Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

 

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ.

ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ!!!! ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ.

ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΑΦΗ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΩΑΡΙΑ.

ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

 

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΤΗΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΘΕΤΙΚΟ Η΄ΑΤΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΓΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ............................................

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΑΝ Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 15 %. ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. ΕΝΩ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ. ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ. ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΩΝ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ. ΓΙ ΑΥΤΟ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα μου σε ευχαριστώ πολύ !!!!

 

Εμαι 29 και ο άντρας μου 34.

δεν ειμαστε και πολύ μεγάλοι. ο γιατρος μας είπε ότι επειδή δεν έχουμε κάτι οι πιθανότητες είναι μεγάλες.Βέβαια κι εγώ έχω διαβασει ότι στην σπερματέγχυση δεν έχεις πολλές πιθανότητες.

Εσύ έχεις παιδάκια?

 

Τι να πω έχω μπερδευτεί και το κακό είναι όταν δεν σου βρίσκουν τίποτα , δεν ξέρεις οως να το αντιμετωπίσεις. :(

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ. ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 37 ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 39. ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΙΤΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΩ. ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΦΟΥ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ. ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ?

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΚΙ ΑΠΟ ΚΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΑΝ Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 15 %. ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. ΕΝΩ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ. ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ. ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΩΝ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ. ΓΙ ΑΥΤΟ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

 

Συμφωνώ με την Ρενάτα. Όμως επειδή είσαι μικρή, μπορείς να κάνεις 3-4 προσπάθειες σπερματέγχυσεις πριν κάνεις εξωσωματική. Φρόντισε να πας σε καλό γιατρό με ειδίκευση στην εξωσωματική, ώστε να μην ταλαιπωρηθείς άδικα.

 

Στο φόρουμ θα βρεις πολλά ονόματα γιατρών και εμπειρίες κοριτσιών. Όρεξη να έχεις να ψάξεις.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα μου σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα απο καρδίας εύχομαι να έρθει γρηγορα το πολυπόθητο γιατι έχετε ταλαιπωρηθεί.

yls σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σένα έυχομαι ότι ποθείς!!!!

δεν ξέρω αν έχεις παιδάκι.....

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες.

Προσωπικά οι σπερματεγχύσεις δεν με βοήθησαν καθόλου. Είχα κάνει 4 ή 5. Δεν θυμάμαι πια ακριβώς. Πιο πολύ ήταν η ταλαπιωρία, παρά το καλό τους. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι όντως τόσο μικρά που δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι προσφέρουν κάτι. Μπορεί βέβαια να εξαρτάται και από την κάθε περίπτωση. Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.

Η συμβουλή μου yls, στο βαθμό βέβαια που μετράει, είναι να επισκεφθείς απ' ευθείας κάποιο από τα καλά κέντρα γονιμότητας. Εμένα όταν πρωτοπήγα στο κέντρο στο οποίο τελικά και έμεινα, μου είχαν συζητήσει και για σπερματέγχυση, την οποία εγώ απέριψα γιατί είχα ήδη κάνει αρκετές. Θέλω να πω ότι σ' αυτά τα κέντρα (στο δικό μου τουλάχιστον) δεν είναι αποκλειστικά της λογικής ή εξωσωματική ή τίποτα. Οι άνθρωποι είναι σοβαροί και ειδικευμένοι. Εκ των υστέρων πιστεύω ότι΄θα ήταν καλύτερα για μένα να είχα πάει κατ' ευθείαν εκεί και όχι να μείνω στο γυναικολόγο μου, τον οποίο εξακολουθώ και τον θεωρώ καλό γιατρό, αλλά απλώς όχι αρκετά ειδικευμένο στην υπογονιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

mariab διαβασα αυτά που έγραψες και με προβλημάτισες.

Γιατί κι εγώ αυτά πιστεύω αλλα ο γιατρός μου μου προτεινε σπερματέγχυση.

Εσας ποιο είναι το πρόβλημα?

τελικά έκανες εξωσωματική?

Μπορείς να μου πεις τι φάρμακα είχες πάρει στις σπερματεγχύσεις??????

Είχες ανταπόκριση??

 

Σε βομβαρδισα σε ερωτήσεις αλλά είμαι κι εγω αρκετά προβληματισμένη με το θέμα , γι αυτό το ανοιξα εξάλλου.

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!

περιμένω με αγωνία!!!!!!!!!!

:)

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

zarozinia, ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά που θα σου πω, αλλά ΜΗΝ τα πάρεις και για ευαγγέλιο, γιατί δεν είμαι γιατρός, οπότε μιλάω τελείως εμπειρικά και μπορεί η δική μου περίπτωση να είναι τελείως διαφορετική από τη δική σου.

