Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ 3 ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


min agxwnese 3ereis oti ama kourazese den mporeis na to niwseis kai toso evkola 3ekourasou kai fae kati gluko ,mia sokolatitsa p 8a dwsei sto mpempe ligi energeia kai egw merikes fores anisixousa alla den itan tpt.polla vivlia omws anaferoun oti an sto trito trimino perasoun arketes wres na to niwseis kalo einai na epikoinwniseis me to giatro s....gia to poses omws den 3erw akrivos..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν κινούμαστε ή κάνουμε δουλειές το μωράκι νανουρίζεται ή μπορεί να κινείται αλλά να μην το καταλαβαίνουμε λόγω του ότι είμαστε απασχολημένες. Φάε κάτι γλυκό, ξάπλωσε στο αριστερό πλάι και χαλάρωσε, σίγουρα θα το νιώσεις. Πολλές φορές μπορεί να χρειάζεται και δύο ώρες οπότε μην ανησυχήσεις. Αν πάλι δεν ηρεμήσεις πήγαινε να το δεις στον υπέρηχο θα είναι μια χαρά. Με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου.!Εγώ ξέρω ότι στο 3 ο τρίμηνο πρέπει να το ακούς τουλάχιστον 10 φορές μέσα στη μέρα.Αν ανησυχείς πάρε το γιατρό σου ή πήγαινε στο Ελενα ή Αλεξάνδρα να κάνεις έναν υπέρηχο να βεβαιωθείς ότι όλα καλά.Οτι ώρα και να πας σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη θα σου κάνουν αμέσως.Εγώ είχα πάει 2-3 φορές που δεν τον άκουγα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώνοντας το μωράκι κοιμάται περισσότερες ώρες από ότι πριν, επίσης "μικραίνει" και ο χώρος που έχει οπότε είναι πιο δύσκολο να το ακούς.

Το πιο πιθανό είναι να ξεκουράζεται...

πολλές φορές μπορεί κι εγώ να μην ακούω το μωρό (είμαι 33 εβδομάδων) αλλά παρατηρώ την κοιλιά μου ότι κάνει κυμματάκια, άρα κινείται...

αυτό που σου γράφει η victori@ προτείνω κι εγώ και ψυχραιμία!

ολα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια?μαλλον παραανυσηχω αλλα θα ρωτησω....ειμαι 30 εβδομαδων κ ενω γενικα το μωρο το ακουγα παρα πολλρς φορες μεσα στη μερα αλλα ειδικα το βραδυ χορευε,εδω κ δυο μερες ειναι πολυ αραια οι κινησεις της κ μονο μια φορα που εφαγα γλυκο χορεψε,ο γιατρος μου εχει πει 10 φορες τη μερα ,νοιωθω πιο λιγες απο 10 κ πολυ απαλες ισα ισα,εχω ενα ντομπλερακι κ ησυχαζω αλλα εχω καταντησει να το βαζω καθε μια ωρα!σημαινει κατι τ οτι εχει γινει τοσο ησυχη????σε ποια εβδομαδα μικραινει ο χωρος κ δεν κουνιεται πολυ????ειναι φυσιολογικο που μπορει κ 4 ωρες να μην κουνηθει?εχει μια μικρη περιτυλιξη κ γι αυτο ειμαι τοσο ανυσηχη:?

Link to comment
Share on other sites

Angels2 είμαστε κοντά, εγώ είμαι 29+4!!! Κι εγώ μονίμως με αυτό ασχολούμαι, με κλώτσησε, κουνήθηκε, πόση ώρα πέρασε κτλ!!! Αλλά νομίζω θα τρελαθούμε έτσι. Εγώ πάντως που είχα ρωτήσει το γιατρό μου για την περιτύλιξη μου είχε πει ότι το μωρό δεν αναπνέει όπως εμείς και δεν υπάρχει κίνδυνος παρά μόνο κατά τη γέννα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν είμαι απασχολημένη ή θυμωμένη δεν το ακούω καθόλου αλλά όταν είμαι ήρεμη με τρελαίνει χα χα!!! Αλήθεια αυτό που λένε για τις 10 φορές τι εννοούν? Να νιώσουμε 10 κινήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Angels2 είμαστε κοντά, εγώ είμαι 29+4!!! Κι εγώ μονίμως με αυτό ασχολούμαι, με κλώτσησε, κουνήθηκε, πόση ώρα πέρασε κτλ!!! Αλλά νομίζω θα τρελαθούμε έτσι. Εγώ πάντως που είχα ρωτήσει το γιατρό μου για την περιτύλιξη μου είχε πει ότι το μωρό δεν αναπνέει όπως εμείς και δεν υπάρχει κίνδυνος παρά μόνο κατά τη γέννα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν είμαι απασχολημένη ή θυμωμένη δεν το ακούω καθόλου αλλά όταν είμαι ήρεμη με τρελαίνει χα χα!!! Αλήθεια αυτό που λένε για τις 10 φορές τι εννοούν? Να νιώσουμε 10 κινήσεις?

