Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψωμί του τοστ και συντηρητικά


mamoui

Recommended Posts

Αυτο ειναι προτροπη σε δυσφημιση.

 

 

Ενώ είναι καλύτερα να δυσφημείται ένας ολόκληρος κλάδος, οι αρτοποιοί και οι οικογένειες αυτών;

 

Γι αυτό πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλά να εκτοξεύει τέτοιες αστείες κατηγορίες, δεν είναι δικαίωμα κανενός και προσωπικά θα κινήσω νόμιμες διαδικασίες για να αρχίσουμε να προσέχουμε τα γραφόμενά μας εδώ μέσα.

 

Εντάξει, ρε συ ravT, η κοπέλα μετέφερε κάτι που της είπαν. Δε νομίζω να θέλησε να κατηγορήσει ολόκληρο κλάδο αυτοαπασχολούμενων. Μη φτάνουμε και στα άκρα ημέρες που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομακτικό (ως συγγενής και φίλη αρτοποιών ανά την Ελλάδα) να διαβάζω πως τόσοι άνθρωποι έχουν τέτοια αντίληψη για αυτούς. Σε όλους τους κλάδους, υπάρχουν οι κακοί επαγγελματίες που δυσφημίζουν τους υπόλοιπους αλλά το να διαβάζω αυτό που έγραψε η zaxaroulini είναι απίστευτο. Αν έχετε τέτοιες αποδείξεις, να τις καταγγέλετε σε επίσημα όργανα του κράτους.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο ίδιο το μέλος, αφού απέσυρε το μήνυμά της, το αφαιρώ κι εγώ απ την παράθεσή μου. Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω στο θέμα, με θλίβει η άποψη που έχετε για τους αρτοποιούς αλλά εγώ δεν μπορώ να αλλάξω γνώμη σε κανέναν. Μου αρκεί το τι γνωρίζω εγώ για τη συντριπτική πλειοψηφία αυτών και τη δουλειά τους.

 

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγγνώμη, αν ειπωθεί εδώ μέσα ότι πολλοί γιατροί παίρνουν φακελάκι, αυτό αποτελεί δυσφήμιση ολόκληρου του ιατρικού κλάδου και θα πρέπει να ζούμε με το φόβο μην τυχόν και τη βιδώσει σε κάποιον που έχει άλλη άποψη για το θέμα και κινήσει νομικές διαδικασίες?

 

Και εννοείται πως δεν επιτρέπεται να αναφερθεί το όνομα της επιχείρησης, εκεί είναι που θα βρει μπελά η κοπέλα.

Κακώς αφαίρεσε το ποστ της κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα έχει λήξει, μη το συνεχίζετε.

 

 

Υ.Γ. Tzatzikaki, άκυρη η παρομοίωση. Το μέλος αναφερόταν σε πρακτικές που υποτίθεται χρησιμοποιούν επαγγελματίες σε τρόφιμα και ενδεχομένως να επηρεάζουν την υγεία. Το φακελάκι (εκτός απ το οτι είναι γεγονός για τους πολλούς -αλλά ΟΧΙ για όλους- τους γιατρούς), απειλεί την τσέπη.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ ravT θα κάνουμε μυνηση για οτι γράφει ο καθένας στο Ίντερνετ; Καθε μερα μυνησεις θα εκανες τοτε ... Και ποιο δικαστήριο θα ασχοληθεί

Και εμένα μια συμφορουμφιτισα θυμάμαι μου την ειπε για μυνηση κάποια στιγμή που πρότεινα κατι ουτε που θυμάμαι τι, εντάξει τωρα αυτά ειναι αστεία πράγμα και χαλάνε και την ατμόσφαιρα μερες που ειναι....

Και by the way ολοι λενε για ολα τα επαγγέλματα (εγω λέω τα χειρότερα για παιδιάτρους που δίνουν αερολιν με μυξα) εντάξει θα τα ειχαμε παιξει απο τις μυνησεις. Και ουτε χρειάζεται να απευθυνθούμε στους αρμόδιους με το παραμικρό , τα λέμε εδω να βγάζουμε τα αποθειμενα μας... Δημοκρατία πανω απο ολα και οχι απειλές

 

 

Peace and merry Xmas xxx

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει λήξει, μη το συνεχίζετε.

