Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντίσταση μητριαίας αρτηρίας


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!ειμαι 25 εβδομαδων εγκυουλα μετα απο αρκετες ταλαιπωριες.στη β επιπεδου ενω με τη μπεμπουλα τα βρηκε ολα καλα εμενα στο ντοπλερ μου βρηκε αυξημενη αντισταση συη δεξια μητριαια αρτηρια και απο τοτε ανησυχω αρκετα.ο γιαατρος μου εδωσε προληπτικα σαλοσπιρη των 80.εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;;μου μιλησε για μια παραπανω πιθανοτητα σε σχεση με μια αλλη κοπελα που λειτουργουν καλα και οι 2 αρτηριες για προεκλαμψια και για υπολειπομενη αναπτυξη του εμβρυου,το οποιο με ανησυχει και περισσοτερο.ως τωρα ομως δοξα τω θεω ειναι φυσιολογικο το μπεμπακι,αλλα μεχρι την επομενη εξεταση στις 26/08 με τρωει το αγχος που ετσι κι αλλιως εχω περισσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια!ειμαι 25 εβδομαδων εγκυουλα μετα απο αρκετες ταλαιπωριες.στη β επιπεδου ενω με τη μπεμπουλα τα βρηκε ολα καλα εμενα στο ντοπλερ μου βρηκε αυξημενη αντισταση συη δεξια μητριαια αρτηρια και απο τοτε ανησυχω αρκετα.ο γιαατρος μου εδωσε προληπτικα σαλοσπιρη των 80.εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;;μου μιλησε για μια παραπανω πιθανοτητα σε σχεση με μια αλλη κοπελα που λειτουργουν καλα και οι 2 αρτηριες για προεκλαμψια και για υπολειπομενη αναπτυξη του εμβρυου,το οποιο με ανησυχει και περισσοτερο.ως τωρα ομως δοξα τω θεω ειναι φυσιολογικο το μπεμπακι,αλλα μεχρι την επομενη εξεταση στις 26/08 με τρωει το αγχος που ετσι κι αλλιως εχω περισσιο.

 

 

το ειχα κ γω, δεν εγινε απολυτως τιποτα... μια χαρα γεννηθηκε το παιδι, 3.100 , απλα ελεγχα κ γω πιεση συχνα για φοβο προεκλαμψιας... καποια στιγμη στον 8ο ανεβηκε λιγο η πιεση, αλλα τιποτα ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανε και σου εδωσε σαλοσπιρι.Ισως χρειαστεις και καμια αντιπηκτικη.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα εισαι σε σωστο δρομο.Δεν χρειαζεται να ανησυχεις απλα να ξερεις οτι δεν ειναι ''ΤΙΠΟΤΑ'' ειναι κατι το οποιο χρειαζεται αγωγη και αντιμετοπιζεται.

 

διαβασε και αυτο το ποστ.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=128936

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!επειδη πριν ενα χρονο ενα ατομο στο κοντινο μας οικογενειακο περιβαλον περασε μια πολυ επικινδυνη περιπετεια.γεννησε λογω παθολογικων doppler στην 26 εβδομαδα κανοντας προεκλαμψια το μωρα απο τον ιουνιο το πηραν στα χερια τους σεπτεμβριο.με αρκετα προβληματα ενα χρονο μετα παρακαλαμε να πανε ολα καλα με το μωρο.

αυτο που θα σας πω ειναι ο γιατρος που σας εκανε β επιπεδου κ σας διεγνωσε τα παθολογικα doppler μονο αυτος μπορει να σας παρακουλουθησει ως το τελος.ο αλλος ιατρος ειναι απλα η γραμματεας του πρωτου.οτι πει εκεινος θα κανει ο δευτερος ιατρος.

η κοπελα ειχε κανει β επιπεδου στη θεσσαλονικη της λενε ριναι μια εβδομαδα πιο μικρο δεν της δεινουν θεραπεια.ππηγαινει στη γιατρο της μετα απο δυο ημερες της λεει η γιατρος της πως ειναι μονο 5 μερες.κατι την ετρωγε παει στο νοσοκομειο τη στελνουν για β εδω στις σερρες στον Παπαγεωργιου.της λεει ο ανθρωπος ειναι 10 ημερες πισω.οχι μονο δεν καλυφθηκε η διαφορα οπως ειπε η ασχετη-γυναικολογος της μα αυξηθηκε της ειπε ο ανθρωπος ξεκινας αμεσα ενεσεις κ ασβεστιο κ σε μια εβδομαδα να σε ξαναδω.και ευχομαστε να πανε ολα καλα.η φιλη μας τι κανει ?ρωταει τη γιατρο της. της λεει μην τις παρεις.τελικα σε 10 ημερες κανει προεκλαψια κ τρεχαμε ιπποκρατειο περασαμε εναν δυσκολο ιουνιο.τοσο για τη Λια οσο κ για το μωρο.

δε θελουμε να περασει καμια αλλη κοπελα αυτα που περασαμε κ περναμε.κοριτσια επιλεξτε γιατρους που ειναι στις λιστες αυτες κ πηγαινεται απο την αρχη της εγκυμοσυνης για να εχετε σωστη παρακολουθηση.

https://parents.org.gr/tag/progennitiki/

 

ακομη και για το μηκος τραχηλου υπαρχει ξεχωριστη πιστοποιηση  

Μονο αυτοι ξερουν να βρουν και να αντιμετωπισουν οτι βρεθει στην εγκυμοσυνη μας

Link to comment
Share on other sites

τωρα αγχωθηκα ειλικρινα υπερμετρα!!!στο μεταξυ εγω ζω σε νησι και δεν εχω την πολυτελεια να με παρακολουθει για ντοπλερ ο γιατρος της β επιπεδου.στο μεταξυ παω εδω στο νησι για ενδιαμεσους υπερηχους,ο τελευταιος ηταν στις23+3 οπου απ οτι μου ειπε η αναπτυξη του εμβρυου ηταν κανονικη και οι καμπυλες μεσα στα φυσιολογικα ΟΜΩΣ το επομενο ραντεβου μου το κλεισε στις 26/08 τη μερα δηλαδη που θα ανοιξει απο τις διακοπες του καθως ο κυριος θα λειπει 2 εβδομαδες κι εγω θα ειμαι 27 βδομαδων κι ως τοτε θα τσιτσιριζομαι.εδω που μενω εκτος απο αυτον υπαρχει αλλος ενας γυναικολογος που ομως δεν πηγαινω και δεν ξερει το ιστορικο.τα κακα της επαρχιας!!!δηλαδη η κοπελα που περασε ολα αυτα ειχε απλα αντισταση στη μια αρτηρια;ξερεις αν μεχρι την 23η βδομαδα το παιδι αναπτυσσουαν κανονικα;ουφ τωρα μου ερχεταιθ να κλαιω.μηπως δεν επαρκει η σαλοσπιρη;αλλα ουτε που μου ανεφεραν οι γιατροι για αντιπηκτικες αλλιως θα τις εκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα αγχωθηκα ειλικρινα υπερμετρα!!!στο μεταξυ εγω ζω σε νησι και δεν εχω την πολυτελεια να με παρακολουθει για ντοπλερ ο γιατρος της β επιπεδου.στο μεταξυ παω εδω στο νησι για ενδιαμεσους υπερηχους,ο τελευταιος ηταν στις23+3 οπου απ οτι μου ειπε η αναπτυξη του εμβρυου ηταν κανονικη και οι καμπυλες μεσα στα φυσιολογικα ΟΜΩΣ το επομενο ραντεβου μου το κλεισε στις 26/08 τη μερα δηλαδη που θα ανοιξει απο τις διακοπες του καθως ο κυριος θα λειπει 2 εβδομαδες κι εγω θα ειμαι 27 βδομαδων κι ως τοτε θα τσιτσιριζομαι.εδω που μενω εκτος απο αυτον υπαρχει αλλος ενας γυναικολογος που ομως δεν πηγαινω και δεν ξερει το ιστορικο.τα κακα της επαρχιας!!!δηλαδη η κοπελα που περασε ολα αυτα ειχε απλα αντισταση στη μια αρτηρια;ξερεις αν μεχρι την 23η βδομαδα το παιδι αναπτυσσουαν κανονικα;ουφ τωρα μου ερχεταιθ να κλαιω.μηπως δεν επαρκει η σαλοσπιρη;αλλα ουτε που μου ανεφεραν οι γιατροι για αντιπηκτικες αλλιως θα τις εκανα.

 

η κοπελα στο β της το βρηκαν πιο μπροστα ποιος ξερει?αν κ τωρα μετα απο ενα χρονο που πηγε στο γυναικολογο που της ειχε κανει το β επιπεδου κ της ειχε μιλησει για ενεσεις της ειπε πως πιθανοτερο να φαινοταν κατι απο την αυχενικη διαφανεια κ η ιατρος της να μην το ειχε διαγνωσει. ομως ηδη στο β επιπεδου το μωρο ηταν 10 ημερες μικροτερο απο την ημερα εκεινη.τι να σου πω,δες για τον αλλο ιατρο μηπως ειναι στη λιστα για doppler,αυτο με το ιστορικο δεν το καταλαβα,τι σχεση εχει το ιστορικο σου.παιρνεις το χαρτι απο το β επιπεδου κ πας.ετσι κ αλλιως αυτο κανουν ολοι οι γιατροι διαβαζουν τι εγραψε ο γιατρος του β επιπεδου.δεν εχουν γνωσεις να πουνε,π.χ.μα τι λεει ο γιατρος στο χαρτι ειναι λαθος.εγω θα σου ελεγα να πας ξανα να κανεις εναν υπερηχο εκει που εκανες β επιπεδου

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΜΗΤΡΙΑΙΕΣ

ΈΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ -ΣΩΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ -ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

 

Με το έγχρωμο υπερηχογράφημα Doppler ελέγχεται η ροή του αίματος στις μητριαίες αρτηρίες. Eάν οι αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες είναι αυξημένες αυξάνεται η πιθανότητα να αναπτύξει (περίπου 80%) εμφάνιση προεκλαμψίας, αποκόλλησης του πλακούντα ή υπολειπόμενης ανάπτυξης του εμβρύου- να έχει μικρό βάρος(iugr).Επικίνδυνες καταστασεις στη διάρκεια της κύησης!Εφόσον στο υπερηχογράφημα Βʼ επιπέδου βρεθούν αυξημένες αντιστάσεις συνιστάται τακτικός έλεγχος της αρτηριακής πίεσης της εγκύου και μηνιαίος υπερηχογραφικός έλεγχος του εμβρύου, χορήγηση κατάλληλης φαρμακευτικής αγωγής.Με τον τρόπο αυτό εντοπίζονται έγκαιρα και παρακολουθούνται στενά οι περιπτώσεις υψηλού κινδύνου.Ο υπερηχογραφικός έλεγχος, θα πρέπει να γίνεται απο εξειδικευμένο ιατρό στην προγεννητική ιατρική / ιατρική εμβρύου.

 

αυτο το βρηκα στη σελιδα του ιατρου που εκανε τη διαγνωση κ εδωσε θεραπεια.γιατι ο πρωτος ειπε απλα ελα σε ενα μηνα να το ξαναδουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινετε παντα κοριτσια...εγω εχασα μωρο 3450 χωρις ενδειξη....Οταν ομως υπαρχει ενδειξη υπαρχει θεραπεια...Αρα σωστα ο γιατρος εδωσε σαλοσπιρ ισως πρεπει να την δει και αιματολογος την κοπελα και να παρακολουθει και πιεση και λευκωματοουρια σε ουρα 24ωρου και φυσικα επανελεγχο.

 

Ξενια , να μην αγχωνεσαι εφοσον βρεθηκε αντιμετωπιζεται καλο ειναι να ξερεις γενικα το τι γινεται...

