Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η Χρυσή Αυγή μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

Επειδή αυτό το έγραψα εγώ, μπορείς σε παρακαλώ να κάνει ένα quote και να δείξεις σε παρακαλώ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΡΩΣΤΗΣΕΙ????????

Που ακριβώς της ευχήθηκε να βρει όργανο ΜΟΝΟ από Πακιστανό?????

 

Να προσέχουμε λίγο τι διαβάζουμε και πως το ερμηνεύουμε σε παρακαλώ.

 

Το να προσεχουμε τι διαβαζουμε και τι ερμηνευουμε νομιζω πως δεν αφορα εμενα αλλα εσενα.Σε αυτο που γραφω υπαρχει και η λεξη ΣΧΕΔΟΝ η σημασια της οποιας ειναι απο ολους κατανοητη.Το νοημα αυτου που εγραψες ηταν σε αυτη την κατευθυνση,αν ακομα επιμενεις πως δεν ειναι θα χασω λιγο απο τον χρονο μου να το κανω copy ακριβως και μετα να κατσουμε να το ερμηνευσουμε λεξη λεξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[

 

Αλλα για πες μου κάτι σε παρακαλώ! δεν πιστεύεις στα ματιά σου επειδη η πλειοψηφία έχει αντίθετη γνώμη απο την κοπέλα και την εκραζει?δηλαδη όλα τα τα όργια της ΧΑ τα ματιά σου τα πιστεύουν?

Αλήθεια ρωτάω τώρα, να μείνουμε και μεσα στο θεμα!

 

Αυτο που ειπα εγω και ισως να μην εγινα κατανοητος ειναι πως ολοι της μιλανε με μια επιθετικοτητα και μια απεχθεια.Αυτο δεν ειναι δημοκρατια.Δεν μπορουμε να ευαγγελιζομαστε την δημοκρατια και σε καποιον που εχει μια αλλη αποψη να μιλαμε με τετοιον τροπο.Κανεις δεν την εβρισε αλλα ο τροπος σε εναν ουδετερο ειναι το λιγοτερο ενοχλητικος.Φυσικα αυτα που εχει κανει η ΧΑ ειναι απιστευτα. Το θεμα ειναι πως για τους μεγαλυτερους (μεσα ειμαι και εγω) ξερουν τι εστι ΧΑ απο το 1990 το λιγοτερο....και ολη την πορεια της μεχρι να φτασει στην βουλη.Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τωρα επελεξαν να την διαλυσουν ενω θα μπρορουσαν καλιστα να το κανουν χρονια πριν και μαλιστα με πολυ πιο ανωδυνο τροπο.Χωρις να υπαρχει ο κινδυνος οι συγκεκριμενοι κυριοι να ιεροποιηθουν στα ματια καποιον ισως αδεων. Για να το πω πιο λιανα η συγκεκριμενη περιοδος της σωστης κατα τα αλλα καταστολης μου δημιουργει μια υποψια πως πισω κρυβονται και αλλα σεναρια που ισως ολοι αγνοουμε.....

Link to comment
Share on other sites

:wink::wink::wink: αχ πεστα!!!που εδω που μας φτασανε τα αλλατα κομματα δεν το βλεπουν..αυτα π κανανε τοσα χρονια οι αλλοι...ουτε λογος..

 

Εγω προσωπικα τα βλέπω όλα. Και ισως, εκτος απο το να τα βλεπω να τα ζω και στην καθημερινοτητα μου. Αυτο όμως δεν μου δίνει το ελεύθερο ν εθελοτυφλω απέναντι σε κάτι που θεωρώ ότι θίγει την ελευθερία μου. Σε αυτο εδω το θεμα λοιπόν, σχολιάζω την ΧΑ. Σε κάποιο άλλο θα σχολιάσω τα κόμματα που μας έφτασαν μέχρι εδω (που να προσθέσω, και σε αυτή την περίπτωση, πάλι έχει βάλει το χεράκι του ο ελληνικός λαός αλλα θα σταματήσω εδω για να μην χάλασω το θεμα της κοπέλας).

 

Άρα λοιπόν, ας διευρύνουμε την όραση μας και να τα βλέπουμε ΌΛΑ!!!

 

Πραγματικα όμως, με απαντήσεις τυπου: δεν την ψήφιζα αλλα τώρα θα την ψηφίσω, και αλλα τετοια, με κάνουν να απορώ αν η διαδικασια των εκλογών ειναι η πλέον κατάλληλη. Μήπως πριν πάμε στην κάλπη, να είχαμε και μια γνωμάτευση αν έχουμε σωας τας φρενας?

Link to comment
Share on other sites

[

 

Αλλα για πες μου κάτι σε παρακαλώ! δεν πιστεύεις στα ματιά σου επειδη η πλειοψηφία έχει αντίθετη γνώμη απο την κοπέλα και την εκραζει?δηλαδη όλα τα τα όργια της ΧΑ τα ματιά σου τα πιστεύουν?

Αλήθεια ρωτάω τώρα, να μείνουμε και μεσα στο θεμα!