 

 

Υ.Γ. Tzatzikaki, άκυρη η παρομοίωση. Το μέλος αναφερόταν σε πρακτικές που υποτίθεται χρησιμοποιούν επαγγελματίες σε τρόφιμα και ενδεχομένως να επηρεάζουν την υγεία. Το φακελάκι (εκτός απ το οτι είναι γεγονός για τους πολλούς -αλλά ΟΧΙ για όλους- τους γιατρούς), απειλεί την τσέπη.

Τι σημασία έχει αν απειλεί την υγεία ή την τσέπη. Προφανώς η υγεία είναι πάνω απ'όλα, αλλά εδώ που τα λέμε κανείς δεν πέθανε από το ψωμί. Κακές πρακτικές επαγγελματικών κλάδων είναι και οι δύο, οπότε καθόλου άκυρη η παρομοίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απείλησα, ενημέρωσα για τις πιθανές κινήσεις μου. Νόμιμες διαδικασίες δεν είναι μόνο οι μηνύσεις και τα δικαστήρια.

 

Δημοκρατία είναι δηλαδή, να κατηγορώ τον οποιονδήποτε και να γίνεται αποδεκτή ως λογική η κατηγορία μου; Κάτι δεν κατανοείς λάθος.

 

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό το θέμα πρέπει να ληφθεί εξ ολοκλήρου υπόψιν του επίσημου οργάνου των αρτοποιών ώστε να απομονώσουν "αρτοποιούς" και "φούρνους" που έχουν φτάσει μερίδα των καταναλωτών να πιστεύουν για εκείνους όσα γράφονται στο παρόν θέμα.

 

Και επειδή οι αρτοποιοί δεν έχουν χρόνο για περιηγήσεις στα φορουμς, μια κίνησή μου θα μπορούσε να είναι η ενημέρωση αυτών. Που τις είδες τις μηνύσεις, δεν ξέρω.

 

Επαναλαμβάνω πως το θέμα έχει λυθεί μέσω προσωπικής επικοινωνίας και τίποτα δεν προσφέρετε διαιωνίζοντάς το.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα λέει στο πλάι της σελίδας:

 

Συστατικά

  • 600 γρ. αλεύρι γ.ο.χ.
  • 450 γρ. νερό
  • 10 γρ. αλάτι
  • ½ φακελάκι ξηρή μαγιά

 

Σε ευχαριστω. Δεν λειτουργω πολυ καλα σημερα.:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενώ είναι καλύτερα να δυσφημείται ένας ολόκληρος κλάδος, οι αρτοποιοί και οι οικογένειες αυτών;

 

Γι αυτό πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε...

 

"Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται" λέει ο θυμόσοφος λαός. Εννοείται ότι υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες, όπως σε όλους τους κλάδους. Και αυτό το είπαν όλοι οι όσοι μίλησαν εδώ. Και φυσικά δεν είναι σωστό να τσουβαλιάζει κάποιος έναν ολόκληρο κλάδο, όποιος κι αν είναι αυτός, αλλά δυστυχώς είναι να μην σου βγει το όνομα. Τι να πρωτοθυμηθούμε? Τις εκπομπές του Ευαγγελάτου που είχε φρίξει το πανελλήνιο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχεις να πεις; Ότι έχω τη μύγα γι αυτό "μυγιάζομαι"; Ξέρεις υπάρχει και η άλλη πλευρά. Αυτού που αντιδρά στην αδικία...

 

Συνεχίστε να πιστεύετε ότι σας βολεύει. Κανένα πρόβλημα πια για μένα. Απλά όταν κατηγορείτε κάποιον για κάτι δημοσίως, να έχετε και τις αποδείξεις. Διότι αλλιώς πρόκειται για απλή συκοφαντία...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κακως αφαιρεθηκε το ποστ. Δυσφημιση αποτελει μονο αν πχ ανεφερε ο Ταδε φουρνος (επωνυμια) κανει κατι, και παλι αν ισχυει δεν ειναι δυσφημιση, ειναι προειδοποιηση.

 

Οσο για τους φουρνους, συμφωνουμε ολες οτι ειναι θεμα χαρακτηρα του ιδιοκτητη. Οπως σε ολα τα επαγγελματα, ναι. Υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχεις να πεις; Ότι έχω τη μύγα γι αυτό "μυγιάζομαι"; Ξέρεις υπάρχει και η άλλη πλευρά. Αυτού που αντιδρά στην αδικία...

