Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρειάζομαι άμεση βοήθειααααααα


ippoliti

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ippoliti απο οτι θυμαμαι και γω απο μια φιλη μου που κολλαγε συνεχεια ψειρες στο σχολειο ειχε δει γιατρια με καθαρο πετρελαιο,το εβαζε στα μαλλια της κ μετα τα τυλιγε με μια μαντιλα(για ποση ωρα δε θυμαμαι) κ εν συνεχεια τα ελουζε.εγω μια φορα που ειχα κολλησει θυμαμαι που ειχα βαλει κατω μια ασπρη πετσετα κ χτενιζομοθν με χτενι και βγαιναν.αυτα ειναι τα γιατροσοφια τα δικα μου.χαιρετω και καλα ξεψειρισματα!

Link to comment
Share on other sites

ασε Janetta, όλη την ώρα για ξεψείριασμα, χτενάκια και άπωθητικά μιλάμε...πάντως και μεις όταν χτενιζόμαστε η μπανιέρα μας από λευκή γίνεται πουά, τι να σας λέω... τρέλα

Link to comment
Share on other sites

ippoliti θυμαμαι πριν καμμια 10 χρονια ειχα παει στο κομμωτηριο και ευχαριστουσε μια μαμα την κομμωτρια μου που καταφεραν επιτελους ν απαλλαγουν απ τις ψειρες.οταν εφυγε την ρωτησα την κομμωτρια τι εκανε (αν και τοτε δεν μ ενδιεφερε) και μου ειπε οτι η γυναικα ειχε δοκιμασει τα παντα και οταν της το πε την ειπε θα βαλουμε στα μαλλια του παιδιου λιγο απ το φαρμακο της περμαναντ!ετσι κι εγινε και απαλλαχτηκαν μια και καλη.δεν το ηξερα μου φανηκε παραξενο αλλα η κομμωτρια μου μου ειπε οτι ειναι παλιο και γνωστο στους κυκλους της.αυτα απο μενα!ευχομαι να ειναι γρηγορα παρελθον!αν θες ρωτα και δοκιμασε το.η γυναικα που θυμαμαι μονο τα ποδια δε της φιλουσε..

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όλες αυτές οι πιο χημικές μέθοδοι θα έχουν αποτελέσματα. Η αλήθεια είναι ότι στο πρόβλημα της ψείρας, χωρίς λίγη χημεία, απόλυτη άκρη δε βγάζεις... Τι να πω! Καλά κουράγια, γιατί είναι ένα πρόβλημα με διάρκεια, αλλά τουλάχιστον, κάποια στιγμή θα απαλαγείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασε Janetta, όλη την ώρα για ξεψείριασμα, χτενάκια και άπωθητικά μιλάμε...πάντως και μεις όταν χτενιζόμαστε η μπανιέρα μας από λευκή γίνεται πουά, τι να σας λέω... τρέλα

 

Συγγνώμη δεν έχεις δοκιμάσει τα σκευάσματα του εμπορίου;; Είναι δυνατόν να μην είχαν αποτέλεσμα;

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με γιατροσόφια.

Link to comment
Share on other sites

περα απο το ξυδι και τα μαλλια σε σακουλα για να μην φευγουν, μου ειπαν οτι κανει και πολλη μαλακτικη παλι σε σακουλα και ετσιφευγουν οι κονιδες.υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες μου και γω δεν πιστευα αλλά δυστυχώς έτσι είναι, δεν μπορεσα ποτέ να απαλλαγώ με τα σκευάσματα του εμπορίου ακόμη και τώρα που μιλάμε τα ίδια τραβάω... δηλ. ξεκίνησα την προηγούμενη βδομάδα με πετρέλαιο και σήμερα που ξαναχτενιστήκαμε ξανα μανα τα ίδια... η μεγάλη μου 1, εγώ 0 και η μικρή....74!!! 74!!! όπως σας τα λέω... μόνο που αυτή τη φορά, κατά έναν περίεργο τρόπο, ήταν όλες πολύ πολύ μικρές, σχεδόν διαφανείς και δεν μπόρεσα να καταλάβω το γιατί... υπάρχουν πολλές εξηγήσεις... ή θα έδρασε το πετρέλαιο αλλά όχι πλήρες ή θα πέρασε καμμιά μεγάλη και θ' άφησε αυγά. Αν ισχύει το 2ο τότε σημαίνει ότι οι κόνιδες επωάζονται πιο γρήγορα από τις 6-7 μέρες γιατί το όλο καθάρισμα το είχαμε κάνει και την Τρίρη που μας πέρασε και το είχαμε ξανακάνει και πιο πριν δηλ. το προηγούμενο Σάββατο κτλ. τί μπορεί να συμβαίνει; δεν αντέχω άλλο, 'έχω κουραστεί περισσότερο ψυχολογικα... αφού να φανταστείτε κλείνω τα μάτια και βλέπω... ψείρες...

