Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ!!!!

Recommended Posts

Κορίτσια, ακούστε το προβλημά μου και πείτε μου αν σας έχει συμβεί ποτέ:

Η μπέμπα μου αφού φάει ρεύεται περίπου 2 με 3 φορές μέσα σε 10 λεπτά. Την κρατάω στον ώμο περίπου 20-30 λεπτά για να κατέβει το φαγητό γιατί αλλιώς βγάζει μεγάλες γουλιές. Στο διάστημα αυτό έχει αποκοιμηθεί κι έτσι τη βάζω στη κούνια της. Όμως μετά από λίγη ώρα και συγκεκριμένα όταν περάσει ακριβώς 1 ώρα μετά το φαγητό της, ξυπνάει και ζορίζεται πολύ. Αν την αφήσω στην κούνια της θα βγάλει λίγο γάλα κι έτσι τη σηκώνω και τότε κάνει ένα ρέψημο βαρβάτο. :shock: Είναι δυνατόν να ξυπνάει από αυτό μετά από τόσα ρεψήματα μετά το φαγητό και μετά από τόση ώρα; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Διαφημίσεις

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΟΤΑΝ ΕΤΡΩΓΕ ΕΝΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΡΕΥΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΡΕΥΟΤΑΝ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ 3ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ.ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΡΕΜΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.ΤΕΛΙΚΑ ΗΡΕΜΗΣΕ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΩΤΑΣ????????

και εμενα εκανε ακριβως το ,

εβαζα βιβλια αλλα δεν βοηθησαν καθολου,

δεν ειναι απαραιτητο να φταιει το γαλα γιατι εγω την θηλαζω

τελικα περασε απο μονο του

προφανως ηταν μια ηπια παλινδρομηση απο αυτες που περνουν μονες τους και εμφανιζονται στα περισσοτερα μωρακια

δεν χρειαζεται να ανησυχεις

παρακολουθησε το και ρωτα τον γιατρο σου

καλησπερα!!

αυτη η παλλινδρομηση ειναι ο καημος μου...

λοιπον και εμενα ρευεται σχεδον καθε φορα που ξυπναει ή καθε φορα που απο ξαπλωμενο τον σηικωνω ειτε ορθιο ειτε καθιστο....

πολλες φορες ξυπναει για να ρευτει 'η να βγαλει γουλια(ευτυχως οχι τη νυχτα αλλα μεσα στη μερα).ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι το ρεψιμο ειναι λογω της παλλινδρομησης ...

δεν ξερω ποτε θα τελειωσει αυτο το θεμα αλλα ελπιζω συντομα γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου με τις αναγωγες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

Αχ, κι εγώ έχω κουραστεί με τις αναγωγές και ήλπιζα ότι θα σταματήσουν γύρω στον 5ο, αλλά από ότι βλέπω σε σας κρατούν ακόμα. Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα από το ένα γεύμα στο άλλο, όταν είναι ξύπνια η μπέμπα, ούτε βόλτα, ούτε ριλάξ. Μου έχει τύχει να βγάλει γάλα στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου και στο ριλάξ ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό. Οπότε όταν είναι ξύπνια είμαστε συνέχεια αγκαλιά στον ώμο. Και να σκεφτείς ότι πίνουμε και αντιαναγωγικό γάλα. :roll: Ευτυχώς που τη νύχτα κοιμάται ήσυχα και δεν τα κάνει αυτά. :)

Διαφημίσεις

Κι εγώ αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση. Βέβαια τώρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά ακόμη το κάνει μερικές φορές. Μέχρι 3 μηνών περίπου όμως το έκανε συνέχεια. Ρευόταν και έβγαζε και γουλίτσες 1 μπορεί και 2 ώρες μετά το φαγητό. Υπομονή, θα περάσει μόνο του σιγά σιγά. Κι εμένα η γιατρός μου είπε για ήπια παλλινδρόμηση.

oIKlp2.png

εμένα ο δικός μου ακόμη και σήμερα βγάζει γουλιές και με το ρέψιμο έχουμε κι εμείς ένα θέμα. Ειδικά αν μου αποκοιμηθεί την ώρα που τρώει δεν ρεύεται καλά και θα ρευτεί στο κρεβάτι του και θα ξυπνήσει. Ευτυχώς που δεν το κάνει πια την νύχτα. Εκεί και να ρευτεί θα συνεχίσει τον ύπνο του :wink: πάντως κι εμένα ρεύεται και 2 ώρες μετά το γεύμα ακόμη και βγάζει και 2 ώρες μετά το γεύμα γάλα! Υπομονή και θα περάσει...

