Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΩΡΑ 10-11 ΜΗΝΩΝ:ανάπτυξη/ανταλαγή εμπειριών

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα Μπεμπάκι 10 μισι μηνών. Θα ήθελα να προσκαλέσω σε συζήτηση μαμάδες κυρίως μωρών 10-11 μηνών με σκοπό να ανταλλάξουμε εμπειρίες ,απόψεις κ λοιπά σχετικά με τα μωρά μας. Πόσο βάρος και ύψος εχουν? μπουσουλάνε ή περπατάνε? Εχουν αρχίσει να λένε λεξούλες(μπαμπά,μαμά,νάνι κτλ)?Πως περνάτε την ημέρα σας μαζί τους?

Ο δικός μου, έχει βάρος 10,5 κιλά και ύψος 75 εκατοστά περίπου. Μπουσουλάει σέρνοντας την κοιλιά εδώ 20 ημέρες περίπου. Καταλαβαίνει αρκετά απο αυτά που του λέω και απο λεξούλες λέμε μόνο μπάμπα(μπάλα δηλαδή) μπαμπά(αλλά δεν ξέρω αν φωνάζει τον μπαμπά ή απλώς μπαμπαλίζει), γα(γάλα),κό(κότα), και μιμόυμαστε ήχους της αγελάδας, της κότας, της κατσίκας και....του ποπού(πρρρρρρ):lol::lol::lol:Μαμά δεν έχουμε φωνάξει ακόμα κι επίσης δεν σηκωνόμαστε μόνοι μας ακόμα σε έπιπλα(τραπέζι,καρέκλα). Μία φορά το έκανε, αλλά από τοτε δεν εχει ξανα προσπαθήσει. Του αρέσει πολύ να παίζουμε με την μπάλα, και να του δείχνω, ονοματίζοντας εικόνες ζώων και αντικειμένων σε βιβλία. Συνεχώς δείχνει με το δάκτυλο και λέει ού ή μπ. Δεν ξέρω γιατι το κάνει αυτό συνεχώς. Νομίζω πως θέλει αυτο που δείχνει ή απλά να ονομάσω αυτό που δείχνει. συνήθως κάνω το δέυτερο! Αυτά πρός το παρόν! Περιμένω την ανταπόκρισή σας!! Ευχαριστώ:):)

Διαφημίσεις

Καλημέρα, να σου ζήσει το μπεμπάκι! Εμείς είμαστε λίγο μεγαλύτεροι, μόλις που χρονίσαμε! Ο μπέμπης είναι 78 πόντους και 9,5 κιλά. Περπατάει εδώ και 2 εβδομάδες (σκοντάφτοντας και πέφτοντας αρκετά βέβαια). Σηκωνόταν στα έπιπλα από 9,5 μηνών, του άρεσε πολύ!

Από λέξεις, λέει μόνο μπαμπά (μπααα) και μαμά (μαααα) αλλά και αυτό μόνο όταν τον πιάνει το παράπονο.

Επίσης από 11 μηνών του έχουμε μάθει να χαιρετάει, του λέμε 'κάνε γεια" και κουνάει το χεράκι του :P

Καλημέρα, να σου ζήσει το μπεμπάκι! Εμείς είμαστε λίγο μεγαλύτεροι, μόλις που χρονίσαμε! Ο μπέμπης είναι 78 πόντους και 9,5 κιλά. Περπατάει εδώ και 2 εβδομάδες (σκοντάφτοντας και πέφτοντας αρκετά βέβαια). Σηκωνόταν στα έπιπλα από 9,5 μηνών, του άρεσε πολύ!

Από λέξεις, λέει μόνο μπαμπά (μπααα) και μαμά (μαααα) αλλά και αυτό μόνο όταν τον πιάνει το παράπονο.

Επίσης από 11 μηνών του έχουμε μάθει να χαιρετάει, του λέμε 'κάνε γεια" και κουνάει το χεράκι του :P

Να σου ζήσει κι εσένα το μωράκι σου,καλότυχο να είναι vivien! To υψος που παίρνει κάθε μήνα είναι σταθερό? τους τελευταίους 2 μήνες πόσο έπαιρνε κάθε μήνα? Ρωτάω γιατι κάπου έχω διβάσει οτι πρός το τέλος του 12 μήνα και μετά επιβραδύνεται ο ρυθμός ανάπτυξης. γύρω στον 1,1/2-2 πόντους μηνιαία. Ισχύει αυτό? Πόσο ήταν ο δικός σου στους 10 μήνες?

