Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη στα 43 ...


Siena

Recommended Posts

Γειά σου. Ελπίζω να λάβεις την απάντησή μου γιατί απαντώ λίγο καθυστερημένα. Θέλω να ρωτήσω εάν εσύ θέλεις παιδί ή το κάνεις για τον σύντροφό σου. Εγώ είμαι 35 χρ. γέννησα πριν 3 μήνες το δεύτερο παιδί, μετά από πιέσης της μεγάλης μου κόρης. Είχαμε αποφασίσει με τον άντρα μου να είχαμε μόνο ένα παιδί για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά οι πιέσεις της μικρής ήταν πολλές και για 2 χρόνια συνεχόμενα δεν το ξεχνούσε ότι και δικαιολογία να λέγαμε. Τολμώ να πω ότι το έχω μετανιώσει αν και η χαρά της μεγάλης δεν περιγράφεται δεν ζηλεύει καθόλου και είναι χαρούμενη απ' όταν έμαθε για την εγκυμοσύνη έως τώρα που γεννήθηκε. Νιώθω ότι είμαι αρκετά μεγάλη (τι να πω μήπως με έπιασε κρίση ηλικίας) πως έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούν να παίξουν έχουν μεγάλη διαφορά. Ότι έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα κτλ. Έχω στήριξη από σύζυγο και οικ.περιβάλλον αλλά μάλλον δεν ήμουν έτοιμη. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά απλά δες το λίγο από τη δική σου τη μεριά.

 

Πόσα χρόνια διαφορά έχουν τα παιδιά? Και μεγάλη να είναι η διαφορά, κατ'αρχάς τα αδέρφια είναι πάντα αδέρφια, και κατά δεύτερον δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι ότι δεν θα παίζουν αφού η αντίδραση της μεγάλης κόρης σας ήδη είναι η καλύτερη επιβράβευση. Το ότι είσαι αρκετά μεγάλη είναι πολύ υπερβολική σκέψη, το σχολίασαν και οι κοπέλες παραπάνω, εγώ είμαι ήδη 34 στα 35 και δεν σκέφτομαι για δεύτερο παιδί αν δεν περάσει κανένας χρόνος ακόμα.. θέλω όμως να κάνω οπωσδήποτε αδερφάκι στο παιδί μου.

 