 

Λοιπόν, κατ' αρχάς το πρόβλημα βρίσκεται στον άντρα μου, αν και δεν είναι πλήρως διαγνωσμένο. Μετά από κάποιο τραυματισμό έχει αφαιρέσει τον έναν όρχη. Από εκεί και πέρα, το σπέρμα του, πέρα από μειωμένη ποσότητα, παρουσιάζει κατά περιόδους και μειωμένη κινητικοτητα. Το πρόβλημα είναι ότι οι γιατροι δεν έχουν μπορέσει να εντοπίσουν την αιτία της μειωμένης κινητικότητας, οπότε και δεν μπορούν να την αντιμετωπίσουν. Τα σπερμοδιαγράμματα του δεν είναι πάντοτε της ίδιας ποιότητας. Ετσι, άλλες φορές βρίσκεται μέσα σε αποδεκτά όρια και άλλες είναι οριακός. Να σημειώσω βέβαια ότι τελείως θεωρητικά θα μπορούσαμε να κάνουμε 10 παιδιά, αρκεί να πέφταμε στο σωστό παράθυρο, πράγμα το οποίο όμως δεν έγινε ποτέ. Εν ολίγοις, δεν μπορώ να πω ότι ξέρουμε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ισως, εάν ήμασταν πιο τυχεροί να μην είχαμε καν δει ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

Ο γυναικολόγος μου είχε πει από την αρχή ότι η σπερματέγχυση έχει πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας, αλλά πρέπει να τη δοκιμάσουμε. Εγώ να πω την αλήθεια τότε δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα και ακόμα η εξωσωματική δεν ήταν τόσο συνηθισμένη. Να σου πω ότι η υπόθεση ξεκίνησε πριν από 7 περίπου χρόνια και ενώ ήμασταν ήδη 2 χρόνια παντρεμένοι. Να μην τα πολυλογώ ξεκίνησα την ιστορία με τις σπερματεγχύσεις, οι οποίες κράτησαν με δειαλήματα πάνω από 2 χρόνια. Δεν θυμάμια καθόλου τι φάρμακα έπαιρνα. Είχα ανταπίκριση και μάλιστα πολύ καλή. Μια φορά ειχα 5 ωάρια. Αποτέλεσμα δεν είχα.

 

Μετά τη φάση των σπερματεγχύσεων τα παράτησα γιατί είχα απογητευτεί. Αρρώστησε και η μητέρα μου και είχα άλλα τρεξήματα. Τελικά, πριν από 3.5 περίπου χρόνια (εγώ τότε ήμουν 35 και ο άντρας μου 38) το πήρα απόφαση και άρχισα να κοιτάω σοβαρά την εξωσωματική. Αυτό που μου είπαν στο κέντρο ήταν ότι αυτοί θα δοκίμαζαν μία σπεματέγχυση μήπως και ήμασταν τυχεροί, αλλά μετά δεν θα το συνέχιζαν. Ο λόγος που θα δοκίμαζαν έστω και αυτή τη μία, ήταν καθαρά οικονομικός. Η σπερματέγχυση κοστίζει πολύ λιγότερο από ότι η εξωσωματική. Μου είπαν επίσης ότι με την αστατη ποιοτητα σπέρματος του άντρα μου, οι σπερματεγχύσεις ήταν τελείως σαν ρώσικη ρουλέτα. Στην τελική, δεν διέφεραν σε τίποτα από την κανονική επαφή.

 

Να μην τα πολυλογώ, έκανα την πρώτη εξωσωματική, η οποία δεν πέτυχε. Πέτυχε η δεύτερη και τώρα έχω την Ελευθερία μου, που είναι ήδη 17 μηνών και ΚΟΥΚΛΑ (λέω εγώ η κουκουβάγια). Σε 3 ημέρες, δηλαδή την Παρασκευή, ξεκινάω πάλι τη διαδικασία της εξωσωματικής, μήπως της κάνουμε αδελφάκι. Για το μόνο που μετανοιώνω είναι ότι άφησα τόσα χρόνια να παν χαμένα με ανούσιες προσπάθειες ή μην προσπαθώντας καθόλου.

 

Δεν σου λέω να μην δοκιμάσεις την εξωσωματική. Μπορεί σε σένα να πετύχει και μακάρι. Αυτό που λέω είναι εάν η πρώτη δεν πετύχει πήγαινε να κάνεις μία συζήτηση σε ένα από τα κέντρα γονιμότητας. Αντιμετωπίζουν αλλιώς τα πράγματα από ότι οι απλοί γυναικολόγοι.

 

Ελπίζω να παν όλα καλά. Κράτα μας ενήμερες.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ μου συγγνώμη αλλά γιατί να καταφύγεις στην εξωσωματική??? Εξωσωματική κάνουν τα ζευγάρια που δεν μπορούν να συλλάβουν. Εσύ συλλαμβάνεις αλλά αποβάλεις αν κατάλαβα καλά.

