Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑ 45. ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ Ή ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ;


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, I LOVE DOGS είπε:

Γεια χαρά σε όλες! Είμαι καινούρια στο site και θέλω να πω τον πόνο μου, καθ'ότι ειμαι 45,  και τους τελευταίους 5 μήνες έκανα τις πρώτες μου εξωσωματικές (ναι , ξερω άργησα πολύ να ξυπνήσω και να κυνηγήσω τη μητρότητα).Εκανα λοιπόν 2 εμβρυομεταφορές σε φυσικό κύκλο αλλά ήταν αποτυχημένες.Ενω ειμαι σε καλά επίπεδα από θεμα ορμονικό και σωματικό δεν κατέληξαν σε επιτυχία οι προσπάθειες.Δεν θέλω να πάω με δανεικά ωάρια, θέλω να ξαναπροσπάθήσω με δικά μου! Είναι καποια κοπέλα που να πέτυχε με δικά της; ¨η είναι μάταιος κόπος; Δυστυχώς ο χρόνος πιέζει..

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.Ποιος ο λογος που χεν εμεινες εγκυος;Τι σου ειπε ο γιατρος;Γιατι εκανες ζε φυσικο κυκλο;Τι εξετασεις εκανες;Συγνωμη που σε ρωταω αλλα για να σου πω τι γνωμη μου πρεπει να ξερω καποια βασικα.Εγω ειμαι 38 ,και θα παω με δανεικα αλλα πρωτα εξαντλησα τα παντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, I LOVE DOGS είπε:

Γεια χαρά σε όλες! Είμαι καινούρια στο site και θέλω να πω κι εγώ τον πόνο μου, καθ'ότι ειμαι 45 και τους τελευταίους 5 μήνες έκανα τις πρώτες μου εξωσωματικές (ναι , ξερω άργησα πολύ να ξυπνήσω και να κυνηγήσω τη μητρότητα).Εκανα λοιπόν 2 εμβρυομεταφορές σε φυσικό κύκλο αλλά ήταν αποτυχημένες.Ενω ειμαι σε καλά επίπεδα από θεμα ορμονικό και σωματικό δεν κατέληξαν σε επιτυχία οι προσπάθειες.Δεν θέλω να πάω με δανεικά ωάρια, θέλω να ξαναπροσπάθήσω με δικά μου! Είναι καποια κοπέλα που να πέτυχε με δικά της; ¨η είναι μάταιος κόπος; Δυστυχώς ο χρόνος πιέζει..

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.Γιατι δεν εμεινες εγκυος;Τι σου ειπε ο γιατρος και γιατι κανατε σε φυσικο κυκλο;Τι εξετασεις εκανες;Συγνωμη που σε ρωταω αλλα για να καταλαβω και να μπορεσω να σου πω την γνωμη μου γιατι ειναι τα δανεικα ειναι λεπτο θεμα και θελει πολυ σκεψη.Εγω ειμαι 38 χρονων και δεν εχω αλλη επιλογη,αν ξαναπαω με τα δικα μου θα ειναι πολυ ψυχοφθορο γιατι ηδη εχω περασει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

fraoulitsa zouzounel καλησπέρα ! Το μόνο αρνητικό στις εξετασεις μου ήταν η αντιμυλλέριος που ήταν αρκετα χαμηλή (1,6).Πήρα ΣΕΡΠΑΦΑΡ και εκανα 6 αυγα από τα οποια τα 3 τα κατέψυξα.Οι υπόλοιπες ορμόνες FSH κλπ είναι παρα πολύ ικανοποιητικές για την ηλικία μου , όπως και το ενδομήτριο ειναι τελειο.Επίσης έχω κανει και ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.

