Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑ 45. ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ Ή ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ;


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΕΙΜΑΙ 45 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 4 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΣΚΕΥΤΩ ΤΑ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΩΑΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ; ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ; ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω μια φιλη γυρω στα 45 τοτε που τα ωαρια της ειχαν προβλημα ,15 αποτυχημενες προσπαθειες και τελικα εκανε ενα υγιεστατο αγορακι με την βοήθεια του προγεννετικου ελεγχου και επειδη ειχε παρει πολλα φαρμακα το εκαναν στο φυσικο κυκλο ,σου στελνω πμ με το ονομα του γιατρου της.

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΑ 43 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΩΑΡΙΑ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΩ ΚΑΛΑ.

 

ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥς. ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΟΙ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ.

 

ΚΑΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ ΤΟ DNA. MIA ΦΙΛΗ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΧΟΝΤΑς ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΞΕΝΟ ΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΤΗ ΔΟΤΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.

 

ΣΥΝ ΘΕΟ ΟΛΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!! ΠΑΝΤΩΣ ΙΑΤΡΙΚΩΣ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΩΑΡΙΑ ΔΟΤΡΙΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕς ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕς. ΑΝ ΘΕΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ, ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΟΥς ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ!!!

ΜΑRΙΑΝS ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ! ΠΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΟΘΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΟΥ ΛΕΣ.

aggeliki-sisi ευχαριστω για το πμ. Ελπιζω να καταφερω να το βρω και να το διαβασω γιατι ειμαι πρωταρα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

http://prntscr.com/1k4efs

 

Κοιταξε την εικονα που σου εβαλα ειναι ιδια με αυτη την οθονη που εισαι τωρα.Πανω δεξια με μπλε γραμματα λεει Προσωπικά Μηνύματα: πατησε το και θα σε παει στο ταχυδρομειο σου ,μετα πατας το τιτλο του και στο ανοιγει και το διαβαζεις

 

2 σου εστειλα γιατι βρηκα και ενα λινκ σχετικο με αυτο που ελεγα

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ Η ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ; SORY ΑΝ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

aggeliki, o Παντος μου το έχει πει αυτό, ότι δηλ. μετα τα 40 ακομα και να πιάσεις έχεις πολλες πιθανοτητες αποβολής λόγω των μεταλλαξεων που συμβαινουν στο έμβρυο. Δεν προσδιορισε χρονικό περιθώριο, αν δηλ. είναι μονο για το πρωτο τριμηνο ήσε όλη την εγκυμοσυνη. Παντως σιγουρα στο 1ο τριμηνο είναι περισσοτερες οι πιθανοτητες για αποβολή λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιών.

 

Σε ο,τι αφορά την άμνιο, ναι μεν φαινονται πολλα συνδρομα αλλα υπαρχουν και καποια σπανια που ίσως δεν τα ψαχνουν. Ασε μη σου τύχει. Χρειάζεται σιγουρα και η τύχη σε όλες τις περιπτωσεις.

 

ΣΠΥΡΕΛΑ, με τροποποιημενο φυσικο έπιασα. Ελαχιστα φαρμακα. Αλλα και φυσικους έχω κανει πολλους. Είναι η καλύτερη λύση για την ηλικία μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

Δεν μιλώ ούτε σαν ειδικός ούτε σαν παθούσα. Νομίζω όμως ότι οι πιθανότητες για κάποια ανωμαλία στο έμβρυο υπάρχουν σε όλες τις περιπτώσεις, οπότε μην τρομάζετε σε σχέση με τις δότριες. Μπορεί η κοπέλα να μην το ήξερε καν. Να σκέφτεστε θετικά και ο Θεός είναι μεγάλος. Καλή τύχη σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

