Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ


CHRISTIE M

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Ο γιος μου πάει Α Δημοτικού και είναι 1.23 ύψος με βάρος 35 κιλά.Ήταν πάντα ένα παχουλό παιδάκι από μωρό αλλά φέτος το καλοκαίρι πήρε 4 κιλά, έτρωγε πραγματικά πολύ.Έχω κάνει σαφώς λάθη με την διατροφή του δεχόμενη την αντιπάθεια του στα λαχανικά και δίνοντας του επιλογές πιο εύκολες π.χ.μακαρόνια με κιμά κλπ.Να σημειώσω πως φρούτα ευτυχώς τρώει αρκετά και δεν τρώει junk food καθόλου συχνά(1 φορά τον μήνα και αν).Αυτό που με ανησυχεί είναι πως πάντα πεινούσε πολύ.Όμως αυτό το καλοκαίρι πραγματικά αυτό διογκώθηκε.Επίσης εμφάνισε αρκετή τριχοφυία πάνω στο χείλος και στις γάμπες.Ο παιδίατρος χθες μου έγραψε και εξετάσεις θυρεοειδή προληπτικά.

Κορίτσια πείτε μου εάν κάποια κοπέλα αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ποιο άθλημα σας βοήθησε να πέσουν τα κιλά σε συνδυασμό με πιο ισορροπημένη διατροφή?

Σήμερα ας πούμε στο ολοήμερο του είχα στείλει για πρωινό τοστ με γαλοπούλα-τυρί και μια μπανάνα και για μεσημεριανό φιλέτο κοτόπουλο με ντοματοσαλάτα χωρίς λάδι.Ε ,μόλις τον πήρα στις 16.15 η 1η ερώτηση ήταν Μαμά τι να φάω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σου προτεινω να κλεισεις ραντεβού στο αγλαια κυριακου στο ενδοκρινολογικο. θα κανουν εξετασεις στο απιδί και θα σου δωσουν διατροφη καταλληλη. ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με ασκηση θα εχεις το καλύτερο αποτελεσμα. Οποιοδηποτα αθλημα να κανει θα τον βοηθήσει.

ξεκινήστε με τον ενδοκρινολόγο και αργοτερα κοιταξε για αθλημα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Ο γιος μου πάει Α Δημοτικού και είναι 1.23 ύψος με βάρος 35 κιλά.Ήταν πάντα ένα παχουλό παιδάκι από μωρό αλλά φέτος το καλοκαίρι πήρε 4 κιλά, έτρωγε πραγματικά πολύ.Έχω κάνει σαφώς λάθη με την διατροφή του δεχόμενη την αντιπάθεια του στα λαχανικά και δίνοντας του επιλογές πιο εύκολες π.χ.μακαρόνια με κιμά κλπ.Να σημειώσω πως φρούτα ευτυχώς τρώει αρκετά και δεν τρώει junk food καθόλου συχνά(1 φορά τον μήνα και αν).Αυτό που με ανησυχεί είναι πως πάντα πεινούσε πολύ.Όμως αυτό το καλοκαίρι πραγματικά αυτό διογκώθηκε.Επίσης εμφάνισε αρκετή τριχοφυία πάνω στο χείλος και στις γάμπες.Ο παιδίατρος χθες μου έγραψε και εξετάσεις θυρεοειδή προληπτικά.

Κορίτσια πείτε μου εάν κάποια κοπέλα αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ποιο άθλημα σας βοήθησε να πέσουν τα κιλά σε συνδυασμό με πιο ισορροπημένη διατροφή?

Σήμερα ας πούμε στο ολοήμερο του είχα στείλει για πρωινό τοστ με γαλοπούλα-τυρί και μια μπανάνα και για μεσημεριανό φιλέτο κοτόπουλο με ντοματοσαλάτα χωρίς λάδι.Ε ,μόλις τον πήρα στις 16.15 η 1η ερώτηση ήταν Μαμά τι να φάω?

To μεσημεριανό του ήταν πολύ φτωχό γι'αυτό πεινούσε.

Κάνε του το τοστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα ή τυρί χαμηλών λιπαρών και ντομάτα. Ενίσχυσε λίγο περισσότερο το μεσημεριανό. Αν του έβαζες λίγο πουρέ για παράδειγμα δεν θα πείραζε.

Σαφώς και πρέπει να πάρεις γνώ μη ειδικού.

Η οργανωμένη άσκηση μπορεί και να μην βοηθούσε τόσο όσο να τον παίρνεις εσύ τα απογεύματα και να περπατάτε, να παίζει, να κάνει ποδήλατο.

Πρέπει εσύ να του εμφυσήσεις την αγάπη για τη φυσική άσκηση ώστε να την κάνει τρόπο ζωής. Θα κάνει καλό και σε σένα ;).

Τα παιδιά να ξέρεις δεν κάνουν δίαιτα για να χάσουν κιλά.

Ο διατροφολόγος προσπαθεί να διατηρήσει το βάρος ώστε ψηλώνοντας το παιδί να ισοφαρήσει με τα κιλά του.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός θα πρότεινα κι εγώ να πας άμεσα το παιδί σε ενδοκρινολόγο. Μία γνωστή που είχε παρόμοιο πρόβλημα με την κόρη της πέρισυ στο νηπιαγωγείο (κιλά + εμφάνιση τριχοφυίας), την πήγε σε ενδοκρινολόγο ο οποίος της είπε ότι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ του βάρους και της πρόωρης ήβης. Βάζοντας το παιδί σε διατροφή κατάφεραν και ανάσχεσαν την τριχοφυία χωρίς ορμόνες. Εχοντας αυτό το περιστατικό υπόψιν μου θα ξεκίναγα από ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του ενδοκρινολόγου, αλλά και της άσκησης.

Δες όμως λίγο και το μενού που του δίνεις από άποψη θρεπτικών στοιχείων

 

Τοστ (ψωμί τοστ= ζάχαρη, υδατάνθρακες, τρανς λιπαρά/ αλλαντικό= ζάχαρη και συντηρητικά,αμφίβολη ποιότητα λιπαρών/ τυρί χαμηλών= ελάχιστες βιταμίνες), μπανάνα (=αν δεν ήταν ώριμη πάλι πολλά σάκχαρα και υδατάνθρακες).

 

Κοτόπουλο φιλέτο(= πρωτεΐνες κυρίως), σαλάτα χωρίς λάδι(=υδατάνθρακες, φυτικές ίνες)

 

Ωραία εμπεριέχονται αρκετές βιταμίνες, αλλά απουσιάζουν τα καλά λιπαρά που θα του δώσουν ενέργεια και θα τον χορτάσουν. Επίσης τον έχεις να καταναλώνει πολλά σάκχαρα που προκαλούν εθισμό και διατάράσσουν και την ισορροπία στο έντερό του και άρα και σε όλο τον οργανισμό του.

 

Επίσης τον όρο παχύσαρκο τον χρησιμοποιήσε ο παιδίατρος; Δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά νομίζω ότι είναι ιατρικός όρος που χρησιμοποιείται υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Όπως ας πούμε δεν είναι υπερκινητικό ένα ζωηρό παιδί.

 

Ζήτα βοήθεια από άνθρωπο που να ξέρει και θα τα πάτε περίφημα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christie οι εύκολες επιλογές που λες δεν θεωρώ ότι είναι τα μακαρόνια με κιμά, ούτε το junk food μπορεί από μόνο του να προκαλέσει παραπανίσια κιλά, μήπως όμως θα πρέπει να προσέξεις λίγο περισσότερο να μην τρώει το παιδί λιχουδιές, πχ μήπως έτρωγε πολλά παγωτά το καλοκαίρι και πήρε αυτά τα 4 επιπλέον κιλά? Επίσης εγώ θεωρώ πιο junk αυτά που αγοράζουμε από τα ράφια των σούπερ μάρκετ, δηλ κρουασάν, μπισκότα, τυποποιήμένους χυμούς κλπ. Οσο το παιδί είναι μικρό έχεις πολλά περιθώρια να ελέγξεις μία κατάσταση, αν το αφήσεις όμως, μεγαλώνοντας θα είναι πιο δύσκολο να κάνεις κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δεν θελω να σε ανυσηχησω αλλα η κορη μου παει δευτερα γυμνασιου και ειναι 40 κιλα...κι ο γιος σου ειναι 35 και παει πρωτη?καλο ειναι να επισκεφτεις καποιο γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Ο γιος μου πάει Α Δημοτικού και είναι 1.23 ύψος με βάρος 35 κιλά.Ήταν πάντα ένα παχουλό παιδάκι από μωρό αλλά φέτος το καλοκαίρι πήρε 4 κιλά, έτρωγε πραγματικά πολύ.Έχω κάνει σαφώς λάθη με την διατροφή του δεχόμενη την αντιπάθεια του στα λαχανικά και δίνοντας του επιλογές πιο εύκολες π.χ.μακαρόνια με κιμά κλπ.Να σημειώσω πως φρούτα ευτυχώς τρώει αρκετά και δεν τρώει junk food καθόλου συχνά(1 φορά τον μήνα και αν).Αυτό που με ανησυχεί είναι πως πάντα πεινούσε πολύ.Όμως αυτό το καλοκαίρι πραγματικά αυτό διογκώθηκε.Επίσης εμφάνισε αρκετή τριχοφυία πάνω στο χείλος και στις γάμπες.Ο παιδίατρος χθες μου έγραψε και εξετάσεις θυρεοειδή προληπτικά.