 

mammy, ειλικρινά θα δοκιμάσω και αυτόν τον τρόπο!!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

χριστινάκι μήπως ξέρεις ποια είναι θα είναι αυτή η στιγμή της απαλλαγής;;;;; οεοεοοοοοο!!! δεν αντέχωωωω κλαψ, κλαψ

Υ.Γ. μην κοιτάς που κλαίω κατά βάθος θέλω να σ' ευχαριστήσω για την συμπαράσταση!!! να σαι καλά!!!

αλικάκι, σ' ευχαριστώ που μου έδωσες την συμβουλή σου. Να ξέρεις ότι στο τελείωμα του λουσίματος, αφού βεβαίως βεβαίως έχω βάλει τα μαντζούνια και έχω χτενιστεί με το ειδικό χτενάκι, χρησιμοποιώ μαλακτική και μετά ξαναξεπλένω με ξύδι... σας λέω και δεν με πιστεύετε ζω μια κόλασηηηηη

Link to comment
Share on other sites

ελαιολαδο ή λαδι καρυδας ή βρεσκο βουτυρο. ΒΑζουμε στο κεφαλι ενα απο ολα τυλιγουμε με ζελοφαν και το αφηνουμε αν θυμαμαι 30λεπτα. μετα προσοχη πρωτα βαζουμε σαμπουαν και μετα ριχνουμε νερα. Ειναι η πιο φυσικη μεθοδος διοτι οι ψειρες εχουν μια οπη απο την οποια αναπνευουν και με αυτο το τροπο σκανε. Φυσικα μετα θελει και επαναληψεις. Αλλα εχει αποτελεσμα. Επισης μεσα στο σαμπουαν του παιδιου βαζουμε tea tree oil ( εμεις περισι ενο κολλησαν ολα την γλυτασαμε)

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Εγω οταν ειχα κολλησει ψειρες με το μονο που ειδα αποτελεσμα ηταν η τοστιερα τον μαλλιων!Πειρα πρωτα λουστικα χτενιστηκα αρκετη ωρα με το χτενακι και οταν στεγνωσαν τα μαλλια τα επιανα τουφα τουφα και τα εκανα ολα με την τοστιερα των μαλλιων το ραφλες το ψιλο. Εγιναν αφανα τα μαλλια αλλα δεν τις ξαναειδα.Δοκιμασετο ειναι αποτελεσματικο.;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δεν ακούγονται άσχημα και η αλήθεια έιναι ότι πολλά από αυτά πιάνουν, ανάλογα με την περίσταση.

Ωστόσο, ippoliti μου, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πας σε έναν Παρασιτολόγο. Επειδή είστε και τρεις που κολλάτε, νομίζω ότι υπάρχει ένας φαύλος κύκλος που σε έχει κουράσει σε καταστροφικό βαθμό. Καλύτερα, πλέον, να ζητήσεις μία πιο επίσημη και δραστική άποψη, για να σταματήσει να σε καταβάλλει όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Χρίστινα, ζω σε επαρχία και δεν βρίσκω παρασιτολόγο. Σαφώς και υπάρχει φαύλος κύκλος αν και τη θεραπεία την κάνουμε και οι τρεις ταυτόχρονα. Τώρα τι μπορεί αν φταίειειειειει; πιστεύω ακράδαντα ότι κολλάνε από κάποιο άλλο παιδάκι αλλά δεν μπορώ να ξέρω από ποιο. Το έχω επισημάνει στο σχολείο αλλά δεν μπορώ να πιάσω ένα ένα τα παιδάκια με τα οποία συναναστρέφονται τα κορίτσια μου και να τα ενημερώσω, δεν ξέρω μου ακούγεται κάπως δύσκολο. Ακούστε τι συνέβη σήμερα... με τηλεφώνησε ο φαρμακοπείος μου, γιατί και αυτός τα χει δει όλα με μενα, και μου λέει ότι ανακάλυψε μια καινούργια λοσιον η οποία είναι τζελ -δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω το όνομά της. Θα τη δοκιμάσω και αυτή και μετά θα προχωρήσω στην κρέμα με το αυγό που μου είχε συστήσει εξ' αρχής η Χριστίνα και βλέπουμε. Α, και κάτι τρομερό διάβασα στις οδηγίες χρήσεως του τζελ: έλεγε ότι οι ψείρες έχουν γίνει πλέον ανθεκτικές στα σκευάσματα αλλά το συγκεκριμένο περιέχει ένα συστατικό που δεν μπορούν να αντέξουν, για να δούμε....

