Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η Χρυσή Αυγή μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

ειλικρινά, πείτε μου, γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να πιστέψετε ότι υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι που ασπάζονται την ιδεολογία και επικροτούν τις πράξεις των μελών της ΧΑ?

υπάρχουν και έλληνες νεοναζί. γιατί μας είναι δύσκολο να το πιστέψουμε??

 

Προσωπικά δεν μου είναι δύσκολο να πιστέψω "ότι υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι που ασπάζονται την ιδεολογία και επικροτούν τις πράξεις των μελών της ΧΑ". Δεν πιστεύω όμως με τίποτα ότι πρόκειται για το σύνολο των ψηφοφόρων τους. Τουλάχιστον όσο αφορά τις τελευταίες εκλογές. Το αν θα διαψευστώ ή όχι, ελπίζω να το δω στις επόμενες εκλογές κι όχι στις δημοσκοπήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε Αφου το λεει ο Χαρδαβελας , ετσι θα ειναι .

 

Μηπως να μας παραθεσεις Μαριαλ αποψεις αναλυτων και ειδικων ανθρωπων για το φαινομενο της ΧΑ , αντι να ακουμε και να διαβαζουμε συνεχεια τους δημοσιογραφους που εκτελουν εντολες εργοδοτων τους. Υπαλληλοι ειναι και αυτοι που εχουν προισταμενους και ακολουθουν εντολες. Και επειδη υπαρχει μια μικρη διαφορα με τους απλους υπαλληλους -στις αμοιβες , ακολουθουν ακομα πιο πιστα καθε οδηγια . Και αυτοι που δεν ειναι υπαλληλοι αυτο που τους ενδιαφερει ειναι η προσωπικη τους επιτυχια , η τηλεθεαση.

 

Και αυτοι που τρωνε με χρυσα κουταλια μιλουν για τα προβληματα του κοσμου που ουτε καν εχουν παρει ειδηση και το χειροτερο κατευθυνουν συνειδησεις. Ο κοσμος αγανακτει με ολη αυτη την υποκρισια .

Προσωπικα δεν του παρακολουθω ποτε γιατι ο σκοπος τοων καναλιων ειναι η ο αποπροσανατολισμος απο τα παγαμτικα προβληματα η η ασκηση τρομοκρατιας.

 

 

Καθηγητες πανεπιστημιου πολιτικων και οικονομικων επιστημων εχουντελειως διαφορετικη αποψη για την ανοδο της ΧΑ σε σχεση με αυτο που λεεο Χαρδαβελας και καθε δημοσιογραφος.,

Δεν εχω πολυ χρονο ,αλλα ειναι πολυ λυπηρο και ακρως επικινδυνο να εκφραζεστε ετσι για 400000 χιλιαδες ψηφοφορους.

Για το κομμα αυτο μπορει να λετε οτι θελετε οχι ομως για τον κοσμο.

 

 

Φασιστες υπαρχουν σε ολα τα κομματα.

Το εχουν αποδειξει και το αποδεικνυουν συνεχεια. Στην χειροτερη θεση μπορει να ειναι καποιος , στην τελευταια βαθμιδα και αν τον ανεβασεις εστω και μια , κανει καταχρηση εξουσιας, και ειδικα εαν βγει και το κομμα του.

Επισης ανεγκεφαλοι πολλοι υπαρχουν παλι σε ολους τους χωρους.

 

Καποια μιλησε για αγνοια των ψηφοφορων της ΧΑ

 

Ειστε σιγουροι εσεις για αυτο που ψηφιζετε??

 

 

 

Αυτα για την ωρα.

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι σίγουρη για την ψήφο, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να σκέφτομαι πριν πάρω μία απόφαση. Ακόμα και μεγάλο κόμμα να ψηφίσει κάποιος, θα το δεχτώ αρκεί να έχει επιχειρήματα. Παράδειγμα: Μία πολύ καλή φίλη, μου είπε ότι ψήφισε ΝΔ γιατί είχε κάποια λεφτά στην τράπεζα, και επειδή τα είχε για να αγοράσει σπίτι από κληρονομιά, πήρε αυτή την απόφαση γιατί φοβήθηκε τις τράπεζες σε περίπτωση αλλαγής πολιτικής από διαφορετικό κόμμα. Αυτό το δέχομαι. Μπορεί να μην με ευχαριστεί, αλλά έχει καποιο προσωπικό λόγο που δεν δέχεται αντιπαράθεση. Εγώ όμως, που έχασα την δουλειά μου, που άλλαξαν πολλά πλέον στην καθημερινότητα μας, δεν έχω λόγο να πάρω μία τέτοια απόφαση. Ξέρεις όμως πόσες φορές σκέφτηκα, τον συνταξιούχο? Αν γινόταν παύση πληρωμών αυτοί πως θα ζούσαν? Θέλω να πω, ότι τελικά η επιλογή ψήφου δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση και τουλάχιστον πρέπει να ζυγίζουμε τα + και τα -!

 

Βάση όλου του παραπάνω, προσωπικά δεν βλέπω που μπορεί να οδηγήσει ένα κόμμα ναζιστών. Δεν είδα καμία διαφορά στην Βουλή. Εκτός αν εννοείτε το τζέρτζελο που κάνουν τα φασιστόμουτρα και τις φασαρίες. Γιατί το νομοσχέδιο πχ για τους εφοπλιστές το ψήφισαν κανονικά.

 

Βλέπουμε να σακατεύουν στο ξύλο αλλοδαπούς, αδιαφορούμε. Σκυλιά να ηταν θα είχαμε ενδιαφερθεί περισσότερο! Βλέπουμε να μαζεύουν κόσμο και να τους μαθαίνουν στρατιωτική πειθαρχία και είμαστε δύσπιστοι. Ακούμε τους βουλευτές να τραγουδάνε "Αχ το Αουσβιτς πόσο το αγαπάω" και κλείνουμε τα αυτιά μας. Βλέπουμε μία μάνα να κλαίει για το χαμό του παιδιού της και ακούμε τον βουλευτή της ΧΑ να τολμάει να πει ότι έχει και αυτός μάνα και πληγώθηκε επειδή έγινε έλεγχος σπίτι τους.

Και ακόμα 6,9%!!!

 

Προτιμώ να πιστέψω ότι όλοι αυτοί οι ψηφοφόροι έχουν άγνοια και έχουν τυφλωθεί από τα προβλήματα.

Διαφορετικά θα πρέπει να ντρέπομαι για την χώρα μου, για τους Έλληνες, για τους μέχρι τώρα φίλους και γνωστούς που ξαφνικά μου έγιναν φασίστες και θέτουν σε κίνδυνο την δημοκρατία, την ελευθερία λόγου, τον πολιτισμό και την ζωή μας γενικά.

Αν δεν είναι άγνοια, τότε.. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι μας εχουν βαλει σε ενα τριπακι να ασχολουμαστε με την ΧΑ και το καταφερνουν μια χαρα διχαζοντας τον κοσμο σε δυο βασικες ομαδες.

