Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η απάντηση είναι όλα και κανένα! Αν το μωρό σου κάθεται μόνο του, όλα τα καρεκλάκια που δένουν σε καρέκλα είναι κατάλληλα. Αν δεν κάθεται μόνο του και θέλει υποστήριξη, τότε κανένα από αυτά τα καρεκλάκια δεν ενδείκνυται.

 

Εκτός... έχεις σκεφτεί να πάρεις bumbo seat? Είναι κατάλληλο για μικρές ηλικίες και μέχρι 9 κιλά. Δεν δένει σε καρέκλα αλλά μπορείς να το βάλεις πάνω στον πάγκο της κουζίνας ή στο τραπέζι. Το έχει μια φίλη μου και το έχει βολευτεί πολύ http://www.amazon.co.uk/Bumbo-Baby-Sitter-EA101-AQU/dp/B000GX31F2/ref=sr_1_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1334926082&sr=1-1

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Εχω ένα ανεπτυγμένο μπέμπη 6 μηνών, στους 5 μήνες είμασταν 8,7 κιλά.

Εχω την κούνια ριλαξ fischer price infant to todler. Λέει μέχρι 9 κιλά η κούνια και μέχρι 18 η κουνιστή καρέκλα. Δηλαδή το παιδί πρέπει να το βγάλω από εκει?

Ξέρει κάποια τί εννοούν κουνιστή καρέκλα?

 

Είναι ώρα να του πάρω καθισματάκι για το φαγητό του? Εκεί μπορώ να τον αφήνω να κάθεται πολλές ώρες όπως πχ στο ριλαξ?

Μήπως πρέπει να του πάρω και πάρκο? Διαθέτω ήδη στράτα, κάνει για αγόρι? Μπορεί να απασχολείται εκεί?

Τί να κάνω? Εχω πελαγώσει! Η αδελφή μου δεν χρησιμοποίησε ποτέ λέει πάρκο κι έχει 3 παιδιά. Και που τα άφηνε? Δεν θυμάται! Εσείς μήπως θυμάστε τί κάνατε με τα μικρά σας?

Φοβάμαι πολύ πλέον μη μου γυρίσει τούμπα ο μικρός στο ριλαξ. Αναζητώ κάποιον τρόπο να είναι ασφαλής (μπροστά μου) ενώ κάνω δουλειές.

Προτιμώ κάτι να μεταφέρεται πχ να μπορώ να τον βάλω μπροστά από την τουαλέτα ή στο παιδικό δωμάτιο ή στο σαλόνι/κουζίνα κτλ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Εχω ένα ανεπτυγμένο μπέμπη 6 μηνών, στους 5 μήνες είμασταν 8,7 κιλά.

Εχω την κούνια ριλαξ fischer price infant to todler. Λέει μέχρι 9 κιλά η κούνια και μέχρι 18 η κουνιστή καρέκλα. Δηλαδή το παιδί πρέπει να το βγάλω από εκει?

Ξέρει κάποια τί εννοούν κουνιστή καρέκλα?

 

Είναι ώρα να του πάρω καθισματάκι για το φαγητό του? Εκεί μπορώ να τον αφήνω να κάθεται πολλές ώρες όπως πχ στο ριλαξ?

Μήπως πρέπει να του πάρω και πάρκο? Διαθέτω ήδη στράτα, κάνει για αγόρι? Μπορεί να απασχολείται εκεί?

Τί να κάνω? Εχω πελαγώσει! Η αδελφή μου δεν χρησιμοποίησε ποτέ λέει πάρκο κι έχει 3 παιδιά. Και που τα άφηνε? Δεν θυμάται! Εσείς μήπως θυμάστε τί κάνατε με τα μικρά σας?

Φοβάμαι πολύ πλέον μη μου γυρίσει τούμπα ο μικρός στο ριλαξ. Αναζητώ κάποιον τρόπο να είναι ασφαλής (μπροστά μου) ενώ κάνω δουλειές.