 

Μπορεις να κανεις και ενα εμβρυοκαρδιογραφημα...αυτο γινεται μονο απο εξειδικευμενους γιατρους και το κανουν οταν υπαρχει τετοιο θεμα συζητησε το με το γιατρο σου και μην ξεχνας το σαλοσπιρ!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!δεν καταλαβαιμω εφοσον ειναι τοσο σοβαρο γιατι ουτε ο γιατρος της β επιπεδου αλλα ουτε και οι γυναικολογοι δεν με αγχωσαν παρα μου ειπαν οτι απλα να το παρακιλουθουμε στο μηνιαιο υπερηχο κι εγω 3 φορες τη βδομαδα να μετραω πιεση.επισης μου ειπαν οτι σε περιπτωση υπολειπομενης αναπτυξης του εμβρυου θα φανει μετα την 32η βδομαδα.τι να πω δεν ξερω.εκανα τελευταιο υπερηχο στις 30/06 ειναι πολυς καιρος μεχρι 26/08 που μου εκλεισε το επομενο ραντεβου;;παντως στον τελευταιο υπερηχο ηταν το μωρακι ακριβως στις εβδομαδες του.αν ξερετε η αριστερη ηταν 0,81 και η δεξια αρτηρια 2,20.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα ειναι η ημερομηνια που θα κανεις τον υπερηχο.Σε αυτη την φαση εφοσον παιρνεις σαλοσπιρ δεν ειναι τοσο σοβαρο...μετα θα σε βαλει σε πιο στενη παρακολουθησει αν δει οτι το μωρο δεν παιρνει και το μωρο δεν αιματωνεται σωστα.Μην αγχωνεσαι...το σαλοσπιρ καλο ειναι να το παιρνεις το βραδυ μετα το φαγητο.

 

ειμαι και εγω σε αγωγη απο τον πρωτο μηνα με σαλοσπιρ και αντιπηκτικες προληπτικα λογο ιστορικου.

 

Ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι και ανεβαζεις πιεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σαλοσπίρ μέχρι ποια εβδομάδα κύησης το παίρνετε; Στο τέλος του τρίτου τριμήνου (ή και νωρίτερα) νομίζω πρέπει να το κόβει κανείς για να μην δημιουργηθούν επιπλοκές στον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εμενα κοπελα μου μου ειπε να το κοψω 32η βδομαδα.αλλα αγχωνομαι γιατι μετα τι γινεται;δεν κινδυνευει το μωρο μου;

θα δει απο το ντομπλερ και αν χρειαστει θα σου δωσει ηπαρινη μην αγχωνεσαι!!Στο γιατρο που σου κανει το ντομπλερ ρωτα τον για το θεμα για να ριξει μια επιπλεον ματια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα νεο ντοπλερ και επεσε απο 2,40 στο 1,05 η δεξια αρτηρια.μαλλον λογω σαλοσπιρης.

 

Καλημέρα ξενια 1985 και σε ολά τα κορίτσια φυσικά!! Γλυκιά μου πέρασα ακριβως το ίδιο με σένα... Είχα αυξημένες αντιστάσεις και στις 2 αρτηρίες και μάλιστα τόσο μεγαλα νούμερα οπώς τα δικά σου. Ξέρω πως δεν γίνεται να μην αγχωνεσαι αλλά προσπάθησε να ηρεμησεις και να πιστεψεις στο μωρακι σου. Εμένα η γιατρός μου μου είχε δωσει σαλοσπιρ αντιπικτικη αγωγη μετρούσα πίεση 2 φορες την μέρα εξετάσεις αίμα και ούρα καθέ δέκα μέρες και εκανα και ενέσεις κορτιζόνης για τον φόβο προωροτητας. Έκοψα το αλάτι και τα γλυκά. Τελικά γεννησα 38η εβδομαδα και το αγοράκι μου ηταν μια χάρα απλα λίγο μικρουλης... 2480 βγήκε!!! Πριν λιγες μέρες σαραντησαμε!!!! Ολά θα πάνε καλα αφού η τιμή της αντιστάσης έπεσε μην φοβάσαι τίποτα!!!!! Καποια στιγμη ειχε μεινει και μενα πισω στις καμπυλες αλλα ολα πηγαν καλα...Σε οτι μπορω άλλο να σου φανώ χρήσιμη είμαι στην διάθεση σου.. Υπομονή και πιστή!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα δει απο το ντομπλερ και αν χρειαστει θα σου δωσει ηπαρινη μην αγχωνεσαι!!Στο γιατρο που σου κανει το ντομπλερ ρωτα τον για το θεμα για να ριξει μια επιπλεον ματια.

