Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγλικά σε φροντιστήριο ή ιδιωτικά


pico

Recommended Posts

Μου αρέσει πολύ η συζήτηση σας και θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ την γνώμη μου.

Εγώ δεν διδάσκω αγγλικά, αλλά ανήκω στον χώρο, επειδή λειτουργώ μόνη μου κέντρο γερμανικής γλώσσας.

Θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό το μάθημα να γίνεται στον σωστό και ανάλογο χώρο καθώς και το ίδιο σημαντικό η καθηγήτρια να έχει άμεση πρόσβαση στα βιβλία της και στο υλικό της.

Δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω μάθημα σε μια τραπεζαρια, σαλόνι, κουζίνα ή παιδικό δωμάτιο και να μην έχω άμεση πρόσβαση σε όλα τα μέσα που χρειάζομαι για να κάνω μάθημα.

Η διδασκαλία πολλές φορές είναι προϊόν δικής μου έμπνευσης εκείνη την στιγμή και δεν μπορώ από πριν να ξέρω 100% ποια βιβλία ή cd θα χρειαστώ.

Προσωπικά πιστεύω πως ο σωστός εκπαιδευτικός χώρος συμβάλλει εξίσου στην επιτυχία της εκμάθησης της ξένης γλώσσας.

Όσο υπάρχουν κέντρα ξένων γλωσσών (δεν ειναι φροντιστήρια), δεν θα έκανα ποτέ μάθημα στο σπίτι, το σπίτι του κάθε παιδιού δεν μπορεί να είναι και ο χώρος του σχολείου του ή του κέντρου ξένων γλωσσών, επειδή το σπίτι δεν μπορεί να πληρεί τις προϋποθέσεις, οι οποίες χρειάζονται για να γίνει ποιοτικά το μάθημα.

Και μην ξεχνάτε, ότι με τα ιδιαίτερα, που δεν κόβουν αποδείξεις, η φοροδιαφυγή καλά κρατά και εσείς δεν μπορείτε να ελέγξετε εαν το άτομο που διδάσκει έχει τα απαραίτητα προσόντα για να λέγεται εκπαιδευτικός.

Εγώ αυτές τις δύσκολες εποχές κρατάω τον χώρο μου, για να μπορούν οι μαθητές μου να απολαμβάνουν ένα σωστό μάθημα στον κατάλληλο χώρο, ενώ θα μπορούσα να κάνω κι εγώ ιδιαίτερα και να μην έχω καθόλου έξοδα (ενοίκιο, εφορία,κοινόχρηστα, οαεε κτλ) και να δουλεύω χωρίς να έχω καθόλου οικονομικές υποχρεώσεις.

Όταν θα πάψω να έχω δουλειά (ποτέ δεν ξέρεις), θα ασχοληθώ με κάτι άλλο και δεν θα αρχίσω να πηγαίνω σε σπίτια, δεν μπορω να φανταστώ να κάνω μάθημα υπό τέτοιες συνθήκες.

Ορισμένα πράγματα δεν υπολογίζονται με χρήματα.

Με τα χρήματα ως μέτρο μπορεί κανείς πολύ εύκολα να πάρει την λάθος απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μην ξεχνάτε, ότι με τα ιδιαίτερα, που δεν κόβουν αποδείξεις, η φοροδιαφυγή καλά κρατά και εσείς δεν μπορείτε να ελέγξετε εαν το άτομο που διδάσκει έχει τα απαραίτητα προσόντα για να λέγεται εκπαιδευτικός.

Εγώ αυτές τις δύσκολες εποχές κρατάω τον χώρο μου, για να μπορούν οι μαθητές μου να απολαμβάνουν ένα σωστό μάθημα στον κατάλληλο χώρο, ενώ θα μπορούσα να κάνω κι εγώ ιδιαίτερα και να μην έχω καθόλου έξοδα (ενοίκιο, εφορία,κοινόχρηστα, οαεε κτλ) και να δουλεύω χωρίς να έχω καθόλου οικονομικές υποχρεώσεις.

Όταν θα πάψω να έχω δουλειά (ποτέ δεν ξέρεις), θα ασχοληθώ με κάτι άλλο και δεν θα αρχίσω να πηγαίνω σε σπίτια, δεν μπορω να φανταστώ να κάνω μάθημα υπό τέτοιες συνθήκες.

Ορισμένα πράγματα δεν υπολογίζονται με χρήματα.

Με τα χρήματα ως μέτρο μπορεί κανείς πολύ εύκολα να πάρει την λάθος απόφαση.

Πολύ σωστή σε βρίσκω Sternchen και από εμένα ένα μεγάλο μπράβο που δεν υποκύπτεις στη μόδα και στο εύκολο χρήμα των ιδιαίτερων. Μακάρι να ήταν όλοι οι εκπαιδευτικοί σαν εσένα.

 

Ξαναλεω βεβαια οτι ο δικος μου κανει αγγλικα και στο σχολειο και φετος στο σχολειο ειναι η τεταρτη χρονια που θα κανει. Κοιταζοντας λοιπον την υλη της πρωτης προκ, τα περισσοτερα τα ξερει.....

 

Λαΐδα, από αυτά που λες, θεωρώ ότι δεν κάνετε Junior A/B αλλά κάλυψη των κενών που αφήνει το σχολείο. Γιατί αν το παιδί έχει κάνει 4 χρόνια αγγλικά, τι νόημα έχει η Α προκαταρκτική;

 

Κατά τα άλλα, με κάλυψε η απάντηση της Sternchen.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή σε βρίσκω Sternchen και από εμένα ένα μεγάλο μπράβο που δεν υποκύπτεις στη μόδα και στο εύκολο χρήμα των ιδιαίτερων. Μακάρι να ήταν όλοι οι εκπαιδευτικοί σαν εσένα.

 

 

 

Λαΐδα, από αυτά που λες, θεωρώ ότι δεν κάνετε Junior A/B αλλά κάλυψη των κενών που αφήνει το σχολείο. Γιατί αν το παιδί έχει κάνει 4 χρόνια αγγλικά, τι νόημα έχει η Α προκαταρκτική;

 

Κατά τα άλλα, με κάλυψε η απάντηση της Sternchen.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ :D!

Αυτό τον καιρό είμαι λίγο πεσμένη ψυχολογικά και έχω μπερδευτεί, αφού σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα για να ρωτήσω τους γονείς τι προέχει για αυτούς.

 

- Να μάθει το παιδί την ξένη γλώσσα, δηλαδή να γίνει κτήμα του ή να πάρει ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.

-Δεν με ρωτάνε ποτέ τι πρέπει να κάνουμε για να μάθει ποιοτικά το παιδί την γλώσσα, αλλά πόσο πιο γρήγορα μπορεί το παιδί να πάρει ένα πτυχίο.

Λες και το παιδί θα δουλέψει τόσο άμεσα, που να πρέπει να βιαζόμαστε.

Εγώ ρωτάω πάντα ξεκάθαρα τι τους ενδιαφέρει ως πρώτο και μετά τους λέω την γνώμη μου.

Δεν θα στείλω ποτέ ένα παιδί σε εξετάσεις, εαν εγώ η ίδια δεν είμαι σίγουρη πως είναι η σωστή στιγμή για το συγκεκριμένο παιδί.

Το ότι είναι σε μια τάξη και κάνει τόσα χρόνια δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμμετάσχει σε εξετάσεις κάποια συγκεκριμένης εξεταστικής περιόδου.

 

Εγώ που δεν πάω σε σπίτια και δεν κάνω ιδιαίτερα, και πληρώνομαι με το μήνα, ποτέ δεν χρεώνω τις επιπλέον ώρες που κάνω πριν από τις εξετάσεις, μες στις διακοπές μου τα Χριστούγεννα και το Πάσχα και πιστέψτε με είναι πολλές οι έξτρα ώρες που τους κάνω και τις κάνω με την ψυχή μου.

Οι μαθητές δεν είναι για μένα πελάτες, αλλά μαθητές και μακάρι να μην χρειαζόταν να πληρώνουν δίδακτρα.

Σκέψου πως πολλοί προτιμάνε την καθηγήτρια γερμανικών του σχολείου, για να τους βάζει καλούς βαθμούς (που είναι και παράνομο) και κάνουν ιδιαίτερα για αυτόν τον λόγο.

Μακάρι να μην έπρεπε οι γονείς να ξοδεύουν ούτε ένα ευρώ για να μάθουν ξένες γλώσσες τα παιδιά τους, αλλά δυστυχώς η παιδεία στην Ελλάδα θα πάρει πολλά χρόνια για να λειτουργεί επιτυχημένα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το ανοίγεις το θέμα; Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ακουστούν όλες οι απόψεις.

