Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα παιχνίδια έχει κοντά του όταν παίζει?


Recommended Posts

η μικρή μου έγινε 1 και την παρατηρώ πως ασχολείται με τα παιχνίδια της.

βασικά έχω την εξής ένσταση και διαφωνία με τον άντρα μου και την πεθερά μου. πιστεύω ότι στο παιδί πρέπει να δίνουμε ένα παιχνίδι κάθε φορά, αν το βαρεθεί να δίνουμε επόμενο κ.ο.κ. αυτοί διαφωνούν και θεωρούν ότι πρέπει το παιδί να έχει μπροστά του όλα τα παιχνίδια και να διαλέγει. αυτή η τακτική όμως οδηγεί το παιδί όπως παρατηρώ να μπλέκει τα παιχνίδια. π.χ να χρησιμοποιεί τα κομμάτια του παζλ σε άλλα παιχνίδια, τους κρίκους κάπου αλλού.

 

εσείς τι τακτική ακολουθείτε?.όλα μαζί τα παιχνίδια ή λίγα λίγα?

 

είναι ακόμη μικρή για να ασχοληθεί αποκλειστικά με αρχή μέση και τέλος με ένα παιχνίδι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Που ειναι το κακο αν χρησιμοποιει τα κομματια του παζλ σε αλλο παιχνιδι?Το παιχνιδι ειναι για να παιζουμε και να χαιρομαστε...αν αυτο την ευχαριστει που ειναι το κακο?Ειναι πολυ μικρη αυτη τη στιγμη για να εχεις την απαιτηση να παιζει σωστα με τα παιχνιδια της και προσωπικα το θεωρω και λιγο καπως να πρεπει να της επιβαλεις εσυ με ποιο παιχνιδι θα παιξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά όταν ήταν στην ηλικία του μωρού σου ο γιός μου του έδινα το πολύ δύο παιχνίδια για να μην αποσυντονίζεται. Ακόμα και αν δεν καθόταν πάρα πολυ ώρα στο κάθε παιχνίδι τουλάχιστον έτσι ήξερε ότι άλλο πράγμα η υφασμάτινη κιβωτός του πχ και άλλο πράγμα το ξύλινο παζλ.

Πλέον βέβαια τον αφήνω να πάρει μόνος του όποια παιχνίδια θέλει αλλά αν πχ πιάσει δύο ή τρία και μετά πάει να πάρει τέταρτο τότε τον βάζω να μαζέψει τα προηγούμενα πρώτα, το ίδιο και με τα βιβλία του αλλιώς θα επικρατεί χάος στο δωμάτιο και δεν ευχαριστιέται και εκείνος.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν ξέρω ποιά είναι η σωστή τακτική. απλώς όταν είναι όλα σκόρπια δεν μπορώ να της μάθω σχεδόν τίποτα.

 

π.χ στο παζλ προσπαθώ να της μάθω την έννοια του όμοιου. δηλαδή βάζουμε το κομμάτι εκεί που η εικόνα είναι ίδια. πως να το καταλάβει αν στα χεράκια της κρατάει 10 διαφορετικά πράγματα?

 

είναι μικρή για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μικρούλα αλλά κακό δεν της κάνει να εξασκείται από τώρα (και εγώ τα έκανα στο γιό μου). Απλά μην περιμένεις ακόμα να δεις φοβερά αποτελέσματα. Το ελεύθερο παιχνίδι σαφώς και χρειάζεται και εξασκεί την φαντασία και τη δημιουργικότητα των παιδιών όμως το να έχουμε πχ δέκα διαφορετικά παιχνίδια σκόρπια στο δωμάτιο απλά δημιουργεί χάος. Δεν είναι κακό ένα παιδί να μπλέξει τα κομμάτια από δύο διαφορετικά παιχνίδια αλλά όταν θέλεις να ασχοληθείτε με κάτι συγκεκριμμένο και την βλέπεις να ανταποκρίνεται (πολύ σημαντικό) τότε καλό είναι να μην είναι το πάτωμα γεμάτο παιχνίδια για να μην αποσυντονίζεται.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικιά μου αυτή την εποχή παίζει σε 3 χώρους. Στο υπνοδωμάτιό της, στον ξενώνα -που θέλω να τον χρησιμοποιήσω και σαν playroom- και στο μπαλκόνι.