 

1. στους 'ψαγμενους' δημοκρατικους που σιχαινονται τους ΧΑιτες και που ειναι πιο απολυτοι απο οποιονδηποτε ακροδεξιο. Που στο ονομα της Δημοκρατιας βγαζουν το χειροτερο ρατσισμο απο μεσα τους....που πεφτουν απο τα συννεφα (και αυτοι μαζι με τους δημοσιογραφους) για το οτι υπαρχουν και στην Ελλαδα φασιστες! Φυσικα υπαρχουν και φασιστες και κουμουνια και αλλες 'ιδιοτητες'. Το θεμα ειναι ποσο πολυ θελεις να νιωσεις οτι ξεχωριζεις απο τον υπολοιπο κοσμο...αν θες πολυ, πολλους χαρακτηρισμους θα βρεις...οτι ταχα μου εσυ δεν εισαι τετοιος!

 

2. στους κρυφο ΧΑιτες που ναι μεν καταδικαζουν τη βια αλλα νιωθουν και ας μην το παραδεχονται οτι ΚΑΙ η βια χρειαζεται καμια φορα. Που χαιρονται κατα βαθος που η Κανελλη εφαγε το χαστουκι απο τον αλλον τον γελοιο γιατι 'το ειχε παρακανει η Κανελλη' και δεν σκεφτονται οτι η Κανελλη ειναι στην ηλικια της μανας μας. Που βαρεθηκαν να εχουμε μονο τους ακροαριστερους να δημιουργουν προβληματα και χαιρονται που επι τελους εχουμε ΚΑΙ αλλο ενα κακο σπυρι ουτως ωστε να μη νιωθουν αδικημενοι. Τωρα ΚΑΙ αυτοι δημιουργουν προβληματα!

 

Μα ειναι δυνατον??

Με αυτα τα μυαλα περιμενουμε οτι θα παμε ενα βημα μπροστα??

 

Πανω απο ολα ο ανθρωπος παιδια!!! Οποιασδηποτε ομαδας...και σεβασμος σε αυτον! Αν σεβαστουμε τον εαυτο μας και τον απεναντι ισως μπορεσουμε να διεκδικησουμε ενα καλυτερο κοσμο για τα παιδια μας....Αλλιως μια ζωη σε μια υποομαδουλα θα βρισκομαστε. Και θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!

 

(κανω εντιτ να πω επισης οτι υπερεκτιμουμε αυτο το πραγμα που εχουν ονομασει ΧΑ με τοση 'καταδιωξη' εναντιον τους. Καλυτερα να κοιταξουν τι ωθησε τον κοσμο προς αυτους...τοτε θα σβησει απο μονη της)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πολύ ασχοληθήκαμε ξαφνικά με τη ΧΑ. Εκεί που δεν ασχολούμαστε καθόλου ενώ θα έπρεπε, περάσαμε στο άλλο άκρο. Εντελώς κατευθυνόμενα πάλι...

 

Και ξέρετε κάτι; Δεν δέχομαι το ότι κάποιος έχει προσωπικούς λόγους γι΄αυτό και ψηφίζει ένα συγκεκριμένο κόμμα. Αυτά είναι ανόητες δικαιολογίες.

 

Όσο βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος, δεν πρόκειται να διορθωθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

"Παράδειγμα: Μία πολύ καλή φίλη, μου είπε ότι ψήφισε ΝΔ γιατί είχε κάποια λεφτά στην τράπεζα, και επειδή τα είχε για να αγοράσει σπίτι από κληρονομιά, πήρε αυτή την απόφαση γιατί φοβήθηκε τις τράπεζες σε περίπτωση αλλαγής πολιτικής από διαφορετικό κόμμα. "

 

Ενώ τώρα είναι σίγουρη ότι δεν θα της τα πάρουν... :lol:

 

Παλιά, ένα από τα μοτο της κρατούσας παράταξης ήταν ότι "θα έρθουν οι κουμμουνιστές (τότε ήταν στα πάνω της η Σοβ. Ένωση) και θα σας πάρουν τα σπίτια!!", το ακούγανε οι αδαείς και φοβόντουσαν κι από τον φόβο ψηφίζανε ότι ψηφίζανε...

 

Τώρα μας λένε ότι θα μας πάρουν τα λεφτά (λες και με τους φόρους δεν μας τα παίρνουν) και οι αδαείς πάλι φοβούνται και πάλι ψηφίζουν τα ίδια...

 

Το ζήτημα είναι ότι όλοι αυτοί ψηφίζουν με γνώμονα το ΜΙΚΡΟΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.

 

 

Το ίδιο κάνει και η φίλη σου.

 

Πες της να διαβάσει το "Η Ελλάδα και η οικονομική κρίση του μεσοπολέμου" του Mark Mazower. Θα την βοηθήσει να καταλάβει ότι τα χρήματα μας θα τα χάσουμε είτε τα έχουμε στην τράπεζα, είτε τα έχουμε επενδύσει σε κάποιο ακίνητο, είτε ακόμα κι αν τα κρύψουμε στο σεντούκι. Και ας κλείσει και την τηλεόραση για λίγο... Καλό θα της κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ζήτημα είναι ότι όλοι αυτοί ψηφίζουν με γνώμονα το ΜΙΚΡΟΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.

 

Το οποίο μικροσυμφέρον και πάλι νομίζουν ότι το διασφαλίζουν. Στην πραγματικότητα καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

"Παράδειγμα: Μία πολύ καλή φίλη, μου είπε ότι ψήφισε ΝΔ γιατί είχε κάποια λεφτά στην τράπεζα, και επειδή τα είχε για να αγοράσει σπίτι από κληρονομιά, πήρε αυτή την απόφαση γιατί φοβήθηκε τις τράπεζες σε περίπτωση αλλαγής πολιτικής από διαφορετικό κόμμα. "

 

Ενώ τώρα είναι σίγουρη ότι δεν θα της τα πάρουν... :lol:

 

Παλιά, ένα από τα μοτο της κρατούσας παράταξης ήταν ότι "θα έρθουν οι κουμμουνιστές (τότε ήταν στα πάνω της η Σοβ. Ένωση) και θα σας πάρουν τα σπίτια!!", το ακούγανε οι αδαείς και φοβόντουσαν κι από τον φόβο ψηφίζανε ότι ψηφίζανε...

 

Τώρα μας λένε ότι θα μας πάρουν τα λεφτά (λες και με τους φόρους δεν μας τα παίρνουν) και οι αδαείς πάλι φοβούνται και πάλι ψηφίζουν τα ίδια...

 

Το ζήτημα είναι ότι όλοι αυτοί ψηφίζουν με γνώμονα το ΜΙΚΡΟΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.

 

 

Το ίδιο κάνει και η φίλη σου.

 

Πες της να διαβάσει το "Η Ελλάδα και η οικονομική κρίση του μεσοπολέμου" του Mark Mazower. Θα την βοηθήσει να καταλάβει ότι τα χρήματα μας θα τα χάσουμε είτε τα έχουμε στην τράπεζα, είτε τα έχουμε επενδύσει σε κάποιο ακίνητο, είτε ακόμα κι αν τα κρύψουμε στο σεντούκι. Και ας κλείσει και την τηλεόραση για λίγο... Καλό θα της κάνει.

 

Καλα, καμία σχέση!

Για να το κανω πιο ξεκάθαρο, αν δεν έδωσα καθαρή εικόνα, πέρσι δυο εβδομαδες πριν τις εκλογές η διατραπεζική έκλεινε τα ξημερώματα, απο προβληματα ρευστότητας. Αυτο, δεν μου το είπαν τα καναλια, ούτε οι δημοσιογράφοι. Απλα το ξέρω. Όλα τα δικαιωματα των ελληνικών τραπεζών ειναι εκχωρημενα σε τράπεζες του εξωτερικού. Και αυτα φυσικα δεν τα λένε στην τηλεοραση.

