Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πρόωρη εμμηνόπαυση;;;

Recommended Posts

Καλησπερα σας!Πηγα πρόσφατα στον γυναικολόγο μου για το καθιερωμενο τεστ παπ και οταν του ειπα οτι αδιαθετησα δυο φορες μεσα στον ιδιο μηνα, τον ειδα οτι ανησυχησε.. Το καλοκαιρι μου συμβαινει να αδιαθετω δυο φορες μεσα στον Αυγουστο και έτσι δεν έδωσα σημασία. Ειμαι 39 ετων.. Μου ειπε να κανω fsh την δευτερη με πεμπτη μέρα της περιόδου μου για να δούμε αν είμαι στην αρχη της εμμηνόπαυσης..:(( είναι δυνατόν μα συμβεί αυτο από τόσο νωρις;; Θα με πιάσει καταθλιψη! Να πω ότι ευτυχως που πρόλαβα και έκανα τρία παιδια;

Διαφημίσεις

Καλησπερα σας!Πηγα πρόσφατα στον γυναικολόγο μου για το καθιερωμενο τεστ παπ και οταν του ειπα οτι αδιαθετησα δυο φορες μεσα στον ιδιο μηνα, τον ειδα οτι ανησυχησε.. Το καλοκαιρι μου συμβαινει να αδιαθετω δυο φορες μεσα στον Αυγουστο και έτσι δεν έδωσα σημασία. Ειμαι 39 ετων.. Μου ειπε να κανω fsh την δευτερη με πεμπτη μέρα της περιόδου μου για να δούμε αν είμαι στην αρχη της εμμηνόπαυσης..:(( είναι δυνατόν μα συμβεί αυτο από τόσο νωρις;; Θα με πιάσει καταθλιψη! Να πω ότι ευτυχως που πρόλαβα και έκανα τρία παιδια;

Καλησπέρα Φανή!

Είμαι κι εγώ, ενδεχομένως, σε μια αντίστοιχη φάση στα 38 μου. Δεν είμαστε σίγουροι ακόμα, αυτή τη στιγμή ψάχνομαι για κάποιες κύστες στις ωοθήκες και για το αν είναι απαραίτητο να μπω στη διαδικασία του χειρουργείου, οπότε το θέμα εμμηνόπαυση θα εξεταστεί μετά από όλα αυτά. Καταλαβαίνω την στενοχώρια σου, είναι άσχημο πράγμα να νιώθεις ότι μεγαλώνεις πρόωρα (εγώ κάπως έτσι το βιώνω), αλλά προσπαθώ να σκεφτώ ότι υπάρχουν πολύ πολύ χειρότερα. Και φυσικά λέω δόξα τον Πανάγαθο που έκανα τα παιδάκια μου.

:( ευχομαι να μην μας συμβαινει κατι τετοιο... Περαν του οτι ειναι ψυχολογικο οτι νιωθουμε οτι γερναμε, εμενα με τρομαζει το γεγονος οτι ειμαστε ευαλωτες σε καρδιαγγειακα νοσηματα και φυσικα οστεωπορωση:( εγω εχω και κληρονομικη υψηλη χοληστερινη και ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη η εμμηνοπαυση.. Ευχομαι να παρεις καλα νεα! Αλλιως αυτο που λενε για τις σαρανταρες που κανουν για δυο εικοσαρες παει περιπατο!!

εγω ειχα 3 μηνες καθυστερηση:confused:.ειχα αποκλυσει την εγκυμοσυνη κ πηγα 2 φορες για τσεκαρισμα στον γιατρο..μου ειπε για πρωιμη εμμινοπαυση κ ελαφρως σαλταρα,ειμαι 33!!!εκανα ενα καρο ομονολογικες,βιοχημικες κ δεν ξερω κ γω τι αλλο.ευτηχως εκαναν επανεμφανιση....κ την γλυτωσα για την ωρα...ηδη 3 μηνες ειχα τρελλαθει απο νευρα κτλ,φαντασου να με αποχαιρετουσε απο τωρα..σουιτα στο δαφνι θα εκλεινα:lol::lol::lol:.ολα καλα να πανε κοριτσακι κ να ειναι απλα μια ανωμαλια του κυκλου.

Αχ παναγιτσα μου... Αυριο θα κανω την εξεταση και ο θεος βοηθος... Παντως εχω ολα τα συμπτωματα περα απο την διαταραχη του κυκλου... Ο γιατρος μου ειπε οτι αν παιζει κατι τετοιο δεν μπορει να μου δωσει θεραπεια με ορμονες λογω υψηλης χοληστερινης... Αντε γεια που λενε:( Σας ευχομαι τα καλυτερα, τι να πω..

Διαφημίσεις

Kαλησπερα

Τι μου θυμισες?

38 χρονων χωρις παιδια , παω ανετη και αερατη πρωτη φορα σε εναν απο τους γνωστους -εξειδικευμενους γυναικολογους στην υπογονιμοτητα για να εξεταστω

Ημουν στον κοσμο μου, και ειχα ψυχολογια 30-αρας επειδη μικροεδειχνα.

Με καταλαβε αμεσως. Για να με προσγειωσει στην σκληρη πραγματικοτητα, ενω ολοι οι προηγουμενοι με κοιμιζαν και μου ελεγαν εχεις καιρο, μου λεει ας κανουμε και την εξεταση να δουμε τη γονιμοτητα σου και μου εκανε και μια αναφορα σε πρωιμη εμμηνοπαυση.

