Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΩ-HEAD BANGING

ΣΩΤΗΡΙΑ

Recommended Posts

Το ξέρω ότι το θέμα έχει ξανανοιχτεί ωστόστο δεν μπορώ να πω ότι βρήκα απαντήσεις στο θέμα μου, έψαξα και σε ξένα άρθρα διάβασα και απο εδω μέσα τις απαντήσεις σας και η κοινή γραμμη είναι η αδιαφορία όταν το κάνει. Εκλεισε πριν ενα μηνα τα 2 το κάνει απο τότε που έγινε 1ενος η κατάσταση πλέον έχει γίνει ενοχλητική και ψυχοφθόρα. Στο καρότσι όταν μπαίνει και δεν γίνεται πχ το δικό της γίνεται χαμος χτυπάει με δύναμη το κεφαλάκι της πίσω, γυρίζουν και μας κοιτάζουν όλοι, όλοι μουρμουρίζουν ότι έχει πρόβλημα το παιδάκι και τέτοια.......... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? δεν μπορώ αλλο χθες έκλαιγα πάλι με μαύρο δάκρυ η ψυχολογία μου είναι χάλια , σκέφτομαι να παω σε παιδοψυχολόγο αλλα αν μου πει και αυτη να αδιαφορήσω όταν το κάνει θα έχω σκάσει λεφ΄τα που δεν μου περισεύουν και δεν θα βρω και λύση το προβλημα μου. Σας θερμοπαρακαλώ όσες μανούλες έχετε περάσει τα άναλογα που ξέρετε τι εννοώ...... τι κάνατε όταν πια δεν έπιανε η απο μέρους σας αδιαφορία?

Διαφημίσεις

Καλημερα Σωτηρια! Οντως ακουγεται αρκετα ψυχοφθορο... εισαι σιγουρη οτι αδιαφοεις πραγματικα? Γιατι αν αδιαφορεις και το συνεχιζει ενα χρονο τωρα ειναι οντως πολυ πεισματαρα αν μη τι αλλο!!

Ο παιδιατρος τι λεει? Εγω γενικα ειμαι υπερ των παιδοψυχολογων, ρωτα και στο φορουμ ή αν θες μπορω να σου προτεινω αυτην που μας συμβουλευει κατα καιρους στον παιδικο του γιου μου.

Καλημερα Σωτηρια! Οντως ακουγεται αρκετα ψυχοφθορο... εισαι σιγουρη οτι αδιαφοεις πραγματικα? Γιατι αν αδιαφορεις και το συνεχιζει ενα χρονο τωρα ειναι οντως πολυ πεισματαρα αν μη τι αλλο!!

Ο παιδιατρος τι λεει? Εγω γενικα ειμαι υπερ των παιδοψυχολογων, ρωτα και στο φορουμ ή αν θες μπορω να σου προτεινω αυτην που μας συμβουλευει κατα καιρους στον παιδικο του γιου μου.

δεν μπορεις να φανταστείς πόσο!!! γι αυτο δεν μπορώ αλλο την αδιαφορία εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα λύση αντιθέτως βρήκα καρουμπαλάκια το χτυπάει στο σπίτι ή στο πάτωμα ή στον τοίχο ή οπουδήποτε και μετά αου το κεφαλι μου χτύπησα!!!! τι να κάνω πια?????????????

Φανταζομαι εχεις δοκιμασει διαφορα, εγω θα προσπαθουσα με συμφωνιες να της αποσπασω την προσοχη...αλλα ειναι και μικρουλα ακομα, δεν ξερω κατα ποσο καταλαβαινει..

Επειδη κι ο δικος μου ψιλοκοπανιοταν του τονιζα οτι δεν καταλαβαινω οταν φωναζει και κλαιει και απαιτουσα να μου μιλησει χωρις φωνες, του το ελεγα κοφτα αλλα οχι τρομακτικα και επεμενα. Σιγα σιγα το εμπεδωσε και τωρα ηρεμει γρηγορα και συμφωνουμε, αν κανουμε αυτο μετα θα κανουμε το αλλο που θες.

Ή τον επαιρνα και εφευγα και του τονιζα οτι φευγουμε γιατι φωναζεις!