 

για να μην γίνεται χάος και χάνεται από τα παιχνίδια, της έχω 4-5 παιχνίδια σε κάθε χώρο. αν 10-15 μέρες αλλάζω τα παιχνίδια σε κάθε χώρο.

 

γενικά δεν ξέρω τι θεωρείται δημιουργικό παιχνίδι σε αυτές τις ηλικίες δηλαδή λίγο μετά που έχουν χρονίσει....

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν ξέρω ποιά είναι η σωστή τακτική. απλώς όταν είναι όλα σκόρπια δεν μπορώ να της μάθω σχεδόν τίποτα.

 

π.χ στο παζλ προσπαθώ να της μάθω την έννοια του όμοιου. δηλαδή βάζουμε το κομμάτι εκεί που η εικόνα είναι ίδια. πως να το καταλάβει αν στα χεράκια της κρατάει 10 διαφορετικά πράγματα?

 

είναι μικρή για κάτι τέτοιο?

 

 

Rosaki ,

 

νομίζω οτι ειναι πολύ μικρή για κατι τετοιο και γενικά για να απασχοληθεί ώρα με ένα παιχνίδι.το καθε παιδάκι βεβαια ειναι αλλιως ...ο γιος μου προτιμουσε να πηγαινοέρχεται να κουβαλαει τα παιχνίδια του.

τωρα που ειναι σχεδόν ασχολειται με παιχνίδια που ισως ειχαμε βιαστει να του πάρουμε πχ,τρενο με γραμμές

Γενικά απ οτι θυμαμαι κοντά στα 2 αρχισε να ασχολείται ωρα και με κάθε παιχνίδι ξεχωριστά

Σαφώς και να μην ειναι όλα τα παιχνίδια κάτω,αλλά 2-3 δεν νομιζω οτι πειράζει

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου αυτή την εποχή παίζει σε 3 χώρους. Στο υπνοδωμάτιό της, στον ξενώνα -που θέλω να τον χρησιμοποιήσω και σαν playroom- και στο μπαλκόνι.

 

για να μην γίνεται χάος και χάνεται από τα παιχνίδια, της έχω 4-5 παιχνίδια σε κάθε χώρο. αν 10-15 μέρες αλλάζω τα παιχνίδια σε κάθε χώρο.

 

γενικά δεν ξέρω τι θεωρείται δημιουργικό παιχνίδι σε αυτές τις ηλικίες δηλαδή λίγο μετά που έχουν χρονίσει....

 

 

Μιά χαρά μου ακούγεται η τακτική σου σχετικά με τον αριθμό των παιχνιδιών.

Εμείς στην ηλικία της μικρής σου διαβάζαμε πολλά βιβλία (ειδικά βιβλία ήχου και αφής), του περιγράφαμε πολύ τα πάντα στο σπίτι (τον κάναμε βόλτες αγκαλιά και λέγαμε αυτό είναι το βάζο που βάζει λουλούδια η μαμά, αυτή είναι η λάμπα που ανάβουμε το βράδυ κλπ) μιλούσαμε για τα παιχνίδια του ειδικά όσα είχαν ζώα όπως η φάρμα του (τα βγάζαμε και λέγαμε αυτό είναι το κοτοπουλάκι, αυτή η πάπια και μετά του έλεγα βάλε την πάπια στη φάρμα κλπ) εμένα μου ήταν πιό εύκολο να του δείξω τα όμοια δείχνοντάς του πχ μία γάτα σε ένα βιβλίο και μετά μία γάτα κουκλάκι. Μην περιμένεις να ασχοληθεί με κάτι για πολύ ώρα, αυτό είναι φυσιολογικό (να φανταστείς στο σχολείο που δούλευα με παιδάκια 2,5-3 χρονών φροντίζαμε οι δραστηριότητες που οργανώναμε να διαρκούν το πολύ 30' γιατί μετά δεν έμεναν συγκεντρωμένα, πόσο μάλλον μωράκια ενός έτους) Σε λίγο καιρό η μικρή σου θα έχει ραγδαία ανάπτυξη και όλα αυτά που μαθαίνει τώρα θα αρχίσουν να φαίνονται. Μην αγχώνεσαι! Πολύ ωραίες ιδέες για δραστηριότητες ανάλογα με την ηλικία του παιδιού έχει εδώ http://www.productiveparenting.com/

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Izaki πολύ ωραίο το site που παραθέτεις. πάνω κάτω και εγώ προσπαθώ να την παίξω με αυτό τον τρόπο.