γεια σου victori@ αντε με το καλο να μας ερθουν τα νινακια μας....κ εμενα μου ειπε ακριβως το ιδιο για την περιτυληξη αλλα καταλαβαινεις...τωρα για τις 10 φορες κ εγω δεν εχω καταλαβει καλα γιατι μπορει απο το πρωι μεχρι το βραδυ να νοιωσω τρεις κινησεις κ το βραδυ να κουνιεται συνεχεια για μια ωρα οποτε...παντως πολυ ησυχια αυτες τις μερες....το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως απο αυτη τη βδομαδα κ μετα μικραινει ο χωρος μεσα στη κοιλια κ δεν εχει περιθωριο,κατι τετοια διαβαζα χθες...βρε τι αγωνιες περναμεεεε!!

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε πραγματικά μεγάλο άγχος!!! Νομίζω πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο,όχι τίποτα άλλο, πώς θα αντέξουμε άλλες 10 εβδομάδες περίπου??? Εγώ πάντως τις τελευταίες μέρες νιώθω περισσότερο σαν να τεντώνεται, βλέπω και τα εξογκώματα στην κοιλιά μου και έχει πολλή πλάκα!!! Με το καλό τα μωράκια μας!!!!!!!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε λιγες μερες κλεινω τον 7ο μεχρι πριν 5 μερες δεν σταματουσε να κουνιεται κ μετα σχεδον τιποτα χθες εριξε 2 κλωτσιες κ μετα κατι μικρα κουνηματακια που ωρες ωρες δεν ειμαι κ σιγουρη να ανυσυχω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε λιγες μερες κλεινω τον 7ο μεχρι πριν 5 μερες δεν σταματουσε να κουνιεται κ μετα σχεδον τιποτα χθες εριξε 2 κλωτσιες κ μετα κατι μικρα κουνηματακια που ωρες ωρες δεν ειμαι κ σιγουρη να ανυσυχω???

καλημερα φιλιτσα, αν ειδες παρακατω κ εγω τα ιδια γραφω,τελικα μετα τις δυο μερες ησυχιας περασε μια βδομαδα που δεν σταματαγε τωρα παλι 2 μερες ειναι ησυχη πολυ,προφανως ειναι με τις μερες τους κ αναλογα με την ενταση της μαμας!αν φυσικα ανυσηχεις πολυ παρε το γιατρο σου,εγω τον εχω ζαλισει!σε ποια βδομαδα εισαι δηλαδη?με το καλο το μωρακι σου κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 28η εβδομαδα την πεμπτη εχω ραντεβου στον γιατρο αλλα δεν ξερω αν θα αντεξω μεχρι τοτε νομιζω θα παθω κατι απο την τοση αγωνια μαζι κ το μωρο :(

ευχαριστω κ επισης με το καλο να σου ερθει κ το μπεμπακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω να περιμενω μεχρι την πεμπτη?ειναι εξι μερες με σημερα που καταλαβαινω μονο κατι φτερουγισματα επισης με ποναει η κοιλια ωρες ωρες σαν να εκανα κοιλιακους.

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω να περιμενω μεχρι την πεμπτη?ειναι εξι μερες με σημερα που καταλαβαινω μονο κατι φτερουγισματα επισης με ποναει η κοιλια ωρες ωρες σαν να εκανα κοιλιακους.