Για να μην μακρυγορώ οι συνθήκες ήταν ιδανικές, αν εξαιρέσουμε την καταραμένη ΗΛΙΚΙΑ! Που ειναι και η αιτία για τις αποτυχημενες προσπαθειες.(οπως μου ειπε ο γιατρός)

Εσύ όμως είσαι μονο 38!! Μήπως να επιμείνεις και να μην πάς με ξένα ωάρια; Εχεις καλό γιατρό:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, I LOVE DOGS είπε:

fraoulitsa zouzounel καλησπέρα ! Το μόνο αρνητικό στις εξετασεις μου ήταν η αντιμυλλέριος που ήταν αρκετα χαμηλή (1,6).Πήρα ΣΕΡΠΑΦΑΡ και εκανα 6 αυγα από τα οποια τα 3 τα κατέψυξα.Οι υπόλοιπες ορμόνες FSH κλπ είναι παρα πολύ ικανοποιητικές για την ηλικία μου , όπως και το ενδομήτριο ειναι τελειο.Επίσης έχω κανει και ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.

Για να μην μακρυγορώ οι συνθήκες ήταν ιδανικές, αν εξαιρέσουμε την καταραμένη ΗΛΙΚΙΑ! Που ειναι και η αιτία για τις αποτυχημενες προσπαθειες.(οπως μου ειπε ο γιατρός)

Εσύ όμως είσαι μονο 38!! Μήπως να επιμείνεις και να μην πάς με ξένα ωάρια; Εχεις καλό γιατρό:

Καλησπερα και παλι,η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη.Στον γιατρο μου εχω πληρη εμπιστοσυνη γιατι με αυτον ανακαλυψα τα παντα.Βρηκαμε οτι δεν κανω ωορρηξια ασχετα που μου ερχοταν καθε μηνα η περιοδος και εφταιγε οτι εχω ανεβασμενη ινσουλινι και μου εδωσε τα inofert & glucophage.Αφου το φτιαξαμε αυτο μου ειπε οτι πριν κανουμε εξωσωματικη θα πρεπει να κανω υστεροσκοπηση για να εχουμε μια εικονα.Κανω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και μου αφαιρει ινομυωμα και πολυποδα.Βγαινει η βιοψια και εχω υπερπλασια ενδομητριου 2ου βαθμου,εχω ενδομητριωση,ενδομητριτιδα και φουλ φλεγμονη.Παιρνω αντιβιωση και ξεκιναω την διαδικασια εξωσωματικης.Κανω 15 ωαρια και προχωρησανε τα 10 οπου τα βαλαμε καταψυξη.Η πρωτη προσπαθεια επιτυχης αλλα η χοριακη δεν ανεβαινε.Τυχαιο γεγονος.Η δευτερη επιτυχης με διδυμα κοριτσακια οπου την 9ηεβδομαδα σταματησε η καρδια τους.Κανουμε καρυοτυπο ολοι και βγαινουν τα μωρα με τρισωμια,ο συζηγος οκ και εγω μεταθεση σε δυο χρωμοσωματα.Η λυση ειναι πηγαινουμε με προεμφυτευτικο αλλα επειδη η περιπτωση ειναι δυσκολη μπορει και κανενα να μην ειναι υγιες και το κοστος μεγαλο.Η δευτερη λυση ειναι με ξενα οπου εκει δεν θα υπαρχει προβλημα.Ο γιατρος και η γενετιστρια μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει η γυναικα η ποιοτητα των ωαριων μειωνεται,γι αυτο ανεβαινουν αναλογα την ηλικια τα ποσοστα για συνδρομα.Τωρα απο σενα εξαρταται τι θα διαλεξεις,τι αντοχες εχεις.Παντως δεν φαινεται οτι εχεις καποιο σοβαρο προβλημα μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος η πρωτη φορα.Εγω ευχομαι να διαλεξεις το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, fraoulitsa zouzounel είπε:

Καλησπερα και παλι,η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη.Στον γιατρο μου εχω πληρη εμπιστοσυνη γιατι με αυτον ανακαλυψα τα παντα.Βρηκαμε οτι δεν κανω ωορρηξια ασχετα που μου ερχοταν καθε μηνα η περιοδος και εφταιγε οτι εχω ανεβασμενη ινσουλινι και μου εδωσε τα inofert & glucophage.Αφου το φτιαξαμε αυτο μου ειπε οτι πριν κανουμε εξωσωματικη θα πρεπει να κανω υστεροσκοπηση για να εχουμε μια εικονα.Κανω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και μου αφαιρει ινομυωμα και πολυποδα.Βγαινει η βιοψια και εχω υπερπλασια ενδομητριου 2ου βαθμου,εχω ενδομητριωση,ενδομητριτιδα και φουλ φλεγμονη.Παιρνω αντιβιωση και ξεκιναω την διαδικασια εξωσωματικης.Κανω 15 ωαρια και προχωρησανε τα 10 οπου τα βαλαμε καταψυξη.Η πρωτη προσπαθεια επιτυχης αλλα η χοριακη δεν ανεβαινε.Τυχαιο γεγονος.Η δευτερη επιτυχης με διδυμα κοριτσακια οπου την 9ηεβδομαδα σταματησε η καρδια τους.Κανουμε καρυοτυπο ολοι και βγαινουν τα μωρα με τρισωμια,ο συζηγος οκ και εγω μεταθεση σε δυο χρωμοσωματα.Η λυση ειναι πηγαινουμε με προεμφυτευτικο αλλα επειδη η περιπτωση ειναι δυσκολη μπορει και κανενα να μην ειναι υγιες και το κοστος μεγαλο.Η δευτερη λυση ειναι με ξενα οπου εκει δεν θα υπαρχει προβλημα.Ο γιατρος και η γενετιστρια μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει η γυναικα η ποιοτητα των ωαριων μειωνεται,γι αυτο ανεβαινουν αναλογα την ηλικια τα ποσοστα για συνδρομα.Τωρα απο σενα εξαρταται τι θα διαλεξεις,τι αντοχες εχεις.Παντως δεν φαινεται οτι εχεις καποιο σοβαρο προβλημα μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος η πρωτη φορα.Εγω ευχομαι να διαλεξεις το καλυτερο.

Καλημέρα fraoulitsa!  Τωρα που έμαθα και την ιστορία σου καταλαβαίνω γιατί προσανατολίζεσαι με δανεικά.Δεν έχεις περάσει και λίγα!! Πολύ ανακουφιστικό το γεγονός ότι ο γιατρός σου ειναι αρκετά σχολαστικός και ψάχνει τα πάντα.Αφού έπεσες σε καλό γιατρό είναι μεγάλη τυχη.

Εχεις δικιο ,τα ωάρια όσο μεγαλώνουμε χειροτερεύουν ποιοτικά..Το θέμα είναι να γεννήσουμε ΥΓΙΗ μωρά στην τελική..Αρκεί τα διάφορα κέντρα να την ψάχνουν πολύ με τις δότριες !

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Ηδη το ότι είχεις μείνει έγκυος για 9 βδομάδες είναι ενθαρρυντικό

Εγω θα δω και 2ο γιατρό να πάρω και μια άλλη γνώμη αν και πλέον με κυνηγάει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/8/2013 at 0:53 ΜΜ, ΣΠΥΡΕΛΑ είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΕΙΜΑΙ 45 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 4 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΣΚΕΥΤΩ ΤΑ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΩΑΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ; ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ; ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΣΠΥΡΕΛΑ τελικά τι έκανες ; εχουν περασει 4 χρόνια από τη δημοσίεσή σου. Γράψε μεας αν θες τι επέλεξες και πως πήγε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 24/7/2017 at 6:10 ΜΜ, fraoulitsa zouzounel είπε:

Καλησπερα και παλι,η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη.Στον γιατρο μου εχω πληρη εμπιστοσυνη γιατι με αυτον ανακαλυψα τα παντα.Βρηκαμε οτι δεν κανω ωορρηξια ασχετα που μου ερχοταν καθε μηνα η περιοδος και εφταιγε οτι εχω ανεβασμενη ινσουλινι και μου εδωσε τα inofert & glucophage.Αφου το φτιαξαμε αυτο μου ειπε οτι πριν κανουμε εξωσωματικη θα πρεπει να κανω υστεροσκοπηση για να εχουμε μια εικονα.Κανω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και μου αφαιρει ινομυωμα και πολυποδα.Βγαινει η βιοψια και εχω υπερπλασια ενδομητριου 2ου βαθμου,εχω ενδομητριωση,ενδομητριτιδα και φουλ φλεγμονη.Παιρνω αντιβιωση και ξεκιναω την διαδικασια εξωσωματικης.Κανω 15 ωαρια και προχωρησανε τα 10 οπου τα βαλαμε καταψυξη.Η πρωτη προσπαθεια επιτυχης αλλα η χοριακη δεν ανεβαινε.Τυχαιο γεγονος.Η δευτερη επιτυχης με διδυμα κοριτσακια οπου την 9ηεβδομαδα σταματησε η καρδια τους.Κανουμε καρυοτυπο ολοι και βγαινουν τα μωρα με τρισωμια,ο συζηγος οκ και εγω μεταθεση σε δυο χρωμοσωματα.Η λυση ειναι πηγαινουμε με προεμφυτευτικο αλλα επειδη η περιπτωση ειναι δυσκολη μπορει και κανενα να μην ειναι υγιες και το κοστος μεγαλο.Η δευτερη λυση ειναι με ξενα οπου εκει δεν θα υπαρχει προβλημα.Ο γιατρος και η γενετιστρια μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει η γυναικα η ποιοτητα των ωαριων μειωνεται,γι αυτο ανεβαινουν αναλογα την ηλικια τα ποσοστα για συνδρομα.Τωρα απο σενα εξαρταται τι θα διαλεξεις,τι αντοχες εχεις.Παντως δεν φαινεται οτι εχεις καποιο σοβαρο προβλημα μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος η πρωτη φορα.Εγω ευχομαι να διαλεξεις το καλυτερο.

Καλησπέρα και από μένα.  Διάβασα την περίπτωση σου και ομολογώ ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα.  Είμαι και εγώ προχωρημένης ηλικίας και ταλαιπωρημενη  αρκετά με αποτυχημένες προσπάθειες. Μου έκανε εντύπωση ο ιατρός σου.  Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις ποιος είναι?  Μπορεί να βοηθήσει και εμένα.  Αν θέλεις στείλε μου π.μ. Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε ότι κάνεις.  Όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια,

Επιτέλους βρήκα το σωστό σημείο που πρέπει να γράφω γιατί οι συντονιστές πήγαν τις ερωτήσεις μου στο ''γονείς στα 45'' ενώ μιλούσα για εξωσωματική ή εγκυμοσύνη σ αυτήν την ηλικία.

Εγώ είμαι 45 ετών με δύο παιδιά 15 και 13 ετών και εδώ και δύο χρόνια προσπαθώ για το τρίτο με τον δεύτερο άντρα μου που είμαστε 7 χρόνια μαζί.

Είχα δύο βιοχημικές, μια παλίνδρομη τώρα στις 21 Ιουλίου (δε θα ξεχάσω ποτέ αυτήν την ημερομηνία).

Τρεις φορές που έμεινα έγκυος απο τα 43 ως τα 45 τα δύο τελευταία χρόνια έγινε από μόνο του φυσικά.

Με τις δύο σπερματεγχύσεις και την εξωσωματική (που μόλις απέτυχε) τίποτα!

Νομίζω πλέον οτι είναι άφταστο το όνειρο πολύ δύσκολο!