 

Συνεχίστε να πιστεύετε ότι σας βολεύει. Κανένα πρόβλημα πια για μένα. Απλά όταν κατηγορείτε κάποιον για κάτι δημοσίως, να έχετε και τις αποδείξεις. Διότι αλλιώς πρόκειται για απλή συκοφαντία...

 

Μάλλον πρέπει να ξαναθυμηθούμε την εκπομπή του Ευαγγελάτου. Αυτό το θεωρείς συκοφαντία?

 

 

Και ξαναλέω. Σίγουρα υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες. Και θέλω να πιστεύω ότι είναι η πλειοψηφία. Αλλά αυτό δεν αθωώνει τους κακούς. Αλλά κι εγώ δεν είμαι ο Πουαρώ να ψάχνω ποιος είναι ο σωστός και ποιος όχι. Αν ο κλάδος θίγεται από συμπεριφορές μελών του όπως αυτές που βλέπουμε στο βίντεο και από τα σχόλια των μελών του φόρουμ, ας βρουν τρόπο να εξυγιάνουν τον κλάδο τους, να αυξήσουν τους ελέγχους και να μην υπάρχουν τέτοια φαινόμενα πια. Πίστεψέ με, κι εμείς, ως καταναλωτές το θέλουμε περισσότερο από εκείνους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξαναείπα, ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Αρκεί να μην συκοφαντεί και κατηγορεί χωρίς αποδείξεις.

 

Υ.Γ. 1 Ούτε καν πάτησα το λινκ σου οπότε δεν ξέρω τι είναι. Αλλά στην εκπομπή στην οποία αναφέρεσαι, εμφανίζονταν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για όσα έλεγε. Με παράνομο βέβαια τρόπο κεκτημένες, αλλά αποδείξεις. Άρα λέμε τα ίδια. Το ποστ που έγινε το πρωι, δεν περιείχε αποδείξεις για όσα αναφέρονταν, ούτε κατ ελάχιστον.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως ξαναείπα, ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Αρκεί να μην συκοφαντεί και κατηγορεί χωρίς αποδείξεις.

 

Υ.Γ. 1 Ούτε καν πάτησα το λινκ σου οπότε δεν ξέρω τι είναι. Αλλά στην εκπομπή στην οποία αναφέρεσαι, εμφανίζονταν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για όσα έλεγε. Με παράνομο βέβαια τρόπο κεκτημένες, αλλά αποδείξεις. Άρα λέμε τα ίδια. Το ποστ που έγινε το πρωι, δεν περιείχε αποδείξεις για όσα αναφέρονταν, ούτε κατ ελάχιστον.

 

Το link παραπέμπει στην εκπομπή του Ευαγγελάτου για τα αρτοποιία. Επειδή μίλησες για αποδείξεις, είπα να φρεσκάρω λίγο την μνήμη μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για το λινκ, δεν ειχα παρακολουθησει την εκπομπη αυτη.

 

Οπως τα λες ειναι, υπαρχουν παντου επιτήδειοι, σε ολα τα επαγγελματα....και πως να ξερεις ποιος ειναι και ποιος οχι. Εκει ειναι το θεμα. Βεβαια εξαρταται, μια φορα στην περιοχη που εμενα -τοτε- ο φουρνος ειχε τζαμι και τους εβλεπες να τα παρασκευαζουν, φαινοταν πεντακαθαρος και γι αυτο και επαιρνα ψωμι απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομακτικό (ως συγγενής και φίλη αρτοποιών ανά την Ελλάδα) να διαβάζω πως τόσοι άνθρωποι έχουν τέτοια αντίληψη για αυτούς. Σε όλους τους κλάδους, υπάρχουν οι κακοί επαγγελματίες που δυσφημίζουν τους υπόλοιπους αλλά το να διαβάζω αυτό που έγραψε η zaxaroulini είναι απίστευτο. Αν έχετε τέτοιες αποδείξεις, να τις καταγγέλετε σε επίσημα όργανα του κράτους.

 

Διαβάζω τόση ώρα και προσπαθώ να καταλάβω από που προκύπτει τόση εμμονή με την αποκατάσταση της φήμης των απανταχού αρτοποιων.

 

Σαν να μου έγινε ξεκάθαρο τώρα.

όσο διάβαζα σκεφτόμουν:

-Μα αρτοποιος είναι ο πατέρας σου; :P

Να χαίρεσαι τους συγγενείς και τους φίλους σου, και από τα λεγόμενά σου, καταλαβαινει κάνεις ότι η μέχρι τώρα εμπειρία σου με το συγκεκριμένο κλάδο είναι εξαιρετική.

