Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Β. Αθανασίου Χειρ/γο Γυναικολόγο Ειδικό Εξω/ικής Γονιμοποίησης


Recommended Posts

Καλησπερα γιατρε..θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι οι επιθυμητες τιμες tsh για να προχωρησει μια κοπελα στ εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων? εγω εχω σημερα 2,43 ειναι απαγορευτικη τιμη?πρεπει να ακολουθησε αγωγη με τ4?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημερα γιατρε! Ειμαι απο Κυπρο και εγω και ο συζυγος μου εχουμε και οι 2 το στιγμα. Πριν ένα χρονο εγω σε ηλικια 25 και ο συζυγος μου 28 εμεινα εγκυος και οταν καναμε cvs το μωρο μας βρεθηκε να εχει συνδρομο down ενω δεν ειχε θαλασσαιμια. Μετα απο 3-4 μήνες εμεινα εγκυος ξανα αλλα στην 8η εβδομαδα περιπου αφου δεν βλεπαμε εμβρυο εκανα αποξεση. Μετα απο αυτο καναμε σχεδον ολες τις εξετασεις. Καρυοτυπο ζευγους που βγηκε φυσιολογικο ,dna σπερματος που και αυτο πολυ καλο μας ειπε ο γιατρος και εγω ορμονικες και καποιες αλλες που ηταν καλες . Εκανα και θρομβοφιλια και βρεθηκα να ειμαι ομοζυγη στον παραγοντα MTHFR667 και ετερωζυγη σε καποια αλλη που δεν την θυμαμαι. Τελικα αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη για να μην μπουμε στην διαδικασια διακοπης κυησης ξανα αν το εμβρυο ειχε θαλασσαιμια απο τα 4 εμβρυα που ειχαν φτασει σε βλαστοκυστες τα 3 ειχαν θαλασσαιμια και μονο το 1 ειναι υγιεις. Δεν καναμε εμβρυομεταφορα ακομη γιατι ο γιατρος μου πιστευει πως ειναι καλυτερο να ητεμει ο οργανισμος και η μητρα και μετα. Σε λιγες μερες θα κανω και υστεροσκοπηση για να αυξησουμε τις πιθανοτητες εμφυτευσης και να δουμε οτι ολα ειναι καλα! Πιστευετε οτι χρειαζετε να κανω ακομη καποια αλλη εξεταση πριν την εμβρυομεταφορα? Και αν πιστευετε με το ιστορικο μου αν θα εχουμε επιτυχια και θα καταφερω αυτη την φορα να γινω μανουλα. Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριε Αθανασιου

εδω και δυο μηνες εχω παρατηρηση αλλαγη στην περιοδο

τον Αυγουστο αδιαθετησα 7/8 και 26/8

και το Σεπτεβρη 26/9

Παντα ειχα σταθερο κυκλο 30 μερες.

 

Ειναι σοβαρο; υπαρχει προβλημα;

με ανησυχει ενα περισσοτερο επειδη δεν εχω αποκτησει ακομα παιδι.

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γυναίκα: ηλικία 34 - ορμονολογικές, κυτταρολογικές και κολπικες φυσιολογικές, υστεροσαλπιγγογραφια το ίδιο, υπερηχογράφημα: 1 ενδοτοιχωματικό ινωμύωμα δεξιού πλάγιου τοιχώματος 3,4 χ 2,9 που δεν επηρεάζει το ενδομήτριο - όλα τα άλλα φυσιολογικά, περίοδος κανονική - τεστ ωορρηξίας βγαίνει θετικό κάθε μήνα

 

Άντρας: ηλικία 34 - αρ. σπερματοζωαρίων: 18990000, συνολικός αριθ.: 100647000 κινητικότητα:

1η: 21 % ζωηρή, 6 % μέτρια, 6% νωθρή

2η: 19 6 5

6η: 6 0 2

24η:0 0 0

 

VSL=21.2μ/sec

ολικός αριθ. σπερματοζ. 1η ώρα: 6.2 εκατομ. /ml

 

φυσιολογικά: 8%

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα,

 

το τελευταίο χρόνο λαμάνω 1/2 glucophage των 1000mg, Πρωί - Μεσημέρι - Βράδυ προκειμένου να μειωθεί η τιμή της γλυκοζηλιωμένης μου (5,9) πριν την εγκυμοσύνη καθώς έχω ιστορικό ινσουλινοεξαρτώμενου διαβήτη στην οικογένεια. Έχοντας κάνει την τρίτη σπερματέγχυση στις 13/04/2016 το τεστ εγκυμοσυνης στις 29/04 βγήκε θετικό και η χοριακή στις 04/05 έδωσε τιμή 1902.

Η άποψη του ενδοκρινολόγου μου είναι ότι το glucophage πρέπει να διακοπεί κατά την περίοδο της κύησης (ούτως ή άλλως δεν είχα θέμα σακχάρου) αλλά έρευνες έχουν δείξει ότι η διακοπή του μπορεί να προκαλέσει αποβολή. Η πρόταση του ήταν να μειωθεί στα 2 χαπάκια μέχρι το α΄ τρίμηνο και μετά να διακοπεί.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το γυναικολόγο μου καθώς το πρώτο μας ραντεβού είναι σε λίγες ημέρες που θεωρητικά μπαίνω στην 6η εβδομάδα κύησης, είναι να το διακόψω άμεσα.

 

Θα ήθελα και την άποψη σας σχετικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άπαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irene alex σου ευχομαι μια καλη κ τελειομενη εγκυμοσυνη.εχοντας καθεξιν αποβολες λογω διαβητη κυησης σου συνιστω σημερα κιολας να κλεισεις ραντεβου με διαβητολογο που εξιδικευεται στην κυηση.κ αυτοι σε διαβεβαιω ειναι λιγοι. ο ενδοκρινολογος δεν ειναι καθολου αρμοδιος.εκτος κ αν εχει κ εξειδικευση διαβητολογου οπως ο σουβατζογλου.

 

Παράθεση

 

Edit admin

Το θέμα είναι κλειδωμένο εξαιτίας του ότι η συμμετοχή του κ. Αθανασίου προς το παρόν είναι ανενεργή! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...