Ναι ισχύει αυτό, η παιδίατρος μας είπε ότι πλέον και με 1 πόντο το μήνα είμαστε μια χαρά. Εμάς πήρε 2 πόντους το μήνα , τους τελευταίους 2 μήνες, ήταν 74 εκ. όταν ήταν 10 μηνών.

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Έχω ένα αγοράκι 10 μηνών! Λοιπόν εμείς τώρα είμαστε 10 κιλά και 80 εκατοστά. Μπουσουλάει πολύ καλά εδώ και 1,5 μήνα περίπου, σηκώνεται στα έπιπλά και γενικά ησυχία δεν έχει! Από λέξεις δεν λέει σχεδόν τίποτα μόνο μπα μπα μπα , μα μα μα μα, μαμ και παππού! Δείχνει συνεχώς με το δαχτυλάκι του όπως λέει και η κοπέλα παραπάνω, αναγνωρίζει μερικά ζώα όπως το λιοντάρι, το σκύλο, την αρκούδα, ακούει τραγούδια και χορεύει, κάνει παλαμάκια, γεια σου, στέλνει φιλιά, δίνει φιλιά και ξέρει τις κινήσεις όταν τραγουδάμε το αχ κουνελάκι!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Έχω ένα αγοράκι 10 μηνών! Λοιπόν εμείς τώρα είμαστε 10 κιλά και 80 εκατοστά. Μπουσουλάει πολύ καλά εδώ και 1,5 μήνα περίπου, σηκώνεται στα έπιπλά και γενικά ησυχία δεν έχει! Από λέξεις δεν λέει σχεδόν τίποτα μόνο μπα μπα μπα , μα μα μα μα, μαμ και παππού! Δείχνει συνεχώς με το δαχτυλάκι του όπως λέει και η κοπέλα παραπάνω, αναγνωρίζει μερικά ζώα όπως το λιοντάρι, το σκύλο, την αρκούδα, ακούει τραγούδια και χορεύει, κάνει παλαμάκια, γεια σου, στέλνει φιλιά, δίνει φιλιά και ξέρει τις κινήσεις όταν τραγουδάμε το αχ κουνελάκι!

Bρε κορίτσια, όποτε τον μετράω μόνη μου, πως γίνεται και τον βγάζω 2 πόντους παραπάνω από την παιδίατρο!!!:(:(:(:( Christa, εσένα είναι αρκετά ανεπτυγμένος. 6 πόντους πάνω είστε!:shock::shock:Μπράβο στο αγγελούδι σου! Την μέτρηση την έκανε παιδίατρος?

Ναι κοπέλα μου η παιδίατρος τον μετράει κάθε μήνα που πηγαίνουμε. Είναι και δύσκολο το μέτρημα γιατί άντε να καθίσουν ήρεμα να τα μετρήσουν! Τον ξαπλώνει και τον μετράει με ένα ξύλινο μέτρο σαν τεράστιος χάρακας είναι! Εμένα μωρέ γεννήθηκε και ψηλός, 56 εκατοστά. Εσένα πόσο γεννήθηκε?

Ναι κοπέλα μου η παιδίατρος τον μετράει κάθε μήνα που πηγαίνουμε. Είναι και δύσκολο το μέτρημα γιατί άντε να καθίσουν ήρεμα να τα μετρήσουν! Τον ξαπλώνει και τον μετράει με ένα ξύλινο μέτρο σαν τεράστιος χάρακας είναι! Εμένα μωρέ γεννήθηκε και ψηλός, 56 εκατοστά. Εσένα πόσο γεννήθηκε?

3100 και 52 εκατοστά γεννήθηκε! Εμάς με μεζούρα μας μετράει.