Μπράβο σας πάντως που αλλάξατε απόφαση για χάρη της κορούλας σας!! Το ξέρω ότι τώρα δυσκολεύεσαι να το δεις αλλά σε λίγα χρόνια θα ευχαριστείς τον Θεό που έκανες αδερφάκι στο παιδί σου. Ξέρω πολλές περιπτώσεις με μοναχοπαίδι που οι γονείς μετάνιωσαν οικτρά που δεν έκαναν αδερφάκι στο παιδί τους, όπως και μοναχοπαίδια που πάντα λαχταρούσαν αδερφάκι και κάποια στιγμή μεγαλώνοντας συνειδητοποιήσαν ότι οι λόγοι που δεν έκαναν δεύτερο παιδί οι γονείς τους ήταν τελείως εγωιστικοί..δεν είναι ό,τι καλύτερο! Αυτά να σκέφτεσααι και κάνε λίγη υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vivien9 Τα παιδιά έχουν 6 χρόνια διαφορά. Το ξέρω έχεις δίκιο ίσως είμαι λίγο υπερβολική στο θέμα της ηλικιας μαλλον θα συγκρινω τις αντοχες μου στην πρωτη εγκυμοσυνη που ημουν 28 χρ. Οι ψυχολόγοι παντως λένε ότι οι γονείς ειναι αυτοί που θα αποφασίσουν για 2ο παιδι και όχι το παιδί για τους γονείς γιατί έτσι υπάρχει αντιστροφή εξουσίας κατι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβως τον όρο αλλά μίλησα πρόσφατα με ψυχολόγο. Εννοείται βέβαια πως κατι τετοιο είναι εγωιστικο και ότι οι γονείς κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους όμως είναι η σκληρη αλήθεια. Βέβαια μετά από χρόνια θα το μετάνιωνα εαν τελικά έμενα με ένα παιδι... Τι να πω ξεβολευτηκαμε τώρα και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με 1 παιδι πρωτάκι στο δημοτικο και ενα βρεφος. Σ' ευχαριστώ πάντως για το κουράγιο που μου δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ήθελα τη γνώμη σας!Είμαι 44 χρόνων,χωρίς παιδιά.Πριν 3 χρόνια είχα σε διάστημα 6 μηνών 2 παλίνδρομες κυήσεις.Στη πορεία έκανα και 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής και άλλες 2 επίσης αποτυχημένες με φυσικό κύκλο!Τώρα είμαι έτοιμη να κάνω μία(τελευταία)προσπάθεια με δανεικό ωάριο.Σκέφτηκα πάρα πολύ για να αποφασίσω κάτι τέτοιο.Ξαφνικά,αρχίζω να έχω ένα θέμα με την ηλικία,του τύπου,(αν πετύχει), τι θα λένε που είμαι 44 και έχω μια κοιλιά νααα! και τι θέλει παιδιά σε τέτοιοα ηλικία!...ρε παιδιά,γνώμες,βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη γνώμη σας!Είμαι 44 χρόνων,χωρίς παιδιά.Πριν 3 χρόνια είχα σε διάστημα 6 μηνών 2 παλίνδρομες κυήσεις.Στη πορεία έκανα και 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής και άλλες 2 επίσης αποτυχημένες με φυσικό κύκλο!Τώρα είμαι έτοιμη να κάνω μία(τελευταία)προσπάθεια με δανεικό ωάριο.Σκέφτηκα πάρα πολύ για να αποφασίσω κάτι τέτοιο.Ξαφνικά,αρχίζω να έχω ένα θέμα με την ηλικία,του τύπου,(αν πετύχει), τι θα λένε που είμαι 44 και έχω μια κοιλιά νααα! και τι θέλει παιδιά σε τέτοιοα ηλικία!...ρε παιδιά,γνώμες,βοήθεια!

 

Αφού το Θες πραγματικά μην σκέφτεσαι τίποτα αρνητικό και προχώρησε τη προσπάθεια σου σου εύχομαι σύντομα να έχεις το Μωράκι σου στη κοιλιά σου και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Εγώ έχω μια φίλη που απέκτησε το μωρό της μετα απο δέκα εξωσωματικές στα 46 και θα έκανε κι άλλο αν τα οικονομικά της ήταν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλαμακι θα πω μια άποψη που ίσως να μη σου αρέσει και να πεις ότι μιλάει και αυτη που εχει κάνει παιδι και δε ξέρει τη στεναχώρια και δεν εχει ζήσει ολες αυτές τις αγωνίες αλλα παιδι με δανεικό ωαριο;;; Δηλαδή τι δικό σου εχει αυτό το παιδι; Απλά να βιωσεις μια εγκυμοσύνη; Γιατι δεν υιοθετεις ενα έτσι σε πολυ μικρή ηλικία;

Πάντως να ξέρεις πως αν ειναι εγω προτείνω να κανεις μια προσπάθεια με τα δικά σου ωαρια γιατι ξέρω περίπτωση που τα κατάφερε στα 48 και τώρα εχει ενα υπέροχο μωρακι.αν θες να σου πω το γιατρο της γνωστής μου αυτής σε πμ να πάρεις μια 2η γνώμη πανω σε αυτό το θέμα...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε καλαμακι θα πω μια άποψη που ίσως να μη σου αρέσει και να πεις ότι μιλάει και αυτη που εχει κάνει παιδι και δε ξέρει τη στεναχώρια και δεν εχει ζήσει ολες αυτές τις αγωνίες αλλα παιδι με δανεικό ωαριο;;; Δηλαδή τι δικό σου εχει αυτό το παιδι; Απλά να βιωσεις μια εγκυμοσύνη; Γιατι δεν υιοθετεις ενα έτσι σε πολυ μικρή ηλικία;