 

Η καλή και σωστή εκπαίδευση έχει κόστος, είτε μας αρέσει είτε όχι. Στην Αγγλία (που θεωρείται ότι έχει καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα από την Ελλάδα) πληρώνεις μέχρι και τη φοίτηση στο πανεπιστήμιο, ενώ ανθούν όλων των ειδών οι ιδιωτικές εκπαιδευτικές δομές. Και κανείς γονιός δεν κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι αγοράζει ποιότητα με ένα ιδιαίτερο των 5 ευρώ όπως βλέπω να γίνεται στην Ελλάδα.

 

Σαφώς προσπαθούμε και θέλουμε να έχουμε μια καλή δημόσια παιδεία, αλλά όποιος θέλει κάτι παραπάνω, λογικό είναι ότι θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να πληρώσει το αντίστοιχο κόστος.

 

Υ.Γ. Πολύ μου άρεσε αυτό που είπες ότι το μάθημα είναι προϊόν έμπνευσης της στιγμής και χρειάζεσαι πρόσβαση σε όλο το υλικό σου. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το μάθημα-κονσέρβα το οποίο μπορεί να κάνει ο καθένας, απλά αγοράζοντας το "βιβλίο του καθηγητή" και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες που έγραψε κάποιος που δεν έχει δει ποτέ το δικό σου παιδί και δεν ξέρει τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι γενικα πολυ πολυπλοκο δεν πρεπει να συγχεουμε ομως τα φορολογικα με την παιδαγωγικη. Θεωρητικα και μια καθηγητρια που κανει ιδιαιτερα μπορει να εχει μπλοκακι οπως και ενα φροντιστηριο να μην κοβει αποδειξεις. Το θεμα ομως δεν ειναι εκει. Δεν καταλαβαινω πως μπορεις να ελεγξεις την ποιοτητα του μαθηματος στο φροντιστηριο και οχι στο σπιτι. Επισης τι κακο εχει το ησυχο δωματιο του παιδιου μου που το αποτρεπει να κανει σωστο μαθημα; Εγω θα το εστελνα το παιδι μου στο φροντιστηριο για τη δυναμικη της ομαδας οχι γιατι εκει θα εβρισκα καλυτερη καθηγητρια. Επισης, τα πτυχια τα ζητουν οι γονεις για να πιστοποιησουν ενα επιπεδο γλωσσομαθειας, οπως οι εργοδοτες κλπ. Αλλιως ολοι αγγλικα "ξερουμε". Και ενταξει, ενα "χαρτι" δεν ειναι το παν, αλλα αν δεν καταφερνεις να το παρεις ξερεις λιγοτερα απο αυτο το επιπεδο. Αλλα αντε τωρα να εχεις περασει σε σχολη σε αλλη πολη, να τρεχουν τα εξοδα απο ολες τις μεριες και να εχεις να δωσεις και αγγλικα που δεν τα ειχες προχωρησει στα σχολικα χρονια (για να μην πω για μια δευτερη γλωσσα γιατι μια ειναι λιγη πλεον)... Τωρα για τη γνωση σε βαθος πλατος και υψος η Ιστορια θα το δειξει. Αν τη γλωσσα τη χρησιμοποιεις, αν εισαι αναγκασμενος να χειριζεσαι τεχνικους ορους η να ζησεις στο εξωτερικο αυτα που εμαθες τα βελτιωνεις, αλλιως μπορει και να σου μεινει μονο η κορνιζα. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν στα μαθανε καλα. Εσεις ποσα απο αυτα που κανατε στο πανεπιστημιο και δεν τα ξανασυναντησατε θυμαστε; Εγω παντως ελαχιστα. Τουλαχιστον τις γλωσσες που εμαθα ειτε τις μιλω καλα για τους παραπανω λογους, ειτε απλα πλεον συνεννοουμε...αλλα δεν μπορω να κατηγορησω το φροντιστηριο η τα ιδιαιτερα για αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια σας ;).Θα ήθελα να θέσω κι εγώ την προσωπική μου άποψη.Το παιδί μου ξεκίνησε αγγλικά στην Α'δημοτικού μιάμιση ώρα την εβδομάδα και φέτος στην Β'δευτέρα κάνει 2 φορές την εβδομάδα, 15 ευρώ την ώρα.Την καθηγήτρια την βρήκαμε μέσω σύστασης κάποια γνωστής μας.Το πρώτο που τη ρώτησα, είναι αν είναι καλή κοπέλα και ευχάριστος άνθρωπος.Και στη συνέχεια αν είναι καλή δασκαλά και τις σπουδές της.Όταν έφθασε η ώρα της πρώτης επίσκεψης γνωριμίας σπίτι μας, η κυρία μας έφερε (από μόνη της-ήθελα να την τσεκάρω γι'αυτό και δεν της είπα δια τηλεφώνου να μου τα φέρει) τους τίτλους σπουδών της.Για να μην σας κουράζω όλα ήταν υπερ της και αυτό φάνηκε και στην πορεία.Το παιδί την συμπάθησε και αγάπησε την γλώσσα.Τα πηγαίνει πολύ καλά και ανυπομονεί να έρθει η κυρία του στο σπίτι για το μάθημα.Φυσικά το μάθημα λαμβάνει χώρα στο δωμάτιο του και η ατμόσφαιρα είναι πολύ οικεία και όμορφη.Τώρα όσον αφορά υπολογιστή ή κάποιο cd palyer , θεωρώ πως το κάθε σπίτι διαθέτει απ'αυτά αν δεν δύναται η καθηγήτρια-ης να φέρει μαζί του.Αν και οι περισσότεροι φέρνουν μαζί τους κάποιο φορητό pc για ευκολία περισσότερο.Κλείνοντας να πω, πως τα ιδιαίτερα δεν είναι μόδα σημερινή, πάντα υπήρχαν, όπως τα φροντιστήρια και θα υπάρχουν.Απλά όπως όλα είναι επιλογή του εκάστοτε γονιού, των "θέλω" του και των αναγκών του.Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πράγματα δεν υπολογίζονται με χρήματα.

Με τα χρήματα ως μέτρο μπορεί κανείς πολύ εύκολα να πάρει την λάθος απόφαση.

Συμφωνω 100·/• αλλα αυτο ισχυει σε καθε περιπτωση. Για αυτο και δεν σκεψτηκα οτι αυτη που παιρνει 8 ευρω, δεν ξερει την δουλεια της.;) . Κατα τα αλλα αν εχει μια καθηγητρια εμπνευση, πιστευω οτι θα την εκφρασει ειτε σε φροντιστηριο ειτε σε ιδιιτερα. ΚΑι ΟΚ, εσενα ειναι δικο σου το φροντιστηριο και ισως ενδιαφερσαι και λιγο παραπανω....Συνηθως ομως βρισκεις και καλες και μετριες καθηγητριες σε καποιο φροντιστηριο. Στα ιδιαιτερα βρισκεις αυτο που πλησιαζει περισσοτερο σε αυτο που σου ταιριαζει.

 

 

 

 

Λαΐδα, από αυτά που λες, θεωρώ ότι δεν κάνετε Junior A/B αλλά κάλυψη των κενών που αφήνει το σχολείο. Γιατί αν το παιδί έχει κάνει 4 χρόνια αγγλικά, τι νόημα έχει η Α προκαταρκτική;

 

Κατά τα άλλα, με κάλυψε η απάντηση της Sternchen.

οταν το παιδι ξεκιναει στα 4 εχει απλα μια επαφη με την γλωσσα....το ιδιο και στα 5. Ειναι κατι αναλογο των junior Που κανουν πολλα φροντιστηρια για τις μικρες ηλικιες. Αν και κανουν τα τζουνιορ λοιπον, παλι προκαταρκτικη τα βαζουν. Και ειναι λογικο γιατι τοτε ασχολουνται στην ουσια με γραφη, αναγνωση, λεξιλογιο και ορθογραφια.

Κανω λοιπον αυτο που θα εκανε ενα φροντιστηριο σε δυο χρονια, σε εναν!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ :D!

Αυτό τον καιρό είμαι λίγο πεσμένη ψυχολογικά και έχω μπερδευτεί, αφού σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα για να ρωτήσω τους γονείς τι προέχει για αυτούς.