κοιτα η καθε κοπελα νοιωθει διαφορετικα τις κινησεις τα τραβηγματα,,,κ εγω ελεγα στις φιλες μου ξυπναω τα πρωινα κ ειναι σαν να εχω φαει ξυλο κ απιστευτο βαρος(μεταξυ 24 κ 28 εβδομαδων) ενω τωρα που ειμαι 32 οι πονοι ειναι πιο λιγοι παρολο που το μωρο ειναι πιο βαρυ,εκεινες δεν ειχαννοιωσει ποτε ετσι!!!...εγω επιμενω οτι αν για οποιοδηποτε λογο αισθανεσαι ασχημα η περιεργα θα πρεπει να επικοινωνεις με το γιατρο σου γιατι καμια απο μας δεν μπορει να ξερει καλυτερα απο εκεινον.....εγω σε προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν επαιρνα ποτε το γιατρο για να μην ενοχλω(εχω αλλαξει γιατρο) κ μ ετρωγαν οι αγωνιες,οχι οτι τωρα δε με τρωνε αλλα ο γιατρος ειναι παντα προθυμος να με καθυσηχασει!

Link to comment
Share on other sites

Φιλίτσα αφού ανησυχείς πάρε το γιατρό σου, εξάλλου η συναισθηματική σου κατάσταση επηρεάζει το μικρούλι σου. Καλύτερα να γίνεις "ενοχλητική" στο γιατρό σου παρά να αγωνιάς αν όλα είναι καλά. Πίστεψέ με μετά την πρώτη φορά θα σου είναι πιο εύκολο να ρωτάς χα χα!!! Με το καλό το μωράκι σου. Angels πώς τα πας, το ακούς συχνότερα τώρα? Εμένα πάντως με έχει τρελάνει τρώω πολύ ξύλο αλλά έχει πλάκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλίτσα αφού ανησυχείς πάρε το γιατρό σου, εξάλλου η συναισθηματική σου κατάσταση επηρεάζει το μικρούλι σου. Καλύτερα να γίνεις "ενοχλητική" στο γιατρό σου παρά να αγωνιάς αν όλα είναι καλά. Πίστεψέ με μετά την πρώτη φορά θα σου είναι πιο εύκολο να ρωτάς χα χα!!! Με το καλό το μωράκι σου. Angels πώς τα πας, το ακούς συχνότερα τώρα? Εμένα πάντως με έχει τρελάνει τρώω πολύ ξύλο αλλά έχει πλάκα!!![/QUOTναι ναι αστα χθες το βραδυ ειδικα νομιζα θα με ριξει απο το κρεββατι,πολυ ξυλο καλε!καλυτερα βεβαια γιατι κ εγω οπως κ η φιλιτσα οταν δεν την ακουγα τρελλαινομουν!αντε βρε κοριτσια να τα παρουμε στην αγκαλια μας αντεεεε!
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ολα καλα ειναι το ειδαμε σημερα βεβαια μου ειπε ο γιατρος απο εδω κ περα αν δεν κουνιεται να παω κατευθειαν δεν εχει πολυ χωρο τωρα το καημενο μαλλον γι αυτο ηρεμησε ειπε ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια πως τα πατε?ευχομαι ολες καλα!εμεις ειμαστε 33 εβδομαδων κ χθες μετα απο μερες τρελλων χορευτικων επιδοσεων,ενοιωσα με το ζορι το μωρο 3 φορες,οπως σας ειχα πει εβαζα το ντοπλερακι που εχω ακουγα καρδουλα κ ηρεμουσα,σκεφτηκα ομως οτι αν δεν το ειχα σιγουρα θα ειχα τρεξει,παλι καλα πηρα το γιατρο μου κ μου ειπε οτι πρεπει να παω να κανω doppler να δουμε αν συμβαινει κατι στην αναπτυξη,μια εβδομαδα πριν καναμε τον τελευταιο υπερηχο με το γιατρο μου ο οποιος τα κοιταει ολα κ κανει μινι doppler αναπτυξης καθε φορα κ τα ειχε βρει ολα καλα γι αυτο κ δεν πηγαμε να κανουμε το μεγαλο...θεε μου ποσες αγωνιες ακομα....σημερα το απογευμα εχω ραντεβου....