 

Αυτο που ειπα εγω και ισως να μην εγινα κατανοητος ειναι πως ολοι της μιλανε με μια επιθετικοτητα και μια απεχθεια.Αυτο δεν ειναι δημοκρατια.Δεν μπορουμε να ευαγγελιζομαστε την δημοκρατια και σε καποιον που εχει μια αλλη αποψη να μιλαμε με τετοιον τροπο.Κανεις δεν την εβρισε αλλα ο τροπος σε εναν ουδετερο ειναι το λιγοτερο ενοχλητικος.Φυσικα αυτα που εχει κανει η ΧΑ ειναι απιστευτα. Το θεμα ειναι πως για τους μεγαλυτερους (μεσα ειμαι και εγω) ξερουν τι εστι ΧΑ απο το 1990 το λιγοτερο....και ολη την πορεια της μεχρι να φτασει στην βουλη.Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τωρα επελεξαν να την διαλυσουν ενω θα μπρορουσαν καλιστα να το κανουν χρονια πριν και μαλιστα με πολυ πιο ανωδυνο τροπο.Χωρις να υπαρχει ο κινδυνος οι συγκεκριμενοι κυριοι να ιεροποιηθουν στα ματια καποιον ισως αδεων. Για να το πω πιο λιανα η συγκεκριμενη περιοδος της σωστης κατα τα αλλα καταστολης μου δημιουργει μια υποψια πως πισω κρυβονται και αλλα σεναρια που ισως ολοι αγνοουμε.....

 

Δε θα διαφώνησω μαζι σου, για την χρονική στιγμη και το τι μπορει να συμβαινει στην πραγματικότητα. Όσο ύποπτο φαίνεται σε εσενα φαίνεται και σε μένα. αλλα επειδη πιστεύω ότι τώρα τα έβγαλαν όλα στη φορα για να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους, δεν παω και να τους ψηφίσω! δεν ειναι κριτήριο επιλογής ψήφου! το πολιτικό μανιφέστο της ΧΑ ειναι άκρως φασιστικό και φυσικά όχι μονο για τους αλλοδαπούς. Οπότε, όλοι αυτοι που πανε και ριχνουν ψήφο, στην πραγματικότητα ξέρουν τι ψηφίζουν? δεν μας φτάνουν οι κλέφτες θα έχουμε και τους τραμπουκους πάνω απο το κεφαλι μας? φοβάμαι ότι επιλέγουμε να πάμε απο το κακο στο χειρότερο!

 

Όσο για την κοπέλα, εντάξει ξέρεις και φαντάζομαι και ξέρει και η ίδια, πως σε ένα φόρουμ οι απαντήσεις ειναι στέγες, όπως τα σκεφτόμαστε τα γράφουμε! Δε νομίζω ότι κανείς ήθελε να την προσβάλει. Αλλα ο γραπτός λογος, ειναι λίγο απότομος θα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα.

 

Στην αρχή της κρίσης βρέθηκα σε παρέες με τις οποίες είχαμε φάει ψωμί και αλάτι και στα εικοσικάτι χρόνια της γνωριμίας μας δεν είχε ποτέ κανείς αναρωτηθεί τι ψηφιζει ο άλλος. Δεν βρίσκαμε το λόγο. Ξαφνικά, με το που σκάνε οι πρώτες εκλογές της κρίσης, άρχισαν οι κουβέντες να περιστρέφονται γύρω από το τι να κάνει ο καθένας, μας τι θα μπορούσε να κάνει "για το καλό της χώρας" και έμαθα με μεγάλη έκπληξη, ότι κάποιοι είχαν πάει στα άκρα, που δεν θα τους έκοβα ποτέ ικανούς για κάτι τέτοιο. Και όμως υπάρχουν και τέτοιοι ψηφοφόροι. Που έχουν δύο πόδια, δύο χέρια, δυο μάτια, έχουν κανονικές δουλειές, κυκλοφορούν ανάμεσά μας.

 

Ε, εκείνη τη στιγμή είπα μέσα μου, η κρίση μας πήρε τόσα, δεν θα μας πάρει και τους φίλους μας. Το είπα μέσα μου όμως, δεν ξέρω τι κατάλαβαν οι φίλοι αυτοί, γιατί τελικά το ότι δεν χτύπησα το κεφάλι μου στον τοίχο ή δεν γέλασα ή δεν ξέρω τι με αυτά που άκουγα για τις απόψεις τους, μπορεί και να το ερμήνευσαν, ότι οι απόψεις τους περίπου στέκουν στο μέσο άνθρωπο. Το ότι δεν θέλησα να δειξω ανοιχτά ποια ήταν η πολιτική μου θέση, που δεν είναι και ξεκάθαρη στο κάτω κάτω διαχρονικά, μπορεί να το ειδαν ως υπεροχή των δικών τους θέσεων.

 

Τέλος πάντων, η θέση μου σε σχέση με το πώς αντιμετωπίζω πολιτικές κουβέντες εκεί έξω παραμένει και ειδικά όσον αφορά παλιούς γνωστούς με τους οποίους μπορεί να υπάρχει το θάρρος να ανοίγονται τέτοιες κουβέντες. Δεν βρίσκω ότι η πόλωση πηγε πουθενά τις προηγούμενες γενιές και πολυ λιγότερο να τις πάει κάπου τώρα.