 

ποιον θα ρωτησεις και θα σου πει ΄με νοιαζει το πτυχιο? ΄ολοι να μαθουν θελουμε. Απλα κοιταμε και το πρακτικο του θεματος.

 

Καπου διαβασα για τη φοροδιαφυγη και εχεις δικιο. Αν βεβαια εκοβαν τα φροντιστηρια ολες τις αποδειξεις θα ειχες περισσοτερο δικιο. :P Και αν η καθε δασκαλα μπορουσε να βρει δουλεια δουλεια στον κλαδο της, σε φροντιστηριο, τοτε το σουπερ δικιο! :lol:

 

. Το θεμα ομως δεν ειναι εκει. Δεν καταλαβαινω πως μπορεις να ελεγξεις την ποιοτητα του μαθηματος στο φροντιστηριο και οχι στο σπιτι. Επισης τι κακο εχει το ησυχο δωματιο του παιδιου μου που το αποτρεπει να κανει σωστο μαθημα; Εγω θα το εστελνα το παιδι μου στο φροντιστηριο για τη δυναμικη της ομαδας οχι γιατι εκει θα εβρισκα καλυτερη καθηγητρια. Επισης, τα πτυχια τα ζητουν οι γονεις για να πιστοποιησουν ενα επιπεδο γλωσσομαθειας, οπως οι εργοδοτες κλπ.

.. Τωρα για τη γνωση σε βαθος πλατος και υψος η Ιστορια θα το δειξει. Αν τη γλωσσα τη χρησιμοποιεις, αν εισαι αναγκασμενος να χειριζεσαι τεχνικους ορους η να ζησεις στο εξωτερικο αυτα που εμαθες τα βελτιωνεις, αλλιως μπορει και να σου μεινει μονο η κορνιζα. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν στα μαθανε καλα. Εσεις ποσα απο αυτα που κανατε στο πανεπιστημιο και δεν τα ξανασυναντησατε θυμαστε; Εγω παντως ελαχιστα. Τουλαχιστον τις γλωσσες που εμαθα ειτε τις μιλω καλα για τους παραπανω λογους, ειτε απλα πλεον συνεννοουμε...αλλα δεν μπορω να κατηγορησω το φροντιστηριο η τα ιδιαιτερα για αυτο...

συμφωνω!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον στις μέρες μας χρησιμοποιούμε διαδραστικούς πίνακες στο μάθημα και δεν αρκούμαστε σε έναν υπολογιστή ή cd-player.

Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ μέσω του βίντεο-προβολέα το ίντερνετ, που είναι γεμάτο από το οτιδήποτε.

Πχ, δεν έχει νόημα να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα εαν δεν ξέρεις τίποτε για τα κράτη, όπου μιλιέται η ξένη γλώσσα ως μητρική. Κάθε γλώσσα συνδέεται με μια ιστορία και έναν πολιτισμό. Πως θα την μεταδόσεις χωρίς τα σωστά μέσα;

Τα παιδιά έχουν ανάγκη από πολλά οπτικοακουστικά ερεθίσματα.

 

Μια ξένη γλώσσα είναι ουσιαστικά ένα εργαλείο επικοινωνίας (είτε μιλάς είτε γράφεις), όταν είσαι στην φάση της εκμάθησης, πρέπει να την ακούς όσο πιο συχνά γίνεται.

Σε ένα ιδιαίτερο μάθημα το παιδί μιλάει συνέχεια με τον καθηγητή ή στην καλύτερη περίπτωση με ένα άλλο παιδάκι (εαν το ιδιαίτερο αποτελείται από 2 παιδιά) αυτό καταντάει βαρετό και μονότονο. Επίσης όταν είναι μόνο του στερείται την επαφή με συνομήλικα παιδιά, κάτι που είναι μείον στην εκμάθηση της ξένης γλώσσας σε αυτήν την ηλικία.

Μέσα σε ένα τμήμα υπάρχει ποικιλία και τα παιδιά παλεύουν να επικοινωνήσουν

γνωρίζοντας ότι έχουν το ίδιο επίπεδο όσον αφορά την ύλη και σίγουρα υπάρχει και ο ανταγωνισμός , που τα προτρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο.

Και να μην ξεχάσω και τις διάφορες δραστηριότητες και εκπαιδευτικά παιχνίδια που κάνουμε όλοι μαζί, που και ψυχαγωγούν, αλλά και σε μαθαίνουν με πιο διασκεδαστικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία μαθαίνοντας ξένες γλώσσες σε φροντιστήριο, ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα ήταν ότι είχαμε πρόσβαση σε περισσότερους του ενός καθηγητές και σε native speakers. Έτσι συνηθίζαμε σε διαφορετικές προφορές και μαθαίναμε περισσότερα για τη γλώσσα και την κουλτούρα, αφού ο ένας καθηγητής είχε τρέλλα με τα βιβλία, ο άλλος με τη μουσική, ο τρίτος με το θέατρο και ο καθένας μας περνούσε ένα κομμάτι της τρέλας του ;)

 

Για αυτο και δεν σκεψτηκα οτι αυτη που παιρνει 8 ευρω, δεν ξερει την δουλεια της.

Εγώ πάλι θα το σκεφτόμουν πρώτο-πρώτο. Αν αξίζεις παραπάνω, γιατί ζητάς λιγότερα; Δεν έχει λογική αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον στις μέρες μας χρησιμοποιούμε διαδραστικούς πίνακες στο μάθημα και δεν αρκούμαστε σε έναν υπολογιστή ή cd-player.

Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ μέσω του βίντεο-προβολέα το ίντερνετ, που είναι γεμάτο από το οτιδήποτε.

Πχ, δεν έχει νόημα να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα εαν δεν ξέρεις τίποτε για τα κράτη, όπου μιλιέται η ξένη γλώσσα ως μητρική. Κάθε γλώσσα συνδέεται με μια ιστορία και έναν πολιτισμό. Πως θα την μεταδόσεις χωρίς τα σωστά μέσα;

Τα παιδιά έχουν ανάγκη από πολλά οπτικοακουστικά ερεθίσματα.

 

Μια ξένη γλώσσα είναι ουσιαστικά ένα εργαλείο επικοινωνίας (είτε μιλάς είτε γράφεις), όταν είσαι στην φάση της εκμάθησης, πρέπει να την ακούς όσο πιο συχνά γίνεται.

Σε ένα ιδιαίτερο μάθημα το παιδί μιλάει συνέχεια με τον καθηγητή ή στην καλύτερη περίπτωση με ένα άλλο παιδάκι (εαν το ιδιαίτερο αποτελείται από 2 παιδιά) αυτό καταντάει βαρετό και μονότονο. Επίσης όταν είναι μόνο του στερείται την επαφή με συνομήλικα παιδιά, κάτι που είναι μείον στην εκμάθηση της ξένης γλώσσας σε αυτήν την ηλικία.

Μέσα σε ένα τμήμα υπάρχει ποικιλία και τα παιδιά παλεύουν να επικοινωνήσουν

γνωρίζοντας ότι έχουν το ίδιο επίπεδο όσον αφορά την ύλη και σίγουρα υπάρχει και ο ανταγωνισμός , που τα προτρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο.

Και να μην ξεχάσω και τις διάφορες δραστηριότητες και εκπαιδευτικά παιχνίδια που κάνουμε όλοι μαζί, που και ψυχαγωγούν, αλλά και σε μαθαίνουν με πιο διασκεδαστικό τρόπο.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Είναι όντως έτσι σε όλα τα φροντιστήρια..απλά εμένα προσωπικά μου θυμίζει λίγο λόγια και "διαφήμιση" σχολαρχών για τις εγκαταστάσεις τους, τα γήπεδα, τις πισίνες...Είναι πολύ ωραία όλα αυτά και από την στιγμη που υπάρχουν γιατί όχι.Θεωρώ όμως πως σωστή διδασκαλία γίνεται και χωρίς όλα αυτά.Έτσι λοιπόν και στο μάθημα των ιδιαίτερων κατά την ταπεινή μο γνώμη μετράει η εμπειρία, η γνώση και η μεταδοτικότητα της μάθησης στο παιδί.Και όλα αυτά μπορούν να γίνουν με διαδραστικά παιχνίδια...κι ας λείπει και το video wall...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Είναι όντως έτσι σε όλα τα φροντιστήρια..απλά εμένα προσωπικά μου θυμίζει λίγο λόγια και "διαφήμιση" σχολαρχών για τις εγκαταστάσεις τους, τα γήπεδα, τις πισίνες...Είναι πολύ ωραία όλα αυτά και από την στιγμη που υπάρχουν γιατί όχι.Θεωρώ όμως πως σωστή διδασκαλία γίνεται και χωρίς όλα αυτά.Έτσι λοιπόν και στο μάθημα των ιδιαίτερων κατά την ταπεινή μο γνώμη μετράει η εμπειρία, η γνώση και η μεταδοτικότητα της μάθησης στο παιδί.Και όλα αυτά μπορούν να γίνουν με διαδραστικά παιχνίδια...κι ας λείπει και το video wall...;)