 

Είσαι τυχερή που έχεις σωστούς επάγγελματιες του είδος σε τόσο κοντινα σου πρόσωπα, πραγματικά πολύ τυχερή.

Και μπορείς να τους εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και σου έχουν μάθει να "να κόβει το μάτι σου", προσωπικά και τις συμβουλές που είπες να εφαρμόσω πάλι νιώθω πως δεν θα είμαι σε θέση να ξεχωρίσω το καλό ψωμί.

 

Αυτό όμως δε σου δίνει το δικαίωμα να γίνεσαι επιθετική με αυτούς που δεν είχαν την ίδια τύχη.

Υπάρχει μερίδα ανθρώπων που έτυχε σε απαράδεκτους "επαγγελματίες" και σχημάτισαν άσχημη εικόνα.

Ή άκουσαν κάτι και επιρρεαστηκαν.

Προσωπικά δεν έχω μπουκάρει πότε σε κανένα εργαστήριο πίσω από τη κλειστή πόρτα ή τη τραβηγμένη κουρτίνα για να δω τι κάνουν, πως το κάνουν και με τι το κάνουν -οπότε αν άκουγα μια "μαρτυρία" όσο αβάσιμη και χωρίς αποδείξεις και να ήταν θα έλεγα από μέσα μου "τστστσ δες πόσα συμβαίνουν χωρίς να το παίρνουμε χαμπάρι".

Την άλλη μέρα θα το ξεχνουσα.

Όπως ξέχασα σοκαρίστικες αλλά αβάσιμες κατηγορίες και μαρτυρίες ανά διαστήματα που αφορούσαν λαχανικά, γαλάκτοκομικα, κρεατικα αλλά και επικίνδυνα παιδικά έπιπλα, κινούμενα σχέδια και παιχνίδια.

 

 

Ναι έχεις δίκιο, και αυτοί ελέγχονται.

Κάθε πότε άραγε;

Κάθε μέρα το υγειονομικο, η αστυνομία, η εφορία και το υπουργείο περνάει και ελέγχει το φούρνο της γειτονιάς μου, της γειτονιάς σου, της Τουλας και της Σουλας;

Δε νομίζω.

Ούτε είναι τυχαίο ότι μπορεί από κάπου να ψωνίζεις χρόνια, να έχεις αποκτήσει οικειότητα με τον επαγγελματία/έμπορο και να του έχεις εμπιστευτεί κομμάτι της διατροφής της οικογένειας σου, και ξαφνικά να νιώθεις αρνητικές αλλαγές στα προϊόντα που ψωνίζεις από αυτόν.

 

Εν κατακλείδι, σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω τις βιομηχανίες. Είμαι σε ένα συγγενικο περιβάλλον που απαρτίζεται κυρίως από τεχνολογους τροφίμων.

Γνωρίζω τι γίνεται και εκεί.

Και έχω τη τύχη να μπορούν αυτοί οι άνθρωποι να μου πουν ποιο γιαούρτι να επιλέξω, ποια κατεψυγμένα τυροποτακια (ναι, σε μάζωξεις μετά από 10ωρες δουλειάς, πετάω και ένα ταψί τυρόπιτακια στο φούρνο, δεν προλαβαίνω να ανοίξω φύλλο) ή ποιο χαλβά κ.α

 

 

Η οικογένεια μου ασχολείται με την παραγωγή ενός προϊόντος.

Ε, έχουν υπάρξει άνθρωποι που όταν το έμαθαν έκαναν επίθεση. Όχι προσωπικά στους δικούς μου, γενικά σε συζήτησεις τα έβαζαν με όλους τους παραγωγούς γιατί επικρατεί μια αίσθηση πως όλοι τους κάνουν νοθείες με αυτό το αγαθό.

Απλά δεν με νοιάζει τι λένε.Γιατί ξέρω πως σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό ισχύει.

Χαίρομαι που έχω το προνόμιο να τα απολαμβάνω και να ξέρω τη ποιότητα τους και δεν μπαίνω στη διαδικασία να αποδείξω το ότιδηποτε και να πάρω και άτομα στο λαιμό μου.

Είμαι σίγουρη για τους δικούς μου, όχι για όλο το πανελλήνιο.