 

Συνεπώς... δεν ξέρω... όποιος θέλει ψηφίζει ό,τι θέλει. Στο διαδίκτυο εύκολα μπορεί κάποιος που το θέλει, να εκφράζεται με πιο ωμό τρόπο, όπως να ειρωνεύεται, να απομονώνει, να επιτίθεται, γενικά να βγάζει ενστικτώδεις αντιδράσεις για πράγματα τα οποία αγγίζουν ένστικτα τελικά και είναι έξω από τη λογική του μέσου ανθρώπου ίσως. Γενικά είναι πιο εύκολο να καταδικάζει κανείς. Εκεί έξω όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Και το εκεί έξω μπορεί μεταξύ άλλων να είναι ένας λόγος που κάποιος μπορεί να αισθάνεται δικαιωμένος για τα πιστεύω του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω απολυτα πως η πολωση ως μορφη αντιδρασης, συμπεριφορας, σκεψης, πολιτικης θεσης μπορει να ταρακουνησει τα λιμναζοντα νερα του υπαρχοντος συστηματος αλλα η ιστορια δειχνει πως οταν εκφραστει σε ολες τις μορφες ζωης τοτε διχαζει και μπορει να γινει επικινδυνα ανεξελεγκτη!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το βασικο κινητρο ενος ψηφοφορου της XA clio ειναι ο εθνικισμος, και ο αντιμνημονιακος χαρακτηρας τους....και εγω σου λεω αντε και τα εχουν αυτα....και αντε και εχουν - λενε και αλλα ΄καλά ΄ που δεν εξυπηρετουν το συστημα και δημιουργουν προβληματα στα υπερλαμογια, το οτι αποφασιζουν να σκοτωσουν, τραυματισουν εναν ανθρωπο (και πολλους βεβαιως βεβαιως) δεν τους βαζει αυτοματα στο πατο των αξιων??

 

Τι ειναι αυτο που τους δικαιολογει στην συνειδηση σου ωστε να ΄παραβλεψεις΄Τους φονους και να κοιταξεις τα υπολοιπα καλα στοιχεια τους??

 

κατατα αλλα συμφωνω με Nordor. εγινε μια ερωτηση, περιμενετε με αυτον τον τροπο να απαντησει καποιος που θαειχε διαθεση να συζητησει??

 

μακαρι ολη αυτη η ΄επιθεση ΄ που δεχθηκε η clio να ηταν επιθεση δια ζωσης σε ανθρωπους που πραγματικα ειναι υπευθυνοι...ο αντιφασισμος δεν ειναι ΄θεωρια ΄ ειναι πραξη.....αγαπη και σεβαςμος για τον συνανθσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσω να απαντήσω εν μέρει πάλι. Από κουβέντες διάσπαρτες, κυρίως στο διαδίκτυο, κατάλαβα ότι μεγάλη μερίδα των ψηφοφόρων, που κατοικούν σε συγκεκριμένες περιοχές του λεκανοπεδίου κυρίως, οι οποίες υποβαθμίστηκαν, δεν έδειξαν να καλύπτονται από άλλα κόμματα. Ίσα ίσα, είδαν ανθρώπους που κατά κύριο λόγο έρχονταν από άλλες περιοχές, να καταστρέφουν το κέντρο, ξανά και ξανά, έχοντας πολιτική κάλυψη ή και ανοχή. Οπότε όταν κάποιος τους προσέφερε μια εξίσου βίαιη πρόταση, στο πώς να αντιμετωπιστεί ένα πρόβλημα της δικής τους καθημερινότητας, έστω και αν βία είχε άλλους αποδέκτες και ήταν σε άλλη κλίμακα, την υιοθέτησαν αυτή την πρόταση. Οπότε, ναι, ζυγίζουν τώρα το ένα θύμα της βίας με τον έως τώρα απολογισμό που είχαν από τις άλλες δράσεις ή μη δράσεις.

 

Εννοειται δεν υιοθετώ αυτή τη λογική, είναι όμως κάτι που εκφράζεται αρκετά συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα καθομαι και διαβαζω ολα τα μηνυματα και δεν πιστευω στα ματια μου.

Επειδη μια κοπελα εχει αντιθετη γνωμη απο την πλειοψηφια εχετε πεσει ολοι να την φατε!!!Αυτο δηλαδη ειναι δημοκρατια?Η αλλη σχεδον της ευχεται να αρρωστησει και να θελει οργανο για μεταμοσχευση και να βρισκει μονο απο πακιστανο....δηλαδη τι αλλο θα ακουσουμε??Κατι τετοια μας εχουν φερει σε αυτο το επιπεδο σαν χωρα και φτασαμε ο ενας εναντιον του αλλου.

 

Δεν είναι δίκαιο στο φασισμό να απαντάς δημοκρατικά. Πρέπει να τους φέρεσαι όπως φέρονται αυτοί.... Και εκείνοι αυτό κάνουν. Επικαλούνται και χρησιμοποιούν τη δημοκρατία για να διαδώσουν τις φασιστικές ιδέες και πρακτικές τους. Τον φασισμό τον τσακίζεις πριν σε τσακίσει, είναι θέμα επιβίωσης, βασικό ένστικτο, όχι ιδεολογία.

