Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνητικό τεστ εγκυμοσύνης. Είναι έγκυρο ή μήπως το έκανα πολύ νωρίς;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι μητέρα 2 παιδιών (7 & 6 ετών). Μαζί με τον σύντροφό μου έχουμε επαφές χωρίς προφύλαξη εδώ κ ένα χρόνο. Μόνη "μέθοδος αντισύλληψης": το "τράβηγμα". Έχω την εξής απορία:

 

Η πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου μου ήταν στις 27/7. Είχαμε επαφές στις 1,2,3/8 με τη "μέθοδο αντισύλληψης" που προανέφερα. Το τελευταίο τριήμερο έχω κάτι ψιλοαδιαθεσίες, νυστάζω ίσως λίγο παραπάνω και γενικώς έχω την "αίσθηση" ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Σήμερα 14/8 αποφάσισα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης (clear blu) κατά τις 12.30. Βγήκε αρνητικό! Είναι τελεσίδικο αυτό;

 

Στις προηγούμενες 2 εγκυμοσύνες δεν μπορώ να πω ότι είχα το οποιοδήποτε σύμπτωμα πλην της έλλειψης περιόδου. Για την ακρίβεια στο δεύτερο παιδί μου διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος (από μία κ μόνο επαφή κ με αποχή 7-8 μήνες) στον 6 μήνα, καθώς θήλαζα το πρώτο ακόμα (κ φυσικά δεν είχα περίοδο). Τότε ο γυναικολόγος μου μου είχε πει χαριτολογώντας ότι "το χωράφι μου είναι πολύ γόνιμο". smiley.gif

 

Έχω διαβάσει διάφορα μέσα σε φορουμς. Δεν ξέρω τί να πιστέψω κ τί όχι. Όπως:

1. Τα τεστ εγκυμοσύνης αγγίζουν μόλις το 50% εγκυρότητα αν γίνει τόσο νωρίς κ με μεσημεριανά ούρα.

2. Εγκυμοσύνες από πρόωρα υγρά.

3. Αυξημένη γονιμότητα για ήδη ούσες μαμάδες, κ.α.

 

Ας με διαφωτίσει κάποιος/α....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτα που διαβασες ειναι σωστα ολα....!!!!!

Το καλυτερο θα ηταν να κανεις μια χοριακη αν και εφοσον εχεισ καθυστερηση, δεν χανεις απολυτως τιποτα ισα ισα θα βγεις απο την απορια...!!!!

 

Μηπως το τεστ το εκανες νωρις...??????

Περιμενεις περιοδο κανονικα περιπου στις 27/08 αν καταλαβα καλα...με την προυποθεση οτι εχεις σταθερο κυκλο...?????!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Είχα περίοδο κανονικά από 27/7 έως 31/7. Το θέμα είναι αν ενδεχομένως έμεινα έγκυος μεταξύ 1 & 3/8 πόσο πρέπει να περιμένω για να το διαπιστώσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :-D

Σε 1 μήνα γεννάω με το καλό, το τρίτο μου παιδάκι.

Η μπέμπα μας "πιάστηκε" με το τράβηγμα και τα 2 πρώτα τέστ που είχα κάνει, ήταν αρνητικά.

Οπότε έχεις πολλές πιθανότητες να είσαι έγκυος.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα περίοδο κανονικά από 27/7 έως 31/7. Το θέμα είναι αν ενδεχομένως έμεινα έγκυος μεταξύ 1 & 3/8 πόσο πρέπει να περιμένω για να το διαπιστώσω?

 

Γλυκια μου καλημερα!

Ευχομαι να πραγματοποιηθει αυτο που επιθυμεις!

Τα τεστ πλεον δειχνουν 5 μερες μετα την πιθανη συλληψη!Μπορει και ειναι ψευδες λοιπον το αποτελεσμα,ισως παλι οχι!

Εγω θα σου ελεγα,εαν εχεις αγωνια για το αποτελεσμα να κανεις μια χοριακη,ειδαλλως να περιμενεις τουλαχιστον να πλησιασεις στην ημερομηνια της περιοδου σου!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα περίοδο κανονικά από 27/7 έως 31/7. Το θέμα είναι αν ενδεχομένως έμεινα έγκυος μεταξύ 1 & 3/8 πόσο πρέπει να περιμένω για να το διαπιστώσω?

