Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

μεσημεριανος και βραδυνος υπνος. Διαφορετικη αντιμετωπιση..?

twiggy

Recommended Posts

Η κορουλα μου εινια 17 μηνων.. τοσο καιρο εχω και να κοιμηθω!!!.. νομιζω οτι παρα την κουραση και την εξαντληση, τα νευρα, τους πονοκεφαλους, την πληρη χαοτικη αντιληψη της πραγματικοτητας κοκ το εχω παρει αποφαση! ετσι ειναι το παιδι μου, δεν θα χρησιμοποιησω καμια μεθοδο ελεγχομενου κλαματος, θα τη θηλαζω οσο ακομα δειχνει να το χρειαζεται ακομα κι αν ειμαι στην ουσια η πιπιλα της για να κοιμηθει!! Προσπαθω πια με ηπιες ¨παρεμβασεις" να την οδηγησω να κοιμαται περισσοτερο μονη της, αυτο το καταφερνω ομως το βραδυ.. δηλαδη πολυ συχνα δεν αποκοιμιεται στο στηθος αλλα στο κρεβατι της ενω εγω παραμενω διπλα ξαπλωμενη, της μιλαω μεχρι να αποκοιμηθει κλπ.. (ασχετο αν μετα ξυπνησει 100 φορες μεσα στη νυχτα και κατα 99% θελει στηθος για να καταφερει να ξανακοιμηθει) Δεν μπορω ομως να κανω το ιδιο το μεσημερι και ηθελα να ρωτησω αν καποια αντιμετωπιζει την ιδια κατασταση.. Δηλαδη το μεσημερι η μικρη θηλαζει και αποκοιμιεται πανω μου.. αν την βαλω στο κρεβατι της ξυπναει ή ακομα κι αν δεν αντιδρασει εκεινη τη στιγμη, μετα απο λιγο θα ξυπνησει και θα χτυπιεται και τις περισσοτερες φορες θα χασει τελειως τη νυστα της.. Μετα η υπολοιπη μερα θα ειναι μαρτυριο γιατι θα ειναι κουρασμενη, γκρινιαρα κλπ. Ετσι για να κοιμηθει τα μεσημερια και να ξεκουραστει κι εκεινη κι εγω οσο μπορω, τη θηλαζω ξαπλωτη στο κοινο μας στρωμα και μολις αποκοιμηθει φευγω απο το δωματιο (αν δεν καταφερω να κοιμηθω κι εγω λιγακι).. μπορει να ξυπνησει 2 και 3 φορες και επαναλαμβανω τη διαδικασια! μεΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ 1 ΩΡΑ χωρις διακοπη... Ειναι καποια μανουλα που βιωνει παρομοια κατασταση? Αναρωτιεμαι γιατι νιωθω οτι θα "πρεπε" να αντιμετωπιζεται το ιδιο η διαδικασια του υπνου και το μεσημερι! Αλλα αν το επιχειρησω καταστρεφονται ολα...

cf7op3.png

wQtYp3.png

Διαφημίσεις

Μεχρι πότε θα εχεις το στηθος σαν μαξιλαρι, σαν πιπίλα ή σαν χαλαρωτικο της κορουλας σου; Δεν λέω να σταματησεις να θηλάζεις, αν το επιθυμεις αλλα λέω οτι πρέπει να δώσεις στην μικρή να καταλάβει ότι στήθος= ταισμα μονο!!!

Μετά, βρες αλλο τροπο για να σου κοιμαται, χαδια ισως ή εστω να καθεσαι διπλα της μεχρι να αποκοιμηθεί ή δωστης ενα κουκλακι ή ενα σεντονακι να το εχει σαν χαλαρωτικο, να εχει το κουκλακι αυτο μονο για τον υπνο, να χαιδευει αυτο για να αποκοιμιεται!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Και δεν σου κάνω την έξυπνη...Απλά επειδή εχω κορη 4χρν και τα εχω περασει τα περι υπνου, ναι μεν θηλασα 7,5 μήνες αλλά εγω της ειχα ενα λουτρινο κουκλακι/ πετσετακι που το εχει ακομη σαν ηρεμηστικο, χαλαρωτικο και φυσικα θελει και μενα αλλα με το κουκλακι της σωθηκα...Αλλα παιδακια εχουν σεντονακι, αλλα πανακια και βεβαια υπαρχουν κ αλλα παιδακια που κοιμουνται πιο ευκολα.