Τέλος έχω απορία άραγε υπάρχει πιθανότητα σύλληψης μεταξύ δύο εξωσωματικών? Γιατί μου είπαν οτι πρέπει να περιμένω τρεις κύκλους για να ''πέσουν'' οι ωοθήκες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα σας! Διάβασα με πολύ ενδιαφερον τα σχολια σας και θα ηθελα να μοιραστω τη δικη μου ιστορια. Ειμαι 44 στα 45 και προσπαθουμε με το συζηγο μου εδω και 1,5 χρονο να κανουμε ενα παιδακι ανεπιτυχως. Τον τελευταιο χρονο εμεινα εγγυος με φυσικο τροπο 2 φορες αλλα δυστυχως και οι 2 δεν προχωρησαν και τωρα στο φασμα λιγο πριν τα 45 με στενα τα περιθωρια προσπαθουμε να βρουμε τι λυσεις υπαρχουν. Δανεικα ωαρια δεν ειναι κατι που θα ηθελα να προχωρησω. Γνωριζετε καποιον πολυ καλο γιατρο που θα μπορουσαμε να απευθυνθουμε; Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επισης καινούργια!!! Εχω κανει1 αποτυχημένη εξωσωματική κ μου δινουν άλλο ενα χρόνο περιθώριο να το παλέψω...φυσικά μου έδωσαν την επιλογή των δανεικών...δεν ξέρω τί να κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα επισης καινούργια!!! Εχω κανει1 αποτυχημένη εξωσωματική κ μου δινουν άλλο ενα χρόνο περιθώριο να το παλέψω...φυσικά μου έδωσαν την επιλογή των δανεικών...δεν ξέρω τί να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηγαινεται στο Σφακιανουδη.Ειναι ο μοναδικος που τουλαχιστον εγω γνωριζω οτι μπορει να εξαντλησει ολα τα περιθωρια για το δικο σας βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μαγιοπουλα!

και εγω σφακιανουδη παω.Ειμαι 45 χρονων και εχω κανει 10 προσπαθειες,5 εξ με φαρμακα 3 σε φυσικο απο τις οποιες ειχα μια παλινδρομη την 7η εβδομαδα στα 43 μου.Το καλοκαιρι ειχα μια αποτυχημενη με δανεικα στα οποια δυσκολευτηκα να καταληξω αλλα δεν το μετανιωνω ποια!

Ο γιατρος μου  ειναι υπερ των δικων σου ωαριων αλλα στη δικη μου περιπτωση επιμενει στα δανεικα και θα τον εμπιστευτω γιατι ειναι καλος γιατρος και καλος ανθρωπος πανω απο ολα!

Μου βρηκε μετα απο 10 χρονια αδικων προσπαθειων και χωρις να εχω κανενα γυναικολογικο προβλημα φλεγμονες και συμφυσεις απο προυγουμενη αποξεση ηπια χρονια  λοιμωξη και κατι επισης σημαντικο προδιαθεση για ζαχαρο!

Τωρα μετα απο θεραπεια περιμενω τα αποτελεσματα της επανεξετασηε του νικα για να μπω στη λιστα για δανεικα και να κανω την πρωτη (και τελευταια μου προσπαθεια, ελπιζω )μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 09/03/2015 at 10:27 PM, maxn said:

και εγω ειμαι 44 ετων και μου προτεινουν για εύκολη λύση την δωρεα...εγω ομως δεν θελω....εκανα φυσικο κυκλο τον περασμενο μηνα και ειχα κατεβασει 3 ωαρια. μου πηραν τα 2 αλλα το ενα γονιμοποιηθηκε (καλο ωαριο μου ειπαν και πολυ καλη γονιμοποιηση). δεν έμεινα όμως εγκυος γιατι ειχα την ατυχια να κολλησω ιωση το βραδυ της εμβρυομεταφορας (νομιζω αυτή ήταν η αιτια). μπορειτε να μου προτεινετε ένα καλο εξωσωματικο στον φυσικο κύκλο?

maxn εκανες φυσικο τροποποιημένο ή φυσικό χωρίς φάρμακα. Θα ήθελα να μάθω αν είχες κάποια αποτελέσματα. Βλεπω το ποστ σου ειναι μερικά χρόνια πισω. Τί έκανες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...