Αν λοιπόν καποιος εχει εκατο χιλιάδες στην τράπεζα και φοβάται το κούρεμα (όπως έγινε στην Κύπρο) γιατι υπήρχαν τέτοιες σκέψεις και για την ελλαδα πρν την Κύπρο, πως μπορείς να αντικρουσεις το επιχείρημα? με το ότι μας τα παίρνουν απο φόρους? τουλάχιστον πρόλαβε και αγορασε το σπιτάκι της!

Εγω, που δεν έχω καταθέσεις, ψήφισα με αλλα κριτήρια. Συμφωνώ η όχι, με την επιλογή του αλλου, δεν κανω αντίλογο!

 

 

Όσο για την ΧΑ, δεν ξέρω αν ανήκω σε κάποια κατηγορία, η αν με υποκινουν!! Ξέρω όμως, ότι οταν παω για καφε στην γειτονιά μου, πριν πω την γνώμη μου κοιτάζω δεξια και αριστερά. Μένω σε μια γειτονια στο κεντρο της Αθήνας, με πολλούς μετανάστες. Αν με ενόχλησαν ποτε? ίσως. Όμως πρέπει να δουλεύει το μυαλο και να αντιλαμβανόμαστε ότι δεν μου φταίει ο άνθρωπος απέναντι μου επειδη το κράτος δεν έχει μεταναστευτική πολιτική.

Έχει απέναντι μας ένα μαγαζι ένας αλλοδαπός, κάθε τρεις και λίγο βγαινει μια γιαγιά να κανει καβγά και στο τελος πάντα λέει: αμ εγω φταίω που δεν φώναξαν ακόμα την ΧΑ. Τις προαλλες, επιασε ενα κλεφτρονι η αστυνομια και ενας αλλος, ειπε: ε, αφου ειναι αλλοδαπος ας τον σαπισουν στο ξυλο!

Αυτα εμένα προσωπικα με κάνουν και αηδιαζω!

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα ειναι πολυ εύκολο να αστειευομαστε και να είμαστε δογματικοι με την περιουσία του αλλου. Στην πραγματικότητα όμως, το να φοβάται ένας άνθρωπος δεν ειναι αντικείμενο σχολιασμού. Και δεν χρειάζεται να ειναι καποιος αδαείς η δεν ξέρω εγω τι. Υπάρχουν άνθρωποι μορφωμένοι έξυπνοι με γνώμη που έχουν απλά απλά κριτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν καποιος εχει εκατο χιλιάδες στην τράπεζα και φοβάται το κούρεμα (όπως έγινε στην Κύπρο) γιατι υπήρχαν τέτοιες σκέψεις και για την ελλαδα πρν την Κύπρο, πως μπορείς να αντικρουσεις το επιχείρημα? με το ότι μας τα παίρνουν απο φόρους? τουλάχιστον πρόλαβε και αγορασε το σπιτάκι της!

Εγω, που δεν έχω καταθέσεις, ψήφισα με αλλα κριτήρια. Συμφωνώ η όχι, με την επιλογή του αλλου, δεν κανω αντίλογο!

 

 

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν δεν ψήφιζε ΝΔ, αλλά Σύριζα ή ΚΚΕ και άλλαζε η πολιτική όπως φοβόταν, την επόμενη μέρα θα έχανε τις καταθέσεις της; Η με τη ΝΔ διασφάλιζε ότι δεν θα γίνει κούρεμα;; Ή τώρα που πρόλαβε και πήρε το σπίτι, λύθηκαν όλα της τα προβλήματα; Από όπου και να το πιάσεις η φοβία της ήταν λόγω προπαγάνδας και η ψήφος όχι προιόν ώριμης σκέψης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν δεν ψήφιζε ΝΔ, αλλά Σύριζα ή ΚΚΕ και άλλαζε η πολιτική όπως φοβόταν, την επόμενη μέρα θα έχανε τις καταθέσεις της; Η με τη ΝΔ διασφάλιζε ότι δεν θα γίνει κούρεμα;; Ή τώρα που πρόλαβε και πήρε το σπίτι, λύθηκαν όλα της τα προβλήματα; Από όπου και να το πιάσεις η φοβία της ήταν λόγω προπαγάνδας και η ψήφος όχι προιόν ώριμης σκέψης

 

Λογω προπαγάνδας δεν ήταν γιατι αυτα που ξέρουμε δεν τα μάθαμε απο την τηλεοραση αλλα εκ των έσω, ας πούμε.

Το ότι δεν λύθηκαν τα προβληματα συμφωνώ, όμως στην δικη μου κρίση ειναι ένα επιχείρημα που δεν θέλω να αντικρούσω γιατι επειδη δεν έχω καταθέσεις δεν μπορω να μπω στην θέση της και να την καταλάβω. Αν εγω θα έπαιρνα αλλα απόφαση δεν το ξέρω, και όπως φαίνεται δεν θα το μάθω κι όλας!

Το τραπεζικό συστημα δεν ειναι τόσο απλό όσο νομίζουν πολλοί. Οι ξένες τράπεζες έχουν δικαιωματα πάνω στις δικές μας. Και σιγουρα αν άλλαζε η πολιτική ηγεσία, θα έμεναν κλειστές για κάποιο διάστημα. Φυσικα και μπορει να συμβεί και τώρα κούρεμα, αφου πλέον πέρασε σε μια χώρα, νομιμοποιηθηκε!

 

Για να μην ξεφεύγουν όμως απο το θεμα, το νόημα που ήθελα να περάσω ειναι ότι ακόμα και τέτοιες δικαιολογίες τις δέχομαι πιο εύκολα απο όλες αυτές που ακούω απο τους ανθρώπους που ψήφισαν ΧΑ. Όχι αν συμφωνω διαφωνώ κλπ αλλα ειναι πιο ανεκτες. Γιατι καλώς η κακώς καποιος πρέπει να ψήφισε και τα μεγάλα κόμματα για να ειναι πάλι κυβέρνηση. Οπότε εγω θέλω να ακούσω και αυτούς. Για ποιους λόγους τους έβγαλαν! Αλλα αυτο ειναι Άλλο θεμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν δεν ψήφιζε ΝΔ, αλλά Σύριζα ή ΚΚΕ και άλλαζε η πολιτική όπως φοβόταν, την επόμενη μέρα θα έχανε τις καταθέσεις της; Η με τη ΝΔ διασφάλιζε ότι δεν θα γίνει κούρεμα;; Ή τώρα που πρόλαβε και πήρε το σπίτι, λύθηκαν όλα της τα προβλήματα; Από όπου και να το πιάσεις η φοβία της ήταν λόγω προπαγάνδας και η ψήφος όχι προιόν ώριμης σκέψης

 

Με πρόλαβες...