 

 

Oταν πληρώνεις αδρά την ώρα στο ιδιαίτερο, όταν η "ταρίφα" δουλεύει, προς όφελος φυσικά του παιδιού, τότε δεν έχει νόημα να ασχολείται το παιδί με ηλεκτρονικά - διαδραστικά παιχνίδια..... αλλά με την ουσία της μάθησης. Συμφωνώ με ΑΕLIA ότι σημασία έχει η εμπειρία της δασκάλας και η μεταδοτικότητα, γιαυτό και βλέπουμε παιδιά από ιδιαίτερα να διαπρέπουν, ακριβώς επειδή έχουν εστιάσει στις ανάγκες τους και στους ρυθμούς τους. 99.9% το αποτέλεσμα του ιδιαιτέρου είναι πολύ καλό. Φυσικά με την κατάλληλη δασκάλα. Στα φροντιστήρια με 10 παιδιά στο τμήμα και παιχνίδια στα κομπιούτερ... και διαδραστικούς.... και διάφορα άλλα παιχνίδια.... και πότε έχουμε αργία..... και πότε έτυχε να αρρωστήσει το παιδι,...... και πότε ένα άλλο παιδάκι είναι διανοητικά πιο πίσω οπότε πάει όλο το τμήμα πίσω........ ΔΕΝ μαθαίνει ένα παιδί έτσι. Αλλά όταν δίνεις 50-70 ευρώ μόνο το μήνα, τότε δεν σε απασχολεί αν παίζει και κανένα παιχνίδι .... ενώ αν πληρώνεις 50 την εβδομάδα, εκεί δεν θες παιχνιδάκια, αλλά ουσία. Και την έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Oταν πληρώνεις αδρά την ώρα στο ιδιαίτερο, όταν η "ταρίφα" δουλεύει, προς όφελος φυσικά του παιδιού, τότε δεν έχει νόημα να ασχολείται το παιδί με ηλεκτρονικά - διαδραστικά παιχνίδια..... αλλά με την ουσία της μάθησης

 

Αλήθεια πώς πετυχαίνει κανείς την ουσία της μάθησης;

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

Λογικά θα πρέπει να ανήκεις στον χώρο, για να γράφεις κάτι τέτοιο.

 

Συμφωνώ με ΑΕLIA ότι σημασία έχει η εμπειρία της δασκάλας και η μεταδοτικότητα, γιαυτό και βλέπουμε παιδιά από ιδιαίτερα να διαπρέπουν, ακριβώς επειδή έχουν εστιάσει στις ανάγκες τους και στους ρυθμούς τους. 99.9% το αποτέλεσμα του ιδιαιτέρου είναι πολύ καλό
.

Αυτό από που προκύπτει;

Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη;

Το 99,9% αποτέλεσμα ποιος το υπολογίζει και με βάση ποια κριτήρια;

 

Φυσικά με την κατάλληλη δασκάλα. Στα φροντιστήρια με 10 παιδιά στο τμήμα και παιχνίδια στα κομπιούτερ... και διαδραστικούς.... και διάφορα άλλα παιχνίδια.... και πότε έχουμε αργία..... και πότε έτυχε να αρρωστήσει το παιδι,...... και πότε ένα άλλο παιδάκι είναι διανοητικά πιο πίσω οπότε πάει όλο το τμήμα πίσω........ ΔΕΝ μαθαίνει ένα παιδί έτσι. Αλλά όταν δίνεις 50-70 ευρώ μόνο το μήνα, τότε δεν σε απασχολεί αν παίζει και κανένα παιχνίδι .... ενώ αν πληρώνεις 50 την εβδομάδα, εκεί δεν θες παιχνιδάκια, αλλά ουσία. Και την έχεις.

 

Το παραπάνω είναι εντελώς ανυπόστατο και δεν ισχύει καθόλου στην δική μου περιοχή.

Εκμηδενίζεις όλα τα κέντρα ξένων γλωσσών έτσι, οπότε καλύτερα που δεν απευθύνεσαι σε αυτά, γιατί είσαι αρνητικά προκατειλημμένη με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πάντως, το αν θα κάνεις ιδιαίτερα στο παιδί ή θα πάει στο φροντιστήριο, εξαρτάται κι από τις ικανότητες και το χαρακτήρα του παιδιού. αν και για μένα το μεγαλύτερο ρόλο παίζει η μεταδοτικότητα του καθηγητή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα, κορίτσια.

 

Να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τις Sofiade και sternchen. Κι εγώ πήγα αγγλικά σε φροντιστήριο με την "κλασσική μέθοδο" και πέρασα υπέροχα. Τις αναπολώ ακόμα εκείνες τις ώρες και θεωρώ πως συμβάλανε στο να αγαπήσω τη μάθηση αλλά και τις ξένες γλώσσες, ειδικότερα. Επίσης, έχω κατακτήσει σε βάθος τη γλώσσα και δε με "άφησε" ποτέ, όσα χρόνια κι αν πέρασαν από τότε που τη χρησιμοποίησα, ειδικά τα γραμματικά φαινόμενα. Διαβάζω και παρακολουθώ με άνεση πολλές αγαπημένες μου σειρές στο πρωτότυπο, όπως το Game of thrones, Harry Potter κλπ και πιστέψτε με, αισθάνομαι μεγάλη ευγνωμοσύνη γι' αυτό!

 

Συγκεκριμένα, ξεκίνησα φροντιστήριο στην πέμπτη δημοτικού και το πήγα non stop. Στην Α' Λυκείου είχα πάρει και τα 2 Proficiency, το Cambridge μάλιστα με Β κι έβγαλα και επάρκεια διδασκαλίας, που μου χρησίμευσε αργότερα για συμπληρωματικό εισόδημα στις σπουδές μου.

 

Είχα ξεκινήσει ιδιαίτερα σε γκρουπάκι, αλλά δε μου άρεσε καθόλου σαν μέθοδος διδασκαλίας και πιθανόν εκεί οφείλεται η απέχθειά μου προς τα ιδιαίτερα μαθήματα μέχρι και σήμερα. Μέχρι και στο ΑΕΙ πέρασα χωρίς ούτε μία ώρα ιδιαίτερα. Στη δεύτερη γλώσσα, παρόλο που τα ξεκίνησα 24 χρονών γαϊδούρα, πάλι σε φροντιστήριο πήγα κι ας είχα συμμαθητές παιδιά του Λυκείου. Έμαθα πάρα πολλά, μόνο ακούγοντας τις διορθώσεις στα λάθη των άλλων. Λειτουργεί εντελώς διαφορετικά το μυαλό στο τμήμα, παίρνει απειρως περισσότερα ερεθίσματα κι έχεις την αίσθηση ότι κάνεις κάτι διασκεδαστικό, όχι σκέτη αγγαρεία.

 

Το γιο μου σκόπευα να τον ξεκινήσω του χρόνου, αλλά ο ίδιος επέμενε για φέτος (πάει Β' δημοτικού). Έτσι το συζήτησα με τη διευθύντρια του φροντιστηρίου και θα ξεκινήσουμε στις 1 Οκτωβρίου. Πετάει από τη χαρά του, ενθουσιάστηκε με τη δασκάλα, τους διαδραστικούς πίνακες, τον προτζέκτορα, την τσάντα που του χάρισαν, τα βιβλία...