Προτιμώ κάτι να μεταφέρεται πχ να μπορώ να τον βάλω μπροστά από την τουαλέτα ή στο παιδικό δωμάτιο ή στο σαλόνι/κουζίνα κτλ.

 

η μπεμπα μου ειναι 7,5 μηνων κ απο τον 5ο μηνα που αποσυραμε το ρηλαξ γιατι σιγουρα θα εφερνε τουμπα, η μαγικη λεξη ειναι μια: καροτσι!! θα ελεγα οτι περναει την περισσοτερη ωρα εκει! την μεταφερω σε ολο το σπιτι κ βολευει απιστευτα για να κανω μπανιο, να απλωσω ρουχα κτλ. φυσικα παντα δεμενη! την βαζω κ στο παρκο αλλα δεν καθεται κ πολυ, βαριεται. καρεκλακι φαγητου πηρα της chicco κ ειναι επισης πολυ βολικο, την βαζω να καθεται(επισης παντα δεμενη) κ εγω μαγειρευω. στρατα δεν θα παρω γιατι στο σπιτι δεν χωραμε να στριψουμε!

δοκιμασε το παντως με το καροτσι, αφου σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μη στρωσω χαλια φετος σε ολο το σπιτι για να μπορω να το τσουλαω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xaxaxaxax είσαι φοβερή! Ξέρεις το καρότσι δε με διευκολύνει γιατί το έχω πάντα στη δουλειά (να μην έχω βάλε βγάλε από το αμάξι). Με διευκολύνει πολύ έτσι γιατί όλες τις εξορμήσεις μας από εκεί τις κάνουμε. Επίσης είμαι λίγο σιχασιάρα και δεν το θέλω μες το σπίτι αφού το βγάζω έξω...

 

Βασικά φοβόμουν μη μου έρθει τούμπα το παιδί και πήγα σφαίρα και πήρα ένα κάθισμα φαγητου της peg pereggo, το prima pappa (είχε κι ένα της κικο, πάλι καλά αυτό θεωρείται ποικιλία για εδώ χαχαχαχα). Ευτυχώς είχε καλές μάρκες γιατί είχε και κάποια πιο φτηνά που το παιδί εκεί μέσα δεν το έβαζα με τίποτε.

Το κακό είναι πως δεν πρόλαβα να κάνω έρευνα αγοράς και να παραγγειλω πχ από νετ ή να μου το παραγγείλει το κατάστημα, αλλά νομίζω έκανα κλή επιλογή, το είχα ξαναδεί το κάθισμα αυτό και μου άρεσε.

Μου φαίνεται υπέροχο και ασφαλές. Εχουμε θέμα να το συνηθίσει τώρα, του αρέσει μεν αλλά τον ξαναβάλαμε και στο ριλαξ, δεν μπορεί να το αποχωριστεί...εσείς είχατε τέτοιο θέμα?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxax είσαι φοβερή! Ξέρεις το καρότσι δε με διευκολύνει γιατί το έχω πάντα στη δουλειά (να μην έχω βάλε βγάλε από το αμάξι). Με διευκολύνει πολύ έτσι γιατί όλες τις εξορμήσεις μας από εκεί τις κάνουμε. Επίσης είμαι λίγο σιχασιάρα και δεν το θέλω μες το σπίτι αφού το βγάζω έξω...

 

Βασικά φοβόμουν μη μου έρθει τούμπα το παιδί και πήγα σφαίρα και πήρα ένα κάθισμα φαγητου της peg pereggo, το prima pappa (είχε κι ένα της κικο, πάλι καλά αυτό θεωρείται ποικιλία για εδώ χαχαχαχα). Ευτυχώς είχε καλές μάρκες γιατί είχε και κάποια πιο φτηνά που το παιδί εκεί μέσα δεν το έβαζα με τίποτε.

Το κακό είναι πως δεν πρόλαβα να κάνω έρευνα αγοράς και να παραγγειλω πχ από νετ ή να μου το παραγγείλει το κατάστημα, αλλά νομίζω έκανα κλή επιλογή, το είχα ξαναδεί το κάθισμα αυτό και μου άρεσε.

Μου φαίνεται υπέροχο και ασφαλές. Εχουμε θέμα να το συνηθίσει τώρα, του αρέσει μεν αλλά τον ξαναβάλαμε και στο ριλαξ, δεν μπορεί να το αποχωριστεί...εσείς είχατε τέτοιο θέμα?

 

καλα σιχασιαρα ειμαι κ εγω κ τις πρωτες μερες δεν μπορουσα να το χωνεψω οτι βαζω το καροτσι μεσα στο σπιτι αλλα αφου βολευει το χωνεψα μια χαρα! μεχρι κ το γαλα της εκει το πινει πλεον! ισως ομως τον χειμωνα παρω ενα μικρο καροτσακι-τα μπαστουνι-για μονο μεσα στο σπιτι!

το ρηλαξ το αποχωριστηκε ανετοτατα, μαλλον επειδη δεν χωρουσε πλεον κ πολυ καλα οποτε δεν την βολευε! στο καρεκλακι τις πρωτες μερες οντως χαζογκρινιαζε αλλα της εβγαλα το τραπεζακι ωστε να μπορει να κουναει ανετα τα ποδια κ τωρα της αρεσει!

το καρεκλακι που πηρες αν καταλαβα σωστα ποιο λες, ειναι σουπερ! εμεις προτιμησαμε το κικο μονο λογω χρωματος, το πηραμε σε ενα ωραιο κοκκινακι!

Link to comment
Share on other sites

έξυπνη η ιδέα σου για το καρότσι μπαστούνι, θα το έχω στα υπόψην κι γω για πιο μετά!

 

ωραία και τα κίκο τα καθισματάκια , και ειδικά το κόκκινο!

Κι εμείς σε πορτοκαλί το πήραμε, αλλά και να θέλαμε δεν είχε κι άλλο χρώμα ;)

 

Να σε ρωτήσω, σας ιδρώνει στο καθισματάκι το παιδί? Το βάζετε πολλές ώρες εκεί? Μήπως δεν κάνει που τον βάζω πολλές ώρες?

Εμάς έχει θέμα και ιδρώνει πάρα πολύ στο καθισματάκι, έχουμε συμπεράνει ότι είναι από το υλικό του καθίσματος, το αναζήτησε ο άντρας μου και βρήκε ότι είναι οικολογική δερματίνη.

Ομως με μια πρόχειρη ματιά που έριξα νετ, όλα έχουν τέτοιο υλικό ή PVC για να καθαρίζονται εύκολα.

Δοκιμάσαμε βάλαμε μια μαξιλαροθήκη για να ακουμπάει κάπου πιο "αέρινα" αλλά και πάλι ιδρώνει πολύ πολύ.

Το πάθατε κι εσείς αυτό? Δηλαδή το καλοκαίρι τί θα γίνει?

 

Βέβαια μου λέει ο άντρας μου ότι θα μας σώσει αυτό γιατί θα τρώει και μετά με ένα πέρασμα με ένα βετεξ θα είναι έτοιμο το καθισματάκι. Ενώ αν άλλο υλικό θα ήθελε μπουγάδα...

Ομως δε μπορώ να βλέπω το παιδί να σκάει, καμμια ιδέα?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατί μου ιδρώνει τόσο πολύ το παιδί στο καθισματάκι? Μήπως φταίνε οι παρατεταμένς ζέστες και το ότι αυτή την εποχή δε βάζουμε αιρκοντισιον?

Και στο ριλαξ γιατί δε μου ίδρωνε τόσο πρίν?

Εχω προβληματιστεί πολύ, η παιδίατρος είπε να του βάζω κάτι βαμβακερό να ακουμπά όπως και κάνω, αλλά προκοπή δεν είδα.

φοβάμαι πια να του φοράω κοντομάνικα και ξέμπουτα μες το σπίτι, έχει ρεύματα αφού έχει ζέστες και ανοίγω. Πιστέυω φταίει η δερματίνη που έχει το καθισματάκι και βγάζει ζέστη. Ομως μόνο σε εμάς συμβαίνει?

Το καθισματάκι είναι το prima pappa της peg pereggo...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Dimmi καλημέρα! Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Εγώ έχω το καρεκλάκι Zuma της Inglesina και το παρότι το μαξιλαράκι δεν είναι δερματίνη και ο δικός μου μπεμπούλης ιδρώνει απίστευτα! Χτες τον έβαλα για να φάει τα φρούτα του και του φορούσα μόνο ένα κοντομάνικο φορμάκι από αυτά που έχουν τα μπουτάκια έξω, κάναμε κανένα 20λεπτο να φάμε και όταν τον έβγαλα η πλάτη του ήταν μούσκεμα...:? Υπάρχουν κάποια καλύμματα για τα καθισματάκια φαγητού και αυτοκινήτου της Αerosleep που βοηθάνε στο να μην ιδρώνει το παιδί αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αγοράσω γιατί λογικά όπου να 'ναι θα αλλάξει ο καιρός επιτέλους και θα δροσίσει.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ax σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω, αλλά κι γω αυτό σκέφτομαι με τον καιρό και κάνω υπομονή.

Ομως πολλες φορές είναι μούσκεμα το παιδί και στεναχωριέμαι πολύ. Λέω ρε γμτ τον Αυγουστο και ήταν στεγνός και το φθινόπωρο να υποφέρει? μου τη δίνει.

Πάντως αφού έχεις κι συ πρόβλημα και με άλλη μάρκα αναθάρρησα, εμείς το πήραμε έξω από το κουτί του, ήταν βιτρίνας που λένε, το τελευταίο. Είμαστε επαρχία και δεν ξέρω πόσο μπορεί να το είχαν εκτός κουτιού.

Μέχρι και ότι απορρόφησε ζέστη το υλικό απο το καλοκαίρι και την βγάζει τώρα σκέφτηκα :oops:

 

Πάω να δω τα καλυμματα που λες, αν και με το δεσιμο δε νομίζω να μας βολέψουν. Το δένεις εσύ το παιδί? Είναι ζωηρό?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ούτε το καλοκαίρι δεν ίδρωνε έτσι, είναι η υγρασία που έχει τώρα. Τον δένω γιατί είναι αρκετά ζωηρούλης, να φανταστείς στο ρηλάξ γυρνούσε μπρούμυτα και γι'αυτό και το κατήργησα. Τώρα θα του πάρω πάρκο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κι εγώ την πρώτη φορά που είδα πόσο ίδρωσε άρχισα να σκέφτομαι διάφορα, μέχρι να τον ταίζω αγκαλιά δοκίμασα αλλά όλο το φρούτο κατέληγε πάνω μου:D οπότε τον ξαναέβαλα στο καρεκλάκι. Υπομονή μέχρι νααλλάξει ο καιρός..

Άσχετο κι εσύ 7 Απριλίου γέννησες; βλέπω στο τικεράκι ότι έχουμε την ίδια ακριβώς ηλικία! :lol:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πραγματικά ούτε το καλοκαίρι δεν ίδρωνε έτσι, είναι η υγρασία που έχει τώρα. Τον δένω γιατί είναι αρκετά ζωηρούλης, να φανταστείς στο ρηλάξ γυρνούσε μπρούμυτα και γι'αυτό και το κατήργησα. Τώρα θα του πάρω πάρκο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κι εγώ την πρώτη φορά που είδα πόσο ίδρωσε άρχισα να σκέφτομαι διάφορα, μέχρι να τον ταίζω αγκαλιά δοκίμασα αλλά όλο το φρούτο κατέληγε πάνω μου:D οπότε τον ξαναέβαλα στο καρεκλάκι. Υπομονή μέχρι νααλλάξει ο καιρός..

Άσχετο κι εσύ 7 Απριλίου γέννησες; βλέπω στο τικεράκι ότι έχουμε την ίδια ακριβώς ηλικία! :lol:

απίστευτο, ναι ίδια μέρα γεννήσαμε! Εμ μη μου πείς κι συ 10 το βράδυ και τρελαθούμε τελείως :lol:

 

Ναι ευτυχώς πια δεν ιδρώνει έχεις δίκιο, βέβαια του βάζω μια παιδική μαξιλαροθήκη να ακουμπά σε βαμβάκι.

Κι εμείς πήραμε πάρκο μετά από συζήητησ με την παιδίατρο πήρα συγκεκριμένα παρκοκρέβατο, να μη μπορεί να σκαρφαλώσει. Πραγματικά με έχει σώσει όταν έχω να κάνω δουλειές, παίζει μόνος του και με βλέπει/ακούει, είναι ελεύθερος να πηγαίνει πέρα δώθε κτλ.

 

χαχαχα ε όχι και να το ταίζεις αγγαλιά, εμείς με το ζόρι μένουμε ακίνητοι όταν τρώμε στο καρεκλάκι δεμένοι!

Στην αρχή που πεινάει τρώει ακίνητος και μετά όλο και με κάτι άλλο ασχολείται! Ετσι για να χαλάμε μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα και απορρυπαντικό :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ γέννησα στις 6.30 το πρωί! :D

Ούτε εμένα ιδρώνει πιά ευτυχώς! Άσε με το πάρκο άλλο δράμα άλλες φορές κάθεται και παίζει (μάξιμουμ 30') τις περισσότερες μετά από λίγο μου δίνει σήμα ότι θέλει να βγεί.. Τώρα του αρέσει να παίζουμε στο χαλί που του έχω στο δωμάτιο του και να προσπαθεί να κατέβει στο πάτωμα!

Αυτό που λες στο φαγητό τα κάνει και ο δικός μου, στην αρχή που πεινάει κύριος μετά θέλει παιχνιδάκια και όπως κουνάμε τα χεράκια γινόμαστε και εμείς χάλια! :rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ γέννησα στις 6.30 το πρωί! :D

Ούτε εμένα ιδρώνει πιά ευτυχώς! Άσε με το πάρκο άλλο δράμα άλλες φορές κάθεται και παίζει (μάξιμουμ 30') τις περισσότερες μετά από λίγο μου δίνει σήμα ότι θέλει να βγεί.. Τώρα του αρέσει να παίζουμε στο χαλί που του έχω στο δωμάτιο του και να προσπαθεί να κατέβει στο πάτωμα!

Αυτό που λες στο φαγητό τα κάνει και ο δικός μου, στην αρχή που πεινάει κύριος μετά θέλει παιχνιδάκια και όπως κουνάμε τα χεράκια γινόμαστε και εμείς χάλια! :rolleyes:

εσύ γεννούσες κι γω ξυπνούσα να πάρω πρωινό για να πάω για γέννα!

 

κι εμένα δεν πολυκάθεται στο πάρκο, όταν περάσει ώρα και κάτσει χωρίς γκρίνια σταυροκοπιέμαι και κάνω δουλειές!

Ευτυχώς τις ώρες που είμαστε μόνοι μαζί συνήθως έχει γεμάτο πρόγραμμα και δεν τον αφήνω στο πάτωμα, που το φοβάμαι πολύ...

Ξυπνάει, τρώει, παίζει πάρκο, νυστάζει και κάνει σήμα που λες κι συ να βγεί :D

Μετά παίρνει πρωινό υπνάκο στο καρεκλάκι, ξυπνάει, τρώμε φρούτα,

μετά τον αφήνω στο καρεκλάκι γιατί στάνταρ νυστάζει και ακολουθεί μεσημεριανός ύπνος,

μόλις ξυπνήσει μεσημεριανό φαγητό (έτσι όλο στο καρεκλάκι την βγάζει,

του βάζω και το τραπεζάκι με παιχνίδια πάνω και γίνεται χαμός! φοβερό το τραπεζάκι έτσι?)

΅Ε από κει και μετά δεν ξανακοιμάται και αρχίζει το αλόνισμα στο σαλόνι, σε χαλιά καναπέδες και τα συναφή :-P

 

Σήμερα βάλθηκε να δεί τί έχει κάτω από το ένα χαλί :confused::lol:

Μόλις γύρισα από δουλειά πέρασα κυριολεκτικά αποπάνω του, με τα παπούτσια του σπιτιού που είναι κάτι φούξια αθλητικά που λατρεύει, και με πήρε αποπίσω!:shock:

αχ πως φοβάμαι είναι τόσο γρήγορα σε αυτή την ηλικία, και μετά να δούμε...

τουλάχιστο έχουμε και το καρεκλάκι που είναι ασφαλές;)

 

αααααα ξεχαρβάλωσε το αριστερό μπράτσο ο μικρός, και τώρα προσπαθεί και το άλλο:lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα δεν μου αρέσει να είναι στο πάτωμα...έχω τα θέματα μου. Προτιμώ να παίζουμε πάνω στο χαλί στο δωμάτιο του που έχω ρίξει και ένα σεντόνι από πάνω οπότε και να ξαπλώσει και να ακουμπήσει το πρόσωπό του εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. θα μου πεις σε λίγο καιρό που θα αλωνίζει όλο το σπίτι τί θα κάνεις; μάλλον θα το πάρω απόφαση ;)

Όντως τέλειο το τραπεζάκι, κι εγώ του βάζω παιχνίδια εκεί και παίζει μέχρι να του ετοιμάσω τη σούπα του. Ο δικός σου ο μπέμπης είναι καλόβολος εμένα ούτε εκεί κάθεται πολύ ώρα. Μόλις φάει αρχίζει να γρυλλίζει οπότε σηκωνόμαστε..:rolleyes:

Πολύ ώρα μένει πάνω μου καθιστός όταν "διαβάζουμε" τα βιβλία του. Εκεί μπορεί να μείνουμε και 40' κατόρθωμα για εμάς!

Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα τα αστεράκια μας, σε λίγο θα περπατάνε και θα τρέχουμε από πίσω τους! Να μας ζήσουν!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια, καλημέρα !

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με το καρεκλάκι φαγητού. Υπάρχουν τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί .Εσείς ποιό έχετε? Είστε ευχαριστημένες? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Kάνε μια αναζητηση στο φορουμ , υπαρχουν πολλά σχετικά θεματα.

Δες πχ αυτό το υπομνημα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29926&highlight=%EA%E1%F1%E5%EA%EB%E1%EA%E9+%F6%E1%E3%E7%F4%EF%F5

 

και αυτο το θεμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=114138&highlight=%EA%E1%F1%E5%EA%EB%E1%EA%E9+%F6%E1%E3%E7%F4%EF%F5

 

και αυτό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=109820

 

σκεψου τι σε βολευει περισσότερο.

εγω εχω κανονικό καρεκλάκι-θρόνο και τα πιτσιρίκια μου (4 και 2,5 χρονών) καθονται ακομα, αφού μαλιστα σκεφτομαι να παρω αλλο ενα γιατι εχουμε ενα και μαλωνουν ποιος θα πρωτοκαθίσει! :-D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα !

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με το καρεκλάκι φαγητού. Υπάρχουν τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί .Εσείς ποιό έχετε? Είστε ευχαριστημένες? Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα! Μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν λίγους μήνες που έψαχνα για έπιπλα κλπ για το μωρό, όλες πελαγώνουμε νομίζω με τέτοια ποικιλία που υπάρχει! Εγώ επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένη με το καρότσι μου πήρα ίδια μάρκα καρεκλάκι, το Zuma της Inglesina σε λαχανί(http://www.irabebe.gr/product/0051AZ90C6LIM/karekla-fagitou-zuma-lime). Μπορώ να πώ ότι είμαι υπερ-ευχαριστημένη! Είναι πολύ γερό (βασικό) έχει ροδάκια και το μετακινώ εύκολα (όταν δεν είναι το μωρό πάνω βέβαια), ο δίσκος αφαιρείται και το ύψος μεταβάλλεται οπότε όταν μεγαλώσει το παιδί μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κανονικό τραπέζι και το μαξιλαράκι πλένεται στο πλυντήριο και στεγνώνει πολύ γρήγορα (επίσης βασικό). Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο, καλό ψάξιμο ;)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
Just now, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω  από ποια ηλικία μπορώ να χρησιμοποιήσω καρεκλάκι φαγητού;

Όποτε αρχίσει να στέκεται καλά στον πωπό του. Δηλ. στην αρχή 5.5-6 μηνών τα έβαζα στο ρηλάξ, και σιγά σιγά καρεκλάκι. Αλλά εξαρτάται και από το καρεκλάκι. Δηλ. της chicco το μεγάλο με τα μαξιλαράκια είναι πιο εύκολο από του ΙΚΕΑ πχ που είναι σκληρό και κοντό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω  από ποια ηλικία μπορώ να χρησιμοποιήσω καρεκλάκι φαγητού;

Θεωρώ ότι όταν ένα μωρό ξεκινά στερεές πρέπει να κάθεται κ σε καρεκλακι. Για μένα ή εναρξη των στερεών είναι καλύτερα να γίνει στον έκτο μήνα, για να κάθονται στο κάθισμα κ όχι να είναι ξαπλωτα για να μπορούν να φτυσουν αν χρειαστεί . 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Ο δικός μου έκλεισε τον 6,προς το παρόν τρωει στο ρηλαξ που σηκώνεται και γίνετε σαν καρεκλάκι άρα μάλλον πρέπει να αγοράσω καρεκλάκι 

Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο κ εξυπηρετικο εργαλείο. Θα μπορείς αργότερα να τον βάζεις στο καρεκλακι με δυο παιχνίδια κ να μαγειρευεις. Θα μπορείς να του δίνεις σε λίγο καιρό στερεές τροφές στο δίσκο να τις επεξεργαστεί, θα έχεις την δυνατότητα να ρυθμίσεις το καρεκλακι  στο ύψος του τραπεζιού (ή να το δενεις στην καρέκλα ανάλογα με ποιο στυλ θα διαλέξεις) ώστε να συμμετεχει κ εκείνος στο οικογενειακό τραπέζι, πράγμα πολύ ωφέλιμο για το μωρό. 

   Ειλικρινά είναι για μένα απ τις καλύτερες αγορές που αξίζουν κ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μεχρι τον ενάμιση χρόνο ανάλογα τις ανάγκες σας. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεται καρεκλάκι! Το ρηλάξ, αν χρησιμοποιηθεί για φαγητό, είναι για πολύ λίγο. Το καρεκλάκι είναι ψηλό, φτάνει στο τραπέζι κλπ.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν διάφορα είδη και σε αυτό. υπάρχει το φορητό που δένει σε καρέκλες, εμένα με βόλεψε μετά τους 18 μήνες σαν μόνιμη λύση στο σπίτι μας. Ως τότε το είχα μόνο για όταν τρώγαμε έξω ή σε άλλα σπίτια (απαραίτητο αξεσουάρ). Και υπάρχουν και τα ψηλά, με πόδια και δίσκο, είτε τα πολύ απλά του ικεα είτε τα πιο περίπλοκα και πιο αναπαυτικά σίγουρα, που όμως πιάνουν περισσότερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...