Κορίτσια πείτε μου εάν κάποια κοπέλα αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ποιο άθλημα σας βοήθησε να πέσουν τα κιλά σε συνδυασμό με πιο ισορροπημένη διατροφή?

Σήμερα ας πούμε στο ολοήμερο του είχα στείλει για πρωινό τοστ με γαλοπούλα-τυρί και μια μπανάνα και για μεσημεριανό φιλέτο κοτόπουλο με ντοματοσαλάτα χωρίς λάδι.Ε ,μόλις τον πήρα στις 16.15 η 1η ερώτηση ήταν Μαμά τι να φάω?

 

Ο γιος μου πέρυσι στην Α΄Δημοτικού είχε ύψος (το Μάϊο) 1,27 και το βάρος είχε φτάσει στα 33,7. Αν και με μυώδη σωματότυπο, πάλι τα κιλά ήταν πολλά. Ξεκινήσαμε διατροφή πιο προσεκτική και συνέχισε την άσκηση (ήδη από πέρυσι έκανε κολύμβηση και μπάσκετ). Φέτος (Φεβρουάριο) έχει ύψος 1,32 και το βάρος του παραμένει ίδιο (33,7). Για το δικό του σωματότυπο (μυώδης με πλάτες), τα κιλά είναι ιδανικά, για ένα άλλο παιδάκι όμως με λεπτό σκελετό, ίσως και αυτά τα κιλά να είναι πολλά.

Επομένως, σημαντικός παράγοντας είναι επίσης και ο σωματότυπος του παιδιού, αυτό που λέμε "βαρύ κόκκαλο" για παράδειγμα.

Όπως και να'χει ξεκινάς από ειδικό γιατρό για να αποκλείσεις παθολογικούς παράγοντες. Εμείς πέρυσι κάναμε αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις και ήταν όλες καλές. Επίσης, δεν είχε καθόλου χοληστερίνη, ενώ άλλα και αδύνατα ακόμη παιδιά έχουν.

Σου εύχομαι να είναι όλα καλά. Οπλίσου με κουράγιο και υπομονή, κάνετε τις εξετάσεις σας και συμβουλευτείτε και ειδικό για τη διατροφή. Το πρώτο βήμα έγινε με το να αναγνωρίσεις το πρόβλημα και να θέλεις να κάνεις κάτι γι΄αυτό και να βοηθήσεις το παιδί σου! Είμαι σίγουρη πως θα πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε ανυσηχησω αλλα η κορη μου παει δευτερα γυμνασιου και ειναι 40 κιλα...κι ο γιος σου ειναι 35 και παει πρωτη?καλο ειναι να επισκεφτεις καποιο γιατρο

 

Δε μπορεί να γίνει καμία απολύτως σύγκριση μεταξύ αγοριών και κοριτσιών. Επίσης, εκτός από το φύλο, την ηλικία κλπ., σημαντικό ρόλο παίζει και ο σωματότυπος του κάθε παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αρχικώς, θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που συστήνουνε την επίσκεψη σε γιατρό, είτε ενδοκρινολόγο είτε ότι κρίνεται απαραίτητο.

