Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟΥ


Recommended Posts

Κι εμεις στην αρχη στην κουνια-ρηλαξ τρωγαμε που την εχουμε στο σαλόνι. Μετά ομως αποφασίσαμε ότι το παιδι καλό είναι να συνηθίσει να τρωει στην κουζινα, ειδικά το μεσημεριανο, που πολλες φορες συμπιπτουν οι ωρες μας, μας αρεσει που ειμαστε και οι τρεις στο τραπεζι. Την κρεμουλα το απογευμα μπορει να την φαμε στο σαλονι, ειδικά αν έχουμε και κοσμο...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις παρολο που εχουμε καθισματακι δεν το βολευτηκαμε,τρωμε στο ριλαξ που γινετε κ καθισματακι.Εκει βολευετε πιο πολυ κ απο το καροτσακι.

 

Οταν το ταϊζεις, βάζεις το ριλάξ στον καναπέ;

 

Εγώ προς το παρόν το έχω μόνιμα πάνω στον καναπέ.

 

Αργότερα που θα μπορεί να κατεβαίνει το μωρό το ριλάξ

πρέπει να είναι στο πάτωμα.

 

 

Κι εμεις στην αρχη στην κουνια-ρηλαξ τρωγαμε που την εχουμε στο σαλόνι. Μετά ομως αποφασίσαμε ότι το παιδι καλό είναι να συνηθίσει να τρωει στην κουζινα, ειδικά το μεσημεριανο, που πολλες φορες συμπιπτουν οι ωρες μας, μας αρεσει που ειμαστε και οι τρεις στο τραπεζι. Την κρεμουλα το απογευμα μπορει να την φαμε στο σαλονι, ειδικά αν έχουμε και κοσμο...

 

Οπότε το βάζετε στο κάθισμα φαγητού μόνο όταν τρώει;

 

Το ριλάξ εξακολουθείτε να το χρησιμοποιείτε;

Αν πάρω το ψηλό κάθισμα σκέφτομαι να το χρησιμοποιούμε και σαν

ριλάξ. 'Η είναι επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στην αρχη στην κουνια-ρηλαξ τρωγαμε που την εχουμε στο σαλόνι. Μετά ομως αποφασίσαμε ότι το παιδι καλό είναι να συνηθίσει να τρωει στην κουζινα, ειδικά το μεσημεριανο, που πολλες φορες συμπιπτουν οι ωρες μας, μας αρεσει που ειμαστε και οι τρεις στο τραπεζι. Την κρεμουλα το απογευμα μπορει να την φαμε στο σαλονι, ειδικά αν έχουμε και κοσμο...

 

Οπότε το βάζετε στο κάθισμα φαγητού μόνο όταν τρώει;

 

Το ριλάξ εξακολουθείτε να το χρησιμοποιείτε;

Αν πάρω το ψηλό κάθισμα σκέφτομαι να το χρησιμοποιούμε και σαν

ριλάξ. 'Η είναι επικίνδυνο;

Οταν τρωει κι οταν κανω δουλειες στην κουζινα και γκρινιαζει στο παρκο.

Γενικα δεν το μετακινω απο εκει. Το ρηλαξ μας ειναι μεχρι 9 κιλα, οπότε σιγα σιγα θα το σταματησουμε.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω στο γιο μου ειχα ενα πτυσσομενο καρεκλακι που μας εφεραν δωρο,εννοω αυτο που χρησιμοποιειται κι εκτος σπιτιου(εχει μεταλλικο σκελετο και υφασμα και προσαρμοζεται στο τραπεζι).Μετα ομως ειδα σε μια φιλη μου ενα καρεκλακι φαγητου με ροδες και μου ελεγε οτι τους ειχε βολεψει πολυ.Οταν γεννησα την κορη μου,πηραμε κι εμεις ενα τετοιο και πραγματικα αξιζε τα λεφτα του.Ηταν της fisher-price αν θυμαμαι καλα,με ροδες ωστε να μετακινειται ευκολα,πλαστικο δισκο που ειχε κι αλλο ενα δισκακι μεσα με θηκουλες για τροφες,στην ακρη προσαρμοζοταν δυο-τρια παιχνιδακια δικα του,η πλατη ρυθμιζοταν οπως και το υψος του καθισματος,πλαστικη επενδυση ωστε να καθαριζεται ευκολα και κοστιζε περιπου 80-90 ευρω.Εκει καθοταν οχι μονο για να φαει,αλλα την εβαζα και για να παιξει.Εβαζα στο δισκο παιχνιδακια και την επαιρνα κοντα μου στην κουζινα ωστε να κανω δουλειες και να την βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της perperego. Ήταν λίγο ακριβό αλλά με έχει βολέψει πάρα πολύ και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω και στο επόμενο μωράκι. Έχει πολλές θέσεις για φαγητό-παιχνίδι-relax και ύπνο. Πράγματι πολλές φορές την βοηθάει και στο να την παίρνει ο ύπνος. Προσαρμόζεται το ύψος του και έχει αποσπώμενο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αλήθεια τα ψηλά καθίσματα που μπορούν να γίνουν και πιο ξαπλωτά

χρησιμεύουν και σαν ριλάξ;

 

 

Ναι τα περισσότερα ξαπλώνουν αρκετά.

