Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 πράγματα που συστήνω ανεπιφύλακτα


Recommended Posts

Διάλεξε 2 πράγματα από το σπίτι σου από τα οποία είσαι σούπερ ευχαριστημένη και θα τα σύστηνες και σε άλλους. Μπορεί να αφορούν το πλακάκι, την κουζίνα, τις ηλεκτρικές συσκευές, τον φωτισμό, το σχεδιασμό, το τζάκι, τη θέρμανση κτλ.

Ανυπομονώ να δω τι θα διαλέξετε!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Όχι σχέδια στα πορτάκια των ντουλαπιών της κουζίνας. Μαζεύουν σκόνη εύκολα. Όταν είναι λεία με ένα περασμα καθαρίζουν.

2. Σε περίπτωση μεζονέτας διαφορετικό ρολόι - διακόπτη καλοριφερ.

Link to comment
Share on other sites

1.οχι σκουρα επιπλα(κρεββατοκαμερα,συνθετα κτλ)καθε λιγο θελουν ξεσκονισμα και μελαγχολουν και το χωρο.;)

2.σκουρα πλακακια στο πατωμα του μπανιου φαινεται κ μια τριχα που θα πεσει και εχεις την αισθηση του λερομενου.;)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα!

1.αν εχετε σκοπο να βαλετε διαφανεις στο μπαλκονι σας για το χειμωνα ,ζητηστε να σας κανουν ενα παραθυρακι το οποιο θα ανοιγοκλεινετε σε περιπτωση που θελετε να τιναξετε οτιδηποτε,διαφορετικα ειναι πολυ δυσκολο να ανεβοκατεβαζεις και να βγαζεις τα πλαινα που ειναι με σκρατς.

2.αν εχετε κεραμικη εστια και το μεγαλο ματι ειναι μπροστα,μπορειτε να το αλλαξετε σηκωνοντας και γυρνωντας ολη την πλακα ,ετσι το μπρος θα παει πισω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Μπεζ πλάκακια στο δάπεδο. Δεν φαίνεται το παραμικρό που πέφτει κάτω...και με παιδιά, είναι σωτήριο!

2. 2 μπάνια στο σπίτι. Κάτι που δεν έκανα και το έχω μετανιώσει!!! Μαμά κακά η μικρή και άντε να την συγκρατήσεις όταν ο άντρας μου κάνει μπάνιο..

 

Έχω και άλλα αλλα το θέμα μιλάει για δύο:-)

Link to comment
Share on other sites

1. O φούρνος στο ύψος του θώρακά μας, όχι κάτω. Βλέπεις το φαγητό χωρίς να προσκυνάς και επιπλέον δεν σου πέφτει η μέση να σηκώνεις ταψιά

2. Ντουλάπι που να χωράει μέσα ηλεκτρική σκούπα, σιδερώστρα, καλάθι για άπλυτα και όλες τις αμαρτίες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλο ντουλάπι (φαντάσου κάτι σε μέγεθος μικρού ψυγείου) στην κουζίνα για την αποθήκευση μικροσυσκευών οι οποίες διαφορετικά καταλήγουν να πιάνουν όλο τον πάγκο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Πάω δια της εις άτοπον γιατί την πάτησα...

 

1. Όχι κουκέτες αν δεν έχετε πρόβλημα χώρου. Ξεπατώνεσαι ν'αλλάξεις σεντόνια και γενικότερα να στρώσεις το πάνω κρεβάτι (αν κάποια έχει καμιά συμβουλή να την μοιραστεί-ευχαριστώ)

2. Μεγάλο ψυγείο και όταν λέω μεγάλο όχι ένα ψυγείο όλο ράφια και υποδοχές για μπουκάλια. Εννοώ βαθύ και φαρδύ.