aggeliki-sisi καλησπέρα, επειδή και εγώ έχω πρόβλημα λόγω ηλικίας, είμαι 43, και ήδη έχω κάνει 2 προσπάθειες εξωσωματικής με κενά ωοθυλάκια και οι γιατροί μου λένε ότι δεν έχω καμία πιθανότητα λόγω ορμονικών και προκλιμακτηριακών συμπτωμάτων, μπορείς να μου στείλεις το όνομα του γιατρού της φίλης σου μήπως που πει κάτι διαφορετικό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια. Χρόνια πολλά σε όλες σας .Εύχομαι κάθε επιθυμία σας να γίνει πραγματικότητα . .είμαι η peppita και θέλω και γω να γίνω μανούλα .Είμαι 39 ετών και έχω υψηλή fsh . πρόσφατα ο γιατρός μου χωρίς περαιτέρω ψάξιμο μου είπε για δανεικά .Κλασσική αντιδραση ...έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου .Εκείνο που λέω εγώ είναι ότι τα δανεικά θα είναι η τελευταία μου λύση .άλλωστε εκεί θα είναι και θα περιμένουν , όμως θα ήθελα να προσπαθήσω με ότι μου έχει περισσέψει αν έχει περισέψει ...Αλήθεια υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάποιο γιατρό που είνια θετικός σε φυσικό κύκλο ?

αν ναι μπρορείτε να μου στείλε πμ ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εχω μια φιλη γυρω στα 45 τοτε που τα ωαρια της ειχαν προβλημα ,15 αποτυχημενες προσπαθειες και τελικα εκανε ενα υγιεστατο αγορακι με την βοήθεια του προγεννετικου ελεγχου και επειδη ειχε παρει πολλα φαρμακα το εκαναν στο φυσικο κυκλο ,σου στελνω πμ με το ονομα του γιατρου της.

 

 

Καλησπερα.Αν το εχεις το ονομα του γιατρου,αν θελεις,στειλε το και σε εμενα θα με ενδιεφερε.Ειμαι 45 και σκεφτομαι να ξεκινησω συντομα κυκλο εξωσωματικης..(οσο και αν ακουγεται λιγο περιεργο σε αυτην την ηλικια)

 

Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σπυρελα ειναι δυσκολο και εφοσον εχεις προσπαθησει κιολας η αληθεια ειναι αυτη. Αλλα υπαρχουν ομως και κοπελς που τα εχουν καταφερει.

Μια φιλη μου εμεινε εγκυος στα 44 με αζωσπερμια ο αντρας. Μετα απο πολλες προσαπθειες εξωσωματικης σε πολυ μικροτερες ηλικιες.

 

Ειμαι και εγω 45 χρονων και εκανα πολυ καιρο προσπαθεις για δευτερο παιδακι αλλα με φυσικο τροπο.

Καταφερα εμεινα 2 φορες εγκυος μια βιοχημικη (με πολυ μικρη χοριακη) και μια παλινδρομη πολυ προσφατη στην 9 η εβδομαδα.

 

Το προσπαθω παλι και παιρνω dhea.

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι βελτιωνει και την ποσοτητα και την ποιοτητα των ωαριων. Εχει βοηθησει καποιες κοπελες.

 

Αλλες κοπελς εχουν βοηθηθει και με βιταμινες.

 

Επισης υπαρχει και μια ομοιοπαθητικος γυναικολογος στην Αθηνα που δινει διαφορες οδηγιες διατροφης , ειδικα οταν κανει μια κοπελα εξωσωματικη.

 

 

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Διαγραφη ονοματος γιατρου .
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

και εγω ειμαι 44 ετων και μου προτεινουν για εύκολη λύση την δωρεα...εγω ομως δεν θελω....εκανα φυσικο κυκλο τον περασμενο μηνα και ειχα κατεβασει 3 ωαρια. μου πηραν τα 2 αλλα το ενα γονιμοποιηθηκε (καλο ωαριο μου ειπαν και πολυ καλη γονιμοποιηση). δεν έμεινα όμως εγκυος γιατι ειχα την ατυχια να κολλησω ιωση το βραδυ της εμβρυομεταφορας (νομιζω αυτή ήταν η αιτια). μπορειτε να μου προτεινετε ένα καλο εξωσωματικο στον φυσικο κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι 39 ετών με χαμηλή ανταπόκριση σε φάρμακα και με 2 αποτυχημένες εξωσωματικές. Ο γιατρός αμέσως προτείνει δανεικά αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω και φυσικούς.

Τους 2 τελευταίους μήνες ξεκίνησα τους φυσικούς αλλά τίποτα.

 

Τον 1ο μήνα κύστη στην ωοθήκη, τον 2ο ακανόνιστος κύκλος με ένα μικρό ωάριο που δεν μεγαλώνει.

Ο δικός μου γιατρός δεν πιστεύει ότι το DHEA ή οι βιταμίνες μπορούν να ανατρέψουν τα πράγματα. Παρόλα αυτά εγώ από μόνη μου παίρνω τις profertil female.

Λεμονιά, μπορείς να μου γράψεις το όνομα της ομοιοπαθητικού γιατρού?

 

 

Πάντως να πω πως όλα είναι σχετικά και δεν παίζει ρόλο η ηλικία.

 

Γνωστή μου, ετών 42 με αυτοάνοσο, 1η πρόκληση με φάρμακα 27 ωάρια και εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Γνωστή μου, ετών 42 με αυτοάνοσο, 1η πρόκληση με φάρμακα 27 ωάρια και εγκυμοσύνη!!

 

 

αυτο το λες για καλο?? ξερεις τι κινδυνους εγκυμονει μια τετοια ανταποκριση??

 

σε καθε περιπτωση, οταν πιστευετε οτι οι γιατροι σας, σας προτεινουν ευκολες λυσεις, πατε και σε αλλους γιατρους,παιρνετε και αλλες γνωμες κοριτσια...και υπο την προυποθεση οτι εχετε ψαχτει ιατρικως πολυ καλα και εχετε πληρη γνωση του ιατρικου σας ιστορικου γενικοτερα αλλα και ειδικοτερα του κομματιου της εξωσωματικης,τοτε αποφασιζετε για τις περεταιρω κινησεις σας...η υποβοηθουμενη αναπαραγωγη ειναι βρωμικο κομματι δυστυχως και αυτο μας κανει ολες να βλεπουμε παντου εχθρους που θελουν να μας οδηγησουν σε λαθος δρομους...καμμια φορα κατω απο την συναισθηματικη πιεση που εχουμε, οτιδηποτε ακουσουμε που δεν συναδει με τα δικα μας συναισθηματα και θελω, ισοδυναμει με λανθασμενες αποφασεις απο μερους μας, που δυστυχως καλουμαστε να επομιστουμε στο μελλον...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σπυρελα πρέπει να κάνεις εξετάσεις η ΑΜΗ τι έδειξε; ο υπέρηχος στις ωοθήκες τι λέει΄Το ορμονολογικό προφίλ δεν πας σε δανεικά έτσι. Για ποιο λόγο αποτύγχανε οι εξωσωματικές; Αν δεν έχεις ωάρια να πας σε δανεικά. Παιδιά σου θα είναι αφού εσύ θα τα γεννήσεις και θα τα μεγαλώσεις Καλη επιτυχία σε ότι αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κι απο μένα

Έχω κλείσει 44, προ ημερών έκανα Ωοληψια για πρώτη φορά μετά απο διέγερση και πήραμε ένα άδειο ωοθηλακιο..

Να συνεχίσω να προσπαθώ άραγε? νιώθω απογοητευση

Link to comment
Share on other sites

Σπυρέλα,Bouli, Peppita και προς όλα τα κορίτσια που προσπαθούν να γίνουν μανούλες σε μια προχωρημένη, αναπαραγωγικά τονίζω, ηλικία θα σας μιλήσω με πάσα ειλικρίνεια. Ως γυναίκα σας καταλαβαίνω απόλυτα καθώς πέρασα παρόμοιες αγωνίες πριν αποκτήσω τις κορούλες μου μετά από τέσσερις σπερματεγχύσεις κ δυο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές! Ως επιστήμονας όμως οφείλω να σας τονίσω ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σας γι αυτό κ σας προτείνουν τα δανεικά ωάρια! Πρέπει να αποφασίσετε το κατά πόσο είστε διατεθειμένες να κυνηγήσετε το μικρό αυτό ποσοστό επιτυχίας που σας δίνουν τα δικά σας ωάρια! Εγώ στη θέση σας θα προτιμούσα τα δανεικά που θα με έφερναν θεωρητικά πιο κοντά στο όνειρο. Δεν σας το λέω ελαφρά τη καρδία, το είχα σκεφτεί αρκετά πριν τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Σπυρέλα,Bouli, Peppita και προς όλα τα κορίτσια που προσπαθούν να γίνουν μανούλες σε μια προχωρημένη, αναπαραγωγικά τονίζω, ηλικία θα σας μιλήσω με πάσα ειλικρίνεια. Ως γυναίκα σας καταλαβαίνω απόλυτα καθώς πέρασα παρόμοιες αγωνίες πριν αποκτήσω τις κορούλες μου μετά από τέσσερις σπερματεγχύσεις κ δυο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές! Ως επιστήμονας όμως οφείλω να σας τονίσω ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σας γι αυτό κ σας προτείνουν τα δανεικά ωάρια! Πρέπει να αποφασίσετε το κατά πόσο είστε διατεθειμένες να κυνηγήσετε το μικρό αυτό ποσοστό επιτυχίας που σας δίνουν τα δικά σας ωάρια! Εγώ στη θέση σας θα προτιμούσα τα δανεικά που θα με έφερναν θεωρητικά πιο κοντά στο όνειρο. Δεν σας το λέω ελαφρά τη καρδία, το είχα σκεφτεί αρκετά πριν τα καταφέρω!

 

Eτσι ειναι. Καλύτερα με δανεικά. Εγω τα καταφερα στα 44 και απεκτησα παιδακι με δικά μου ωαρια αλλα έκανα 17 ωοληψιες. Αν έχετε το κουραγιο , οκ προσπαθηστε. Αλλιως δανεικά οπου οι πιθανοτητες εινα μεγαλυτερες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα! Γράφω για πρώτη φορά , ελπίζω να το κάνω σωστά.

Θα ήθελα πληροφορίες και γνώμες από κοπέλες στη Θεσσαλονίκη που είχανε επιτυχημένη εξωσωματική με δανεικά ωάρια. Είμαι πολύ μπερδεμένη.

Έχω ακούσει για το Embryolab και το Γένεσις στη Θεσσαλονίκη.

 

Αν κάποια κοπέλα έχει ανάλογη εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια χαρά σε όλες! Είμαι καινούρια στο site και θέλω να πω κι εγώ τον πόνο μου, καθ'ότι ειμαι 45 και τους τελευταίους 5 μήνες έκανα τις πρώτες μου εξωσωματικές (ναι , ξερω άργησα πολύ να ξυπνήσω και να κυνηγήσω τη μητρότητα).Εκανα λοιπόν 2 εμβρυομεταφορές σε φυσικό κύκλο αλλά ήταν αποτυχημένες.Ενω ειμαι σε καλά επίπεδα από θεμα ορμονικό και σωματικό δεν κατέληξαν σε επιτυχία οι προσπάθειες.Δεν θέλω να πάω με δανεικά ωάρια, θέλω να ξαναπροσπάθήσω με δικά μου! Είναι καποια κοπέλα που να πέτυχε με δικά της; ¨η είναι μάταιος κόπος; Δυστυχώς ο χρόνος πιέζει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...