Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σε τι στάδιο είσαστε;;;; Εγώ ....φρίκης!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια...

Είμαι 31εβ.+6μ. και όσο πάω αγχώνομαι πιο πολύ! Το δωμάτιο του μπέμπη έχει βαφτεί έχουν στηθεί κούνιες κ πράγματα κ μας έχει μείνει μόνο το κουρτινόξυλο κ η κουρτίνα... Επειδή 5 Μαίου έχασα τον μπαμπά μου, δεν είχα κ πολλά περιθώρια να κάτσω να σκεφτώ μερικά πράγματα και μου έχουν έρθει όόόόόόόόόόλα μαζί. Σκέπτομαι τη γέννα, να μαζευτεί το δωμάτιο του παιδιού, τι θα βάλω στην τσάντα του μαιευτηρίου, να πάω για τα τελευταία ψώνια, να είναι μαζεμένο το σπίτι στην εντέλεια, να πάω να πάρω το στρωματάκι της κούνιας.... Ουφ! Νιώθω πως θα σκάσω...!!! Ήθελα να σας ρωτήσω κ κάτι άλλο. (Από μεγάλη εμπειρία σε ανίψια.. 8 στον αριθμό, έχω δει ότι οι περισσότερες γυναίκες σταματάνε το θηλασμό επειδή ματώνουν πολύ και δεν έχουν μεγάλη ρώγα.) Υπάρχει καμία άλλη (μέλλουσα) μανούλα που να έχει σκεφτεί να πάρει θήλαστρο στο μαιευτήριο η μόνο εγώ έχω τόσο ''άρρωστο'' μυαλό;;;;;;;;

Διαφημίσεις

1. Στο 2ο μπεμπέ θα έχεις ξεαγχωθεί πλήρως.

2. για τον θηλασμό, ενδέχεται να ματώσει το στήθος για ελάχιστες ημέρες. μην μπεις εκ των προτέρων στη διαδικασία του θηλάστρου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

1. Στο 2ο μπεμπέ θα έχεις ξεαγχωθεί πλήρως.

2. για τον θηλασμό, ενδέχεται να ματώσει το στήθος για ελάχιστες ημέρες. μην μπεις εκ των προτέρων στη διαδικασία του θηλάστρου.

Γεια σου Ρέα..

Λες ε;; Μόνο το πρώτο είναι δύσκολο;;;

Γιατί λες όχι στο θήλαστρο;

Ολα αυτά που τώρα σου φαίνονται βουνό δεν είναι τίποτα στην πραγματικότητα. Μην αγχώνεσαι και θα δεις ότι όλα θα έρθουν πολύ πολύ φυσιολογικά. Οσο για το θήλαστρο γνώμη μου να μην το ξεκινήσεις αμέσως. Δες πώς θα πάει κι ανάλογα με την πορεία του θηλασμού και το μωρό. Ούτε να μπεις στο τριπάκι των ψευτοθηλών αμέσως. Την πάτησα εγώ στο πρώτο μου. Προσπάθησε χωρίς άγχος με το μωρακι σου και με τη συμβουλή μιας καλής μαίας. Αρκούν. Με το καλό το μπεμπέ σου!

Ολα αυτά που τώρα σου φαίνονται βουνό δεν είναι τίποτα στην πραγματικότητα. Μην αγχώνεσαι και θα δεις ότι όλα θα έρθουν πολύ πολύ φυσιολογικά. Οσο για το θήλαστρο γνώμη μου να μην το ξεκινήσεις αμέσως. Δες πώς θα πάει κι ανάλογα με την πορεία του θηλασμού και το μωρό. Ούτε να μπεις στο τριπάκι των ψευτοθηλών αμέσως. Την πάτησα εγώ στο πρώτο μου. Προσπάθησε χωρίς άγχος με το μωρακι σου και με τη συμβουλή μιας καλής μαίας. Αρκούν. Με το καλό το μπεμπέ σου!

Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω μόνο εγώ τα βλέπω βουνό...! Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κ το χρόνο σου...