Πάντως να ξέρεις πως αν ειναι εγω προτείνω να κανεις μια προσπάθεια με τα δικά σου ωαρια γιατι ξέρω περίπτωση που τα κατάφερε στα 48 και τώρα εχει ενα υπέροχο μωρακι.αν θες να σου πω το γιατρο της γνωστής μου αυτής σε πμ να πάρεις μια 2η γνώμη πανω σε αυτό το θέμα...

φίλη μου,πίστεψέ με ήμουν εντελώς κάθετη στο θέμα "δανεικό".Οι αποτυχίες,οι στεναχώριες,τα συνεχή έξοδα(απίστευτα...),τα αποθέματα κουράγιου και υπομονής,η ηλικία,η επιθυμία του άντρα μου να αφήσει δικό του αίμα πίσω του,όλα αυτά με έκαναν να σκεφτώ πααάρα πολύ.Δεν είναι ο λόγος να"βιώσω την εγκυμοσύνη".Σίγουρα,αυτό το παιδί δεν θα έχει τα γονίδιά μου,όμως μέσω εμού θα αναπτυχθεί για να γεννηθεί.Την περίπτωση τώρα υιοθεσίας δεν τη συζητώ,τουλάχιστον με το δανεικό ξέρω ότι κατά το ήμισυ είναι του άντρα μου και με καλύπτει,μάλλον καλύπτει και τους δύο.Τώρα,όσον αφορά τα δικά μου ωάρια,άστο.Ψαγμένο από χίλιες μεριές.Κακή ποιότητα,ήδη έχω προσπαθήσει 2 φορές με φυσικό κύκλο και όταν φτάνω στην ωοληψία τα ωοθυλάκια είναι άδεια!Δεν μπορώ να ελπίζω σε έναν επιτυχημένο φυσικό κύκλο κάποτε,γιατί αν μεγαλώσω λίγο ακόμη τότε σίγουρα δεν θα το μπορώ και ούτε θα το θέλω.Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να μου έλεγες για τον γιατρό εκείνο!ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

φίλη μου,πίστεψέ με ήμουν εντελώς κάθετη στο θέμα "δανεικό".Οι αποτυχίες,οι στεναχώριες,τα συνεχή έξοδα(απίστευτα...),τα αποθέματα κουράγιου και υπομονής,η ηλικία,η επιθυμία του άντρα μου να αφήσει δικό του αίμα πίσω του,όλα αυτά με έκαναν να σκεφτώ πααάρα πολύ.Δεν είναι ο λόγος να"βιώσω την εγκυμοσύνη".Σίγουρα,αυτό το παιδί δεν θα έχει τα γονίδιά μου,όμως μέσω εμού θα αναπτυχθεί για να γεννηθεί.Την περίπτωση τώρα υιοθεσίας δεν τη συζητώ,τουλάχιστον με το δανεικό ξέρω ότι κατά το ήμισυ είναι του άντρα μου και με καλύπτει,μάλλον καλύπτει και τους δύο.Τώρα,όσον αφορά τα δικά μου ωάρια,άστο.Ψαγμένο από χίλιες μεριές.Κακή ποιότητα,ήδη έχω προσπαθήσει 2 φορές με φυσικό κύκλο και όταν φτάνω στην ωοληψία τα ωοθυλάκια είναι άδεια!Δεν μπορώ να ελπίζω σε έναν επιτυχημένο φυσικό κύκλο κάποτε,γιατί αν μεγαλώσω λίγο ακόμη τότε σίγουρα δεν θα το μπορώ και ούτε θα το θέλω.Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να μου έλεγες για τον γιατρό εκείνο!ευχαριστώ!