 

markela35 πως τα πας;;; ήθελα πολύ καιρό να μπω να μάθω νέα σου αλλά με τον μικρουλι μου δεν μου μένει χρονος.. Θα χαρώ να μάθω νέα σου..

Link to comment
Share on other sites

πανδωριτσα να χαιρεσαι το κουκλι σου!!!ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα σου λογια,ασε τωρα εχω θεμα και με διαβηυη κυησης!!!

Link to comment
Share on other sites

markela35 πως τα πας;;; ήθελα πολύ καιρό να μπω να μάθω νέα σου αλλά με τον μικρουλι μου δεν μου μένει χρονος.. Θα χαρώ να μάθω νέα σου..

Να σου ζησει ο αγοραρος!!!!!

 

Καλα παω εχω ολα τα καλα και διαβητη κυησεως αλλα δεν μασαμε!!!Στοχος να φτασουμε στις 22 εβδομαδες για να κανουμε 01/10 η Β επιπεδου και εκει θα παρουμε μια μεγαλη ανασα!!!Για να δουμε ελπιζω να τα καταφερουμε αυτη τη φορα!!

Link to comment
Share on other sites

πανδωριτσα να χαιρεσαι το κουκλι σου!!!ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα σου λογια,ασε τωρα εχω θεμα και με διαβηυη κυησης!!!

μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος σου το ανεβαζει να ξερεις!!!Υπομονη και λιγο διατροφη και ολα οκ!μαλλον και εγω δεν θα την γλυτωσω την ινσουλινη αλλα τι να κανουμε ας ειναι γερα τα μωρα και θα κανουμε οτι χρειαστει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
πανδωριτσα να χαιρεσαι το κουκλι σου!!!ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα σου λογια,ασε τωρα εχω θεμα και με διαβηυη κυησης!!!

 

Κοριτσάκια γεια σας ξανά!!!!!! Δεν σας ξέχασα... Ξένια πως είσαι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο αγοραρος!!!!!

 

Καλα παω εχω ολα τα καλα και διαβητη κυησεως αλλα δεν μασαμε!!!Στοχος να φτασουμε στις 22 εβδομαδες για να κανουμε 01/10 η Β επιπεδου και εκει θα παρουμε μια μεγαλη ανασα!!!Για να δουμε ελπιζω να τα καταφερουμε αυτη τη φορα!!

 

Ευχαριστώ ματια μου!!!!!! σε λίγο καιρό θα ανταποδιδω ευχές!!!!!!! Φυσικά και θα περιμένω να ακούσω νέα κοριτσάκι μου δεν σε φοβάμαι!!!!! Εχεις πιστή μεσά σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, εχει περασει καιρος αλλα δεν μπορω να βρω πολλα αντιστοιχα θεματα για τις μητριαιες αρτηριες και ανοίγω νεο τοπικ εγραψα και σε ενα παλιο, ελπιζω να μπορεσετε να το δειτε! Εγω ειχα κ στην αυχενικη αυξημενες κ τωρα στη β επιπεδου ηταν η μια κανονικη στο μεσο ορο 1.24 και η αλλη 2.2, ολες οι αλλες μετρήσεις καλες αν και μου φάνηκε λιγο το βαρος προσωπικα, ηταν 400γρ 21κ6ημερων και η περιφέρεια κοιλιας 156 σχετικα στα χαμηλα ωστοσο μου πε ολα ειναι καλα μεσα στα ορια,μπορειτε να μου πειτε αν σας εδωσε εσας καποια αγωγη γιατι εμενα δεν μου εδωσε τιποτα και τι χρειαζοταν προσοχή κτλ και την εξελιξη? Ευχαριστω πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, lenaki. είπε:

Καλησπέρα, εχει περασει καιρος αλλα δεν μπορω να βρω πολλα αντιστοιχα θεματα για τις μητριαιες αρτηριες και ανοίγω νεο τοπικ εγραψα και σε ενα παλιο, ελπιζω να μπορεσετε να το δειτε! Εγω ειχα κ στην αυχενικη αυξημενες κ τωρα στη β επιπεδου ηταν η μια κανονικη στο μεσο ορο 1.24 και η αλλη 2.2, ολες οι αλλες μετρήσεις καλες αν και μου φάνηκε λιγο το βαρος προσωπικα, ηταν 400γρ 21κ6ημερων και η περιφέρεια κοιλιας 156 σχετικα στα χαμηλα ωστοσο μου πε ολα ειναι καλα μεσα στα ορια,μπορειτε να μου πειτε αν σας εδωσε εσας καποια αγωγη γιατι εμενα δεν μου εδωσε τιποτα και τι χρειαζοταν προσοχή κτλ και την εξελιξη? Ευχαριστω πολυ!!! 

Η αδερφη μου ειχε αυξημενες αντιστασεις. Απο λιγο πριν την αυχενικη φανηκε. Κ επαιρνε σαλοσπιρ μεχρι κ που μπηκε στον μηνα της. Παντα ηταν μικρο μωρακι, αλλα μεσα στα ορια. Δ θυμαμαι αυτη τη στιγμη ακριβως στη β επ. Ουτε τα δικα μου.τελικα ολα πηγαν καλα, κ γεννησε απλα ενα μικρο τελειομηνο μωρακι. 37 εβδ κ 3ημερων γεννηθηκε 2700ο ανηψιος μου

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, lenaki. είπε:

Καλησπέρα, εχει περασει καιρος αλλα δεν μπορω να βρω πολλα αντιστοιχα θεματα για τις μητριαιες αρτηριες και ανοίγω νεο τοπικ εγραψα και σε ενα παλιο, ελπιζω να μπορεσετε να το δειτε! Εγω ειχα κ στην αυχενικη αυξημενες κ τωρα στη β επιπεδου ηταν η μια κανονικη στο μεσο ορο 1.24 και η αλλη 2.2, ολες οι αλλες μετρήσεις καλες αν και μου φάνηκε λιγο το βαρος προσωπικα, ηταν 400γρ 21κ6ημερων και η περιφέρεια κοιλιας 156 σχετικα στα χαμηλα ωστοσο μου πε ολα ειναι καλα μεσα στα ορια,μπορειτε να μου πειτε αν σας εδωσε εσας καποια αγωγη γιατι εμενα δεν μου εδωσε τιποτα και τι χρειαζοταν προσοχή κτλ και την εξελιξη? Ευχαριστω πολυ!!! 

Επειδή το ίδιο θέμα είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη νομίζω θα έπρεπε να σου δώσει απ' την αυχενική κιόλας που εντοπίσατε το πρόβλημα σαλοσπιρ των 100 ή 160. Ούτε εμένα Μ είχαν δώσει κ μου ξεκίνησαν μετά τη β επιπέδου που ο τωρινός μου γυναικολόγος είπε ότι μετά την 16 εβδομάδα είναι ανούσιο να πάρεις σαλοσπιρ. Αν το πάρεις μόνο πιο μπροστά κάνει δουλειά. Δεν θέλω βέβαια να σε αγχωσω αλλά καλό θα ήταν να πας σε κάποιον αιματολογο μπας κ σου δώσει κάποια αγωγή. Όταν έχεις αντίσταση στις αρτηρίες αυξάνεται η πιθανότητα για προεκλαμψία η υπολειπόμενη ανάπτυξη εμβρύου? Την πίεση την μετράτε? Κ εξετάσεις για λεύκωμα στα ούρα? Αν θες θα μπορούσες να πας να ζητήσεις κ δεύτερη γνώμη από γυναικολόγο που ειδικεύεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου. Πάντως ως πληροφόρηση της δικής μου πρώτης εγκυμοσύνης... Σήμερα έχω στο σπίτι ένα υγιέστατο κοριτσάκι 27 μηνών απλά τη γέννησα αναγκαστικά νωρίτερα γιατί είχε υπολειπόμενη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...