Τον αφησα και καμια δεκαρια φορες να κοπανηθει (στο σπιτι παντα) και του ελεγα οτι οσο και να φωναζει δεν θα αλλαξω γνωμη, του εξηγουσα βεβαια και γιατι δεν γινοταν αυτο που ηθελε.

Αλλα καταλαβαινε και μιλουσα, στα 2 ειναι σαφως δυσκολοτερο! Υπομονη ευχομαι!

Φανταζομαι εχεις δοκιμασει διαφορα, εγω θα προσπαθουσα με συμφωνιες να της αποσπασω την προσοχη...αλλα ειναι και μικρουλα ακομα, δεν ξερω κατα ποσο καταλαβαινει..

Επειδη κι ο δικος μου ψιλοκοπανιοταν του τονιζα οτι δεν καταλαβαινω οταν φωναζει και κλαιει και απαιτουσα να μου μιλησει χωρις φωνες, του το ελεγα κοφτα αλλα οχι τρομακτικα και επεμενα. Σιγα σιγα το εμπεδωσε και τωρα ηρεμει γρηγορα και συμφωνουμε, αν κανουμε αυτο μετα θα κανουμε το αλλο που θες.

Ή τον επαιρνα και εφευγα και του τονιζα οτι φευγουμε γιατι φωναζεις!

Τον αφησα και καμια δεκαρια φορες να κοπανηθει (στο σπιτι παντα) και του ελεγα οτι οσο και να φωναζει δεν θα αλλαξω γνωμη, του εξηγουσα βεβαια και γιατι δεν γινοταν αυτο που ηθελε.

Αλλα καταλαβαινε και μιλουσα, στα 2 ειναι σαφως δυσκολοτερο! Υπομονη ευχομαι!

σ'ευχαριστώ πολύ καλη μου φίλη αλλά τώρα πια με εχει πάρει και απο κάτω βιώνω ένα ειδος ΄΄ρατσισμού΄΄ αυτά τα απαίσια βλέματα και οι σιγανές κουβέντες και καμιά φορά τα γέλια στο δρόμο πλέον με στενοχωρούν και με επηρεάζουν.

Διαφημίσεις

Βρε γραψτους ολους που καθεσαι και ασχολεισαι! Δυο χρονων παιδακι ειναι , τι να κανουμε, θα μαθει!

Εγω νομιζω οτι απο το αγχος σου πανικοβαλεσαι και της δινεις θαρρος, μιλα και με ενα παιδοψυχολογο, μπορει να σου δωσει κι αλλες ιδεες.

Ενας καλος τροπος επισης ειναι και η επιβραβευση, οταν τα παει καλα, αυτοκολλητα κλπ...

Σ ενοχλουν οι αλλοι τι λενε /σκεφτονται...η το χτυπημα του κεφαλιου της?

Για το πρωτο αδιαφορεις..δεν σε νοιαζει η γνωμη των αλλων για το παιδι σου....εσυ το αγαπας με τα καλα του και τ ασχημα του... οι αλλοι να κοιταξουν τις καμπουρες τους ;)

Τωρα για το χτυπημα του κεφαλιου..αν ειστε σπιτι μου πες μου τι κανεις... οταν το χτυπαει?

Σ ενοχλουν οι αλλοι τι λενε /σκεφτονται...η το χτυπημα του κεφαλιου της?

Για το πρωτο αδιαφορεις..δεν σε νοιαζει η γνωμη των αλλων για το παιδι σου....εσυ το αγαπας με τα καλα του και τ ασχημα του... οι αλλοι να κοιταξουν τις καμπουρες τους ;)

Τωρα για το χτυπημα του κεφαλιου..αν ειστε σπιτι μου πες μου τι κανεις... οταν το χτυπαει?