Τα παιδια για να τους μαθεις κατι, πρεπει να κουραστουμε, να επιμείνουμε αλλά θα τους το περάσουμε!!!

Αρχικο σου μελημα πιστευω, ειναι να σταματησεις να εχεις το στηθος σου σαν υπνωτικο.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

το ξερω κοριτσια οτι αυτο ειναι το μελημα μου αλλα προσπαθω κατα καιρους και δεν εχει γινει τιποτα προς το παρον! τι κουκλακια, τι υφασματα με τη μυρωδια μου.. τι χαδια και νανουρισματα.. Οσο μεγαλωνει της μιλαω και της εξηγω κιολας... ομως εκεινη τη στιγμη που νυσταζει και χτυπιεται για στηθος ή ξυπναει και ψαχνει απεγνωσμενα , απλα δεν λειτουργει τιποτα!! Αν ειναι βραδυ την πιανει αμοκ και κλαιει σπαραχτικα, χτυπιεται, οι γειτονες νομιζουν οτι κατι παθαμε... αν ειναι μεσημερι γκρινιαζει, της φευγει ο υπνος και μαρτυραμε ολη την υπολοιπη μερα! Ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου οι φορες που εχω καταφερει να την κοιμισω εκτος στηθους αυτους τους 17 μηνες.... Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, οταν επιμενω αισθανομαι οτι την πιεζω κι οτι δεν ειναι καλο για καμια μας.. αλλα να την αφησω ετσι .. ως ποτε?

cf7op3.png

wQtYp3.png

• 2 weeks later...

Twiggy και εγώ πέρασα ακριβώς τα ίδια με σένα με το γιο μου, ο οποίος είναι τώρα 4 ετών, αλλά θήλαζε μέχρι τα 3.

Η γνώμη μου πάντα, είναι ότι δεν πρέπει να σε προβληματίζει που κοιμαται με το στήθος. Κάποια στιγμή θα το κόψει από μόνη της, αλλά καλύτερα να γίνει όταν θα είναι εκείνη έτοιμη.

Εμένα ξυπνούσε τη νύχτα πολύ συχνά μόνο και μόνο για να πιπιλίσει το στήθος, όχι ότι ήθελε να φάει. Επίσης το μεσημερι ξαπλώναμε στο κρεβάτι του και κοιμόταν το πρώτο μισάωρο με το στήθος στο στόμα γιατί αν του το έπαιρνα νωρίτερα, τότε ξυπνούσε και πάλι από την αρχή τον κοίμιζα.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι θες να εισαι ελεύθερη το μεσημερι να κοιμηθεις ή να κάνεις κάτι άλλο χωρίς τη μικρή, αλλά θα περάσει και πρέπει να κάνεις υπομονή, γιατί αυτό της προσφέρει ηρεμία.

Ούτε εμενα έπιανε κανένας άλλος τρόπος στον ύπνο, αλλά μόλις έκοψε το θηλασμό, έμαθε σιγα σιγά να κοιμάται μόνος του. Και μην σκεφτεσαι ότι δεν είναι φυσιολογικό που θέλει τη μανούλα της δίπλα της και το στήθος που τόσους μήνες δεν το αποχωριζόταν. Ισα ίσα που τα παιδιά που σταματούν μόνα τους το θηλασμό και γενικά απαρνιούνται το στήθος (γιατί 3 ετών το μόνο που δεν έκανε ο γιος μου ήταν να τρώει από κει, καθώς το γάλα ήταν ελάχιστο) έχουν μια χαρά αυτοπεποίθηση και ανεξαρτησία.

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να έβαζα στο παιδί μου μια πιπίλα στο στόμα, μόνο και μόνο για να μην με ξυπνάει τη νύχτα ή το μεσημέρι. Και τώρα που έχω ένα μωράκι 30 ημερών είμαι διατεθημένη να το κοιμίζω στο στήθος όσο το έχει ανάγκη.

Υπομονή και μην πιέζεις το παιδάκι σου. Αλλωστε σε λίγα χρόνια θα σου λείπουν αυτές οι στιγμές.