Διαφημίσεις

Θα δεις που στο δεύτερο θα είσαι τόσο μα τόσο ήρεμη και χαλαρή που θα το απολαύσεις και πολύ περισσότερο. Απαλλαγμένη από απορίες, άγχη και φοβίες θα νιώσεις τη μητρότητα σε όλο της το μεγαλείο!!

Καλησπερα κοπελα μου!

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια που ειχες!Να ερθει με το καλο το μωρακι σου στον κοσμο!

Οπως ηδη σου εχουν πει,δε χρειαζεται πανικος!Βαλε σε μια σειρα τα πραγματα και θα δεις πως θα τακτοποιηθουν ευκολα και γρηγορα!

Οσο για το θηλαστρο,και γω ειμαι της αποψης να μην το χρησιμοποιησεις απο την αρχη!Παρε μαζι σου μια κρεμα για τις θηλες και σε περιπτωση που ματωσουν να βαζεις!Και μενα στο μαιευτηριο ειχα ματωσει και μαλιστα χωρις να το καταλαβω και το μωρο ρουφουσε αιμα,πραγμα που το καταλαβαμε οταν εβγαλε γαλατακι μαζι με αιμα!Εβαλα την αλοιφη και μεσα σε λιγες ωρες(ουτε καν μερες),ειχε στρωσει!Να ξερεις πως και η επαλειψη με μητρικο γαλα επανω στη θηλη ειναι θαυματουργο!Βοηθαει πολυ!!!!

Με το καλο κοριτσι μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Γεια σου Ρέα..

Λες ε;; Μόνο το πρώτο είναι δύσκολο;;;

Γιατί λες όχι στο θήλαστρο;

Βασικά με το 1ο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Πιο εύκολο από ότι με το 2ο, καθώς μπορείς να αφιερωθείς 100%. Απλά με το π΄ρωτο υπάρχουβ τόσα πρέπει καρφωμλενα στο κεφάλι μας που δεν μας αφήνουν να χαλαρώσουμε και να το απολαύσουμε.

Λέω όχι σε θήλαστρο εκ πρωιμίου (εκτός αν υπάρχει υπόδειξη συμβούλου) γιατί απλά η επιτυχία στον θηλασμό είναι να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Καλησπέρα κορίτσια...

Είμαι 31εβ.+6μ. και όσο πάω αγχώνομαι πιο πολύ! Το δωμάτιο του μπέμπη έχει βαφτεί έχουν στηθεί κούνιες κ πράγματα κ μας έχει μείνει μόνο το κουρτινόξυλο κ η κουρτίνα... Επειδή 5 Μαίου έχασα τον μπαμπά μου, δεν είχα κ πολλά περιθώρια να κάτσω να σκεφτώ μερικά πράγματα και μου έχουν έρθει όόόόόόόόόόλα μαζί. Σκέπτομαι τη γέννα, να μαζευτεί το δωμάτιο του παιδιού, τι θα βάλω στην τσάντα του μαιευτηρίου, να πάω για τα τελευταία ψώνια, να είναι μαζεμένο το σπίτι στην εντέλεια, να πάω να πάρω το στρωματάκι της κούνιας.... Ουφ! Νιώθω πως θα σκάσω...!!! Ήθελα να σας ρωτήσω κ κάτι άλλο. (Από μεγάλη εμπειρία σε ανίψια.. 8 στον αριθμό, έχω δει ότι οι περισσότερες γυναίκες σταματάνε το θηλασμό επειδή ματώνουν πολύ και δεν έχουν μεγάλη ρώγα.) Υπάρχει καμία άλλη (μέλλουσα) μανούλα που να έχει σκεφτεί να πάρει θήλαστρο στο μαιευτήριο η μόνο εγώ έχω τόσο ''άρρωστο'' μυαλό;;;;;;;;

Σμαραγδα μου εγω στην ηλικια κυησης που βρισκεσαι εσυ τωρα, ειχα μετακομιση σε ενα υπο κατασκευην σπιτι...οποτε καταλαβαινεις πανοικος που επικρατουσε και συνεχισε και μετα τη γεννηση της κορης μου καθως δεν προλαβαιναν να γινουν ολα μεσα σε τοσο λιγο καιρο, αλλα δεν υπηρχε και αλλη επιλογη εξαρχης.