Link to comment
Share on other sites

Με μια κάποια διάθεση ρεαλισμού ή απαισιοδοξίας, θεωρώ ότι οι οοοολοι οι λαοί έχουν το ρατσιστικό τους τμήμα. Πριν γιγαντωθεί εδώ -και σε συνθήκες κρίσης- η ΧΑ, οι ευημερούντες Αυστριακοί είχαν τον Χάιντερ, οι Γάλλοι τον Λεπέν, οι Ολλανδοί, Γερμανοί, Νορβηγοί, Αμερικανοί τους δικούς τους. Νομίζω, δηλαδή, ότι ο ρατσισμός είναι αιώνιο και πανανθρώπινο ελάττωμα... Ελάττωμα ατελών προσωπικοτήτων, γεμάτων κόμπλεξ....

 

Σε εμάς, όσοι εμφορούνταν από αυτήν την "ιδεολογία", εκφράζονταν πολιτικά μέσω συγκεκριμένου κόμματος, που φρόντιζε να έχει και υποψηφίους τέτοιας κατεύθυνσης. Αλλά και στις κοινωνικές παρέες, (εδώ διαφωνώ μαζί σου Αθηνά), μπορούσες να τους ξεχωρίσεις. Ηταν αυτοί που μιλούσαν για αλλοδαπούς κλέφτες αλλά διέθεταν αλλοδαπές νταντάδες που καταπίεζαν, αλλοδαπές παραδουλεύτρες που κακοπλήρωναν, αλλοδαπούς μάστορες που δεν τους είχαν δηλώσει πουθενά.

Και μετά; Μετά ήρθε η κρίση. Και η κρίση βγάζει τον χειρότερο εαυτό μας και οξύνει τα πάθη. Και οι ανωτέρω "παρεξηγημένες μεγαλοφυίες που κατέχουν την ΜΟΝΗ αλήθεια" επέλεξαν τον εύκολο δρόμο: τη λύση του αποδιοπομπαίου τράγου. Μόνο που στη θέση του αποδιοπομπαίου τράγου, σε εποχές δεινούς κρίσης, βάζουν ΟΛΗ την κοινωνία. Κατά τη ΧΑ φταίνε: οι μετανάστες, το ΣΥΡΙΖΑ, οι αναρχικοί, οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, οι κομμουνιστές, οι Αμερικάνοι, η Τρόικα, οι Αμερικανοί, οι Τούρκοι, οι Κινέζοι, οι Εβραίοι, οι τραπεζίτες, οι απανταχού μουσουλμάνοι κοκ. Πραγματικά, οι χρυσαυγίτες μας μισούσαν ΟΛΟΥΣ. Ολους! Απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι δίκαιο στο φασισμό να απαντάς δημοκρατικά. Πρέπει να τους φέρεσαι όπως φέρονται αυτοί.... Και εκείνοι αυτό κάνουν. Επικαλούνται και χρησιμοποιούν τη δημοκρατία για να διαδώσουν τις φασιστικές ιδέες και πρακτικές τους. Τον φασισμό τον τσακίζεις πριν σε τσακίσει, είναι θέμα επιβίωσης, βασικό ένστικτο, όχι ιδεολογία.

 

Θα διαφωνησω.Επικαλουνται την δημοκρατια για να εχουν ασυλια.Οι φασιστικες ιδεες a priori δεν μπορουν να διαδωθουν αρκετα γιατι αφορουν ενα μικρο τμημα του πληθυσμου που ειναι "καθαρο". Το να μην τον αφηνεις να μιλησει δημιουργεις σε καποιον αλλον την αισθηση πως ο συγκεκριμενος αδικειται.Αυτο το αισθημα αδικιας εχει παντα αντιθετα αποτελεσματα.Αν αφησεις καποιον να μιλησει ακομα και για τον φασισμο δινεις αυτοματα το δικαιωμα του αντιλογου που ισως θα αποδειξει τις δικες σου αποψεις.Οπου φασισμος βαλτε οποιαδηποτε αλλη ιδεολογια.Φυσικα μιλαμε για συζητησεις.Το θεμα δολοφονιων κτλπ απο οπου και αν προερχωνται δεν αφηνουν περιθωρια σε συζητησεις.Αλλα το θεμα ειναι να μην φτανουμε εκει....Ολα βεβαια ειναι θεμα παιδειας στην οποια το κρατος μας εδω και τουλαχιστον 30 χρονια πασχει.

Link to comment
Share on other sites

Το ακραίο-εθνικιστικό κομμάτι της χώρας μας ποτέ δεν πέθανε, απλώς είχε κουράζει κατά την περίοδο των παχιών αγελάδων.