 

Ζουζου, λυπάμαι αν θεώρησες ότι αστειεύομαι με την περιουσία της φίλης σου. Ειληκρινά δεν θα το έκανα για κανέναν. Αλλά πραγματικά, τι πιστεύεις ότι θα κάνει στις επόμενες εκλογές, τώρα που πρόλαβε και πήρε το σπίτι της? Θα ψηφίσει ανατρεπτικά? Κι ας πούμε ότι το κάνει... Αυτό δεν θα την καθιστά "παρτάκια"? Δηλαδή τώρα που εκείνη βολεύτηκε δεν την νοιάζει αν χαθούν οι καταθέσεις των υπολοίπων? Είναι η λογική του - και συγγνώμη προκαταβολικά για την έκφραση - "μακριά από τον πωπώ μας κι όπου θέλει ας μπει" ή δεν είναι? Γιατί εμένα έτσι μου μοιάζει. Και με αυτήν την λογική - αυτό προσπάθησα να πω και πριν αλλά με παρεξήγησες - θα επιπλέουν πάντα οι γνωστοί κυβερνώντες. Διότι και αυτός που ψηφίζει με γνώμονα τον διορισμό του παιδιού του δίκιο δεν έχει? Με τέτοια ανεργία, ποιος θα κατηγορήσει τον άλλο για κάτι τέτοιο? Όπως και ο ΧΑυγίτης εν προκειμένω... Κι αυτός έχει την "λογική" του.

 

Το ζήτημα είναι - αν θέλουμε να αποδεσμευτούμε κάποια στιγμή από αυτούς που μας κυβερνάνε - να σκεφτούμε όλοι με μια ΚΟΙΝΗ λογική. Όχι ο καθένας με τη δική του.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες...

 

Ζουζου, λυπάμαι αν θεώρησες ότι αστειεύομαι με την περιουσία της φίλης σου. Ειληκρινά δεν θα το έκανα για κανέναν. Αλλά πραγματικά, τι πιστεύεις ότι θα κάνει στις επόμενες εκλογές, τώρα που πρόλαβε και πήρε το σπίτι της? Θα ψηφίσει ανατρεπτικά? Κι ας πούμε ότι το κάνει... Αυτό δεν θα την καθιστά "παρτάκια"? Δηλαδή τώρα που εκείνη βολεύτηκε δεν την νοιάζει αν χαθούν οι καταθέσεις των υπολοίπων? Είναι η λογική του - και συγγνώμη προκαταβολικά για την έκφραση - "μακριά από τον πωπώ μας κι όπου θέλει ας μπει" ή δεν είναι? Γιατί εμένα έτσι μου μοιάζει. Και με αυτήν την λογική - αυτό προσπάθησα να πω και πριν αλλά με παρεξήγησες - θα επιπλέουν πάντα οι γνωστοί κυβερνώντες. Διότι και αυτός που ψηφίζει με γνώμονα τον διορισμό του παιδιού του δίκιο δεν έχει? Με τέτοια ανεργία, ποιος θα κατηγορήσει τον άλλο για κάτι τέτοιο? Όπως και ο ΧΑυγίτης εν προκειμένω... Κι αυτός έχει την "λογική" του.

 

Το ζήτημα είναι - αν θέλουμε να αποδεσμευτούμε κάποια στιγμή από αυτούς που μας κυβερνάνε - να σκεφτούμε όλοι με μια ΚΟΙΝΗ λογική. Όχι ο καθένας με τη δική του.

 

Ναι η αλήθεια ειναι πως το πρωτο μήνυμα δεν το πήρα καλα! το ομολογω! όχι γιατι διαφωνώ με την άποψη σου, στη νοοτροπία, όπως την περιγράψεις παραπάνω συμφωνω, όμως έχω σαν αρχη στην ζωή μου, να κρατώ επιφυλάξεις στην ζωή μου αν κάτι δεν το έχω ζήσει, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Γιατι όλα καλα στην θεωρία, όμως στην πράξη ειναι αλλιως! Μακάρι να πλουτισω για να μπω στον πειρασμό της ψηφοφορίας....!!!

Όλα αυτα που περιεγραψες παραπάνω ειναι τα κριτήρια των εκλογών, το ξέρω, το ξέρεις, το ξέρει όλος ο κοσμος.

Ειναι μια μεγαλη συζήτηση, τεράστια! Αλλα εκτός θέματος εδω, οπότε αν ανοίξει θεμα σχετικά με τα κριτήρια ψήφου με χαρα να το συζήτησω!

Όμως, όλα αυτα δεν τα συγκρινω με την ΧΑ, γιατι μπορει να ειναι άσχημο να ψηφίζεις με κριτήρια το προσωπικο καλο αλλα πολυ πιο άσχημο με κριτήριο το κακο των άλλων. Εδω που μένω τα ζω, και τα βλέπω μπροστα στα ματιά μου. Και, μπορει να είμαι λάθος, αλλα δεν μπορω να απο δεχτώ αυτη την ιδεολογια!

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/gnomes/stefanos-nikitas/h_akrodeksia_proelaunei_sthn_eyrwph_to_pososto_ths_xryshs_ayghs_einai_apo_ta_mikrotera_sthn_e_e.2448879.html

 

δεν αργει η ώρα που η ευρώπη θα αιματοκυλιστεί...

η άνοδος της ακροδεξιάς είναι φαινόμενο πανευροπαικό ακόμα και χωρών που δεν πάσχουν από ανεργία.... :-(

Link to comment
Share on other sites

Θεατρικότατο.....αλλά με πολλές αλήθεις για την ισότητα των ανθρώπων κλπ αξίες που σταθερά αγνοούμε.

 

[YOU TUBE]TFeCAHaVKFs&feature=player_embedded#t=212[/YOU TUBE]

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για οσους φοβουνται ότι η Δημοκρατια και η Ελευθερια σημερα διακυβευεται με τη Χρυση Αυγη.

 

Τι είναι Δημοκρατια, γιατι εχουμε ξεχασει την εννοια

Α. *Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα όπου η εξουσία πηγάζει από τον λαό, ασκείται από τον λαό και υπηρετεί τα συμφέροντα του λαού. (Και όχι ξενων συμφεροντων και αγορων)Κεντρικό χαρακτηριστικό της δημοκρατίας είναι η λήψη αποφάσεων με ψηφοφορίατων πολιτών, στην άμεση δημοκρατία, ή κάποιων αντιπροσώπων τους, στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία*.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1

 

Β. Τι ηταν η Δημοκρατια για τον Περικλη , που την εφαρμοσε στην Αθηνα

*Για τον Περικλή δημοκρατία σημαίνει ισότητα όλων των Αθηναιων πολιτών απέναντι στο νόμο αλλά συγχρόνως και δυνατότητα για όλους να διάγουν μια άνετη ζωή. (αν και εξαιρουσε γυναικες και δουλους)

Τα μέτρα του Περικλή:

α) Καθιερώνει τη μισθοφορία, ένα είδος οικονομικής ενίσχυσης για τους απορότερους, ώστε να μπορούν, απερίσπαστοι, να παρακολουθούν τις συνεδριάσεις της Εκκλησίας του Δήμου και να ασκούν τα πολιτικά τους δικαιώματα. Ακόμη και οι φτωχότεροι είχαν τη δυνατότητα να καταλαμβάνουν πολιτειακά αξιώματα.

β) Επιπλέον, θεσμοθετεί τα θεωρικά χρήματα, δηλαδή η Πολιτεία πληρώνει για τους απόρους το αντίτιμο του εισιτηρίου τους για την είσοδό τους στο θέατρο.