το θέμα είναι να πείσω και τη γιαγιά της, που την κρατάει όσο εργάζομαι να δει τα πράγματα υπό αυτή την οπτική. γιατί η γιαγιά είναι της άποψης όλα χύμα κάτω και άσε την μικρή ελεύθερη να πετάει, κοπανάει τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου (παλιότερα) και ο γιός μου (περίπου 12μ) παίζει πολύ με το παρακάτω

http://2fores.gr/?wpsc-product=%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD

 

Μιλάμε με έσωσε!! Ειδικά με τον μικρό τώρα, απασχολείται αρκετή ωρα. Και έχει και πολλές δραστηριότητες. Τουβλάκια να τα βάλεις στην σψστή θέση, φως με διακόπτη, κουδούνι, ράδιο (απο την αλλη πλευρά),ρόδα με ήλιο και φεγγαράκι με την ανάλογη μουσική, ρολόι, μετράει, τραγουδάει, λέει την ΑΒ. Όπως καταλαβαίνετε είναι ένα παιχνίδι που έκανε απόσβεση και συνδιάζει τόσες δραστηριότητες. Η κόρη μου ακόμα το παίζει...Του μικρού πχ του λέω πάτα το κουδούνι, άναψε το φως, βάλε μουσική και τα εκτελεί!

Ετσι με ένα μόνο παιχνιδί αφήνεις το παιδί να διαλέξει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μικρή μου έγινε 1 και την παρατηρώ πως ασχολείται με τα παιχνίδια της.

βασικά έχω την εξής ένσταση και διαφωνία με τον άντρα μου και την πεθερά μου. πιστεύω ότι στο παιδί πρέπει να δίνουμε ένα παιχνίδι κάθε φορά, αν το βαρεθεί να δίνουμε επόμενο κ.ο.κ. αυτοί διαφωνούν και θεωρούν ότι πρέπει το παιδί να έχει μπροστά του όλα τα παιχνίδια και να διαλέγει. αυτή η τακτική όμως οδηγεί το παιδί όπως παρατηρώ να μπλέκει τα παιχνίδια. π.χ να χρησιμοποιεί τα κομμάτια του παζλ σε άλλα παιχνίδια, τους κρίκους κάπου αλλού.

 

εσείς τι τακτική ακολουθείτε?.όλα μαζί τα παιχνίδια ή λίγα λίγα?

 

είναι ακόμη μικρή για να ασχοληθεί αποκλειστικά με αρχή μέση και τέλος με ένα παιχνίδι?

 

Εγώ συμφωνώ με την πεθερά σου και τον άντρα σου.

Καταρχήν είναι πολύ μικρό το παιδάκι για να μάθει παζλ κτλ. Πιο πολύ να επικεντρώσεις στην ανάπτυξη της φαντασίας και στην εξερεύνηση σε αυτή τη φάση παρά στο να μάθει να βάζει σωστά τα κομμάτια του παζλ. Σιγά σιγά θα έρθει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα την τακτική του άντρα σου, πιο πολύ επειδή δεν είχαν την ενέργεια να ασχολούμαι ΚΑΙ με τα αντικείμενα των παιδιών και να τακτοποιώ. Νομίζω ότι δεν ήταν η σωστή προσέγγιση (αν υπάρχει σωστό και λάθος) γιατί στην πορεία τα μισά περίπου παιχνίδια των παιδιών αχρηστεύθηκαν. Προσωπικά βρήκα άχρηστα τα παζλ που ήταν σκορπισμένα στα 4 σημεία του ορίζοντα, τα τρένα με τις γραμμές τους που επίσης κατέληξαν σκορπισμένα, τα συναρμολογούμενα αυτοκίνητα που επίσης γέμισαν το σπίτι με ανταλλακτικά και εξαρτήματα.... Στο τέλος τα παιδιά δεν εκτιμούσαν και τα τόσα αντικείμενα. Από ενός έως τεσσάρων ετών, αγοράσαμε ΠΟΛΛΑ παιχνίδια και ζήτημα να έπαιξαν με το 1/5 από αυτά τα παιδιά. Ήθελαν μόνο να τα παίζουν για 5-10 λεπτά όσο είναι καινούργια και μετά να τα σκορπάνε στο πάτωμα.