 

Πληροφοριακά, η A junior σε μας θα κοστίσει (με έκπτωση) 300 ευρώ + 52 ευρώ τα βιβλία. Μακροπρόθεσμα, νομίζω πως τα ιδιαίτερα κοστίζουν λιγότερο, αν μιλάμε για την απόκτηση του πτυχίου, αλλά, για μένα, όλα τα άλλα μετράνε πολύ περισσότερο από το ξερό το χαρτί. Το μόνο μείον που βρίσκω είναι οι μετακινήσεις, αλλά ευτυχώς, είμαστε πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Oταν πληρώνεις αδρά την ώρα στο ιδιαίτερο, όταν η "ταρίφα" δουλεύει, προς όφελος φυσικά του παιδιού, τότε δεν έχει νόημα να ασχολείται το παιδί με ηλεκτρονικά - διαδραστικά παιχνίδια..... αλλά με την ουσία της μάθησης. Συμφωνώ με ΑΕLIA ότι σημασία έχει η εμπειρία της δασκάλας και η μεταδοτικότητα, γιαυτό και βλέπουμε παιδιά από ιδιαίτερα να διαπρέπουν, ακριβώς επειδή έχουν εστιάσει στις ανάγκες τους και στους ρυθμούς τους. 99.9% το αποτέλεσμα του ιδιαιτέρου είναι πολύ καλό. Φυσικά με την κατάλληλη δασκάλα. Στα φροντιστήρια με 10 παιδιά στο τμήμα και παιχνίδια στα κομπιούτερ... και διαδραστικούς.... και διάφορα άλλα παιχνίδια.... και πότε έχουμε αργία..... και πότε έτυχε να αρρωστήσει το παιδι,...... και πότε ένα άλλο παιδάκι είναι διανοητικά πιο πίσω οπότε πάει όλο το τμήμα πίσω........ ΔΕΝ μαθαίνει ένα παιδί έτσι. Αλλά όταν δίνεις 50-70 ευρώ μόνο το μήνα, τότε δεν σε απασχολεί αν παίζει και κανένα παιχνίδι .... ενώ αν πληρώνεις 50 την εβδομάδα, εκεί δεν θες παιχνιδάκια, αλλά ουσία. Και την έχεις.

 

Συμφωνω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έχει να κάνει και με τον τρόπο/περιβάλλον εκμάθησης που ταιριάζει στον κάθε μαθητή.

Κρίνοντας από την προσωπκή μου εμπειρια, έμαθα πολύ καλύτερα και γρηγορότερα με ιδιαίτερα (και μιλάω και για μαθήματα γενικών εξετάσεων). Στην περίπτωσή μου, έπαιξαν ρόλο το ότι (α) το μάθημα προσαρμοζόταν στους ρυθμούς και τις ανάγκες μου (πχ έχω ιδιαίτερη έφεση στις ξένες γλώσσες και έτσι "έτρεχα") και (β) ήμουν πολύ πιο συγκεντρωμένη (στο φροντιστήριο, ως ...κοινωνικό ον, έτεινα να μιλάω με διπλανούς, να χαζεύω και επίσης κάποιες φορές βαριόμουν).

 

Έχω κάνει και φροντιστήριο (πχ ισπανικά μόνο εκεί και γαλλικα τα δύο "μεγάλα" πτυχία) και έμαθα μια χαρά. Αν είχα όμως την οικονομική δυνατότητα θα επέλεγα ιδιαίτερα. Σημειώνω ότι με αυτόν τον όρο εννοώ και τυχόν ατομικά μαθήματα σε κέντρο ξένων γλωσσών, όπου και (α) θα υπήρχε υποδομή και (β) θα κόβονταν αποδείξεις (το οποίο είναι αυτό που με τσαντίζει απίστευτα με τα ιδιαίτερα).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα, κορίτσια.

 

Να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τις Sofiade και sternchen. Κι εγώ πήγα αγγλικά σε φροντιστήριο με την "κλασσική μέθοδο" και πέρασα υπέροχα. Τις αναπολώ ακόμα εκείνες τις ώρες και θεωρώ πως συμβάλανε στο να αγαπήσω τη μάθηση αλλά και τις ξένες γλώσσες, ειδικότερα. Επίσης, έχω κατακτήσει σε βάθος τη γλώσσα και δε με "άφησε" ποτέ, όσα χρόνια κι αν πέρασαν από τότε που τη χρησιμοποίησα, ειδικά τα γραμματικά φαινόμενα. Διαβάζω και παρακολουθώ με άνεση πολλές αγαπημένες μου σειρές στο πρωτότυπο, όπως το Game of thrones, Harry Potter κλπ και πιστέψτε με, αισθάνομαι μεγάλη ευγνωμοσύνη γι' αυτό!

 

Συγκεκριμένα, ξεκίνησα φροντιστήριο στην πέμπτη δημοτικού και το πήγα non stop. Στην Α' Λυκείου είχα πάρει και τα 2 Proficiency, το Cambridge μάλιστα με Β κι έβγαλα και επάρκεια διδασκαλίας, που μου χρησίμευσε αργότερα για συμπληρωματικό εισόδημα στις σπουδές μου.

 

Είχα ξεκινήσει ιδιαίτερα σε γκρουπάκι, αλλά δε μου άρεσε καθόλου σαν μέθοδος διδασκαλίας και πιθανόν εκεί οφείλεται η απέχθειά μου προς τα ιδιαίτερα μαθήματα μέχρι και σήμερα. Μέχρι και στο ΑΕΙ πέρασα χωρίς ούτε μία ώρα ιδιαίτερα. Στη δεύτερη γλώσσα, παρόλο που τα ξεκίνησα 24 χρονών γαϊδούρα, πάλι σε φροντιστήριο πήγα κι ας είχα συμμαθητές παιδιά του Λυκείου. Έμαθα πάρα πολλά, μόνο ακούγοντας τις διορθώσεις στα λάθη των άλλων. Λειτουργεί εντελώς διαφορετικά το μυαλό στο τμήμα, παίρνει απειρως περισσότερα ερεθίσματα κι έχεις την αίσθηση ότι κάνεις κάτι διασκεδαστικό, όχι σκέτη αγγαρεία.

 

Το γιο μου σκόπευα να τον ξεκινήσω του χρόνου, αλλά ο ίδιος επέμενε για φέτος (πάει Β' δημοτικού). Έτσι το συζήτησα με τη διευθύντρια του φροντιστηρίου και θα ξεκινήσουμε στις 1 Οκτωβρίου. Πετάει από τη χαρά του, ενθουσιάστηκε με τη δασκάλα, τους διαδραστικούς πίνακες, τον προτζέκτορα, την τσάντα που του χάρισαν, τα βιβλία...

 

Πληροφοριακά, η A junior σε μας θα κοστίσει (με έκπτωση) 300 ευρώ + 52 ευρώ τα βιβλία. Μακροπρόθεσμα, νομίζω πως τα ιδιαίτερα κοστίζουν λιγότερο, αν μιλάμε για την απόκτηση του πτυχίου, αλλά, για μένα, όλα τα άλλα μετράνε πολύ περισσότερο από το ξερό το χαρτί. Το μόνο μείον που βρίσκω είναι οι μετακινήσεις, αλλά ευτυχώς, είμαστε πολύ κοντά.

 

Αγγελίνα μου, τι όμορφη απάντηση έγραψες! Σ'ευχαριστωωώ!!:P

Ο τρόπος που περιγράφεις την εμπειρία σου είναι τόσο ζεστός!

Εγώ καθημερινά ξέρω πως δεν κάνω απλά μάθημα, αλλά κάθε μέρα καταθέτω την ψυχή μου και το σχολείο μου το βλέπω σαν το σπίτι μου και τους μαθητές σαν παιδιά μου.

Δεν μπορώ να δω αυτό που κάνω ως κάτι αυστηρά επαγγελματικό και ως πηγή κέρδους.

Η δουλειά αυτή είναι τόσο δημιουργική και με αναζωογονεί.

Απλά ήθελα να τονίσω πως η εκμάθηση στο σωστό εκπαιδευτικό περιβάλλον επηρεάζει άμεσα την επίδοση των μαθητών και αυτό μπορεί να μην φαίνεται άμεσα, αλλά σε βάθος χρόνου γίνεται αισθητό.

Εγώ πήγα αγγλικά σε φροντιστήριο και ήμουν με πάρα πολλά παιδιά μαζί καθώς τότε ήταν το μοναδικό φροντιστήριο και έμαθα υπέροχα αγγλικά και ακόμη θυμάμαι τις σελίδες των βιβλίων μου και μιλάω άπταιστα αγγλικά (έφτασα στην β΄Λυκείου και πήρα κι εγώ το proficiency του Cambridge) και τραγουδάω και θυμάμαι τα τραγούδια των πρώτων τάξεων.

Σημασία είχε ότι είχα έναν υπέροχο καθηγητή και βρισκόμουν με τόσα παιδιά όπως είπες, όπου ακούγονταν όλες οι διορθώσεις του καθηγητή πολλές φορές και οι απορίες των μαθητών είχαν μια πολύ δημιουργική επίδραση στις δικές μου γνώσεις, που είτε βελτιώνονταν είτε δεν είχα τις ίδιες απορίες και μάθαινα αυθόρμητα καινούρια πράγματα μέσα από τους συμμαθητές μου.

Γράφω από την πλευρά της διδάσκουσας και όχι της διδασκόμενης!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και φροντιστήριο (πχ ισπανικά μόνο εκεί και γαλλικα τα δύο "μεγάλα" πτυχία) και έμαθα μια χαρά. Αν είχα όμως την οικονομική δυνατότητα θα επέλεγα ιδιαίτερα. Σημειώνω ότι με αυτόν τον όρο εννοώ και τυχόν ατομικά μαθήματα σε κέντρο ξένων γλωσσών, όπου και (α) θα υπήρχε υποδομή και (β) θα κόβονταν αποδείξεις (το οποίο είναι αυτό που με τσαντίζει απίστευτα με τα ιδιαίτερα).

Κι εγώ το έχω κάνει αυτό (ατομικό μάθημα σε φροντιστήριο). Στην υποδομή και τις αποδείξεις θα ήθελα να προσθέσω την ποικιλία των καθηγητών. Επειδή ήταν μάθημα σε φροντιστήριο κάποιες φορές είχα διαφορετικό καθηγητή, πράγμα που αν μη τι άλλο, έκανε το μάθημα πιο ενδιαφέρον.

 

Στο μείον είναι το αυξημένο κόστος σε σχέση με το κλασικό ιδιαίτερο... αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

 

Αγγελίνα πολύ όμορφη η απάντησή σου :) Κι εγώ πιστεύω ότι η επαφή με άλλους μαθητές βοηθάει να μάθεις καλύτερα αυτό που σπουδάζεις, αλλά και να παρακινηθείς να μελετάς περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

sternchen και Sofiade, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! :D

 

Μίλησα κι εγώ με κάθε ειλικρίνεια και μέσα από την καρδιά μου. sternchen, να είσαι βέβαιη πως όλα αυτά που προσφέρεις στους μαθητές σου με τόση αγάπη, μένουν χαραγμένα στην καρδιά και στο μυαλό τους για πάντα. Είναι πραγματικά πολύ προνομιούχα και αξιοζήλευτη, για μένα, η θέση του καθηγητή, που βρίσκεται κοντά σε αυτές τις τρυφερές ηλικίες και έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει ένα μέρος του μέλλοντος αυτών των παιδιών προς το καλύτερο.

 

Προσωπικά, μέσα στις πολύ έντονες αναμνήσεις τις ζωής μου, ανήκει και εκείνη μιας μαθήτριας του γυμνασίου με πολύ μέτριες επιδόσεις στα μαθήματα, που στα αγγλικά ήταν μόνιμα κάτω από τη βάση. Οι γνώσεις της στη γλώσσα, σχεδόν μηδενικές. Την πρώτη φορά που τα κατάφερε να γράψει 12 σε ένα διαγώνισμα, μου το έφερε να το δω κι έπρεπε να βλέπατε το πρόσωπό της, πώς λάμπανε τα μάτια της! Ακόμα το θυμάμαι και βουρκώνω. Αυτό ήταν ένα κορίτσι που δε θα κατακτούσε ποτέ το 20, κατάκτησε όμως κάτι πολύ σπουδαιότερο εκείνη τη χρονιά: πίστη στον εαυτό της και τις ικανότητές της. Όταν λοιπόν είσαι καθηγητής, ακόμα και για ένα παιδί στα χίλια να κατορθώσεις να κάνεις αυτό το κλικ, αξίζει όσο λίγα πράγματα στον κόσμο.

 

Τελοσπάντων, παρασύρθηκα. Ήθελα μόνο να τονίσω στους καθηγητές πως το έργο τους, όταν γίνεται με μεράκι, υπομονή κι αγάπη, μένει ανεξίτηλο και είναι κάτι για το οποίο μπορούν να είναι αληθινά περήφανοι. Καταλαβαίνετε λοιπόν τη συγκίνησή μου, όταν έγραψα το παιδί μου στα αγγλικά!

Link to comment
Share on other sites

 

Τελοσπάντων, παρασύρθηκα. Ήθελα μόνο να τονίσω στους καθηγητές πως το έργο τους, όταν γίνεται με μεράκι, υπομονή κι αγάπη, μένει ανεξίτηλο και είναι κάτι για το οποίο μπορούν να είναι αληθινά περήφανοι. Καταλαβαίνετε λοιπόν τη συγκίνησή μου, όταν έγραψα το παιδί μου στα αγγλικά!

 

Καλή αρχή στον μικρούλη και καλή πρόοδο! :D

Καταλαβαίνω απόλυτα την συγκίνηση σου!

 

εγώ πήγα σχολείο στο εξωτερικό και ακόμη και τώρα επικοινωνώ με την δασκάλα του δημοτικού και όταν ταξιδεύω πηγαίνω και την βλέπω και είμαι όλο χαρά, όταν αναφέρομαι σε αυτήν.

 

Τα πιο αθώα χρόνια είναι αυτά του γιου σου, λατρεύω την αθωότητα της ηλικίας τους! Άσε που θέλω να τα προστατεύω από το οτιδήποτε αρνητικό και υποφέρω όταν δεν είναι καλά.

Ας είναι καλά όλα τα παιδάκια του κόσμου, είναι μεγάλη η ευθύνη της διαπαιδαγώγησης των παιδιών.

Προσωπικά περισσότερο με ενδιαφέρει να μεταδίδω αρχές και αξίες παρά γνώσεις.

Δεν μπορώ να κάνω μάθημα σε ένα παιδί και να αδιαφορώ, όταν δεν έχει καλούς τρόπους απέναντι σε μένα ή στους συμμαθητές του.

Θα κάνω τα πάντα για βρω το κουμπί του και να ενεργοποιήσω την καλή πλευρά του εαυτού του.

Έχω παρατηρήσει πως πολλοί εκπαιδευτικοί του χώρου μου, αδιαφορούν για την διαπαιδαγώγηση και εστιάζουν μόνο στην μετάδοση γνώσεων, ενώ ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάς το έργο του εκπαιδευτικού όταν βρίσκεσαι με αυτές τις μικρές και τρυφερές ηλικίες, όπου το παιδί χτίζει την προσωπικότητα του.

 

Ξέφυγα από το θέμα, συγχωρέστε με :oops:

Link to comment
Share on other sites

pico σε ευχαριστώ πολύ! Αναλαμβάνω Βορειανατολικά προάστια, αλλά δυστυχώς δε νομίζω ότι θα ανοίξει κάποιο κενό σύντομα, μιας που οι μαθητές μου είναι μικρών τάξεων.

 

Sofiade μιας που μίλησες για πολύ καλό φροντιστήριο και τιμές, να σου πω ότι προσωπικά, θεωρώ πάρα πολύ καλό το φροντιστήριο της Παγουλάτου στα Πατήσια. Είναι ένα από τα πιο καλά φροντιστήρια και οι καθηγητές τους είναι απόφοιτοι Φιλολογιών, Ψυχολογίας ή Εκπαιδευτικών σχολών, με ανώτατα πτυχία στα Αγγλικά.

 

Επιμένω πάντως, πως τα φροντιστήρια με τα ιδιαίτερα βγαίνουν μία η άλλη πλέον, δεδομένου του όγκου και της ποιότητας της ύλης που επιτυγχάνετα στην κάθε μέθοδο.

Επίσης, αναφέρετε ότι οι καθηγητές στα φροντιστήρια βγάζουν 5-7 ευρώ. Εγώ στο φροντιστήριο παίρνω 9 ευρώ την ώρα, πράγμα που συμφέρει τον ιδιοκτήτη, μιας που η καθηγήτρια των 5 ευρώ/ώρα δεν μπορεί να αναλάβει ένα τμήμα Proficiency. Επίσης, ο βασικός ξεκινάει από τα 3.6/ώρα. Αυτό τι σημαίνει; Ότι στα ιδιαίτερά μου θα ζητήσω 25/ώρα; Γιατί κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Τα παιδιά στα φροντιστήρια κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα, σε ένα τμήμα 10-15 παιδιών που όπως καταλαβαίνετε, πολύ από την ώρα τρώγεται στην "επιβολή της τάξης". Δεν είναι ταχύρρυθμα τα αγγλικά στα ιδιαίτερα, είναι πιο εστιασμένα.

 

Επίσης, σκεφτείτε την ύλη που κάνουν τα παιδιά στα φροντιστηριακά τμήματα των Junior A'/B' και Senior A, και αναρωτηθείτε πού διαφέρουν. Σίγουρα "επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως", αλλά το αναμάσημα που γίνεται σε μερικά φροντιστήρια, δε λέγεται επανάληψη.

 

Επίσης, είμαι υπέρ της συνεργασιακής μάθησης και γι αυτό δουλεύω σε φροντιστήριο. Θα πρέπει να υπάρξουν πολλοί παράγοντες όμως, για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Οι γονείς θα πρέπει να είναι ανοιχτοί και να επιμένουν να μάθουν την αλήθεια για την πρόοδο του παιδιού τους και του τμήματος και θα πρέπει να εκτιμούν την ειλικρινή αντιμετώπιση και όχι το ψεύτικο χαμόγελο για να μη χαθεί κανένας πελάτης. Οι φροντιστηριούχοι θα πρέπει να είναι και οι ίδιοι εκπαιδευτικοί και όχι απλά επιχειρηματίες και οι καθηγητές θα πρέπει να είναι συνειδητοποιημένοι ότι είτε δουλεύουν για 3.6 ευρώ την ώρα, είτε για 10, αυτό επέλεξαν να κάνουν και πρέπει να το κάνουν σωστά και υπεύθυνα.

 

Τις ίδιες ακριβώς απαιτήσεις, θα πρέπει να έχουμε και από τα ιδιαίτερα, μόνο που εκεί, υπάρχει πιο άμεση επαφή μεταξύ όλων και τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

 

Τα ιδιαίτερα δεν προχωρούν γρήγορα γιατί "ξεπετούν" την ύλη, αλλά επειδή δε θα κάτσει ένας καθηγητής να αφιερώσει ένα ολόκληρο μάθημα σε κάθε φαινόμενο, όταν βλέπει ότι το παιδί το έχει καταλάβει πλήρως. Σε αντίθεση, στο φροντιστήριο ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να το κάνει, γιατί σε μία τάξη 15 παιδιών, σίγουρα κάποιο δεν έχει κατανοήσει πλήρως το ΚΑΘΕ φαινόμενο που εισάγεται, είτε από την αρχή, είτε επαναληπτικά.

 

Υπαρχουν τα + και τα - σε καθε περιπτωση..αλλα αυτο πρεπει νατο ψαξεις καλα και να ρωτησεις για να μαθεις απ αλλους γονεις και αλλα παιδια τι παιζει...μονο ετσι θα βγαλεις συμπερασμα για τον καθενα ξεχωριστα ;)

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη! Όπως σε όλα τα πράγματα, όσο πιο πολύ το ψάχνεις, τόσο πιο κοντά θα πέσεις σε αυτό που καλύπτει πλήρως τις δικές σου ανάγκες.

 

ΜΑΡΙΤΑ να σε ενημερώσω ότι στο Χαλάνδρι που είναι το φροντιστήριό μου, οι τιμές στις Junior A ξεκινούν από 35 ευρώ, ενώ στα Γλυκά Νερά που μένω (και θεωρείται πιο "φτηνή" περιοχή), τα φροντιστήρια χρεώνουν 50-60 ευρώ το μήνα.

 

Επίσης, υπάρχει η περίπτωση της Λαΐδας. Πολλά ιδιωτικά σχολεία προετοιμάζουν από νωρίς τα παιδιά. Συγκεκριμένα, στη Γ'Δημοτικού, διδάσκονται βιβλία Junior B' επιπέδου και εκδοτικού οίκου που επιλέγουν και τα φροντιστήρια. Οπότε, αν έχετε μία μικρή δυνατότητα παραπάνω, σκεφτείτε ότι μπορεί και να σας συμφέρει ένα τέτοιο σχολείο.

 

Little Monkey η ύλη των δύο τάξεων είναι ίδια, με ελάχιστες περισσότερες απαιτήσεις σε γραμματικά φαινόμενα στη δεύτερη. Δε χρειάζονται διαφορετικά βιβλία, ωστόσο συνηθίζεται να γίνεται μισό χρόνο η μία και μισό η άλλη. Δε μαθαίνει το διπλάσιο λεξιλόγιο σε ένα χρόνο το παιδί.

Τώρα για τα σχόλεια των τιμών. Δεν έχει σχέση το βιογραφικό της καθηγήτριας. Εγώ προσωπικά, αν θέλω να έχω δουλειά, κοιτάω τις τιμές της "γειτονιάς" που θέλω να κάνω μάθημα. Προσωπικά αναλαμβάνω πτυχιακές τάξεις και επειδή έχω μία μικρή εμπειρία σε αυτό, στο φροντιστήριο αναλαμβάνω πάντα τις προετοιμασίες πτυχίων. Δεν μπορώ όμως να χρεώσω το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Μία πτυχιακή τάξη έχει διόρθωση αμέτρητων εκθέσεων το μήνα, ασκήσεις που πρέπει να φτιάξω μόνη μου, extra διορθώματα papers που δεν υπάρχουν σε τάξεις κάτω του FCE και σίγουρα, πολύ πιο απαιτητική προετοιμασία.

Δεν μπορώ να χρεώσω 25 ευρώ την CPE τάξη και 10 την Junior A. Ωστόσο, όταν ξεκίνησα να διδάσκω, επέλεγα μικρούς μαθητές γιατί έχει σχέση με το αντικείμενο των σπουδών μου. Επίσης, έχω πολλούς συναδέλφους που δεν τολμούν να διδάξουν παιδιά Δημοτικού, γιατί και αυτός ο τομέας έχει τις απαιτήσεις του. Όλα αυτά τα συζητάμε βέβαια, για καθηγητές που έχουν ήθος και δεν αναλαμβάνουν πράγματα που δεν μπορούν να φέρουν σε πέρας προκειμένου να βγάλουν 50-150 ευρώ παραπάνω κάθε μήνα.

 

sternchen επίσης θα συμφωνήσω με σένα σε όλα, εκτός από ένα σημείο.

 

Και μην ξεχνάτε, ότι με τα ιδιαίτερα, που δεν κόβουν αποδείξεις, η φοροδιαφυγή καλά κρατά και εσείς δεν μπορείτε να ελέγξετε εαν το άτομο που διδάσκει έχει τα απαραίτητα προσόντα για να λέγεται εκπαιδευτικός.

Υπάρχουν πολλά ιδιαίτερα που κόβουν αποδείξεις, γιατί οι καθηγητές επέλεξαν να το λειτουργήσουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι να το θεωρήσουν extra εισόδημα. Ωστόσο, αν μιλήσουμε για φοροδιαφυγή σε αυτή τη χώρα, το τελευταίο που επιβαρύνει την όλη κατάσταση είναι τα ιδιαίτερα. Από την άλλη, θεωρώ ότι είναι πλήγμα στη λειτουργία των κέντρων ξένων γλωσσών και ίσως να τα οδηγούν στο να μη λειτουργούν όπως θα έπρεπε (πολλά παιδιά/τμήμα, έλλειψη ειλικρινούς στάσης, πρόσληψη διδακτικού προσωπικού με λάθος κριτήρια κτλ). Επίσης, αυτό για το οποίο φωνάζω συνέχεια στο forum, είναι να ζητάτε πιστοποιητικά για τους καθηγητές των παιδιών σας. Μία άδεια διδασκαλίας, σημαίνει ότι πέρασε από Ψυχίατρο και δεν υπάρχουν θέματα που θα μπορούσαν να αποβούν μοιραία στην εκπαίδευση των μικρών παιδιών. Ένα πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας ή Ξενόγλωσσου Πανεπιστημίου, σημαίνει ότι το παιδί σας θα διδαχτεί καλά Αγγλικά. Οι συστατικές επιστολές δείχνουν ότι αποτελεί καλή επιλογή για κάποιους άλλους ανθρώπους και κάτι τέτοιο, ανεβάζει τις πιθανότητες να τον θεωρήσετε κι εσείς αξιόλογο.

Επίσης, όσον αφορά τις διαφορετικές συνθήκες, εγώ στα ιδιαίτερά μου χρησιμοποιώ διαδραστικό πίνακα που έχω παραγγείλει από το εξωτερικό, γιατί ψάχνοντας κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, πρώτον δεν έβρισκα το μέγεθος που ήθελα, δεν έβρισκα χωρίς προτζέκτορα και δεν έβρισκα σε μία τιμή που να μη με σόκαρε και λειτουργούμε με λογική "γραφείου" και όχι παιδικού υπνοδωματείου.

Επίσης, εγώ στα ιδιαίτερά μου χρησιμοποιώ επικοινωνία με video με natives, που δεν το είδα και αντέγραψα από κάπου. Ο καθένας προσπαθεί, ανάλογα με τις δυνατότητές του και τις απαιτήσεις που έχει από τον εαυτό του και όλα αυτά είναι γενικά και έκαστος έχει τη μεθοδολογία του, την οποία προσαρμόζει, όπως ο ίδιος θεωρεί σωστή.

 

Τώρα για το εύκολο χρήμα των ιδιαιτέρων, τι να πω. Στο φροντιστήριο έχω τα βιβλία έτοιμα, δεν πληρώνω γι αυτά. Δε χρειάζεται να δώσω 30άρια ++ για τα Class DVDs, δε χρειάζεται να λογοδοτώ στους γονείς, δε πληρώνω τις φωτοτυπίες από την τσέπη μου και σπάνια μου έχει ζητηθεί να δημιουργήσω από το μηδέν, δικές μου εργασίες που απαιτούν φαντασία και χρόνο.

 

Επειδή ήδη έγινα πολύ κουραστική, ας καταλήξω στο προφανές. Έναν καλό καθηγητή μπορεί να τον βρεις σε ένα γνωστό φροντιστήριο-αλυσίδα, σε ένα κέντρο ξένων γλωσσών στη γειτονιά σου, ή σε μία αγγελία κολλημένη σε έναν τοίχο. Μπορεί να ψάξεις πολύ πριν επιλέξεις κάποιον και είτε να βγει φανταστικός εκπαιδευτικός, είτε να βγει "σκάρτος". Μπορεί να έχει πολλές συστάσεις, αλλά από γονείς/μαθητές που δεν είχαν παρόμοιες απαιτήσεις με τις δικές σου, οπότε, σε εσένα να μην αρέσει καθόλου. Το σίγουρο είναι, ότι υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που αξίζουν τα λεφτά τους και που κυνηγούν και ενημερώνονται συνέχεια γι αυτό που επέλεξαν να κάνουν.

Πρέπει να σκεφτείτε όλους τους παράγοντες που θέλετε. Θέλετε το παιδί σας να πάρει ένα πτυχίο; Θέλετε να μπορεί να γνωρίσει μία γλώσσα και μία κουλτούρα; Συζητήστε το με τον πιθανό εκπαιδευτικό, ώστε να μην υπάρχουν αντιθέσεις. Δεν έχουν σημασία τα πτυχία. Πήρα το FCE στην Α'Γυμνασίου και ένα χρόνο μετά αναγκάστηκα να μπω σε Αγγλόφωνο σχολείο. Για ένα 6μηνο δεν κατάφερα να συνεννοηθώ με κανέναν, αν και το University of Cambridge είχε πιστοποιήσει ότι μπορούσα να κατανοήσω σύνθετα κείμενα και να συμμετέχω σε καθημερινές συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Christina87 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα! Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι και γράφεις και το πως βλέπεις τα πράγματα γενικά στο θέμα παιδεία. Σε έχω διαβάσει αρκετά μιας και σκεφτόμουν να γράψω τη κόρη μου που πάει τώρα νήπιο σε μία pre junior τάξη αγγλικών (μιας και είναι δωρεάν) αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

Και αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ, ότι όλα μα όλα εξαρτώνται από τον καθηγητή, είτε είναι σε φροντιστήριο είτε σε ιδιαίτερα ο αξιόλογος άνθρωπος και καταρτισμένος καθηγητής θα κάνει καλή δουλειά.

Όταν θα έρθει η ώρα να ξεκινήσουμε αγγλικά ,σε κανά 2 χρόνια δηλαδή, νομίζω - αν και θα το ψάξω πάλι- ότι θα καταλήξω σε ιδιαίτερα ή σε σε ένα μικρό γκρουπ με 2-3 φίλους μας

Link to comment
Share on other sites

Christina87 κι εγώ συμφωνώ με πολλά από αυτά που λες και μου αρέσει πολύ ο τρόπος που παρουσιάζεις τα πράγματα. Είμαι βέβαιη πως, ειδικά στην έκθεση, οι μαθητές σου είναι πολύ τυχεροί που σε έχουν. :) Είναι μεγάλη ατυχία το γεγονός πως πολλοί καθηγητές με όρεξη, μεταδοτικότητα, αγάπη για τα παιδιά κλπ, υστερούν απελπιστικά σε αυτό το πολύ σημαντικό κομμάτι.

 

Διαφωνώ όμως στο ότι ένα παιδί με Lower δεν μπορεί να συνεννοηθεί. Θυμάμαι πάρα πολύ καλά πως τη χρονιά που έδινα για αυτό το πτυχίο, είχε έρθει στο σπίτι μας για φαγητό ένας φίλος του πατέρα μου που δούλευε στην Αφρική με την αφρικανή αρραβωνιαστικιά του, native speaker. Η κοπέλα (μια καλλονή που δεν την έφτανε ούτε η Ιμάν, είχαμε πάθει την πλάκα μας οικογενειακώς) δεν ήξερε γρυ ελληνικά και μιλούσε όλο το βράδυ μαζί μου (της ζάλισα το κεφάλι, μιλάμε, το είδα ως ευκαιρία για εξάσκηση). Την επόμενη μέρα έμαθα that she was very impressed by my fluency! :-D

 

Τα ιδιαίτερα, μόνο εύκολο χρήμα δεν τα θεωρώ, ειδικά για νέους καθηγητές κι ακόμα ειδικότερα για καθηγητές ξένων γλωσσών. Είναι όντως, μόνο για ορισμένους φιλόλογους, μαθηματικούς κλπ, διορισμένους στο δημόσιο, που προετοιμάζουν τα παιδιά για πανελλήνιες, έχοντας πείρα και υλικό πολλών δεκαετιών, που μπορούν πλέον να διδάξουν το αντικείμενό τους και με κλειστά μάτια. Χρεώνουν τη μάνα τους και τον πατέρα τους και τους στέκονται όλοι σούζα, γονείς και παιδιά. Οι μικρότερες ίσως δεν με αντιλαμβάνονται απόλυτα, γιατί νομίζω πως αυτό το φαινόμενο έχει σε μεγάλο βαθμό εξαλειφθεί, αλλά στα μέρη μου, το 1994-1995 που έδινα πανελλήνιες, έπαιζε πάρα πολύ. 20.000 δρχ την ώρα, τότε!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ....ξερετε τι ειναι το lower ετσι?? Ειναι το 'κατωτερο'...το 'χαμηλοτερο', αυτο σημαινει κατα λεξη!

Απλα τα φροντιστηρια μας εμαθαν , στους γονεις μας δηλαδη που δεν ειχαν ιδεα οι περισσοτεροι, οτι αυτο ειναι αρκετο.

και ηταν σε μια κοινωνια που ουτε οι μισοι δεν μιλααν αγγλικα.

 

Πηγα στην Αγγλια το 1992 εχοντας παρει το λοουερ λοιπον και συννενοουμουν μονο στο Λονδινο, που η προφορα ηταν καλη. Ενα χρονο με πηρε για να μπορω να καταλαβαινω και τις αλλες πολεις.

Το λοουερ λοιπον ειναι απλα ενα μικρο εφοδιο για να μπορουμε να συννεουμαστε, στα βασικα.

Απο εκει και περα, οποιος θελει προχωραει.

και ειναι και να εχεις και εφεση στις ξενες γλωσσες. να σου αρεσουν....

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την τιμη της δασκαλας, ειναι αυτο που πολυ ωραια ειπε η Χριστινα. Το να θεωρεις οτι εισαι αστερι και πρεπει να παιρνει απο τα παιδακια 7 χρονων 20 ευρω την ωρα ειναι δικαιωμα σου και μακαρι να τα βρεις. Αλλα το να παιρνεις πιο οικονομικα επειδη η περιοχη ειναι λαικη ας πουμε η επειδη θα αυξηθει το ποσο μεαλωνωντας, δεν σημαινει οτι υστερεις σε ικανοτητες. Θα ελεγα το αντιθετο, οτι η συνεση ειναι μια απο τα προσοντα σου!

Κατα τα αλλα συμφωνω οτι η καλη δασκαλα λειτουργει καλα σε καθε μερος και ανεξαρτητα τον αριθμο παιδιων, ειτε ειναι δηλαδη σε φροντιστηριο ειτε σε ιδιαιτερο.

Αρα πιστευω οτι εχει να κανει με τις συνθηκες που ζει καθε οικογενεια και φυσικα με το τι θελει καθε παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...