Link to comment
Share on other sites

1)Μεγάλο νεροχύτη κουζίνας, jumbo και όχι 2 γούρνες, γιατί μόνο έτσι μπορεί κανείς να πλύνει άνετα ταψιά και κατσαρόλες χωρίς να σφουγγαρίζει μεγά και να χαλάει και το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη. Έχει η Franke σίγουρα. Επίσης να έχει και βρύση με ψηλό λαιμό (για τους ίδιους λόγους)

2) Πολλές ντουλάπες, παντού ντουλάπες, όπου υπάρχει λίγος χώρος να μπαίνει ντουλάπα μικρή, μεγάλη, στενή ή φαρδιά. Κρύβεις τα πάντα και έχεις σπίτι άδειο και καθαρό. Με την πορεία των χρόνων τα πράγματα που συσσωρεύονται είναι απίστευτα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα στους αποθηκευτικούς χώρους - τελικά οι γυναίκες είμαστε πολύ μαζώχτρες:) - και στον φούρνο στο ύψος του θώρακα! Έξυπνη η παρατήρηση για το μάτι της κουζίνας και για το νεροχύτη με τη μια γούρνα!

Link to comment
Share on other sites

1. Γυαλι στην πλατη της κουζινας σε ανοιχτο χρωμα αντι για οτιδηποτε αλλο, πλακακι η παγκο

Επελεξα γυαλι για λογους αισθητικους. Δεν μπορουσα να φανταστω ποσο πρακτικο ειναι.

 

  • Δεν φαινεται καθολου εαν ειναι λερωμενο η οχι. (το ανοιχτο χρωμα)

  • Δεν φαινονται οι δαχτυλιες .
     
  • Λαμπει και ας μην το εχω καθαρισει
     
  • Καθαριζεται πολυ πολυ ευκολα και γρηγορα.

 

2. Μια μεγαλη γουρνα για τα πατια.

Δεν μπορω πλεον καθολου τη διπλη γουρνα.

 

Κοριτσια συμφωνω με τις ντουλαπες, αλλα οσο πιο πολλες εχουμε τοσο πιο πολλα μαζευουμε.

Και κατεληξα συχνο ξεκαθαρισμα , πεταμα αχρηστων η τα δινουμε σε φτωχες οικογενειες τα ρουχα μας και πιανουνε τοπο και ησυχαζουμε.

Τα πολλα πραγματα μας παιρνουν πολλη ενεργεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1)Μεγάλο νεροχύτη κουζίνας, jumbo και όχι 2 γούρνες, γιατί μόνο έτσι μπορεί κανείς να πλύνει άνετα ταψιά και κατσαρόλες χωρίς να σφουγγαρίζει μεγά και να χαλάει και το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη.

2) Πολλές ντουλάπες, παντού ντουλάπες, όπου υπάρχει λίγος χώρος να μπαίνει ντουλάπα μικρή, μεγάλη, στενή ή φαρδιά.

 

Συμφωνώ.

 

και ας πάω και λίγο πιο πάνω από το όριο, ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΟΣ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

γρανιτη η πλακακι κ οχι μαρμαρο στο δαπεδο λεκιαζει ανεπανορθωτα με το παραμικρο οσο γρηγορα κ να το καθαρισεις.

διπλο κρεβατι κ μονο με αποθηκευτικο χωρο χωραει απιστευτα πολλα μεσα!

 

συμφωνω με μεγαλο κ βαθυ νεροχυτη εχω κ ειναι κ διπλος βολευει απιστευτα εχω κ βρυση με σωληνα που τραβας αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε αφου ο νεροχυτης ειναι σουπερ βαθυς κ δεν μου χρειαζεται.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Πάω δια της εις άτοπον γιατί την πάτησα...

 

1. Όχι κουκέτες αν δεν έχετε πρόβλημα χώρου. Ξεπατώνεσαι ν'αλλάξεις σεντόνια και γενικότερα να στρώσεις το πάνω κρεβάτι (αν κάποια έχει καμιά συμβουλή να την μοιραστεί-ευχαριστώ)

2. Μεγάλο ψυγείο και όταν λέω μεγάλο όχι ένα ψυγείο όλο ράφια και υποδοχές για μπουκάλια. Εννοώ βαθύ και φαρδύ.