αντού να σαι καλά για συμβουλή σου!!! Φυσικά θα ρθει και η σειρά της... αλήθεια, ήθελα να σε ρωτήσω το tea tree oil είναι αιθέριο έλαιο τσαγιού ή κάτι άλλο; α, και πόσο εύκολα μπορεί να ξεπληθεί το μαλλί μετά από το ελαιόλαδο;

φραουλίνα, δυστυχώς δοκιμάσαμε και την τοστιέρα και το μασιά αλλά τίποτα... ήταν ελευθερία για λίγες μέρες μετά ξάνα τα ίδια... δυστυχώς...

χριστινάκι και πάλι ευχαριστώ για τη συμπαράσταση...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ο μπαμπάς σας δεν έχει κολλήσει;

 

Όταν πάνε σχολείο να τους έχεις τα μαλλιά πιασμένα κοτσίδα και να τους λες να μην ανταλλάσσουν για κανένα λόγο καπέλα, κοκαλλάκια, αξεσουάρ κτλ με άλλα παιδιά.

 

Πάντως πιστεύω και εγώ ότι χρειάζεστε βοήθεια ειδικού. Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορείτε να απαλλαχτείτε.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις πρωτα το σαμπουαν και ετα τα ξεβγαλεις βγαινει το ελαιολαδο αλλα μην φανταστεις ,μια λιπαροτητα μπορει να σου αφησει αλα τι να κανεις. Ναι ειναι το τσαγιοδεντρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει η δικια μου εμπειρια το ελπιζω ομως. Η κορη μου κολλησε περσι το καλοκαιρι. Παρολο που ειμασταν 15 ατομα στο ιδιο σπιτι και κοιμομασταν ολοι μαζι κολλησανε μονο οι τρεις. Τα φαρμακα δεν κανανε δουλεια και ειχαμε και των δυο ειδων ψειρες (ανθρωπινες και κοτοψειρες). Δεν αλλαζα σεντονια ουτε εκανα απολυμανσεις, απλα προσεχα μονο τη χτενα. (καταλαβαινεις οτι με δεκαπεντε ατομα δεν μπορεις να κανεις πολλα).Επειδη εχει πολυ πυκνα και χοντρα μαλλια δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω ουτε το χτενακι οποτε τα παρατησα. Την χτενιζα με τη βουρτσα ψαχνοντας το κεφαλακι της απλα για να τα ξεμπλεξω. Επειτα εβρεχα τα μαλλια της με νερο με ενα σπραυ κυριως στις ριζες (για να κολλησουν μεταξυ τους και να υπαρχουν <διαδρομοι> ) και κοιταζα για ψειρες λιγο καλυτερα. Μετα επαιρνα το πιστολακι και τις κυνηγαγα δηλ. εκανα σε ευθειες απο το κεντρο προς τα εξω για να φυγουνε. Κοροιδεψε αλλα βγαινανε τρεχοντας ειτε πανω στις τριχες ειτε στο λαιμο η στο μετωπο για να αποφυγουνε τον καυτο αερα και εγω τις τσακωνα.Οταν στεγνωναν τα μαλλια το εκανα ξανα και ξανα οσο ειχε ορεξη η μικρη. Αυτο το εκανα δυο φορες την εβδομαδα. Δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με τις κονιδες αν εβλεπα καμμια την εβγαζα. Σε πληροφορω οτι σε 15 μερες ειχε καθαρισει. Δεν ξερω αν σε βοηθησει αυτο (αν το δοκιμασεις και θες ενημερωσε με για να ξερω αν πιανει) αλλα ειχα κανει τα παντα με φαρμακα και ειχα απογοητευτει.Ελπιζω να εχει επιτυχια και σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...