Παρολαυτα ομως τα καταφερα και εγω αλλα και πολλες αλλες γυναικες να τα βγαλουμε περα με οοοοολα αυτα που μοιαζουν "βουνο".

Οπως και να εχει θα ερθουν ολα πολυ πολυ φυσικα οπωσ εγραψε και μια αλλη κοπελα.

Οσο για το θηλαστρο εγω ειχα μαζι μου εξαρχης γιατι αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα με το "στηθος" μου. Παρολαυτα συμφωνω να ξεκινησεις θηλασμο κανονικα και με φυσικο τροπο, θα το δεις στη πορεια....!!!!!!!

Ειχα βεβαια και αλοιφουλα...που εκανε το θαυμα της οσον αφορα τις "θηλες".

Με το καλο σου ευχομαι.....!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Σμαραγδα μου εγω στην ηλικια κυησης που βρισκεσαι εσυ τωρα, ειχα μετακομιση σε ενα υπο κατασκευην σπιτι...οποτε καταλαβαινεις πανοικος που επικρατουσε και συνεχισε και μετα τη γεννηση της κορης μου καθως δεν προλαβαιναν να γινουν ολα μεσα σε τοσο λιγο καιρο, αλλα δεν υπηρχε και αλλη επιλογη εξαρχης.

Παρολαυτα ομως τα καταφερα και εγω αλλα και πολλες αλλες γυναικες να τα βγαλουμε περα με οοοοολα αυτα που μοιαζουν "βουνο".

Οπως και να εχει θα ερθουν ολα πολυ πολυ φυσικα οπωσ εγραψε και μια αλλη κοπελα.

Οσο για το θηλαστρο εγω ειχα μαζι μου εξαρχης γιατι αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα με το "στηθος" μου. Παρολαυτα συμφωνω να ξεκινησεις θηλασμο κανονικα και με φυσικο τροπο, θα το δεις στη πορεια....!!!!!!!

Ειχα βεβαια και αλοιφουλα...που εκανε το θαυμα της οσον αφορα τις "θηλες".

Με το καλο σου ευχομαι.....!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω... Θέλω να νιώσω το αίσθημα του θηλασμού αλλά να έχω μαζί μου κ το θήλαστρο για παν ενδεχόμενο.. (άρα δεν το έχω σκεφτεί μόνο εγώ χι! χι!) Ποια αλοιφή χρησιμοποιούσες;;; Αν δεν θέλεις να μου το γράψεις εδώ στείλε μου πριβέ σε παρακαλώ!

Διαφημίσεις

Ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι, ολες βουνο το βλεπαμε αλλα τελικα τα καταφεραμε, σιγουρα θα τα καταφερεις κι εσυ λοιπον!

Βαλε ενα προγραμμα σε ψωνια κτλ ωστε να ξεμπερδεψεις συντομα απο ολα αυτα.

Σε ολα τα μαιευτηρια νομιζω πως μπορουν να σου παρεχουν νοσοκομειακο θηλαστρο οποτε αν δεις οτι χρειαζεται μπορεις να το ζητησεις.

Αν εχεις αποριες και νομιζεις οτι θα δυσκολευτεις με τον θηλασμο μιλα απο πριν με μια συμβουλο θηλασμου, θα σε καθοδηγησει και θα σε βοηθησει να προλαβεις λαθακια που ισως κανουν κακο στον θηλασμο σου. Απο οτι ξερω ειδικα στην αρχη που δεν εχει εδραιωθει ο θηλασμος ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιεις καθολου θηλαστρο γιατι και οι θηλες πληγωνονται πολυ πιο ευκολα και βγαινει μικροτερη ποσοτητα γαλατος απο οτι θα εβγαινε με τον φυσικο τροπο αρα μπορει να εχεις μειωμενη παραγωγη.

Η συμβουλη μου για τον θηλασμο ειναι να εισαι χαλαρη και να το απολαμβανεις. Σκεψεις οπως ''θηλαζει ολη μερα!πρεπει να θηλαζει τοσο πολυ? , ''μηπως δεν του φτανει το γαλα μου?δεν ξερω ποσο τρωει!'' κτλ να τις διωχνεις ....με το καλο!!

• 1 month later...