Παρόμοια περίπτωση είχα πολύ προσφατη στο κοντινό μου περιβάλλον. Τελικά η κοπέλα αλλάξε 3 γιατρούς γιατι όλοι τις κανανε σπερματεγχύση και τις λέγανε για εξωσωματικές. Το προβλημα ηταν ενα χρωμόσωμα της που ήταν ελεττωματικό. Το βρήκε ο τελευταίος γιατρός και με το που έμεινε για τρίτη φορά έγκυος την πλάκωσε στις ενέσεις και τις εξέτάσεις. το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 2 μήνες έχει ένα υγιέστατο αγοράκι.

Γιατρός δεν είμαι και κάθε περίπτωση είναι σίγουρα ξεχωριστή αλλά και οι εξωσωματικές δεν είναι η λύση για όλα.

Link to comment
Share on other sites

MARIAB σε ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σου ακόμα και αυτο με κανει να νιώθω καλύτερα αν και αγχωμενη πολύ.

 

Να χαίρεσαι την κούκλα σου!!!! και εύχομαι γρήγορα να έρθει και το δεύτερο παιδάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εμείς δεν έχουμε κάτι, έχουμε κάνει εξετάσεις και είναι μια χαρά.

Προσπαθουμε πανω απο 1,5 χρόνο και τίποτα!!!!!

γι αυτό και μας είπε ότι θα έχουμε καλες πιθανότητεσ για σπερματέγχυση.

 

Απ΄οσο ξέρω το σπερμα το επεξεργάζονται στην σπερματέγχυση οπότε δεν είναι ακριβως ίδιο με την φυσική επαφη.Ετσι δεν είναι?????

 

Σε πιο κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής πηγαίνεις?

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σας, κορίτσια!

Αποφάσισα να σας γράψω και έγω την ιστορία μου.

Αν και έχω γραφτεί εδώ και αρκετό καιρό, παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά τις συζητήσεις σας, μου δίνουν κουράγιο, τελικά σκεφτόμαι ότι δεν είμαι η μοναδική (δυστυχώς).

 

zarozina, κοριτσάκι μου, το ίδιο προβληματάκι έχουμε. Ανήκω εγώ και σε αυτήν την κατηγορία "ανεξήγητης υπογονημότητας". Προσπαθούμε 2 χρόνια και 2 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα, αφού να φανταστείς ξεκίνησα με τα τεστ ωορρηξίας σχεδόν από τους πρωτους μήνες. Από τις εξέτασεις είμαστε μια χαρά, λόγω άγχους μου φαίνεται δεν μπορούμε να πιάσουμε το νινάκι.

 

Σπερματέγχυση έκανα πριν από 15 μέρες (αποτυχημένη όπως φαίνεται, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι μου γίνεται????!!?!)

Ήταν η πρώτη μας, κατά την 3η μέχρι την 11η μέρα έπαιρνα τα serpafar. Από την 10η μέρα μέχρι την σπερματέγχυση παρακολουθούσαμε την ωρίμανση των ωαρίων, κάνοντας υπέρηχο κάθε 2η μέρα.

Λόγω του φαρμάκου έκανα 4 ωαρια, μόλις φτάσανε σε ικανοποιητικό μέγεθος και 36 ώρες πρίν γίνει η σπερματέγχυση, έκανα και μια ένεση pregnyl. Την ημέρα της σπερ/σης δώσαμε το σπέρμα του άνδρα μου σε ένα εργαστήριο σπερματολογίας για επεξεργασία, μόλις το πήραμε έγινε έγχυση του σπέρματος από τον γιατρό μου. Η διαδικασία δεν κράτησε πάνω από 2 λεπτά, αλλά μετά έπρεπε να μείνω ξαπλωμένη για 10 λεπτάκια.

 

Τώρα είμαστε σε φάση για δεύτερη προσπάθεια, και για τρίτη αν χρειαστεί...

αλλά μεχρί εκεί, αν αποτύχουν αυτές λέμε να πάμε για εξωσωματική μετά.

Ηλικιακά έχουμε περιθώριο, αλλά ψυχολογικά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ και θέλω κάποια στιγμή (σύντομα!) να αποκτήσω ένα μωράκι......

 

Zarozina μου, αν αποφασίσεις να μπείς στην διαδικασία, σου εύχομαι να πετύχει με την πρώτη και να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

ααα, κάτι ξέχασα ο γιάτρος μου είπε, ότι οι πιθανότητες να συλλάβω ήταν 40 %, λόγω των 4 ωαρίων που έκανα και του σπέρματος του άνδρα μου.