Επεσα σε μαυρη καταθλιψη.Τρελλαθηκα, προωρη εμμηνοπαυση?? . Kανενας γιατρος δεν μου το ειχε αναφερει εως τοτε.

Εκανα το προβλεπομενο πρωι τις εξετασεις, γυρισα στο σπιτι και κοιμηθηκα για να μην τις σκεφτομαι εως να βγουν τα αποτελεσματα. Ευτυχως ηταν καλες.

Αυτο με ταρακουνησε πολυ , κινητοποιηθηκαμε χωρις αναβολες , και μετα απο δυο- 3 μηνες , σαν θαυμα, εμεινα εγκυος.

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις σαν τη δικη μου και κοπελες μεγαλυτερες απο εσενα να προσπαθουν για παιδακι γνωριζοντας πολυ καλα οτι η εμμηνοπαυση πλησιαζει απειλητικα και η γονιμοτητα τους τεινει στο μηδεν .

Με την εμμηνοπαυση σταματαει η παραγωγικη περιοδος της γυναικας , και δεν σημαινει οτι γερνας. Εσενα, ακομα και οι εξετασεις να δειξουν κατι τετοιο, που δεν στο ευχομαι βεβαια, δεν πρεπει να σε στενοχωρει αυτο πολυ γιατι εχεις κανει παιδακια .

Ανεξαρτητα με αυτα ομως, αυριο σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα.

Αχ παναγιτσα μου... Αυριο θα κανω την εξεταση και ο θεος βοηθος... Παντως εχω ολα τα συμπτωματα περα απο την διαταραχη του κυκλου... Ο γιατρος μου ειπε οτι αν παιζει κατι τετοιο δεν μπορει να μου δωσει θεραπεια με ορμονες λογω υψηλης χοληστερινης... Αντε γεια που λενε:( Σας ευχομαι τα καλυτερα, τι να πω..
καλα αποτελεσματα να εχεις,κ μακαρι να μην ειναι τιποτα.για την χολιστερινη δεν παιρνεις καποιο φαρμακο;αντε περιμενουμε νεα σου..

Βγηκαν οι εξετασεις της fsh, εχω 10,2 και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα... Βεβαια με ολα αυτα που διαβαζω, μου φαινεται παραξενο που με βρηκε οκ, αλλα τον εμπιστευομαι:) φαρμακα για τη χοληστερινη παιρνω εδω και πολλα χρονια, ειναι κληρονομικη δυστυχως και δεν πεφτει με τη διαιτα. Χαλαρωνουμε λοιπόν προς το παρον!!

Γειά σας,

είμαι νέα στην παρέα και θα ήθελα να μοιραστω και εγώ το δικό μου πρόβλημα.Στίς 31/07 ήταν η τελευταία φορά που μου ήρθε περίοδος.Πηγα διακοπές τον Αύγουστο γύρισα και δεν μου ήρθε μέχρι κ σήμερα 26/9.Επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου μου έδωσε duffaston τα οποία δεν μου έκαναν τίποτα.Στη συνέχεια υπεβλήθει σε ορμονικές εξετάσεις fhs lh όπου έδειξαν ότι μπήκα κλιμακτήριο.Περίοδο είχα όλο τον χρονο κανονικά μόνο τον Μάιο είχα αγχωθεί λόγω του γάμου μου και αυτό προκάλεσε 2 συνεχόμενες περιόδους με διάρκεια 7 ημερών.Πάντα είχα μικρό κύκλο κάθε 22 μέρες και διαρκεια 4 με 5 μέρες.Ο γιατρός μου επαγγελματίας υποτίθεται μου ανακοίνωσε τηλεφωνικά, αφου πήρε τα αποτελέσματα απο τον μικροβιολόγο που με σύστησε, οτι δεν μπορώ να κάνω φυσιολογικά παδί κ θα πρέπει να κάνω εξωσωματική και να μην πώ και τίποτα για αυτό πουθενά.Δεν επικοινώνησα μαζί του ξανά.Σκέφτηκα να πάρω κ 2η γνώμη.Ετσι μου χορηγήθηκαν απο άλλη γιατρό τα primolut nor gia 7 μέρες 2 χάπια την ημέρα.Σήμερα είμαι στην 3η μέρα απο τότε που πήρα κ το τελευταίο χαπι.Είμαι ψυχολογικά χάλια δεν περίμενα πως θα μου τελιώσει η περίοδος έτσι ξαφνικά.Να σημειώσω ότι η μητέρα μου πέρασε κλιμακήριο στα 45.Προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά αυτό είναι αδύνατον.Ποτέ δεν σκέφτηκα στη ζωή μου πως δεν θα μπορέσω να κανω δικά μου παιδιά..Τ'ωρα περιμένω να μου έρθει για να κάνω ξανά ορμονικές και ΑΜΗ αλλά με την παρουσια περιόδου.(να σημειώσω πως πλέον δεν έχω συμπτώματα εφίδρωσης και οτι οι εξετάσεις που έκανα έγιναν χωρίς να έχω περίοδο.)Θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία σχετικά με το θέμα.Ευχαριστώ.