Όμως υπήρχε πάντα ένα ποσοστό (πόσο άραγε; 10%;15%) γεμάτο μίσος προς όποιον δεν συμμεριζόταν τις θέσεις του. Τόσες φουρτούνες περάσαμε ως λαός για να φτάσουμε στη Δημοκρατία! Εχει κανείς διάθεση να μετρήσει πόσα πραξικοπήματα έγιναν κατά τον 20ο αιώνα; Θα γίνονταν τόσα αν δεν υπήρχε μία σημαντική μερίδα ομοιδεατων αποφασισμένων για όλα;

Και για όλα τα φρικαλέα εγκλήματα που διέπραξαν είχαν πάντα μια λογικοφανή εξήγηση. Θυμηθείτε! Οι πατριώτες του Μεταξά απελευθέρωσαν τους ποινικού πως κρατούμενους αλλά παρέδωσαν τους κομμουνιστές στους Γερμανούς. Στη συνέχεια, οι "πατριώτες" συνέπραξαν με τους ναζί, καθήλωσαν την ελληνική σημαία και ανέμισαν τη σβάστικα. Γιατί; Γιατί το "έθνος" κινδύνευε από τους κομμουνιστές; Βασάνισαν, φυλάκισαν, εξόρισαν και τουφέκισαν ανθρώπους για ... να μην προδώσουν τη χώρα στη Βουλγαρία και τον Στάλιν; Μπήκαμε στον γύψο και χάσαμε την Κύπρο γιατί ... πάλι κινδυνεύαμε...

 

Δεν έχει λογική αυτό το μίγμα ρατσισμού-εθνικισμού. Δεν ξέρει να συνδιαλλέγεται. Δεν έμαθε ποτέ ορθογραφία, γραμματική και συντακτικό της ελληνικής γλώσσας, σε επίπεδο ανώτερο της Γ Δημοτικού. Δεν έχει ανθρωπιά...

Κοινώς, να συνεννοηθούμε, δεν μπορούμε. Μπορούμε όμως να τους "συμμαζέψουμε" και να περιορίσουμε τις ακραίες εκδηλώσεις, αν καταφέρουμε να τους μάθουμε να φοβούνται τον Νόμο.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Το ακραίο-εθνικιστικό κομμάτι της χώρας μας ποτέ δεν πέθανε, απλώς είχε κουράζει κατά την περίοδο των παχιών αγελάδων.

Όμως υπήρχε πάντα ένα ποσοστό (πόσο άραγε; 10%;15%) γεμάτο μίσος προς όποιον δεν συμμεριζόταν τις θέσεις του. Τόσες φουρτούνες περάσαμε ως λαός για να φτάσουμε στη Δημοκρατία! Εχει κανείς διάθεση να μετρήσει πόσα πραξικοπήματα έγιναν κατά τον 20ο αιώνα; Θα γίνονταν τόσα αν δεν υπήρχε μία σημαντική μερίδα ομοιδεατων αποφασισμένων για όλα;

Και για όλα τα φρικαλέα εγκλήματα που διέπραξαν είχαν πάντα μια λογικοφανή εξήγηση. Θυμηθείτε! Οι πατριώτες του Μεταξά απελευθέρωσαν τους ποινικού πως κρατούμενους αλλά παρέδωσαν τους κομμουνιστές στους Γερμανούς. Στη συνέχεια, οι "πατριώτες" συνέπραξαν με τους ναζί, καθήλωσαν την ελληνική σημαία και ανέμισαν τη σβάστικα. Γιατί; Γιατί το "έθνος" κινδύνευε από τους κομμουνιστές; Βασάνισαν, φυλάκισαν, εξόρισαν και τουφέκισαν ανθρώπους για ...

 

Κοιτα ανοιγεις τωρα μεγαλο θεμα και ειναι και off topic. Αλλα συντομα και με 2 λεξεις θα σου πω πως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ειδικα για το θεμα με τους ναζιστες στην Ελλαδα αυτοι που συνεπραξαν μαζι τους ηταν ενα ελαχιστο κομματι του πληθυσμου.Αυτοι δεν ηταν μονο φασιστες (το μεγαλυτερο ποσοστο) αλλα και καιροσκοποι ,ανθρωποι που δεν αντεχαν στην πεινα και εδιναν τον συνανθρωπο τους ακομα και αθωο για ενα κομματι ψωμι.

Μην ξεχναμε πως υπηρχε και ο ΕΔΕΣ που πολεμησε τους φασιστες.....Ασχετα που μετα εκανε τα αισχη στον βωμο του να μην γινει η χωρα κουμουνιστικη.

Αλλα και οι απεναντοι δεν κανανε λιγοτερα.Βεβαια αν δεν ηταν οι Εγγλεζοι θα ειχαν κερδισει ανετα αφου ηταν 5 φορες περισσοτεροι.Τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα για το θεμα με τους ναζιστες στην Ελλαδα αυτοι που συνεπραξαν μαζι τους ηταν ενα ελαχιστο κομματι του πληθυσμου.Αυτοι δεν ηταν μονο φασιστες (το μεγαλυτερο ποσοστο) αλλα και καιροσκοποι ,ανθρωποι που δεν αντεχαν στην πεινα και εδιναν τον συνανθρωπο τους ακομα και αθωο για ενα κομματι ψωμι.

Αυτό λίγο-πολύ μπορείς αν το πεις και για τους σημερινούς οπαδούς της ΧΑ. Μόνο που ως αντάλλαγμα περιμένουν κάτι περισσότερο από ένα κομμάτι ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

.....Ασχετα που μετα εκανε τα αισχη στον βωμο του να μην γινει η χωρα κουμουνιστικη.[\QUOTE]

 

Μην με παρερμηνεύεις. Δεν μπαίνω σε εμφυλιοπολεμικές λογικές.