γ) Ακόμη ο Περικλής συλλαμβάνει το σχέδιο της ανοικοδόμησης μεγάλων δημόσιων έργων, τα οποία θα προσφέρουν εργασία σε πολλούς και θα αλλάξουν την όψη της πόλης. Η πόλη της Αθηνάς θα μεταμορφωθεί.*

 

*Από το βιβλιο της Α Γυμνασιου

 

Επισης εάν ο νομος που προτεινε ενας βουλευτης ζημιωνε οικονομικα την Αθηνα, η συνεπεια ηταν κατασχεση της περιουσιας του. Ακομα και θανατικη ποινη ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ εάν τη ζημιωνε ηθικα.

 

Και μια συγκριση της σημερινης Δημοκρατιας , με την Δημοκρατια των Αρχαιων Ελληνων

http://www.inclusivedemocracy.org/pd/is9/issue_9_direct_democracy.htm

 

Γ.Και μια ματια στο εκλογικο μας συστημα πως εχει τροποποιηθει από το 2008. Ιστορία του εκλογικού συστήματος της Ελλάδας

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1

 

Η Δημοκρατια εχει καταλυθει για εμενα εδω και χρονια, μοιαζει με ολιγαρχια , οικογενειοκρατια και αναρχια, που εξυπηρετει τα συμφεροντα ελαχιστων εις βαρος παντα του λαου. Δεν νοειται Δημοκρατικο πολιτευμα οταν συμβαινουν αυτα.

Αυτοκτονιες, εγκληματικοτητα, ανικανοτητα προστασιας του Ελληνα Πολιτη, διαφθορα και ατιμωρισια πολιτικων για τα οικονομικα τους εγκληματα εις βαρος μας, Aνεργια, ελλειψη υγειονομικης περιθαλψης και επισης τα παρακατω σοβαρα

• Διαλυση δημοσιων φορεων σε μια νυκτα εξαιτιας της ανικανοτητας των κυβερνωντων στη διοικηση του δημοσιου φορεα και πεταμα στο δρομο χιλιαδων εργαζομενων, με το προσχημα του ʽʼκοινου καλουʼʼ μεσα από τα ΜΜΕ.

(Και εμεις χειροκραταμε γιατι διωχνουν τους τεμπεληδες )

• Διασυρμος της Ελλαδας διεθνως

• Υπονομευση κάθε μορφη διαμαρτυριας με την εμφανιση των κουκουλοφορων .

• Η ιδρυση ειδικων ομαδων στρατου ʽʼκαταστολης πληθουςʼʼ σε χωρες του ΝΑΤΟ από το 2010-2020 και που μπορουν να επεμβαινουν κατοπιν εντολης ΕΕ για καταστολη κάθε ειδους εξεγερσης του λαου που μπορει να επιφερει η οικονομικη κριση .

Αν και φροντιζουν να μας καταστειλουν πρωτα με αλλους τροπους , όπως πλυση Εγκεφαλου με τα ΜΜΕ,και την δημιουργια δουλων με τα υπερογκα χρεη που μας εχουν δημιουργησει ώστε να μην μπορουμε να σηκωσουμε κεφαλι

 

Δειτε εδώ για οσους δεν γνωριζουν τι ακριβως ειναι ομαδες καταστολης πληθους.

 

 

Εμενα όλα αυτά με σοκαρουν και για εμενα δεν συνιστουν Δημοκρατια και Ελευθερια. και ανησυχω για το μελλον των παιδιων μας και την καταληξη της Ελλαδος σαν εθνος.

Συγνωμη εαν βγηκα λιγο απο το θεμα.

 

Και για να επανέλθω τωρα στο θέμα μας .. Η ΧΑ είναι αποτελεσμα ολων αυτων, είναι δημιουργημα του νοσηρου συστηματος . Και το αποδεικνυει η ανοδος της από 0.5 % σε 6-10-14% μετα το 2010 . Θα επρεπε να προβληματιζει τους βουλευτες γιατι ενα ποσοστο 10% προτιμα ένα βιαιο νεοναζιστικο κομμα και να βρουν λυσεις για τα πραγματικα προβληματα επιβιωσης μας., αντι να προσπαθουν να μας πεισουν μεσα από τα ΜΜΕ ότι οι Ελληνες που ψηφισαν ηταν φασιστες, ασκωντας ετσι μια εμμεση τρομοκρατια σε αυτους που ψηφιζουν και υποτιμωντας για άλλη μια φορα την νοημοσυνη μας και το χειροτερο διχαζοντας μας για αλλη μια φορα σαν λαο. Οι δημοκρατικοι μαχητες της ΧΑ και οι φασιστες.

Εάν τη διαγράψουν με νόμο τη ΧΑ ,ειναι σαν να την βαζουν κατω από το τραπεζι και θα βγει κάποιο άλλο κόμμα παρόμοιο , ακραιο που να εκφράζει λίγο τα συμφέροντα του απλού Λαού Γιατι κακα τα ψεμματα στη Βουλη Η ΧΑ μιλαει πιο πολύ για πραγματικα προβληματα επιβιωσης του κοσμου, όπως και το ΚΚΕ, η αλλα μικρα κομματα . Εαν τη διαγραψουν με Νομο, ειναι σαν να φιμωνουν τα στοματα 400000 Ελληνων. Και σημερα ειναι η ΧΑ αυριο θα ειναι αλλοι .

 

Επισης η διεξαγωγη δημοσκοπησεων, κατι που δεν ειπωθηκε νομιζω εως τωρααμεσως μετα το θανατο ενος ανθρωπου για να δουμε τα ποσοστα τους, δειχνει οτι τα ποσοστα και τα νουμερα εχουν μεγαλυτερη αξια απο την ανθρωπινη ζωη που χαθηκε, για αυτους που εδωσαν εντολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

summer wine, σε όλα αυτά που γράφεις θα με βρεις σύμφωνη. Σε ένα όμως διαφωνώ κάθετα. Ψηφίζοντας ένα κόμμα, τάσσεσαι υπερ αυτών που πρεσβεύει στο σύνολο. Ειδικά όταν μιλάμε για την κύρια ιδεολογία του κόμματος. Καλώς ή κακώς, η κύρια ιδεολογία της ΧΑ είναι φασιστική με όλη την έννοια της λέξεως. Μπορεί να εκφράζει και την αγανάκτηση ενάντια στην μνημονιακή πολιτική πχ - εν μέρει όμως από ότι φαίνεται από αυτά που έχει ψηφίσει ως τώρα στη βουλή - αλλά αυτό το κάνουν κι άλλα κόμματα που τουλάχιστον σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα. Άρα λοιπόν, πως δικαιολογήται ο ψηφοφόρος της ΧΑ? Γι'αυτό μίλησα για άγνοια που οδήγησε κάποιους και όχι όλους, να την ψηφίσουν. Διότι αν δεν μιλάμε για άγνοια, τότε λυπάμαι, αλλά μιλάμε για φασίστες.

 

Όσο για το αν χρησιμοποιήται από τα ΜΜΕ και την κυβέρνηση, ασφαλώς. Το διαίρει και βασίλευε είναι, διαχρονικά αποδεδειγμένο, η καλλίτερη τακτική για να ασκήσει κανείς εξουσία ανεξέλεγκτα. Εμείς γιατί τα παρακολουθούμε μου εξηγείς? Διότι δεν τα παρακολουθούν μόνο οι "μαχητές της ΧΑ" κι επηρρεάζονται αλλά και οι ψηφοφόροι της.