 

Με τα Lego κάπως το παλέψαμε και μετά από απειλές, παρακάλια και άπειρα συμμαζέματα και απόσυρση στην αποθήκη, έμαθαν τα παιδιά να μην τα σκορπάνε. Γνωρίζω πολλές μαμάδες που δεν μπήκαν σε αυτό τον κόπο και απλώς διέγραψαν τα Lego απο το σπίτι τους. Είναι κρίμα, γιατί μπορεί να είναι μια δημιουργική διέξοδος για τα παιδιά.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στους παιδικούς σταθμούς όλα είναι τακτοποιημένα και μπαίνουν στη θέση τους μετά από κάθε παιχνίδι. Τα ίδια παιδιά που μαθαίνουν στους παιδικους σταθμούς την τάξη μαθαίνουν στο σπίτι τους το αντίθετο. Και μετά είναι πολλη ενέργεια να το ξεμάθουν, εκτός αν απλά περιμένει κανείς τη φάση που θα ασχολούνται περισσότερο με την τηλεόραση και τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

αν και θεωρώ πως από μια ηλικία και μετά, είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να μαζεύουν μόνα τους τα παιχνίδια τους, στην ηλικία που είναι η μικρούλα μου (μόλις 1) δεν με ενδιαφέρει να είναι τακτοποιημένο το δωμάτιο και όλα στη θεση τους. αναρωτιέμαι απλώς τι βοηθάει το παιδί να παίζει δημιουργικά. έχω την αίσθηση ότι ο χαμός του όλα κάτω, μπερδεμένα, τελικά το αποσυντονίζει. και στην τελική του δημιουργεί άγχος. δεν ξέρω, περιμενω απαντήσεις/απόψεις.

 

χθες ήμουν σπίτι όλη μέρα μαζί της. όλη μέρα έβγαζε και έβαζε σε ένα καλαθάκι κάτι πλαστικά μπαλάκια. προσπάθησα να της εξηγήσω το "γεμάτο" και "άδειο" και για κάποια ώρα έδειχνε να προσέχει.

 

πριν από λίγο πήρα τηλ στο σπίτι να δω πως τα περνάνε, και άκουγα χτυπήματα. τι κάνει? ρωτάω την πεθερά. και απαντάει όλο χαρά "α....είναι πολύ ορεξάτη έχει πάρει όλα τα παιχνίδια και τα πετάει μακριά της"....

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφέρει να είναι τακτοποιημένο το δωμάτιο και όλα στη θεση τους. αναρωτιέμαι απλώς τι βοηθάει το παιδί να παίζει δημιουργικά. έχω την αίσθηση ότι ο χαμός του όλα κάτω, μπερδεμένα, τελικά το αποσυντονίζει. και στην τελική του δημιουργεί άγχος. δεν ξέρω, περιμενω απαντήσεις/απόψεις.

 

χθες ήμουν σπίτι όλη μέρα μαζί της. όλη μέρα έβγαζε και έβαζε σε ένα καλαθάκι κάτι πλαστικά μπαλάκια. προσπάθησα να της εξηγήσω το "γεμάτο" και "άδειο" και για κάποια ώρα έδειχνε να προσέχει.

 

πριν από λίγο πήρα τηλ στο σπίτι να δω πως τα περνάνε, και άκουγα χτυπήματα. τι κάνει? ρωτάω την πεθερά. και απαντάει όλο χαρά "α....είναι πολύ ορεξάτη έχει πάρει όλα τα παιχνίδια και τα πετάει μακριά της"....