Πχ με το μπαινουμε σπιτι το μεσημερι οταν σχολαει απο τον παιδικό σταθμό θέλει κατευθείαν το γιαούρτι της έτοιμο ανοιγμένο και με το κουταλάκι!!! της εξηγώ να περιμένει κάθε μέρα η ίδια ιστορία ... μέχρι λοιπον να κανω την κίνηση να ανοιξω το ψυγείο και να της ανοίξω το γιαουρτάκι και να βγάλω το κουταλάκι του έχει πέσει κάτω στο πλάκάκι και κλαίγοντας χτυπάει το κεφάλι της ή στον τοίχο αναλόγως την όρεξή της. Επίσης τώρα εδώ και 10 μέρες δεν θέλει να μπαίνει στο καρότσι επειδή ειανι δύσκολο παιδί και στον δρόμο δεν μου πιάνει το χεράκι θέλει να είναι μονη της και να περπατάει ζηλεύει που βλέπει τον αδελφό της έχει πεισμώσει και κάνει το κορμί της τόξο και το κεφάλι το χτυπάει μπρος τα πίσω πολύ έντονα. Της λέω ήρεμα Ιωάννα μου μην κλαις της τραγουδάω μαζί με τον αδελφό της της δίνω την πιπίλα της να ηρεμήσει όταν είμαστε στο σπίτι κρατάω της στάση της αδιαφορίας αλλα δεν μπορεί να συνεχιστεί αλλο η αδιαφορία ...............

Αδιαφορια ομως σημαινει να σηκωθεις και να πας σ αλλο δωματιο (γιατι αν εισαι στο ιδιο πιανει οτι στην ουσια τρεμεις...) το ξεωρ οτι ειναι δυσκολο ... αλλα πρεπει να φευγεις αν θελεις να στανματησει καποια στιγμη ...

Επισης αφου χτυπιεται να της λες με ηρεμη φωνη..οκ αφου κανεις ετσι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ και να φευγεις ...

Επανερχομαι σε λιγο...

Αδιαφόρησε για τους γύρω σου, σαν να μην υπάρχουν.

Στο παιδί να δείχνεις αποφασιστική. Αν χτυπιέται, θα επαναλαμβάνεις( στην αρχή) φράσεις του τύπου:

-δεν χτυπάμε το κεφάλι μας γιατί μετά πονάει

ή

- ηρέμησε κτλ

αν συνεχίσει, σταματάς να μιλάς και είτε φεύγεις από το χώρο ώστε να μην έχει ακροατήριο (πχ πήγαινε σε άλλο δωμάτιο) ή αν είστε σε εξωτερικό χώρο, το βάζεις στο καρότσι και ας φωνάζει και του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο που μπορεί να του αρέσει (ένα αγαπημένο παιχνίδι, ένα αντικείμενο κτλ). Αλλά δεν υποχωρείς.

Αν όλα τα παραπάνω δεν φέρουν αποτέλεσμα, φροντίζεις να ελαχιστοποιείς τις συγκρούσεις (πχ αν δεν μπαίνει με τίποτα στο καρότσι, βρες άλλον τρόπο να βγαίνετε έξω ή να είναι και κάποιος άλλος μαζί σου) αλλά όταν κάνει νούμερα, δεν υποχωρείς με τίποτα και δείχνεις την περιβόητη αδιαφορία.

Διαφημίσεις

Χθες, η κόρη μου που είναι και μεγαλύτερη, έπαιζε σε ένα συντριβάνι αλλά κινδύνευε να πέσει μέσα. Στο τέλος της είπα ότι δεν θα κάτσουμε άλλο στο συντριβάνι αφού δεν με ακούει και την πήρα από το χέρι να φύγουμε. Άρχισε να τραβιέται και να πέφτει κάτω και να χτυπιέται. Η μόνη διαφορά είναι ότι έπαιζε θέατρο, δηλαδή χτυπιόταν "προσεχτικά". Με κοίταγαν μια γιαγιά με την παρέα της εκεί, σαν να λενε "κοίτα πως φέρεται στο παιδί".:rolleyes: Εγώ τις έγραψα κανονικότατα, πήρα την κόρη μου αγκαλιά με το ζόρι και την πήγα λίγο παρακάτω. Την έβαλα σε ένα πεζούλι, και της εξήγησα ότι αρκετά κάτσαμε στο συντριβάνι. Κινδυνεύει να πέσει μέσα, οπότε καλύτερα να μείνουμε μακρυα... έ, αυτό ήταν το ξέχασε μετά και δεν συνέχισε τους θεατρινισμούς. Η όλη υπόθεση δηλαδή κράτησε 1-2 λεπτά. Αλλά αν είχα υποχωρήσει λόγω των γιαγιάδων, ακόμα στο συντριβάνι θα ήμασταν και θα την παρακαλούσα να φύγουμε.