 

Πόσο δίκιο έχεις καλαμάκι!! Η απόφασή σου είναι πραγματικά γενναία και για μένα είσαι αξιοθαύμαστη!! Σε όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερες να προσθέσω μετά λόγου γνώσεως το πόσο δύσκολο έως αδύνατο είναι να υιοθετήσεις στην Ελλάδα ένα υγιές βρέφος και το ότι ακόμη η υιοθεσία αποτελεί ταμπού για ένα τμήμα της κοινωνίας μας. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μην το μάθει και κανείς!!

Εγώ θα σου έλεγα: μπράβο σου προχώρα!!! και ψάξε όσο μπορείς το θέμα της δότριας, τόσο από άποψη μεταδιδομένων νοσημάτων (HIV, ηπατίτιδες κ.λπ) όσο και από άποψη δικού της ιστορικού για κληρονομούμενα νοσήματα αλλά και την ηλικία της

Link to comment
Share on other sites

Ampeligi,ευχαριστώ,για όποια εξέλιξη και νεότερα,θα γράψω εδώ!

 

Να σαι καλα σου εύχομαι καλη τύχη και θα περιμένω τα νεα σου! Φιλια και καλές γιορτές!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα τη γνώμη σας!Είμαι 44 χρόνων,χωρίς παιδιά.Πριν 3 χρόνια είχα σε διάστημα 6 μηνών 2 παλίνδρομες κυήσεις.Στη πορεία έκανα και 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής και άλλες 2 επίσης αποτυχημένες με φυσικό κύκλο!Τώρα είμαι έτοιμη να κάνω μία(τελευταία)προσπάθεια με δανεικό ωάριο.Σκέφτηκα πάρα πολύ για να αποφασίσω κάτι τέτοιο.Ξαφνικά,αρχίζω να έχω ένα θέμα με την ηλικία,του τύπου,(αν πετύχει), τι θα λένε που είμαι 44 και έχω μια κοιλιά νααα! και τι θέλει παιδιά σε τέτοιοα ηλικία!...ρε παιδιά,γνώμες,βοήθεια!

 

Go for it! Δεν θα το μετανιώσεις. Αν δεν το κάνεις τώρα, μετά θα είναι αργά. Είμαι 43 κι ο μικρός μου είναι ενάμιση έτους. Η κούραση είναι πολύ μεγάλη στην ηλικία μας, αλλά οι στιγμές χαράς και ανείπωτης ευτυχίας που σου δίνει, σε ανταμείβουν. Στην ηλικία μας επίσης είμαστε τόσο συνειδητοποιημένες μητέρες που αξίζουν όσες θυσίες και να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα, Καλαμακι, με τα δανεικα ωαρια και μην ακους κανενα. Είναι πολύ πιο ευκολο από την υιοθεσια που στην Ελλαδα είναι πολύ δυσκολη υποθεση. Τοσες κοπελες μετα τα 40 έχουν καταφυγει σε αυτή την λυση και είναι πολύ ευτυχισμένες με τα μωράκια στην αγκαλια τους και έχουν ξεχασει και ότι δεν είναι δικο τους βιολογικα. Επιπλέον, όπως ειπες, θα ναι του άντρα σου το 50%.

Υπαρχουν βεβαια και κοπελες που πετυχαινουν ακομα και στα 46 με δικο τους υλικο αλλα είναι σπανιες οι περιπτώσεις και απαιτει πολύ καλο ορμονικό προφιλ κατι που σε αυτές τις ηλικιες δεν είναι τοσο συνηθες, πολύ κοπο και χρημα. Αν νιώθεις ότι εχεις εξαντληθεί δεν υπαρχει λογος να το παλεψεις άλλο με δικα σου. Να το κλεισεις το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Βρε καλαμακι θα πω μια άποψη που ίσως να μη σου αρέσει και να πεις ότι μιλάει και αυτη που εχει κάνει παιδι και δε ξέρει τη στεναχώρια και δεν εχει ζήσει ολες αυτές τις αγωνίες αλλα παιδι με δανεικό ωαριο;;; Δηλαδή τι δικό σου εχει αυτό το παιδι; Απλά να βιωσεις μια εγκυμοσύνη; Γιατι δεν υιοθετεις ενα έτσι σε πολυ μικρή ηλικία;

Πάντως να ξέρεις πως αν ειναι εγω προτείνω να κανεις μια προσπάθεια με τα δικά σου ωαρια γιατι ξέρω περίπτωση που τα κατάφερε στα 48 και τώρα εχει ενα υπέροχο μωρακι.αν θες να σου πω το γιατρο της γνωστής μου αυτής σε πμ να πάρεις μια 2η γνώμη πανω σε αυτό το θέμα...

μπορεις να μου πεις και εμενα το ονομα του γιατρου; σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Xρονια Πολλα σε ολες τις κοπελες.

 

Καλαμάκι

Ειμαστε στην ιδια ηλικια. Εμεις προσπαθουμε για δευτερο παιδακι, και δεν τα καταφερνουμε.

Θα παμε για εξωσωματικη ομως οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες απο τη διεθνη βιβλιογραφια και οχι του γιατρου. Κατω του 5%.

Στα ιδια διαγραμματα οι πιθανοτητες 60%(εαν θυμαμαι καλα) με δανεικα ωαρια και σχεδον ανεξαρτητα με την ηλικια της μητερας, παρα μονο της δοτριας..

Και μονο που μου εδειξε ο γιατρος το διαγραμμα σοκαριστηκα .

ΔΑΝΕΙΚΑ ΩΑΡΙΑ !!!! ΦΟΒΕΡΟ, ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ.

 

Η Λαχταρα μου για δευτερο παιδακι ομως ειναι τοσο μεγαλη που εχει αρχισει σιγα σιγα να μπαινει μεσα στο μυαλο μου η ιδεα των δανεικων ωαριων , εαν αποτυχουν οι εξωσωματικες, που ειναι το πιο πιθανο. Εκτος εαν ειναι θελημα Θεου.

 

Το αν μου μοιαζει το παιδι δεν με απασχολει καθολου.

Το παιδι μου , δεν μου μοιαζει καθολου, και πολλες φορες στην πλακα μου ελεγαν κανε και κανενα τεστ dna.

Σχεδον αδιαφορο θα μου ειναι για τα δικα μου γονιδια, εφοσον αποδειχθει μη εφικτο, μετα τις προσπαθειες.

Θα ειναι του αντρα μου , και θα ειναι αδερφακι του παιδιου μου .

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να εχει ενα αδερφακι το παιδι μου. Να μην ειναι μονο του στη ζωη του.

 

ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΩΑΡΙΑ.

ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ακομα και σε σχεση και με την υιοθεσια.

Η γυναικα αυτη που δινει τα ωαρια της , θα τα δωσει και αλλου και θα κανει και δικα της παιδια.

Και το παιδι ενδεχεται να εχει πολλα αδερφια, βιολογικα.

 

  • Αυξανονται οι πιθανοτητες αιμομιξιας.
  • Μεγαλωνοντας αυτο το παιδι εαν αποφασισουμε να του πουμε την αληθεια , θα εχει προβλημα γιατι πιθανων να βλεπει παντου αδερφια μπροστα του. Ακομα και τη γυναικα αυτη να βρει, την βιολογικη του μητερα, , αυτη θα εχει δωσει και αλλου τα ωαρια της, σε αγνωστους παλι. Αρα θα υπαρχει παντα το ενδεχομενο αγνωστου αδερφου . Μου φαινεται πολυ δυσκολο ενα παιδι να διαχειριστει κατι τοσο δυσκολο.
  • Εαν παλι αποκρυψουμε την αληθεια, που αυτο προτεινουν οι γιατροι, τοτε μεγαλωνουμε ενα παιδι στο ψεμα , και η συνειδηση μου δεν το αντεχει. Δεν εχουμε το δικαιωμα. Και επειδη ξερω περιπτωση υιοθεσιας παιδιου που οι γονεις δεν του το ειπαν οταν ηταν μικρο , ολα τα χρονια βασανιζονταν μεσα τους. Το ειχαν βαρος ολα τα χρονια της ζωης τους.