Προσπαθώ να αναδείξω το ζήτημα του "λογικοφανούς προσχήματος". Είναι αυτό που έγραψες κι εσύ και το κράτησα από το μνμ σου.

Δηλαδή, "έχουμε άλλοθι για να ασχημονούμε", "υπάρχει λόγος για να εγκληματούμε", "υπάρχουν ανώτερα πράγματα που πρέπει να προστατεύσουμε", "οι άλλοι φταίνε", "μας κυνηγούν γιατί είμαστε οι μόνοι πατριώτες" κλπ.

Νομίζω ότι η ΧΑ και οι οπαδοί της με αυτόν τον τρόπο δικαιολογούν τα πάντα και θα συνεχίσουν να τα δικαιολογούν. Όσες αποδείξεις κι αν προσφέρει η δικαιοσύνη, θα συνεχίσουν να θεωρούν ότι οι σάπιοι είναι οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλες μου τί να σας πω πάρα πολύ χάρηκα για τη σύλληψή τους....

με την καταδίκη τους δε ...

 

αυτό που δε μου άρεσε καθόλου (με αηδιάσε) όμως, ήταν η ξύλινη γλώσσα και οι βαρύγδουπες ανακοινώσεις τύπου: "η νίκη της δημοκρατίας"

 

 

και για αυτό φτιάχνω νέο θέμα για τις πολιτικές σκοπιμότητες...

τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λίγο-πολύ μπορείς αν το πεις και για τους σημερινούς οπαδούς της ΧΑ. Μόνο που ως αντάλλαγμα περιμένουν κάτι περισσότερο από ένα κομμάτι ψωμί.

 

Συμφωνω απολυτα.Αλλα σιγουρα θα υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις που απλα θα επιβεβαιωνουν τον κανονα

Link to comment
Share on other sites

.....Ασχετα που μετα εκανε τα αισχη στον βωμο του να μην γινει η χωρα κουμουνιστικη.[\QUOTE]

 

Μην με παρερμηνεύεις. Δεν μπαίνω σε εμφυλιοπολεμικές λογικές.

Προσπαθώ να αναδείξω το ζήτημα του "λογικοφανούς προσχήματος". Είναι αυτό που έγραψες κι εσύ και το κράτησα από το μνμ σου.

Δηλαδή, "έχουμε άλλοθι για να ασχημονούμε", "υπάρχει λόγος για να εγκληματούμε", "υπάρχουν ανώτερα πράγματα που πρέπει να προστατεύσουμε", "οι άλλοι φταίνε", "μας κυνηγούν γιατί είμαστε οι μόνοι πατριώτες" κλπ.

Νομίζω ότι η ΧΑ και οι οπαδοί της με αυτόν τον τρόπο δικαιολογούν τα πάντα και θα συνεχίσουν να τα δικαιολογούν. Όσες αποδείξεις κι αν προσφέρει η δικαιοσύνη, θα συνεχίσουν να θεωρούν ότι οι σάπιοι είναι οι άλλοι...

 

τωρα καταλαβα τι ακριβως εννοεις και δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

Απλα να πω πως το ιδιο εχει γινει και σε αλλου τυπου ιδεολογιες ..βλεπε βορεια κορεα η παλια η ρωσια επι Σταλιν η ακομα χειροτερα οι ερυθροι Χμερ που σε σκοτωναν για πλακα.Οπου ειναι κανεις απολυτος τα αποτελεσματα ειναι αυτα αν ερθει στην εξουσια

Link to comment
Share on other sites

Φίλες μου τί να σας πω πάρα πολύ χάρηκα για τη σύλληψή τους....

με την καταδίκη τους δε ...

 

αυτό που δε μου άρεσε καθόλου (με αηδιάσε) όμως, ήταν η ξύλινη γλώσσα και οι βαρύγδουπες ανακοινώσεις τύπου: "η νίκη της δημοκρατίας"

 

 

και για αυτό φτιάχνω νέο θέμα για τις πολιτικές σκοπιμότητες...

τα λέμε...

 

Και εγω χαρηκα αλλα διαφωνησα με την χρονικη στιγμη.Καταδικη θα δουμε ,,,οι κατω ισως οι πανω ειναι βουλευτες και πιστευω θα πεσουν στα ******, με καποια ανταλαγματα κατω απο το τραπεζι.

Και κατι τελευταιο -το φιλες μου- ειμαι ο μονος αντρας στο site? αν ναι πρεπει να το προσεξω αυτο :P

Link to comment
Share on other sites

μπλιαχ... εφριξα απο τους διαλόγους. φαινεται το επίπεδό τους. να χαρούν λοιπόν οι οπαδοί τους. αλλά σίγουρα εχουν μαθει να αγνοούν αυτά τα πράγματα όπως και πολλά άλλα,

έτσι ώστε να μπορέσουν να εκλογικεύσουν την συμμετοχή τους σε μια τέτοια εγκληματική οργάνωση. πιστευω οτι αυτά που εχουν συμβεί,

και ελπίζω δηλαδή,

θα κάνουν το κόσμο να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ να φοβάται, και να μιλήσει δυνατά,

έτσι ώστε όπως πολύ σωστά κάπου διάβασα στο άλλο τόπικ ή εδω δεν θυμαμαι,

να μην θεωρούν αυτοί την σιωπή μας, ως συναίνεση.