 

Το να πάρει τα παιχνίδια και να τα πετάει, σίγουρα δεν είναι δημιουργικό.

 

Το να έχει όμως επιλογές δίπλα της και να διαλέγει με ποιο παιχνίδι θα παίξει και πως θα το παίξει νομίζω είναι δημιουργικό. Εκεί μπορεί να παρεμβαίνει ο γονέας ή ο παππούς-γιαγιά και να εκμεταλλεύεται την κατάσταση ώστε να το "εκπαιδεύσει" παράλληλα (στο μέτρο των δυνατοτήτων της ηλικίας του).

Δηλαδή έχει διάφορα παιχνίδια δίπλα του και πιάνει πχ το λούτρινο αλογάκι. τότε του λες: α, τι είναι αυτό που έπιασες; ένα καφέ αλογάκι; να του δώσουμε να φάει κτλ...

ή πήρε ένα τετραγωνάκι από το παζλ. -τι είναι αυτό; ένα κίτρινο τετράγωνο; για να δούμε που μπαίνει... Δεν χρειάζεται δηλαδή εκείνη την ώρα να το βάλεις να φτιάξει όλο το παζλ. Νομίζω 1 έτους είναι πολύ μικρό για κάτι τέτοιο.

Άλλωστε έχω παρατηρήσει ότι και 100 παιχνίδια να έχουν δίπλα τους, με 2-3 θα παίξουν... Αλλά δεν είναι κακό να έχει πολλές επιλογές. έτσι βλέπει και ο γονιός ποια παιχνίδια θα του τραβήξουν την προσοχή ή ποιες δραστηριότητες του αρέσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ekavi, εγώ κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω όταν την παίζω. απλώς παρατηρώ πως το ίδιο το παιδί όταν έχει δεκάδες παιχνίδια κάτω μετά από 5 λεπτά θέλει να βγει από το δωμάτιο, ενώ όταν είμαστε μαζί με 4-5 παιχνίδια τα περιεργάζεται περισσότερο.

 

Τέσπα, είναι που βλέπω την μικρούλα μου μόνο 2.5 ώρες κάθε απόγευμα. γυρνάω στις 6 και μέχρι τις 8.30 που αυτή νυστάζει έχω αγωνία να κάνουμε μαζί δημιουργικά πράγματα.

 

συνήθως τα απόγεύματα αυτό το δίωρο την πηγαίνω στο πάρκο, αλλά παρατηρώ ότι είναι σαν να μην την βλέπω πολύ. δηλαδή αν θέλουμε μισή ώρα να πάμε στο παρκο με τα πόδια, κανένα μισάωρο να κάνουμε κούνιες κ.α βάλε και την επιστροφή, είναι μέρες που νιώθω σαν να μην την έχω δει, σαν να μην έχουμε επικοινωνήσει. μήπως θα ήταν καλύτερα να μέναμε σπίτι και να παίζαμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα μπορείς να το κάνεις εναλλάξ να πηγαίνεις τη μία μέρα στο πάρκο και την άλλη να μένετε στο σπίτι. Βέβαια σιγά-σιγά θα μικραίνει η μέρα και θα ψυχραίνει ο καιρός οπότε ούτως ή άλλως δεν θα πολυκυκλοφορείτε τα απογεύματα οπότε θα έχετε όλο το χρόνο να παίξετε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ekavi, εγώ κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω όταν την παίζω. απλώς παρατηρώ πως το ίδιο το παιδί όταν έχει δεκάδες παιχνίδια κάτω μετά από 5 λεπτά θέλει να βγει από το δωμάτιο, ενώ όταν είμαστε μαζί με 4-5 παιχνίδια τα περιεργάζεται περισσότερο.

 

Τέσπα, είναι που βλέπω την μικρούλα μου μόνο 2.5 ώρες κάθε απόγευμα. γυρνάω στις 6 και μέχρι τις 8.30 που αυτή νυστάζει έχω αγωνία να κάνουμε μαζί δημιουργικά πράγματα.