Link to comment
Share on other sites

summer wine, και οταν δεν συμβαινουν τα παραπανω τι γινεται?? ποια ειναι η λυση?? να φωναξουμε τους μπραβους να καθαρισουν???

 

Δεν καταλαβα την ερωτηση.

Αλλα αν εννοεις για την εγκληματικοτητα το θεωρω πιο αποδεκτο και ηθικο καποιον να ψηφισει ενα κομμα που αισθανεται οτι του παρεχει ασφαλεια , εφοσον ετσι το αισθανεται ο ιδιος και το κρατος εχει δειξει την ανικανοτητα του, απο τον αλλο που ψηφιζει ενα κομμα που κατηγορουσε ολα τα χρονια για να διαφυλαξει το συμφερον του, οπως τα χρηματα του στο εξωτερικο διαφευγοντας απο τη φορολογια η να διορισει το παιδι του εις βαρος του αλλου παιδιου ικανοτερου.

Η ζωη εχει μεγαλυτερη αξια απο τα χρηματα.

 

Εαν το θεωρω λυση οχι δεν το θεωρω, γιατι η λυση στα προβληματα οπως ειπα και η εξαλειψη της εγκληματικοτητας επρεπε να γινεται απο το ιδιο το κρατος, που δυστυχως δεν γινεται.

 

 

 

... Ψηφίζοντας ένα κόμμα, τάσσεσαι υπερ αυτών που πρεσβεύει στο σύνολο. Ειδικά όταν μιλάμε για την κύρια ιδεολογία του κόμματος. Καλώς ή κακώς, η κύρια ιδεολογία της ΧΑ είναι φασιστική με όλη την έννοια της λέξεως.

Σημερα ο μεσος Ελληνας δεν πιστευω οτι οταν ψηφιζει τασσεται υπερ του κομματος στο συνολο. Υπαρχουν πολλοι αναποφασιστοι, απογοητευμενοι απο τα κομματα τους, και μεγαλη αποχη.

Θεωρω οτι τα τελευται χρονια κρινει κατα περιπτωση.

Μπορει να θεωρει οτι τη δεδομενη στιγμη 2 -3 θεσεις ενος κομματος ειναι μειζονος σημασιας για αυτον η για το εθνος και γιαυτο το ψηφιζει. Η να θελει να υπαρχει και αλλη φωνη στη Βουλη,π.χ εθνικιστικη και πιο πατριωτικη, που λειπει

Δεν χρειαζοταν να εισαι φασιστας για να ψηφισεις Χα η κομμουνιστης για να ψηφισεις ΚΚΕ στις προηγουμενες εκλογες.

 

Αυτα για την ωρα.

 

,

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω πολυ πιο αποδεκτο και ηθικο καποιον να ψηφισει ενα κομμα που αισθανεται οτι του παρεχει ασφαλεια ,

καλά εσύ αισθάνεσαι ασφαλής να σε διοικεί μια ομάδα μπραβων που δεν έχουν τελειώσει ούτε το λυκείο;

μια ομάδα που τις αποδείδονται δολοφονίες; (όχι μόνο του φύσσα)

 

ποιον λογικός άνθρωπος ορίζει μια εγγληματική συμορία (γιατι αυτό είναι η χ.α.), για να τον προστατευσει από την εγκληματικότητα;

καταλαβένεις πόσο οξύμορο είναι αυτό που υποστηρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα κατι τετοιο, οτι αισθανομαι εγω

Μαλλον πρεπει να διαβασεις ξανα αυτα που εγραψα για να καταλαβεις τι εννοω και να παραθεσεις ολοκληρη τη φραση που εγραψα ωστε να μην παραποιειται το νοημα.

Εγραψα το θεωρω πιο αποδεκτο και ηθικο σε σχεση με τον αλλο εφοσον καποιος νιωθει ετσι......

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα την ερωτηση.

Αλλα αν εννοεις για την εγκληματικοτητα το θεωρω πιο αποδεκτο και ηθικο καποιον να ψηφισει ενα κομμα που αισθανεται οτι του παρεχει ασφαλεια , εφοσον ετσι το αισθανεται ο ιδιος και το κρατος εχει δειξει την ανικανοτητα του, απο τον αλλο που ψηφιζει ενα κομμα που κατηγορουσε ολα τα χρονια για να διαφυλαξει το συμφερον του, οπως τα χρηματα του στο εξωτερικο διαφευγοντας απο τη φορολογια η να διορισει το παιδι του εις βαρος του αλλου παιδιου ικανοτερου.

Η ζωη εχει μεγαλυτερη αξια απο τα χρηματα.

 

Σωστά, η ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από το χρήμα.

 

Εσύ (π.χ. δεν ρωτάω αποκλειστικά εσένα) γιατί αισθάνεσαι ασφαλέστερη μ' ένα κόμμα που οι βουλευτές του ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ τραμπουκίζουν νόμιμους μετανάστες?

Γιατί αισθάνεσαι ασφαλέστερη μ'ενα κόμμα που μαζεύει αίμα ΜΟΝΟ για Έλληνες? Το αίμα δεν κάνει φυλετικές διακρίσεις. Αν αρωωστήσεις και χρειαστείς αίμα ή όργανο θα σε "σώσει" αυτός που που είναι συμβατός με σένα κι όχι επειδή είναι Έλληνας.

Γιατί αισθάνεσαι ασφαλέστερη που οπαδοί αυτού του κόμματος σαπίζουν στο ξύλο νόμιμους και παράνομους μετανάστες? Αυτωνών η ζωή δεν έχει αξία?

 

Πως καταπολέμησε την εγκληματικότητα αυτό το κόμμα που σε κάνει να νιώθεις περισσότερη ασφάλεια?

Είδες να καταπολεμάει τους δουλέμπορους και το trafficking από τη ρίζα του? Είδες να καταπολεμάει τους εμπόρους ναρκωτικών?

 

Προσπαθώ να δω γιατί στο καλό να ασθάνεται κάποιος ασφαλής με την ΧΑ όταν δεν έχει υποδείξει το ή κάνει το παραμικρό για την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας πέραν του να επιτίθεται σε αδύναμους ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

 

Αυτό σας κάνει να αισθάνεστε ασφαλέστερα μέσα στη γειτονιά σας, στη χώρα σας κλπ?

 

Που είναι τα κότσια τους να τα βάλουν με τους επαγγελματίες εγκληματίες? Αυτό το'χω ρωτήσει ένα σωρό φορές (κι εδώ μέσα) και σε συζητήσεις και κανείς δεν μπορεί να μου το απαντήσει.

 

 

 

η να διορισει το παιδι του εις βαρος του αλλου παιδιου ικανοτερου.

Εδώ γελάμε.

Ο Μιχαλολιάκος ανάγκασε τον βουλευτή της περιφέρειας με τους περισσότερους σταυρούς να παραιτηθεί για να βγει βουλευτής ο γκόμενος της κόρης του που βγήκε δεύτερος σε ψήφους.

Ή θεωρείτε τον κο. Κασιδιάρη τον ικανότερο βάσει προσόντων και μορφωτικού επιπέδου να είναι εκπρόσωπος τύπου ενός "σοβαρού" κόμματος που σκοπεύει να κυβερνήσει μια χώρα?

 

Τα στοιχεία που είχαν για την διαφθορά των υπόλοιπων κομμάτων και τα καταθέσανε μια μέρα πριν τους συλλάβουν, γιατί δεν τα καταθέτανε νωρίτερα, παρά μόνο όταν σφίξαν τα πράγματα?

 

Το καθαρά ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ παρελθόν των κ.κ. Μιχαλολιάκου και Παπά που τώρα το αποποιούνται δεν απασχολεί κανέναν?

Δεν σας κάνει εντύπωση πως απο κει που προσκυνάγανε τη σβάστικα τώρα την αποποιούνται πριν ο αλέκτωρ λαλήσεις 3 φορές?

Θέλει "δύναμη χαρακτήρα" να κρατάς τα πιστεύω σου, όπως μας είπε και η κόρη Μιχαλολιάκου. Ωραία "δύναμη", μόλις τους μπουζουριάσανε, δεν ξέρουν, δεν είδαν τίποτε ούτε για σβάστικες, ούτε για ναζιστικούς χαιρετισμούς.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, προσπαθω να καταλάβω το νόημα μεσα απο τα πόστ. Αλλα δυσκολευομαι, και ξέρετε γιατι? γιατι η καθημερινότητα δεν ειναι μάθημα ιστορίας.

Έχουμε, Πλέον όλοι μας, κανει ένα σωρό στο μυαλο μας απο ιδεολογια μέχρι ηθικές αξίες, και ο καθένας πράττει όπως πιστεύει ότι ειναι το σωστό. Και το χειρότερο, δεν υπάρχει διαλλακτικοτητα, ειμΣτε κατηγορηματικοι ότι αυτο που λέμε εμείς ειναι και το σωστό. Εγω αυτο έχω καταλάβει μετα απο αμέτρητες συζητήσεις με φίλους, συγγενείς, γνωστούς αλλα και Εδω!

Οταν μέχρι το 2004 τα δυο μεγάλα κόμματα έπαιρναν ποσοστα σχεδόν 80% ειναι σαφές ότι 8 στους 10 έδιναν ψήφο εμπιστοσύνης σε αυτούς που βρίζουν σήμερα. Και απο την άλλη, μέχρι σήμερα, βλέπουμε αλλοδαπούς να δουλεύουν στην δουλεια ελλήνων, οι περισσότεροι ανασφάλιστοι και κακοπληρωμενοι.

Γιατι ξαφνικά, μας φοβιζουν οι μετανάστες και τους τρέμουμε? και τελικα, να θέλω να τους δώ μεσα στα αίματα απο το ξύλο, δεν ερχεται σε σύγκριση με την θρησκεία μου, που σαν καλη χριστιανή, νηστευω την μεγαλη εβδομαδα, γιορτάζω το Πάσχα και τα Χριστούγεννα? ας φάω καλυτερα μπριζολα την μεγαλη παρασκευη και ας αφήσω τον αλλοδαπό ΆΝΘΡΩΠΟ να ζήσει!

 

Και ποιου είδους ασφάλεια προσφέρει η ΧΑ? πραγματικα υπάρχει άνθρωπος που νιώθει ασφαλής επειδη κυκλοφορούν οι τραμπουκοι με ρόπαλα?

Αυτοι, απειλούν και εμάς, επειδη έχουμε αντίθετη γνώμη με αυτούς. Εγω εδω που μένω, έχω πολλα παραδείγματα. Να σας πω τι έπαθα πριν λίγες ημέρες? στο φανάρι, πήρα χαρτομάντηλα απο έναν αλλοδαπο, συνήθως δεν παίρνω τίποτα αλλα Τώρα τα χρειαζομουν! και δίπλα ακριβώς ένα κόκκινο παλιο μικρο αυτοκίνητο με δυο μπουλντόκ με μαυρα να με αγριοκοιτανε επειδη έδωσα 50 λεπτα στον αλλοδαπο! αγριοκοιταγαν μια γυναικα με την κοιλια στο στόμα!

Ας μην πω λοιπόν ότι κινδυνεύει η δημοκρατία, αφου τα βιβλια του δημοτικου αλλιώς την ορίζουν, ας πω λοιπόν ότι κινδυνεύει η ελευθερία μου να πράττει όπως επιθυμώ!

Το ότι το κράτος μας ειναι ανύπαρκτο δεν μας δίνει το δικαίωμα να φτάνουμε σε αυτα τα άκρα. Εγω θέλω να μεγάλωσω το παιδι μου με αγάπη για τον συνάνθρωπο, όπως μεγάλωσα και εγω. Θέλω να αγαπάει και να νοιαζεται τους ανθρώπους και όχι τους Έλληνες. Πως θα είμαι σίγουρη ότι δεν κινδυνεύει το δικο μου το παιδι απο τα παιδια των χρυσαυγητων στο σχολειο αύριο? να φοβάμαι να πει την γνώμη του για να μην μου το χτυπήσουν? γιατι οι τραμπουκοι μεγαλώνουν τραμουκους..

Η κοινωνία που δημιουργούμε και στη συνέχεια θα αφήσουμε στα παιδια μας ειναι φρικτη. Ίσως πρέπει σε όλα αυτα που συμβαίνουν στην ζωή μας, μεσα στην χώρα μας, να πρέπει να ξεκινήσουμε με την προσωπική αυτοκριτική. Αυτοι που έχουν ευνοηθει σε αυτη τη χώρα ειναι σαφώς περισσότεροι, με αντάλλαγμα την ψήφο. Οπότε, ας μην συνεχίσουμε με λάθη. Το καλύτερο αύριο δεν θα έρθει μονο του, ούτε θα μας το φέρει κάποιο κόμμα μονο του.

 

Και κάτι τελευταίο, έχτες στους πρωταγωνιστες είχε το β μέρος του αφιερώματος του παιδιου μου δολοφονήθηκε.

Δυο φράσεις του πατέρα, προσωπικα με συγκλόνισαν. Είπε λοιπόν, ότι απο την ώρα που του είπε ο γιατρός ότι το παιδι του έφυγε, ειναι ένας ζωντανός νεκρος. Και στο τελος είπε πως δεν μπορει να δεχτεί το γεγονός και το μονο που θελει ειναι να ανεβεί σε ένα βουνό και να αρχίσει να ουρλιαζει.

Δεν ξέρω τι πραγματικα έγινε, προσωπικα πιστεύω ότι οι ΧΑ κανει πλύση εγκεφάλου στα μέλη της και αυτα δρουν όπως αντιλαμβάνονται την βία, όμως μπροστα σε μια οικογενεια που πενθεί και αντίθετη γνώμη να έχουμε οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί σε εκφράσεις, γνώμες και απόψεις.

Και απορω με όσους έτρεξαν να δικαιολογήσουν τον γνωστο βουλευτή της ΧΑ που είπε την χαζομαρα με την δικη του μαμα! αγόρι μου, η μαμα σου μπορει να ταραχτηκε με την έρευνα στο σπιτι σας αλλα σε έχει και σε χαίρεται! και πάντα έτσι να ειναι! βάλε όμως το μυαλο σου να δουλέψει πριν κανείς δημόσιες δηλώσεις! έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γελάμε.