Kορίτσια ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ σας λέω ό,τι έχω κάνει τα πάντα ναι και απο το δωμάτιο έχω φύγει και ναι έχω γυρίσει την πλάτη για να δει οτι αδιαφορώ και ναι της τονίζω ότι ειναι κακο αυτο που κάνει και της λέω με ήρεμο τόνο αλλα αποφαστιτικά ΟΧΙ ΙΩΑΝΝΑ και με εντονο ύφος και τόνο της εξηγώ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ και οταν μου λεει αουτς το κεφαλι μου χτυπησε της λεω ΚΑΚΟ ΙΩΑΝΝΑ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ. Οπου και να παμε για να μην γυρίσουν να με κοιτάξουν πρέπει να της κάνω το χατήρι για να μην την πιάσει ΄΄κρίση΄΄ γιατί εγώ πια έτσι το έχω βαφτίσει αυτό το πράγμα. Στο σπίτι δεν με νοιάζει ας χτυπηθεί οταν είμαστε έξω όμως υπάρχουν και παιδάκια που την βλέπουν και τρομάζουν και μαμάδες που τραβανε το παιδι τους να μην βλεπουν την Ιωάννα μου έτσι (έγινε αυτό προχθές και πληγώθηκα παρα πολυ παρα πολυ σας λεω ... γι αυτο πλεον έχω πελαγώσει) δεν ξέρω τι να κάνω που φταίω εγώ ... εγώ την έκανα έτσι? τι κακό έχω κάνει μόνο αγάπη και προσοχή της έχω δώσει απο τότε που γεννήθηκε και αυτή δείχνει ότι στενοχωριέται και θέλει να μου τραβήξει την προσοχη :cry::cry::cry::cry:

Οπου και να παμε για να μην γυρίσουν να με κοιτάξουν πρέπει να της κάνω το χατήρι για να μην την πιάσει ΄΄κρίση΄΄ γιατί εγώ πια έτσι το έχω βαφτίσει αυτό το πράγμα.

Άρα δεν αδιαφορείς ακριβώς. Παίρνει τελικά αυτό που θέλει, ιδιαίτερα σε εξωτερικούς χώρους.

Συνήθως με τι αφορμές το κάνει;

Δηλαδή ποιο είναι συνήθως το αντικείμενο της διαμάχης;

Μήπως μπορείς να αποφύγεις την κρίση διπλωματικά...

Σιγουρα οταν ειμαστε εξω ειναι πιο δυσκολο ....ειναι και πανεξυπνα τα ατιμα και ξερουν πολυ πιο καλα να μας χειριζονται.

Μια αλλη λυση ειναι να ρωτησεις 2-3 φιλους που εμπιστευεσαι να τους ρωτησεις ειλικρινα που ''ισως'' εχεις χασει την μπαλα....μπορει να σου πουν πραγματα που ουτε καν τα ειχες καταλαβει...

Οταν εισαι σπιτι και φευγεις απ το δωματιο..ποση ωρα κανει να σταματησει και να ερθει να σε βρει εκει που εισαι ή να ασχοληθει με κατι αλλο?

To περιβάλλον μου φιλικό και οικογενειακό επειδή δεν το έχουν ξαναδει αυτό με βλεπουν με περίλυπο ύφος και τους φένεται εξωπραγματικό ..... η αλήθεια ειναι αυτή που μου λετε ότι έξω τις κάνω πιο εύκολα τα χατήρια αλλα το κάνω για να την προστατέψω απο ατυχήματα και απο βλέματα. Οταν ειμαι στο σπιτι πχ και πάω σε άλλο δωμάτιο δεν έρχεται κάθεται εκεί που ει΄ναι και κοπανιέται....:|

Διαφημίσεις

Οταν ειμαι στο σπιτι πχ και πάω σε άλλο δωμάτιο δεν έρχεται κάθεται εκεί που ει΄ναι και κοπανιέται....:|

Ποση ωρα..πως τελειωνει ολα αυτο τελικα στο σπιτι οτα εισαι σ αλλο χωρο?

Ποση ωρα..πως τελειωνει ολα αυτο τελικα στο σπιτι οτα εισαι σ αλλο χωρο?