 

εγω δινω τα σεντονια στη μικρη και το στρωνει μονη της ειναι 5,5 ετων...μια χαρα μπορει...

Link to comment
Share on other sites

1)Μεγάλο νεροχύτη κουζίνας, jumbo και όχι 2 γούρνες, γιατί μόνο έτσι μπορεί κανείς να πλύνει άνετα ταψιά και κατσαρόλες χωρίς να σφουγγαρίζει μεγά και να χαλάει και το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη. Έχει η Franke σίγουρα. Επίσης να έχει και βρύση με ψηλό λαιμό (για τους ίδιους λόγους)

2) Πολλές ντουλάπες, παντού ντουλάπες, όπου υπάρχει λίγος χώρος να μπαίνει ντουλάπα μικρή, μεγάλη, στενή ή φαρδιά. Κρύβεις τα πάντα και έχεις σπίτι άδειο και καθαρό. Με την πορεία των χρόνων τα πράγματα που συσσωρεύονται είναι απίστευτα πολλά.

 

Έβαλα 2πλό πριν λίγο καιρό και θα τον αλλάξουμε. Μέχρι και τον άντρα μου εκνευρίζει. και μου το έλεγε η πωλήτρια βάλε μεγάλο και θα με θυμηθείς αλλά δεν μου άρεσε. Είναι αρκετά βαθύς αλλά στενος και συνέχεια τρέχουν τα νερά,'αστα μαρτύριο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

και ας πάω και λίγο πιο πάνω από το όριο, ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΟΣ

 

Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά φοβάμαι τα τιμολόγια της ΔΕΗ που όλο και ανεβαίνουν. Αν επιτρέπεται, πόση επιβάρυνση έχεις στους λογαριασμούς της ΔΕΗ μέσα στο χειμώνα εξαιτίας της αντλίας;

Υποβοήθηση στο ζέσταμα του νερού από τζάκι ή συλλέκτες έχεις; Μου το προτείνουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

  1. μηχανισμό στην κρεβατοκάμαρα για να έχεις αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεβάτι όπου μπαίνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
  2. ανοιχτόχρωμα ντουλάπια κουζίνας στο φυσικό δρυς. Δεν φαίνονται δαχτυλιές ποτέ

Link to comment
Share on other sites

  1. μηχανισμό στην κρεβατοκάμαρα για να έχεις αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεβάτι όπου μπαίνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
  2. ανοιχτόχρωμα ντουλάπια κουζίνας στο φυσικό δρυς. Δεν φαίνονται δαχτυλιές ποτέ

μονο εγω εχω βλαστημησει την ωρα κ τη στιγμη με τον αποθηκευτικο?εχει σπασει ο ενας μηχανισμος κ ειναι μαρτηριο καθε φορα που θελω να το ανοιξω:mad::x....
Link to comment
Share on other sites

1. σήτες στα παράθυρα (συρομενες αν ειναι δυνατόν)

2. στεγνωτήριο

 

 

συμφωνώ με τον αποθηκευτικό χώρο στο κρεββάτι και το wc

επίσης θεωρώ πολύ εξυπηρετικό το βρυσακι για νερο/παγο στο ψυγειο

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

1.Μη λυπηθειτε τα λεφτα για καλά κουφωματα (κανουν αμεσως αποσβεση με το air-condition το καλοκαιρι και τη θερμανση το χειμωνα), συν οτι ελαττωνουν το θορυβο και παρεχουν μια εξτρα ασφαλεια στο σπιτι

2.Μπαλκονοπορτα [και οχι (μονο) παραθυρο] στην κουζινα (αν εχει μπαλκονι εκεινο το δωματιο, που καλο ειναι να εχει;)), γλιτωνεις πολλη ατσαλια.

(οι αποθηκευτικοι χωροι ειναι πραγματι sos, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ! παντα σε συνδυασμό με αυτο που ειπε η σοφη συμφορουμιτισσα παραπανω:συχνο ξεκαθαρισμα!Θα σωθειτε!Θα νομιζετε οτι ζειτε σε αλλο σπιτι!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...