καλημέρα!εγώ έχω τη μικρή Νεκταρία η όποια 18 Αυγουστου θα γίνει 10μηνων.Μπουσουλάει και στέκεται όρθια μόνη της χωρίς να στηρίζεται απο κάπου όμως δε περπατάει ακόμη.Απο κιλά το προηγούμενο μήνα ήμασταν 9kg και 75 πόντους.γενικά είναι πολυυυυ ζωήρη!!Από λεξούλες λεέι μπαμπά,μαμά,μάμ,γαβ,άτα και ααααα(νερό) και κάτ δικά της όπως όλα τα μωρά.Το βράδυ κοιμάται γύρω στις 9.30 με νανούρισμα κανά 20 λέπτο περίπου και ξυπνάει το πρωί στις 7.Πίνει το γάλα της 8 μεζούρες σκόνη και αρχίζει το κυνηγητό μες το σπίτι.Θέλει να μαστε μαζι συνέχεια και ειδικά το τελευτάιο καιρό δε με αφήνει σχεδόν καθόλου να απομακρυνθώ απο κοντά της (σύνδρομο αποχωρισμου?)Αργήσαμε να βγάλουμε και δόντια το πρώτο το έβγαλε 9μηνών και τώρα τα βγάζει μαζεμένα!κατα τις 10 κοιμάται (πάλι με κανα 10 λεπτό νανούρισμα) για 1 ή 1 1/2 ωρίτσα και μέτα τρώμε την φρουτόκρεμα ή το γιαουρτάκι μας.Μετά πάλι παιχνίδι και τραγουδια-χορος από τα ζουζουνια και κατά τις 1.30 τρώμε το μεσημεριανό μας.2 κοιμάται πάλι για καμιά ώρα.Το απόγευμα τρώμε μπισκοτόκρεμα ή φαριν λακτε και το βράδυ πάλι γάλα αλλά 9μεζούρες.Το απόγευμα άλλοτε κοιμάται κανά 40λεπτο και άλλοτε όχι.Συνήθως πάμε βόλτα έξω και ίσως κοιμμηθεί λίγο στο καρότσι ή στο αμάξι.

Διαφημίσεις

γεια σας και απο εμενα.εγω εχω δυο κοριτσακια σχεδον 11 μηνων.η μεγαλη μου ηταν στις 26-7 7695 και 73π κ το μικρο μου7425 κ 71π.λοιπον εδω και 2 μηνες η μεγαλη κανει παλαμακια η μικρη αρχισε πριν μια βδομαδα.η μεγαλη εδω και κανα μηνα στελνει φιλακια το μικρο ακομα θελει τον χρονο του.εδω και 3 μερες το πρωτο πιανει μπιμπερο και πινει το γαλα του μονο του.η μικρη απο 6 μηνων μας κανει το κουπεπε ενω η αλλη οχι.σηκωνονται και κανουν βηματακια η μικρη χωρις βοηθεια κανει και 3 βηματα μονη της.μαμα μπαμπα λενε και η δυο.γαλα λεει μονο η μεγαλη και φωναζουν ατα.α η μικρη μου λεει και αντε.λιγο με στενοχωρει το βαρος τους.ολη μερα προσπαθω και τα ταιζω αλλα δεν βλεπω να περνουν.εννοω οτι δεν ειναι φουσκωμενα οπως αλλα μωρακια που βλεπω στο δρομο.α και χορευουμε επισης.....κουναμε κεφαλια και το ενα ποδι ενω κρατιομαστε απο καπου.

Moυ κάνει τρομερή εντύπωση, το πόσο γρήγορα μαθαίνουν..!! Κάθε μέρα με εκπλήσσει με αυτά που μαθαίνει. 10 μισό μηνών τώρα, και έχει ήδη μάθει πολλές λέξεις.(Διάβασα κάπου οτι στον χρόνο πάνω, κατανοούν γύρω στις 100 λεξούλες).:P:pΜιμείται ήχους από ζώα και όταν τον ρωτάω πού είναι κάτι...μου το δείχνει. δείχνει την κοιλίτσα, τα μάτια, την μύτη,τα πόδια, τα παπούτσια, το νερό και πολλά άλλα όταν τον ρωτάω πού είναι!! Επίσης όταν του ζητάω να μου δώσει κάτι, για παράδειγμα, ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ, ανταποκρίνεται αμέσως. Παίζουμε κρυφτό και κυνηγητό, παιχνίδια με την μπάλα(μου την στέλνει). Κάνει παλαμάκια, χορεύει οταν ακούσει τραγούδι ή μουσική και κάνει γεία σου, όταν ανοίγει την πόρτα ο μπαμπάς για να τον βγάλει βόλτα. ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΌΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΕΠΙΠΛΑ:(:(ενώ άλλα παιδάκια το κάνουν αυτό. Είναι ανησυχητικό μήπως. Εχω εμπιστοσύνη στην ανάπτυξή του, αλλά καμιά φορά λέω γιατι δεν το κάνει:?::?:

γεια σας και απο εμενα.εγω εχω δυο κοριτσακια σχεδον 11 μηνων.η μεγαλη μου ηταν στις 26-7 7695 και 73π κ το μικρο μου7425 κ 71π.λοιπον εδω και 2 μηνες η μεγαλη κανει παλαμακια η μικρη αρχισε πριν μια βδομαδα.η μεγαλη εδω και κανα μηνα στελνει φιλακια το μικρο ακομα θελει τον χρονο του.εδω και 3 μερες το πρωτο πιανει μπιμπερο και πινει το γαλα του μονο του.η μικρη απο 6 μηνων μας κανει το κουπεπε ενω η αλλη οχι.σηκωνονται και κανουν βηματακια η μικρη χωρις βοηθεια κανει και 3 βηματα μονη της.μαμα μπαμπα λενε και η δυο.γαλα λεει μονο η μεγαλη και φωναζουν ατα.α η μικρη μου λεει και αντε.λιγο με στενοχωρει το βαρος τους.ολη μερα προσπαθω και τα ταιζω αλλα δεν βλεπω να περνουν.εννοω οτι δεν ειναι φουσκωμενα οπως αλλα μωρακια που βλεπω στο δρομο.α και χορευουμε επισης.....κουναμε κεφαλια και το ενα ποδι ενω κρατιομαστε απο καπου.

Εκπληκτικό!! Πόσο χαρα μας δίνουν με τα κατορθώματα τους!! Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου;);)

Γεια σας κοριτσια ,να σας ζησουν τα μωρακια σας!εχω διδυμα αγορακια 11 μηνων!ο ενας ο γοριλακος μου αναππτυσεται φυσιολογικα ειναι 77 ποντους σχεδον 11 κιλα μπουσουλαει,σηκωνεται,κανει βηματα στο πλαι οπως κρατιεται..λεει πατατα, ντοοο(που σημαινει γκοολ)μαμα ,μπαμπα,ντει ντει κ αλλα διαφορα...Ο αλλος μου ο κυριουλης λοιπον ,δεν καθεται,δεν μπουσουλαει εννοειται....κ γενικα ειναι πολυ πισω σε αναπτυξη...εχει διαγνωσθει με γενικευμενη υπερτονια κανει 4 φορες τη βδομαδα φυσικοθεραπεια.θα πω ομως αυτα που κανει τελικα κ οχι αυτα που δεν κανει...προσπαθει να χτυπησει παλαμακια,πιανει με τα χερακια του παιζει μια χαρα ,προσφατα μαθαμε να γυρναμε στο πλαι (για λιγο)αφηνουμε το βαρος μας στα ποδαρακια μας κ κανουμε τρομερες κ φιλοτιμες προσπαθειες να προωδευσουμε!!επισης ειμαι σιγουρη οτι το χαμογελο του δεν το εχει κανενα αλλο παιδακι στην ηλικια του!!ειναι τοσο εκφραστικος που μπορει να μη βγαζει ουτε ενα μα απο το στοματακι του αλλα εγω με ενα χαμογελο του τον βλεπω να τρεχει να μιλαει να παιζει κ να ειναι ενα απολυτα φυσιολογικο μωρο!κ ειμαι σιγουρη οτι ετσι θα ειναι κιολας!!!!!!!!!λοιπον μαμαδες....λιγοτερο αγχος με τα παιδια σας....χαλαρα....θα μεγαλωσουν μια χαρα!!!

Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια ,να σας ζησουν τα μωρακια σας!εχω διδυμα αγορακια 11 μηνων!ο ενας ο γοριλακος μου αναππτυσεται φυσιολογικα ειναι 77 ποντους σχεδον 11 κιλα μπουσουλαει,σηκωνεται,κανει βηματα στο πλαι οπως κρατιεται..λεει πατατα, ντοοο(που σημαινει γκοολ)μαμα ,μπαμπα,ντει ντει κ αλλα διαφορα...Ο αλλος μου ο κυριουλης λοιπον ,δεν καθεται,δεν μπουσουλαει εννοειται....κ γενικα ειναι πολυ πισω σε αναπτυξη...εχει διαγνωσθει με γενικευμενη υπερτονια κανει 4 φορες τη βδομαδα φυσικοθεραπεια.θα πω ομως αυτα που κανει τελικα κ οχι αυτα που δεν κανει...προσπαθει να χτυπησει παλαμακια,πιανει με τα χερακια του παιζει μια χαρα ,προσφατα μαθαμε να γυρναμε στο πλαι (για λιγο)αφηνουμε το βαρος μας στα ποδαρακια μας κ κανουμε τρομερες κ φιλοτιμες προσπαθειες να προωδευσουμε!!επισης ειμαι σιγουρη οτι το χαμογελο του δεν το εχει κανενα αλλο παιδακι στην ηλικια του!!ειναι τοσο εκφραστικος που μπορει να μη βγαζει ουτε ενα μα απο το στοματακι του αλλα εγω με ενα χαμογελο του τον βλεπω να τρεχει να μιλαει να παιζει κ να ειναι ενα απολυτα φυσιολογικο μωρο!κ ειμαι σιγουρη οτι ετσι θα ειναι κιολας!!!!!!!!!λοιπον μαμαδες....λιγοτερο αγχος με τα παιδια σας....χαλαρα....θα μεγαλωσουν μια χαρα!!!