στο ρηλάξ δεν κάθεται από μόνη της ή δεν την βάζεις εσύ;;

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Όχι, κάθεται στο ριλάξ αλλά αν τη βάλω μέσα στην πρώτη ώρα μετά το φαγητό θα βγάλει γάλα κι έτσι το αποφεύγω γιατί δεν προλαβαίνω να πλένω φορμάκια. :roll: Αλήθεια βρε κορίτσια, πότε υποτείθεται ότι σταματάνε οι αναγωγές; Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα, αφού να φανταστείται κοιμάμαι και βλέπω στον ύπνο μου τη μπέμπα να βγάζει γάλα. :shock::shock::shock:

Διαφημίσεις

Όχι, κάθεται στο ριλάξ αλλά αν τη βάλω μέσα στην πρώτη ώρα μετά το φαγητό θα βγάλει γάλα κι έτσι το αποφεύγω γιατί δεν προλαβαίνω να πλένω φορμάκια. :roll: Αλήθεια βρε κορίτσια, πότε υποτείθεται ότι σταματάνε οι αναγωγές; Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα, αφού να φανταστείται κοιμάμαι και βλέπω στον ύπνο μου τη μπέμπα να βγάζει γάλα. :shock::shock::shock:

αααααααααααααα κι ο δικός μου βγάζει αλλά δεν μπορώ να τον κουβαλάω όλη την ώρα αγκαλιά...διότι αυτός μπορεί να βγάλει γάλα και μετά 3 ώρες που θα έχει φάει. Όσο για τα φορμάκια, το ίδιο κι εγώ...δεν προλαβαίνω να πλένω, αλλά έχω τον στεγνωτήρα μου που με έχει σώσει! :D

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Kαι γω μια απο τα ιδια πολλες γουλιες 1 ωρα 2 ωρες 3 ωρες μετα το φαγητο ακομα και λιγο πριν φαει το επομενο γευμα. Ενα πρωι μετα απο 8 ωρες υπνου την σηκωνω και ρευτηκε!Παραλιγο να φτιαξω ολοσωμη σαλιαρα για μενα για να μην γεμιζω γουλιες.Παντως τωρα μετα το φαγητο την αφηνω στο καροτσι οχι τελειως ξαπλα χωρις να την κουναω καθολου και εχουν σταματησει οι γουλιες δεν ξερω αν φταιει αυτο ή το οτι εγινε 4 μηνων και σταματησε. Βεβαια μια δυο γουλιτσες πλεον τις κανει αλλα καμια σχεση με τις γουλαρες που εκανε πριν.Στο ριλαξ οταν την εβαζα μετα το γευμα εκανε σχεδον εμετο.Και βεβαια πριν ηταν πολυ δυσκολη η μεταφορα με αυτοκινητο γιατι οπως λεει και η φιλη μας οταν ηθελε να ρευτει μεχρι να το καταφερει εβαζε τα κλαματα και μιλαμε για πολλα κλαματα αλλα ευτυχως μαλλον τα αφησαμε πισω αυτα

15/6/08 η ομορφοτερη μου μερα!!!

• 1 year later...

eirini-p Αδειαζουν το μπιμπερο τελειως?

bougioukaki αν το αφηνες 5 λεπτα στον ωμο και μετα παιζατε λιγο ξαπλα και το σηκωνες για μια επαναληπτικη ρεψιματος προσπαθεια πριν κοιμηθει? Εμενα παντα ηθελε 5 λεπτα ξαπλα και μετα ορθιος για ρεψιμο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

kalimera se oles.mia mikri boitheia ??????????i koumpara mou exei didima 4 minon kai eno reuonte arketes fores ksipnane kai klene pali gia na reutoun.ti ginete?exei apelpisti i kopele kserei kamia sas na mas pei???

κ εμενα το εκανε κ μετα ηρεμουσε παλι.θελει λιγο παραπανω χρονο μαλλον πριν κοιμηθει

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Καλημέρα, η μικρή της αδελφής μου που είχε ήπιας μορφής παλινδρόμηση τις είχε πει η γιατρός όταν την ταίζε ανά 30ml να σταματάει για να ρευτεί και μετά να συνεχίζει. Ακόμη από την πρώτη ημέρα στην καλαθούνα της είχε βάλει μια μεγάλη πετσέτα για να είναι λίγο ανασηκωμένη και να μην βγάζει γουλίτσες. Υπάρχαν μάλιστα φορές που οι αναγωγές ήταν πολλές και την βοηθούσε με σιροπάκι. Η παιδίατρος τη λέει για τα μωρά της κουμπαρας σου? Μήπως έχουν παλινδρόμηση και δεν φταίει το γάλα?

αν το αφηνες 5 λεπτα στον ωμο και μετα παιζατε λιγο ξαπλα και το σηκωνες για μια επαναληπτικη ρεψιματος προσπαθεια πριν κοιμηθει? Εμενα παντα ηθελε 5 λεπτα ξαπλα και μετα ορθιος για ρεψιμο.

Και εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει να κάνω ακριβώς αυτό!!

Και η δικια μου,ειχα παρατηρησει,οτι μετα τον 6ο μηνα,που αργουσε να ρευτει,οταν την εβαζα ανασκελα για λιγο,και μετα την σηκωνα ,ρευοταν αμεσως.

eirini-p Αδειαζουν το μπιμπερο τελειως?

bougioukaki αν το αφηνες 5 λεπτα στον ωμο και μετα παιζατε λιγο ξαπλα και το σηκωνες για μια επαναληπτικη ρεψιματος προσπαθεια πριν κοιμηθει? Εμενα παντα ηθελε 5 λεπτα ξαπλα και μετα ορθιος για ρεψιμο.

oxi mono to adeiazoun konteuoun na fane kai tin mana tous....:lol::lol::lol:

:-D