αν νομιζεις οτι δε αντεχεις κοριτσι μου κανε μια χοριακη 4-5 μερες νωριτερα απο τ αναμενομενη περιοδο..κ 2 μερες νωριτερα με ενα τεστ κλεαρ μπλου που ειναι καπως πιο αξιοπιστα...ελπιζω να μη σ ερθει η κοκκινομουρα κ να εισαι εγκυος..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είχα περίοδο κανονικά από 27/7 έως 31/7. Το θέμα είναι αν ενδεχομένως έμεινα έγκυος μεταξύ 1 & 3/8 πόσο πρέπει να περιμένω για να το διαπιστώσω?

 

Μεχρι την επομενη σου υποτιθεμενη περιοδο η εστω λιγες μερες νωριτερα...!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης οφειλονται στην αυξημενη β χοριακη και ΣΥΝΗΘΩΣ αυτο συμβαδιζει με ενα τεστ θετικο!!!

 

 

ΟΜΩΣστη δικη μου περιπτωση, εκανα τρια τεστ που βγηκαν αρνητικα ακομη και μετα απο 10 μερες καθυστερηση με συμπτωματα εγκυμοσυνης που τοτε δεν καταλαβαινα, πηγα σε ενα γιατρο που ειπε οτι πιθανα να δυσκολευτω να κανω παιδια και μετα απο 9 μηνες να σου η κορακλα μου!!!

 

Στην δε περιπτωση του γιου μου ειχα συμπτωματα στη μεση του κυκλου, εκανα τεστ την 22η μερα του κυκλου και βγηκε θετικο!!!

 

Ο κυκλος μου ειναι γενικα στις 30 με 31 μερες αλλα καπου καπου χτυπουσε κατι 45αρια!!! Επιασα την κορη στην30η μερα του κυκλου (περιμενα περιοδο δηλαδη) και το γιο την 7η μερα του κυκλου (μολις μου ειχε τελειωσει)

 

Εσυ εχεις σταθερο κυκλο;;; Παντως οπως και να εχει επρεπε να περιμενεις λιγες μερες ακομη... Με το καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
geia sas...ekana test 15 meres meta tin epafi kai vgike thetiko...tin epomeni mera ekana test kai vgike arnitiko...ti ine pio pithano?

νομίζω ότι 15 μέρες μετά την επαφή είναι πολύ νωρίς για τεστ... Καλύτερο είναι να το κάνεις με μιά μέρα καθυστέρηση της περιόδου σου και φυσικά το π[ρωί μόλις ξυπνήσεις....

Βέβαια τα τεστ δεν είναι και πάντα σίγουρα... Προχθές μια φίλη μου έλεγε πως έκανε τεστ και της βγήκε αρνητικό ενώ είχε καθυστέρηση και τελικά ήταν έγκυος και το ανακάλυψε αργότερα με τη β χοριακή. Η β χοριακή κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά είναι σίγουρη!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