 

συνήθως τα απόγεύματα αυτό το δίωρο την πηγαίνω στο πάρκο, αλλά παρατηρώ ότι είναι σαν να μην την βλέπω πολύ. δηλαδή αν θέλουμε μισή ώρα να πάμε στο παρκο με τα πόδια, κανένα μισάωρο να κάνουμε κούνιες κ.α βάλε και την επιστροφή, είναι μέρες που νιώθω σαν να μην την έχω δει, σαν να μην έχουμε επικοινωνήσει. μήπως θα ήταν καλύτερα να μέναμε σπίτι και να παίζαμε?

 

Σε καταλαβαίνω! Εγώ πιστεύω ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες. Αν διαπιστώνεις ότι τα δεκάδες παιχνίδια την αποπροσανατολίζουν, δίνε της λιγότερα. Αλλά πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να διαλέξεις εσύ μόνο ένα και να της το δώσεις, έχοντας στο μυαλό σου να κάνετε κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα σαν εξάσκηση. Άστην να διαλέξει μεταξύ 3-4 παιχνιδιών και εκμεταλλεύσου όποιο διαλέξει για δημιουργική απασχόληση.

Όσο για το πρόγραμμα της εβδομάδας πήγαινε την κάποιες μέρες κούνια, κάποιες άλλες μείνετε σπίτι, κτλ. Ό,τι και να κάνετε μπορείς να το εκμεταλλευτείς για να νιώσεις ότι περνάτε δημιουργικό χρόνο μαζί. Και μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο μπορεί να γίνει δημιουργική, αν ταυτόχρονα της μιλάς, της δίνεις κάτι να απασχοληθεί (πχ να κόψει φυλλαράκια από το δρόμο) ή μια βόλτα μέχρι τον μανάβη της γειτονιάς.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δημιουργική απασχόληση δεν σημαίνει μόνο ότι την βάζω σε ένα σημείο και της κάνω μάθημα. Ειδικά σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

ναι Ekavi μου, αυτό κάνω και στις βόλτες μας. της τραγουδάω, σταματάμε να χαζέψουμε τα ζωάκια, κόβουμε λουλούδια και φυλλαράκια.

 

δεν ξέρω, ίσως μου λείπει πολύ μέσα στη μερα, και για αυτό να αγχώνομαι τόσο για αυτές τις 2-2.5 ώρες που είμαστε μαζί. ίσως πάλι να θεωρώ πως η πεθερά μου δεν της δίνει και ιδιαίτερ προσοχή και αυτό να με αγχώνει διπλά, με την έννοια ότι πρέπει να καλύψω και αυτό το κενό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό με την πεθερά σε αγχώνει και νιώθεις ότι πήγε άδικα η μέρα και πρέπει να αναπληρώσεις το κενό...

Ίσως να μην είναι έτσι. Εσύ πες της γενικά να μιλάει στο παιδί και να παίζουν μαζί και άστην να το κάνει με όποιον τρόπο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

rosaki για μένα ακολουθείς μια χαρά μέθοδο! Είναι νωρίς για να παίζει για πολύ ώρα με ένα μόνο παιχνίδι αλλά ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς για να μάθει μια δομή για το παιχνίδι της κι αυτό που εννοώ δεν είναι να την βάλεις σε καλούπια αλλά να μάθει πχ ότι παίζουμε και μετά μαζεύουμε ας μαζεύει και ενα δύο κομματάκια από το παιχνίδι της μόνο, δεν πειράζει, σιγά σιγά, μεγαλώνοντας θα μάθει ότι βγάζουμε ένα παιχνίδι, παίζουμε και μετά το μαζεύουμε. Διαφορετικά θα δημιουργήται χάος γύρω της που μόνο να την μπερδεύει καταφέρνει. Καλό είναι να της δίνεις ερεθίσματα αλλά τα πολλά ερεθίσματα μαζί θα της αποσπούν απλώς την προσοχή χωρίς να καταφέρνει να απορροφήσει τίποτα τελικά. Οπότε μια χαρά το χειρίζεσαι νομίζω! ;) Όσο αφορά την πεθερά σου, μην αγχώνεσαι, η μικρή παίρνει αγάπη και τρυφερότητα από την επαφή μαζί της που είναι αλλιώτικη από την δική σας και από οποιουδήποτε άλλου. Μπορείς όμως, αν υπάρχει η δυνατότητα, να κανονίσεις 2-3 πρωινά την εβδομάδα για λίγες ώρες, να έρχεται μια κοπέλα σπίτι σου, παιδαγωγός, να την απασχολεί με παιχνιδάκια για την ηλικία της και γιατί όχι να την πηγαίνουν μια βόλτα στο πάρκο μαζί με τη γιαγιά έτσι ώστε να κάνετε τις δραστηριότητες που σας αρέσουν μαζί τα απογεύματα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό θα εφαρμόσω από δω και πέρα. βόλτα με την γιαγιά τα πρωινά στο πάρκο και κάποια απογέυματα θα την κρατάω εγώ στο σπίτι να παίζουμε μαζί.

