Recommended Posts

Δεν ξέρω σε ποιό σημείο να το γράψω στο φόρουμ,  καλησπέρα σας καταρχήν, είμαι 21 ετών και έχω ήδη 2 παιδάκια και ο γάμος μου αναμένεται τον ερχόμενο μάιο, συζήτησα με τον γιατρό μου το ενδεχόμενο να βάλω ενδομήτριο σπιράλ όπως το αποκαλούν διότι δεν θέλω άλλο παιδί τουλάχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια. 

Είμαι πολύ γεμάτη με τα μωρά μου το άντρα μου το σπίτι μου  σκέφτομαι πολύ έντονα να πάω να το βάλ -  αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι συγνώμη που θα το πω ωμά, η εκσπερμάτωση γίνεται εντός του κόλπου και δεν πιάνει η γυναίκα μωρό, έτσι ;

Ή το φοράς και συνεχίζεις και προσέχεις; συγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση απλά δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί και θα ήθελα να μάθω - έχει βάλει καμιά άλλη κοπέλα; 

Διαφημίσεις

EINAI sa γυναικειο προφυλακτικο, το τοποθετει ο γιατρος θελει παρακολουθηση και αλλαγη καθε 2 χρονια,δεν εμποδιζει τη συλληψη αλλα εμποδιζει την εμφυτευση!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

καλημερα . Καθε 5 χρονια θελει αλλαγη και ακριβως αυτο που προαναφερθηκε, εμποδιζει την εμφυτευση. Ομως καλυτερα ρωτα το γιατρο σου για ολα αυτα

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και ... τα νιατα σου!!

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

τα καινορια σπιραλ΄θέλουν έλεγχο κάθε χρονο και αλλαγή στα 2 χρονια.

δεν χρειάζεται καμία προσοχή...... απλά να ξέρεις ότι η περίοδος σου θα διαρκεί περισσότερο

το έχω βάλει από τις αρχές του 2013 και το μόνο μου θέμα είναι ότι έχω περισσότερες ημέρες περίοδο όχι με πολύ αίμα όμως μην φανταστείς

Πως ασκεί την αντισυλληπτική δράση το σπιράλ;

Ασκείται με πολλαπλούς τρόπους κυρίως πριν από τη γονιμοποίηση του ωαρίου. Προκαλούν μείωση της κινητικότητας και της γονιμότητας των σπερματοζωαρίων, καθώς και καταστροφή αυτών, ενώ κάνει το περιβάλλον της μήτρας ακατάλληλο για την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου, εφόσον επιτευχθεί γονιμοποίηση.

sas euxaristw polu polu oles sas.

Polu xairomai pou yparxei kati tetoio gt xapia de 8elw na parw ta fovamai polu ,

h xreish profylaktikou den m tairiazei epidi me 2 paidia einai diskolo otan er8ei h stigmh na trexoyme se periptera klp .

oses exete paidakia katalavene ti 8elw na pw

opote h lush einai monodromos k apo oti eida 99% apotelesmatiko.

apla den iksera an h ekspermatosh ginete entos h ektos gia perisoterh asfalia.

alla afou mporoume na MHN prosexoume ola kala.

SAS eyxaristw oles oles 8erma.

na xaireste ta paidakia sas tis oikogeneies sas k oses den exete euxomai olopsuxa na apokteisete to suntomotero <3 einai dwro zwhs ! filakia polla se oles !

Καλησπέρα, είμαι πολύ παλιό μέλος αλλά έχω χρόνια να γράψω σε κάποιο θέμα ( τις περισσότερες απορίες μου τις λύνω με το γιατρό μου πλέον ή απλά με καλύπτουν όλα όσα γράφετε). Τώρα όμως θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κορίτσια που παρατηρούν αυτό που παρατηρώ εγώ. 

Έχω ήδη 2 παιδάκια και εδώ και 8 μήνες έβαλα σπιράλ χαλκου μιας και δεν θέλω άλλο παιδάκι ( τουλάχιστον για την ώρα) μιας και πριν την απόκτηση των παιδιών μου ταλαιπωρήθηκα αρκετά. 

Παρατηρώ όμως το εξής, άλλαξε η μυρωδιά των υγρών, στη μέση περίπου του κύκλου μου γίνεται εντονότερη και ενοχλητική. Επίσης εμφανίζεται μικρή ποσότητα αίματος και λίγο καφέ. Πήγα στο γιατρό μου και δεν εντόπισε κάποια μετακίνηση του σπιράλ, κάποια φλεγμονή ή άλλο πρόβλημα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: έχει κάποια κοπέλα παρόμοια συμπτώματα και αν ναι υποχώρησαν μετά από κάποιο διάστημα; 

Είναι πολύ αμήχανο και άχαρο να είσαι με το σύντροφό σου και ενώ τηρείς όλα όσα είναι απαραίτητα για την υγιεινή σου να νιώθεις ότι μυρίζεις άσχημα. 

Γνωρίζετε πόσο καιρό μετά από γεννά επιτρέπεται η τοποθέτηση σπιραλ;  είναι δυνατή η τοποθέτηση του όσο η μητέρα ακομα θηλάζει;

On 17/12/2021 at 6:25 ΠΜ, Astrien είπε:

Γνωρίζετε πόσο καιρό μετά από γεννά επιτρέπεται η τοποθέτηση σπιραλ;  είναι δυνατή η τοποθέτηση του όσο η μητέρα ακομα θηλάζει;

Στην πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μετά τη γέννα θεωρητικά μπορείς να το τοποθετήσεις, ωστόσο θα ήταν πιο  ιδανικό να τοποθετηθεί με περίοδο ( την οποία δε ξέρω αν έχεις ακόμα) γιατί είναι πιο ανοιχτός ο τράχηλος και βοηθάει να είναι λίγο πιο ανώδυνη η τοποθέτηση του. Φυσικά μπορείς να βάλεις άφοβα σπιράλ ενώ θηλάζεις. Έχω σπιράλ χαλκού και τοποθέτησα στους πέντε μήνες μετά τη γέννα . Θηλάζω δύο χρόνια

• Ευχαριστώ! 1

On 20/12/2021 at 9:11 ΜΜ, Annitamik είπε:

Στην πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μετά τη γέννα θεωρητικά μπορείς να το τοποθετήσεις, ωστόσο θα ήταν πιο  ιδανικό να τοποθετηθεί με περίοδο ( την οποία δε ξέρω αν έχεις ακόμα) γιατί είναι πιο ανοιχτός ο τράχηλος και βοηθάει να είναι λίγο πιο ανώδυνη η τοποθέτηση του. Φυσικά μπορείς να βάλεις άφοβα σπιράλ ενώ θηλάζεις. Έχω σπιράλ χαλκού και τοποθέτησα στους πέντε μήνες μετά τη γέννα . Θηλάζω δύο χρόνια

Σε ευχαριστώ πολυ! Είμαι στον τελευταίο μήνα εγκυμοσύνης και δε σκοπεύω να το βάλω από την αρχή απλα μαζεύω πληροφορίες.  Θα ρωτήσω και τη γυναικολογο φυσικα με την 1η ευκαιρία!

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα