Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αντικαθιστούν τα βιβλία με υπολογιστές

Recommended Posts

8 Οκτωβρίου 2008, 18:35

Σε ένα μοναδικό πείραμα θα υποβληθούν οι μαθητές ενός σχολείου στο Τορίνο της Ιταλίας.

Για έναν ολόκληρο χρόνο, θα αντικαταστήσουν όλα τα βιβλία τους με ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Περισσότερα από 60 παιδιά, ηλικίας από 8 έως 10 ετών,

του σχολείου Ντον Μιλάνι Ντι Ριβόλι, θα προμηθευτούν μίνι laptops,

με πρόσβαση στο internet, η οποία θα ελέγχεται από ένα ειδικό λογισμικό.

Το πείραμα, που έχει την απόλυτη στήριξη των γονέων,

σκοπεύει να εξετάσει πώς η τεχνολογία και μόνο, μπορεί να βελτιώσει τη διαδικασία εκμάθησης.

Από σήμερα, λοιπόν, οι μαθητές δημοτικού του ιταλικού σχολείου,

πήγαν στο σχολείο χωρίς τα βιβλία τους.

Τα μίνι λάπτοπ, είναι πολύ ελαφριά, αδιάβροχα και αντέχουν στην πτώση από το 1,5 μέτρο.

Ανήκουν στην εταιρεία Ολιντάτα και το καθένα κοστίζει λιγότερο από 400 δολάρια.

Πηγή http://www.zougla.gr/news.php?id=9901

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον.

Αλλά, δε μου αρέσει προσωπικά 100% σαν ιδέα ιδίως για παιδιά δημοτικού, αν και βρίσκομαι μπροστά σε laptop τουλάχιστον 12 ώρες ημερησίως λόγω δουλειάς.

α) τα βιβλία δεν είναι τόσο ψυχρά και απρόσωπα αντικείμενα, όσο είναι τα laptop: λόγω της υφής τους, της μυρωδιάς τους, της φορητότητάς τους. Δεν σπάνε, δε χρειάζονται αναβάθμιση.... έχεις μόνο το συγκεκριμένο βιβλίο μπροστά σου και δεν μπαίνεις στο πειρασμό να βγεις από το ένα πρόγραμμα και να μπεις σε άλλο ενώ πρέπει να συγκεντρωθείς σε ένα θέμα.

Το ανοίγεις και το κλείνεις στο δευτερόλεπτο.

Δεν περιμένεις να ανοίξει το κεφάλαιο.

Δεν εκπέμπουν ακτινοβολία.

β) η τεχνολογία, όσο προχωρημένη κι αν είναι, θέλει συντήρηση και η λειτουργία της εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες: ρεύμα, μπαταρία κτλ. Και θέλουν αναβάθμιση.

Εγώ είμαι πολύ υπέρ του να διαβάζουν τα παιδιά, έστω και κόμικς. Αρκεί να μπαίνουν σε αυτό το μαγικό κόσμο του βιβλίου.

Θα προτιμούσα έναν συνδυασμό χρήσης βιβλίου ως κορμό και χρήση του laptop ως εργαλείο εμπλουτισμού της γνώσης μέσω αναζήτησης περισσότερων πληροφοριών σε θέματα που βασίζονται στο περιεχόμενο του βιβλίου.

Θα μου πείτε ότι σώζουμε τα δέντρα!... αλλά και πάλι, κάτι άλλο χαλάμε.

Αυτή είναι η πρόχειρή μου γνώμη αυτή τη στιγμή.

Αλλος;

Νομίζω οτι η σχέση του ανθρώπου με το βιβλιο δεν μπορεί να αντικατασταθεί με κανενός είδους τεχνολογικό μέσο.Προσωπικά μου αρέσει να αγγίζω ένα βιβλίο, να σημειώνω πάνω του με το χέρι κι όχι σε υπολογιστή μέσω του word, να τρώω και να πέφτει πάνω σάλτσα κι όταν ξαναεπιστρέφω στη σελίδα να θυμάμαι τη στιγμή(έχω λερώσει άπειρα βιβλία έτσι ειδικά της σχολής),να με παίρνει ο ύπνος διαβάζοντας και γενικά είναι φοβερή αυτή η αίσθηση του βιβλίου δεν συγκρίνεται με την ψύχρα του υπολογιστή.

Δεν το βρίσκω καθόλου καλή ιδέα να γίνει αποκλειστικό μέσο μάθησης στα σχολεία, ο ρόλος τους πιστεύω είναι συμπληρωματικός.

Προσωπικά ούτε εγώ μπορώ να φανταστώ τη δική μου ζωή χωρίς βιβλία!!

Μου αρέσει η επαφή μαζί τους και προσπαθώ ήδη να διδάξω στον μικρό να τα αγαπάει ....

Η ιδέα με ξενίζει για να πω την αλήθεια γι΄αυτό μετέφερα την είδηση για να ακούσω και τις δικές σας απόψεις!!!

Δεν λέω καλή η τεχνολογία αλλά δεν μπορεί να αντικαθιστήσει την αίσθηση

που σου δημιουργεί η ανάγνωση ενός καλού βιβλίου !!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Κι εμενα μ'αρέσει το διαβασμα, και σιγουρα δεν ειναι το ιδιο να διαβαζεις ενα βιβλιο με το να διαβαζεις ενα κειμενο στο υπολογιστη. Τα παιδια μου, αν και μικρα, λατρεύουν τα βιβλια και διαβαζουν μετα μανίας!

Όμως, στη δουλεια μου προτιμω να ψάχνω onlne documents παρα να ξεφυλιζω βιβλια γιατι σε χρόνο dt βρίσκω αυτο ακριβώς που θέλω, όλη η βιβλιογραφια που χρειάζομαι χωραει στον υπολογιστη μου - αλλιως θα χρειαζομουν ολοκληρες βιβλιοθηκες, ειναι παντα διαθεσιμη όπου κι αν παω (Ασε που, πολλες εταιρειες, δινουν όλα τα manuals των προιόντων τους μονο σε ηλεκτρονικη μορφη..), και τυπωνω πολύ συγκεκριμενα πράγματα που θελω να μελετησω, να υπογραμμισω....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ... αυτο που συμβαινει τωρα στο σχολειο της Ιταλιας, πολλοι το ζουμε καθημερινα στη δουλεια μας εδω και καιρό.

Δεν ειμαι σιγουρη αν θα μ'αρεσε η παντελής κατάργηση των βιβλιων στο σχολειο (ακομα θυμαμαι τη μυρωδια των καινουριων βιβλιων στην αρχη καθε σχολικης χρονιας :) ) αλλα σίγουρα θα'θελα να δω τους υπολογιστες να μπαινουν πραγματικα στις τάξεις σαν εργαλειο μάθησης!! Και ζηλευω τους Ιταλούς μαθητές που έχουν αυτη την ευκαιρία!

Εδω, πολυ αμφιβάλλω αν φτασουμε στο σημειο έστω να σκεφτουμε κατι τέτοιο - τα σχολεία μας έχουν ελάχιστες υποδομές και η πλειοψηφία των δασκάλων είναι ανεπαρκεις σ'αυτο τον τομέα (εδω δεν χρησιμοποιουν καν τα CDs που παρεχονται συνοδευτικα με τα βιβλια απο το Παιδ. Ινστιτουτο..) αρα δυστυχως δεν κινδυνευουμε.....

Διαφημίσεις

Και αν τα παιδιά δουλέυανε στο σχολείο με υπολογιστή για να μη κουβαλάνε τσάντες αλλά κάνοντας δουλειά με σχολικά βιβλία στο σπίτι?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Εδω, πολυ αμφιβάλλω αν φτασουμε στο σημειο έστω να σκεφτουμε κατι τέτοιο - τα σχολεία μας έχουν ελάχιστες υποδομές και η πλειοψηφία των δασκάλων είναι ανεπαρκεις σ'αυτο τον τομέα (εδω δεν χρησιμοποιουν καν τα CDs που παρεχονται συνοδευτικα με τα βιβλια απο το Παιδ. Ινστιτουτο..) αρα δυστυχως δεν κινδυνευουμε.....

Και αν τα παιδιά δουλέυανε στο σχολείο με υπολογιστή για να μη κουβαλάνε τσάντες αλλά κάνοντας δουλειά με σχολικά βιβλία στο σπίτι?

Υποψιάζομαι ότι στην Ιταλία είχαν ήδη περάσει από τη μεταβατική περίοδο συνδυασμού χρήσης σχολικών βιβλίων και υπολογιστών.

Εμείς, πράγματι, δεν "κινδυνεύουμε" ούτε καν από αυτή τη μεταβατική περίοδο... ούτε τα παιδιά μας, ούτε τα εγγόνια μας, ούτε τα δισέγγονά μας....

Ισως ακούγομαι μικρή, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Πόσα σχολεία, έστω στην πρωτεύουσα της Ελλάδος, χρησιμοποιούν υπολογιστές; χμ; χμ; χμ;

Μην ακούσω ότι υπάρχουν, διότι αν υπάρχουν τότε μάλλον υπάρχουν στη μορφή που υπήρχαν κάποτε στα δημαρχεία (και ίσως ακόμα υπάρχουν έτσι). Εκτός μπρίζας, κλειστά και καλυμένα. Και τα σχολεία που έχουν (μιλάω για τα δημόσια έτσι;) και τα χρησιμοποιούν σαν καθημερινό εργαλείο αναζήτησης γνώσεων και όχι σαν επίδειξη θα είναι πρ(ωτ)ότυπα και ελάχιστα.

η χρήση πολυμέσων στα σχολεία θα μπορούσε να έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Όχι για να αντικαταστήσει τα βιβλία αλλά για να τα συμπληρώσει

κάνοντας πιο εύκολο το έργο του καθηγητή

και πιο εύκολη την εκμάθηση για τα παιδιά.

η χρήση πολυμέσων στα σχολεία θα μπορούσε να έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Όχι για να αντικαταστήσει τα βιβλία αλλά για να τα συμπληρώσει

κάνοντας πιο εύκολο το έργο του καθηγητή

και πιο εύκολη την εκμάθηση για τα παιδιά.

Από το στόμα σου και στου υπουργού τ'αυτί!

Κι εγώ συμφωνώ ως προς την έξτρα μάθηση μέσω της τεχολογίας. Για την αντικατασταση όμως των χάρτινων σελίδων, είμαι κατά.

Επίσης πιστεύω ότι εστω και η ελάχιστη ακτινοβολία που εκπεμπεται μέσω των η/υ είναι βλλαβερή για ένα παιδί. Πόσο μαλλον το διάβασμα να γινεται μόνο από κει.

Σε πέντε χρόνια θα χρειαστούν όλα τα παιδιά αυτού του σχολείου γυαλιά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος διάγνωση, αλλά νομίζω πως είναι κι αυτή μια απο τις συνέπειες.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Διαφημίσεις

Καλή ιδέα αλλά το φαντάζεσαι όμως αυτό στην Ελλάδα!!!!

Θα έρχεται το παιδί στο σπίτι και δεν θα ξέρει που πάνε τα τέσσερα!!!!

[Από το στόμα σου και στου υπουργού τ'αυτί!

Ξέρεις κάτι?Δεν είμαι σίγουρη αν το πρόβλημα είναι στου υπουργού το αυτί

ή στου καθηγητή την όρεξη.

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που ένας καθηγητής δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία.

ϊσως να μην την γνωρίζει-μέγα σφάλμα-ίσως να βαριέται να ασχοληθει,ίσως να μην προλαβαίνει να βγει εκτός ύλης μαθήματος και ωραρίου,ίσως να θεωρεί οτι δεν είναι και τόσο σημαντική,ίσως να μην εχει εύκολη πρόσβαση στο υλικό.

Πόσα σχολεία σήμερα δεν εχουν ένα λαπτοπ ένα διαφανοπροβολέα...?

Και πόσοι δάσκαλοι έχουν την συμεριφορά "μπάίνω-διδάσκω-φεύγω"?

ίσως δηλαδή να δίνονται τα χρήματα αλλά να μην αξιοποιούνται κατάλληλα.

[Από το στόμα σου και στου υπουργού τ'αυτί!

Ξέρεις κάτι?Δεν είμαι σίγουρη αν το πρόβλημα είναι στου υπουργού το αυτί

ή στου καθηγητή την όρεξη.