Είχα το ίδιο θέμα με την κόρη μου, πολύ μικρότερη.

Αρχές καλοκαιριού, 3 ετών, είχε 3 κιλά περισσότερα από το κανονικό (20 κιλά). Ήτανε πολύ λιχούδα και διαρκώς ήθελε να τρώει. Αφού η παιδίατρος μου είπε τι γίνεται, ανέλαβα δράση: Της έδινα πολλά φρούτα και σαλάτες (ντομάτα + αγγούρι το καλοκαίρι) και το βραδυνό μετατράπησε σε πολύ λιτό (φρούτο ή γιαουρτάκι με μέλι ή τοστάκι κλπ). Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε καταφέρει να πάρει μόνο δύο κιλά από το καλοκαίρι και οριακά πλέον να έχει μπει στις καμπύλες ανάπτυξης και να μην είναι τελείως εκτός. Όλα αυτά συνδυάστηκαν με κολυμβητήριο και μπαλέτο στον παιδικό σταθμό.

 

Ο γιος μου από την άλλη είναι σβούρα. Πάει Α΄δημοτικού και τρώει αρκετά στο σχολείο: δλδ του δίνω μπανάνα + τοστ μαζί, θα πάρει και κάτι από το κυλικείο. Το μεσημεριανό του είναι κανονικό (χωρίς σαλάτα) ότι τρώμε δλδ.

Από εκεί και πέρα, τρώει πρωινό γάλα με δημητριακά και φροντίζω να τρώει κάτι ελάχιστο το απόγευμα (συνήθως ένα μικρό γλυκάκι μιας και έχει 3 φορές την εβδομάδα καράτε) και λίγο το βράδυ, συνήθως γιαουρτάκι ή γάλα με δημητριακά.

Τα κιλά του αυξάνονται φυσιολογικά. Εννοείται δεν είναι αδύνατος, απλά κανονικός.

 

Το καράτε που πάει ο γιος μου είναι πολύ καλή άσκηση. Από την άλλη, το καλύτερο άθλημα θα είναι αυτό που θα επιλέξει ο γιος σου. Αν του αρέσει, θα πηγαίνει με χαρά και όχι ως εξαναγκασμό.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον εξετάσατε ήδη το θυρεοειδή, θα περιμένεις τα αποτελέσματα. Καλή άσκηση είναι το κολύμπι, το ποδήλατο, το ταε κβο ντο, όλα τα αθλήματα είναι καλά, προτιμώντας αυτά που γυμνάζουν όλο το σώμα θα έχετε καλύτερα αποτελέσματα.

 

Με προσοχή όμως, γιατί ο δικός μου πχ, μετά το κολυμβητήριο πήρε 4 κιλά, γιατί έβγαινε απ την πισίνα και ζητούσε γεμιστά και μακαρονάδες με κιμά....στη δική μου περίπτωση δλδ βγήκαμε πιο "γεμάτοι" απ την ιστορία και έκανα αμάν να τον επαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει την κόρη μου στο διαιτολογικό στο Παιδων Πεντέλης (έχει προβλήματα χοληστερίνης δεν είναι παχύσαρκη) όμως εξετάζουν και παχύσαρκα παιδιά. Εμεινα πολύ ικανοποιημένη. Ποιότητα εξυπηρέτησης συμβουλές και συζήτηση με το παιδί ιδιωτικού τομέα επιπέδου. Τώρα μας παρακολουθούν στο αγλαία κυριακού επίσης άριστες εντυπώσεις και από εκεί. Αρκεί βέβαια να κλέισεις ραντεβού (τεράστια αναμονή). Και φυσικά αφού εξαντλήσεις τα ενδοκρινολογικά. Αν το παιδί σου δεν έχει τίποτα παθολογικό μην προσπαθήσεις να το παλέψεις μόνη σου. Πήγαινε σε ειδικό έιναι φοβερό το τι μαθαίνεις και το τι σε συμβουλέυουν. Τώρα που είναι νωρίς πριν μεγαλώσει και άλλο ο μικρός γιατί μετά δεν θα έχεις επιρροή απάνω του, θα του έχει βίωμα αυτός ο τρόπος διατροφής. Απο άσκηση μας πρότειναν και κάνουμε κολύμβηση.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...