katerinaki na sou zisoun ta kouklia sou.sxedon mazi genisame.exoyme xanamilisei otan eimastan egioules.pos eisai pos ta pas me ta didima?den einai apisteuti i agapi pou niothoume gia ta paidia mas?:P

Τι κανείς.???σε σκεφτόμουν....πως τα 'πατε?εχω ζοριστεί εγώ λίγο να πω την αλήθεια...αλλά εννοείται τα παιδιά μου πλέον είναι η ζωή μου όλη!!εχω περάσει κ διαφορά με τον ένα μικρούλι !!!Εσείς?πως τα 'πατε?αγόρια ?κορίτσια?

Καλησπερα και απο μενα!Εμενα ο γιος μου ειναι 11 μηνων εχει βαρος 10 κιλα και υψος 77 εκ. Λεμε αρκετες λεξουλες οπως μα-μα, μπα-μπα,για-για,μπα-λα,απη,(αγαπη), μα-να,αντε,πε-τα. πα-ει, μωμακι η μαηκι(ψωμακι),κανουμε τον ινδιανο,στελνουμε φιλακια,χαιρεταμε,μιμουμαστε τους ηχους.Δεν περπαταμε...Τον βαζω να κανει βηματακια αλλα δε βλεπω να τον ενδιαφερει γιατι κανει 3-4 και καθεται κατω.Πριν τρεις μερες πιαστηκε απο τον καναπε και σηκωθηκε ορθιος γιατι του ειχε πεσει η μπαλα. Γενικοτερα μου φαινεται πως δεν τον ενδιαφερει να περπατησει ακομα.Λεω να τον βαλω στη στρατα?Εσεις τι λετε απο την εμπειρια σας...

katerinakaterina κανετε φυσικοθεραπειες;

Βέβαια...από 6 μηνών κάνουμε 4 φορές τη βδομάδα....έξτρα πισίνα τώρα το καλοκαίρι...μη με ρωτήσετε για εξετάσεις....έχουμε κάνει τα πάντα....όλα καθαρά.....κανείς δε ξέρει γτ το παιδί έχει υπερτονια ...γεννήθηκε σχεδόν 37 εβδομάδες.....

ουτε κι εμεις μαθαμε ποτε το γιατι... καλοηθης γενικευμενη υποτονια... τωρα ειμαστε σχεδον 4 ετων

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Εμένα σε 1 εβδομάδα γίνεται 11. Αλλα απο ότι βλέπω είμαστε λίγο τεμπέληδες:rolleyes:! Κάνει παλαμάκια, δίνει φιλάκια στο μάγουλο, κάνει ελα-ελα όποτε θυμηθεί. Δεν περπατάει, δεν μπουσουλάει, δεν σηκώνεται. Μετακινείται είτε γυρνώντας γύρω απο το εαυτό του ενώ κάθεται ή κατρακυλώντας. Τώρα κάνει προσπάθειες να μπουσουλήσει προς τα εμπρός. Αλλά του αρέσει να περπατάει ενώ τον κρατάω απο τα χεράκια 8μου έχει βγει η μέση). Εκείνα τα σκαλοπάτια τα έχει λιώσει :D:D και κάνει καλά βηματάκια (πατάει καλά). Απο λεξούλες τζίφος..μπαμπαμπαμπα, μαμαμαμαμαμ, είπε κανα δυο φορές μαμ και ατα αλλα μπορεί και να ήταν τυχαίο. Κάνει τζα και με το σεντόνι αλλα γενικά νομίζω οτι είναι πο πίσω απο την κόρη μου στην ηλικία του.

Συμπληρώνω οτι είναι 11,300 κιλά. Ύψος 80εκ. πριν ενάμιση μήνα..την τελευταία φορά δεν έκατσε να τον μετρήσουμε απο το πολύ κλάμα..