σιωπή = συναίνεση

φόβος = υποταγή

 

λάθος μηνύματα σε ανθρώπους που εχουν προσηλυτιστεί /φανατιστεί και δεν λειτουργούν λογικά ή δημοκρατικά.

 

δεν είναι δυνατόν να νικηθεί αυτό το πράγμα με σιωπή και φόβο,. πρέπει ΤΩΡΑ όλοι όσοι κρατούσαν το στόμα τους κλειστό απο φόβο,

να σταματήσουν να το κάνουν.

 

πρέπει να εξοστρακιστούν ΟΛΟΙ όσοι ΔΕΝ κατακρίνουν τις πολιτικές και τις πράξεις της ΧΑ.

και απο εδώ μέσα, στο φόρουμ,

και έξω, στην κοινωνία, στις ομάδες,

να κράζονται (με επιχειρήματα, όχι με λεκτική βία!!!!) άσχημα και ανελέητα για να καταλάβουν ότι δεν είναι επιθυμητοί, ότι δεν θα περάσει.

 

αισθάνομαι ότι ΠΟΛΥΣ ΠΟΛΥΣ ΠΟΛΥΣ κόσμος, αδικαιολόγητα πολύς για μένα,

έχει κρατήσει το στοματάκι του κλειστό,

 

και έχει δώσει και ΠΑΤΗΜΑ στην δικαιοσύνη να μην πράττει τοσο καιρό,

 

με αυτή του την σιωπή.

 

η κοινωνία ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ με την ΣΙΩΠΗ της στα εγκλήματα που διέπραξε αυτή η ομάδα μαφίας,

με αφορμή την ηθικολογία του εθνικσμού και της εθνικής περηφάνιας και το μεταναστευτικό κλπ...

 

ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ σιωπούσαν σε συζητήσεις ανθρώπων σε φιλικά σπιτια έχουν συνεναίσει στο μαχαίρωμα αυτού του ανθρώπου. το καταλαβαίνετε?

 

καταλαβαίνετε την ευθύνη? εγώ έχει τύχει και ο γαμπρός μου ήταν υποστηρικτής,

και ποτέ δεν άφησα ΜΙΑ συζήτηση χωρίς να του αντικρούω ανελέητα τα επιχειρήματα κάνοντας τον ρόμπα. κάνοντάς τον να αισθανθεί ότι ΔΕΝ του επιτρέπω να τα λέει, ότι δεν του επιτρέπω να τα γράφει τουλάχιστον όπου βλέπω ΕΓΩ.

εάν ΟΛΟΙ δρούσαν έτσι,

δεν θα ένιωθαν αυτοί οι άνθρωποι τέτοια ελευθερία ....

 

αυτοί οι άνθρωποι έχουν παραμυθιαστεί, και δεν βρήκαν και πουθενά αντίσταση....

ΕΥΘΥΝΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ....

μόνο , μόνο , μόνο εάν όλοι κατανοήσουν ότι συμμετέχουν σε αυτά τα πράγματα

και εάν μιλήσουν δυνατά, χωρίς φόβο, με επιχειρήματα και όχι συνθήματα,

τότε θα νικηθεί αυτό το πολύ άσχημο φαινόμενο.

 

τα επιχειρήματά που βλέπω είναι πχ, (απέναντι σε υποστηρικτή της ΧΑ)

 

δε γίνεται να εκμεταλλεύεσαι τους μετανάστες με το χειρότερο τρόπο, ως εργάτες και μετά να λές οτι θέλις να τους σκοτώσεις να τους διώξεις και να δώσεις δουλειά σε Ελληνες. ε πως να το κάνουμε - αφου εσυ ο ιδιος δεν το κανεις...

 

δε γίνεται να είσαι κόμμα υποτιθέμενο, και τη χρηματοδότηση σου να την εξασφαλίζεις απο προστασία,

 

δε γίνεται να βλέπεις μόνο το γεγονός οτι υπάρχει χ εκατομμύρια μεταναστών αυτή τη στιγμή στη χώρα, αλλά να μη βλέπεις ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι άνθρωποι και άρα έχουν δικαιώματα, όπως και εσύ, (που τυχαία γεννήθηκες σε προνομιακό περιβάλλον, και όχι επειδη το επέλεξες ούτε επειδή κάποιςο το επέλεξε ειδικά για σένα επειδή είσαι ξεχωριστός)

 

δε γίνεται να βλέπεις ότι αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται με την βία, (Δε μπορείς να τους σκοτώσεις όλους, πως να το κάνουμε ούτε ραμπο είσαι ούτε τερμινειτορ και ένα ρόπαλο ή ακόμα και ένα όπλο ή μια σιδερογροθιά, πόσους θα χτυπήσει???) ούτε οι άνθρωποι αυτοί μπορούν να γυρίσουν πίσω, (βρες τωρα μεταφορικά για 1.000.000 κόσμο)

 

αν είσαι υπερ της τάξης (ως κόμμα οφείλεις να είσαι) θα πρεπε να συνεργάζεσαι και να απαιτείς απο την δικαιοσύνη, μέσω της δημοκρατίας, με έννομο τρόπο, το να υπάρξει καλύτερη οργάνωση και υποστήριξη της χώρας, στο μεταναστευτικό (και στα ΄λλα θέματα)

εφόσον δεν το κάνεις, σημαίνει ότι δεν το θέλεις στην πραγματικότητα.