αφου δει ότι δεν έρχομαι έρχεται απο εκει σε μενα μου λεει αουτς πονσε το κεφαλι και συνεχίζει το καπανημα φεύγω απο πίσω μου να χτυπιέται και αν βαρεθεί με το κεφάλι αρχίζει τις δαγκωματιές στα χέρια της :cry:

To περιβάλλον μου φιλικό και οικογενειακό επειδή δεν το έχουν ξαναδει αυτό με βλεπουν με περίλυπο ύφος και τους φένεται εξωπραγματικό ..... η αλήθεια ειναι αυτή που μου λετε ότι έξω τις κάνω πιο εύκολα τα χατήρια αλλα το κάνω για να την προστατέψω απο ατυχήματα και απο βλέματα. Οταν ειμαι στο σπιτι πχ και πάω σε άλλο δωμάτιο δεν έρχεται κάθεται εκεί που ει΄ναι και κοπανιέται....:|

Εγώ θα έλεγα να εντοπίσεις ποιες είναι οι αφορμές για αυτές τις κρίσεις και να δεις πως να τις προλάβεις... Δηλαδή πέρα από την αντιμετώπιση (δηλ. αδιαφορία και σταθερότητα), επικεντρώσου στην πρόληψη.:P

το θέμα μου είναι εξω πως να το χειριστώ οταν ειανι στο καρότσι για να φανταστείτε ο μιρκός ανεβαίνει πίσω απο το καρότσι ξέρετε τι εννοώ και χθες απο το χτυπημα του κεφαλιού της που το έκανε με δύναμη προς τα πίσω τραντάζε η πλάτη του καροτσιου και έπεσε ο μικρός κάτω ευτυχώς που απο πίσω του ειμουν εγώ :cry:

Εγώ θα έλεγα να εντοπίσεις ποιες είναι οι αφορμές για αυτές τις κρίσεις και να δεις πως να τις προλάβεις... Δηλαδή πέρα από την αντιμετώπιση (δηλ. αδιαφορία και σταθερότητα), επικεντρώσου στην πρόληψη.:p

αυτο κάνω να φαντατείς όταν πάμε στο μετρό ξέρω ότι θελει 3 πραγματα τα μπισκότα της, την πιπιλα της και το νερό και τα τα έχω πάτνα μαζί μου έτσι ώστε να αρχίζει να θέλει κάτι της το δίνω αμέσως λιγο να αργήσω και την πιάνουν τα νεύρα της!!!! πχ στο σπίτι οταν γυρίζοουμε η κυρία θέλει το γιαούρτι της αμέσως μια δυο φορές δεν είχαμε γιαούρτι στο σπίτι άρχισε πάλι το κάπνημα . Προσπαθώ όπως λες να την προλαβαίνω αλλα το θέμα είναι δεν μπορω να της κάνω όλα τα χατήρια και ναι μπορεί να μην έχουμε το γιαούρτι μια μέρα ή μια μέρα να έχω ξεχάσει τα μπισκότα της δεν πρέπει να κάνει έτσι. Σήμερα πχ με επιασε πανικός φύγαμε και ξεχάσαμε την πιπίλα λιγο πριν μπει στο σταθμό μου λεει πιπιλα ΣΟΚ εγω δεν το είχα ωχ λεω παναγια μου θα γινει χαμος μεσα τωρα αν την αφησω περίμενα 8 ωρα να ανοιξουν τα φαρμακεια να της παρω μια για να μπορω να την βαλω μεσα στο σταθμο χωρίς ΄΄ατυχήματα΄΄

το θέμα μου είναι εξω πως να το χειριστώ οταν ειανι στο καρότσι για να φανταστείτε ο μιρκός ανεβαίνει πίσω απο το καρότσι ξέρετε τι εννοώ και χθες απο το χτυπημα του κεφαλιού της που το έκανε με δύναμη προς τα πίσω τραντάζε η πλάτη του καροτσιου και έπεσε ο μικρός κάτω ευτυχώς που απο πίσω του ειμουν εγώ :cry:

Καταρχήν εντόπισε τι είναι αυτό που ζητάει εκείνη τη στιγμή;

Απλώς να κατέβει από το καρότσι; και για ποιο λόγο; από κούραση; είναι πολλές ώρες στο καρότσι και βαρέθηκε; γιατί θέλει να παίξει; θέλει να περπατήσει;

Δοκίμασε αντιπερισπασμό. Δηλαδή να ξεχάσει ότι είναι στο καρότσι γιατί εκείνη τη στιγμή θα της δώσεις κάτι που της αρέσει πολύ. Ή αν είναι από κούραση, φρόντισε να μπαίνει στο καρότσι με διαλείμματα. Μην την αφήνεις εκεί πολύ ώρα. Πρώτα πρέπει να εντοπίσεις την αιτία για τα ξεσπάσματα.