Σας ευχαριστω ολες κοριτσια μέσα απο την καρδιά μου...!!!!!!!!! Πλεον μπήκα στην τελική ευθεία... Την Πεμπτη πρώτα ο Θεός γεννάω.. Ολα μπάχαλο στο μυαλό μου αλλά δεν με νοιάζει! Το αγγελούδι μο θα έρθει επιτέλους στην αγκαλιά μου!!! Τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα....

Σας ευχαριστω ολες κοριτσια μέσα απο την καρδιά μου...!!!!!!!!! Πλεον μπήκα στην τελική ευθεία... Την Πεμπτη πρώτα ο Θεός γεννάω.. Ολα μπάχαλο στο μυαλό μου αλλά δεν με νοιάζει! Το αγγελούδι μο θα έρθει επιτέλους στην αγκαλιά μου!!! Τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα....

Με το καλο κοριτσι μου...!!!!

Ασε τα πραγματα να κυλισουν απο μονα τους, εχουν καλυτερη καταληξη τις περισσοτερες φορες...πιστεψε με....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

καλη μου ολα αυτα που νιωθεις ειναι εντελως νορμαλ και ολες τα εχουμε περασει!μην σε πιανει πανικος!απολαυσε την εγκυμοσινη σου!ειναι τοσο ξεχοριστη εμπιρια για να την επισκιασει το ανγχος!:D αν εισαι χαλαρη και αισιοδοξη ολα θα πανε καλα βρε!οσο για το θηλαστρο εγω προσοπηκα ειμαι αρνιτικη(χωρης να θελω να σε επιρεασω).και εγω πονουσα και ματωνα κατα το θηλασμο αλλα αυτες τις ωρες λες, ας κανω μια θυσια για το παιδακι μου να ξεκινησει με γερες βασεις. το λεω αυτο γιατι εχω ακουσει πως το γαλα χανει σε θρεπτηκες ουσιες αν μεινει εστω και λιγο στο θηλαστρο. . .δε ξερω βεβαια αν ισχιει!με το καλο κοπελα μου, με ενα πονο!:D

Αυτό το τελευταίο δεν ισχύει, σκέψου ότι υπάρχουν παιδιά που τρέφονται με μητρικό γάλα για μήνες χωρίς να έχουν θηλάσει ποτέ.

Κορίτσι αγχωμένο και πονεμένο. Θήλαστρο να μην πάρεις. Αν χρειαστεί θα νοικιάσεις νοσοκομειακό μόνο, γιατί αλλιώς και δουλειά δε θα κάνεις και τα λεφτά σου θα πετάξεις και το θηλασμό θα υπονομεύσεις. Αφού σε αγχώνει τόσο πολύ το θέμα του θηλασμού έχε μαζί σου το τηλέφωνο μιας συμβούλου γαλουχίας και αν δεις τα ζόρια από το μαιευτήριο την καλείς να σε ξεμπερδέψει. Μάθε τους βασικούς κανόνες του θηλασμού και εμπιστεύσου το μωρό σου.

Επίσης το δωμάτιο του μωρού δεν είναι καθόλου πιεστικό ζήτημα, μιας και θα πάει εκεί μετά από αρκετούς μήνες. Ειδικά τον πρώτο καιρό μάλλον στο κρεββάτι σου θα είναι την περισσότερη ώρα, ούτε κάν στο δικό του. ;)

Πώς ξέρεις ότι θα γεννήσεις την Πέμπτη;

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Σμαράγδα, εγώ αγόρασα θήλαστρο πριν πάω να γεννήσω. Νομίζω απο όλα τα πράγματα που πήρα, αυτό έβγαλε τα λεφτά του ως το τελευταίο ευρώ. Είχα τόσο υπερβολικό γάλα που αν δεν είχα αυτό θα είχα πεθάνει απο την ταλαιπωρία. Δεν πόναγα καθόλου και ήταν πολύ πιο γρήγορο (ήταν διπλό). Εγώ έκανα αποκλειστική χρήση και τάιζα το μωρό μόνο απο μπουκάλι γιατί ήθελα να ξέρω πόσο τρώει. Δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Με εξυπηρέτησε αφάνταστα.

Με το καλό το μωράκι σου.