 

 

Και για να ειμαι εντός θέματος, αν και τρελή "ψωμου" καθώς δεν μπορώ πχ να φάω μεσημεριανό χωρίς ψωμάκι (ειδικά λαδερο, αχ) δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να ξεχωρίσω το κακό από το καλό.

Όσο για ψωμί του τοστ ούτε για αστείο, δε χορταίνω με αυτό το πράγμα και δεν κάθεται και η ντοματουλα καλά μέσα, μόνο σε μάζωξεις τσίπουρου για τρίγωνα σάντουιτσακια.

 

Όσο για την βιομηχανία που ανάφερε η θεματοθετρια, τέλη του προηγούμενου μήνα καθώς πλησίαζαν γενέθλια, πήγα σ/μ για εφοδιασμό, στα ψωμιά του τοστ λοιπόν όλα έληγαν σε 1-2 μέρες, εκείνα έληγαν 25/12/16

 

Ένα ψωμί αγαπάω και νιώθω ότι είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα που έχω φάει,(βιομηχανίας ή από αρτοποιείο) αυτό του φούρνου στο χωριό μου, του οποίου η διαχείριση και εξυπηρέτηση γίνεται από τους γιους και τα εγγόνια, το ψωμάκι όμως από τα χεράκια της γιαγιάς η οποία είναι 87 ετών

-αν πας μετά τις 9-10 το πρωί το σίγουρο είναι πως δε θα βρεις ψωμί,μόνο τη γλυκιά γιαγιά να κάθεται λερωμένη με τη πόδια της ακόμη φορεμενη και να στεναχωριεται που δεν έμεινε κάτι να σου δώσει.

Δε ξέρω κατά πόσο η γιαγιά αυτή μπορεί να ακολουθεί τους κανονισμούς που ορίζονται σήμερα πχ στην υγιεινή.

Νομίζω κατάλαβαν αρκετοί τι θέλω να πω.

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις 1ον γιατί συγκεκριμένο μήνυμα αφαιρέθηκε. 2ον, μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα. Προφανώς και έχω τονίσει εξ αρχής οτι οι κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού και παίρνουν στον λαιμό τους και τους καλούς.

2ον, σαφέστατα και οι έλεγχοι δεν γίνονται καθημερινά (όπως ούτε και στις βιομηχανίες) αλλά είναι απροειδοποίητοι. Ο σωστός επαγγελματίας λοιπόν, προσφέρει πάντα ποιότητα. Ακόμα και ο "πονηρός" θα πω, στον φόβο του πιθανού ελέγχου, προσφέρει ποιότητα. Ο κακός πάλι, δεν νοιάζεται ούτε για ελέγχους, ούτε για πρόστιμα και πάνω απ όλα για τους πελάτες του.

Τέλος, προφανώς και έχω συγγενείς και φίλους αρτοποιούς, δυστυχώς δεν τους έχω κοντά. Άρα ψωνίζω από εκεί που αυτό που αγοράζω μπορώ να το φάω! Αυτό αφορά όλα τα τρόφιμα, όχι μόνο το ψωμί.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις 1ον γιατί συγκεκριμένο μήνυμα αφαιρέθηκε. 2ον, μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα.

 

Τα διάβασα.

Όπως και οι υπόλοιποι που σου απάντησαν πάνω-κάτω στο ίδιο μήκος.

Από εκεί πήρα άλλωστε μια ιδέα για το τι μπορεί να ήταν το περιεχόμενο του μηνύματος που αναφέρεις.(και από τα quote)

Τώρα τη κίνηση που σβήστηκε το μήνυμα, δε θέλω να τη σχολιάσω.

 

 

Προφανώς και έχω τονίσει εξ αρχής οτι οι κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού και παίρνουν στον λαιμό τους και τους καλούς.

 

Ο τρόπος που το διατύπωσες τώρα δεν προκαλεί αντιδράσεις, αυτό ήθελα να σου εκφράσω στο προηγούμενο μήνυμα.

Οπότε φαίνεται ότι συμφωνούμε όλοι όσοι έγραψαν πάνω σε αυτό το κομμάτι.

 

 

2ον, σαφέστατα και οι έλεγχοι δεν γίνονται καθημερινά (όπως ούτε και στις βιομηχανίες) αλλά είναι απροειδοποίητοι

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Και θεωρώ λίγο χιλιοφορεμενο να αναλυθεί κάτι που είναι "κοινό μυστικό".

Και αυτό αφορά κάθε τύπου έλεγχο που γίνεται από δημόσιους μηχανισμούς.

 

Ο σωστός επαγγελματίας λοιπόν, προσφέρει πάντα ποιότητα.Ακόμα και ο "πονηρός" θα πω, στον φόβο του πιθανού ελέγχου, προσφέρει ποιότητα. Ο κακός πάλι, δεν νοιάζεται ούτε για ελέγχους, ούτε για πρόστιμα και πάνω απ όλα για τους πελάτες του.

 

Ο σωστός επαγγελματίας προσφέρει ποιότητα γιατί ξέρει ότι έτσι θα επιβιώσει, ότι έτσι ο κόσμος θα δείξει προτίμηση και θα τον στηρίξει.

Αν χαλάς τη ποιότητα, χαλάς την επιχείρηση σου.

Αυτά περί φόβου ελέγχου κτλ δεν πιστεύω ότι ισχύουν, το έδειξα και πιο πάνω.

Για να χαλάσει κάποιος τη ποιότητα του είναι λίγο κουτοπονηρος και πολύ απελπισμένος (που ελπίζει ότι ρίχνοντας το κόστος παραγωγής θα έχει όφελος) και στους καιρούς που ζούμε δε μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει τέτοιος κόσμος και μάλιστα αυξάνεται.

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι εσύ, εγώ και όλοι οι υπόλοιποι κρίνουμε με τη θα συμβιβαστουμε και τι όχι, τι θα ψωνίσουμε και τι όχι με μεγαλύτερη προσοχή από ότι κάναμε παλιότερα.

 

Τέλος, προφανώς και έχω συγγενείς και φίλους αρτοποιούς, δυστυχώς δεν τους έχω κοντά. Άρα ψωνίζω από εκεί που αυτό που αγοράζω μπορώ να το φάω! Αυτό αφορά όλα τα τρόφιμα, όχι μόνο το ψωμί.

 

Μα όλα τρώγονται.

Και τα βιομηχανικά για κατανάλωση είναι.

Ψωνίζεις από εκεί που επιλέγεις ότι θέλεις εσύ να φας, όχι με βάση αν είναι φαγώσιμο κάτι ή όχι αλλά με βάση να πληρεί της προϋποθέσεις σου.

Όπως κάνει αυτός που αγοράζει να φάει ψωμί από το σ/μ ή κονσέρβα ή κατεψυγμένο αρακά ή το οποιοδήποτε τροφίμο.

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Και θεωρώ λίγο χιλιοφορεμενο να αναλυθεί κάτι που είναι "κοινό μυστικό".

Και αυτό αφορά κάθε τύπου έλεγχο που γίνεται από δημόσιους μηχανισμούς.

 

Κάνεις λάθος, οι έλεγχοι απ το υγειονομικό είναι απροειδοποίητοι. Αν ξέρεις κανέναν που τους μαθαίνει νωρίτερα, να μου το πεις, θέλω να τον γνωρίσω.

 

 

Ο σωστός επαγγελματίας προσφέρει ποιότητα γιατί ξέρει ότι έτσι θα επιβιώσει, ότι έτσι ο κόσμος θα δείξει προτίμηση και θα τον στηρίξει.

Αν χαλάς τη ποιότητα, χαλάς την επιχείρηση σου.

 

[...]

 

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι εσύ, εγώ και όλοι οι υπόλοιποι κρίνουμε με τη θα συμβιβαστουμε και τι όχι, τι θα ψωνίσουμε και τι όχι με μεγαλύτερη προσοχή από ότι κάναμε παλιότερα.

 

Σαφέστατα και συμφωνώ.

 

Μα όλα τρώγονται.

Και τα βιομηχανικά για κατανάλωση είναι.

Ψωνίζεις από εκεί που επιλέγεις ότι θέλεις εσύ να φας, όχι με βάση αν είναι φαγώσιμο κάτι ή όχι αλλά με βάση να πληρεί της προϋποθέσεις σου.

Όπως κάνει αυτός που αγοράζει να φάει ψωμί από το σ/μ ή κονσέρβα ή κατεψυγμένο αρακά ή το οποιοδήποτε τροφίμο.

 

Όχι, δεν τρώγονται όλα. Και αυτό είναι σαφώς προσωπική άποψη. Τρόφιμο που εγώ το θεωρώ απαράδεκτο προς βρώση, εσύ μπορεί να το θεωρείς εξαιρετικής ποιότητας τα τούμπαλιν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...