δεν θέλεις να λύσεις κάποιο πρόβλημα, αφού χρησιμοποιείς μέθοδο η οποία είναι περιορισμένη, καταπατά δικαιώματα αλλά και δεν είναι αποτελεσματικη!! κανένα προβλημα δε λυθηκε. μόνο λεφτά στις τσέπες σου έβαλες επειδή έδειξες παρουσία απέναντι στους άλλους μαφιόζους και έτσι απλώς μοιράζεστε τα λεφτά της προστασίας.

 

κανένα λυμένο πρόβλημα απο αυτούς που θέλουν να λένε ότι θέλουν να σώσουν την χώρα, τους έλληνες κλπ

 

αυτό που θα ήταν ενδιαφέρον απο συνομιλίες θα ήταν να ακούσουμε εάν ζούσαν στην ψευδαίσθηση ότι θα μπορούσαν να κάνουν νέο ολοκαύτωμα με θύματα τους μετανάστες.

σίγουρα θα είχαν συζητήσει , αφηρημένα ή όχι, το πώς θα τους εξοντώσουν.

ελπίζω να βρούν αποσπάσματα τέτοια και να τα δώσουν στην δημοσιότητα για να τα ακούσει ο κόσμος.

βεβαια απο την άλλη ο κόσμος μπορεί να μην εκπλαγεί γιατί αυτό εύχεται ενδόμυχα, επειδή είναι ρατσιστής. ... θα δείξει .!

----

 

 

..και να πω ότι εύχομαι να έχουν τους συλληφθέντες σε φυλακή που τυχαία έχει χαλάσει και η θερμανση, το καλοριφέρ κλπ όπως το ήθελαν για τους μετανάστες ....τι άλλο είχαν πεί πάλι για αυτό?....

 

 

- για αστυνομία κ στρατό, πιστεύω οτι αν δεν ειχε γινει η δολοφονία δεν θα είχαν πάτημα να ξηλώσουν τους ΧΑ σε υψηλές θέσεις. και μονο με αυτά τα ξηλώματα μπόρεσαν και έγιναν όλα τα υπόλοιπα αυτή είναι η πεποίθησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=132938 καθώς κρίθηκαν ότι παραβαίνουν τους κανόνες του forum της ΕΕΕΓ

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση κ εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την τροπή της συζήτησης μακριά απο το αρχικό θέμα, είτε παραπληροφορούν είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους ή της διαχείρισης θα επιδέχονται απευθείας και μόνο για αυτό το θέμα, κάρτα πόντων αλλά και προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις, καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο ενημερωτικό κείμενο το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, όπως σημειώνεται παραπάνω.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ελεύθερος και ο κασιδιάρης...

και ο νίκος μίχος, και ο ηλίας παναγιώταρος....

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/352828/profylakisteos-mono-o-voyleytis-tis-hrysis-aygis--giannis-lagos

ωραία....

 

τους ελευθέρωσαν για να συνεχίσουν το έργο τους.... :rolleyes:

 

ρε τι μαλαγάνα είναι αυτός ο κασιδιάρης δείτε την απολογία του....

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/352706/ti-ishyristike-o-kasidiaris-stin-apologia-toy

Link to comment
Share on other sites

Μαριάλ να σου πω αρχικά ότι χαίρομαι που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα για συζήτηση.Ειναι ελεύθεροι με περιοριστικούς όρους μέχρι να γίνει η δίκη.Δεν νομίζω ότι αυτό είναι λόγος για να χαίρονται.Δίκη θα γίνει και εκεί να δούμε ποιά θα είναι η απόφαση.Η ποινική δικονομία-απ'ότι ξέρω από νομικούς γιατί και εγώ δεν έχω νομική γνώση-σε εξαιρετικές περιπτώσεις προβλέπει προφυλάκιση.Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου και εγώ στη φυλακή τους θέλω,αλλά νομίζω ότι οι ανακριτές πρέπει να κάνουν την δουλειά τους και να τηρούν τους νόμους με νηφαλιότητα και χωρίς συναισθηματισμούς.Να μην ξεχνάμε ότι η δημοκρατία δεν εκδικείται,αλλά τιμωρεί.Συνεχίζει να ισχύει η ποινική δίωξη και βεβαίως συνεχίζουν να είναι κατηγορούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλη ρούμπις...

 

αλλά το γεγονός ότι δεν κρίθηκαν προφυλακισταίοι όπως ο τσοχατζόπουλος ή ο ρουπακιάς... δεν σημαίνει ότι θεωρούνται λιγότερο ύποπτοι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...