Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη στα 43 ...


Siena

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα νιώθω μεγάλη χαρά που μέσα στη μοναχική στιγμή που βρίσκομαι νιώθω ότι κάπου κάποιος μπορεί να με ακούσει,

 

Είμαι 43 ετών κι έχω ένα γιο 13 ετών από τον προηγούμενο γάμο μου, και μέχρι πέρυσι νόμιζα ότι το θέμα μητρότητα είχε κλείσει για εμένα. Ώσπου γνώρισα τον τωρινό σύντροφό μου ο οποίος έχει μια πελώρια επιθυμία να γίνει μπαμπάς, κι είναι ένας εξαιρετικά τρυφερός άνθρωπος.

 

Έκανα τις σχετικές ορμονικές εξετάσεις να δω που βρίσκομαι και αν μπορώ, και με βάση τα αποτελέσματα, μου είπε ο γυναικολόγος μου, προχώρα είσαι μια χαρά...

 

Με τη 2η προσπάθεια, επαφών σε γόνιμες ημέρες κατάφερα να έχω ένα test εγκυμοσύνης θετικό κι ενώ ήμουν σε ταξίδι στο εξωτερικό, και είχα πάρει για διάστημα τουλάχιστον μιας εβδομάδας αντιφλεγμονώδη για μια τενοντίτιδα που με ταλαιπωρούσε... Δε φανταζόμουν ότι θα έμενα έγκυος τόσο γρήγορα σε αυτή την ηλικία...

 

Τελικά η εγκυμοσύνη δεν είχε καλή έκβαση, μόλις απέβαλα στην 7η εβδομάδα, μόνη χωρίς φάρμακα...ίσως να έφταιγαν τα αντιφλεγμονώδη, ίσως και η ηλικία μου... το θέμα είναι ότι το βιώνω άσχημα γιατί δε μου έχει ξανασυμβεί...

 

Υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα που τα κατάφεραν να κάνουν παιδάκι στη δική μου ηλικία??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι καλη μου να μην τα καταφερεις...????

Ναι μεν η ηλικια ειναι επιβαρυντικος παραγοντας αλλα ΟΧΙ απαγορευτικος....!!!!

Βρηκες τον συντροφο σου, ολοκληρωσε την ευτυχια σου...!!!!

 

Το ξερω οτι δεν σε βοηθησα αλλα θα σου πω ΠΡΟΧΩΡΑ.....!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα γλυκεια μου...

Καταρχην λυπαμαι πολυ για την ατυχια που ειχες ...

Ξερω αρκετα παραδειγματα γυναικων που ναι κανανε παιδακια στη δικη σου ηλικια. Η κουνιαδα μου εκανε το γιο της στα 42 (πριν 7 χρονια), η θεια μου εκανε την κορη της (πριν 35 χρονια ) στα 42 επισης και ξαναεμεινε εγκυος στα 48 μονο που διεκοψε την κυηση γιατι η κατασταση στο σπιτι ηταν ενα δραμα...Ξερω αρκετες ακομη περιπτωσεις συναδελφων, ξαδελφων και φιλων απλα ειπα να σου αναφερω δυο... Μιλαμε παντα για φυσιολογικη συλληψη και οχι για εξωσωματικη!!!'

 

Νομιζω οτι η ηλικια περισσοτερο ρολο παιζει για το αν μπορεις να συλλαβεις και οχι για την εκβαση της εγκυμοσυνης...

 

Οσο για τα αντιφλεγμονωδη θα ηταν καλυτερο ναμας ελεγες σε ποια φαση τα πηρες..... Η γιατρος τι σου λεει;;;

 

Ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη την ηλικία οι αποβολές είναι αναμενόμενες, άφησε να περάσει μόνο το διάστημα που χρειαζεται για να επανέλθεις οργανικά και ξαναπροσπαθησε!! Γνωστή μου βιολόγος είχε 3 αποβολές σε ενα χρόνο σε αυτη την ηλικία πριν αποκτησει το παιδί της. Οταν τη ρωτησα για το ψυχολογικό της υποθεσης μου είπε: Είμαι της δουλειάς και ξ'ερω ότι είναι φυσιολογικό!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στα 42 γέννησα, η μικρή μου χρονίζει σε λίγο..και ειχα την καλύτερη ανάρρωση μετά από καισαρική, οι μαίες με κοίταζαν σαν ούφο..

μη μασας καθόλου, είναι ευλογία να βρείς την ευτυχία για δεύτερη φορά και όλα θα πάνε καλά..σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. οι ηλικίες είναι κάτι πολύ σχετικό.έχω στον κύκλο μου περίπτωση πρώτης εγκυμοσύνης στα 48!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τη 2η προσπάθεια, επαφών σε γόνιμες ημέρες κατάφερα να έχω ένα test εγκυμοσύνης θετικό κι ενώ ήμουν σε ταξίδι στο εξωτερικό, και είχα πάρει για διάστημα τουλάχιστον μιας εβδομάδας αντιφλεγμονώδη για μια τενοντίτιδα που με ταλαιπωρούσε... Δε φανταζόμουν ότι θα έμενα έγκυος τόσο γρήγορα σε αυτή την ηλικία...

 

Τελικά η εγκυμοσύνη δεν είχε καλή έκβαση, μόλις απέβαλα στην 7η εβδομάδα, μόνη χωρίς φάρμακα...ίσως να έφταιγαν τα αντιφλεγμονώδη, ίσως και η ηλικία μου... το θέμα είναι ότι το βιώνω άσχημα γιατί δε μου έχει ξανασυμβεί...

 

Υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα που τα κατάφεραν να κάνουν παιδάκι στη δική μου ηλικία??

 

Εγκυμοσύνη και αντιφλεγμονώδη δεν πάνε μαζί. Η γυναικολόγος μου τα είχε απαγορεύσει ακόμα και κατά το διάστημα που βρισκόμασταν στις προσπάθειες, καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν είναι αθώα. Δεν λέω ότι αυτά ευθύνονται για την αποβολή, αλλά προκειμένου να είχες χειρότερα, καλύτερα έτσι. Η φύση ξέρει...

 

Εγώ είχα μια παλίνδρομη όταν ήμουν 40 ετών και μια αποβολή πριν 9 μήνες περίπου. Δεν σκοπεύω να κάνω άλλη προσπάθεια, θα κλείσω τα 43 σε λίγους μήνες. Έχω ένα αγοράκι 15 μηνών.

 

Θα σου έλεγα να το πάρεις πολύ χαλαρά κι αν σου κάτσει, καλώς. Φυσικά θα κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, γιατί σε τέτοια ηλικία οι πιθανότητες για σοβαρά γενετικά προβλήματα στο έμβρυο αυξάνονται.

Link to comment
Share on other sites

τελικά οι στατιστικές που μας αναφέρουν μας αγχώνουν περισσότερο. Σύμφωνα με αυτές, δε θα έπρεπε να είχα καν συλλάβει τόσο εύκολα...

 

Θα έπρεπε να μας αναφέρουν το δείγμα στο οποίο αναφέρονται για να βγάλουν τα συμπεράσματά τους μετά από στατιστική επεξεργασία.... Γιατί αν αυτά προέρχονται από τα κέτρα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής αντιλαμβάνεται κανείς ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι...

 

Σ'ευχαριστώ για το κουράγιο καλή μου!!

 

 

Γιατι καλη μου να μην τα καταφερεις...????

Ναι μεν η ηλικια ειναι επιβαρυντικος παραγοντας αλλα ΟΧΙ απαγορευτικος....!!!!

Βρηκες τον συντροφο σου, ολοκληρωσε την ευτυχια σου...!!!!

 

Το ξερω οτι δεν σε βοηθησα αλλα θα σου πω ΠΡΟΧΩΡΑ.....!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όσο περισσότερο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο θα συμφωνώ μαζί σου.... πήρα τα αντιφλεγμονώδη 3η και 4η εβδομάδα..... τι να περιμένεις μετά από αυτό...

 

Στο εξής, ούτε ασπιρίνη.....

 

Ποιος ξέρει, μπορεί να έχω ξανά την ίδια τύχη..

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια να ακούω να παίρνω κουράγιο!!!!

 

κι εγώ στα 42 γέννησα, η μικρή μου χρονίζει σε λίγο..και ειχα την καλύτερη ανάρρωση μετά από καισαρική, οι μαίες με κοίταζαν σαν ούφο..

μη μασας καθόλου, είναι ευλογία να βρείς την ευτυχία για δεύτερη φορά και όλα θα πάνε καλά..σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. οι ηλικίες είναι κάτι πολύ σχετικό.έχω στον κύκλο μου περίπτωση πρώτης εγκυμοσύνης στα 48!

Link to comment
Share on other sites

Το διάστημα που αναφέρεις, πιστεύω το γνωρίζει η φύση καλύτερα από τον καθένα. Για τον ίδιο λόγο, που αν καταφέρω να μείνω έγκυος από μόνη μου τότε θα είναι γιατί η φύση πιστεύει ότι μπορώ να τα καταφέρω...

 

 

 

σε αυτη την ηλικία οι αποβολές είναι αναμενόμενες, άφησε να περάσει μόνο το διάστημα που χρειαζεται για να επανέλθεις οργανικά και ξαναπροσπαθησε!! Γνωστή μου βιολόγος είχε 3 αποβολές σε ενα χρόνο σε αυτη την ηλικία πριν αποκτησει το παιδί της. Οταν τη ρωτησα για το ψυχολογικό της υποθεσης μου είπε: Είμαι της δουλειάς και ξ'ερω ότι είναι φυσιολογικό!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι πιστευω οτι ηταν να αποβαλλεις και δεν επαιξαν ρολο τα αντιφλεγμονωδη! το οτι καταφερες μεσα σε 2 κυκλους να μεινεις εγκυος τοσο απλα σημαινει παρα πολλα πραγματα. Απλα απο τη στιγμη που προσπαθεις για παιδιθα αποφευγεις οσα φρμκ θεωρουνται επικινδυνα για το εμβ ρυο. ειμαι σιγουρη οτι πολυ συντομα θα ακουσουμε τα ευχαριστα! καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες κάνω...καθόλου φάρμακα, ούτε για τον πονοκέφαλο. Κατά την αποβολή που είχα απίστευτους πόνους, χρησιμοποίησα ένα καταπληκτικό εμμηναγωγό από την ελληνική φύση. Τον κρόκο κοζάνης, τον οποίο χρησιμοποίησα ως αφέψημα, αφήνοντας μερικά στίγματα σε ένα φλυτζάνι για δέκα λεπτά, και μετά πρόσθεσα παγάκια να κρυώσει. Λειτούργησε απίστευτα. Σε ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!! Μόλις έχω ευχάριστα, που πιστεύω ότι θα έχω, παρά τις στατιστικές, θα σας ενημερώσω.....!!!;)

 

Εγω παλι πιστευω οτι ηταν να αποβαλλεις και δεν επαιξαν ρολο τα αντιφλεγμονωδη! το οτι καταφερες μεσα σε 2 κυκλους να μεινεις εγκυος τοσο απλα σημαινει παρα πολλα πραγματα. Απλα απο τη στιγμη που προσπαθεις για παιδιθα αποφευγεις οσα φρμκ θεωρουνται επικινδυνα για το εμβ ρυο. ειμαι σιγουρη οτι πολυ συντομα θα ακουσουμε τα ευχαριστα! καλη επιτυχια!
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να σου έρθει ένα μωράκι! Προσοχή όμως, πολλά βότανα αντενδείκνυνται κατά τη διάρκεια της κύησης (νομίζω ένα τέτοιο είναι και ο κρόκος). Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκιο γλυκειά μου, αναφορικά με τον κρόκο και την εγκυμοσύνη, καθώς η δράση του είναι εμηναγωγός. Στην περίπτωση της αποβολής αλλά και της δυσμηνόρροιας, όμως είναι ότι καλύτερο σε σύγκριση με τα υπόλοιπα που καταπίνουμε με το άλλοθι ότι είναι φάρμακα.

 

Σε ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σου!!!!

 

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να σου έρθει ένα μωράκι! Προσοχή όμως, πολλά βότανα αντενδείκνυνται κατά τη διάρκεια της κύησης (νομίζω ένα τέτοιο είναι και ο κρόκος). Καλή επιτυχία!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 3χρόνια ήμουν έγκυος εγώ στα 30 κ μια θεία του άντρα μου γύρω στα 42-43, εγώ απέβαλλα ενώ η θεία είχε τέλεια εγκυμοσύνη και υγιέστατη κορούλα! Τώρα έχω κ εγώ μια υγιέστατη κόρη αλλά μετά από πολύ δύσκολη κύηση. Οπότε εγώ θα σου πω αν πραγματικά έχεις θέληση να αφοσιωθείς και πάλι σε ένα μωρό να μη φοβάσαι τίποτα και θα έρθει και όλα καλά θα πάνε. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να βιώνεις αποβολή αλλά να θυμάσαι ότι μέσα στην ατυχία σου είσαι και τυχερή γιατί έχεις ήδη παιδί (είναι πολύ χειρότερο όταν το ζεις χωρίς να έχεις παιδί) και που το έζησες στην αρχή της κύησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σου. Ελπίζω να λάβεις την απάντησή μου γιατί απαντώ λίγο καθυστερημένα. Θέλω να ρωτήσω εάν εσύ θέλεις παιδί ή το κάνεις για τον σύντροφό σου. Εγώ είμαι 35 χρ. γέννησα πριν 3 μήνες το δεύτερο παιδί, μετά από πιέσης της μεγάλης μου κόρης. Είχαμε αποφασίσει με τον άντρα μου να είχαμε μόνο ένα παιδί για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά οι πιέσεις της μικρής ήταν πολλές και για 2 χρόνια συνεχόμενα δεν το ξεχνούσε ότι και δικαιολογία να λέγαμε. Τολμώ να πω ότι το έχω μετανιώσει αν και η χαρά της μεγάλης δεν περιγράφεται δεν ζηλεύει καθόλου και είναι χαρούμενη απ' όταν έμαθε για την εγκυμοσύνη έως τώρα που γεννήθηκε. Νιώθω ότι είμαι αρκετά μεγάλη (τι να πω μήπως με έπιασε κρίση ηλικίας) πως έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούν να παίξουν έχουν μεγάλη διαφορά. Ότι έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα κτλ. Έχω στήριξη από σύζυγο και οικ.περιβάλλον αλλά μάλλον δεν ήμουν έτοιμη. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά απλά δες το λίγο από τη δική σου τη μεριά.

Link to comment
Share on other sites

πωπω πόσο διαφέρουν τελικά οι απόψεις..κι εγώ στα 36 έκανα το πρώτο και δεν με θεώρησα ούτε τότε μεγάλη..πάντως εγώ το έβλεπα μακροπρόθεσμα το δεύτερο δεν είναι τοσο για να παίζει με το πρώτο αλλά για να έχει έναν σύντροφο στην υπόλοιπη ζωή του..με την αδελφή μου δεν παίζαμε ποτέ με 3.5 χρόνια διαφορά ούτε είχαμε κοινες παρέες και επιλογές αλλά έχουμε η μία την άλλη στα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

35 και εισαι μεγαλη;;αλλες στην ηλικια σου ακομη παντρολογουνται κ νιωθουν κ μικρουλες.κοιτα να χαρεις το νεο σου αγγελουδι κ να του δωσεις την αγαπη και τη θαλπωρη που του αρμοζουν.αυτες οι στιγμες δεν ξαναγυριζουν..

Link to comment
Share on other sites

....και μια θεία της μάνα μου (δεκαετία του '50) γέννησε το τελευταίο παιδί της στα 55!!!

η διαφορά του πρώτου με το τελευταίο ...28 χρόνια...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

η γιαγια μου γεννησε τον τελευταιο παιδι της (ειχε 9)στα 50 και ηταν εγκυος την ιδια εποχη που ηταν εγκυος και η τεταρτη κορη της .θειος και ανηψια εχουν την ιδια ηλικια ..διαφορα ηλικιας πρωτο με τελευταιο παιδι 30

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...