Κάθε φορά που κάνεις μια, αυξάνονται οι πιθανότητες π.χ. στην 5-6η πάνε στα 80-90% επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

oops, έκανα υποβολή χωρίς να έχω τελειώσει με το κείμενο!>

 

Σχετικά με τις πιθανότητες, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, βέβαια, κανονικά δεν διαφέρει και πολύ από σωματική επαφή, είναι γύρω στα 20-30%, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

.

Η συμβουλή μου yls, στο βαθμό βέβαια που μετράει, είναι να επισκεφθείς απ' ευθείας κάποιο από τα καλά κέντρα γονιμότητας.

 

Συμφωνώ απολύτως! Αν ευθύς εξαρχής δεν πας σε πολύ καλό γιατρό, χάθηκες και από πλευράς οικονομικής και ο χρόνος κυλά τζάμπα.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

zarozinia, πηγαινω στον Πάντο. Το κέντρο του λέγεται Γέννεσις και είναι στο Χαλάνδρι. Προφανώς, είμαι πολύ ευχαριστημένη, γι' αυτό και συνεχίζω. Εάν θέλεις λεπτομέρεις στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

zarozinia, πηγαινω στον Πάντο. Το κέντρο του λέγεται Γέννεσις και είναι στο Χαλάνδρι. Προφανώς, είμαι πολύ ευχαριστημένη, γι' αυτό και συνεχίζω. Εάν θέλεις λεπτομέρεις στείλε μου π.μ.

 

Άτιμο κορίτσι...Πήγες στον καλύτερο! Και γω αυτόν εμπιστεύομαι. :wink:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ μου συγγνώμη αλλά γιατί να καταφύγεις στην εξωσωματική??? Εξωσωματική κάνουν τα ζευγάρια που δεν μπορούν να συλλάβουν. Εσύ συλλαμβάνεις αλλά αποβάλεις αν κατάλαβα καλά.

Παρόμοια περίπτωση είχα πολύ προσφατη στο κοντινό μου περιβάλλον. Τελικά η κοπέλα αλλάξε 3 γιατρούς γιατι όλοι τις κανανε σπερματεγχύση και τις λέγανε για εξωσωματικές. Το προβλημα ηταν ενα χρωμόσωμα της που ήταν ελεττωματικό. Το βρήκε ο τελευταίος γιατρός και με το που έμεινε για τρίτη φορά έγκυος την πλάκωσε στις ενέσεις και τις εξέτάσεις. το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 2 μήνες έχει ένα υγιέστατο αγοράκι.

Γιατρός δεν είμαι και κάθε περίπτωση είναι σίγουρα ξεχωριστή αλλά και οι εξωσωματικές δεν είναι η λύση για όλα.

 

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΩΡΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ 3 ΦΟΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΗ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και τον ενδιαφέρον σας!!!!

mariab έχω μπει στο site νομίζω.Έχουν μεγάλο κόστος????

πάντω

 

nastazia όντως είμαστε στην ιδια καάσταση,εσεις τι ηλικία έχετε????

 

Τι να πω βρε κορίτσια, έχω απογοητευτεί παρα πολύ αλλα δεν πρέπει να το βάζω κάτω.

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

zarozinia καλησπερα!!!!!

 

Και εγω τα ιδια με σενα περναω.....αυριο παω για την 3 μου σπερματεγχυση και φανταζομαι οτι και αυτη θα παει στραφη...οπως καταλαβες εχω απογοητευτει γιατι και εγω προσπαθω εδω και 2 χρονια (ενα μονη μας ελευθερα και ενα χρονο με την βοηθεια του γιατρου μου)

Εμενα φαρμακα δεν μου εχει δωσει ποτε.Παω μια ημερα πριν στο ιατρειο του και αφου δει οτι εχω ωορρεξια παω την επομενη το πρωι και την κανουμε.

Τον εχω ρωτησει ποσες θα κανουμε και μου ειπε γυρω στις 5.Μετα βλεπουμε μαλλον παμε για εξωσωματικη...

Τι να πω....Καθε φορα η ιδια απογοητευση...και αυριο με κρυα καρδια παω...

 

Σου ευχομαι γρηγορα να γινεις μανουλα!!!

 

Φιλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

25 είμαι (μπαίνω στα 26 σε λίγο) και ο ανδρούλης μου είναι 29.

 

RHNIO μου, φάρμακα γιατί δεν σου δίνει ο γιατρός?

Απ'οτι έχω καταλάβει, έχεις περισσότερες πιθανότητες να συλλάβεις

με φάρμακα, έτσι δεν είναι?

Κάλη επιτυχία σου εύχομαι για αύριο με όλη μου την καρδιά!

Μακάρι να είναι η τελευταία φορά που θα μπεις σε αυτή την διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...