  • Φοβαμαι ακομα και τα δικα μου συναισθηματα , φοβαμαι μηπως και δεν το αγαπαω πολυ, οταν θα αρχιζει να μεγαλωνει και να γινεται απαιτητικο.

Εγω καλαμακι αυτους τους ενδοιασμους και φοβους εχω

Εαν με ρωταγες πριν λιγο καιρο, θα ημουν αρνητικη και καθετη.

Ομως κανενας δεν μπορει να σε καταλαβει και να ερθει στη θεση σου.

Μονο οι μητερες που εχουν περασει απο αυτο το σταδιο και μονο οι μητερες με δανεικα ωαρια θα μπορουσαν να μας λυσουν πολλες απορειες σχετικα με τα συναισθηματα τους και τους προβληματισμους τους.

 

Θα ηταν πολυ χρησιμη η αποψη τους.

 

 

Παντως νομιζω οτι η ευτυχια σου θα ειναι μεγαλη εαν προχωρησεις και η επιτυχια πολυ πιθανη και εαν δεν το κανεις και περασουν τα χρονια τοτε, θα μετανοιωσεις και θα λες γιατι δεν το εκανα.

Και η ζωη μας επειδη ειναι μια και μοναδικη και φευγει πολυ γρηγορα αξιζει να της δινουμε ολες τις ευκαιριες και να μην τις χανουμε.

Το χειροτερο εινα να μετανοιωνουμε για κατι που δεν καναμε, παρα για κατι που εχουμε κανει .

 

ampeligi

Θα ηθελα και εγω το ονομα του γιατρου εαν σου ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τη λεμονια...η ζωη ειναι μια και μοναδικη και θελει τολμη!

Αισθανομαι -χωρις ομως να εχω βρεθει σε αυτη τη θεση- οτι θα το τολμουσα γιατι εχω νιωσει την τεραστια επιθυμια να γινω μητερα και ξερω οτι για μενα η επιθυμια αυτη θα τα υπερνικουσε ολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ναι μεν είναι δύσκολο να πιασεις με δικά σου ωαρια στα 43 αλλα όχι ακατόρθωτο. Οι αρνητικές στατιστικές πολλες φορές ξεπερνιουνται. Εγω στα 43+ είχα συλληψη με εξωσωματική βεβαια και μετα από 5 προσπάθειες και στα 44 γενναω. Άλλη μια φίλη στα 43 στην 11η προσπαθεια εξωσωματικης και μια άλλη στα 46 στην 4η προσπαθεια εξωσωματικής.

Επομένως γινεται η "δουλειά" αλλα θέλει υπομονή, επιμονή να πετυχεις ένα καλό ωαριο και να έχεις να υποστηρίξεις οικονομικά τις προσπάθειες. Και φυσιολογικά γινεται αν δεν υπαρχει πρόβλημα αλλα με λιγοτερες πιθανότητες από την εξωσωματική που είναι στοχευμενη προσπαθεια. Δεν ξερω βεβαια αν αξιζει αν εξανληθεις σωματικά, ψυχικά και οικονομικά αν θέλεις να το πετυχεις ή είναι καλυτερα να ξεμπερδεύεις με τα δανεικά ωαρια που όπως ειπε η λεμονια, οι πιθανότητες είναι πανω από 60%.