Ο Μιχαλολιάκος ανάγκασε τον βουλευτή της περιφέρειας με τους περισσότερους σταυρούς να παραιτηθεί για να βγει βουλευτής ο γκόμενος της κόρης του που βγήκε δεύτερος σε ψήφους.

άσε μας ρε χαρλοου ....

τι να κάνει κι αυτός πατέρας είναι ( :rolleyes: )...

μια κόρη μονάκριβη την έχει..

άνθρωπος ειναι κι αυτός να μη δει εγγονάκια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα την ερωτηση.

Αλλα αν εννοεις για την εγκληματικοτητα το θεωρω πιο αποδεκτο και ηθικο καποιον να ψηφισει ενα κομμα που αισθανεται οτι του παρεχει ασφαλεια , εφοσον ετσι το αισθανεται ο ιδιος και το κρατος εχει δειξει την ανικανοτητα του, απο τον αλλο που ψηφιζει ενα κομμα που κατηγορουσε ολα τα χρονια για να διαφυλαξει το συμφερον του, οπως τα χρηματα του στο εξωτερικο διαφευγοντας απο τη φορολογια η να διορισει το παιδι του εις βαρος του αλλου παιδιου ικανοτερου.

Η ζωη εχει μεγαλυτερη αξια απο τα χρηματα.

 

Εαν το θεωρω λυση οχι δεν το θεωρω, γιατι η λυση στα προβληματα οπως ειπα και η εξαλειψη της εγκληματικοτητας επρεπε να γινεται απο το ιδιο το κρατος, που δυστυχως δεν γινεται.

 

 

 

 

 

Δεν χρειαζοταν να εισαι φασιστας για να ψηφισεις Χα η κομμουνιστης για να ψηφισεις ΚΚΕ στις προηγουμενες εκλογες.

 

 

,

η ζωη ειναι το μεγιστο αγαθο και για αυτο ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ λογο δεν θα ψηφιζα καποιο κομμα που θεωρει τη ζωη του παρανομου σκουρου μεταναστη, προβλημα!

 

Η ερωτηση ηταν για το τι πρεπει να γινει σε περπτωση που η χωρα μας δεν κατακταει την πολυποθητη δημοκρατια, οπως ωραια την ανελυσες....οταν φτανουμε ενα βημα πριν το γκρεμο σαν κοινωνια τι κανουμε? φωναζουμε μια ομαδα για να μας δωσει μια κλωτσια για να πεσουμε? γιατι αυτο ηταν η χα, ηταν το τελειωτικο χτυπημα ωτε να πατωσουμε ηθικα.

Αν λοιπον καποιος αισθανεται ασφαλης επειδη ο δικος του δερνει, χεστ΄τα! Με ολο το θαρρος....:)

 

Σε ενα ανικανο κρατος δεν απανταει ο λογικος ανθρωπος με ανηθικες επιλογες....γιατν πρωτα ειναι η ζωη και μετα ειναι το ηθος!

 

Και ναι.....αν καπιος ψηφιζει ΚΚΕ σαφως ειναι κουμουνιστης. δεν πιστευω βεβαια οτι ενοχοειται ο κουμουνιστης με τον χαρακτηρισμο.....οπως και δεν ενοχλειται ο ΧΑιτης αν τον πεις φαςιστα. Απορω δηλαδη γιατι οι υπολοιποι νομιζουμε οτι θα ενοχληθουν.

 

Υπαρχουν και αλλα κομματα που μπορουσε να ψηφισει ο κοσμος, χωρις να ειναι μεγαλα κομματα, αλλα δεν τα ψηφισε γιατι οι μεν ηταν κουμουνιστες και οι δε φασιστες.. ...κατα συνειδηση.

 

Θεωρω ανεπιτρεπτη λογικη αυτη που δημιουργει ενα τερας, επειδη τα ως τωρα τερατα δεν ικανοποιουσαν τον συγκεκριμενο.

 

 

Η κοινωνία που δημιουργούμε και στη συνέχεια θα αφήσουμε στα παιδια μας ειναι φρικτη. Ίσως πρέπει σε όλα αυτα που συμβαίνουν στην ζωή μας, μεσα στην χώρα μας, να πρέπει να ξεκινήσουμε με την προσωπική αυτοκριτική. Αυτοι που έχουν ευνοηθει σε αυτη τη χώρα ειναι σαφώς περισσότεροι, με αντάλλαγμα την ψήφο. Οπότε, ας μην συνεχίσουμε με λάθη. Το καλύτερο αύριο δεν θα έρθει μονο του, ούτε θα μας το φέρει κάποιο κόμμα μονο του.

 

!

Και σαφως δεν θα το φερουν τα μεγαλυτερα μπρατσα,... Οκ, εν σωματι υγιη ελαγαν οι αρχαιοι αλλα χασαμε το νου.

Αυτοκριτικη και προσπαθεια....μας λειπουν εδω και δεκαετιες....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, η ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από το χρήμα.

 

Εσύ (π.χ. δεν ρωτάω αποκλειστικά εσένα) γιατί αισθάνεσαι ασφαλέστερη μ' ένα κόμμα που οι βουλευτές του ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ τραμπουκίζουν νόμιμους μετανάστες?

Γιατί αισθάνεσαι ασφαλέστερη μ'ενα κόμμα που μαζεύει αίμα ΜΟΝΟ για Έλληνες? Το αίμα δεν κάνει φυλετικές διακρίσεις. Αν αρωωστήσεις και χρειαστείς αίμα ή όργανο θα σε "σώσει" αυτός που που είναι συμβατός με σένα κι όχι επειδή είναι Έλληνας.

Γιατί αισθάνεσαι ασφαλέστερη που οπαδοί αυτού του κόμματος σαπίζουν στο ξύλο νόμιμους και παράνομους μετανάστες? Αυτωνών η ζωή δεν έχει αξία?

 

.

 

Απο ολα οσα εγραψες εσυ εκει εμεινες???

 

 

Παρο ολαυτα θα μπω στον κοπο να σου απαντησω μια και δεν αντιλαμβανεσαι το νοημα οσων εγραψα .

Προσωπικα δεν νιωθω καμια ασφαλεια με τη Χρυση Αυγη.

Το εγραψα και το ειπα .. Μου ειναι αδιαφορη προσωπικα εμενα.

Οπως και δεν με εχουν ενοχλησει ποτε, η κανεναν απο τους γυρω μου .

Ο δε βουλευτης στο νομο μου ειναι ενας μορφωμενος φυσιολογικοτατος ανθρωπος, απο οτι μου εχουν πει αλλοι και οχι οπαδοι της ΧΑ, για να σας προλαβω.

 

Αλλοι ανθρωποι ομως νιωθουν η ενιωθαν ασφαλεια και κυριως οι Αθηναιοι.

Και εφοσον εχουμε Δημοκρατια δεν εχω παρα να σεβαστω την αποψη τους στο ονομα της Δημοκρατιας και αποδεχομαι το επιχειρημα αυτο , σε σχεση με το επιχειρημα

θα ψηφισω τον ταδε, θα τον προσκυναω παρολο που τον εβριζα ολα τα χρονια , για να μου διορισει το παιδι μου. Η ψηφισα ΝΔ , ενω ολα τα χρονια την εβριζα σαν ΠασοΚ, για να μην βγει ο Συριζα και χασω τα χρηματα μου.

Ο ψηφοφορος ο δευτερος δεν εχει κανενα ηθος για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...