Ενα της chicco που έχουμε ξαπλώνει παρα πολύ αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εμείς μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε για τη Μαρία ένα καρεκλάκι της Chicco αλλά δε συμμετείχε την ώρα του φαγητού διότι είναι ψηλό και δεν εφάρμοζε στο τραπέζι της κουζίνας. Επιπλέον πιάνει πολύ χώρο. Τελευταία μου πρότειναν το καρεκλάκι TRIP TRAP της STOKKE το οποίο βρήκα στο Τρίκυκλο. Είναι λίγο όμως ακριβό και το σκέφτομαι. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Τι ωραία που είναι να είσαι μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Εμενα ο γιος μου ειναι 3 ετων και τρωει ακομα στο καρεκλακι του δεν φτανει στο τραπεζι η καρεκλα με το τραπεζι ειναι ψηλα για τα παιδια (ειναι αυτο με τις ροδες) μα ετσι μαθαινουν και να τρωνε, εμενα τρωει με μαχαιροπιρουνο, τωρα στο ριλαξ η στο καροτσι πως θα φαει το παιδι ασε που λερωνεις ενω εκει και να λερωσει ολα με ενα σφουγγαρι σαπουνιζονται επι τοπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό θα πάρω

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=43969&selcat=bgh

 

και γιατί δεν έχω πολύ χώρο αλλά και γιατί το έχουν κάποιοι φίλοι μου και το έχουν καταευχαριστηθεί. Το παιδί νομίζει ότι κάθεται όπως οι μεγάλοι σε κανονική καρέκλα και το παίρνουν και μαζί τους όταν βγαίνουμε για φαγητό. Μια χαρά είναι και οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΤΗΣ CHICCO.ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΡΟΔΑΚΙΑ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια χαρα σε ολους.

αν και ο μπουμπουκος μου ειναι ακομα μικρος (4,5 μηνων) κανω ερευνα αγορας για καρεκλακια φαγητου. οι τιμες απο οτι ειδα αρχιζουν απο 50€ και μπορουν να φτασουν μεχρι 200 και βαλε. η απορια μου ειναι

αξιζει τελικα το καρεκλακι τα λεφτα του?

ποσο καιρο θα καθεται σε αυτο?

καλυτερα απλο καρεκλακι η αυτα τα καινουρια που ειναι πολυμορφικα και γινονται καθισματακι μεχρι το παιδακι να φτασει 3-4 ετων?

γιατι (δεν ξερω αν ειναι λαθος) σκεφτηκα να παρω 1 φτηνο για αρχη (50€) απο τα mothercare και μετα να συνεχισω με κατι που ειναι σαν βαλιτσα το οποιο γινεται καρεκλακι, προσαρμοζεται σε οποιαδηποτε καρεκλα και μπορεις να το παιρνεις μαζι σου οπου και να πας (αν παμε σε 1 εστιατοριο πχ του χρονου το καλοκαιρι)

εχω ακουσει περιπτωσεις που μωρα (18 μηνων) αρνουνται να καθησουν στο καρεκλακι και θελουν στο τραπεζι μαζι τους γονεις τους.δεν ειναι ταλαιπωρια με τα μαξιλαρια? και αν πας εξω τι γινεται?

πειτε σας παρακαλω τι να κανω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε αυτό που στερεωνεται στην καρέκλα της Fisher Price και το εχουμε πάντα στην καρεκλα της κουζινας και θεωρω οτι καναμε καλη επιλογη, ειδικα επειδη δεν πιανει χωρο...

 

και εγώ αυτό έχω και στα δυο μου παιδιά. Δεν πιάνει πολύ χώρο και το κυριότερο επειδή είναι πλαστικό πλένεται πανεύκολα!!! και είναι και οικονομικό!

Link to comment
Share on other sites

teacher εμείς μετά και από υπόδειξη της παιδιάτρου μας αγοράσαμε ένα απλό καρεκλάκι απ΄το ΙΚΕΑ (20-30 ευρώ) για τη μπέμπα μας το οποίο και χρησιμοποιούμε μέχρι σήμερα που έχει φτάσει 10 μηνών. Τώρα ψάχνω κι εγώ να πάρω ένα καλό καρεκλάκι γιατί πλέον ζορίζεται λίγο σ' αυτό του ΙΚΕΑ μιας και μεγάλωσε το μπουμπούκι μου. Μέχρι τώρα μας είχε βολέψει μια χαρά άσε που καθαριζόταν και πολύ εύκολα.

 

Εγω να πώ την αμαρτία μου ζήλεψα το καρεκλάκι Bloom Fresco που αναφέρθηκε στο topic που δίνει η natasaZ αλλά είναι πανάκριβο. :(

Μπορείς να το δείς εδώ: http://trikiklo.com/product.php?id=405

 

Πολύ κολάζομαι να το πάρω.. :oops:

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε από τα ακριβά πολυμορφικά καρεκλάκια (pegperego), αλλά έχει βγάλει τα λεφτά του. Το χρησιμοποιώ ακόμη και με βολεύει όχι μόνο στο φαγητό. Της αρέσει να κάθεται και να παίζει εκεί και μάλιστα τη βοηθά στο να την παίρνει ο ύπνος (έχει βέβαια θέσεις η πλάτη και κατεβαίνει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εμάς μας πήραν δώρο αυτό

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=43969&selcat=bgh

και η μικρή μου όποτε το βλέπει κάνει σαν τρελή!!!! Δένει πάνω σε καρέκλα, για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, την βάζω όμως πάνω στο τραπέζι και δεν γλυστράει. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα κάνει 40 € και σε ένα site με παιχνίδια που δυστυχώς κάνει παράδοση μόνο αμερική κοστίζει μόνο 25€. :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τόσο ακριβά είναι βρε κορίτσια τα καρεκλάκια φαγητού;;; :shock: β

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

είναι αναγκαίο το καρεκλάκι φαγητού? Άλλοι μου λένε οτι είναι περιττό και ότι και στο ρηλάξ μια χαρά το ταίζεις. Τί γνώμη έχετε αντ αυτού?

 

εγώ μέχρι στιγμής στο ρηλάξ τον ταίζω :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγώ στο ρηλάξ την ταίζω, ή στο καρότσι της. Οχι οτι σνομπάρουμε το καρεκλάκι, αλλα της αποσπούν την προσοχή τα παιχνίδια και δεν τρώει. Εντάξει και το καρεκλάκι για λίγο είναι μην νομίζετε, προσωπικά δεν ξέρω αν θα έπαιρνα αν δεν μας είχαν κάνει δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμάς μας πήραν δώρο αυτό

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=43969&selcat=bgh

και η μικρή μου όποτε το βλέπει κάνει σαν τρελή!!!! Δένει πάνω σε καρέκλα, για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, την βάζω όμως πάνω στο τραπέζι και δεν γλυστράει. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα κάνει 40 € και σε ένα site με παιχνίδια που δυστυχώς κάνει παράδοση μόνο αμερική κοστίζει μόνο 25€. :( :( :(

 

Κι εμεις της πηραμε ενα καρεκλακι τετοιου τυπου ακριβως απλα δεν ειναι μαρκα Fisher-price, αλλα μια αλλη ασχετη, απο το Τζαμπο 20 ευρω... Σε πληροφορω βγηκε σκυλι, δεν επαθε τιποτα, και εχει φαει μεγαλη χρηση και εντος και εκτος σπιτιου αφου μεχρι προσφατα το παιρναμε μαζι μας παντου...

 

Οσο ηταν πιο μικρη την ταιζα στο καροτσι... Το ιδιο θα κανω και σε επομενο μωρο οταν τυχει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΘΩΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ. ΤΙ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΝΑ ΠΑΡΩ; ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ;ΞΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΕΔΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΠΧ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΛΠ

Link to comment
Share on other sites

Aυτο εχουμε εμεις! Της fisher price.

Μας το εφεραν δωρο στην κλινικη :lol: κ μας βολεψε παρα πολυ.

Γινεται βαλιτσακι, το πας οπου θες... παναλαφρο και το συν ειναι οτι το μωρο καθεται μαζι σας στο τραπεζι.

Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα τρια δωρα της νουνου ειναι ενα καρεκλακι της κικο.ψαξτο αν ειναι καλο μαζεψε 8 νουνουκους και θα το παρεις δωρεαν.η κικο ειναι αξιοπιστη μαρκα.αν ειναι αυτο που θες γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...