EXO K EGO MIA APORIA EXV 15 MERES KAUHSTERISH ALLA EXV K POLIKISTIKES OOTHIKES PRI FEHSO THN KORH MOY EIXA POLI ANOMALH PERIODO ALLA META APO TO THILASMO POY KRATHSE PERIPOY 2 XRONIA EXO KAONIKA PERIODO ME LIGES MERES APOKLHSH ALLA AYTH THN FORA NIOTHO ALLIOTIKA EKANA 2 TEST ARNHTIKA ALLA OXI GNOSTH MARKA MPOREI NA KANOYN LATHOS?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας....έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης 5 μερες μετά την ελεύθερη επαφή που είχα γιατί είχα κάποια συμπτώματα εγκυμοσύνης βγήκαν και τα δύο αρνητικά έχουν περάσει 18 μέρες και ήταν να μου έρθει περίοδος αλλά έχω καθυστέρηση 5 μερες ενώ ο κύκλος μου είναι σταθερός μήπως έκανα πολύ νωρίς τα τεστ?μήπως πρέπει να κάνω β χοριακη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια και απο μενα! Είμαι πρωτάρα στο φόρουμ ωστόσο παρακολουθώ εδω και παρα πολυ καιρο τις συζητήσεις! Εύχομαι σε όλες σύντομα να αποκτήσουν το μωράκι με υγεία και πολυ χαρά!! Πολλές ιστορίες δίνουν πραγματικά μεγάλο θάρρος! Να σας πω και για μενα.. Προσπαθόυμε με τον άντρα μου εδω και 2 μήνες περίπου.. Ο κύκλος μου μετα απο 3 χρόνια μεγάλης ανωμΑλίας εχει σταθεροποιηθεί στις 34 με 36 μερες.. Σε 3 μέρες περιμενω κανονικά περιοδο(ελπιζω να μην ερθει ποτεεεεε!!) . Είχαμε επαφές στις γόνιμες μερες μερα παρα μερα.. Ωστόσο σημερα δεν Αντέξα και έκανε τεστ το self clear ...αρνητικοτατο τρομάρα του!!αναρωτιεμαι αν το εκανα νωρις .. Απο συμπτωματα εχω τα κλασσικά περιόδου πόνο χαμηλά , ατονία και ζαλάδες.. Αχ κοριτσια μου τι τραβάμε!! Ειναι και αυτό το άτιμο το άγχος...ελπιζω να μη σας κούρασα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας κοριτσια θα ηθελα να με βοθισεται σε ενα θεμα. ειμαι μαμα 2 αγοριων και εκανα ελευθερα ερωτα με τον αντραμο την ημερα της ωοριξιας ηταν28/5 και τωρα εχω μια απορια μια μερα πριν την αναμενομενη περιοδο και ειπα να κανω μπας και μας ερθη η κορη το θεμα ηταν οτι με την τσιμπλα στο ματι το εκανα τσατρα πατρα το τεστ και μετα απο 2-3 λεπτα εδιξε την μια γραμμη οτι λητουργη το τεστ οκ ειναι αρνικηκο αλλα ειναι;;;; Τι εκανα δεν ξερω:confused::confused: το σελφ κλιαρ ειναι καλο; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και συγγνωμη που σας εβγαλα τα ματια με τα ορθογραφικα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια θα ηθελα να με βοθισεται σε ενα θεμα. ειμαι μαμα 2 αγοριων και εκανα ελευθερα ερωτα με τον αντραμο την ημερα της ωοριξιας ηταν28/5 και τωρα εχω μια απορια μια μερα πριν την αναμενομενη περιοδο και ειπα να κανω μπας και μας ερθη η κορη το θεμα ηταν οτι με την τσιμπλα στο ματι το εκανα τσατρα πατρα το τεστ και μετα απο 2-3 λεπτα εδιξε την μια γραμμη οτι λητουργη το τεστ οκ ειναι αρνικηκο αλλα ειναι;;;; Τι εκανα δεν ξερω:confused::confused: το σελφ κλιαρ ειναι καλο; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και συγγνωμη που σας εβγαλα τα ματια με τα ορθογραφικα μου!

 

Καλησπέρα,να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!!

Μπορείς να κάνεις χοριακή που είναι σίγουρη.

Μην ταλαιπωρείσαι με τέστ.

Καλή επιτυχία!!!

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το τεστ που έκανα και βγήκε αρνητικό ενώ έχω ήδη καθυστέρηση. Το τεστ το έκανα χθες απόγευμα και ενώ είχα πιει πάρα πολύ νερό προηγουμένως. Οπόταν τα ούρα ήταν εντελώς καθαρά και όχι κίτρινα (συγγνώμη για την περιγραφή). Μπορεί αυτό να έπαιξε ρόλο;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά εδώ και 6 μήνες μου κρατάτε συντροφιά και μου λύνεται όλες μου τις απορίες! !Θα σας πω την ιστορία μου μήπως και βοηθήσω έστω και λίγο κάποια κοπέλα! !!προσπαθώ για μωρό εδώ και δύο χρόνια!!Ο γυναικολόγος μου (πρωην)είχε βγάλει άχρηστο τον άντρα μου λόγω όπως υποστήριζε κακής ποιότητας σπερμα και εμενα είχε διαγνώσει ΣΠΩ χωρίς βέβαια να μου έχει κάνει όρμονολογικες! !πορισμα:μόνο με εξωσωματική ή σπερματεγχυνση παιδί! !φυσικά τον πίστευα! !μετά από αποτυχημένη σπερματεγχυνση μας αποφασίζουμε εξωσωματική. Κάπου εκεί μένω έγκυος από μόνη μου!!θαύμα το αποκάλεσε ο γιατρός! !!δυστυχώς παλινδρομησε και είμαι σίγουρη από λάθος χειρισμό δικό του!!!άλλαξα τυχαία γιατρό και πήγα σε ενδοκρινολογο να δω γιατί το έχασα! !(ο γυναικολόγος μου έλεγε μετά την δεύτερη αποβολή το ψαχνουμε)συμπέρασμα φυσικά είχα και ΣΠΩ αλλά και αντίσταση στην ινσουλίνη που προκαλεί το σύνδρομο και αποβολές! !!ξεκίνησα διατροφή και θεραπεία με glucoplus!!κύκλος να σημειώσω 32 ημέρες! !στην 28 μέρα του κύκλου μου είδα αίμα και καφε!!από εκεί και πέρα αρχίζω και ψιλιαζομαι!!!Κάθε μέρα τεστ εγκυμοσυνης κάθε μέρα ετρωγα τα μούτρα μου (αρνητικο)σήμερα μετά από 7 ημέρες και με 4 μερες καθυστέρηση πήγα για χοριακη και παράλληλα πήρα και ένα τεστ ξανα (ο άντρας μου φρικαρισμενος)θετικοτατατο!!!!!μέσα σε μια μέρα είχα διαφορετικό αποτέλεσμα! !!!Περιμένω βέβαια και την χοριακη!!συμπέρασμα! !!!οι γυναικολόγοι είναι μόνο για να ξεγεννανε!!!αν θες να μείνεις έγκυος πας σε ενδοκρινολογο!!!συμπέρασμα 2 τα τεστ όσο και να λένε ότι δείχνουν πριν την καθυστερηση είναι ψέμματα (με 3 μέρες καθυστέρηση κι 3 τεστ αρνητικά πλέον ειμαι σίγουρη γιαυτο)Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να πάνε καλά αλλά για πρώτη φορά πιστεύω ότι θα πάνε! !!συγνώμη αν σας κούρασα!!!Ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει! !!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά εδώ και 6 μήνες μου κρατάτε συντροφιά και μου λύνεται όλες μου τις απορίες! !Θα σας πω την ιστορία μου μήπως και βοηθήσω έστω και λίγο κάποια κοπέλα! !!προσπαθώ για μωρό εδώ και δύο χρόνια!!Ο γυναικολόγος μου (πρωην)είχε βγάλει άχρηστο τον άντρα μου λόγω όπως υποστήριζε κακής ποιότητας σπερμα και εμενα είχε διαγνώσει ΣΠΩ χωρίς βέβαια να μου έχει κάνει όρμονολογικες! !πορισμα:μόνο με εξωσωματική ή σπερματεγχυνση παιδί! !φυσικά τον πίστευα! !μετά από αποτυχημένη σπερματεγχυνση μας αποφασίζουμε εξωσωματική. Κάπου εκεί μένω έγκυος από μόνη μου!!θαύμα το αποκάλεσε ο γιατρός! !!δυστυχώς παλινδρομησε και είμαι σίγουρη από λάθος χειρισμό δικό του!!!άλλαξα τυχαία γιατρό και πήγα σε ενδοκρινολογο να δω γιατί το έχασα! !(ο γυναικολόγος μου έλεγε μετά την δεύτερη αποβολή το ψαχνουμε)συμπέρασμα φυσικά είχα και ΣΠΩ αλλά και αντίσταση στην ινσουλίνη που προκαλεί το σύνδρομο και αποβολές! !!ξεκίνησα διατροφή και θεραπεία με glucoplus!!κύκλος να σημειώσω 32 ημέρες! !στην 28 μέρα του κύκλου μου είδα αίμα και καφε!!από εκεί και πέρα αρχίζω και ψιλιαζομαι!!!Κάθε μέρα τεστ εγκυμοσυνης κάθε μέρα ετρωγα τα μούτρα μου (αρνητικο)σήμερα μετά από 7 ημέρες και με 4 μερες καθυστέρηση πήγα για χοριακη και παράλληλα πήρα και ένα τεστ ξανα (ο άντρας μου φρικαρισμενος)θετικοτατατο!!!!!μέσα σε μια μέρα είχα διαφορετικό αποτέλεσμα! !!!Περιμένω βέβαια και την χοριακη!!συμπέρασμα! !!!οι γυναικολόγοι είναι μόνο για να ξεγεννανε!!!αν θες να μείνεις έγκυος πας σε ενδοκρινολογο!!!συμπέρασμα 2 τα τεστ όσο και να λένε ότι δείχνουν πριν την καθυστερηση είναι ψέμματα (με 3 μέρες καθυστέρηση κι 3 τεστ αρνητικά πλέον ειμαι σίγουρη γιαυτο)Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να πάνε καλά αλλά για πρώτη φορά πιστεύω ότι θα πάνε! !!συγνώμη αν σας κούρασα!!!Ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει! !!!