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που ένας καθηγητής δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία.

ϊσως να μην την γνωρίζει-μέγα σφάλμα-ίσως να βαριέται να ασχοληθει,ίσως να μην προλαβαίνει να βγει εκτός ύλης μαθήματος και ωραρίου,ίσως να θεωρεί οτι δεν είναι και τόσο σημαντική,ίσως να μην εχει εύκολη πρόσβαση στο υλικό.

Πόσα σχολεία σήμερα δεν εχουν ένα λαπτοπ ένα διαφανοπροβολέα...?

Και πόσοι δάσκαλοι έχουν την συμεριφορά "μπάίνω-διδάσκω-φεύγω"?

ίσως δηλαδή να δίνονται τα χρήματα αλλά να μην αξιοποιούνται κατάλληλα.

Εχεις δίκιο. Είναι κι άλλοι παράγοντες... αλλά ποιανού ειναι η τελική ευθύνη να φροντίζει ώστε να αξιοποιούνται οι πόροι; Δηλαδή, των περισσοτερων από μας, η αγανάκτηση (λίγο έντονη η έκφραση, αλλά δεν βρίσκω άλλη λέξη αυτή τη στιγμή) είναι ότι απευθύνεσαι σε κάποιον, ο οποίος σε παραπέμπει σε κάποιον άλλον, ο οποίος σε παραπέμπει σε τρίτον, ο οποίος σε ποραπέμπει πίσω στον αρχικό και τελικά, τίποτα δεν προχωράει και κοιτάμε τι κάνουν έξω και κουνάμε το κεφάλι μας σε απόγνωση (κι αυτή δυνατή λέξη...αλλά τέλοσπάντων).

Δηλαδή, ας πούμε ότι το υπουργείο δίνει τα χρήματα και, ας πούμε, ότι δεν αξιοποιούνται. Τι γίνεται μετά; Λέει το υπουργείο "α... τι να σου κάνω. Εγώ στα έδωσα, αλλά εσύ...."... Θέλω να πω, δε θα έπρεπε το υπουργείο να επιβάλλει κάποιες κυρώσεις μη εφαρμογής;

Από την άλλη, υπάρχουν τόσα προβλήματα που ίσως δεν τολμάει το υπουργείο να επισημάνει, διότι δεν έχουν καλυφθεί άλλες σοβαρότερες ανάγκες, οπότε λέμε εδώ "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες"... δεν ξέρω... όλα σχετικά με το δημόσιο σχολείο στην χώρα μας μου προκαλεί έκπληξη, απογοήτευση και μεγάλη απορία.

• 2 weeks later...

Πάω το γιο μου σε ιδιωτικό σχολείο. Αξίζει λοιπόν νομίζω κάθε ευρώ που πληρώνω γιατί ο γιος μου έχει τη δυνατότητα να εξοικιωθεί με τη νέα τεχνολογία που let's face it and accept it είναι το μέλλον...

Όλα τα βιβλία της πρώτης δημοτικού, και τα αγγλικά, έχουν σκαναριστεί και έχουν μπει σε λάπτοπ. Ο λάπτοπ προβάλλει τα βιβλία μέσω προτζέκτορα σε μία μεγάλη οθόνη τοίχου με αφή. Όταν λοιπόν τα παιδιά θέλουν να κάνουν π.χ. γλώσσα γράφουν είτε με το δάκτυλό τους πάνω στην οθόνη το -α- είτε με έναν ειδικό στυλό. :idea::idea::idea:

Σε λίγα χρόνια όταν θα κάνουν γεωγραφία θα συνδέονται με google earth. Φαντάζεστε να κάνετε γεωγραφία με το google earth?

Μόνο αυτό που άκουσα... μου έφτανε... :D

Blessed with a child!

• 2 weeks later...

Και γω είμαι υπερ της συνεργασίας υπολογιστών και βιβλίων ππιστεύω ότι όλα τα παιδιά πρέπει να μάθουν υπολογιστές.

Στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες όπως ο μεγάλος μου γιός οι υπολογιστές είναι πολύ χρήσιμα εργαλεία στα χέρια τους.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Διαφημίσεις