει μια συγχηση.Εχουμε φτασει στο σημειο να μπερδευουμε τον ναζιστη με τον πατριωτη η ακομα και τον εθνικιστη.Για αυτο ευθυνεται και η ΧΑ αλλα και πολλοι αλλοι τους οποιους τους βολευει αυτη "θολουρα".Και ακομα χειροτερα πολλοι δεν λενε ανοιχτα τις αποψεις τους για να μην "στηγματιστουν" σαν πατριωτες η ακομα και εθνικιστες ...επιθετα τα οποια δεν ειναι με τιποτα προσβλητικα για καποιον ...ισως καποιες αλλες εποχες ηταν και τιτλοι τιμης.

Link to comment
Share on other sites

.Και ακομα χειροτερα πολλοι δεν λενε ανοιχτα τις αποψεις τους για να μην "στηγματιστουν" σαν πατριωτες η ακομα και εθνικιστες ...επιθετα τα οποια δεν ειναι με τιποτα προσβλητικα για καποιον ...ισως καποιες αλλες εποχες ηταν και τιτλοι τιμης.

 

Κι γι'αυτό ποιός φταίει?

Η ΧΑ που χρησιμοποιεί αυτά τα επίθετα για καλύψει το ρατσισμό και το ναζισμό της.

 

Κι εγώ δηλώνω πατριώτισσα αλλά δεν θα πάω να σπάσω στο ξύλο τον λαθροματανάστη ή να εκφοφίσω το αλλοδαπό στον παιδικό σταθμό.

 

 

Η σημερινή χρήση της λέξης Εθνικισμός αναφέρεται στον εθνικό ή θρησκευτικό εθνικισμό[εκκρεμεί παραπομπή]. Ωστόσο, οι πολιτικοί επιστήμονες τείνουν να ερευνούν ακραίες μορφές εθνικισμού που σχετίζονται με στρατιωτικά ή αποσχισματικά καθεστώτα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια, συμφωνω....αλλα κανεις απο τους παραπανω δεν το βλεπει 'ρατσιστικα '.....λενε τα προβληατα τους ως πολιτες αυτης της χωρας. Η χωρα φταιει που εχει αυτα τα προβληματα οχι οι ανθρωποι.

 

Εμένα πάντως κάποια σχόλια μου φάνηκαν τελείως ρατσιστικά. Δεν θέλω να τα παραθέσω για να μην μπω σε προσωπική αντιπαράθεση.

 

Σίγουρα φταίει το κράτος και η μεταναστευτική πολιτική, αλλά είναι ψευδαίσθηση ότι αν ρυθμιστεί το μεταναστευτικό θα λυθούν και όλα τα υπόλοιπα προβλήματά μας. Πάλι δεν θα υπάρχει νοσοκομειακή περίθαλψη, πάλι δεν θα υπάρχει παιδεία, πάλι δεν θα υπάρχουν υποδομές, πάλι δεν θα υπάρχουν δουλειές, πάλι δεν θα απονέμεται δικαιοσύνη κτλ.

 

Όσον αφορά στην εγκληματικότητα, μια χαρά υπάρχει και από ντόπιους.

 

Και δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δικαιολογήσω εκείνους που βλέπουν ως σανίδα σωτηρίας τη... χρυσή αυγή... Είτε είναι εντελώς αδαείς, είτε κρύβουν "λίγο έως πολύ" φασισμό μέσα τους.

Link to comment
Share on other sites

georgia69 είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία με τη δική σου.Όχι όμως τόσο τρομακτική.Ήμουν φοιτήτρια στη Γερμανία στην πόλη που γεννήθηκε ο Μαρξ,μια πανέμορφη πόλη με γενικά ήσυχους κατοίκους.Απολάμβανα και εγώ όλα τα προνόμια των γερμανών φοιτητών και μάλιστα λόγω καταγωγής ήμουν και από τις αγαπημένες των καθηγητών.Ένα βραδάκι πήγαμε με φίλους στο κέντρο της πόλης και τρώγαμε σε ένα φαστφουντάδικο.Η παρέα πολυπολιτισμική. Έλληνες,Γερμανοί,Αυστριακοί, Άγγλοι και Σουηδοί.Συζητούσαμε λοιπόν γενικά από που προέρχονται οι διάφορες γλώσσες.Για κακή μας τύχη βγαίνοντας κατά τις 11 το βράδυ για να φύγουμε συζητάγαμε για την γερμανική γλώσσα.Τότε λοιπόν ο ένας έλληνας είπε στα γερμανικά:"Η γερμανική γλώσσα...".Δεν πρόλαβε να πει κουβέντα παραπάνω.Ένας ξυρισμένος στο κεφάλι νεαρός με στρατιωτικό παντελόνι από κάτω μας σταμάτησε και ρώτησε με άγριο ύφος:"Τι πρόβλημα έχετε με την γερμανική γλώσσα?"Μου κόπηκαν τα πόδια.Στο δρόμο ήμασταν μόνο αυτός και εμείς καθώς εκείνη την ώρα όλοι οι άνθρωποι είναι στα σπίτια τους.Ο αυστριακός απάντησε "Τίποτα".Εκείνος κάθισε και μας κοίταζε όλους με ένα βλέμμα πραγματικά εχθρικό που προκαλούσε τρόμο,αφού κανείς μας δεν ήξερε τι περνούσε από το μυαλό του εκείνη την ώρα και τι θα έκανε μετά.Μόνο μερικά δευτερόλεπτα πέρασαν,αλλά μου φάνηκαν αιώνας.Είχαμε κοκαλώσει όλοι μας.Μετά εκείνος έφυγε και εμείς πήραμε το δρόμο για τη στάση του λεωφορείου. Σήμερα ξέρω.Ήταν μόνος του.Αν ήταν με άλλους ομοιδεάτες του δεν ξέρω τι θα είχε γίνει εκείνο το βράδυ.

Και κάτι άλλο.Όταν περίμενα-στις αρχές που είχα πάει στη Γερμανία-στη στάση το λεωφορείο συνηθισμένη από την Ελλάδα ύψωνα το χέρι μου για να σταματήσει το λεωφορείο(πράγμα που στην Γερμανία δεν είναι απαραίτητο γιατί σταματάει έτσι και αλλιώς).Όταν κάποια στιγμή ήμουν μαζί με έναν γερμανό και το έκανα και με είδε με παρακάλεσε να μην το κάνω αυτό,γιατί το χέρι σε αυτή τη στάση τους θυμίζει το ναζιστικό χαιρετισμό,πράγμα που δεν είναι αποδεκτό γιατί τους θυμίζει αυτή τη μαύρη σελίδα στην ιστορία τους.Αυτοί λοιπόν θυμούνται και δεν θέλουν την επανάληψη αυτής της ιστορίας,εμείς ξεχάσαμε τόσο γρήγορα???

 

Υ.Γ.Και για να μην παρεξηγηθώ το "Αυτοί" αναφέρεται στους απλούς γερμανούς πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...