Διαφημίσεις

Γεια σου Twiggy! Αν το πρόβλημα σου δεν είναι η δική σου έλλειψη ύπνου αλλά αγχώνεσαι με το πότε "πρέπει" να σταματήσει να κοιμάται με στήθος, νομίζω ότι άδικα αγχώνεσαι και ζορίζεσαι και εσύ και η μικρή. Και μένα με έπιανε ένα απίστευτο άγχος όποτε σκεφτόμουνα ότι πρέπει να τον κοιμήσω διαφορετικά..και δεν κατάφερα και τίποτα πέρα απο το να σπάσω τα νεύρα και των 2 μας.. τι κουκλάκια , τι μπλούζες μου του έδινα, τίποτα, μόνο σπαρακτικό κλάμα. Τελικά κατέληξα να ακολουθήσω το παιδί κι όποτε είναι πιο έτοιμο βλέπουμε. Και είμαστε έτσι πιο ήρεμοι και οι 2, και κοιμάται μέσα σε ένα τέταρτο-εικοσάλεπτο το πολύ. Αλλώστε όλα τα παιδάκια έχουν μια ρουτίνα για να κοιμηθούν που απαιτεί χρόνο εκ μέρους του γονιού, αλλα με αγκαλιά, άλλα με καρότσι, τα πιο μεγάλα με παραμύθια, γιατί όχι με τον θηλασμό? Το να φτάσει να πέφτει μόνο του στο κρεβάτι και να κοιμάται είναι μεγάλο αναπτυξιακό βήμα και όσοι γονείς το κατάφεραν νωρίς μπράβο τους, αλλά είναι και στο παιδί!!!

Αν νιώθεις εσύ ότι δεσμευεσαι και πνίγεσαι είναι άλλο, αναφέρομαι κυρίως στο άγχος του "πρέπει".

Στην ερώτησή σου για τον μεσημεριανό ύπνο, εμάς πάντα διέφερε ο μεσημεριανός ύπνος από τον βραδινό, ακόμα και τώρα. Αλλά από την ανάποδη, δηλαδή το μεσημέρι πέφτει ξερός, δεν τον ενοχλεί ούτε η φασαρία ενώ το βράδυ θέλει μεγάλη ησυχία και μπορεί να ξυπνήσει και 2-3 φορές και να πιπιλίζει μέχρι να κοιμηθεί βαθειά.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο βιβλίο "The no cry sleep solution" (υπάρχουν και σχετικά θέματα εδώ στο φόρουμ). Μπορείς να το κατεβάσεις από το διαδίκτυο σε μορφή pdf, στα αγγλικά βέβαια. Άσχετα με το αν θα εφαρμόσεις τελικά τη "μέθοδο" που προτείνει, σίγουρα θα βρεις πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τον ύπνο των μωρών, θα κατανοήσεις γιατί ξυπνάνε τόσες φορές μέσα στη νύχτα, τι να κάνεις με το μεσημεριανό ύπνο κτλ. Πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει πολύ, ακόμα και τα μικρά "κολπάκια" που αναφέρει μπορεί να κάνουν μεγάλη διαφορά (σε εμάς τουλάχιστον έκαναν).

• 2 months later...

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.. το εχω διαβασει το βιβλιο, πολυ καλο.. προσπαθω να το ακολουθω αλλα πραγματικα εχω τοση κουραση και νευρα καποιες μερες που με πιανει απελπισια!

Πλεον δεν θηλαζουμε.. το καναμε πολυ σταδιακα΄΄ το ζηταει που και που ακομα αλλα απο τοτε που σταματησε μιλαμε εχει λιωσει στον υπνο!!!! Βεβαια δεν θελει το κρεβατι της, ειδικα το μεσημερι, θελει στην αγκαλια μου και μετα ξαπλωνουμε μαζι.. Αχ σιγα σιγα, εχουμε μελλον.. τουλαχιστον εχω λιγο αρχισει να κοιμαμαι σαν ανθρωπος και να μην μου φαινονται ολα ματαια και ανεφικτα.. ουτε βριζω οποιον τολμαει να μου μιλησει!! Σαν την παλαβη ειχα καταντησει, ειχα χασει τελειως την μπαλα και τον εαυτο μου, δεν παλευεται η αυπνια

cf7op3.png

wQtYp3.png