Link to comment
Share on other sites

τελικα η μπεμπα ηθελε να μου πει οτι κατι τρεχει κ δεν κουνιεμαι μαμα,δυστηχως εχουμε χαμηλο αμνιακο στα κατωτερα φυσιολογικα κ θα εχουμε στενη παρακολουθηση κ καναμε κορτιζονη για τα πνευμονακια της σε περιπτωση που πρεπει να την παρουμε πιο γρηγορα...τοση ξαπλα για να μην γεννηθει προωρα λογω τραχηλου κ τωρα αυτο!χθες αργα δυναμωσε παλι κ αρχισε τις κλωτσιες...τι να πω αληθεια...δεν ξερω αν το δει καμια κοπελα αλλα πλεον δεν ξερω σε πιο τοπικ ανηκω...εχω παθει αποκολησεις,ρινιτιδα εγκυμοσυνης,λεπτυνση τραχηλου,διαβητη κυησης,δυσκοιλιοτητα,κ τωρα χαμηλο αμνιακο.....μια συμβουλη το λεω να τ ακουω κ εγω......οτι σας ανυσηχει κατευθειαν το γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

εχω παθει αποκολησεις,ρινιτιδα εγκυμοσυνης,λεπτυνση τραχηλου,διαβητη κυησης,δυσκοιλιοτητα,κ τωρα χαμηλο αμνιακο.....μια συμβουλη το λεω να τ ακουω κ εγω......οτι σας ανυσηχει κατευθειαν το γιατρο!

 

Όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι σου δεν θα θυμάσαι τίποτα από όλα αυτά :) εγώ κόντεψα να πεθάνω από εμετούς στο ά τρίμηνο και στο γ΄τρίμηνο έμεινα κρεβάτι από συσπάσεις αλλά όλα καλά τελικά. Η εγκυμοσύνη και το άγχος πάνε πακέτο αλλά σε λίγο θα αποζημιωθείς! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι σου δεν θα θυμάσαι τίποτα από όλα αυτά :) εγώ κόντεψα να πεθάνω από εμετούς στο ά τρίμηνο και στο γ΄τρίμηνο έμεινα κρεβάτι από συσπάσεις αλλά όλα καλά τελικά. Η εγκυμοσύνη και το άγχος πάνε πακέτο αλλά σε λίγο θα αποζημιωθείς! Σου εύχομαι ότι καλύτερο![/quote

ευχαριστω ειρηνακο μου,απ το στομα σου κ στου θεου τ αυτι,ασε δε αυτοι οι εμετοι μ εχουν τρελλανει κ δεν σταματανε ποτε!μετα απο ολα αυτα ας την παρω στα χερια μου κ τι στον κοσμο!εχω χασει κ δυο μωρακια στον 5 μηνα κ μιλαμε οτι δεν εχω περασει μερα που να μην φοβαμαι!καμια γυναικα να μην τα ζει αυτα...μακαρι ολες να ειχαμε ομορφες εγκυμοσυνες κ μακρια οι απωλειες!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να νιώθουμε χτυπήματα ή κινήσεις? Φοβάμαι μήπως είναι συσπάσεις αυτά που νιώθω

 

κ εγω την ιδια απορια ειχα γιατι οταν κουνιεται με πιεζει αρκετα προς τα κατω με αποτελεσμα να ποναει μεση λεκανη κ κοιλια κ η μαια μου ειπε οτι οι συσπασεις αυτες ειναι φυσιολογικες,α νοιωθεισ κ πετρωμα στην κοιλια σου,οταν ειναι καθε 7 λεπτα κ κρατανε 40 δεφτερολεπτα τοτε ειναι συσπασεις τοκετου κ παλι ομως εχεις ωρες περιθωριο για να πας σε ενα μαιευτηριο να σε βαλουν σε καρδιοτοκογραφο που βλεπουν τις συσπασεις....ο δικος μου γιατρος λεει να ακουμε το μωρο τουλαχιστον 10 φορες τη μερα.μπορει να ειναι ολες μαζι η σε αρια διαστηματα κ οταν λεει ακουμε θελει κλωτσιες..ελπιζω να σε βοηθησα κοριτσι μου....σε ποια εβδομαδα εισαι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ειρηνακο μου,απ το στομα σου κ στου θεου τ αυτι,ασε δε αυτοι οι εμετοι μ εχουν τρελλανει κ δεν σταματανε ποτε!μετα απο ολα αυτα ας την παρω στα χερια μου κ τι στον κοσμο!εχω χασει κ δυο μωρακια στον 5 μηνα κ μιλαμε οτι δεν εχω περασει μερα που να μην φοβαμαι!καμια γυναικα να μην τα ζει αυτα...μακαρι ολες να ειχαμε ομορφες εγκυμοσυνες κ μακρια οι απωλειες!

 

έχεις ακόμα εμετους? κουραγιο! εγώ είχα μονο στο ά τριμηνο και νόμιζα πως θα πεθανω αλλα επειδη εχω και γαστριτιδα δεν αντεχε και πολυ το στομαχι μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...