 

αυτό για την παιδαγωγό το έχω σκεφτεί πολλές φορές, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι τιμές παίζουν και δεν ξέρω και καμιά κοπέλα για να επικοινωνήσω. αν έχετε κάποια να προτείνετε -μένω νότια προάστια- και γνωρίζετε και τιμές περιμένω με χαρά να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς - απ'ότι ξέρω - να βάλεις αγγελία στους πίνακες ανακοινώσεων των παιδαγωγικών σχολών. Στο Ίλιον είναι το ΤΕΙ βρεφονηπιοκόμων, στο κέντρο είναιτο παιδαγωγικό Αθήνας κοκ. Τις διευθύνσεις θα τις βρεις από το internet. Υπάρχουν φοιτήτριες που ψάχνουνε για φύλαξη ή απασχόληση με παιδάκια και νομίζω ότι για λίγες ώρες την εβδομάδα που θες εσύ, μπορεί να βρεις εύκολα. Εννοείται ότι θα την περάσεις από συνέντευξη και νομίζω ότι η έλλειψη εμπειρίας αντισταθμίζεται από την όρεξη και την ενέργεια που έχουν τα κορίτσια που φοιτούν ακόμα. Αυτό βέβαια θα το κρίνεις καλλίτερα εσύ. ;) Επίσης μπορείς να ζητήσεις συστάσεις από καθηγητές τους αν έχουν να σου προσκομίσουν ή αν έχουν κάνει την πρακτική τους από τους αντίστοιχους χώρους ή αν έχουν ξαναεργαστεί, από τον προηγούμενο εργοδότη τους. Είναι πολύ καλό που θα είναι και η γιαγιά στο χώρο, θα νιώθεις πολύ πιο ασφαλής μέχρι να γνωριστήτε καλλίτερα.

 

Μπορείς βέβαια να ψάξεις και για πιο έμπειρη παιδαγωγό, μέσω αγγελιών φαντάζομαι. Βάζουν και εδώ στο φόρουμ και στο καφέ και σε εφημερίδες φυσικά. Εκεί βέβαια πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε συστάσεις τις οποίες θα πρέπει να μπορείς να επιβεβαιώσεις. Δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσες να βρεις παιδαγωγό για να είμαι ειληκρινείς. Στο εξωτερικό υπάρχουν γραφεία ευρέσεως εργασίας μόνο για παιδαγωγούς και μπορεί κάποιος να απευθυνθεί εκεί αλλά εδώ δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο, χωρίς να αποκλείω και την ύπαρξή του.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ livinath. αυτό φαντάστηκα και εγώ ότι εννοούσες. βέβαια η πιο εγγυημένη λύση είναι να σου προτείνει κάποιος φίλος/γνωστός μια κοπέλα.

 

εγω έχω 2 απογεύματα που την κράτησα μέσα - είχε βγει τα πρωινά με τη γιαγια της - και την έπαιξα και ένιωσα πιο "γεμάτο" το χρόνο μας.

 

υπάρχουν στιγμές που την βλέπω ότι παίζει μόνη της ήσυχα, οπότε και την αφήνω μόνη της. φαντάζομαι ότι χρειάζονται και αυτά κάποιες στιγμές να μένουν μόνα και να παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...