Εμενα αυτό που με προβληματίζει με τα δανεικά ωαρια δεν είναι τοσο τα πιθανά αδέρφια που θα υπαρχουν, ουτε αν το πεις στο παιδί-θεωρώ ότι του προσθετεις ένα ακομα πρόβλημα στη ζωή του, αν του το πεις-αλλα η ισχυρη πιθανοτητα πολυδυμης κύησης. Π.χ. αν πιασεις 3 που είναι και αυτό πολύ πιθάνό γιατί οι δοτριες είναι νεες τοτε μπαινεις σε μια περιπετειώδη κυηση μιας και χρειάζεται μειωση συμφωνα με τους γιατρους ή αλλιως αντιμετωπίζεις τη ισχυρη πιθανοτητα προωρότητας με όλες τις συνεπειες που έχει για τα έμβρυα. Επιπλεον άσχετα με το ιατρικό, δεν ξερω αν θα λειτουργουσε αρνητικά ψυχολογικά το 2 μωρα από δότρια. Πραγματικά δεν μπορω να το προβλέψω.

Link to comment
Share on other sites

sunty

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις ελπιδες που μας εδωσες.

Εγω εχω απελπιστει γιατι εχω πεσει επανω στις απεργειες των γιατρων και το ραντεβου μου για εγκριση φαρμακων εξωσωματικης αναβαλεται επ αοριστον Και ο χρονος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος μας . Ολα στραβα μου πανε.

 

Δυστυχως ολες οι δυνατες προσπαθειες θελουν και γερο πορτοφολι.

 

Για τη διδυμη κυηση ναι και εγω το εχω σκεφτει οτι μπορει να λειτουργησει αρνητικα στα συναισθηματα μας. Απο την αλλη ειναι δυο αδερφακια μαζι , και οταν μεγαλωσουν θα ειναι πιο ευκολο να αντιμετωπισουν την αληθεια.

Ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται δυναμη ψυχης απο τη μητερα.

 

Πολυ ενδιαφερουσες θα ηταν οι αποψεις μητερων με δανεικα ωαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα λοιπον και απο εμενα Siena,,, το μονο που εχω να σε συμβουλεψω εγω σαν νεα μαμα ξανα στα 44 μου, ειναι οτι η καθε γυναικα εχει την δικη της ιστορια και πορεια στην 7ωη... Μην ακους τιποτε και κανεναν η ηλικια ειναι απλα ενα νουμερο στην 7ωη μας, αν ειμαστε υγιεις μπορουμε να κανουμε τα παντα. Γιατι πρεπει να ειναι η ηλικια ενα εμοδιο επειδη δεν ημαστε 25 , 30 η 35.. Σε διαβεβαιωνω οτι και οι νεες κοπελες εχουν προβληματα απλα εκει δεν γινεται θεμα. Ενω οταν εισαι ανω των 40 γινεται λογος... Ολα ειναι πιστεψε με θεμα οργανισμου!!! Εγω εχω εναν γιο 19 και εναν 17 και εμεινα εγκυος στα 43 μου και γεννησα πριν 2 μηνες ενα υγιεστατο κοριτσακι, και η εγκυμοσυνη μου ηταν καλυτερη απο οτι ημουν στα 20 οταν εκανα τα πρωτα μου παιδια... Και δεν ηταν ουτε προγραμματισμενη εγκυμοσυνη, απλα ετυχε και πετυχε.. Ειμαι πανευτηχης που την εχω την κοριτσαρα μου στην 7ωη μου... Ασχετα που και εγω σοκαριστηκα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος γιατι περασαν τοσαααα χρονια και ξεπαιδιασα, και λεω τη στα 43 παλι, αλλα να οταν εχεις ενα γυναικολογικο συστημα που ειναι υγιειες ολα ειναι ετσι απλα... Γιατο λοιπον δεν ξερω ποσο νωρις η αργα σου γραφω, απλα θελω να ξερεις οτι η ηλικια ειναι απλα ενα νουμερο στην 7ωουλα μας γλυκια μου. Με λενε ρια ειμαι αεροσυνοδος και ειμαι ευτυχισμενη... Σε φιλω και σου ευχομαι ολα να σου πανε κατ' ευχην...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...