Επεσες "μαλλον" σε γιατρο αλμπανη!! μην τους βαζειςι ολους σε ενα σακι.απο δω και περα κοιτα να δεις τι θα κανεις και ψαξε να βρεις εναν αξιολογο γιατρο για τα επομενα βηματα.σκοπος ειναι να βρεις απ την αρχη να εμπιστευτεις εναν γυναικολογο. στην γεννα να φοβασαι πιο πολυ να παρακαλας να ειναι μαγκας ο γιατρος οταν θα σε "ξεγενναει".

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έπεσα σε γιατρο Άλμπα και το κακό είναι ότι το είχα 11 χρόνια!!τυφλή εμπιστοσύνη! !δυστυχώς σαν και μένα ξέρω πάρα πολλές κοπέλες! !!Θα μου πείτε κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική αλλά ο γιατρός είναι το άλφα και το ωμέγα! !Προς το παρόν έχω τον κορυφαίο ενδοκρινολογο στην Ελλάδα και ελπίζω να βρω κάτι αντίστοιχο και σε γυναικολόγο! !!και επειδή το θέμα είναι τα τεστ εδώ!!!κορίτσια μόνο β χοριακη!!πεταμένα λεφτά τα τεστ!!!εκ πείρας ειδικά αυτά που λένε πριν την αναμενόμενη περίοδο! !!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έπεσα σε γιατρο Άλμπα και το κακό είναι ότι το είχα 11 χρόνια!!τυφλή εμπιστοσύνη! !δυστυχώς σαν και μένα ξέρω πάρα πολλές κοπέλες! !!Θα μου πείτε κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική αλλά ο γιατρός είναι το άλφα και το ωμέγα! !Προς το παρόν έχω τον κορυφαίο ενδοκρινολογο στην Ελλάδα και ελπίζω να βρω κάτι αντίστοιχο και σε γυναικολόγο! !!και επειδή το θέμα είναι τα τεστ εδώ!!!κορίτσια μόνο β χοριακη!!πεταμένα λεφτά τα τεστ!!!εκ πείρας ειδικά αυτά που λένε πριν την αναμενόμενη περίοδο! !!

 

και εγω πεταμενα λεφτα τα θεωρω τα τεστ οχι οτι μπορει να μην ειναι αξιοπιστα αλλα αν σου μπει η αμφιβολια οτι εισαι εγκυος για να σιγουρευτεις οτι εισαι, παλι στην χοριακη καταφευγεις για πιο σιγουρια.οποτε γιατι να δωσεις 9 ευρω το κουτι και δεν δινεις 15Ε για την εξεταση, να εισαι και σιγουρη.Απλα ειναι η ευκολη λυση και η ανυπομονησια που μας κανει να το παρουμε:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...