Επίσης όταν λέω αδιαφορία, δεν εννοώ να δείξεις ότι δεν σε νοιάζει που χτύπησε το κεφάλι της.

Απλώς να δείξεις ότι δεν θα της δώσεις αυτό που θέλει. πχ θέλει γλειφιτζούρι ενώ της είπες να περιμένει να τελειώσει το φαγητό πρώτα; (λέμε τώρα). Όσο και να χτυπιέται, δεν θα πάρει το γλειφιντζούρι, αλλά θα της δείχνεις στοργη για το πονεμένο της κεφάλι. Όταν ηρεμήσει και στο ζητήσει ήρεμα (και αφού έχει φάει), δωστης το τότε. Να δει ότι θα παίρνει αυτό που θέλει σε ήρεμη κατάσταση.

μαλλον εχει καταλαβει οτι με τη συμπεριφορα αυτη καταφερνει οτι θελει και γιαυτο συνεχιζει.εσυ να δειχνεις πως δεν επηρεαζεσαι καθολου απο ολο αυτο και να παραμενεις σταθερη συνεχεια!!!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Oπότε ρε κορίτσια επειδη συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που κάνω το λάθος πείτε μου τι πρέπει να κάνω όταν ειμαι εξώ ή όταν είμαι στο σπίτι και οταν την βλεπω να κοπανιεται τι πρεπει να κανω μετα

πχ στο σπίτι οταν γυρίζοουμε η κυρία θέλει το γιαούρτι της αμέσως μια δυο φορές δεν είχαμε γιαούρτι στο σπίτι άρχισε πάλι το κάπνημα .

Σήμερα πχ με επιασε πανικός φύγαμε και ξεχάσαμε την πιπίλα λιγο πριν μπει στο σταθμό μου λεει πιπιλα ΣΟΚ εγω δεν το είχα ωχ λεω παναγια μου θα γινει χαμος μεσα τωρα αν την αφησω περίμενα 8 ωρα να ανοιξουν τα φαρμακεια να της παρω μια για να μπορω να την βαλω μεσα στο σταθμο χωρίς ΄΄ατυχήματα΄΄

Στο σπίτι που είναι πιο εύκολη ας πούμε η διαπαιδαγώγηση, να μην έχεις πάντα γιαούρτι. Θα ανοίγεις το ψυγείο και θα της λες: αχ, τελείωσε. Θα σου δώσω μια κρεμούλα (ανακοίνωσέ το! Μην την ρωτήσεις "θέλεις μήπως κρεμούλα"; ) Όσο κλαίει θα επαναλαμβάνεις με σταθερή φωνή -όχι απολογητικά- ότι τελειώσε το γιαούρτι και θα φάει κρέμα. Μετά εφάρμοσε αυτά που είπαμε.

Σε εξωτερικό χωρο που είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, ελαχιστοποίησε τις τυχόν αφορμές, δηλ. να έχεις πάντα μαζί σου πιπίλα.

Στο σπίτι, κάνε σιγά σιγά εκπαίδευση με το να μην της δίνεις πάντα αυτό που ζητάει, τη στιγμή που το ζητάει...

Εγω πριν ξεκινησουμε απτο σπιτι θα ελεγα καποια πραγματα.θα παμε βολτα αλλα αν δεν ακουτε τη μαμα θα γυρισουμε πισω.θελω να ειστε ησυχα και να ακουτε.αν θελετε κατι θα το ζητησετε ηρεμα.αν η συμπεριφορα της ηταν η ιδια θα την ενημερωνα για τελευταια φορα και αν το ξαναεκανε θα γυριζαμε πισω.

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι